Westen zal verplichtingen in Berlijn niet prijsgeven DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 No. 18517 use Jaargang MRIIfflilOTH NIEUWS IM)|)E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, UI. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6< Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Gebruik van geweld alleen in geval van dwang WASHINGTON, 18-2. President Eisenhower heeft woensdag op zyn persconferentie opnieuw verklaard dat het Westen niet zijn verplich tingen in Berlin zal prijsgeven. Hij voegde hieraan toe, dat, als geweld zou worden gebruikt, het de andere partij zou zUn die dit geweld gebruikt om te verhinderen dat het Westen aan zijn verplich tingen voldoet. Eisenhower zei dit naar aanlei ding van de verklaring van pre mier Chroesjtsef van de Sowjet- Unie, dat het Westen zich niet met geweld toegang tot Berlijn zal ver schaffen. Eisenhower zei de verklaring van Chroesjtsjef slechts in zeer ver korte vorm te hebben gelezen. Hij zei dat Chroesjtsjef gesproken moet hebben over het gebruik van ge weld om de westerse mogendheden te beletten hun plicht te doen. „Uitdunnen" van troepen Eisenhower weigerde desgevraagd in bijzonderheden te treden over een mogelijk „uitdunnen van troe pen" - als onderdeel van een plan voor de hereniging van Duitsland - of over het voorstel van senator Mansfield tot overleg tussen Oost en Westduitsers over Berlijn en Duitse kwesties. Prins Bernhard naar Verolme-werf in Brazilië ROTTERDAM, 18-2. „Verolme Estaleiros Reunidos de Brasil", zo luidt de naam van een stuk rimboe op ongeveer 90 mijl van Rio de Ja- nero, waar sinds een week de eer ste ploegen voorbereidingen treffen voor de bouw van een nieuwe werf van Verolme. Vandaag zullen pre sident Juscelino Kubitschek de Oli- veiro en Prins Bernhard er met he likopters landen. De Prins zal de officiële ingebruikstelling van het terrein verrichten. Om de ceromo- nie in de wildernis een feestelijk tintje te geven, zullen oorlogssche pen van de Braziliaanse marine en 500 mariniers de nodige eerbewij zen brengen. De baai van Jacua- canga, waaraan het terrein ligt, zal met vlaggen versierd worden. Wervelstorm teistert Sydney SYDNEY, 18-2. Een wervelstorm die twee dagen eerder het noorden van de Australische staat Queens land had geteisterd, heeft woens dag Sydney bereikt dat geweldige stortbuien te verwerken heeft ge kregen. De wervelstorm heeft bij Sydney zijn weg over de zee vervolgd na een spoor wan 3.200 kilometer leng te in het oostelijk deel van Aus tralië achtergelaten te hebben. De schade wordt geraamd op miljoe nen ponden. Velen zijn door over stromingen dakloos. Te Sydney werden belangrijke verkeerswegen door overstromingen afgesneden. Het vliegveld moest worden gesloten en de ondergrond se spoorwegen lagen stil omdat er water in de tunnel drong. Onlusten in Frans Kongo BRAZZAVILLE, 18-2. In Braz zaville, de hoofdstad van Frans Kongo, hebben politie en soldaten woensdag - de derde dag van de onlusten, uitgebroken tussen twee elkaar bestrijdende politieke groe peringen - de openbare gebouwen en de strategische punten in de stad bewaakt. Blijkens officiële cij fers zijn er bij de gevechten tot dusver 27 mensen om het leven gekomen en 120 gewond. Ook woensdag is er weer ge vochten. Beide groepen zijn gewa pend met speren, messen en jacht geweren. I Hij zei niet van plan te zijn te (spreken over bijzonderheden van mogelijkheden die uit onderhande lingen zouden kunnen voortkomen. (Het Westen had telkens zijn be reidheid getoond om over het ge hele Duitse vraagstuk te onder handelen. Het is bereid te onder handelen over alles wat redelijk is en waarin belde partijen vertrou wen kunnen hebben. De westerse mogendheden willen niets doen wat de Russen terecht als een bedreiging aan hun grens zouden kunnen beschouwen. Zij wilier op een fatsoenlijke manier handelen. Chroesjtsjef blijft dreigen TROEPEN IN DE BUURT „ZIJN ER NIET OM TE KNIKKEREN" MOSKOU, 18-2. De Sowjetrus- sische premier Chroesjtsjef, heeft I volgens „Tass" dinsdag in Toela I verklaard, dat elke poging van het 1 Westen om zich met geweld toe gang tot Berlyn te verschaffen, met geweld zal worden beantwoord. „Het is bekend dat er Russische troepen in opst-Duitsland zyn. Zy zyn daar niet om te knikkeren", aldus de Russische staatsman. Een westelijke luchtbrug naar Berlijn in geval van een blokkade, noemde hij zwak. „Als de Sowj et-Unie een verdrag met de beide delen van Duitsland sluit, of met één ervan, wordt oost- Duitsland een soevereine staat, met alle rechten daarvan. Wij willen geen oorlog en zijn niet van plan de grenzen van andere landen te overschrijden, maar als onze eigen grenzen of die van onze bondge- Ook Marshall ernstig ziek FORT BRAG (Noord-Carolina, V.S.), 18-2 Generaal George Mars hall, in de tweede wereldoorlog chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, is door een be roerte getroffen; zijn toestand is ernstig, aldus een mededeling van de leiding van het legerziekenhuis te Fort Brag, in Noord-Carolina. De thans 78-jarige Marshall is ook minister van buitenlandse za ken geweest. Hij was de ontwerper van het naar hem genoemde plan, dat voorzag in Amerikaanse econo mische hulp aan Europa, om dit door de eerste naweeën van de tweede wereldoorlog heen te hel pen. Hongarije en de V.S. BOEDAPEST, 18-2. Premier Fe- renc Münnich van Hongarije heeft woensdag in het Hongaarse parle ment verklaard, dat er tekenen zijn die duiden op een verbetering van de betrekkingen tussen Hongarije en de V.S. Zoals bekend heeft de Hongaarse regering de vorige maand bekend gemaakt dat zij gedwongen was de activiteit van het Amerikaanse ge zantschap in Beedapest te beperken omdat deze activiteit een gevaar betekende voor de Hongaarse staat. Münnich zeide voorts dat Hon garije normale betrekkingen met de westelijke landen wenst te onder houden. „Prawda" waarschuwt Zweden MOSKOU, 18-2. De „Prawda", het blad van de Russische commu nistische partij, heeft woensdag Zweden gewaarschuwd tegen het uitrusten van zijn leger met atoom- en kernwapens. In een artikel, dat werd onder tekend door „waarnemers", werd gezegd, dat een „Zweeds besluit om atoombewapening te aanvaarden, ernstige consequenties zou hebben, niet alleen voor de politiek van Zweden, maar voor de situatie in het gehele gebied van de Baltische zee en noord-Europa dat thans een zóne zonder atoomwapens is". noten worden geschonden, kunnen wij niet werkeloos blijven toezien", aldus Chroesjtsjef. Hij verklaarde dat de Sowj et- Unie en ook enkele andere bond genoten uit de laatste oorlog tot het sluiten van een verdrag met Duits land bereid zijn. BONN, 18-2. In Wèstduitse re geringskringen is men van mening dat. de jongste verklaringen van Chroesjtsef over Berlijn „van dien aard zijn, dat zij de pogingen om tot een viermogendhedenconferen- tie te komen in gevaar kunnen brengen". Prins Bernhard bij Braziliaanse president RIO DE JANEIRO, 18-2. Prins Bernhard is woensdagmorgen in audiëntie ontvangen door president Kubitschek van Brazilië. De presi dent en de prins onderhielden zich in het Frans. In de loop van het gesprek haalde Kubitschek herin neringen op aan zijn bezoek aan Nederland tijdens zijn Europareis in 1954. De president sprak met warmte over de belangstelling die koningin Juliana toonde voor de gang van zaken in Brazilië. Na het onderhoud overhandigde prins Bernhard Kubitschek de ver sierselen, behorend bij de onder scheiding van het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Eisenhower over Dulles Praktisch onvervangbaar WASHINGTON, 18-2. President Eisenhower heeft op zijn perscon ferentie verklaard, dat Dulles pre cies degene is die hij nodig heeft, als deze meent dat hij in staat is zijn functie te blijven uitoefenen. President Eisenhower zei dat de dokters van Dulles hem hadden verzekerd dat de ziekte hoofd noch hart van Dulles had aangetast. Eisenhower zei geen man ter we reld te kennen die Dulles zou kun nen evenaren in verstand en ken nis op het gecompliceerde gebied van buitenlandse zaken. Daarom is Dulles, zolang hij meent in staat te zijn zijn ambt te blijven uitoefenen, precies degene die Eisenhower no dig heeft. Algehele mijnwerkers staking in België BRUSSEL, 18-2. Het bestuur van de Belgische mynwcrkersccntrale heeft besloten voor donderdag een algemene staking in de m^ncn van alle bekkens van het land uit te roepen. De mUn werkerscentrale maakt deel uit van het socialistische vak verbond. Als het stakingsparool wordt opgevolgd, zullen alle 137.000 mijnwerkers niet op het werk ver schijnen. Het onder socialistische leiding staande comité van actie In de Bo- rinage, heeft voor donderdag in dit gebied een algehele staking afge kondigd. Woensdag heeft een deputatie van de verbindingsdienst van de Konink lijke Landmacht op het paleis Soestdijk aan de jarige Prinses Marijke een kampeertent en een draagbare radio aangeboden. - Deze foto laat zien hoe Prinses Marijke bij haar nieuwe tent het radiotoestel bekeek. Dronken autobestuurder zaait dood en verderf op de weg Aanrijdingen met ernstige gevolgen GOUDA, 18-2. Een dronken auto bestuurder heeft vanavond in dikke mist dood en verderf gezaaid op de rijksweg Den Haag-Utrecht. Onder Waarder veroorzaakte hij een eer ste aanrijding, waarna hij op de verkeerde rijbaan van de rijksweg is gaan rijden, dus tegen het tege moetkomende verkeer uit de rich ting Den Haag in, en een tweede ongeluk veroorzaakte. Een busje uit de richting Den Haag, dat juist een andere autoo passeerde, werd bij het tweede on geval in volle vaart gegrepen en to taal vernield. De inzittenden, acht schilders, werden uit het busje ge slingerd. Op het busje reed vervolgens nog een auto, eveneens uit de richting Haag, dat juist een andere auto op deze verkeersobstakels, doch bij deze laatste botsingen waren geen verwondingen meer te noteren. De dronken -autobestuurder, de 45-jarige gehuwde handelsreiziger F. J. Kalsen uit Utrecht, werd op slag gedood, terwijl de bestuurder van het busje, de heer J. van Vul pen uit De Bilt, 26 jaar, levensge vaarlijk werd gewond. De andere inzittenden werden ernstig tot licht gewond. Glazenwasser bracht zijn kinderen om Tien jaar geëist AMSTERDAM, 17-2. De procu- reur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft vanochtend te gen de 31-jarige hoofdstedelijke glazenwasser M. Ahrens een ge vangenisstraf geëist van tien jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering ter zake van doodslag op diens drie kinderen door het openzetten van een gaskraan. In eerste instantie was de man door de rechtbank wegens doodslag tot tien jaar met aftrek veroordeeld doch de officier van justitie, die moord bewezen achtte en dienten gevolge achttien jaar had geëist, was tegen dit vonnis in beroep ge gaan. m Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag meegedeeld dat pre mier MacMillan tien dagen in de Sowjet-Unie zal vcrbiyvcn. Mac Millan zal op 3 maart naar Londen terugkeren. De bestuurder van de personen wagen, die achter tegen het busje is gereden, de 38-jarige fabrikant H Vrolijk uit Sneek, heeft een ge broken linkerrib en snij- en schaaf, wonden aan benen en gelaat op gelopen. Bij de eerste aanrijding te Waar der werden drie personen gewond, die naar een ziekenhuis in Utrecht werden vervoerd. Vragen over arbeids- en rusttijden landarbeiders 's-GRAVENHAGE, 18-2. Het lid van de Twede Kamer de heer Borst heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge vraagd: 1. Heeft de minister reeds ken nis genomen van het S.E.R.-advies om geen goedkeuring te verlenen aan de verordening van het Land bouwschap inzake de arbeids- en rusttijden van landarbeiders? 2. Is de minister er voorts van op de hoogte, dat deze verordening grote beroering onder de landar beiders en in hun vakorganisaties heeft gewekt? 3. Is de minister bereid zich te houden aan het S.E.R.-advies en dit ten spoedigste aan de betrok ken instanties mede te delen? Tekort aan varkens in Nederland UTRECHT, 18-2. De positie van de Nederlandse varkenshouderij is op het ogenblik niet briljant. Dit verklaarde ir. Th. C. J. M. Rüssen- beek. directeur van het veeteelt en zuivelwezen van het ministerie van Landbouw, Vlssery en Voedsel voorziening, op een te Utrecht ge houden vergadering van de Neder landse Zootechnlsche vereniging. Volgens ir. Rijssenbeek is de waarde van de Nederlandse zuivel- produktie „af boerderij" ongeveer 1300 miljoen gulden per jaar en die van de vleesproduktie ook. De jaar lijkse varkensproduktie heeft een waarde van 800 miljoen gulden. Ir. Rijssenbeek constateerde dat I er op het ogenblik een tekort is aan varkens. Dit tekort beïnvloedt de exnort van Nederlandse bacon 'naar Engeland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Mens zijn Is niet iets, wat men lijdelijk ondergaat, maar iets wat men zich moet ver overen. Deputaties brachten prinses Marijke geschenken SOESTDIJK, 18-2. Ter gelegen- heid van haar 12e verjaardag heeft prinses Marijke omstreeks het mid daguur in paleis Soestdijk een de putatie ontvangen van de verbin dingsdienst der Koninklijke Land macht. De deputatie bood een tweetal ge schenken aan, nl een dubbeldaks kampeertent met bagageruimte en luifel alsmede een draagbaar radio toestel. Daarna bood een deputatie van de stichting „Het vierde Prinsen kind" de jarige prinses een ge schenk aan. Deze stichting organi seert vacantiekampen voor licha melijk gehandicapte kinderen. Het geschenk was een drie-tal grammo foonplaten met Franse liedjes. Nadat H.K H. Prinses Marijke de deputatie van de verbindingsdienst en van de stichting „Het vierde Prinsenkind" had ontvangen, ont ving zij omstreeks kwart voor een een van haar peetouders, mevr. D. Post-Salomons, weduwe van de heer J. Post, die als verzetsman in 1944 gefusilleerd is. TWEEDE KAMER Voorstel verlaging leerlingenschalen In de vergadering van de Twee de Kamer is in behandeling geno men het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onder wijs wet 1920. Hierin wordt voorgesteld de leer lingenschalen voor het gewoon la ger onderwijs, het voortgezet ge woon lager onderwijs en het uitge breid lager onderwijs aanzienlijk te verlagen. Deze verlaging zal niet ineens worden gerealiseerd, maar zal in fazen geschieden. De uitein delijke verlaging is in het ontwerp vastgelegd en wordt van kracht op een door de Kroon te bepalen tijd stip, .dat afhankelijk is van de per soneelsvoorziening en de beschik bare geldmiddelen en dat waar schijnlijk niet voor 1 januari 1968 zal gelegen zijn. De tussentijdse verlagingen zullen bij algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld. Onderwyzers naar de universiteit Zonder hoofdelijke stemming is het wetsontwerp aangenomen, dat volledig bevoegde onderwijzers, die de nieuwe kweekschoolopleiding hebben gevolgd, alsmede de onder wijzers, die in het verleden hun hoofdacte behaalden, toelaat tot de universitaire examens in de op voedkunde en psychologie. Hetzelf de wetsontwerp laat bovendien de bezitters van een middelbare akte toe tot bepaalde universitaire exa mens. De Tweede Kamer is blijven ste ken in de behandeling van het wetsontwerp, dat bedoelt de afge studeerden van het gymnasium-a toe te laten tot de medische univer sitaire examens en de afgestudeer den van het gymnasium-b tot de universitaire examens in de facul teiten van de godgeleerdheid en van de letteren en wijsbegeerte, SPOEDZITTING MIJNINDUSTRIERAAD HEERLEN, 18-2. De mijnindus- trieraad is in besloten snoedzitting bijeengeroepen voor vrijdag 20 fe bruari, ter bespreking van de ern stige situatie op de kolenmarkt. Of na afloop der zitting mededelingen kunnen worden gedaan zal moeten worden afgewacht. CAPE CANAVERAL, 19-2. Van welingelichte zijde wordt verno- nomen. dat de Amerikaanse marine in Juni twee pogingen zal doen om een raket naar Venus te sturen. De conferentie over Cyprus is weliswaar niet in een impasse ge raakt, maar men is tot dusver nog niet tot overeenstemming gekomen, zo werd na afloop van de vergade ring van welingelichte Britse zijde meegedeeld. De griepepidemie in sommige delen-van Polen grijpt steeds ver der om zich heen. Met name in Warschau, waar elke dag meer dan duizend nieuwe gevallen gemeld worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1