250,- 400,- 300,- Ijoodwill Burgem* van Nieuwerkerk wijst op noodzaak van tuinbouwschool voor Schouwen-Duiveland NIEUWE ELEKTR. HYPERMODERNE NAAIMACHINES ELEKTRISCHE HYPERMODERNE ZIG-ZAC NAAIMACHINES HYPERMODERNE TRAPNAAIMACHINES IN SALONKAST Instruerende lezing voor drie Rationalisatie kernen op Schouwen-Duiveland Schouwen-Duivelandse Söortspiegel Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn zeer geliefde vrouw, A. C. Kooman-Ornée betuig ik mijn hartelijke dank. Inzonderheid aan dokter Sten- ger, wnd. directrice Felius, zuster Roos en zuster Hame link, voor hun liefderijke ver pleging. Haamstede, februari 1959. Huize „Duinoord". J. C. KOOMAN Te koop of te huur: het ruime PAKHUIS Oude Haven, aan vaarwater, vorstvrije kelder, twee ver diepingsvloeren. Voor vele doelen geschikt. Dito: 3 burger woonhuizen op nette stand. Spoedig te aan vaarden. Te bevr.: JOH. VAN ALM- KERK, Taxateur, Zierikzee, Oude Haven 20. Eerste Z Beqrafenls Or ierikzeesche Begrafenis Undernemlng L. Uijl Nieuwe Haven 7 - Zierikzee Telefoon 01110 - 2877 Vertegenwoordigers voor Ellemeet, Eikerzee, ScharendIJke en Omstreken de heer J. H. de Jonge, Schelpvreg 132, Ellemeet de heer L.J.de Meulmeester, no.91Scharendijke DE FILM DIE ZEVEN OSCARS WON THE BRIDGE ON THE RIVER KWAI COLUMBIA -INTERNA FILM binnenkort in de Concertzaal-Bioscoop Let op nadere aankondigingen Met ingebouwd naailicht van 400,- voor slechts Zwitsers fabrikaat Door het uitvallen van een export-order van één onzer fabrieken wisten wij beslag te leggen op een partij elektr. naaimachines van bekend fabrikaat, welke wij tegen fantastisch lage prijzen gaan verkopen. Op deze machines kunt u stoppen en borduren en zig-zag naaien is eventueel ook mogelijk. Deze machines worden geleverd compleet met koffer en alle hulpstukken. Met ingebouwd naailicht van f 595,- voor slechts Met deze machine kunt u alles doen wat met elke moderne zig-zag naaimchine mogelijk is. Met ingebouwd naailicht van f 475,- voor slechts Compleet met alle toebehoren. Ook met deze machine is zig-zag naaien eventueel mogelijk. Vraagt vrijblijvend demonstratie, zonder enige verplichting, aan huis. Levering door geheel Nederland. Deze ma chines worden geleverd met ZEER LANGDURIGE GARANTIE en ook op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Echter de voorraad is beperkt. Schrijft ons zo spoedig mogelijk onder no. 1018 aan het bureau van dit blad. LAND- EN TUINBOUW Waardevol „na-praatje" op gehouden excursie Naar aanleiding van een gehou den excursie door de drie Rationa lisatiekernen op Schouwen-Duive land, naar het proefbedrijf „Bonda" te Wassenaar en de „Vicon"-fabrie- ken te Nieuw-Vennep, hield een der medewerkers van „Bonda", de heer J. v. d. Geest een lezing over vee voeding met gekneusd gras, ver kregen door het kuilen met een ma chine, i.s.m. „Vicon" geconstrueerd. De eerder genoemde excursie vond plaats in januari, i.s.m. de firma Schipper te Goes. Uitgegaan wordt van het principe dat de koe in de winter hetzelfde voer moet hebben als in de zomer, dus gras van goede samenstelling. Het is een 25 ha. bedrijf^ alles wei, zandgrond vlak achter de dui nen met een ondoorlatende laag van plm. 1.5 m dik. Bij veel regen is het land „verzopen" en bij droogte treedt verdroging op. Bij de bemesting hoeft men geen zorg te hebben voor fosfaat, dit als geschenk van voorouders die te veel gaven. De N. bemesting be staat uit 150 N. in de vorm van zwavelzure ammoniak en soms om wat aan te jagen wat Chili. Het ge heel heeft een hoge Ph. Tevens 10 ton gier (verdund) en 10-15 ton stal mest per ha. Dan wordt bollenaf- val graag ontvangen. Daar wordt 2 ha. mee verrijkt per jaar voor hu- musvorming. Op hét bedrijf lopen gemiddeld 43 stuks grootvee, 13 pinken, 19 kalveren en 58 schapen. De melkproduktie De melkproduktie was in 1957 6460 kg. melk in 335 dagen met 4.05 pet. vet. In deze geest is men reeds 6 jaar bezig. Wat de kwali teit van het vee betreft kijkt men eerst naar melk en dan naar het exterieur. Er komen dan ook ver schillende gebreken voor onder de veestapel. De veestapel is zelf aan- gefokt. De laatste koe werd in '39 gekocht en het laatste kalf in '41. Langzamerhand is men overgegaan op het vderen van hét gekneusde gras, zodat in 1958 geen hooi meer vervoerd werd. Men past het omweidingssysteem toe, waarbij eerst de melkkoeien worden geweid, daarna op dat per- KERKNIEUWS Vereniging van Rechtzinnig Herv. te Zierikzee Voor de in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw belegde verga dering van de Vereniging v. Recht zinnige Hervormden bestond goede belangstelling. Ds. C. Bezemer sprak over het onderwerp „Wet en Evangelie". Spreker begon met er op te wijzen dat „Wet en Evangelie" een bijzon der actueel onderwerp is en zeer belangrijk voor de kerk en de pre diking, zomede voor het verstaan van Gods Woord. Spr. beklemtoonde, dat het gaat om wet en evangelie en niet om wet of evangelie, daar beide teza men het Woord Gods vormen. Zij mogen niét alleen worden gepre dikt, wat hij uitvoerig toelichtte. Wordt alleen de wet gepredikt dan leidt dit tot wanhoop, afkeer en volslagen ergérnis bij de hoorders; wordt alleen evangelie gepredikt, dus alleen verkondiging van gena de dan is dat een slag in de lucht. „Een klank kan mooi zijn", aldus spreker, „maar er moet een klank bodem achter zijn". De wet stempelt de mens tot zon daar, maar de ware droefheid der zonde wordt niet gewerkt door de wet en niét de wet alleen doet de mens vragen naar vergeving der zonden en heil in Christus. Daartoe is echter ook nodig kennis der Ge nade, die in het Evangelie wordt geopenbaard. Wet en Evangelie mogen wel worden onderscheiden, doch niet gescheiden. Het Evange lie is het middelpunt van het Woord Gods, maar om dit middelpunt is de cirkel van de Wét getrokken, ceel de vaarzen en daarna de scha pen. In de zomer wordt 4 kg bierbos tel per dier per dag bijgevoerd tij dens het melken op stal en 1 kg. gedroogde aardappelvezel in de wei. De kalveren in de wei 4 kg. bostel en Vz kg. gedr. pulp. Dit jaar kuilde men 550 ton gras van 24 ha. Bij het hardelanden zoals dat voorheen gebeurde, had men 30 pet. verlies. Door de nieuwe kneus en wringmethode heeft men dit ver lies weten te reduceren tot 5Vz 9Vz pet. Nu voert men in de winter f 0,50 goedkoper. Het typische is, dat een kuil kan mislukken door dat het produkt gegroeid is onder weersomstandigheden met weinig zon. Prompt loopt de Ph. dan op. Dit kwam dit jaar voor in de kui len gemaakt tussen 13 augustus en 30 september. De toevoeging van droge stof varieert van 3 tot 6 pet. De heer v. d. Geest ried nog aan proefsgewijze te beginnen en niet ineens alles te kuilen. De héér J. C. van Bergijk, ass. R.L.V.D. besloot het na-praatje van de excursie met een dankwoord. Chr. Film Actie IK VERBIND U DOOR zaterdag 20 febr. in Verenigings gebouw te Zierikzee Wat hoort een telefoniste zoal niet! De beeldschone Gabriella hoort van een wanhopige moeder dat haar zoon, de student, uit angst voor zijn examen dreigt fout te gaan. Zij rent naar zijn adres en in zijn armen. Bruna, een jong ding, vindt tele fonische afspraakjes wel aardig. Haar drie sterke broers vinden het helemaal niet aardig en treden zeer rigoureus op tegen elke hu welijkskandidaat. Tot een gewone post-jongen hen zelf schaakmat zet. Eén van de broers valt in de liefde voor Maria Theresa, een an dere collega, die zelf alle hoop op geluk al heeft prijs gegeven door een misstap. De wat oudere collega Vera wordt verteerd door argwaan te genover haar echtgenoot. Carla, de cheffin van de tele foonzaal, waar de meisjes werk zaam zijn, moet wel streng optre den. Ondanks alle partikuliere za ken moet „de dienst voortgang vinden". Zij zorgt echter, dat Vera haar man trouw blijft, houdt Bruna onder de duim en leeft volop mee met de huwelijkskansen van Ga briella en Maria Theresa. Laat ze nu zélf ook nog huwelijkskansen krijgen! Haar buurman, een we duwnaar, wil ze wel troosten. Ge dachtig aan het spreekwoord dat het hart van de man door de maag loopt, brengt ze dat zo overvloedig in de praktijk, dat de weduwnaar maar besluit.weduwnaar te blij ven. Jammer voor de trouwlustige Carla, maar haar zorg voor haar meisjes doet haar de teleurstelling al gauw weer vergeten en vol span ning luistert ze naar de „huwe lijksreportage" omtrent Gabriella, die zo boeiend wordt, dat allen vergeten het traditionele „ik ver bind u door" in de praktijk te brengen. Een typisch Italiaanse film, vol leven en vertier. De zon schijnt én blijvende zwaarmoedigheid is er bij onze zuiderlingen niet bij. Boeiend en humoristisch.' SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Wijziging programma Het voetbalprógramma van de K.N.V.B. afdeling Zeeland, zoals dat was vastgesteld voor zaterdag 14 en zondag 15 februari, is in zijn geheel opgeschoven naar resp. za terdag 21 en zondag 22 februari a.s. Onderstaande wijzigingen dienen daarin te worden aangebracht: Zaterdag 21 februari: Junioren: Duiveland B I-Drei- schor B I wordt: Dreischor B I- Duiveland B I. Zondag 22 februari: le klasse B: uitgesteld: Renesse II-Brouwershaven I. s-GRAVENHAGE. In een groot Haags warenhuis (Vroom en Drees- man) is ingebroken. Ontvreemd werden goederen ter waarde van f 35.000. Gestolen werden onder meer horloges, bandrecorders en scheerapparaten. Ingezondc a mededeling BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN S CHUIMRUBBERBED Geen beslissing in subsidieverzoek sportverenigingen De raad der gemeente Nieuwer kerk vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester A. A. van Eeten. Na opening van de zitting wordt overgegaan tot beëdiging en installatie van de heer H. Zwaai tot raadslid. De voorzitter felici teert de nieuwbenoemde en hoopt dat hjj zich spoedig zal thuis ge voelen en vooral dat hij zich zal inwerken in het werk „dat des raads is". De heer Zwaai dankt de voorzitter en hoopt de gemeente zo goed mogelijk te dienen. Hierna spreekt de voorzitter zijn nieuwjaarsrede uit. 1958 is op agra risch gebied een gunstig jaar ge weest. Op sommige punten kan men spreken van een recordoogst. De prijzen waren, behalve van uien en vlas, goed. Op 1 februari werd het monument voor de ramp slachtoffers, alsmede de zerken op de graven, onthuld. In gebruik werd genomen de nieuwe gerefor meerde kerk en het sportveld. Bij de christelijke school werd een rij wielbergplaats gebouwd. Voor de betegeling van een resterend ge deelte van het schoolplein ontbra ken de middelen. De brandweer kreeg een nieuwe motorspuit. De bluswatervoorziening in de polder is vaak slecht. De hervormde kerk werd gerestaureerd. Het vereni gingsleven vond in enkele sectoren enige opleving, met name betref fende zang, muziek en volleybal. Niet alzo de gymnastiek. Velen slenteren liever doelloos langs de straten. Het verenigingsleven on derging uitbreiding door het geven van elementair onderwijs in muziek en zang door de Zeeuwse muziek school. De actie muziektent had een prachtig resultaat. Teleurstelling is er aangaande het vertrappen van de beplanting, zowel door ouderen als door jongeren. Zes nieuwe wo ningen kwamen gereed. Als woon plaats trekt Nieuwerkerk. Gaarne zag de voorzitter partikuliere wo ningbouw. Het zielental vermeer derde met 33. Voorzien wordt grote strukturele werkloosheid. Ter be strijding hiervan zal gedeeltelijk moeten omgeschakeld worden naar grove tuinderij. Op Schouwen-Dui veland zal een tuinbouwschool moeten komen. Men moet in actie komen voor industrie-vestiging. Ten besluite hoopt de voorzitter, dat in 1959 even prettig zal worden sa mengewerkt als in 1958 en dat men zich afhankelijk zal mogen weten van Gods onmisbare zegen. De heer S. van Klinken dankt namens de raad de voorzitter en wenst wederkerig de zegen des Heren toe. Vertegenwoordigingen Als vertegenwoordiger en plv. vertegenwoordiger voor de Cen trale werkplaats te Zierikzee wor den aangewezen wethouder Van Dienst en de burgemeester. Voor de Beatrixschool worden aange wezen de heer S. van Klinken en de burgemeester. Als afgevaardig den voor de N.V. Waterleiding- Maatschappij Schouwen-Duiveland worden aangewezen wethouder v. Diensten de burgemeester. Plaats vervangend is wethouder Over- beeke. Het voorschot van de bijzondere school ingevolge artikel 103 der L.O.-wet 1920 wordt vastgesteld op f 39,18 per leerling. Naar aanleiding van het voor lezen van verzoeken van de korf bal- en voetbalvereniging behel zende aanvragen om subsidie van respektievelijk f 100,en f 350, per jaar, ontspint zich een leven dige discussie. Het merendeel der raadsleden is van mening, dat de gemeente de verenigingen al zeer tegemoet komt. De voorzitter haakt in op een voorstel van de heer M. Dalebout en wil een bespreking met de bestuursleden van bedoelde verenigingen, om hen te overtuigen en hen te bewegen alle krachten in te spannen om zoveel mogelijk zich zelf te helpen. Bij de rondvraag komt de ver nielzucht van velen onder de loupe. Op het Maudplein en bij de vijver is veel jonge aanplant vertrapt. Er zal moeten worden overgegaan tot het geven van proces-verbaal, daar helaas de ouderen vaak het voor beeld aan de jeugd geven. HILLEGOM. Tien jaar Keuken hof, de tiende nationale parkten- toonstélling van bolbloemen te Lis- se, zal gepaard gaan met een reeks festiviteiten, waarvan de openings dag op 24 maart en de Nederland dag in de loop van het seizoen hoogtepunten zullen zijn. s-GRAVENHAGE. Ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen wordt door het bestuur van de stichting „Jan Gre- goorfonds" een prijsvraag uitge schreven voor het componeren van een jubileummars. OUWERKERK —De collecte voor „Het vierde Prinsenkind" (o.l.-school) heeft op- gébracht f 5,50. Mistig - Mistman - Misthoorn - Mist in rug Mist en Mist Komende uit de Wevershoek ziet Eilandman de dikke toren" niet eens en zo lang dat het geval is, deugt het niet vrienden. Mistig van buiten, zij het nietnooodzake- lijkerwijs van binnen. Ere aan de H.H. doktoren, die er in deze tijd van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op uittrekken met hun specia listisch tasje, vol „spullen" tegen de griep naar Eilandman aan neemt. Een P.T.T.-man is van de mist op merkwaardige wijze (bijna) slacht offer geworden. De man hoorde van zijn chef, dat er hoge bedrijfs- autoriteiten in aantocht waren, maar met die mist „je kon niet weten". (Arme) man werd er op uitgestuurd, maar een olijkerd is er tussen gekomen, die zei: „je moet daar wachten onder het signaal apparaat aan het Zijpse veer. Daar komen ze aan". Man is in de mist vertroken en heeft het (eerlijk) an derhalf uur onder het loeiend ge weld van de misthoorn uitgehou den. Toen was hij „knots" en heeft gemeld, „alsdat de autoriteiten nog niet waren aangekomen". Hij is nog doof van het accoustisch grapje. Eilandman kent de broosheid des levens, maar hij poogt het op de been te houden, zij het zonder nacht gebruikt hij grieppoeder als ouverture, dan vele korrelen wie rook tegen de „kouwe". Helpt!) en tenslotte een mengsel van cognac, citroen, suiker en heet water. Er is een apart woord voor. Helpt ook, ondanks medische scepsis. Eerste werk 's morgens is door split van gordijn kijken. Nog mist en dan (na een poosje) dapper de nevel instap pen. Ja, wat zo-l uien er aan ver anderen. Deze week heeft Eilandman een volstrekte kei van een man zien veranderen in een hulpeloos wezen. Mist in de rug! Hij zit roerloos als een Boeddha in een stoel bij de haard. „Naar bed hoeft niet", zei de dokter. Gelukig was er ook nog een meisje. Stralend mag Eilandman wel zeggen, bruingebrand ook en zonder mistaanslag. Was in het dichtbijgelegen wintersportgebied geweest. Zo gezegd even over de grens. Juist, het Sauerland in Duitsland. Maar hier, als U het nog niet wist, het mist. De nevel hangt op veld en beemden. Zo lang al dat het gaat bevreemden. Het is een grijs en grauw geheel. Het hangt een ieder de keel uit. De mensen die wij zo beminnen, zijn wekenlang niets meer dan schimmen. De vorm van poorten, bruggen, huizen, valt .niet goed meer uit te pluizen. Een iieder wordt nu haast een dromer en hunkert hevig naar de zomer. Wellicht dat diemaar wees voorzichtig, en zeg het woord niet al te schichtig. De mist mag dan al bar vervelen, 's zomers giet het pij- pestelen. Zeg niet dat het U smart wil 't goed zijn schijnt de zon in 't hart! Zierikzee voor een zware opgaaf tegen METO. Kan Halsteren Renesse weerstaan? Brouwershaven de beste papieren tegen X Zonnemaire. Na drie maanden ook de juniores weer op het groene veld VOETBAL K.N.V.B. Dit weekend ziet het er naar uit dat er na een lange onderbreking weer eens een behoorlijk voetbalprogramma kan worden afgewerkt. In de 3e klas D staat Zierikzee in de uitwedstrijd tegen METO voor een zware op gaaf, waarbij de kans op een winst puntje wel uiterst gering is. De wedstrijd tussen Grenswachters en RKFC kon wel eens op een pun tenverdeling uitdraaien terwijl Hontenisse thuis goede papieren heeft op de winst tegen ODIO. Zee land Sport is op eigen terrein niet geheel kansloos tegen Axel. VES '35 zal het in Souburg tegen RCS niet gemakkelijk krijgen en een puntenverdeling zou ons zeker niet verbazen. Zeelandia gaat met wei nig kans op succes op bezoek bij Steenbergen. In de 4e klas G krijgt Renesse bezoek van Halsteren. Ver led enjaar slaagden de duinbewo ners er in de bezoekers met een 2-0 nederlaag naar huis te sturen, maar wij geloven niet dat de Bra banders het deze maal zo ver zul len laten komen. Kaaise Boys kan zijn kans behouden door Rimboe niet thuis te geven. Nieuw Borg- vliet maakt zeker kans op een ver deling van de buit tegen De Schut ters, terwijl Yerseke de baas kan blijven over Noordhoek. Bij Clu- zona-NSV geeft het terreinvoordeél wel de doorslag. AFD. ZEELAND. In de le klas B gaat Burgh met de beste voor uitzichten op bezoek bij Zierikzee II. Ook de reserves van Burgh ma ken in de wedstrijd tegen SVOWK de beste kansen op de winst. In de 2c klas C zal Zierikzee III zich ze ker niet zonder slag of stoot zo maar gewonnen geven tegen kam pioen Dreischor. Brouwershaven II kon wel eens voor een verrassing zorgen nu Zonnemaire op bezoek komt. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. In de 2e klas B gaat MEVO van Wissenkerke winnen. Wolf- aartsdijk krijgt het bij Driewegen wel moeilijker maar toch geloven wij niet dat de bezoekers hier zul len struikelen. Kats is lang niet kansloos bij het bezoek aan Zaam- slag, terwijl Kloetinge van Goes V gaat winnen. SVD zal weinig moei lijkheden ondervinden in de wed strijd tegen 's Heer Hendrikskinde- ren. In de 2e klas C zet Burgh III zijn opmars tegen Brouwershaven III voort. In de ontmoeting tussen MEVO II en SINOTO geven wij de bezoekers iets betere kansen. In de 3e klas C geven wij in de belang rijke ontmoeting tussen Zeemeeu wen en WIK de thiLisclub de beste kansen op de winst. Bruse Boys II kan van Burgh IV winnen, terwijl SINOTO II het bezoekende Duive land II wel met de eer zal zien vertrekken. Na een onderbreking van bijna drie maanden komen za terdag ook de junioren weer aan bod. In groep B VIII gaat SINOTO B I tegen Burgh B I een nederlaag tegemeot. Zierikzee B I gaat met goede vooruitzichten naar Brou wershaven B I terwijl Dreischor B I tegen Duiveland B I de puntjes thuis kan houden. In groep B IX maakt WIK B I wel kans op een puntenverdeling tegen Zierikzee B II. Om zijn goede kansen te behou den zal Renesse B I bij Bruse Boys B I moeten winnen. De wedstrijd tussen SVOWK B I en Zonnemaire B I kan wel eens op een punten verdeling uitdraaien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6