Sunil wast stralend wit... J CHINEZEN VOEREN STRAALBOMMEM- WERPERS AAN STAD EN PROVINCIE WITTER DAN DE WITSTE MEEUW en spaart uw linnenkast TWEEDE KAMER NAM WETSONTWERP WEDUWEN- EN WEZENVERZEKERING AAN LAATSTE NIEUWS LAND- EN TUINBOUW Grote fruitoogst en lage prijzen in 1958 i. In tegenstelling tot 1957 gaf het oogstjaar 1958 over de gehele linie een grote tot zeer grote fruitoogst te zien. Maar als men de balans voor onze fruitteelt opmaakt, komt men helaas tot de conclusie, dat de financiële uitkomst van vele fruitbedrijven teleurstelt en zelfs in niet weinige gevallen een ver lies toont. Dit verklaarde de heer C. Boude-1 wijn, voorzitter van de Nederland se Fruittelers Organisatie (N.F.O.) vanmorgen bij de opening van de algemene vergadering van de N.F. O. te Utrecht. De heer Boudewijn wees er op, dat de financiële uitkomst voor de fruitteeltbedrijven in 1958 zeer uit eenlopend was. De jongere bedrij ven met een modern appelassorti ment leverden een alleszins bevre digend resultaat op, maar van an dere, behoorlijk verzorgde „oudere" bedrijven, die een hoge kilogram- opbrengst van goed fruit, doch van minder gevraagde fruitrassen voortbrachten, is de uitkomst wei nig bevredigend tot verliesgevend geweest. De verouderde bedrijven hebben in 1958 wel zonder uitzon dering verlies opgeleverd, zo zei de heer Boudewijn. Volgens hem moesten voor een goede bestrijding van schurft, spint, bloedluis, blad rollers en vooral ook de ernstige meeldauw en de aantasting van enkele appelrassen in 1958 zeer be langrijke uitgaven worden gedaan. Het kleine fruit Hij verklaarde, dat voor aard beien, bessen, frambozen en bramen goede tot zeer goede prijzen werden verkregen, evenals voor de kersen en morellen. Hij voegde hier aan toe, dat de kersenteelt in ons land sterk terugloopt, omdat de hoge plukkosten aanplant van kersen niet aanmoedigen. Ook de pruimen- teelt is in de laatste jaren vrij sterk verminderd. De kilogramop brengst was in 1958 echter bevre digend en de goede prijzen die voor de pruimen werden verkregen, heb. ben weer belangstelling gewekt voor de aanplant er van. Door de grote fruitoogst in vrij wel alle Westeuropese landen wer den de exportmogelijkheden voor het Nederlandse fruit in 1958 reeds spoedig ongunstig beïnvloed. Hier door stagneerde de export en werd de eigen markt overvoerd, terwijl de prijzen snel tot ver onder de kostprijs zakten. Met uitzondering van de hand peren en van enkele zeer goede, veel gevraagde appelrassen is het prijspeil veelal op dit lage niveau blijven staan. Hij is van oordeel, dat de detailhandel in het algemeen gezien het fruit niet met een onre delijk hoge winstmarge aan de con sument doorverkoopt en hij consta teerde een aanmerkelijke verbete ring in de wijze waarop de detail list het fruit etaleert en verzorgt. Wijziging in de kleding der r.k. geestelijkheid ROME, 26-2. De kwestie van de wijziging der kleding van de r.k. geestelijkheid zal ter gelegenheid van het oecumenisch concilie wor den bestudeerd. Dit heeft een hoge autoriteit van de curie meege deeld op vragen n. a. v. de belang stelling die gewekt was door een mededeling van de congregatie van het concilie. Deze autoriteit zei verder, dat talrijke antwoorden bij deze congregatie beginnen bin nen te komen op de vragen die aan de bisschoppen over de huidi ge kerkelijke kleding waren ge steld. De antwoorden luiden ver schillend. Als er voldoende zijn binnengekomen zullen zij aan de paus worden voorgelegd. Vrees voor aanval op Formosa NEW YORK, 26-2. De Chinese communisten hebben ongeveer dui zend straalbommenwerpers overge bracht naar vliegvelden die nog geen 850 mijl van Formosa liggen, zo schrijft de correspondent van de „New York'Times" in Taipeh. Hij zegt dit van de zijde der nationa listische Chinese inlichtingendienst te hebben vernomen. Volgens zijn zegsman zou deze concentratie van bommenwerpers, zoals de tweemo- torige Russische Isjoesjin-28, er op duiden dat de Chinezen ernstig denken over een aanval op Formo sa. Volgens hem is het aantal mili taire vliegtuigen in het Chinese kustgebied groter dan ten tijde van de crisis om Formosa. n De Britse minister van Lands verdediging, Duncan Sandys, heeft woensdag in het Lagerhuis bij een debat over de Engelse defensie on der meer verklaard, dat de Britse zeestrijdkrachten ten oosten van Suez - „waar de marine een zeer belangrijke rol kan vervullen" - zullen worden uitgebreid. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Lezing in Chr. Ger. kerk Morgen (vrijdag)avond hoopt ds. P. op den Velde, chr. ger. predikant te Hilversum, een lezing te houden over „Het boek Job", in het kerk gebouw aan de Minnebroerstraat alhier. Vogelshow in 's Gravensteen De vogelhoudersvereniging „Vo gelvreugd" alhier, organiseert een vogeltentoonstelling in het 's-Gra- vensteen alhier. Enige historische paralellie is - gelet op de omgeving - wel te trekken, want vroeger za ten er in dit gebouw gevangenen in een kooi, maar nu fraaie kana ries en ander gevogelte. De ten toonstelling wordt heden (donder dagavond geopend en zal ook vrij dagavond en zaterdagmiddag voor het publiek te bezichtigen zijn. BESPREKING OVER KOLENSITUATIE 's-GRAVENHAGE, 25-2. Het da gelijkse bestuur van de Mijn-In dustrie Raad heeft hedenmiddag te den Haag een bespreking gehad met de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. L. Zijlstra. Deze bespreking houdt, naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, verband met de situatie op de kolenmarkt en moet worden ge zien tegen de achtergrond van de bijeenkomst van de ministerraad der E.G.K.S., die maandag a.s. zal worden gehouden en waarin de af- zetmoeilijkheden op de kolenmarkt ter sprake zullen komen. BURGH Geslaagde Consumentenavond De door de heer P. Rademaker te Burgh georganiseerde consumen ten-avond was zeer druk bezocht. De leiding van de bijeenkomst was in handen van de heer M. C. Doe- leman te Zierikzee, die tevens de M.C.D.- en Deltaprodukten aan prees. Patria Biscuit produkten werden gedemonstreerd door de heer v. Katwijk, terwijl de heer Baars de vleeswaren der Hoy-fa- brieken besprak. De Zwarte Kip dranken werden tentoongesteld door de heer Hoogenboom. Een paar komische films werden wel willend ter beschikking gesteld door de Kon. fabrieken „Zeelan- dia" te Zierikzee en vertoond door de heer Berrevoets. Hoogtepunt van de avond vormde de verloting, waarvoor fantastische prijzen be schikbaar waren gesteld. HAAMSTEDE Op „Callisto". zat dorpsgenoot Op de in de nacht van dinsdag op woensdag bij het lichtschip „Noordhinder" gezonken Neder landse schip „Callisto", bevond zich ook een inwoner van Haam stede, nl. de heer J. van Damme, die met de andere bemanningsle den van de onfortuinlijke vracht vaarder werd opgepikt door het Duitse schip „Julia". De heer Van Damme arriveerde woensdagavond in goede gezondheid bij zijn familie alhier. Onwelkome klant BARNEVELD, 25-2. Zonder dat er persoonlijke ongelukken bij ge beurd zijn, heeft een vrachtwagen chauffeur vanmorgen om negen uur zijn voertuig dwars door „de gevel van een winkel op de Valksé- weg in Barneveld gereden. Op het ogenblik van het ongeval was er gelukkig niemand in de winkel. De eigenaar van de zaak, de heer A. Spelt, stond achter in de werkplaats en hoefde slechts met een „pas op, daar komt-ie", zijn knecht en zijn kinderen te waarschuwen voor de ongewenste klant, die zich met een klap door de gevel drong. Ingezonden -nededellnjr Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zeouwtabletteo sterken en kalmeren Uw zenuwen. TONEEL EN FILM „GEVAARLIJK GELUID" 's-GRAVENHAGE, 25-2. - Het vraagstuk van de bescherming te gen de schadelijke gevolgen van lawaai, vormt een probleem dat zowel in kringen van het bedrijfs leven als in medische kring steeds meer belangstelling geniet. Teneinde hieraan verbreding te geven heeft Profilti in opdracht van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid de korte film „Gevaarlijk geluid" vervaar digd, waarvoor de afdeling arbeids geneeskunde van het Nederlands Instituut voor preventieve genees kunde te Leiden de wetenschappe lijke adviezen heeft verstrekt. In dit filmpje, waarvan heden morgen voor genodigden in theater „De Uitkijk" de eerste vertoning plaats vond, wordt de toeschouwer geconfronteerd met het steeds toe nemende lawaai in onze samenle ving. Er wordt op gewezen dat blootstelling aan nog hogere inten siteit gevaar oplevert voor gehoor- beschadiging en zelfs doofheid door de inwerking van lawaai. Ingezonden mededeling Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stra lend wit wordt, werkelijk stralend witl Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u minder waswerk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak 15.510 In de jongste aflevering over de Zierik- zeese historie, opgenomen in het num mer van heden, wordt verteld over de belangrijke herenhuizen die stonden aan het Kerkplein. Geen wonder dat die plaats in vroeger tijden een reputatie van aangename bewoonbaarheid had. De huizen immers zagen uit op de Sint Lievensmonsterkerk, Zeeland's fraaiste en grootste kerkgebouw, dat helaas voor Zierikzee verloren ging. Ook in het ver volg van de artikelenreeks zal nog veel vuldig sprake zijn van dit unieke kerk gebouw, dat een zo voorname plaats in nam in het leven van onze voorouders. Op 1 januari 1960 in werking Het wetsontwerp Algemene We duwen- en Wezenverzekering is woensdagmiddag ongewijzigd en zonder hoofdelijke stemming de Tweede Kamer gepasseerd. In de vorm waarin oud-minister Suurhoff het indiende, gaat het wetsontwerp nu naar de Eerste Kamer, die, naar de minister van Sociale Zaken a.i., prof. Beel, zich overtuigd hield, even vlot zal wer ken, zodat de wet op 1 januari 1960 in werking zal treden. Prof. Beel deelde mede, dat het aantal aanvragen om weduwenpen- sioen op 1 januari niet ver van de honderdduizend af zal zijn. De ver wachting is, dat de meesten van hen ook inderdaad voor het pen sioen in aanmerking zullen komen. In 1960 en 1961 kan de financi ering van de wet nog uit 't A.O.W.- fonds gebeuren. ZIERIKZEE GESLAAGDE V.P.R.O.-AVOND Benny Vreden's ensemble bracht „musical" „Waterproef" Het succes dat het bekende en semble Benny Vreden op de woens dag in de Concertzaal gehouden V. P.R.O.-avond behaalde, is in over eenstemming met de waardering, dit het programma ook in andere plaatsen heeft geboekt. Vooral de muzikale komedie „Waterproef" was van een sprankelende allure en bleek geestig van opzet. Er werd „leuk" gedanst, terwijl de vokale kwaliteiten van speelsters en spe lers - en op die kwaliteiten kwam het vooral aan - deze „musical" noot voor noot tot een ontspannend luistergenot maakten. Benny Vre den zelf bleek de liedkunst nog niet verleerd. In een pittig cabaretpro gramma voor de pauze stelde hij „zijn mensen" aan het publiek voor. Ria Kuyken bezit pittige mimische talenten en bleek een beschaafd zangeresje. Vooral de zang van Liesbeth Lunow (alleen of in sa menwerking) met Fons Dankaart, sprak het publiek aan. Louis Dusée exploiteert een imponerend stem volume en is als „vlotte jongen" overal bruikbaar voor. De „musical" speelt in het ge fantaseerde Plasdrecht, waar Skip- pie (geestig gebracht door Sylvia de Leur) haar gevulde koeken poogt te slijten aan het zeilersgezelschap. Rond die koeken is heel wat te doen maar er zijn ook andere levensin grediënten, als zeilpech en zeil- vreugde, knopenleggerij en de drei ging dat de plas zal worden ge dempt. In een vijftal scènes wordt de sfeer van Plasdrecht getroffen, geparodieerd, geïdealiseerd en hu morvol op de korrel genomen, tegen een achtergrond van visnetten en zeilhavense attributen. Het was luchtige ontspanning van de boven ste plank, waarmede het ensemble eer inlegde. Ter inleiding van de bijeenkomst sprak ds. L. S. Blom te Aardenburg over doel en streven van de vrijzin nig hervormden in het algemeen en de V.P.R.O. in het bijzonder. In zijn kwaliteit van V.P.R.O.-consul voor Het bezoek van MacMillan aan Rusland MOSKOU, 26-2, Premier MacMil- lan en zijn Russische collega Chroesjtsjef, hebben vanochtend (donderdag) in het Kremlin een onderhoud gehad, voordat zij Mos kou verlieten voor een reis van vier dagen naar Kief en Leningrad. Tass noemde het gesprek „harte lijk en vriendelijk". Franse troepen hebben in een slag bij Orléansville waarbij ka nonnen en vliegtuigen werden ge bruikt, 105 Algerijnse opstandelin gen gedood. Achttien rebellen wer den gevangen genomen. Bij gevech ten in oost-Algerië zijn 72 opstan delingen gesneuveld en 29 gevan gen genomen, zo is woensdag in Al giers bekend gemaakt. In het afgelopen jaar is in Hel sinki voor een waarde van 112 mil joen gulden aan postzegels voor verzamelaars verkocht. Ongeveer twintig procent daarvan werd ge kocht door het buitenland, voorna melijk door toeristen. Het vooraf gaande jaar was voor een waarde van ca. 75 miljoen gulden verkocht. Zeeland, bond hij de vrijzinnig her vormden op het hart zich toch voor al te scharen achter de eigen om roepvereniging, die er „heus nog niet is", zoals wel eens - gezien te gen de achtergrond van het komend radiobestel - wordt gesuggereerd. Ds. Blom wekte zijn gehoor op de eigen beginselen ook in deze tijd hoog te houden. De spr. werd inge leid door de districtsconsul van de V.P.R O. mr. K. A. Keuning, die hem - alsmede het gezelschap Ben ny Vreden - dankte voor de zo ge slaagde avond. Met uitzondering van het balkon, was de zaal vrijwel geheel bezet. NIEUWERKERK De idee van een tuinbouwvakschool In zyn nieuwjaarsrede op de jongste gemeenteraadsvergadering heeft burgemeester A. A. van Eeten niet gesproken over een tuinbouw school, zoals abusievelijk in onze kolommen werd afgedrukt, maar overeen tuinbouwvakschool, met een meer gespecialiseerde op leidingsmogelijkheid dus. Een „ge wone" tuinbouwschool is Schou- wen-Duiveland reeds r\jk. Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend zacht Droog en zonnig weer, maar in de kustprovincies tijdelijk enkele overdrijvende wolkenvelden; ma tige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind; aanhoudend zacht. Hoogwaterstanden 27 febr. Zon op 7.33, onder 18.14. Maan op 23.54, onder 9.18. Laatste kwartier: 2 maart te 3.54. ZIERIKZEE: 27 febr. 5.54 v.m. 18.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 febr. 5.37 v.m. 17.55 n.m. Doodtij: 4 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-2. - Het K.N.M.I. deelt mede: Van het midden van de oceaan trekken actieve depressies tussen IJsland en Schotland door naar de Noordelijke IJszee. Zij ver oorzaken een zeer krachtige zuid westelijke luchtstroming, die van de Azoren via de Britse eilanden en de Noordzee tot in Scandinavië reikt. Aan de flank hiervan nam het hógedrukgebied boven het vaste land van Europa nog steeds iets in betekenis toe. Via west-Frankrijk drong giste renavond en vannacht ook tot het westen en noorden van ons land drogere lucht door, met het gevolg dat mist en bewolking verdwenen. Morgen kunnen over de kustpro vincies tijdelijk weer meer wolken velden overdrijven, maar overigens is niet veel verandering in het weer te verwachten. Daar de depressies een zuidwes telijke luchtstroming in stand hou den, is het waarschijnlijk dat het zachte weer nog verscheidene da gen zal aanhouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2