MacMillan's reis naar de Sovjet-Unie komt neer op een mislukking DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 No. 18522 115e jaargang ZIER1EW1EWN1EIIWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur iel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Sc Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Diplomatieke kiespijn" maakte eind aan besprekingen LONDEN, 27-2. De Britse jour nalisten die premier MacMillan op z\jn Russische reis vergezellen, meldden donderdag aan hun bla den, dat de Brits-Russische gesprc- kingen eigenlijk reeds afgelopen zijn, Chroesjtsjef heeft er met zijn „diplomatieke kiespijn" een einde aan gemaakt. De conservatieve „Daily Tele graph" schrijft, dat de besprekin gen tussen MacMillan en Chroesj tsjef „volledig negatief" zijn ge weest. MacMillan is er achter ge komen wat Chroesjtsjef denkt „en het dient openhartig gezegd te worden dat het antwoord onple zierig is", aldus de correspondent van dit blad in Moskou. Volgens hem menen sommige waarnemers dat Chroesjtsjef ver wacht moet hebben dat MacMillan met bepaalde voorstellen naar Mos kou zou komen. Toen dit niet het geval bleek te zijn, hield hij zijn rede en waren de besprekingen zo goed als voorbij, aldus deze ziens wijze. De correspondent van de Lon- dense „Times" schrijft, dat kenne lijk alleen maar op het onschuldige terrein der culturele betrekkingen iets is bereikt. Wat Berlijn en Duitsland betreft, hebben beide partijen vastgehouden aan hun standpunten en de kloof tussen hen is nog net zo wijd als vóór Mac Millan's aankomst in Moskou. Raketten naar Venus WASHINGTON, 27-2. Het Ame rikaanse nationale bureau voor ruimtevaart heeft donderdagavond verklaard dat de Ver. Staten zul len proberen kunstmanen naar Ve nus te zenden. Er is echter nog geen datum voor een proefneming vastgesteld, aldus het communiqué Uit goedingelichte bron verluidt evenwel, dat men op 9 juni zal pro beren een satelliet te lanceren die in een baan om Venus zal komen. Op 12 juni volgt dan een kunst maan die Venus zal passeren en daarna in de ruimte verdwijnen. Beide raketten zullen gegevens over de straling rondom de planeet naar de aarde seinen. De raketten zullen Venus na een reis van 150 dagen bereiken. Amerikaanse senaat over Berlijn WASHINGTON, 26-2. De Ameri- kaanse democratische senator Tho mas Dodd heeft donderdag ver klaard, dat de Verenigde Staten met het oog op het Russische ulti matum ten aanzien van de Berlijn se kwestie - dat op 27 mei afloopt - onmiddellijk moeten beginnen aan een program van 90 dagen om het Amerikaanse volk, de economie en de defensie voor te bereiden op alle eventualiteiten. West-Berlijn mag niet uitgele verd worden, meende hij. Onze be ginselen behoeven we niet aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, die zijn in orde. Wel moet de toe stand van de nationale paraatheid worden bestudeerd, zo verklaarde hij in de Senaat in Washington. „Als wij in feite voor de uitein delijke proef staan, aldus Dodd, la ten wij dan de 27e mei niet nade ren als een verdeeld volk, zoekend naar wegen om onze verantwoor delijkheid uit de weg te gaan, or*s afvragend of de prijs voor de vrij heid te hoog is, wrokkend over ons lot". Zijn collega John Kennedy, riep op tot een versterkte afweerhou ding met het oog op de datum die de Sowjet-Unie heeft gesteld voor het beëindigen van haar verant woordelijkheid als bezettingsmacht in Berlijn, - K.L.M. tweemaal per week naar Singapore LONDEN, 26-2. Na het einde van deze maand zal de K.L.M. twee maal per week naar Singapore mo gen blijven vliegen, hangende een besluit van het Britse kabinet over de kwestie of het aantal vluchten tot één per week moet worden be perkt, aldus is donderdag van ge woonlijk welingelichte zijde te Lon den vernomen. Nederlander maakte het bont in Zwitserland BREGENZ, 26-2. De Oostenrijkse autoriteiten hebben donderdag de Nederlander Henri Burgemeister, die begin februari te Goefis in Oos tenrijk werd gearresteerd en wordt verdacht van vijf inbraken in Zwit serland, en zijn vriendin Elisabeth Bouille overgedragen aan de Zwit serse justitie. H. B. bleek bij zijn arrestatie in het bezit te zijn van ongeveer 6.000 gulden en een hoeveelheid goud en juwelen die een vermogen waard was. Bovendien had H. B nog on geveer 15.000 gulden bij een bank te Feldkirch in Oostenrijk gedepo neerd. H. B liep te Goefis tegen de lamp omdat hij zich van zijn echte naam bediende. Hij werd door Interpol gezocht. OPENBARE LES HUISHOUDSCHOOL - ZIERIKZEE Ouders en oud-leerlingen zagen kuisvrouwen in spé aan liet werk Opleiding blijkt nog steeds „up to date" te zijn Voor de jaarlijkse openbare les, welke donderdagmiddag en -avond in de Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee ge houden werd, bestond grote be langstelling. Behalve vele ouders van leerlingen en oud-leerlingen kwamen ook vele leerlingen van andere plaatselijke onderwijsinstel lingen eens een kijkje nemen om te zien wat er nu eigenlijk op de Landbouwhuishoudschool geleerd en gepresteerd wordt en hoe het daar toegaat. Na een ontvangst in een der lo kalen, waar de directrice, mej. C. N. van Liere, de leerkrachten der school voorstelde en een kopje thee werd aangeboden, bestond gelegen heid een rondgang door het gebouw te maken, waar alles „in volle werkzaamheid" was. In een der bo venlokalen was weer een kleine tentoonstelling te bezichtigen, in gericht door meisjes van de INAS- opleiding, waar een keur van werkstukken, vervaardigd door de leerlingen van verschillende klas sen te bewonderen viel. Naast ja ponnen, blouses, pettycoats, jurkjes en andere naaldvakprodukten wa ren hier een poppenkast, een mooie collectie corsages, albums, beestjes en andere handenarbeid keurig tentoongesteld, waarbij ook de fleurige versiering van het lokaal opviel. Bijzonder leuk en smaakvol wa ren ook de volledig gedekte Paas- tafel en kindertafel, waarop letter lijk niets ontbrak en waarmede de Paastaart, lijn met knippakjes, de keurige versiering en de feestmut- sen een passend geheel vormden. Vanzelfsprekend stonden ook dit maal de kook- en bakles in het te ken der grote belangstelling. Hier kon men o.a. zien (en misschien ook nog wel „leren") hoe chips, risottes, patates a frites, koekjes, pannekoe ken, volgens de regelen der kunst bereid worden. De aangeboden „proefjes" lieten zich goed sma ken en bewezen wel dat de leerlin gen op dit gebied al aardig wegwijs zijn. Zangles Des middags was er ook gelegen heid de zangles te beluisteren, waarvan ook een druk gebruik ge maakt werd en waarbij uitkwam dat ook aan dit onderdeel van de opleiding de volle aandacht wordt besteed. Op de handenarbeidles troffen we de INAS-meisjes aan in hun splinternieuwe uniformpjes. Het vertonen van een serie dia's van Londen als onderdeel van de En gelse les vormde hier tevens een aardig intermezzo. De dames toonden, begrijpelijk, veel belangstelling voor de naaika mers, waar de leerlingen ijverig bezig waren met patroontekenen, naaien, stoppen, vermaken en al wat verder bij de naaldvakken be hoort. Hier werden ook verschil lende werkstukken vervaardigd voor de te houden wedstrijd van de Plattelandsvrouwenbond. Des avonds was er geen zangles, maar wel natuur- en scheikundeles welke ook grote aandacht trok. De Landbouwhuishoudschool heeft, mede door deze openbare les, weer eens getoond dat zij „up to date" is en haar leerlingen op degelijke, maar ook aangename wijze opleidt voor het doel dat deze zich gesteld hebben. MACMILLAN'S REIS Reacties en commentaren Waarnemers te Moskou zijn van mening dat de reactie van presi dent Eisenhower, op diens jongste persconferentie, op Chroesjtsjef's anti-westerse rede, de Sowjet-pre mier zal stijven in diens overtui ging, dat het geen zin heeft met andere landen dan de Verenigde Staten besprekingen over de han gende internationale vraagstukken te voeren. Er wordt - naar verluidt - niet meer gesproken over het sluiten van een Brits-Russisch niet-aan- valsverdrag. Dit zou het gevolg zijn van een mededeling van MacMillan aan Chroesjtsjef, dat een dergelijk verdrag, indien het niet in verband zou staan met de andere, nog on opgeloste internationale vraagstuk ken, niet veel zou bijdragen tot ontspanning in de betrekkingen tussen Oost en West. De „New York Herald Tribune" verklaart vrijdagochtend, dat Chroesjtsjef met zijn rede van dinsdag en zijn kiespijn van don derdag opzettelijk de spanning heeft verhoogd, de hoop op onder handelingen verminderd en het beeld opgeroepen van een werke lijk meedogenloze man, die bereid is oorlog te riskeren om zijn doel te bereiken. Waarom hij dit heeft gedaan, is onduidelijk, aldus het blad, doch het voornaamste is dat hij het gedaan heeft en dat het Westen zich op alles moet' voorbe reiden. De „New York Times" acht het ongeloofwaardig dat het Kremlin dwaas genoeg zal zijn om wegens Berlijn een algemene slachting te ontketenen. Zoals MacMillan in Moskou heeft gezegd, ligt het ge vaar echter niet zozeer in bere kende agressie. „Het werkelijke ge vaar is een oorlog als gevolg van misrekening en gemodder". En alle propaganda die uit Sowj et-Rusland komt suggereert dat het Sowjet- denken mogelijk verward is en ver keerde berekeningen maakt, aldus de „New York Times". De Palestijnse vluchtelingen NEW YORK, 26-2, De V.N.-com- missie voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen, U.N.R.W.Aheeft een extra bedrag van 5.600.000 dol lar nodig om dit jaar aan haar ver plichtingen te kunnen voldoen. Hiervan zou twee miljoen voor 30 juni a.s. beschikbaar moeten zijn. Vandaal vernielde schilderij van Rubens MUNCHEN, 26-2. Een vandaal heeft donderdag een van de mooi ste schilderijen van de Mtinchener pinakotheek, Rubens' „Hellevaart der verdoemden", met een oplos middel ernstig beschadigd. De man schreef later onder de naam Walter Menzel over zijn „heldendaad" aan enkele kranten, maar de politie kon totnogtoe niet de hand op hem leg"- gen. Het (niet verzekerde) werk is honderdduizenden guldens waard. De conservator van het museum oordeelde na een eerste vluchtig onderzoek dat restauratie moge lijk is. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Leg uw hart in uw werk: dan zal het goed zijn! Tijdens het debat over Cyprus in het Griekse parlement te Athene zijn behalve woorden tussen de leden van de verschillende partijen, ook slagen gewisseld, zoals deze foto laat zien. Het lid van de oppositie Veni- zelos, verklaarde, dat zijn partij de Londense akkoorden over Cyprus niet bindend acht en dat hij als hij aan de macht zou komen, wegen zou zoeken om Cyprus geheel onafhankelijk te maken. De minister van Buitenlandse Zaken Averoff, zeide deze verklaring te betreuren. „Zij die menen, dat het niet ten tonele verschijnen van kolonel Grivas be tekent, dat hij het niet eens is met de over Cyprus bereikte overeen komsten, zullen spoedig worden teleurgesteld", aldus Averoff, Arnhem wordt overspoeld door golf van roofovervallen Vooral boeren het slachtoffer ARNHEM, 26-2. Roofovervallen zijn in Arnhem de afgelopen maan den aan de orde van de dag ge weest. Achtereenvolgens had een roofoverval plaats op een bejaarde boer op het terrein van het open luchtmuseum, op een wedue in de Kerkstraat en op een weduwe aan het Roermondplein. In beide laatstgenoemde gevallen konden de daders worden aange houden. Niet het geval is dat nog met de op de 78-jarige boer Lode- wijk gepleegde roofoverval, die de daders een buit van f 3.000,op leverde. Naar thans eerst bekend Is ge worden, is in die tijd echter ook een roofoverval gepleegd op twee bejaarde landbouwers in de buurt van Teriet, welke overal echter mislukte, dank zij de onverschrok kenheid van de beide broers, waar van de oudste 70 en de jongste 60 jaar is. De roofoverval had in het holst van de nacht van 20 op 21 januari plaats. Door het dak wist de indringer, binnen te komen. In zijn over haaste aftocht kon hij echter niets van zijn gading meenemen en het Gevaarlijke roem De roem moet de Britse chimpansee „Congo", die naam heeft gemaakt als kunstschilder en televisie acteur, naar het hoofd zijn gestegen. Hij zit nu weer ge woon voor aap achter de tra lies in de Londense Zoo, het gevolg van zijn misragingen in de televisiestudio. Hij heeft een electricien gebeten, een criticus met rode verf besmeurd en pogingen aan gewend om een studiochef van zijn oren te ontdoen. „Congo" heeft ook een rock—and-rolzanger aange vallen, maar dat kan hem volgens het studiopersoneel niet worden aangerekend. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft medege deeld, dat het Amerikaanse ma rinevaartuig „Roy D. Hale" ter hoogte van New Foundland een aantal manschappen aan boord van de Russische trciler „Novorossirsk" heeft gezet. Dit is geschied in het kader van een onderzoek naar breuken, die zich in de laatste tijd in transatlantische kabels hebben voorgedaan. De treiler bevond zich 120 mijl ten noordoosten uit de kust van St. Johns (New Foudland) toen hij werd aangehouden. gelukte de politie later de man aan tehouden. Met nog een ander was hij, voordat de roofovervalpoging werd gepleegd, al bij de landbou wers geweest en had hij stro van hen gekocht. Op een dergelijke wijze - nu onder het voorwendsel mest te willen kopen - heeft de dader van de overval op boer Lode- wijk eerst terrein verkend. De aangehouden Arnhemmer heeft tot dusver evenwel ontkend iets met deze roofoverval, waarbij de boer danig mishandeld werd, uitstaande te hebben gehad. VERKEERSONGELUK BIJ NIEUW-MILLIGEN Twee doden APELDOORN, 27-2. Twee perso nen zijn vanavond omstreeks 21 uur om het leven gekomen, toen een personenauto, komende uit de richting Apeldoorn te Nieuw-Mil- ligen, Ier hoogte van hotel „De witte berken" zonder aanwijsbare oorzaak plotseling naar links zwenkte en tegen een boom be landde. De verongelukten zijn de 25-ja- rige heer A. S. Smallegange uit 's-Gravenhage en de 56-jarige heer L. N. Halkers uit Delft. De twee andere inzittenden, de 26-jarige F. R. W. uit Rijswijk en de 25-jarige D. V. uit Den Haag, zijn met zware verwondingen naar het Juliana-zie- kenhuis te Apeldoorn overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. Kind en volwassene verdronken ALBLASSERDAM, 26-2. Van- morgen is het driejarig dochtertje van de familie A. Wenderich in een sloot achter het huis geraakt én verdronken. De moeder, die, toen ze het kind miste, eerst enige tijd op straat was gaan zoeken, vond het later in de sloot. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. ALBLASSERDAM, 26-2. Van moren is op de Noord, nabij Kloos- Kinderdijk, de 40-jarige schippers knecht S. V., die zich bevond aan boord van het Duitse schip „De Gruiter 31", overboord geslagen. Sindsdien is hij niet teruggezien. Pogingen het lichaam op te dreggen bleven tot nu toe zonder resultaat. Men neemt aan, dat de heer S. V., die de Duitse nationaliteit heeft, is verdronken. Te .Tunis is een luchtvaartver drag tussen Nederland en Tunesië geparafeerd. De partijen hebben wederzijds routes en commerciële rechten daarop uitgewisseld. De Nederlandse delegatie bestond uit de heer P. van der Tuuk Adriani van de rijksluchtvaartdienst, hoofd van de delegatie en Jhr. mr. L. Wichers. HAMMARSKJOELD MAAKT LANGE REIS EN KOMT OOK IN MOSKOU Geen (Berlijnse) voorstellen voor de Russen NEW YORK, 26-2. De secretaris generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, die thans een uit gestrekte buitenlandse reis maakt, waarop hij ook Moskou zal bezoe ken, heeft donderdag te Parijs op een persconferentie verklaard dat het voorbarig zou zijn thans reeds te spreken over eventuele functies, die de Verenigde Naties bij de be handeling van het Berlijnse vraag stuk zouden kunnen vervullen. „Doch het is mogelijk, dat de Sowjet-Russische leiders mij vol gende maand, wanneer ik Moskou bezoek, deelgenoot zullen maken van hun inzichten terzake", zei hij. Hammarskjoeld verklaarde na drukkelijk dat hij géén voorstellen De onrust in Afrika SALISBURY, 27-2. - De politie heeft donderdag de meeste leiders van de vier verboden Afrikaanse nationale congressen aangehouden. Zij zijn ondergebracht in een kamp bij Boelawajo. Het zijn allen in heemsen. De Congressen (van Zuid-Rho- desia, Noord-Rhodesia, Njassaland en Zambia) zijn verboden toen pre mier Whitehead donderdag voor dertig dagen in Zuid-Rhodesia de noodtoestand afkondigde, naar hij verklaarde wegens de mogelijkheid dat in Zuid-Rhodesia dezelfde moeilijkheden zouden ontstaan als in Njassaland. Een woordvoerder van de rege ring van Njassaland maakte don derdag echter bekend, dat er geen sprake is van afkondiging van de noodtoestand voor dit protectoraat. aan de Russen overbracht „Ik zal een bespreking van het Berlijnse vraagstuk niet vermijden, maar ik ben ook niet van plan het ter spra ke te brengen", aldus Hammars kjoeld. Hij beschreef Chroesjtsjefs recen te uitlating over een mogelijk aan deel der Verenigde Naties bij de oplossing van het Berlijnse vraag stuk als de „meest nadrukkelijke officiële verklaring over dit aspect van het probleem". Dulles denkt weer in functie te zullen komen WASHINGTON, 26-2. De Ame- rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft zijn medewer kers meegedeeld dat hij verwacht voldoende te zullen herstellen, om weer in functie te treden. Dit werd donderdag meegedeeld door Dulles' particuliere secreta resse, Phyllis Bernau, die de mi nister woensdag in het Walter- Reedhospitaal had bezocht. Ook andere medewerkers van Dulles bezochten hem donderdag. ELST. Op de autosnelweg Arn- hem-Nijmegen is de 32-jarige Nij- megenaar van O. door een Belgi sche vrachtauto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer had zijn motorfiets langs de weg gepar keerd, nabij het viaduct Rijkers woerd onder Eist, zich waarschijn lijk op de rijbaan begeven, en is toen door het spatbord van de pas serende truck geschept. Van O. was gehuwd en had drie kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1