Buisleiding (voor zand) wordt aangelegd ten behoeve van delingsdijk Enig ongerief brengt het voor Brouwershaven mee Er wordt thans flink gewerkt aan het aanleggen van een grote buis- leiding waardoor zand zal worden gespoten naar de in aanleg zijnde deligsdijk. De firma Van Hattum Blankevoort is bezig met het slaan van steigers en stellingen naast de havengeul, grenzende aan het diepe vaarwater voor Brou wershaven. Daar kunnen de zand bakken langs een aldaar te meren perszuiger komen, vanwaar het zand wordt gespoten naar de de lingsdijk, die aanvangt bij „Mon Genie", aan de Provinciale straat weg. De buisleiding wordt gelegd over de oostelijke havendijk van het havenkanaal, dus langs de sport velden. Via de Brouwerij gaan de buizen over het terrein van de voormalige tramremise naar de Provinciale straatweg bij de garage Slager. Daar zal de buislelding on der de weg worden gegraven. De verschillende wegkruisingen zullen worden opgevangen door er houten bruggen overheen te ma ken, zodat de toegangen naar het sportveld en het Slingerbos ook voor wandelaars mogelijk blijft. Een en ander zal wel enig ongerief veroorzaken, doch dit is onvermij delijk. De gekozen oplossing is nog de minst nadelige, want aanvanke lijk wilde men proberen de grote buisleiding door een deel van het park te brengen. Dit zou echter te veel nadeel hebben gegeven voor de beplanting, zodat men daarvan heeft afgezien. De beste oplossing Directe aanleg door het bouw land in de polder ter plaatse, zoals OSSETONG Ingeblikte groenten en osse- tong die Scott en Shackleton een halve eeuw geleden mee naar de Zuidpool namen, smaken nu nog evengoed als waren ze vandaag gekocht. Dit werd vastgesteld in een Engels laboratorium voor voedselonderzoek. Alleen visprodukten uit 1939 van een Amerikaanse expeditie bleken de aantasting door klimaat en tijd minder goed te hebben doorstaan. Beurs voor sport en toerisme ROTTERDAM, 26-2. Op zaterdag 21 maart zal burgemeester Van Walsum in het Ahoycomplex te Rotterdam de Beurs voor sport en toerisme openen, die de naam „Buiten-kansen" zal dragen, als re sultaat van een uitgeschreven prijs vraag. BURGERLIJKE STAND Zierïkzee Geboren. 20 febr.: Marianne, d. van Cornelis Jan Marinus Nolet en Louise Emadine Terwlsscha van Scheltinga; 21 febr.: Anna Maria Regina, d. van Cornelis Paulus van den Bos en Neeltje Maria Wil- lemse; 22 febr.: Jan Johannes, z. van Piet Johannes van den Berge en Saakje Niemeijer, wonende te Noordgouwe; 23 febr.: Jacobus, z. iran Adriaan Christiaan Bil en Ger- •itje van der Wekken; 24 febr.: Komelis Johannes, z. van Jan Pan- nekoek en Dingena Verhoek; 24 febr.: Cornelis Hendrikus, z. van Leendert Karei van Oeveren en Leendrina Janna Theunisse. Gehuwd. 20 febr.: Marinus van der Werf, 22 j. en Martina Cornelia Bom, 17 j. Overleden. 20 febr.: Elizabeth van Doezelaar, 76 j., echtgenote van Cornelis Berrevoets; 21 febr.: Mar tina Cornelia Goudzwaard, 83 j., weduwe van Machiel de Graaf; 22 febr.: Adriana Janna van der Linde, 36 j., echtgenote van Johan nes Leendert van Nieuwenhuijzen, wonende te Kruiningen; 24 febr.: Tannetje van der Have, 55 j., we duwe van Johannes Hoogerwerf, wonende te Oosterland. AGENDA Vrijdag 27 februari Zierikzee: Huis van Nassau, 8 uur, C.B.T.B. Burgh: De Koebel, 7.30 uur, voor lichtingsavond C.J.V.-A.N.B. Het wapen van Burgh, 7.30 uur, uitvoering „Nu met Hope". Haamstede: hotel Bom, 7.30 uur, propaganda-avond C.H.U. Zaterdag 28 februari Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, film „Kwai"; Concordia, 7.30 uur, ver. „C. en O." causerie. Maandag 2 maart Zierikzee: Concordia, 8 uur, N.S.- V.H.; Concertzaal, 8 uur, film „Kwai". Bruinlsse: hotel Storm, 7.15 uur, verg. Zeeuwse Melkfederatie. na de ramp heeft plaats gehad, was nu niet meer uitvoerbaar, aange zien het bouwland voor een groot deel zou zijn vernield. Evenmin was het mogelijk de perszuiger te leggen nabij de Vogelnol. Dit zou een goede plaats geweest zijn. De aldaar liggende mosselpercelen zouden dan echter wegens de altijd enigszins optredende verzanding, schade ondervinden, waarvoor men schadevergoeding zou kunnen eisen. Zelfs een heel lichte bezanding van de mosselpercelen zou de mosselen onbruikbaar maken voor de con sumptie. De thans gevonden aanleg is derhalve nog de beste. De buisleiding zal de gehele zo mer gehandhaafd blijven. Men is van plan te spuiten tot eind augus tus. Jammer is dat het speelterrein van de jeugd in de Brouwerij, waarschijnlijk voor een groot deel buiten gebruik zal komen, want de buisleiding vraagt veel ruimte. In de haven zullen enige woon schepen komen te liggen, die bij het werk behoren. Per schip worden draglines aangevoerd. De grote bui zen konden echter niet in de haven worden gebracht per schip, aange zien de buizen geladen waren op te brede bakken. De sluis laat sche pen toe tot een breedte van 8 Vz meter. Deze bakken waren groter, zij het slechts enkele centimeters, maar doorgevaren moest worden naar de haven van Scharendijke. Daar worden de buizen gelost en vervolgens per vrachtauto ver voerd naar Brouwershaven. De verlader heeft zich niet voldoende op de hoogte gesteld van de vaar- mogelijkheden op Brouwershaven. Zwaar materieel. Naar vernomen wordt, zal nog groter materieel worden aange voerd. De omstandigheden waaron der thans moet worden gewerkt, zijn niet meer gelijk aan die van tijdens de ramp, toen - zonder re kening te houden met de plaatse lijke mogelijkheden - al het zware materiaal door de straten hobbelde. Na het herstel van de straten is zulks thans niet meer mogelijk, zo dat naar andere transportmiddelen zal moeten worden omgezien. Deze zijn wel voorradig, maar het aan trekken kost uiteraard moeite en geld. Voor de werkgelegenheid is het onderhavige overigens een in de smaak vallend karwei. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Jan P. Strijbos voor Z.V.U. Op donderdag 5 maart a.s. zal Jan P. Strijbos, onder auspiciën van de Z.V.U., komen spreken over het onderwerp „Svalbard" (Langs koele stranden), een reisreportage over Spitsbergen. De lezing zal worden toegelicht met een smalkleuren- film, opgenomen door Strijbos zelf. N.C.R.V.-ontspanningsavond Op woensdag 4 maart a.s. vindt in de Concertzaal de N.C.R.V.-ont- spanningsavond plaats, onder het motto „Muzikale calorieën". Aan het programma werken mee: Wes- sel Dekker en zijn ensemble, Jaap Mijderwijk als sneldichter, Jan Groeneveldt, Henk van Manen (antwoordspel). Voor de vokale medewerking zorgen: Marthy de Goey, Ellen van Beelden, Nel Dek ker en Bert van 't Hoff. Statenkring C.H.U. De Statenkring van de C.H.U. op Schouwen-Duiveland, belegt een openbare vergadering te Zierikzee, op zaterdag 7 maart a.s. Het woord zal worden gevoerd door mr. W. F. Lichtenauer te Rotterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal. De bijeenkomst vindt plaats in het Verenigingsgebouw, aan het Vrije. BROUWERSHAVEN Opperwachtmeester J. Slieker overleden In het ziekenhuis te Zierikzee, waarheen hij enkele dagen geleden werd overgebracht, is overleden de Groepscommandant der Rijkspoli tie te Brouwershaven, opperwacht meester J. Slieker, in de leeftijd van 51 jaar. Opperwachtmeester Slieker was op Schouwen-Duiveland een be kende politiefiguur. Op 1 juni 1946 kwam hij reeds op het eiland, met standplaats Haamstede, in welke gemeente hij bleef tot 1 oktober 1949. Voorheen maakte hij o.m. deel uit van de Kon. Marechaussee, was Rijksveldwachter te Oud-Beijer- land en gemeenteveldwachter te Barendrecht. Op 1 oktober 1949 werd hij benoemd tot groepscom mandant te Brouwershaven, welke funktie hij tot dusverre bekleedde. Opperwachtmeester Slieker was een politieman in hart en nieren, gezien bij superieuren en minderen. Ondanks een zwakke gezondheid - ook enkele jaren geleden vertoefde hij geruime tijd in het ziekenhuis - streefde hij er met alle krachten naar zijn werk tot in de perfektie te doen. Met hem is een politieman van formaat heengegaan. Film „Kringloop voor N.S.V.H. De afdeling Zierikzee van de Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming or ganiseert op maandag 2 maart a.s. in „Concordia" een filmavond, waarop de bekende film „Kring loop" zal worden vertoond. In deze film wordt een beeld geschetst van het levensmysterie, zoals het zich bij de geboorte van een mens open baart. Als spreker zal optreden dr. Bouricius, arts te 's-Gravenhage. BRUINISSE Sleepschip in Vluchthaven binnengebracht Door het bergingsvaartuig „Adja" kapitein J. Hoekman uit Wemel- dinge, is donderdagmiddag vlot gesleept en in de vluchthaven te Zijpe binnen gebracht het sleep schip „Rosina", kapitein J. Moore uit Rotterdam. De „Rosina" die ge sleept werd door de sleepboot „Sa- turna" was uit Dintel gekomen en bij dichte mist op de platen voor de Steenbergse Vliet tussen Kram mer en Volkerak omhoog gevaren. De „Rosina" was geladen met kali- zout en op weg van Straatsburg naar Antwerpen. NOORDGOUWE Plan voor uitbreiding komt te duur Gemeente koopt gronden aan Onder voorzitterschap van bur gemeester N. A. van Wijk verga derde de gemeenteraad. In bespreking kwam een plan tot uitbreiding van de begraafplaats. Kosten van aanleg en beplanting, inclusief honorarium, worden ge raamd op f 11.000. Met de bouw van een aula zou het bedrag f 7.500 hoger komen te liggen. Na ampele diskussie werd - gelet op de hoge kosten van het door de Centrale Dienst ontworpen schetsplan be sloten het plan niet te accepteren. In het kader van het uitbrei dingsplan worden aangekocht per celen grond van mevr. Broeksmit te Holten en van de fam. Berman. In eigendom van de gemeente ko men respektievelijk 8200 en 50.95 are voor bedragen van f 4920 en f 3057. De subsidie aan „Con Amore" werd opgetrokken tot f 250 per jaar. De maandelijkse toelage voor gebruik van auto door de burge meester werd bepaald op f 20. De rekening 1955 werd vastge steld. Het nadelig saldo op de ge wone dienst bedraagt f 5.364,27. Het nadelig slot op de kapitaal- dienst f 112.055,31. Toestemming voor de bouw van een nieuwe school is er nog niet, aldus de voorzitter, hoewel de zaak steeds urgenter wordt. Na rondvraag volgde sluiting. Voor een uitvoeriger verslag ver wijzen wij naar het volgende num mer. OOSTERLAND Vergadering Chr. Schoolvereniging In het kerkgebouw van de Ger. Gemeente alhier vergaderde de Chr. Schoolvereniging, onder voor zitterschap van de heer Jac. Stou ten Jz. Na opening op de gebrui kelijke wijze sprak de voorzitter een welkomstwoord en constateer de dat het chr. onderwijs in 1958 in deze gemeente reden tot dank baarheid heeft gegeven. De heer K. van Dijke las het jaarverslag. Het aantal leden der vereniging bleek zich in stijgende lijn te bewegen. Inzake het onderwijs heeft het be stuur in het verslagjaar geen en kele klacht bereikt. De penning meester de heer D. Bouwman Jz. gaf het financieel verslag. Een ba tig saldo bleek in kas, zodat ook financieel geen reden tot klagen bestaat. De commissieleden de he ren Th. Bakker Az., C. Stouten en J. de Bruine ontvingen een dank woord van de voorzitter, evenals de penningmeester, die décharge werd verleend. Het hoofd der school, de heer P. van Dijk, gaf een over zicht van de gang van zaken bij het onderwijs. Behoudens een klei ne uitzondering (ziekte en dienst plicht van de onderwijzer de heer Quist), konden de lessen regelma tig doorgang vinden. Het leerlin genaantal stijgt nog steeds en be draagt thans 112. Veertien leerlin gen verlieten de school, 19 kwamen er voor in de plaats. Wanneer het leerlingenaantal 121 wordt, zal er plaats zijn voor een vierde leer kracht. Het stemt tot voldoening, aldus het hoofd, dat de bezetting van de school nog steeds compleet is, gelet op het landelijk grote on derwijzerstekort. Het landbouwver- lof is geheel van de kaart. Resu merende concludeerde spr., dat Gods zegen op de school heeft ge rust. Medisch en tandheelkundig onderzoek vond regelmatig plaats. De schoolarts dr. Schilstra nam een intelligentietest af, die bevredigen de uitkomsten te zien gaf. Na eeh dankwoord van de voorzitter werd gezongen Ps. 146 :6, waarna dè heer van der Weéle eindigde me't dankgebed. „Hearing" over: „Bruinisse in de greep van het Deltaplan" Bruse middenstand slaat goed figuur I. In hotel Storm te Bruinisse werd donderdagavond een „hearing" ge houden, met als onderwerp Brui nisse in de greep van het Delta plan. Hierbij waren onder meer aanwezig de heren P. G. van der Weele en mr. C. Risseeuw, resp. voorzitter en secretaris van de Ko ninklijke Nederlandse Midden standsbond, mr. J. F. Hornstra van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, de heer A. Kor. stanje, rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer J. J. de Regt, AMSTERDAM. Op de eerste dag (donderdag) van de R.A.I.-tentoon- stelling te Amsterdam passeerden 3.963 bezoekers de loketten (vorig jaar 3.200). PREDIKBEURTEN Zondag 1 maart Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Bezemer (H.D.); Gasthuiskerk: 10 uur ds. H. N. Bierman uit Breda, 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift. Scrooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift (H.D.). Burgh: 10 uur ds. Swaak (in de Koe-bel). Haamstede: 10 en 7 uur (jeugddienst) ds. Boer. Renesse: 10 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 7 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. Du- vekot. Noordgouwe: 10 uur ds. Bui- nink. Dreischor: 10 uur kand. drs. J. Roldanus uit Utrecht. Ouwer- kerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwer- kerk: 10 uur ds. Westerhof. Oos terland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. v. d. Brink. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St Philips- land: 9.30 en 2.30 uur ds. v. Dieren. Lutherse kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur dr. H. Kakes uit Rotterdam-Kralingen. Renesse: 7 uur dr. H. Kakes. Scha rendijke: 10 en 2.30 uur ds. Kam per. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. D. J. Coumou, em.-pred. te Heinenoord. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. R. Bakker, legerpred. te Doom. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 9 uur ds. C. A. Wielemaker en 2.30 uur ds. Tiemersma. Bruinisse: 10.30 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna-Jacoba- polder: 10 en 2.30 uur ds. F. L. Bos uit Vlaardingen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis, Kerkwerve: 10 uur ds. Meijering, 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur godsdienstoefening, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2 en uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee; 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8 en 9.30 uur Heilige Mis (garage hotel ,,'t Wapen van Burgh"). departementsambtenaar te 's-Gra- venhage, secretaris van de interde partementale werkgroep, regelende de schadevergoeding ingevolge de uit de Deltawet voortvloeiende werken,'de heer Hazelhof, secreta ris van het Economisch Instituut voor de Middenstand, de heer van Besekom namens het E.T.I., de heer Oskamp van de Provinciale V.V.V., de heer Wentzel, procuratiehouder van de Middenstandsbank te Goes, alsmede verschillende leden van de Deltacommissie van de K N.M.B. Initiatief K.N.M.B. De heer van der Weele opende de vergadering en zeide dat deze vergadering was belegd op initia tief v.d. plaatselijke afd. van de K.N.M.B. Dit was de tweede hea ring die in het kader van het Del taplan Zeeland werd gehouden. De eerste had plaats gevonden te Goes. Het verheugde spreker dat niet al leen de Bruinisser middenstand zo goed was opgekomen, maar dat ook de leden van de interdepartemen tale werkgroep regelende de scha devergoeding ingevolge de uit te voeren Deltawerken met verschil lende leden aanwezig was, bene vens de genoemde prominente figu ren uit het maatschappelijk leven en de leden van de Deltacommissie. De heer A. Korstanje, rijkscon sulent voor de middenstand zeide, dat Bruinisse op middenstandsge- bied goed voor de dag komt en dat de cijfers blijk geven van een ge zond middenstandsleven voor een plattelandsgemeente. Er zijn vrij veel gedetailleerde zaken met een behoorlijke omzet. Zo komt 14 pet. van de Bruinisser middenstandsza ken tot een omzet van meer dan f 100.000, en 19 pet. een omzet van f 50.000 tot f 100.000. 93 pet. van de middenstandszaken is aangesloten bij de K.N.M.B. De heer A. de Koning, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de K.N.M.B., sprak eveneens zijn vreugde uit over de goede opkomst, zowel voor als achter de bestuurs tafel, maar zeide dat het op Brui nisse niet in de eerste plaats gaat om schadevergoeding, maar veel meer om het behoud van de mid denstand en het benutten van de kansen, die worden geboden nu het Deltaplan zo grote veranderingen in de streek gaat brengen. Nadeel voor bedrijven Met belangstelling werd kennis genomen van de situatie die op zeer korte termijn ontstaat, nu een ge deelte van de haven wordt volge spoten. Dat betekent voor de beide machinefabrieken aan deze haven gelegen, dat zij hun bedrijven moe ten verplaatsen, ma^r tussen ver plaatsing op papier en de ver plaatsing in werkelijkheid ligt een periode van grote moeilijkheden en schade voor de betrokkenen. Verder zijn er nog drie zaken op Bruinisse die rechtstreeks op korte termijn schade zullen ondervinden van de uit te voeren Deltawerken. De heer Korstanje besprak ver volgens de situatie van Bruinisse tijdens en na het uitvoeren van de ze Deltawerken; het komt te liggen aan een verkeersader, belangrijker zou 'echter zijn, dat het een ver keersknooppunt werd, vooral dit laatste zou industrievestiging in de hand werken. Met belangstelling werd' kennis genomen van het bestaan van de commissie uit de plaatselijke mid denstand, die zich bezig houdt met aspecten en problemen die de nieu we situatie bieden. Vooral de pun ten recreatie en industrievestiging kwamen in discussie. De voorzitter wees er op, dat een voortvarende plaatselijke middenstand niet moest afwachten, maar zelf initiatieven nemen en voorbereidingen treffen, wil men voorkomen, zoals ook uit de vergadering naar voren kwam, dat mensen van elders iets zouden beginnen, waar men te Bruinisse wel aandacht, maar dat nog niet tot uitvoering kon worden gebracht. Ingezonden mededeling 1 X per week naar de BIOSCOOP Verwachting tot zaterdagavond: ZONNIG Droog, overwegend zonnig en aanhoudend zacht weer met een matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. 28 febr. Zon op 7.31, onder 18.16. Maan op onder 9.53. 1 maart. Zon op 7.28, onder 18.18. Maan op 1.08, onder 10.33. 2 maart. Zon op 7.26, onder 18.20. Maan op 2.17, onder 11.21. Laatste kwartier: 2 maart te 3.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE; 28 febr. 6.32 v.m. 19.01 n.m. 1 maart 7.15 v.m. 19.42 n.m. 2 maart 8.03 v.m. 20.37 n.m. BROUWERSHAVEN 28 febr. 6.18 v.m. 18.39 n.m. 1 maart 7.01 v.m. 19.26 n.m. 2 maart 7.50 v.m. 20.25 n.m. Doodtij: 4 maart. ZONDAGSARTSENDIENST Zondag 1 maart: dokter P. W. J. Vogelaar, telef. 01110-2280. WEEKEINDE-ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 28 februari-1 maart: dokter W. Terpstra, Brouwersha ven, telef. 01119-280. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 27-2. Het hogedrukge- bied boven het vasteland van west en midden Europa, dat ons zacht voorjaarsweer bezorgt, is sinds gisteren nog iets in betekenis toe genomen. Het centrum ervan be vindt zich nog steeds bij de alpen. Midden over de oceaan trok een zeer diepe depressie in de richting van IJsland. Zij veroorzaakt in een groot gebied zware stormen. Het bijbehorende koufront geeft aan leiding tot enige daling van de luchtdruk op de Britse eilanden en west Frankrijk. Tengevolge hier van wordt de wind in ons land zui delijk en neemt iets toe. Uit Frank rijk zal daarmee nog iets zachtere lucht worden aangevoerd, zodat de temperaturen ook morgen be langrijk boven normaal zullen zijn. De regenkansen blijven nog klein. ZIERIKZEE Steekvlam schoot uit werkput Bij werkzaamheden aan een (af te snijden) oude gasleiding, is don derdagmiddag in een werksleuf aan de Oude Haven een ongeluk ge beurd, waarbij drie personen lich te verbrandingswonden opliepen. De uit Groningen afkomstige fitter S„ in dienst van de firma Boeren te Sliedrecht, was in of bij de sleuf aanwezig, toen de heer N. te Zie rikzee de grond in een deel van de put met een elektrische stamper vast maakte. Er schijnt op dat mo ment een vonk uit het apparaat te zijn geslagen in een gasmengsel, dat zich in een deel van de werk put bevond, met als gevolg dat een steekvlam uitschoot, die S., N. en de eveneens aanwezige H. te Zie rikzee in het gezicht schroeide. De drie mannen werden overgebracht naar het Comelia-huis, waar dok ter van Hoorn de eerste hulp ver leende. De brandwonden bleken niet van ernstige aard te zijn. Na verbonden te zijn werden de man nen naar huis gebracht. - Het grootste deel van de parle- mentsfractie der Westduitse chris ten-democraten heeft zich donder dag verzet tegen een voorstel om de Westduitse minister van econo mische zaken, prof. Ludwig Erhard aan te wijzen als kandidaat van de C.D.U. bij de komende presidents verkiezingen. TONEEL EN FILM Topfilm „The bridge on the river Kwai" in Concertzaal Diep menselijk drama vervat in groots schouwspel Eén der topfi'lms van de laatste tijd: „The bridge on the river Kwai" is met het weekeinde en volgende week niet minder dan zes maal te zien te Zierikzee, terwijl ook te Haamstede déze beroemde film (drie maal) wordt vertoond. De film verwierf een record aantal on derscheidingen en maakt een goede kans, een klassiek produkt te wor den en maatstafgevend voor de hoogte waarop de film als kunst- weik in deze tijd' kèn staan. Sterren als William Holden, Alec Guinnes, Jack Hawkins e.a. hebben op beklemmende wijze gestalte ge geven aan een verhaal, dat speelt in Birma, tijdens de jongste we reldoorlog. Een bataljon Engelse krijgsgevangenen wordt ingezet door de Japannezen aan de Birma- spoorweg. Hun taak is een brug te bouwen over de river de Kwai. Een Brits kolonel beroept zich echter op de Geneefse conventie en wei gert, waarna hij - met zijn collega's - wordt opgesloten. De bouw van de brug gaat beginnen, maar veel komt er niet van terecht. Japanse onkunde en Engelse sabotage gaan hand in hand. Uiteindelijk komt het zover, dat de Engelse comman dant er bij wordt geroepen. Deze ziet in de bouw van de brug een middel om de discipline in de troep te herstellen, maar een Amerikaan se marineman, opgenomen in een commandoploeg, heeft met de brug heel andere bedoelingen en in de nacht voordat de opening van de brug zal geschieden (een trein vol Japanse autoriteiten zal er over heen rijden), weten de mannen van de commandoploeg de brug te on dermijnen. De volgende morgen blijkt het waterpeil gedaald en de commando's zien de contactdraden, die naar de springstoffen voei-en, bloot liggen. Er ontstaat dan een merkwaardig, psychologisch knap uitgedachte, driehoek van verant woordelijkheden, tussen de Engelse commandant, de Amerikaan en de Japanse bezetter, die op een merk waardige wijze wordt onderbroken. Deze oplossing hier door te geven, zou niet passen, in het kader van deze voorbespreking. Een film vol spanning, die de menselijke verant woordelijkheid, tegen de achter grond van de niets ontziende oorlog, op boeiende wijze in beeld brengt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2