n Sun balm ü'PPf qHill vlekkenpasta zonder kringen Gebr. Thien r 11 inwrijven laten drogen m afborstelen TWEEDE KAMER Raketbases in Nederland op militaire gronden niet nodig Staatssecretaris tegen ingrijpende wijziging vlootplan Bij de behandeling van de be groting van oorlog en marine heeft minister Staf donderdag in de Tweede Kamer gezegd, dat weke lijks verlof met vrij reizen aan militairen niet kan worden toege staan. Ook kan de soldij niet wor den verhoogd. Hij herinnert er aan, dat de re gering zich al jaren geleden bereid heeft verklaard, raketbases te aanvaarden als op militaire gron den plaatsing in ons land noodza kelijk zou zijn. Als op niet-mili- taire gronden bases geplaatst zou den moeten worden, dan zou daar tegen bezwaar bestaan. Op mili taire gronden wordt Nederland echter niet in aanmerking ge bracht voor vestiging van raket bases. Met beschouwingen van de heer Schouwenaar over de marine kan spr. zich niet verenigen. Door afschaffing van de kruisers en het vliegkampschip - zoals voorge steld - ontstaat een vacuum. Ver mindering van de eenheden der vloot en van het personeel bete kent een reële vermindering van de kracht der NAVO en dus een vermindering van onze veiligheid. Ten aanzien van de luchtverde diging doet de minister mededelin gen over vervanging van vliegtui gen. In 1963 zal een aanvang wor den gemaakt met vervanging door supersonische jachtvliegtuigen. Nieuw-Guinea Wat Nieuw-Guinea aangaat zegt hij erop te rekenen, dat Amerika niet lijdelijk zal toezien als de in tegriteit van dit gebiedsdeel zou worden aangetast. Z.i. is het ge wenst spoedig te komen tot een departement van defensie. De kwestie van de diensttijd is in behandeling bij de commissie van Voorst tot Voorst Het rapport is nog niet gereed. Hij is bereid t.z.t. het rapport aan de kamer over te leggen. Het marinebesluit De staatssecretaris, de heer Moor man, gaat in op een betoog van de heer Schouwenaar, wiens op treden een debuut in de Kamer was van een ex-marine-officier, een debuut dat vergezeld ging van voorstellen tot een radicale en principiële wij ziging van het marinebeleid, zoals dat na de oorlog is gevoerd en waaraan de partij van de heer Schouwenaar tien jaar lang zijn onmisbare steun heeft verleend. Spr. acht die voorstellen nog al ingrijpend. De conclusie van de heer Schou wenaar was, dat wij naar Noor wegen moeten zien. Daartoe wil hij de top van de vloot doen verdwij nen, het vliegdekschip en de twee kruisers. Vervolgens moet blijkens zijn pu'blikaties de marinelucht vaartdienst verdwijnen. Herinnerend aan wat wijlen de Ingezonden mededeling Voor al Uw beddenreparatie telefoon 2604, Zierikzee Russen succesloos in Perzië TEHERAN, 12-2. Het Russisch- Perzische overleg om de betrek kingen tussen de twee landen te verbeteren, zijn vastgelopen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken donderdag te Teheran meegedeeld. De Sowjet-delegatie onder leiding van de eerste plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Semjonof is woensdag naar Mos kou teruggekeerd. Een woordvoerder zei dat de Russen de Perzische voorstellen niet hadden aanvaard, terwijl Per zië niet akkoord kon gaan met de Russische opvattingen. Wel had de Russische delegatie de verzeke ring gekregen, dat het Perzische grondgebied nooit een tegen de Sowj et-Unie gerichte basis zou worden. Twaalfjarige jongeu verdronken VAASSEN, 12-2. Gistermiddag Is het 12-jarig zoontje van de fa milie Demmes uit Vaassen bij het schaatsenrijden in een wak te rechtgekomen en verdronken. Toen de jongen gisteravond op de gewo ne tijd niet thuis kwam, waar schuwden zijn ouders de politie. Bij het zoeken vond deze gister avond zijn fiets bij het Apeldoorn- Dierenskanaal, zodat het vermoe den rees, dat de jongen zich hier op het ijs had begeven. De gehele nacht en een gedeelte van de mor gen heeft men in het kanaal ge dregd. Tenslotte werd vanmorgen het stoffelijk overschot opgehaald. heer Vorrink heeft gezegd over de opbouw van de vloot, zegt spr. het te betreuren, dat de heer Schou wenaar niet de eer en erkenning geeft, die zijn grote voorganger toe komen. Van de heer Vorrink heeft spr. veel kostbare adviezen gehad, waaronder deze: doe iets en doe het in internationaal verband. Dat was de tijd, dat men zijn tong inslikte uit angst voor wat we nu kennen als achter het ijzeren gordijn. De staatssekretaris zegt van me ning te zijn, dat men door deze voorstellen de nagedachtenis van de heer Vorrink al heel weinig eert. Geleide projektielen Wat de invoering van geleide projektielen aangaat wordt niet anders gedaan dan de polittiek te volgen, die van de eerste tot de laatste dag is gevoerd, dat is: trachten binnen het plafond en de afspraken te doen wat de Kamer wil, namelijk het beste op marine- gebied te leveren wat er te leveren is. Spr. besluit zijn rede met de op merking, dat op 350 km. afstand de grootste militaire macht staat die de wereld ooit heeft gekend. Ingezonden mededeling edlcinale handerême :V 4 i -V* ZïKKIRZKK a.iii <U IWlrviU' Wellicht dat de dompige, mistige dagen van de laatste weken ons aan zetten tot bespiegelingen. De wereld ook het Zierikzeese wereldje verengt zich en zoals een mens een blik kan werpen in zichzelf, zo kan een stad terug zien op zijn historie. Met onzichtbare draden immers zit elke gemeenschap vast aan het verleden, waarin al de boeiende elementen ;van het leven zijn verweven. Zierikzee in vroeger eeuwen, zich indenken is zoveel als het bladeren in een oud. vergeeld fotoboek. Een heilzame bezigheid voordat de uitbundigheid van zon en zomer de mensen duidelijker bindt aan het moment. De historische plaat geeft „de *tad" „pur sang", met de volmaakt schijnende harmonie van zijn lijnen. Het ritmisch spel der spitsen, in het beeldvlak van een rijke en be roemde stad, dwingt tot respekt voor het stijlgevoel van onze voorouders. De molens zijn symboliek voor een „industrie", die aanleunde tegen Moeder Natuur, zo goed als mens- en wereldbeschouwing en genees kunde in vroeger tijd. De natuur was nuttiglieidsfaktor en veel minder of in het geheel niet van rekreatieve waarde. Men ziet het 'af van de zo gladjes geschoren bomen, passend bij een pretentieuse levens stijl met vroomheid en barbaarsheid soms vlak naast elkaar. De plaat „ademt" ook de rust, die met het voortschrijden van een vaak opwin dend heden, een steeds serenere zij het historisch bedriegelijke indruk nalaat van mens en maatschappij in vroeger eeuwen. PREDIKBEURTEN Zondag 15 februari Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Bezemer; Gasthuiskerk: 10 uur ds. Franke (H.D.), 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift.' Serooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds. Swaak (in de Koe-bel). Haamstede: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. Boer. Renesse: 10 uur ds. v. Liere. Noordwelle: 7 uur ds. v. Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. Du- vekot. Noordgouwé: 10 uur ds. Buinink. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouvverkerk: 7 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof, 6.30 uur bijbelbespr. in „Rehoboth". Oosterland: 10 en 6 u. ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 2.30 uur ds. Bezemer. Brui- nisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. St. Thilipsland: 9.30 uur ds. van Dieren, 2.30 uur ds. Westland. Lutherse kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemers- ma. Haamstede: 10 en 3 uur kand. Gilhuis te 's-Gravenhage. Renesse: 7 uur kand. Gilhuis. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wie- lemaker. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. D. Kloppenburg te Broek o. Akkerwoude. Bruinisse: 10 uur leesdienst, 5 uur ds. D. Klop penburg. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur d s. K. Smit te Voor schoten. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. L. Kleisen, schipperspredikant. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. L. Kleissen. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Meijering, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur ds. Mallanj Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Katholieke godsdienstoefeningen Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8 en 9.30 uur Heilige Mis (garage hotel ,,'t Wapen van Burgh"). Geref. Gemeenten in Nederland RENESSE. Woensdag 18 februari, 10, 2.30 en 7 uur ds. Mallan (bid dag). „DAT WEET IK ZELF NIET" presentje Boekenweek 1959 Ook geschenkwerkje voor de jeugd AMSTERDAM, 12-2. - De gala avond in de Stadsschouwburg te Amsterdam op vrijdag 27 februari, vormt ook dit jaar weer de inlei ding tot de traditionele jaarlijkse Boekenweek, die wordt georgani seerd door de Commissie voor de collectieve propaganda van het Ne derlandse boek. Op deze avond, die - zoals ieder jaar - zal worden besloten met het schrijversbal, zal de première van een oorspronkelijke Nederlandse opera worden uitgevoerd. Het geschenk van deze 24ste Boe kenweek (28 februari-7 maart) is een essay van Hella S. Haasse, ge titeld „Dat weet ik zelf niet". De jonge mens in boek en verhaal vormt het onderwerp. De schrijf ster heeft vorig jaar grote belang stelling ondervonden op haar le zingen over dit thema. Het boekje is verlucht met illustraties, repro- dukties van schilderijen en teke ningen. Het wordt - zoals bekend - gedurende de Boekenweek uitge reikt bij aankoop van Nederlandse boeken ter waarde van tenminste vijf gulden. Ook de jeugd is dit jaar weer bij de Boekenweek betrokken. Er is een speciale uitgave onder de titel „De muze en het heelal", een verzameling gedichten over aarde, maan, zon en sterren en de ruimte- Ger. Gemeenten Beroepen te Veen (N.Br.): Chr. van Dam, Rotterdam-zuid; te Am sterdam-N.: C. Molenaar, Leiden. vaart, bijeengebracht door Guus Sötermann. Het bundeltje is be stemd voor de jeugd van 14-20 jaar. Het ontwerp is afkomstig van twee jeugdige boekverzorgsters, oud leerlingen van de Amsterdamse kunstnijverheidsschool. Uien - Inheems - Raampjes - Ontvangst Monster - „Appelsientjes" en Verraad Groenteboer in Schouws dorp heeft „Hollandse bui" en biedt klant „uien" aan. Klant(e) kijkt groenteboer trouwhartig aan, en schudt langzaam nee, maar vraagt dan: „ei ju gin juun?" en dat wer kelijk niet om de groenteman met zij toevallige boven-Moerdijkse spraak dwars te zitten. Eilandman is dolgelukkig met mensen, die geen uien wensen te betrekken van de groenteboer, maar wel „juun". Ze hebben het regionale hart op de juiste plaats. Het zijn dragers van het streekeigene. Ze zijn zo Schouws als de karrevelden en zo inheems als de vogeleilandjes. Buren en kennissen van een be jaard echtpaar hebben geworsteld methet „mysterie van het open raam", of liever het „mysterie van de bovenraampjes", die het bejaar de echtpaar elke avond trouw open zette. De buren en kennissen zagen hoe eerst de regen, toen de wind stoten en later de mist door die bovenraampjes naar binnen dron gen en zij veronderstelden niet zo veel neiging tot frisse lucht, dat de oorzaak slechts in dit vlak moest worden gezocht. Mysterie is intussen opgelost. Na rijp beraad had het echtpaar nl. besloten over te gaan tot aanschaf van de t.v. Het magische oog in de kamer bracht de oudjes in contact met een verre vreemde wereld en dat was langJniet ongezellig. De an tenne van de t.v. was aangebracht op een vliering. Een man - een soort „Gijs langs de weg" - had aan de deur van het t.v.-nieuws verno men en toen het echtpaar aangera den de raampjes open te zetten „omdat dan de ontvangst veel beter was". De beelden konden dan beter het huis binnendringen. Voor het komend weekeinde zijn het „juun- vrouwtje" en het t.v.-echtpaar be langrijker dan wat voor gladde di plomaat ook. Eilandman is nu ook achter het (al oude) mysterie van de loden bal, spelend in de tijd dat drie vrienden samen één flesje limonade savou reerden doen drie vrienden tegen woordig echt niet meer) en men vijf sinaasappelen voor een dubbeltje had (is tegenwoordig niet meer zo). Een tegen een Zierikzeese ploeg uitkomend elftal had wekenlang geoefend met een bal, die door toe voeging van bladlood 6 a 7 ons. zwaarder was geworden. Deze bal werd gebruikt in een belangrijke wedstrijd op stadse (voetbal)grond. Er is „ontaerd" geknoeid met het lederen monster. De supporters van de loodclub waren ook geïnfor meerd en schreeuwden moord en brand als de stedelingen zo aver echts met de bal aan het knoeien waren. Een speler had de euvele moed een kopbal te nemen, maar - volgens de overlevering - sloegen zijn tanden op elkaar met de kracht van een stoomhamer. Van de flesjes limonade en van de „appelsientjes" weten nog wel velen, maar „dat van de loodbal" is nooit uitgeko men en dit is hier dan het eerste verraad van een geheim, dat al ver daagd genoeg is. Ingezonden mededeling If 9 r '1e'Pt direct tegen etensvlekken, vet, IV I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick,-parfum, stempelinkt, enz. Verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 HAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polycolor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax J verwijdert vlekken - zónder kringen DE ZEEKONINGIN 34. „Maarmaar ik wilde Aram alleen bedanken", stamelt het meisje onthutst. „SmoesjesM' snauwt Ambr<jU,je dacht hem te imponeren mëCje rpooie maniictjes! Vooruit, gfy me voor naar je kajuit, ik heb niet jouw nog Iets te behandelen, jij namaak-edel- vrouw!" En zonder verdere plichtplegingen grijpt zij het meisje bij de kraag en verdwijnt met haar door de kajuitdeur. „Wat mankeert haar?" stottert de kaperkapitein. „Bij Neptunus, ze lijkt wel gek geworden! Snap jij er iets van, Aram?" Aram zwijgt, maar er speelt een lachje om zijn lippen. „Je zou haast denken, dat een zeeheks haar te pakken heeft, gehad, toen ze daar in de golven sparteldemompelt kapitein Eén-oog hoofdschuddend. Ambre, een plunjezak over de schouder en een andere in de hand, verschijnt weer in de kajuitdeur. „Ziezo, dit is mijn persoon lijke buit!" zegt ze, op de zakken wijzend. „Verder wordt hier niets gekaapt! Allemaal terug naar onze eigen schuit, Aram ook!" „Wat is er allemaal aan de hand, schipper", vraagt Merlin de tovenaar scherp, als de kapitein als eerste over de loopplank naar het kaperschip beent. „Niks bizonders", grauwt Eén-oog korzelig. „Ambre is bijna verdronken en daarna stapelgek geworden, een prachtige buit is mij door de neus geboord en Aram is een vrij man!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6