Stadspoorten werden 's avonds gesloten en de sleutels gingen naar de burgemeester ,The b use rises of sex1 Gebr. Thien Ons boek Brandweermannen op avontuur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 20 februari 1959 no. issis OVER TWEE JAAR HEEFT NEDERLAND MEER DAN EEN MILJOEN BEJAARDEN Huidige beddencapaciteifc onvoldoende 'S-GEAVENHAGE, 18-2. Het col- lege van advies van de Anti-Revo lutionaire partij heeft een rapport gepubliceerd over de huisvesting van bejaarden, met name in ver- zorgings- en verpleeghuizen. Hier in wordt geconstateerd de de thans beschikbare capaciteit van 70.000 bedden onvoldoende is. Daarbij komt nog, dat niet alle tehuizen aan de noodzakelijke eisen voldoen. De toeneming van het aan tal tehuizen heeft bovendien geen gelijke tred gehouden met de toe neming van het aantal bejaarden. Uit het rapport, waarin gegevens van het C B.S. verwerkt zijn, blijkt dat Nederland over twee jaar meer dan een miljoen bejaarden zal tel len. In 1980 zal dit aantal gegroeid zijn tot ruim anderhalf miljoen, hetgeen betekent, dat een bouw programma voor huisvesting van bejaarden moet worden verwezen lijkt, met een capaciteit van 105.000 bedden. 's-GRAVENHAGE. De K.NA.C. vraagt meer witte geleidestrepen op de buitenwegen - middenstrepen zowel als kantstrepen. Bij de zwa re mist van de afgelopen weken is opnieuw gebleken, hoe bijzonder belangrijk deze strepen zijn, aldus de K.N.A.C. in brieven aan de di recteur-generaal van Rijkswater staat en de colleges van Gedepu teerde Staten van alle provincies. Het ongeluk met het R.A.F.-vliegtuig 's-GRAVENHAGE, 19-2. Bij het ongeluk van gisteren met een toe stel van de R.A.F., boven noord west Brabant, blijkt te zijn omge komen de navigator luitenant vlie ger A. Cooper, afkomstig uit Selby in Yorkshire. Het slachtoffer was gehuwd. De geredde piloot is luitenant vlieger R. A. G. Carey, ongehuwd. Mist beschermde Londense inbrekers Diverse grote inbraken LONDEN, 19-2. In het centrum van Londen hebben inbrekers woensdagnacht en donderdagoch tend dankbaar gebruik gemaakt van de zeer dichte mist, om drie grote inbraken te plegen. In een fabriek heeft een groepje inbrekers met dynamiet een safe opengebroken en enige tienduizen den guldens aan ponden meege nomen, waarmee donderdag de ar beiders zouden worden betaald. In Mayfair werd de etalageruit van een bonthandel ingedrukt en bont ter waarde van 30.000 gulden gestolen Elders laadden brutale inbrekers een vrachtauto vol met ijskasten, waarmee zij in de mist verdwenen. De mist was in Londen en om geving zwaarder dan ooit tevoren. Het spoor- en wegverkeer werden geheel ontwricht. De twee grote vliegvelden van Londen moesten gesloten worden. Ook op het Westeuropese vaste land blijft de hardnekkige mist het verkeer belemmeren. Vele vlieg velden, zoals Le Bourget en Orly bij Parijs, konden niet worden ge bruikt. De Nationale Reclasseringsdag 's-GRAVENHAGE, 19-2 De na- tionale Reclasseringsdag, waaraan verbonden de grote landelijke in zameling ten behoeve van de re- classeringsarbeid van alle gezind ten, georganiseerd door het Natio naai Bureau voor Reclassering t'e 's-Gravenhage, zal dit jaar worden gehouden op of omstreeks zaterdag 26 september, aldus een mededeling van het Nationaal Bureau voor Re classering. Ingezonden mededeling beddenreparatie telefoon 2604, Zierikzee Nieuwe massa-moordmethoden, Oorlogsdreiging, ruw geweld, Vrees, vervlakking en verwording, Onrecht, wreedheid, jacht naar geld, Machtswellust en goddeloosheid, Alle mens'lijkheid schijnt zoek, Hoogmoedswaanzin - en dan, éénsklaps, Ligt daar dat ontroerend boek. Zo eenvoudig en bescheiden, Huiselijk en intéressant, Zo vol moed en Godsvertrouwen, Zo écht in Oranje-trant. Voor de jongeren: een leiddraad; 't Léérzaamst leerboek, dat bestaat Hoe een mens, dat Méns wil wezen, Als mens door dit leven gaat. Voor de ouderen: een troostwoord, Souvenir aan grootse tijd; Wie het met zijn hart leest, leest het Met oprechte dankbaarheid. Goed gekozen is de titel, Béter is er zeker géén: Éénzaam maar haar dankbaar Volk laat Wilhelmina nóóit alléén. CLINGE DOORENBOS. 's-GRAVENHAGE. De Liberiaan se tanker „Spyros Niarchos", 30.000 ton metende, is op de Nieuwe Wa terweg in aanvaring gekomen met het ruim 7100 ton metende Italiaan se vrachtschip „Punta Alice". De aanvaring gebeurde tussen Poor tershaven en Maassluis. De tanker seinde, dat het zicht oer plaatse slechts 100 meter was. AMSTERDAM. Een 38-jarige vrouw schrok zie een aap toen zij tijdens haar wandeling over de Prinsengracht in Amsterdam on verwachts een aap op zich zag af komen en meteen daarop zijn scherpe tanden in haar been voelde. Het dier was het café van zijn baas aan de Prinsengracht ontvlucht. De eigenaar slaagde er snel in zijn aap te vangen. Hij vergoedde ter stond de vernielde kous en betaalde evenzo de doktersrekening voor het hechten van de beenwond. Call-girls vertelden van hun beroep (Van een correspondente). NEW YORK (P. P.). Dezer da- gen vond er een uitzending plaats die zelfs de meest hartstochtelijke televisie-enthousiasten plotseling naar de radio deed grijpen. Het be- trbf een programma dat de veel zeggende naam droeg van „The business of sex" en zoals bij alle dergelijke programma's, die het publieke welzijn op het oog hebben, werd het verhaal verteld door de zeer bekende en geliefde radio commentator Edward Murrow. Na het programma stond de telefoon bij het radiostation niet stil en de volgende ochtend konden de men sen, die het programma tot hun spijt gemist hadden, haarfijn alles nalezen. Het programma gaf een idee van het gebruik van jongedames in het zakenleven, speciaal bij het plaat sen van zeer grote en belangrijke opdrachten. Op het programma ga ven allerlei anonieme mensen hun meningen te kennen. Er waren en kele zg call-girls, die uitlegden wat hun „werk" inhield. Ze ver klaarden uitgenodigd te worden voor een avondje uit met de hoog ste directeuren en presidenten van banken en andere grote instellin gen en maatschappijen. Het was hun taak deze heren, die een op dracht zouden moeten geven, zoda nig te amuseren, dat zij zonder meer hun naam onder het contract zouden zetten. Het salaris voor zulk werk wordt geschat op f 50.000 per uur, waar van natuurlijk de „madam" (de tussenpersoon) een grote hap krijgt. Desondanks verdienen deze meis jes soms 15.000 dollar per jaar zon der daar belasting over te betalen, terwijl de maatschappijen deze kosten bv. als reis- of publiciteits- kosten afschrijven. Sommige instel lingen hebben enkele van deze meisjes als vast personeel op de loonlijst staan Uit de school geklapt Er sprak ook een man op het programma, iemand die het naar zijn zeggen kon weten. Hij ver klaarde, dat er in New York bv. een zeer bekende vooraanstaande dame woont, die als tussenpersoon voor deze - meisjes fungeert. Zij heeft er een ware onderneming van gemaakt. Ze heeft een boek met foto's van haar „protégées" met na dere bijzonderheden, zoals kleur van haar, ogen, gróótte, intelligen tie, talenkennis enz. Wil bv. een bankdirecteur nu een grote partij geven waarbij het er op aankomt een goede indruk te maken op de genodigden, dan vraagt hij het boek op van de „madam", kiest de meis jes uit die hem geschikt lijken voor zijn gezelschap en betaalt de ma dam soms een som van 1000 dollar of meer per avond. De spreker gaf toe, dat het mis schien wat van afpersing weg had, maar aangezien het algemeen ge bruik is in de zakenwereld van New York, Chicago en Philadelphia, zag hij niet in waarom hij achter zou blijven en zich de opdrachten zou laten wegsnoepen door een minder consciëntieus zakenman Het afper singsidee zit vooral in het feit, dat de man in kwestie op wie het meis je wordt „losgelaten" meestal ge trouwd is en later in angst en beven leeft, dat zijn vrouw ter ore zal ko men wat er heeft plaats gevonden tijdens zijn laatste zakenbezoek aan N'ew York. De meisjes, die op het program ma naar voren kwamen, beschouw den hun baan als hard werk, dat natuurlijk vaak tot de vroege mor genuren duurde, terwijl bij som mige gelegenheden geëist werd, dat zij verschillende klanten tegelijker tijd aan het lijntje moesten houden. Mislukt onderzoek Toen dit programma van de lucht was kon men als het ware overal hooggeplaatste personen aan hun echtgenoten horen verzekeren, dat het allemaal nonsens was en uit de lucht gegrepen. Ook de politie liet zich niet on betuigd en verscheen direct de vol gende dag bij het radiostation om een band, die was opgenomen, nog eens te laten afdraaien. Zij probeer de ook de namen uit te vinden van de personen, die waren opgetreden, maar vanzelfsprekend werden de ze door de produktieleider gewei gerd, aangezien hij deze deelnemers had moeten beloven, dat zij ano niem zouden blijven. Edward Mur row had niets met de organisatie van het programma te maken en was alleen geëngageerd om het verhaal te lezen. De politie publiceerde een privé- telefoonnummer waar men zou kunnen opbellen om nadere inlich tingen te geven, maar dit bleek een teleurstelling aangezien zij alleen verzoeken kregen óf van mannen die wilden weten waar ze zulke meisjes konden vinden óf van meis jes die zulk goedbetaald werk zoch ten. De politie verzekerde iedereen, dat deze praktijken misschien ge volgd werden in Chicago en Phi ladelphia, maar zeker niet in New York, althans niet op de schaal die de radio had voorgesteld. De be lastingdienst maakte bekend dat het ongeoorloofd was dergelijke uitgaven als onkosten af te schrij ven. Geen fotomodellen Iedere New Yorker weet echter, dat er van overdrijving geen spra ke is en dat de jonge meisjes, die mens 's avonds in dure gelegenhe den met mannen ziet dansen, die hun vaders of grootvaders zouden kunnen zijn, dit heus niet om der wille van de liefde doen. Er zijn teveel jonge meisjes in New York, uit alle delen van de V. S., die luxueus leven, nertsmantels bezitten en overdag niets schijnen te doen en het betreft hier heus geen fotomodellen, want die ziet men wel overdag werken en nooit 's avonds op straat omdat zij zich geen slapeloze nachten kunnen veroorloven, die zich direct op hun gelaat zou doen gelden. De zaak zal wel met een sisser aflopen, alhoewel van tijd tot tijd de politie inderdaad ergens een in val doet en de meisjes voor de rechtbank doet verschijnen (de he ren komen er gewoonlijk met een berisping en naam in de krant af), maar iedereen weet hoe hardnekkig het oudste beroep van de wereld blijft bestaan en, zoals een Japa- nees zakenman tot een Amerikaan zei toen hij het verhaal las in de krant, „Waar maken de mensen zich druk om, in het Japanse zaken leven wordt altijd gebruik gemaakt van dergelijke meisjes en niemand heeft er ooit aanstoot aan geno men". Mr. E. THEA VERBOOM. ALKMAAR, 19-2. De befaamde brandweerstaf van Oterleek, waar om brandweerkorpsen in Noord- en Zuid-Holland sinds jaren een ver woede strijd leveren, en die sinds juni 1958 in het bezit was van de brandweer te Amstelveen, is in de nacht van maandag op dinsdag jl. door de Alkmaarse vrijwillige brandweer heroverd. De fameuze staf werd gisteravond tijdens de 79-ste jaarvergadering van de Alk maarse vrijwillige brandweer als symbolisch geschenk aangeboden aan een vijftal jubilarissen. Vier man van het korps „Kracht en Vlugheid" waren met brandmeester Nico Zomerdijk naar Amstelveen getrokken. Zij wisten de Achterdeur van de achter het stadhuis gelegen kazerne uit de scharnieren te lich ten. Na een uur zoeken werden de Alkmaarders gestoord door een ge waarschuwde politieagent. Zij wis ten zich echter verborgen te hou den doch een uur later verschenen verschillende leden van de Amstel- veense brandweer die gealarmeerd waren. De laatsten gaven de Alk maarders echter een uur de gele genheid rond ie snuffelen om de staf op te sporen, in de overtuiging dat hen dit toch niet zou lukken. De Amstelveners wisten de inbraak te waarderen. De brandweer van Ouderkerk bv. had reeds meer dan zestien maal een vergeefse poging ondernomen terwijl ook andere korpsen al teleurgesteld naar huis hadden moeten terugkeren. Binnen het uur wisten de mannen van „Kracht en Vlugheid" de staf ech ter op te sporen. Hij bleek rechtop staand in een gat onder de vloer verborgen. Het gat was opgevuld met zaagsel en olie. Om half vier in de nacht keerden de Alkmaarders met de staf terug De „diefstal" werd echter angstvallig tot gister avond laat geheim gehouden. STAD EN PROVINCIE haamstede/burgh Vergadering afd. N.C.V.B. In de zaal van het Ger. jeugdge- bouw vergaderde de afdeling Burgh -Haamstede van de N.C.V.B o.Lv. mevr. de Haas-Verton De presiden te gaf een meditatie naar aanlei ding van een gelezen Schriftgedeel te en sprak een welkomstwoord. Een spreekbeurt zou worden ver vuld door mevr. Veltman-Key, die wegens ziekte was verhinderd. Het bestuur was er echter in geslaagd op korte termijn in programma vulling te voorzien. Medegedeeld werd dat op 17 maart a.s. de heer K. Postma te Zierikzee zal spreken. kerkwerve Jaarfeest N.C.V.B.-afdeling Onder leiding van de presidente mevr. Franclce-van Nes hield de afdeling van de N.C.V B. het jaar feest. Na opening der bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, lazen se cretaresse en penninmeesteresse de jaarverslagen. Als nieuw bestuurs lid werd gekozen mevr. bij de Vaate-v. d. Wekken. De avond werd verder gevuld met deklamatie zang en muziek. Het hoofd der chr. school te Zonnemaire, de heer W. Everse speelde op de „zingende zaag", aan het orgel begeleid door Hans Kort. Leden van de Chr. Plat- telandsmeisjesbond voerden een ta bleau op, dat goed was verzorgd. Drie nieuwe leden gaven zich op, waardoor het totale aantal is ge stegen tot 90. De volgende bijeen komst hoopt men' te houden op 18 maart a s. Op deze vergadering zal het woord gevoerd worden door de heer T. J. Kolk, directeur van „Kin- derzorg" te Middelburg. haamstede jaarvergadering n.f.o. Afdeling Schouwen protesteerde met klem tegen inkrimping Voorlichtingsdienst Zoals gemeld in het nummer van donderdag, vond in hotel Bom te Haamstede de jaarvergadering van de afd. Schouwen van de Ned. Fruittelers Organisatie plaats. De voorziter deelde mede dat de Vooiliohtingsdienst van rijkswege wordt ingekrompen. De afdeling Schouwen heeft een fel protest in gediend tegen deze gang van zaken. „Het heeft zeer weinig gescheeld of wa waren onze rayonassistent, de heer J. A. v. d. Weel kwijtgeraakt, gelukkig is dit nog in den goede kunnen keren", aldus de voorzitter. Daar de heer v. d. Weel ook nog Noord-Beveland bij zijn rayon heeft gekregen, waardoor zijn werkzaam heden op het eiland zeer verminde ren, vraagt de heer J. C. de Feiter of er via Kringverband niets aan te doen is, deze beslissing te herzien. Vooral de grote tijd die in de grote reizen gaat zitten, zag de heer de Feiter liefst een andere indeling voor de heer v d. Weel. De reis naar Noord-Beveland vraagt veel te veel tijd. Dit eiland is van Zuid- Beveland uit veel gemakkelijker te bereiken. De heer de Feiter eist dat dat alles wat mogelijk is gedaan moet worden om geen verandering in de oude toestand te brengen. Volgens de heer W. Capelle is deze inkrimping van de assistenten een gevolg van de strijd tussen in dustrie en ministerie van Land bouw, met dit overduidelijk gevolg. De „Zeeuwse fruitfilm 1958" Na de pauze vertoonden de he ren Zuidweg en v. d. Have hun zelf opgenomen, uit delen bestaande Zeeuwse fruitfilm '58, een film met een keur van werktuigen, trekkers, spuit- en nevelgereedschap. Het ge heel doorspekt met talrijke evene menten in Zeeland, zoals de visse rijfeesten in Breskens en Vlissin- gen, de glorieuze rentree van Kaat Mossel, diverse werktuigenendagen in Liempde ën Bunnik, het grote fruitcorso in Goes en het grote bloemencorso in Zundert. Een zeer mooie instructieve film. Ondanks het feit dat de film door amateurs is opgenomen en er wel enige tech nische tekortkomingen in zijn, is het toch een mooi geheel. De voorzitter dankte de aftre dende penningmeester, de heer W. Capelle voor al het goede, dat hij in zijn 13-jarige bestuurs-loopbaan voor de N F.O. heeft gedaan. De heer W Capelle dankte het bestuur en de reeds lang afgetreden bestuursleden H. P. Verton en J. C. de Feiter en hoopte verder op een levendige vereniging in de toe komst. AMSTERDAM. Het 13-jarige meisje H. Edenburg is op de Aster- weg in Amsterdam-noord door een auto aangereden en gedood. Zij was met haar fiets van school op weg naar huis. Een van de wielen raak te tussen een over de weg lopende spoorrails, waardoor zij ten val kwam juist op het ogenblik dat uit tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde. Het meisje werd door da wagen gegrepen en is ter plaatse overleden. Ingezonden mededeling nooit te jong en nooit te Margriet" te houden! Zierikzee, begin 19e eeuw Alleen „bevoorrechten" mochten plantsoenen betreden Bij het terugzien in het verleden, kan by een mens het verlangen ryzen om enkele dagen in die voorbije tijd te leven. Door eigen aan schouwing zou dan meer waar te nemen zijn dan de breedvoerigste beschrijving vermag te geven. Zo gaat het als men het voorkomen van een stad uit vroeger dagen zich voor de geest wil roepen, met het leven in huis, de bedrijvigheid op de straten, de scheepvaart in de havens, kortom met het maatschappelijk leven onzer vaderen in al zijn kleurig heid en scherpe omtrekken. Het is immers zo, dat buiten eigen aanschouwing niets gaat. De menselijke leeftijd echter wordt slechts bij tientallen jaren geteld en niet bij eeuwen en zo moet men zich wel tevreden stellen met wat gedrukte en geschreven berichten verhalen en met mondelinge mede delingen. Feitelijk is honderd jaar niet lang in het leven van een stad. Vraagt men zich echter af hoe een stad - in dit geval Zierikzee - er in het begin van de negentiende eeuw uitzag, dan stuit men toch op vele moeilijkheden. Talrijke zoge naamde kleinigheden, die samen het gehele beeld uitmaken van een stadsgezicht, zijn niet meer alle bekend of samen te passen tot een levend schilderij. Gelijktijdige af beeldingen door teken-, druk- of schilderkunst vervaardigd, helpen echter een heel eind op weg. Maar de ene plaats is op dit gebied veel gelukkiger dan de andere. Van Zie rikzee bestaat op dit gebied uit die tijd vrijwel niets. Al te hoge eisen mogen aan deze poging tot recon structie dus ook weer niet worden gesteld. Het poortsluiten Naderde men de stad van de zijde van Duiveland, dan gaf een houten brug toegang tot de Zuid havenpoort. Eerst in 1839 werd deze brug vervangen en in de der tiger jaren van de twintigste eeuw gebracht in de huidige hoedanig heid. Toen was het o.a. voor de spuiing van het Sas nog goed dat er drie bogen waren. De stadspoorten werden 's avonds gesloten, waarvoor de in de nabij heid wonende poortiers zorgden. Tot 1814 werden de sleutels elke avond bij de burgemeester, in de Franse tijd bij de commandant ge bracht. Het K.B. van 27 juli 1814 bepaalde echter, dat met ingang van 1 september de sleutels in han den der poortiers moesten blijven en dat de reizigers en anderen op alle uren, tegen betaling van poort geld, moesten binnen- en doorge laten worden, behoudens de nodige uitzonderingen. Het sluiten der poorten - een veelvuldig voorko mende rubriek in oude stedelijke jaarboekjes - wisselde af met het jaargetijde, 's Zomers werden ze 's morgens om 3 uur al geopend en 's avonds om 9.30 uur gesloten, 's Winters waren die uren 4 uur en 8 uur. Wie voor de gesloten poortdeuren kwam, trok aan een lange bengel, die een bel in het slaapvertrek van de poortier in beweging bracht. Soms na lang wachten, ging voor de late voetganger het klinket in de grote deur open en betaalde men een stuiver voor toegang. Wandelde men 's zomers buiten, dan diende men zich te haasten om vóór poortsluiten binnen te zijn als men het poortgeld er niet voor over had. Met ingang van 1 mei 1866 zijn de poorten 's nachts voorgoed open gebleven. De stadswallen De wallen rond de stad waren gedeeltelijk nog van bekledings muren en een enkele uitgebouwde toren voorzien, die voor bergplaats gebruikt of verhuurd werd. Waar nu het (rechtgetrokken) Slingerbos is, vond men nog een paar wal- torens. Eén ervan stond bij de jeugd bekend als bewoond door kaboutermannetjes. De tweede, meer naar de kant van het Vrije, heette de Beulstoren, in de volks mond ook bekend als het „sop- huis", omdat er vroeger landlopers op water en brood in werden op gesloten. Hiervoor werden ook wel de onderruimten van de torens der Nobelpoort gebruikt. Eerst in 1829 en volgende jaren is een begin ge maakt met de reeds in de acht tiende eeuw hier en daar inge storte en met aarde overdekte wal- muren te slopen en de wandelingen rond de stad aan te leggen, die wij nu - zij het in sterk gewijzigde vorm - nog kennen. Voor de aanleg van het Slinger bosch werden destijds door jkvr. Henriëtte van Breugel, echtgenote van wethouder jhr. Karei Willem de Jonge, de nodige aanwijzingen verstrekt. Toen in de eerste tijden die plantsoenen met hekken afge sloten werden (aan het Slingerbos is dit nog te zien), hadden slechts enkele bevoorrechten uit de hoog ste standen daarvan een sleutel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5