MacMillan zal zich kanten tegen niei- aanvalsverdrag met Rusland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Griekse militairen terug in Turkije Chroesjtsjef uitgenodigd naar Scandinavië De mijnwerkersstaking in België DIEPGAAND PESSIMISME IN WEST-EUROPA OVER HOUDING VAN CHROESJTSJEF Relletjes in Somaliland Minder Engelse troepen op Cyprus MAANRAKET VAN V.S. OP KOMST? Reuzenvliegtuig v verloor motor Minister van Verkeer en Waterstaat opende 41ste R.A.I.-tentoonstelling Nederlandse nota aan de Verenigde Staten DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 No. 18521 115e jaargang ZIERlKZffiSGKWNiESIWBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm.) f 1,- por stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6< Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verwachtingen te Moskou Meeromvattende regeling gericht op ontspanning nodig LONDEN, 25-2, Venvacht wordt dat premier MacMillan zich zal kanten tegen de suggesties van zijn Russische collega Chroesjtsjef voor het sluiten van een nietaanvalsver- drag tussen Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie in de vorm waarin zij zijn gedaan. Gemeld wordt dat deze kwestie nog geen onderwerp van gesprek tussen beide staatslieden had uitge maakt voordat zij door Chroesjt sjef in een rede van dinsdag on verwachts t'e berde werd gebracht. Mogelijk, aldus meent men, pro beerde Chroesjtsjef door deze han delwijze van te voren eventuele di plomatieke besprekingen te beïn vloeden. MacMillan zou wel tot het sluiten van een nietaanvalsverdrag over willen gaan maar dan als on derdeel van een meeromvattende regeling waardoor werkelijke ont spanning in de verhoudingen tus sen oost en west zou intreden. Hij verklaarde eens, voordat hij in ja nuari 1958 een reis door het geme nebest ondernam, dat men met een nietaanvalsverdrag met de Sowjet- Unie zou kunnen beginnen. Maar men nam aan dat hij van mening was dat een dergelijk verdrag op zichzelf geen bindende waarde zou hebben. Nog voordat hij vorige week naar Moskou vertrok zei hij in het parlement dat het bp daden aankwam en niet op woorden. Vroeger verdrag Groot-Brittannië en de Sowjet- Unie tekenden op 26 mei 1942 een nietaanvalsverdrag voor de tijd van twintig jaar. Maar op 20 december ISTANBUL, 25-2. 57 Griekse of ficieren en soldaten zijn woensdag naar de grote Navo-basis te Izmir in zuid-Turkije teruggekeerd om daar verder dienst te doen. De mannen waren in juni jl. naar Griekenland teruggeroepen toen de spanning tussen beide landen naar aanleiding van het geschil over Cyprus het grootst was. OSLO, 25-2. - De ambassadeurs van Denemarken, Noorwegen en Zweden hebben de Russische mi nister-president .Chroesjtsjef, uit genodigd dit jaar een bezoek aan Scandinavië te brengen. Het hoofd van de Nederlandse missie voor het tienjarenplan, drs. L. K. Brandts, is met hetzelfde toe stel, waarmede de ministers van Opbouw en Financiën zijn vertrok ken, naar Nederland gevlogen, in verband met de besprekingen, die zullen worden gevoerd over de fi nanciering van het Surinaamse tienjarenplan. BRUSSEL, 25-2. De socialistische vakbonden van Charleroi en het Centrum (La Louvière) hebben woensdag besloten dat het werk in de mynen donderdag zal worden hervat. De socialistische vakbondscen trale te Bergen heeft nog geen be sluit genomen. Het werk aan de in aanbouw zijnde Kariba-stuwdam in Zuid- Rhodesië is geheel stil komen te liggen door een staking van de in heemse arbeiders, een zesduizend man, die hoger loon eisen. Die eisen zijn gesteld naar aanleiding van een ongeluk op vrijdag jl. waarbij veertien inheemsen en drie Europeanen bij een val in een zes tig meter diepe schacht de dood vonden. 1955 zegde de Sowjet-Unie dit ver drag op omdat volgens haar Groot- Brittannië het verdrag had ge schonden door toetreding tot een militair blok met een militaristisch west-Duitsland dat tegen de Sow jet-Unie gericht zou zijn. Engeland, aldus werd opgemerkt, zou ook bij zijn bondgenoten geen verdenking willen wekken dat het achter hun rug om bepaalde ver plichtingen zou willen aangaan. Overigens meent men uit d^jong- ste rede van Chroesjtsjef te hebben kunnen opmaken dat de Sowjet-re- gering blijft vasthouden aan de wens tot een topconferentie te ko men. Fransen rekenen met crisis in april of mei LONDEN, 25-2. De woordvoerder van de Duitse Bondsregering, von Eckardt, heeft woensdag over de verkiezingsrede van de Russische minister-president, Chroesjtsjef, over de buitenlandse politiek ge zegd, dat de rede grote teleurstel ling in Bonn heeft gewekt. Chroesjt sjef schijnt, aldus von Eckardt, het op alle punten met het westen on eens te zijn. Volgens functionarissen van het bureau van de Franse minister-pre sident meent de Franse regering, dat de betrekkingen tussen oost en west thans in een zeer ernstig sta dium zijn gekomen. Deze zegslieden hebben in niet- officiële gesprekken openlijk de mening geuit dat het westen, na de toespraak die Nikita Chroesjtsjef dinsdag jl. in het Kremlin heeft ge houden, rekening moet houden met een zeer ernstige crisis, in april of mei, over Berlijn. Hierbij werd te kennen gegeven dat dit ook de me ning was van premier Michel De- bré en president de Gaulle. Franse gezagsdragers zijn van mening, dat MacMillans bezoek aan Moskou als mislukt moet wor den beschouwd. De Fransen hebben nimmer veel geestdrift voor MacMillans reis aan de dag gelegd. Ook in het Afrikaanse Somali land zijn relletjes uitgebroken. So maliland dat vroeger onder Itali aans bestuur stond, is sedert 1950 voor tien jaar een beheerschapsge- bied der V.N. Het land heeft een bevolkingscijfer van 1.270.000. In Magodisjoe wonen 3500 Italianen. Tegen de avond hadden de relle tjes een dode en dertien gewonden, onder wie vier agenten, geëist Er zijn 280 arrestaties verricht. Ook de voorzitters van de partij voor een groter Somaliland en van de Na tionale Somali-Unie zijn aangehou den Voor het gebied is een avond klok ingesteld. LONDEN, 25-2. De Britse minis ter van defensie heeft woensdag in het Lagerhuis meegedeeld dat de Britse regering van plan is de per manente bezetting van Cyprus te beperken van 25.000 tot 5.000 of 6.000 man. De Britse regering verwacht in de komende maanden reeds een aantal eenheden van Cyprus te kunnen terugtrekken. WASHINGTON, 25-2. Het Ame rikaanse luchtvaartblad „Aviation Daily" schrijft woensdag dat het Amerikaanse leger zaterdag te Ca pe Canaveral een maanraket zal lanceren. Op de luchtbasis Vandenberg in Californië is vrijdagavond een po ging om een kunstmaan te lanceren om technische redenen uitgesteld. In het officiële communiqué waar in dit is bekend gemaakt, wordt geen nieuwe datum voor herhaling van de proef vermeld. De Franse pers heeft woensdag de nadruk gelegd op de slag voor het Britse prestige, als hoedanig zij Chroesjtsjefs jongste Kremlinrede beschouwt. De conservatieve „Paris Presse" schrijft: „Chroesjtsjef heeft Mac Millan eenvoudigweg medegedeeld dat hij, wanneer het om belangrij ke zaken gaat, niet van zins is met hem alleen te beraadslagen. Hij heeft voorts openlijk te kennen ge geven dat het niet MacMillan zal zijn, die hem er toe zou kunnen be wegen zijn standpunt te wijzigen'. LONDEN, 25-2. Een reusachtige viermotorige Boeing 707 van de „Pan American Airways", die van Parijs kwam, is woensdag maar met drie motoren in Londen ge land. Men neemt aan dat het toe stel, dat een proefvlucht maakte, zijn vierde motor heeft verloren ergens in de buurt van Reims. Het straalvliegtuig landde met een groot gat in de vleugel op de plaats waar de vierde motor be vestigd was. Men heeft onmiddellijk een on derzoek gelast. Aan boord van de Boeing bevonden zich vijf mensen. Nacht op eenzaam eiland APELDOORN25-2. Twee Apel- doornse jongens, de 14-jarige Jaap van de Veen en zijn 13-jarig vriendje Wiebe Loijenga hebben hun ouders en de politie een on rustige en angstige nacht bezorgd.' De knapen zijn gistermiddag sa men de deur uitgegaan om te spe len, maar waren bij het avondeten nog niet komen opdagen. Toen zij er om negen uur nog niet waren werd de politie gewaarschuwd, die een onderzoek instelde, maar geen resultaat boekte De eerste arbeiders, die van mor- gen omstreeks acht uur in het na tuurpark „Berg en Bos" versche nen, keken wel, heel verbaasd, toen zij plotseling hoorden roepen en tioe ejongens ontdekten op het eiland, dat midden in de, vijver is gelegen. Het bleken de vermiste knapen te zijn. Zij waren des middags met het pontje dat de verbinding tussen de vastewal en het eiland in de zomer, maand enonderhoudt, naar dit eiland gevaren, om er een ontdek kingstocht te ondernemen. Toen zij wilden terugkeren, bleek het pontje te zyn afgedreven, zodat zij de nacht op het eiland moesten door brengen. De blijdschap van de ouders was uiteraard groot, toen zij vanmorgen op het politiebureau waren, waar juist het bericht binnenkwam, dat de jongens gevonden waren. Volgens een blad in Sao Paolo zou het Braziliaanse Koffie-insti- tuut op het ogenblik overwegen permanente koffievoorraden op te slaan in Nederlandse havens. Deze voorraden zouden het mogelijk ma ken snel te voldoen aan de behoef ten van de Europese markt. Het instituut zou de voorwaarden van de havens van Amsterdam en Rot terdam thans in studie hebben. Een „Thunderstreak" straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is dinsdagmiddag bij Aalst neergestort. De piloot wist zich door middel van zijn schietstoel in veiligheid te brengen. Het onbestuurde vliegtuig stortte neer in een bos, waardoor het een lange, brede voor trok. Een bungalow werd van de aarde weggevaagd. Deze twee foto's tonen de wrakstukken van het ongeluksvliegtuig en de strook verwoesting, die de machine door het bos trok. Een vrouw, die in de bungalow woonde, werd door rondvliegende brokstukken dodelijk getroffen. Verschillende vervoersmiddelen op de korrel AMSTERDAM, 26-2. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. 3. van Aartsen, heeft vanmorgen de 41e R.A.I.-tentoonstelling geopend. De minister zei onder meer, dat de teruggang van de omzet in mo torfietsen niet alleen toegeschreven moet worden aan het fiscale kli maat maar zeker ook aan het ge wone meteorologische klimaat van Nederland. „In toenemende mate openbaart zich bij het wegverkeer de behoefte aan beschutting tegen regen, wind en koude, enerzijds door doelmatiger kleding, ander zijds door bescherming door mid del van het voertuig zelf. In die richting wijst onder meer de voor keur voor de scooter. De behoefte aan overdekt vervoer zal zich naar mijn mening in de toekomst dan ook doen blijven gelden. Hierin kan voorzien worden door de twee dehands auto of de scootmobile". Mr. van Aartsen wees er voorts op, dat in de ons omringende lan den, met name in Duitsland, de handel in motorfietsen en scooters zich eveneens in dalende lijn be weegt. Zodanig zelfs, dat enkele fa brieken de motorrijwielproduktie geheel hebben gestaakt. De minister deelde mede, dat de opheffing van het bestaande verbod om achter een motorrijwiel een aanhangwagentje mee te voeren de aandacht van de commissie veilig heid wegverkeer heeft. Ned. Rode Kruis- goederen naar Tunis 's-GRAVENHAGE, 25-2. In ant- woord op een oproep van de Liga van Rode Kruis-verenigingen heeft het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis besloten op nieuw bij te dragen in de hulpver lening aan de Algerijnse vluchte lingen in Tunis. In december van het vorig jaar is namelijk zowel naar Tunis als naar Marokko voor dit doel reeds een partij dekens gezonden. Op 5 maart zal nu per motorschip „Eos" een partij textiel ter waarde van f 5.000,— worden verscheept naar de Tunesische vereniging van de Rode Halve Maan, die deze goede ren onder de bepalingen van het Rode Kruis zal distribueren. De bromfiets Over de bromfiets zei mr. van Aartsen onder meer: „Ik zou niet durven beweren, dat de bromfiets de puberteitsmoeilijkheden al te boven is. In ieder geval is zij in verschillende verschijningsvormen nog rijkelijk luidruchtig en daarom bij velen weinig geliefd. Wettelijke maatregelen zijn in overweging ten einde het veroorzaken van overma tige geluidshinder tegen te gaan. Ik zou de bromfiets onrecht doen wanneer ik de schuld van de ge luidshinder alleen bij haar zocht. Naar mijn overtuiging zouden de klachten hierover aanmerkelijk minder zijn indien niet een bepaal de categorie berijders zich met een onbegrijpelijke hardnekkigheid be ijverde zoveel mogelijk lawaai te produceren". Ten aanzien van de fiets was de minister kort: „ook ik geloof, dat op langere termijn bezien, de ge wone fiets in Nederland een onver vangbaar vervoermiddel is, vooral in het drukke stadsverkeer". 's-GRAVENHAGE, 26-2. De Ne derlandse regering heeft in een nota aan de regering van de Ver. Staten van Amerika „ernstige be zorgdheid" tot uitdrukking gebracht naar aanleiding van de mogelijk heid dat Amerika beperkingen gaat instellen op de import van residu olie. De nota werd door de Neder landse gezant, Baron van Voorst tot Voorst, op het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken aan de onderminister, Thomas Mann, Overhandigd, zo weet Reuter uit Washington te melden. De behandelende geneesheren van Foster Dulles hebben woens dag, in een op de 71ste verjaardag van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken uitgegeven me dedeling, verklaard dat zij zeer te vreden zijn over de vooruitgang in de toestand van hun patiënt, aldus een mededeling van de woordvoer der van Dulles' ministerie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Als een schavuit je kust, tel i dan je tanden na! H.M. de Koningin bij opening Boekenweek •GRAVENHAGE, 25-2. Het ligt «t voornemen van H.M. de Ko- n de officiële openingsavond I"' de 24ste boekenweek in de Stadsschouwburg te Amsterdam op ag 27 februari bij te wonen, avond zal de parodistische opera „De zwarte bruid" van C. J. Kelk en Geza Frid worden opge voerd. ningin De paas- en pinkster verloven voor het leger 's-GRAVENHAGE, 25-2. - Er is een landmachtorder verschenen voor de verlofregeling met Goede Vrijdag, Pasen en Pinksteren. In grote trekken komt deze or der hierop neer, dat de ene helft van de militairen bij de parate on derdelen verlof krijgt van donder dag 26 maart 13 uur tot dinsdag 31 maart 24 uur en de andere helft van donderdag 14 mei 13 uur tot dinsdag 19 mei 24 uur. VERKIEZINGSLEUS f De woningnood, ons aller smart, ligt nu wel heel na aan ons hart, want thans doet iedere partij aan forse huizenbouwerij! Wenst u in hele korte tijd een prachtige bouwnijverheid in zacht gekleurde rose steen? Dan is uw keus lijst nummer 1. Dat wie wil trouwen niet meer wacht, het eigen huis hen tegen lacht, het talrijk nageslacht tevrêe? Dan aarzelt niet en stemt lijst 2. De huizennood heerst nog alom, het kwade maakt het rechte krom, bouw met ons mee vol energie en breng uw stem uit op lijst 3. Voor vrijheid, kloek en onbesmet, veel huizenblokken neergezet; maar zonder rood of rose sier, dan valt uw keuze op lijst 4. Wij treden in het oude spoor, geen uur gaat er bij ons teloor, wie mee bouwt in versneld bedrijf stemt zonder twijfel op lijst 5. De brug naar 't ideaalst verschiet is huis en haard en anders niet; wij staan voor beiden op de bres, maak donkerrood lijst nummer 6. Bescherm met ons der vad'ren pand, bouw met ons mee op klei en Zandft) wie 7 kiest als zijn partij doet wijs en vaart nog wel er bij. Zo gaat het door, het heel dozijn, geen doet er water bij zijn wijn, dus wie u kiest, dit tot besluit, maakt voor uw huis geen stuiver uit! JAAP MIJDERWIJK. Ontwerp van wet over het stakingsrecht 's-GRAVENHAGE, 25-2. Er is een voorontwerp van wet opgesteld over het stakingsrecht. Dit wordt door de minister van justitie a.i. meegedeeld in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de begroting 1959 van zijn departe ment. Het ontwerp is opgesteld naar aanleiding van het ambtelijk onderzoek dat naar de verschillen de aspecten van het stakingsrecht is ingesteld. In overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i. heeft minister Struycken het voorontwerp voorgelegd aan enige deskundigen op het gebied van het arbeidsrecht. In verband met het stadium waarin deze kwestie nu verkeert acht hij het niet gewenst de conclusies van het ambtelijk on derzoek mee te delen. Overigens heeft hij zelf nog geen standpunt over deze conclusies bepaald. Bus contra bok APELDOORN, 25-2. Op de Vrij- enbergweg te Loenen is een herte- bok bij het oversteken van de weg tegen een juist passerende bus van de Veluwse autodienst opgelopen. Het dier werd op slag gedood. De bus werd licht beschadigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1