Amerikaanse regering bestudeert voorstellen van senator Mansfield Regering wil uitkering aan gemeenten verhogen ST. LOUIS SPOOKSTAD NA TORNADO Dulles' operatie Cuba eist Batista op INCIDENT BIJ GAZA GOUVERNEUR FOOT VOOR OVERLEG NAAR LONDEN ONTBODEN NEDERLANDS KUSTVAARTUIG BIJ ZUID-IERLAND AAN DE GROND Engeland en de kwestie-Cyprus Ontheiliging van Joodse begraafplaatsen Toeneming radio-activiteit in België VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 No. 185U 115e jaar£anï ZIERiKZEESCHEwNIEWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE, Prijs per 3 maanden bij vooruilbelnling I 4,1 S. per week 7irnil/Tr rrrnr Jennewekken 11, Zierikree, Postbus nr. 1, lel. OM 10-2355 32 cenl Losse nummers 10 ct - Verschijnt maandag, HF 7 I F R I K Z E E 5 C H E COURANT na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 1 37677 dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenmen Ochlman, 15 cent per mm. - Succr.jes (ma«. 15 mm.) 11,- per stuk. 1797-1889 Zierikzee. Redokteur: M. J. Bij de Vaate. Iel. 01110-2938 VOORSTEL AAN TWEEDE KAMER 's-GRAVENIIAGE, 12-2. De re gering heeft de Tweede Kamer voorgesteld, in 1959 aan de ge meenten een algemene uitkering te doen en de belastinguitkering aan de gemeenten te verhogen. De al gemene uitkering zal de schatkist ruim 842 miljoen gulden kosten en de verhoging van de belastinguit kering rond 5.1 miljoen. De ministers Struycken en Zijl stra hebben hiertoe een nota van wijzigingen ingediend op de begro ting voor 1959 voor het Gemeente fonds, samen met de nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over deze begroting. In deze nota zeggen de ministers onder meer het volgende: Bij de bepaling van het in 1959 voor reservering te bestemmen be drag en van de percentages van de voorlopige algemene uitkering en belastinguitkering voor dat jaar, zijn de ministers uitgegaan van een opbrengst der Rijksbelastingen, waarin het Gemeentefonds deelt, van 7807 miljoen. Daarbij is reke ning gehouden met de gevolgen van de wet van 31 december 1958, welke o.m. strekt tot verlenging van de tijdelijke verhoging van enige di recte belastingen. Voor de alge mene uitkering en voor reservering komt dan beschikbaar 10,79 procent van genoemd bedrag van 842.375.300 gulden. Het percentage, waarnaar de gemeenten over 1959 voorlopige voorschotten op de algemene uit kering zouden ontvangen, werd aanvankelijk gesteld op 150. De omstandigheid echter, dat de dienst 1958 van het Gemeentefonds geen na-uitkering ad 4 procent toe laat "- welke na-uitkering in de laatste jaren in de primitieve ge meentebegrotingen in de meeste ge- ST. LOUIS, 11-2. Het rampgebied van St. Louis toonde woensdag het beeld van een geteisterde spook stad na de tornado die in twee mi nuten tijd voor twaalf miljoen dol lar schade aanrichtte. Er zijn 21 doden Minstens 70 ge wonden zijn nog in het ziekenhuis. 250 mensen konden na behande ling het ziekenhuis verlaten. 41 ge bouwen zijn vernield en een kleine 1700 gebouwen zijn beschadigd. Men heeft vier centra voor dak lozen ingericht. Intussen worden 16.000 inwoners van Fremont, in Ohio, bedreigd door een overstroming van de steeds wassende rivier de Sandusky In deze stad heerst nog een nood toestand na de overstroming van drie weken geleden; er zijn nog 500 daklozen. Thans hebben ongeveer duizend mensen hun huis verlaten Woensdag stond 'n sommige straten ruim een halve meter water. WASHINGTON, 13-2. Dulles zal vrijdagochtend vroeg (Ned. tijd 14 uur) geopereerd worden, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Dinsdag is Dulles in het Walter Reed hospitaal in Washington op genomen om een hernia-operatie te ondergaan. HAVANNA, 12-2. De Cubaanse regering heeft aan de Dominicaan se republiek officieel gevraagd om uitlevering van oud-president Ful- gencio Batista. Het verzoek, vervat in een nota die donderdag is overhandigd aan de Dominicaanse zaakgelastigde in Havanna, noemt Batista een oor logsmisdadiger. NEW YORK, 13-2. Een patrouille van het internationale politieleger in Gaza heeft woensdagavond een Arabier die de demarcatielijn wil de overschrijden doodgeschoten. De man die gewapend was had geen gevolg gegeven aan een bevel tot stilstaan. Er waren nog anderen bij hem geweest. Uit de richting van Israël waren schoten gevallen maar ondanks waarschuwen van de V.N. patrouille was de man toch op hen blijven toelopen. vallen als een normale inkomst is aangemerkt -, heeft de noodzaak medegebracht het percentage van de algemene uitkering voor 1959 met vier punten te verhogen en te stellen op 154. Dit zal dan een to taal aan uitkeringen vergen van naar raming f 822.294.000. De tus sen de geraamde inkomsten en uit- schreden. voor de gemeentefinanciën, zij het, dat genoemd bedrag ad 20 miljoen voor subjectieve verhogingen, naar de mening van dit college niet als een limiet mag worden gezien, doch bij gebleken behoefte ten laste van de in het Gemeentefonds gevormde reserve moet kunnen worden over gaven dan nog resterende ruimte of ruim 20 miljoen, dient voor het toekennen van subjectieve verho gingen met ingang van 1959, zodat de raming van een bedrag voor toevoeging aan de reserve achter wege moet blijven. Deze maatregelen zijn getroffen in overeenstemming met het ge voelen van de Raad van Advies De ministers stellen zich op het standpunt, dat getracht moet wor den overschrijding van de beschik bare 20 miljoen te voorkomen. Zou zulks onverhoopt niet mogelijk blij ken, dan zal, voor zover de over schrijding niet door hogere inkom sten wordt opgevangen, ingevolge de bestaande voorschriften over de reserve moeten worden beschikt. De kwestie-Cypru9 LONDEN, 12-2. Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donder dag meegedeeld dat gouverneur Foot voor overleg naar Londen is ontboden. Vrijdag zal bisschop Anthimos van Kithium, waarnemend etnarch, in Athene een onderhoud met Ma- karios hebben en zal voorts de Turkse Cypriotenleider Kutchuk naar Ankara vliegen. Labourleiders verwachten een re geringsverklaring over de nieuwe gebeurtenissen op Cyprus vrijdag of maandag op zijn laatst. In deze kringen is men van mening dat het gevaarlijk zou zijn het Grieks- Turkse akkoord af te wijzen. Men acht het integendeel bevredigend dat de huidige oplossing voortge sproten is uit overleg in de NAVO, die Labour steeds het beste forum voor dit probleem heeft genoemd. Reddingboot haalde 7 man van boord 's-GRAVENHAGE, 13-2. Het 800 ton metende Nederlandse kust vaartuig „nelemar-H" is vrijdag ochtend vroeg in de buurt van Waterford (zuid-Icrland) op de rot sen gelopen. Het schip, dat op zijn eerste reis is op weg van Amsterdam naar Waterford, seinde om onmiddel lijke assistentie, ofschoon het geen water maakte. Het Panamese s.s. „Aguante" meldde om ongeveer vijf uur dat het zich op 1% mijl van het ge strande schip bevond, doch geen antwoord kreeg op lichtseinen. De sleepboot „Noordholland" be gaf zich na het bekend worden van de stranding, onverwijld vanuit Falmouth op volle kracht naar de plaats van de ramp. AMSTERDAM. Donderdagmid dag heeft wethouder mr. A. de Roos namens het gemeentebestuur van Amsterdam in het Internationaal Cultureel Centrum aanvaard een plaquette, voorstellende mevrouw Aletta Jacobs, geboetseerd door mevrouw Katinka Schouten, in brons gegoten door B. Binder jr. 's-GRAVENHAGE. De raad voor de zending der Nederlandse Her vormde Kerk heeft in 1958 uit de kerk tachtigduizend gulden meer ontvangen dan in 1957. De raad heeft medegedeeld het zeer ver heugend te achten dat in dat uiterst moeilijke jaar voor de zending, waarin tienduizenden Nederlanders gedwongen werden uit Indonesië te vertrekken, de hervormde gemeen ten bereid bleken meer dan ooit tevoren te geven voor het zen dingswerk. Democratisch politicus voor overleg West- en Oost~Duitsland WASHINGTON, 12-2. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft donderdag mee gedeeld dat het „zorgvuldige aan dacht" zou wijden aan de voorstel len van de democratische senator Mike Mansfield, over rechtstreek se onderhandelingen tussen west en oost-Duitsland over de toekomst van Berlijn en Duitsland. De woordvoerder van het „State Department", Lincoln White, zei op een persconferentie in antwoord op vragen, dat het ministerie de voor stellen bestudeert. Hij voegde hier aan toe: „Het is duidelijk dat wij zorgvuldige aandacht zullen beste den aan zijn voorstellen, evenals aan andere voorstellen die zouden kunnen worden gedaan". Hij wei gerde hier verder op in te gaan. Hij sprak met nadruk een be richt van de „Washington Post" tegen, waarin gezegd werd dat de westerse mogendheden bereid zou den zijn met Polen en Tsjecho-Slo- wakije te spreken over vraagstuk ken van de Europese veiligheid, als in het voorjaar een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken met de Sowjet-Unie wordt gehouden. White zei: „Ik weet dat nergens deze kwestie is besproken". Diplomatieke waarnemers in Washington toonden zich verbaasd over de openlijke en ondubbelzin nige steun van Mansfield voor een politiek die eerder door de Sowjet- Unie werd gelanceerd. Sommigen zeiden dat hij een beetje te ver ging en geen rekening hield met Surinaamse ministers naar Nederland PARAMARIBO, 12-2. De Suri- naamse minister van financiën, dr J. J. Sedney, en de minister van opbouw, dr. ir. F. Essed, zullen maandag naar Nederland vertrek ken voor besprekingen over de fi nanciering van het tien-jarenplan en voor het aantrekken van hoge functionarissen voor hun departe menten. Zij zullen waarschijnlijk doorrei zen naar west-Duitsland met het oog op de plannen om de mogelijk heden te bestuderen om ijzererts van laagwaardige gehalte (die in Suriname voorkomt) te ontginnen en te verwerken. de uitwerking die dit voorstel zou hebben op het machtsevenwicht in Europa. Maar diplomaten gaven toe dat de rede van de senator allen veel te overdenken had gegeven. Zij zeiden dat zy aanzienlijke invloed moest hebben op de gebeurtenissen die leiden tot mogelijke onderhan delingen met de Sowjet-Unie. Men vraagt zich thans af: hoe groot is de steun van de zijde der democratische leiders in het Con gres voor zijn denkbeelden? Westduits commentaar De officiële woordvoerder van de Duitse Bondsregering, Von Eckardt, liet donderdag echter weten dat Bonn geen besprekingen met oost- Duitsland over de toekomst van Duitsland overweegt. Weliswaar was er enige tijd op laag niveau technisch overleg gepleegd - voor namelijk over de interzonale han del - maar de Westduitse regering was niet van plan dit op hoger niveau voort te zetten. De reddingboot van Dunmore heeft intussen zeven man van de „Helemar-H" gehaald. 3 man zijn achtergebleven. Het schip behoort aan rederij A. Hoogerwerff te Rot terdam. Vandaag vrouwen- wereldgebedsdag 's-GRAVENHAGE, 13-2, Vandaag 13 februari, is het de eerste vrijdag in de lijdensweken op welke ieder jaar opnieuw de vrouwenwereldge bedsdag gehouden wordt. Miljoenen vrouwen en ook steeds meer kin deren uit thans 144 landen over de gehele wereld verspreid, komen vandaag samen om te bidden voor de vele noden in de wereld en voor de zending. Ook in Nederland wordt vandaag de vrouwen-wereldgebedsdag ge houden en de deuren van vele kerk gebouwen en zalen staan open voor hen, die hieraan deel willen nemen. Suiker-tankauto AMSTERDAM, 12-2. Als eer ste in Nederland heeft de cacaofabriek „De Boon" te Wormerveer haar suiker vandaag per tankauto (in houd 15 ton) aangevoerd ge kregen. De tank kiept ach terwaarts en stroomt leeg in een trechter van waaruit de suiker pneumatisch naar si lo's In de diverse afdelingen wordt getransporteerd. Dit vervoer van suiker als bulk (stortgoed zoals graan en erts) is nieuw voor ons land. Tot nu toe wordt suiker in papieren zakken van 50 kg. vervoerd en is mankracht nodig voor het op. en afla den. Er zijn thans twee van der tankauto's in ons land; één staat er nog op de ten toonstelling van bedrijfs automobielen in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Arbeid verschaft ons méér dan de middelen om in leven te blijven; arbeid geeft ons het leven zelf. Nieuwe Waterweg was geblokkeerd HOEK VAN HOLLAND, 12-2. Tussen Maassluis en Poortershaven is vanavond om 19.30 uur de tanker ..Olympic Sky" (13934 b.r.tvarend onder Liberiaanse vlag) op de Nieuwe Waterweg aan de grond ge lopen. Het schip, dat eigendom is van de Griekse reder Onassis, kwam kort daarna weer vlot, doch lag toen dwars op de rivier, waardoor het scheepvaartverkeer gestremd werd. De stremming is omstreeks negen uur (21 uur) opgeheven. LONDEN, 22-2. De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd, heeft donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse regering het feit dat Turkse en Griekenland het in Zürich eens zijn geworden over Cyprus, van harte toejuicht. Maar het gaat hierbij niet alleen om kwesties die van belang zijn voor de Griekse en Turkse gemeen schap van het eiland, maar ook om vitale Britse belangen, waarvoor Engeland de verantwoordelijkheid draagt, aldus Selwyn Lloyd. Wij zijn nu begonnen deze zaken te bespreken. Er zijn talrijke pun ten die nader bekeken moeten wor den en waarover overeenstemming met de Griekse en Turkse regering bereikt moet worden, zo zei de mi nister. ROTTERDAM. De zesjarige jon gen W. Beekom uit de Ameidestraat te Rotterdam is donderdagmiddag bij het oversteken van deze straat aangereden door een vrachtauto. Hij werd ernstig gewond overge bracht naar het ziekenhuis Berg weg, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. Bij de grote inwendige restauratie van het Muiderslot is men, behalve op verrotte eiken balken en vergane muur gedeelten, ook gestuit op di verse verrassingen. Op verschillende plaatsen zijn bouwkundige bijzon derheden aan het licht gekomen, welke door latere verbouwingen aan het oog waren onttrokken. De slotvoogd, de heer Ton Koot uit Amster dam, is vrijwel dagelijks aanwezig om het herstel van zijn geliefde slot op de voet te volgen en kennis te nemen van de interessante nieuwe gegevens. - Foto links: boven een raam in de keuken, welke grondig wordt nagezien en waar o.m. eiken balken zijn vernieuwd, is bij de restauratie de toog van een 18de eeuws raam tevoorschijn gekomen, welke hier door de heer Koot (links op ladder) wordt onderzocht. - Rechts: in de dikke muur tussen keuken en bisschopskamer is een soort primitieve liftkoker ontdekt, waardoor vroeger de emmers kokende olie ter bestrijding van de vijand, van de bakkerij in de kelder naar de weergang bij het dak werden gehesen. FRANKFORT, 12-2. In west- Duitsland zijn sinds 1948 ongeveer 170 van de 1700 Joods'e begraaf plaatsen ontheiligd, aldus het west- Duitse blad voor arbeiders in de metaalindustrie „Netall". Het blad merkte op dat het anti semitisme in west-Duitsland net zo snel groeit als het aantal herbenoe mingen van personen met natio- naal-socialistische ideeën in in vloedrijke functies. BRUSSEL, 12-2. Volgens een be richt in het Belgische dagblad „Le Soir" is de radio-activiteit in België de laatste weken aanzienlijk toege nomen. Ten opzichte van het ge middelde van 1958 steeg de radio activiteit van de lucht in januari van dit jaar met 68 procent terwijl die van het regenwater met 45 pro cent toenam. Op 25 januari werd in het atoomcentrum te Moll (na bij de Nederlandse grens) een ra dio-activiteit van de neerslag ge meten die, aldus „Le Soir", de toe laatbare dosis overschreed In Bel gië worden de waarnemingen met betrekking tot radio-activiteit ver richt door het weerkundig instituut te Ukkel, het natuurkundig cen trum te Doubes en het atoomcen trum te Moll.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1