Heel Nederland geslagen in de ban van een zeer dichte mist Groep rovers vond ie Maasland politie verdekt opgesteld in Boerenleenbank DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het Midden-Oosten doet opnieuw van zich spreken MAANDAG 16 FEBRUARI 195» No. 18515 115e jaargang: ZIERIKMSWSN1EUMB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 j na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - f Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman,/ Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938' Zicht varieerde van 5 tot 60 meter 's-GRAVENIIAGE, 15-2. Telefo nische steekproeven hebben duide lijk gemaakt, dat zaterdagavond sinds het invallen van de duister nis heel Nederland, van noord tot zuid en van oost tot west gehuld was In een dichte tot zeer dichte mist, terwijl zondag de mist, hoe wel wat minder dicht, toch de ge hele dag bleef hangen en 's avonds weer dicht tot zeer dicht was. Het zicht varieerde van ongeveer vijf tot zestig meter. Helaas heeft de mist ook al weer een slachtoffer gemaakt. Tussen Nijmegen en Geldermalsen ls za terdagavond de 75-jarige heer G. Jansen uit Opheusden op een on bewaakte overweg door een trein gegrepen en op slag gedood. Hij had Negerjongetjes (zoen- incident) vrijgelaten RALEIGH (noord-Carolina), 14-2. De twee negerjongetjes, James Ha nover Thompson en David (Fuzzy) Simpson, die na het alom bekend geworden „zoenincident" in Mon roe (noord-Carolina), naar een ver beteringsgesticht waren gezonden, zijn vrijgelaten en naar hun moe der teruggestuurd. Een kinderrechter had de respek- tievelijk tien- en achtjarige jon gens naar een verbeteringsgesticht gezonden, omdat zij een zevenjarig blank meisje zouden hebben beet gepakt en gedwongen een van hen te zoenen. Een vloed van protesten tegen de uitspraak en verzoeken om vrijla ting werden uit de gehele wereld ontvangen. STAKINGEN IN DE B0RINAGE BERGEN. De Belgische socialis ten hebben vrijdag opgeroepen tot een algemene staking, te beginnen op maandag, in de Borinage, waar vrijdag eerder op de dag een 7.000 mijnwerkers het werk neerlegden uit protest tegen het voornemen van de regering om onrendabele mijnen te sluiten. Groepen stakers versperden vrij dagmorgen de wegen met kolenwa gens en stenen, terwijl anderen met vijftig vrachtauto's de Borinage rondreden en arbeiders van de an dere mijnen opriepen het werk eveneens neer te leggen. De politie slaagde er later op de dag in de wegversperringen op te ruimen. De stakers trokken in optocht door de straten van Bergen naar het ge bouw van het provinciale bestuur. Daar werden zij door regerings functionarissen toegesproken, die hen de verzekering gaven dat de regering nieuw werk zal proberen te vinden voor de arbeiders die door sluiting van de onrendabele mijnen werkloos worden. door de dichte mist de trein niet zien aankomen, toen h(j op ztyn bromfiets de overweg opreed. Het scheepvaartverkeer is ook weer vrijwel tot stilstand gekomen. Er kwamen zaterdag nog geen 20 schepen binnen, terwijl een aantal van zestig tot zeventig normaal is. De spoorwegen ondervinden in het westen van het land ook hinder van de mist, zodat hier en daar kleine vertragingen optreden. Straathoeken onzichtbaar Op de Veluwe was de mist zater dagavond zo dicht geworden, dat de V.A.D., die de autobusdiensten onderhoudt, besloot na zeven uur geen bussen meer te laten rijden. Het werd niet langer verantwoord geacht diensten te onderhouden bij een zicht van enkele meters. In de steden konden de chauffeurs zelfs de hoeken van de straten, waar zij moesten afslaan, niet meer zien. Aartsbisschop Makarios in Londen LONDEN, 15-2. Aartsbisschop Makarios is zondag in Londen aan gekomen waar deze week de inter nationale conferentie over Cyprus zal beginnen. Enkele honderden Griekse Cy prioten waren op London Airport aanwezig om hem met gejuich en vlaggen te begroeten. De politie had een sterke bewaking ingesteld om tegendemonstraties te voorkomen. Dit is het eerste bezoek van Ma karios aan Groot Brittannië sedert zijn verbanning van Cyprus in maart 1956. De Gaulle verwacht geen oorlog PERPIGNAN, 15-2. President de Gaulle van Frankrijk heeft zondag avond voor een juichende menigte in Perpignan verklaard dat hij er van overtuigd is dat er geen derde wereldoorlog „in ons tijdperk" zal uitbreken. Zoals bekend maakt de Gaulle op het ogenblik een reis door zuid-Frankrijk. Een van de mensen uit zijn ge volg zei dat de Gaulle van plan i3 om geregeld verschillende delen van Frankrijk te bezoeken tenein de rechtstreeks de publieke opinie te kunnen peilen. De Gaulle zou voorts van plan zijn om nog dit iaar een bezoek aan de V.S. te brengen. AUTO GESLIPT DOOR GLADHEID Eén dode en drie gewonden UTRECHT, 15-2. - Ten gevolge van de gladheid van het wegdek, veroorzaakt door vallend rijp, is vanmiddag omstreeks vijf uur even buiten de gemeente Ame- rongen, een personenauto van de weg geraakt en tegen een boom gevlogen. De 25-jarige chauffeur, W. E. van Z. uit Rhenen, werd hierbij gedood. 'De drie mede-ih- zittenden, de vrouw en het doch tertje van de chauffeur, alsmede mevrouw van I. uit Eist, werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Veenendaal overgebracht. MORGEN - DINSDAG - DRIEMOGENDHEDEN- CONFERENTIE OVER CYPRUS Aartsbisschop Makarios neemt aan besprekingen deel LONDEN, 14-2. De Britse, Griek- se en Turkse ministers van Buiten landse Zaken hebben vrijdag te Londen besloten, dinsdag a.s. een driemogendhedenconferentie over Cyprus te beleggen, die te Londen zal worden gehouden. Ook aarts bisschop Makarios zal aan de be sprekingen deelnemen. Gewoonlijk welingelichte kringen zijn van mening dat de Griekse en Turkse premier eveneens aan het overleg van dinsdag zullen deel nemen. De besprekingen zullen waarschijnlijk woensdag worden voortgezet. Gouverneur Foot van Cyprus nam vrijdag deel aan het overleg. Voordien had hij een onderhoud met minister Selwyn Lloyd, waar bij ook de stafchef van defensie, sir William Dickson, aanwezig was. Een gezaghebbende bron in Lon den vermoedt dat Cyprus de vol gende week een onafhankelijke re publiek binnen het Gemenebest zal worden, met aartsbisschop Maka rios als eerste president. De Britse bases op het eiland zul len dan in enclaves onder Engelse souvereiniteit liggen. Griekenland en "Turkije zouden onder een ge meenschappelijk hoofdkwartier op het eiland troepen hebben. Daarbij zou de Cyprische republiek zelf be schikken over tweeduizend solda ten en tweeduizend gendarmes, ge- recruteerd uit Turkse en Griekse Cyprioten. <s£r.:J maolscticppi/en Acdtro gemtngd» gr ocpan n Cr.t.verp ffussischr U 1 I) eo/jceis/# tu F e Iroleumironritn P'lplcldirgtn Het westen volgt met bijzondere belangstelling de gebeurtenissen in Irak en Koeweit, want deze twee landen zijn van buitengewoon grote betekenis voor de petroleumvoor- ziening van Europa. De petroleum- produktie van Irak en Koeweit sa men vertegenwoordigt de helft van de petroleumproduktie van het midden-oosten. Hier volgen de voorlopige cijfers van de petroleumproduktie in 1958 van de landen van het midden-oos ten (in miljoenen metrike tonnen). Koeweit 70.Ï Saoedi Arabië50.4 Iran 41.0 Irak 35 8 Katar 8.0 Neutrale zóne4 0 Egypte 3.0 Bahrein 2.0 Onze kaart geeft de verschillende petroleumconcessies en de pijplei dingen aan. Van Irak naar de Mid dellandse zee gaan vijf grote pijp leidingen, welke eigendom zijn van overwegend Britse maatschappijen. Tengevolge van de oorlogstoestand tussen de Arabische landen en Is raël, zijn de twee pijpleidingen naar Haifa evenwel buiten gebruik. De grote pijpleiding van Abqaiq naar de Middellandse zee is eigendom van Amerikaanse maatschappijen. Overlegorgaan voor middenstandsvoorlichting wordt wenselijk geacht Rapport voorzitter Raad voor Midden- en Kleinbedrijf 's-GRAVENHAGE, 11-2 Een effi ciënte organisatie van de midden standsvoorlichting vereist in de eer ste plaats een duidelijk inzicht in de behoeften aan verlichting. De hui dige middenstandsvoorlichting ls overwegend voorlichting van alge mene aard. Specialisatie in de voor lichting is tot nu toe onvoldoende in praktijk gebracht. De noodzaak tot coördinatie in de middenstandsvoorlichting maakt het wenselijk een overlegorgaan voor de middenstandsvoorlichting te creëren dat, uitgaande van al gemeen aanvaarde richtlijnen, zich zou moeten bezig houden met het adviseren over de afbakening van de taken en werkterreinen der voorlichtingsorganen; over de nood zaak tot uitbreiding en specialisa tie van de voorlichting; over de vormgeving van nieuwe voorlich tingsorganen; over de financiering van de voorlichting en tenslotte over de coördinatie van voorlich ting, documentatie en opleiding. Tot deze conclusie is de voorzit ter van de raad voor het midden- en kleinbedrijf, mr. dr. A. F. H. C Schrijvers uit Voorburg, gekomen in een door hem opgesteld rapport over dit onderwerp. Het overlegorgaan Gezien de taakstelling voor het overlegorgaan zou een dergelijk or gaan naar de mening van mr. dr. Schrijvers moeten zijn samenge steld uit vertegenwoordigers van de belangrijkste voorlichtingsorganen, Burgemeester D. Kodde met pensioen 's-GRAVENHAGE, 14-2. De heer D. Kodde, burgemeester van Zoute- lande en lid van van de Tweede Kamer voor de Staatkundig Gere formeerde Partij, is voornemens 1 juli a.s. als burgemeester af te tre den wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Kodde, die 6 mei 1894 geboren werd, is reeds vanaf ok tober 1923 burgemeester van zijn geboorteplaats Zoutelande en de enige burgemeester die nog het Zeeuws kostuum draagt. Hij neemt in de kringen van de Gerefor meerde Gemeenten en de Staat kundig Gereformeerde Partij een vooraanstaande plaats in. van de organisaties op privaatrech telijk en publiekrechtelijk terrein welke zich met de voorlichting be zig houden, alsmede van de over heid. Het overwegend belang van des kundigheid in dit overlegorgaan maakt het volgens de rapporteur wenselijk dat de vertegenwoordi gers zich zo nodig kunnen laten as sisteren, c.q. vertegenwoordigen, door specialisten op het terrein van de middenstandsvoorlichting. Ten einde praktisch werkzaam te kun nen zijn zal het overlegorgaan moe ten beschikken over een werkcom- missie die is samengesteld uit de meest deskundige vertegenwoordi gers. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. Als opvolger van de heer F. W. Steenhuisen, oud-burgemeester van Franekera- deel, is als algemeen penningmees ter van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren gekozen de heer A. Dekker, ontvanger der ge meente Noord wijk. ENKHUIZEN. De 23-jarige R. Appelman uit Broekerhaven (ge meente Bovenkarspel), die zich in gezelschap van nog twee jonge mannen meer dan een kilometer uit de kust van het IJsselmeer had gewaagd, is door het ijs gezakt en verdronken. Door de mist werd het ongeval niet direct opgemerkt. De vrienden van het slachtoffer spoed den zich naar (Je kust om hulp te halen, maar toen deze na een half uur kwam mocht ze niet meer baten. NIJMEGEN. In het Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen is overleden de 20-jarige mejuffrouw B. J. B. uit Nijmegen. Zij werd als slacht offer van een auto-ongeluk over gebracht naar dit ziekenhuis. Het auto-ongeval gebeurde nabij de Stekkenberg te Groesbeek, waar de auto, waarin mej. B. zat, in bot sing kwam met een door een Duit ser bestuurde auto. De Duitser, die onder invloed van sterke drank zou hebben verkeerd, werd eveneens zwaar gewond, evenals de verloofde van mejuffrouw B. - In 1958 zijn in Italië 7.145 men sen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. Dit is drie procent meer dan het jaar tevoren. Dit nummer bestaat uit 4 pagina' 's Veel roemen meldt een domme geest, Een IJdel vat bomt 't allermeest. Drieling te Middelburg MIDDELBURG, 13-2. In het gast huis te Middelburg heeft mevrouw Lenselink jr. uit Middelburg van morgen omstreeks 3.30 uur het le ven geschonken aan een drieling: twee jongens en een meisje. Het gezin, dat reeds twee meisjes van respectievelijk vier en 2 jaar heeft .heeft in de afgelopen maan den rekening gehouden met de ge boorte van een tweeling. Het meisje, Pieternella Adriana, weegt evenals haar broertje Arie Leendert 1.850 gram. Het tweede jongetje, Jan Simon, weegt 2.100 gram. Prinses Irene opent textiel-jaarbeurs 's-GRAVENHAGE, 14-2. H.K.H. Prinses Irene is voornemens de of ficiële opening te verrichten van de Nederlandse textiel jaarbeurs te Utrecht op maandag 9 maart a.s. Vriendschapsverdrag Australië-Indonesië MELBOURNE, 14-2. Tijdens een televisie-interview in Melbourne heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, verklaard, dat Australië en Indo nesië binnenkort een „vriend schapsverdrag" zullen sluiten. Soebandrio, die zondag naar Nieuw-Zeeland zou vertrekken, zei voorts dat het verdrag thans ont worpen wordt en getekend zal worden „als het gereed is". Hij zal niet voor de ondertekening in Au stralië blijven. „Het is niet nodig dat aan het verdrag cachet wordt gegeven door mijn tegenwoordig heid bij de ondertekening". In Cuba zijn vrijdag weer drie personen terechtgesteld. Er waren honderden toeschouwers. Zeven voormalige soldaten en politieman nen werden voorts door verschil lende rechtbanken ter dood veroor deeld, op beschuldiging van het plegen van moorden. In Santiago werden twee mannen vrijgespro ken. EEN OPZIENBARENDE STUNT Bandieten poogden zich vechtend uitweg te banen MAASLAND, 14-2. De rijkspoli tie heeft vannaeht drie gemaskerde bandieten, die de coöperatieve boe renleenbank te Maasland wilden beroven, overrompeld en gevangen genomen. Twee der rovers liepen in de val toen zü poogden de huisbewaarder en z\jn vrouw in bed te overmees teren, om de sleutel van de kluis te pakken te krijgen. De derde zat in een auto op enige afstand van de bank op zijn kameraden te wachten. Ook hü werd gegrepen. De auto is in beslag genomen. De kluis van de bank bevat door gaans tegen het einde van de week veel geld, zoals loongelden en vei- linggelden van de aangesloten boe ren en tuinders. De gearresteerden zijn de 44-ja- rige Hagenaar A. A. A. H., in de onderwereld bekend beter als „Dol le Dries", de 35-jarige W. S. uit Den Haag en de 27-jarige Th. V uit Leiden. Zij zullen morgen aan de officier van justitie te Rotter dam worden voorgeleid. De drie ro vers zijn zeer goede bekenden van de recherche. „Comité van ontvangst" Toen de kleine bende vannacht om half twee in de kleine gemeen te Maasland aankwam, konden zij niet vermoeden, dat reeds geruime tijd een comité van ontvangst, uit sluitend bestaande uit de potigste mannen van de rijkspolitie, voor het bezoek gereed lag. Bij eerdere verkenningen door het drietal wer den zij door een omwonende opge merkt. Deze stelde zich met de rijkspolitie ter plaatse in verbin ding en van toen af is het bankge bouw, gevestigd in een oude school, doorlopend bewaakt geweest. Door duisternis en nevel reden de drie mannen vannacht per auto naar het kleine, vredige Maasland om hun slag te gaan slaan. Aan het begin van het dorp werd de auto verdekt geparkeerd. Twee der man nen slopen daarna naar het bank gebouw. Zij hadden zich onherken baar gemaakt door nylonkousen over het hoofd te trekken. Via een w.c.-raam verschaften zij zich toe gang, waarna zij door een lange gang naar de slaapkamer aan de voorzijde, tegenover het bank-kan- toor gelegen, gingen. Voorzichtig werd de deur geopend. Politie in pyama De rovers, die meenden de huis bewaarder en zijn vrouw in bed aan te treffen, kwamen echter be drogen uit. Veiligheidshalve was dit echtpaar tersluiks bij buren te logeren gegaan Twee man rijkspo litie namen hun plaatsen in met pyama's over het uniform. Een der de had zich zo opgesteld, dat hij de ongewenste bezoekers in de rug kon aanvallen. Een der mannen sloeg toe met de vuist. De getroffen politieman slaakte een kreet en vloog op. Het licht floepte aan en na een schrik- seconde brak een pandemonium los, toen de bandieten zich vechtend een uitweg poogden te banen. Zij had den echter geen kans, want uit een aangrenzende kamer doken nog twee potige wachtmeesters van de rijkspolitie op, waarna het pleit spoedig beslecht was. Een telefoon tje naar een der uitgezette posten was toen voldoende om de wach tende wagen in te sluiten en de der de bandiet na een korte worsteling te overmeesteren. Indonesië zal schade vergoeding betalen DJAKARTA, 14-2, De Indonesi- sche minister van landbouw, Sad- jarwo, heeft aan Reuter meegedeeld dat schadevergoeding zal worden betaald aan de eigenaren van de genationaliseerde Nederlandse cul tuurondernemingen. Daarbij zullen de bepalingen van het internatio nale recht in acht worden genomen. In de Nationalisatiewet wordt be paald, dat het bedrag van deze schadevergoeding zal worden vast gesteld door een commissie, waar van de leden door de regering zul% len worden aangewezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1