Burgemeester S. Francke van Kerkwerve onthulde gevelsteen te Leeuwarden Toch nog liefde Een teken van dankbaarheid Adoptieve hulp van Friese hoofdstad was zeer succesvol BROUWERSHAVEN (Van onze correspondent Tijdens een bezoek dat de voltallige gemeenteraad met de voorzitter, burgemeester S. Francke, aan Leeuwarden beeft gebracht, werd vrijdag middag in de zygevel van het stadhuis te Leeuwarden een gedenksteen onthuld, die de dank van de bevolking van Kerkwerve vertolkt voor de hulp die deze gemeente van de stad Leeuwarden bij en na de storm ramp van 1953 mocht ondervinden. In een bijeenkomst in de raad zaal van het stadhuis vóór de ont hulling memoreerde burgemeester Francke nog eens de stroom van medeleven die het Leeuwarder Rampcomité heeft getoond, zoals dat tot uitdrukking werd gebracht in de adoptie van de gemeente Kerkwerve. Samengevat bestond deze hulp uit het zenden van een partij gebreide goederen (verzorgd door het comité „Tot opbouw"), de geschenkpakketten, die met Pink steren en St. Nicolaas 1953 aan de bevolking van Kerkwerve op hun evacuatie-adressen werden bezorgd, het speelgoed voor de kinderen, de gereedschapskisten, beplantingsma teriaal, het beschikbaar stellen van de bellenwagen, de fundering van het verenigingsgebouw, middelen voor het stichten van een kleedlo kaal op het sportterrein. Voorts werden een secretarie-ambtenaar en een technisch ambtenaar tij delijk ter beschikking van het ge meentebestuur van Kerkwerve ge steld. Van grote betekenis „Deze adoptie is voor onze bevol king van grote betekenis geweest", aldus de burgemeester. „Reeds door het schriftelijke contact, direct na de overstroming stak u de bevol king een hart onder de riem. Wij wisten, dat u het begreep. Achteraf gezien, heeft de ramp - althans in materieel opzicht - vooruitgang ge bracht". Nu 6 jaar na de ramp sluiten we deze adoptie af en men zou kun nen zeggen „dat is laat". Men dient echter te rekenen met het feit, dat de gehele wederopbouw niet een kwestie van dagen weken of maan den, maar van jaren is, terwijl de herverkaveling, ook tengevolge van de ramp direkt aangepakt, thans nog niet geheel zijn beslag heeft gekregen". Verder sprak de burgemeester de hoop uit, dat nu de adoptie officieel wordt afgesloten, toch een vriend schapsband, welke er is gegroeid, zal blijven bestaan. Het deed de burgemeester genoegen, dat de gedenksteen ook door de inzameling welke onder de bevolking werd ge houden kan worden gezien als de uitdrukking van dankbaar heid der bevolking van Kerk werve aan de' burgerij van Leeuwarden. Hierna werd de in de zijgevel van het stadhuis aangebrachte ge denksteen, welke was verborgen achter de gemeentevlag van Kerk werve door burgemeester Francke onthuld. De gedenksteen Deze steen toont in mozaiek in kleuren de gemeentewapens van Leeuwarden en Kerkwerve. Het wapen van Kerkwerve is aange bracht in golven die de zee symbo liseren. Voorts is de inscriptie „le februari 1953" op de steen vermeld. STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Onze oud-stadgenote mej. G. de Moor, werkzaam bij de Centrale Directie der P.T.T. te 's-Graven- hage, slaagde onlangs voor het di ploma machineschrijven met 216 aanslagen. NIEUWERKERK Filmavond Culturele Vereniging Het is de Culturele Vereniging alhier gelukt beslag te leggen op de beroemde film „Morgen zie ik je weer(„A man called Peter"), een cinemascope kleurenfilm. Het is de bedoeling deze film op don derdag 26 febr. a.s. voor de leden van de vereniging te vertonen. Ook niet-leden kunnen tegen entree de ze avond bezoeken. OOSTERLAND Filmavond Culturele Vereniging De Culturele Vereniging brengt op woensdagavond 25 februari a.s. te half acht in de Conferentieka mer alhier het bekende filmwerk: „Madame Curie" op het doek. Deze leerzame film geeft een beeld van de boeiende carrière van het we reldberoemde echtpaar Pierre en Marie Curie, welke zoals bekend, in het jaar 1903 de Nobelprijs voor natuurkunde wonnen. Zij ontdek ten het eleipent radium.Rpjang- wekkend is het te vernemen, dat zij na talrijke proefnemingen ten slotte uit enige wagonladingen uraanerts slechts één gram radium verkregen. Door deze heilzame ont dekking gaven zij de medici een wapen in de hand, dat in de loop der jaren al heel wat, vroeger on geneesbare kwalen, deed herstellen. De steen werd in onderling overleg tussen de gemeentebesturen ont worpen en is vervaardigd door de jonge Leeuwarder Chris Fokma en mag zeer geslaagd worden ge noemd. Deze kunstenaar werd met zijn ontwerp in het dankwoord van burgemeester mr. A. A. M. v. d. Meulen van Leewarden gecompli menteerd. Voorts sprak ook mr. v. d. Meulen de hoop uit, dat de ban den welke tussen beide gemeenten zijn ontstaan in de toekomst hecht zouden blijven. Vrijdagavond bezocht het gezel schap het overheidsconcert van het Fryske orkest, onder leiding van de dirigent Alfred Salten. Aan deze avond werkte als solist mee de pia nist Theo Bruins. Zaterdagochtend werd een wan deling door de binnenstad gemaakt. Onder meer werd een bezoek ge bracht aan het Pier Pander mu seum in de Prinsentuin. Rondrit door de stad Na de onthulling van de gedenk steen op vrijdagmiddag werd een autorit door de gemeente Leewar den gemaakt, waarbij de woning bouw, de aanleg van de terreinen voor de nieuwe veemarkt met de daarbij behorende parkeerplaatsen wordt gebouwd, de industrieterrei nen en ook Europa's grootste over dekte jachthaven werden bezocht. Al met al kan worden gezegd dat het bezoek zeer geslaagd is ver lopen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Jubileum-Uitvoering „Olympia" Een gymnastiekuitvoering in zijn puurste vorm, zo mag men gerust het gymnastisch jublieum-feest ty peren, dat vrijdagovond in een stampvolle Concertzaal werd ge vierd. De „01ympia"-mensen - en dat waren er heel veel hebben hun uiterste best gedaan op deze uitvoering, bij gelegenheid van het 35-jarig jubileum, zo goed mogelijk voor de dag te komen. Zij zijn er in geslaagd, een talrijk publiek een inzicht te geven in de vele vor men van gymnastiek, die door jong en „oud" worden beoefend. De triomfantelijke opmars werd tot een massale show, waarbij „Olympia" met trots liet zien, dat het ledental op peil blijft, zij het ook dat de zo broodnodige midden klasse heren (16 tot 25 jaar) ont breekt. De kleuters o.l.v. mej. M. den Os toonden zich volijverig in het onder de knie brengen van de „eerste beginstelen". Dat later dit moeizame werk vruchten afwerpt, bleek bij het lenig spel met de springkast, waarvoor de jongens van 10-12 jaar verantwoordelijk waren. Zo goed trouwens als het was af te zien van het werk aan de boogbrug beneden de leggers, door de meisjes van die leeftijd. Indivi duele verschillen blijven er uiter aard, maar er zit stellig „Schwung" in de gymnastische vorming. Een verrassing was het werk van de oudere leden aan de hoogbrug, waarbij een apart compliment toe komt aan de oude mannelijke vete ranen, die elkaar weer in een apar te trainingsploeg hebben gevonden. We hebben 47-jarigen aan het werk gezien ,op een wijze die respekt verdient. Namen noemen is niet bedoeld om onvriendelijke onder scheidingen te maken, maar het waren vooral de heren Hage en Mazure, die de zaal tot enthousias me brachten. Vooral de laatste bleek een turner van uitzonderlijk formaat, evenals trouwens zijn echtgenote, die het vak al evenzeer onder de knie heeft. Het was een genoegen hen beiden aan het werk te zien. Een lastige bij herhaling voorko mende storing in de geluidsinstal latie deed wat afbreuk aan het rit misch programma-onderdeel. Uit eraard ging hierdoor wat aan con centratie verloren, maar de wegen die de ritmische afdeling o.l.v. de heer Joh. G. L. de Bie bewandelt leiden telkens tot verbluffende re sultaten. Vooral de dans op muziek van Chopin was van een bewogen ritmiek en bewoog zich op de rand van het ballet. Beslist romantisch was de dans op het bekende: „Auf- forderung zum Tanz" van Carl Maria von Weber. Talrijke veelbe lovende krachten schuilen onder de dames, zoals bleek bij het nummer bruk met ongelijke leggers. De prestaties van de damesafdeling op de evenwichtsbalk waren hier en daar van uitzonderlijk gehalte. De gymnastische afdelingen stonden o.l.v. de directeur de heer J. Kos ters, die met rustige zelfverzekerd heid de zaak in de hand hield. Met een ritmische cocktail werd het veelzijdig programma besloten. De voorzitter de heer J. de Bie sprak bij de aanvang een wel komstwoord, inzonderheid tot bur gemeester en mevr. Dijckmeester, ere-leden en oud-leden. Na afloop werden bloemen aangeboden aan mevr de Bie, mevr. Kosters, de pia niste mej. Alrich en mej. Verton. De ere-voorzitter de heer C. O. J. Hendrikse bracht aan leidsters en leiders dank en sprak er zijn teleur stelling over uit, dat jongemannen tussen de 16 en 25 jaar helaas niet meer voor de gymnastiek zijn warm te krijgen. Terecht achtte spr. dit een groot nadeel. Admiraal Burke, chef marine operaties, heeft in een toespraak tot de Kamer van Koophandel te Charleston verklaard, dat Amerika bij machte is de Sowjet-Unie te vernietigen, zodat het niet aan een wedloop op het gebied van raket ten behoeft mee te doen. OOSTERLAND E.H.B.O.-cursus gestart Vrijdagavond is er met de E.H. B.O.-cursus in onze gemeente een begin gemaakt. De heer Rottier, Kringhoofd der B.B., heeft het .„startschot" gelost met een woord van welkom tot de 12 dames en 12 heren welke zich voor deze cursus hebben laten inschrijven. Spr. hoopt dat de lessen tot ieders voldoening zullen worden gegeven, met als re sultaat dat de gemeente 24 E.H.B. O.-ers rijk zal worden, die in ramp en oorlogstijd, wanneer deze on verhoopt moesten aanbreken, goe de diensten kunnen bewijzen. Het is de bedoeling dat de eerste serie lessen zullen worden gegeven door de heer van Hove uit Zierikzee, in structeur der E.H.B.O., en dat er dan een dokter zal worden inge schakeld. De eerste helft van de avond wordt theorie gegeven, ter- wel de tweede helft het praktisch gedeelte te berde wordt gebracht. Er kunnen zich deze week nog deel neemsters en deelnemers aanmel den voor deze leergang, die op vrij dagavond in de koffiekamer van de Conferentiezaal wordt gehouden. Adres: de heer Jan van Dijke, Lange Dreef. BRUINISSE Grote drukte in Zijpse vluchthaven Hoe druk de scheepvaart was, toen de mist eindelijk was opge trokken bleek wel uit het aantal schepen dat vrijdagavond een lig plaats zocht in de vluchthaven te Zijpe. Deze haven bevatte namelijk deze avond 126 schepen, terwijl nog 6 schepen moesten worden afge wezen, omdat er geen ligplaats voor hen meer te vinden was. Stierenkeuring op Schouwen-Duiveland De verplichte voorjaarsstieren- keuring 1959, uitgaande van de provinciale commissie voor de be vordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland, zal op Schouwen-Duiveland worden ge houden op dinsdag 17 maart, in de gemeenten Nieuwerkerk, Dreischor, Noordgouwe, Brouwershaven, Re- nesse, Haamstede, Burgh en Zie rikzee. KERKNIEUWS Ger. Gemeente Bruinisse In de vrijdagavond gehouden ver gadering van lidmaten der Ger. Gemeente werd als ouderling ge kozen de heer J. van der Panne. Het betreft hier het aanvullen van het college, waarvoor het volgende tweetal was opgemaakt: J. van der Panne - W. Verkamman. Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: A. Hennephof, Dor drecht en A. K. van der Schoot, Doorwerth. Beroepen te Marssum: Y. Strik- werda, Ureterp-Siegerswoude; te Scharnegoutum (toez.): A. Westra, Berlikum (Fr.); te Ouderkerk a.d. IJssel: R. T. Huizinga, Nieuw Beij- erland; te Setoaldeburen-Lutjegast (toez.): A. Westra, vic. te Berlikum (Fr.); door de Prov. Kerkverg. van Zuid-Holland te Delft: D. T. Los, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. aldaar. Ger. Kerken Beroepen te Roden: A. Nagelker- ke, Zweelo; te Oosterend (Fr.): L. J. Wolthuis, kand. te Groningen; te Wormerveer: A. Prins, Winssum (Fr.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Gees (Dr.): M. Bran- des, kand. te Axel. Chr. Ger. Kerk Beroepen te 's-Gravenhage-wést (2e maal): C. den Hertogh, IJmui- den. Ger. Gemeenten Tweetal te Almelo-Enter: J. B. Bel, Krabbendijke en A. Elshout, Dordrecht, van wie eerstgenoemde is beroepen. Floralia" gaat voortaan wellicht ook een culturele vereniging steunen Gelden niet meer alleen voor Groene Kruis De vereniging „Floralia" hield vrijdagavond in café „Centrum" een matig bezochte vergadering, onder voorzitterschap van de heer H. P. de Munck. Uit het financieel verslag bleek dat de kas met een batig saldo van f 43,34 sloot. De kascontrole-leden, de heren M. Matthijsse en J. C. van Dienst, adviseerden tot goedkeu ring. Uit het verslag bleek dat van de netto-opbrengst van f 400,van de laatstgehouden bloemententoon stelling annex bazar, aan de mu ziekvereniging „Apollo" en aan het Groene Kruis een bedrag van f 200 kon worden afgedragen. Bij de bestuursverkiezing werden de zitting hebbende leden, te weten de heren H. P. de Munck, J. A. van den Hoek, A. Bokelaar, P. C. Male- paard en J. B. Grootjans, definitief door de vergadering in het bestuur benoemd. De heer J. G. Jonker en Miljoenen griepgevallen in Engeland LONDEN, 22-2. Volgens Britse medische kringen lijden ongeveer 5,5 miljoen mensen in Groot-Brit- tannië aan griep. Deze epidemie van ongekende omvang heeft in de week van 8 tot en met 14 februari aan 455 mensen het leven gekost. In de daaraanvoorafgaande week bedroeg het aantal slachtoffers 144. Miljoenenorder voor Nederlands bedrijf AMSTERDAM, 21-2, De Algeme- Aannemingsmaatschappij D. Blankevoort en Zoon te Bloemen- daal heeft in combinatie met de Foreign Construction Company te Houston (Texas), de Nederlandse Aannemingsmaatschappij v.h. fir ma H. F. Boersma te 's-Gravenhage en de Duitse firma's Grün-Bilfin- ger en Philipp Holzman, beide ge vestigd te Keulen, een belangrijke opdracht van enige tientallen mil joenen ontvangen. Het betreft hier het leggen van de oliepijpleiding van Beek en Donk via Venlo naar Godorf-Wes- seling in Duitsland en een splitsing van Venlo naar Wezel. De totale lengte van deze leiding is circa 200 kilometer. Vogelkopje in tomatensaus 's-GRAVENHAGE, 12-2. In een partij koekjes werden bruinge- kleurde vezels aangetroffen die blijkens een positieve reactie op ni cotine en de uiterlijke vorm van het restant van een sigaret afkom stig waren, staat in het verslag over 1958 van de keuringsdienst van wa ren te 's-Gravenhage. Die dienst was daar boos over, want er staat verder: dit was aanleiding tot een hartig onderhoud met de verant woordelijke persoon. Een particuliere klacht over de aanwezigheid van een vreemd voor werp in tomatenketchup was ge grond. In dit produkt was namely k op onverklaarbare wijze een vogel kopje terecht gekomen, staat op een andere bladzijde van het ver slag. de heer P. de Moor werden in het bestuur opgevolgd door de heren I. Catsman en J. van Dijke. Nieuw reglement In bespreking kwam het opstel len van een nieuw reglement, daar het oude spoorloos is. Volgens het ,oude reglement zou „Floralia" de netto-opbrengst der tentoonstelling dienen af te dragen aan de t.b.c- afdeling van het Groene Kruis. Op een vorig jaar nogal stormachtige vergadering werd besloten de op brengst met „Apollo" te halveren. Tevens werd toen gevraagd een nieuw reglement op te stellen. De heer M. Matthijsse vond, dat „Floi-alia" baas in eigen huis moet blijven en niet door een bepaalde groepering aan banden gelegd moet worden, om het Groene Kruis jaar lijks van de gehele opbrengst te laten profiteren. De heer J. van Dijke zou graag zien, dat ieder jaar in een ledenvergadering werd be slist of het Groene Kruis of een culturele vereniging in de gemeente er van zal profiteren. Het geld wordt nu ook niet meer zuiver door het Groene Kruis aan de t.b.c. be steedt, aldus de heer v. Dijke. De heer Matthijsse gaf een voorstel in stemming om in het reglement vast te leggen, dat ieder jaar 50 voor het Groene Kruis wordt bestemd en de rest voor „Floralia" ,om een grotere reserve te kweken, of een subsidie te verstrekken aan een culturele vereniging in de ge meente. De verdeling moet geschie den door het bestuur. Dit voorstel werd met grote meerderheid aan genomen. De rondvraag Tijdens de rondvraag vroeg de heer J. van Schelven of er niet wat grotere plantjes kunnen worden aangeschaft, daar het toch gaat om mooie planten te kweken en niet zoals voor heen „goedkoop doen" om zoveel mogelijk over te houden. Mevr. Grootjans-v. d. Hoek vond het terughalen der planten een lastige taak, daar het bezorgen door de kinderen de planten niet ten goede komt. Neemt men ze zelf meae, dan gebeurt het dat iemand er met een mooiere plant van een ander vandoor gaat. Het bestuur zal trachten dit te ondervangen door afgifte van een bon. Op een volgende vergadering zal de heer J. Bolkenbaas een lezing houden over de kweek van tuin en kamerplanten, met vertoning van kleurendia's. De heer J. van Schelven zal op deze avond tevens enige films vertonen over Brou wershaven. In zijn dankwoord sprak de voor zitter woorden van waardering tot de heeer Matthijsse (Groene Kruis- bestuurslid), voor diens objectieve beoordeling van de „penibele ver delingskwestie". Verwachting tot dinsdagavond: Zucht weer Zacht weer met veranderlijke be wolking en op de meeste plaatsen droog; in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige en langs de Waddenkust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. 24 febr. Zon op 7.39, onder 18.09. Maan op 19.59, onder 7.50. Volle maan: 23 febr. te 9.54. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 febr. 3.56 v.m. 16.25 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 febr. 3.35 v.m. 15.52 n.m. Springtij: 25 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-2. Om een hoge drukgebied waarvan het centrum vanmorgen boven west Frankrijk was gelegen, drong zachte oceaan- lucht het vasteland van Europa binnen. Het front dat deze lucht begrenst, lag vanmorgen juist over ons land hetgeen plaatselijk mist en hier en daar wat motregen veroor zaakte. Achter het front kwamen flinke opklaringen voor. Op de oceaan heerst een levendige depres sie-activiteit. Van een depressie bij de zuidpunt van Groenland maakte zich tijdens het weekeinde een af zonderlijke storing los, die via IJs land naar de Noordelijke IJszee trok en daar aanzienlijk uitdiepte. Een andere storing ontwikkelde zich ten westen van de Azoren. De ze koerste met grote snelheid in de richting van de Faroër. De lucht drukdalingen van de storing reik ten tot over de Britse eilanden waardoor de zachte zuidwestelijke luchtstroming geleidelijk in kracht toenam. Een derde depressie j vanmorgen halverwege New For .d- land en de Azoren welke eve .eens snel in diepte toenam. Door deze depressie-activiteit blijft de aan voer van zachte lucht van de oce aan naar het vasteland gehand haafd met af en toe wolkenvelden maar waarschijnlijk de komende 24 uur geen regen van betekenis. Uit de door de Amerikaanse re gering verstrekte statistische gege vens 'blijkt dat in de Verenigde Sta ten in januari 4.724.000 personen werkloos waren, het hoogste aantal voor deze tijd van het jaar sedert 1942. De eerste olie is via de buislei ding van 354 km uit Willemshaven bij de raffinaderij te Wesseling tus sen Keulen en Bonn aangekomen. De olieleiding werd in 10 maanden aangelegd en zal later vijf raffina derijen bedienen. K"i?P v Vervanging christelijke doop in Tsjecho-Slowakye PRAAG, 20-2. In Tsjecho-Slowa- kije wil men de christelijke doop vervngen door een communistische. In Usti Orlici (oost-Bohemen), heeft men het initiatief hiertoe ge nomen. Tijdens deze communistische doopplechtigheid spreekt de burge meester van de plaats, waar de ouders van de dopeling wonen, een korte rede uit terwijl een organist een Russisch wiegelied speelt. Daar na dragen leden van de communis tische jeugdvereniging een kort ge dicht voor. De plechtigheid eindigt dan met aanbieding van een bos bloemen aan de ouders. FEUILLETON 26 door HanoJ Spoor Met gebogen hoofd had Paulien weer op haar stoel plaats genomen. Hoe kwam moeder aan die zwaar tillende gedachten? Ze nam nu met iets zakelijks en beroepsmatigs in haar blik het uiterlijk van haar moeder op en constateerde dan met opluchting dat moeder er toch nog steeds even gezond uitzag, al wa ren er diepe rimpels in haar voor hoofd en werd het haar merkbaar wat grijzer. En dan een verbintenis met Ber nard, nooit zou ze dat kunnen doen. Het enige, dat ze zich voornam, was, zich opofferen voor Andries. Andries die 'het zo moeilijk had zou haar steeds aan zijn zijde Vinden. Bernard moest maar eens zijn han den uit zijn mouwen steken, en zich een doel scheppen in het leven. Als Andries in zijn plaats was.ja, als Andries in zijn plaats was. Plotseling voelde ze het wanho pige van hun toestand. Haar ver driet niet langer beheersend, snikte ze 'het uit. Haar smalle schouders schokten wild. Troostend daalde Martha's hand op haar hoofd, maar de verlossende woorden werden niet gesproken. HOOFDSTUK XIV. Bernards plannen. Bernard met zijn eeuwige sluip- passen was ongemerkt getuige ge weest van 'het gesprek tussen Pau lien en haar moeder. Zelf was hij allerminst verwon derd, dat hij juist de belangrijkste dingen hoorde, die hij graag wilde weten. Zijn dagindeling was inge steld om zoveel mogelijk in de buurt van Martha te zijn, als het dingen betrof waar zijn nieuwsgie righeid naar uitging. De voornaam ste zaken die op de tuinderij be trekking hadden besprak Martha wel met hem, maar Bernard vond, dat het geen kwaad kon, als hij tij dig niet alleen Martha's plannen, 'maar ook van haar gesprekken met anderen op de hoogte was. In gedachten gaf hij zichzelf dan ook weer een uitbundig complimen tje, dat hij zojuist iets van Martha's toekomstige plannen had gehoord. Tot nu toe hadden zijn eigen wen sen nog niet zo'n uitgebreide vlucht genomen. Zijn waakzaamheid was alleen gericht op het beheren van het bedrijf. Dat geval met Andries had hij prachtig afgewimpeld. Nog kon hij in zichzelf grinne- ken als hij aan dat toneeltje in het tuinhuisje dacht. Wat had die suf ferd van een Andries er zich toch lelijk ingedraaid. Zelfgenoegzaam wreef hij zich in de handen. Toen hij dat plannetje opstelde voor die handtekening, 'had hij nog niet in details geweten op welke manier hij daarvan profijt kon trekken. Het was allemaal nog mooier gegaan dan hij zich had voorgesteld. Zowel voor Andries als voor Martha was er geen terug meer. Nu was het zaak om de teugels ook in handen te houden. Wel had hij tijdelijk in de tuin geen zeggenschap, omdat die eigenwijze voormalige bedrijfs leider was teruggekeerd, doch dat was maar voor korte duur. Als die vent ging emigreren was dat ook van de baan. Wat een geluk dat Martha zich overigens in die zaak van Andries zo door hem, haar broer, liet leiden. Eerst was hij bevreesd geweest dat Martha zich schuldig zou voelen, en iedere keer had hij haar voor gehouden, hoe bijtijds ze aan een groot gevaar was ontsnapt. Als hij toch die liefdesverhouding tussen Paulien en Andries. niet ontdekt had, dan zou Martha nu zo iets in haar huis moeten dulden. Het had ook nog erger kunnen worden, en hoe ze de zaak dan ook bekeek. Martha zou de verliezende partij zijn geweest. Nu was ze nog baas in eigen huis. Deze en dergelijke inblazingen waren werkelijk voldoende om het geweten van Martha te sussen. Ze had met eigen ogen de samenkomst van Andries en Paulien gezien en hun grote verwarring opgemerkt toen ze ontdekt werden. Ja, Bernard kon zich op de borst slaan over het verloop van de ge schiedenis. Nu hij tevens zeker wist dat hij bij Martha nog zo'n voorna me plaats innam, begon hij ook aan de verdere toekomst tc denken. Paulien was in z'n ogen wel een be gerenswaardig jong en fris meisje. Hij vond het leuk om met. haar te wandelen en vrolijke gesprekken te houden. Jammer dat ze niet wat dieper op zijn flirtspelletjes wilde ingaan; het had spannend kunnen worden en 't was zeker de moeite waard geweest. Doch zodra hij haar wat dieper en veelbetekenend in de ogen wilde kijken, veinsde ze niets te bemerken of te begrijpen. Een ernstige verhouding had hij nog nooit overwogen. Wel wist hij, dat hij haar beslist niet aan Andries gunde. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2