hoekje Toch nog liefde De moderne mens moet worden bezig gehouden KRABBE ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE donderdag 12 februari 1959 no. issis Prinses Beatrix veel in de bergen te vinden Prinses Irene ook naar Oostenrijk ST. ANTON, 10-2. Prinses Bea trix, die thans met vakantie in Sankt Anton am Arlberg in Oos tenrijk vertoeft, brengt het grootste gedeelte van de dag in gezelschap van haar skileraar op de bergen door. Haar vriendin Hasseley Kri- cher en mevrouw Sensink wachten dan beneden op haar. Prinses Irene wordt 22 februari in Sankt Anton verwacht en blijft daar dan tot 1 maart. Behalve bij de korte begroeting zaterdagavond heeft men prinses Beatrix nergens tezamen gezien met koning Boudewijn, die ook met vakantie in Sankt Anton verblijft. Prinses Beatrix legt elke dag vele tientallen kilometers op de ski's af. Tegen de middag keert zij naar het hotel terug voor een korte lunch en Engelsen eten meer boter en minder vlees LONDEN, 10-2. Uit het zojuist gepubliceerde voorlichtingsbulletin van de economische commissie voor het Gemenebest blijkt, dat er in 1958 in Engeland meer boter en minder vlees werd verbruikt dan in het voorafgaande jaar. De boter- invoer bereikte met 423.000 ton de grootste na-oorlogse omvang, maar was toch nog 53.000 ton klei ner dan in 1953. Het verbruik van natuurboter Der hoofd van de be volking bleef ten koste van mar garine toenemen, maar was op 20 pounds per jaar toch nog vier pounds kleiner dan voor de oorlog. Vergeleken met voor de oorlog nam het margarineverbruik met vijf pounds per hoofd der bevol king toe. Het totale vleesverbruik in 1958 wordt voor Engeland op 102% pounds per hoofd der bevolking geschat, ongeveer pound min der dan in 1957, maar 4 pounds meer dan voor de oorlog. Wilde eend op Texel DEN BURG. In Waalenburg op Texel is een wilde eend met vijf jongen waargeno men. Dit is uitzonderlijk vroeg omdat deze vogels nor maal nooit eerder dan eind februari gaan broeden en 26 dagen later de eieren open gaan. Gezien de weersom standigheden, alle sloten zijn dichtgevroren, en het feit, dat wilde katten en andere roofzuchtige dieren dag en nacht op het pad zijn is het dan ook zeer de vraag of er iets van dit quintet zal te recht komen. gaat opnieuw skiën. Na de theetijd verzorgt de prinses haar correspon dentie, leest een boek of bladert in een krant die zij elke dag in de dorpsboekhandel haalt. Met de andere toeristen vermaak te de prinses zich dinsdag zeer met de traditionele carnavalsoptocht op ski's van grotesk gemaskerde en geeostumeerde skiërs, welke het einde van het feest der zotten be tekent. Chroesjtsjef naar Scandinavië? OSLO, 10-2. De Noorse premier Gerhardsen heeft aan de pers mee gedeeld, dat zijn regering bereid is dit jaar premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie op bezoek te ont vangen. Er is over deze kwestie overleg met Zweden en Denemar ken gepleegd. Al in 1956 is Chroesjtsjef naar Scandinavië uitgenodigd De drie Noordse premiers hebben toen Mos kou bezocht. Er is nadien evenwel niet meer over de zaak gesproken. De werkloosheid in de Ver. Staten WASHINGTON, 10-2 De Ameri- kaanse regering heeft dinsdag be kend gemaakt dat het aantal werk lozen in de Verenigde Staten in ja nuari met 616.000 is gestegen tot 4.724.000. Dit is het hoogste aantal werklozen, dat ooit sedert de twee de wereldoorlog in de maand janu ari werd geregistreerd. Het aantal personen in dienstbetrekking daal de van 63.973.000 in december tot 62.706.00 in januari. Deze daling werd door de rege ring toegeschreven aan seizoenfac toren. Ook in Engeland LONDEN, 10-2. Blijkens een be kendmaking van de minister van arbeid, Ian MacLeod, is het aantal werklozen in Engeland gestegen tot 620 000. Het percentage van de be roepsbevolking, dat zonder werk is, is gestegen van 2,4 tot 2,8. Er zijn thans in Engeland meer werklozen dan sedert 1947 het geval is ge weest. Twee maanden geleden be droeg het aantal werklozen 532 000. In de tussentijd werden geen werk loosheidscijfers bekend gemaakt. Van het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken is ver nomen, dat de Britse ambassade in Djakarta heeft geprotesteerd tegen het onder beheer stellen van drie Britse rubber-ondernemingen in noord-Sumatra. Volgens Reuter is dit het afgelopen weekeinde ge beurd. Het is de eerste stap in een campagne om ook niet-Nederlandse ondernemingen onder Indonesich beheer te plaatsen. 9 Bedenkelijke drong naar gemakzucht in onze tijd van jachten De moderne mens heeft door de stormachtige ontwikkeling van de techniek diverse media ter beschik king om zich te amuseren. Wij den ken hierbij in het bijzonder aan de televisie en de bioscoop. Hebt u wel eens op de gezichten gelet van mensen die uit de bios coop kwamen? Van velen die het theater in de trage willoze stroom verlaten, staan de gezichten star en dromerig, als die van gebruikers van verdovende middelen en in we zen is er een overeenkomst, want een groot aantal bezoekers van de bioscoop en zij die naar een t.v.- spel hebben gekeken, laten zich meeslepen in een droomwereld, die niet van hen is. Het duurt dikwijls even na afloop, alvorens men weer in zijn eigen wereld is teruggekeerd de eigen wereld van sleur en al ledag. Waarom wil men dit? Al die kijkers naar beeldvenster en flimdoek hebben hiervoor hun reden. Zij willen beziggehouden worden op een makkelijke manier, een manier die van hen de minste inspanning vereist en die weer een gevolg is van het dagelijks leven in een tijd van jachten en „time is money". Ze hebben geen zin zich voor amusement in te spannen. Uit enquêtes bleek, dat zelfs het lezen van een boek voor velen te veel in spanning eist. Zij moeten lezen en hun fantasie gebruiken. Hun gees tesoog moet hen de beelden voor toveren en dat kost moeite. Ook de schouwburg eist van me nigeen nog te veel. De toeschou wers zitten veelal op te grote af stand van het toneel en zien de ac teurs als kleine poppetjes, terwijl het decor ook veel van hun fanta sie eist Op het bioscoopscherm is een straat een echte straat, op het toneel niet. Bij film en televisie kunnen ze de gelaatsexpressie van de spelers duidelijk zien. Het is ge makzucht wat de klok slaat. Bioscoop en beeldvenster brengen de mens in een droomwereld, waar door ze enige tijd elders vertoeven, zonder dat het moeite kost. Men kan zichzelf niet meer bezig houden De verslaafden aan rolprent en lichtprent zijn beklagenswaardig. Velen van hen lopen twee tot drie maal per week naar het witte doek of zitten avond aan avond naar het fluorescerend scherm te kijken. Zij zijn niet in staat zich op betere wij ze bezig te houden, want wanneer zich de mogelijkheid eens niet voor doet om naar een droomwereld te kijken, dan weten ze niet wat ze met hun vrije tijd moeten beginnen en lopen zich verschrikelijk te ver velen. Celluloid en beeldradio zijn prach tige media en kunnen veel bijdra gen tot de ontwikkeling en cultuur, maar de mens mag er beslist niet aan verslaafd raken, omdat dan el ke vorm van kritiek gaat verdwij nen. Men levert zich zonder slag of stoot over aan het medium en laat zich bezighouden. Het zich laten amuseren is dan punt één, maar dat moet het niet zijn. Bezoek aan bioscoop of kijken naar de beeldbuis moet slechts plaatsvinden wanneer men dat wenst in verband met dat wat ge bracht wordt. Het onderwerp moet de belangstelling hebben en daar om moet men het willen zien, dan is het goed, want dan zal men ook kijken met de nodige kritiek. Naar de ondergang Wanneer dergelijke media echter een kwestie worden van tijdvulling, dan is het fout. Dan hebben zij een averechtse uitwerking en dragen zij slechts bij tot de geestelijke on dergang van de mens. Men aan vaardt dan het gebodene zonder kritiek, omdat het een middel is om aangenaam te worden beziggehou den, met als gevolg dat het niets bijdraagt tot de ontwikkeling van het individu en hem ook geen vol doening schenkt. Hij wordt een slaaf, die tenslotte niet meer buiten deze vorm van amusement kan. Voor deze lieden wordt het hoog tijd om op de ingeslagen weg terug te keren en te trachten zelf nuttige bezigheid te vinden, want anders zijn zij verloren. «wjf technici neaden een espresso- apppraat ontworpen dat /neen auto kpn worden gemonteerd. //y zes Meuren t-jd produceert het roe - stel, por OP het ft cc o werkt. 2£s koppen koff/e 3U EEN VOL KSS TEMMING (DOOR MANNEN) IN ZW/TSERLAND IS HET STEMRECHT VOOR VROUWEN AfóEwEZEN NP LANGE TJA WEER EENS OP DE GLADDE JJZERS de jordaanse politie heeft een bende opgerold. d/c 2/cn 6ezi& hield met het vervaard/gen van valse school' diploma's en off/ciele documenten en stempel^ STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE rtlmavond T.W.C. en N.F.O. De Vereniging van oud-leerlin gen van de Tuinbouwwintercursus en de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie oi-ganiseren maandag 16 februari a.s. een filmavond in het „Huis van Nassau", over „ziektebe strijding van tuinbouwgewassen", o.a. gladiolen. Deze avond wordt georganiseerd in samenwerking met de firma G. Ligtermoet Zn. N.V. te Rotterdam. Afo* Schouwen Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen belegt op maandag 16 fe bruari a.s., te 2.30 uur, een verga dering in de koffiekamer van het „Huis van Nassau". Deze middag zal verzorgd worden door mevrouw L. N. Huisman-Griep uit Rilland- Bath, die een boekbespreking zal houden. Het boek dat behandeld zal worden is „Het land achter God's rug" van A. den Doolaard. Ingezonden mededeling 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn 2 'ASPRO's -enfit.' TORNADO IN ST. LOUIS (VER. STATEN) BRACHT ENORME RAVAGE TEWEEG Nog veel slachtoffers onder de puinhopen ST. LOUIS, 10-2. Vele uren na dat de Amerikaanse stad St. Louis in de prille ochtenduren van dins dag door een hevige tornado ge troffen werd, waren de reddings werkzaamheden nog in volle gang. 's Middags waren er 26 lijken ge vonden en waren er 300 gewonden geteld, van wie 70 ernstig. Ver wacht wordt dat het aantal doden nog zal stijgen, daar er onder de puinhopen nog tallozen begraven of bekneld liggen. De ravage in de stad is zeer groot. Vele gebouwep en huizen zijn in gestort, bomen ontworteld, gas-, elektriciteits- en telefoonleidingen vernield. Hier en daar braken branden uit, die echter spoedig ge blust konden worden. Bluswater was er in overvloed, want kort voor de tornado kwam had het he vig geregend. AGENDA Heden (donderdag) Zierikzee: Concertzaal, 8 uur, Nuts- avond. Morgen (vrijdag) Zierikzee: Technische school, 8 uur, algem ledenvergadering; Leger des Heilsgebouw. 8 uur, Vrou wen-wereldgebedsdag. Oosterland: café Mol, 7.30 uur, verg. Weegbrugverengiing. De ergste wervelstorm uit de ge schiedenis van de stad woedde in 1896. Toen kwamen 306 mensen om het leven. President Eisenhower heeft de streek van St. Louis tot rampge bied verklaard. Het komt hierdoor in aanmerking voor hulp van de federale autoriteiten. AANBESTEDINGEN Aanbrengen deklaag constructies Door de N.V. Grontmij werd dins dagmiddag in „Concordia te Zierik zee in het openbaar aanbesteed, namens de Herverkavelingscommis sie Zeeland: Het aanbrengen van een deklaag constructie en slijtlagen, met bijko mende werken, op wegen in de Herverkaveling Schouwen-Duive- land, onderdelen van Waterschap „Schouwen" en Burgh- en West- landpolder. Totale oppervlakte ca. 265.000 m2., waarvan ca. 167.000 m2. deklaag en ca. 98.000 m2. slijt laag De raming bedroeg f 709.000. Ingeschreven werd als volgt: Joh. de Rooi, Vleuten f 716 600; N.V. Aann.bedr. M. P. Hol, Hulst f 715.800; N.V. Aann.bedr. O. Dijk stra, Breda f 715.700; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee FEUILLETON 20 door Hanoi Spoor Andries keek nauw verholen de zaal rond. Achter hem zat het pu bliek met intense aandacht te luis teren. Terzijde van de groene tafel had klaarblijkelijk de pers plaats genomen. De pennen vlogen over het papier tenminste. Zeker ook blij dacht Andries cynisch, dat er af wisseling in het gerechtelijk menu komt. Met een half oor ving hij de voorgelezen beschuldigingen op. Geen aangiftegeen medewer kingrentezegelspensioen fonds. ach, hij kende de verzoe ken en voorwaarden al uit het hoofd Ze hadden hem er al dikwijls genoeg mee lastig gevallen. Natuur lijk waren de beschuldigingen de volle waarheid. Het was zo duide lijk als wat dat de schuld bij hem zelf lag. Toen de kantonrechter de dag vaarding had voorgelezen en An dries de vraag stelde of de feiten juist waren, antwoordde Andries: „zeker edelachtbare". Die rustige toon was echter aller minst naar de zin van de ambte naar van het Openbaar Ministerie, die een fel vraaggesprek opende. Andries antwoordde naar beste weten, steeds op zijn hoede dat hij zich niet zou verspreken, en de wa re reden van zijn weigering zou be kend maken. De ambtenaar scheen te begrij pen dat Andries de volle waarheid niet vertelde, en de vragen werden met steeds groter snelheid op hem afgevuurd. Andries voelde de nei ging om met een koppig stilzwijgen te reageren, maar hij begreep dat daardoor de zaak voor hem alleen maar zou verergeren. Het kostte hem evenwel al z'n energie en denkvermogen om de vragen zoda nig te beantwoorden dat hij zich niet verder bloot gaf. Toen de ambtenaar dan ook tot zijn requisitoir overging, stond bij Andries het zweet met pareltjes op zijn voorhoofd. De ambtenaar liet duidelijk doorschemeren dat er met de wet niet gespot kon worden en de weigering van Andries om zich aan de nodige formaliteiten te ont trekken niet lichtvaardig werd op gevat. Herhaaldelijk kwam het woord hechtenis naar voren. Op de publieke tribune was het nu dood stil geworden Men bleek te besef fen, dat men hier niet met een alle daags geval te doen had. De hele aanklacht, de strenge on dervraging, al die formaliteiten, be nauwden hem zodanig dat hij de drang in zich voelde opwellen om de vlucht te nemen. Hij hield zich zelf voor dat hij toch geen misda diger was, en dat er tegen hem dus geen gevangenisstraf geëist kon worden. Toch voelde hij zich daar lang niet gerust op Hield die man zijn mond nu maar. Zijn gedachten tolden toch al zo gek door zijn hoofd en hij kon die woordenstroom van de ambte naar dan ook bijna niet meer vol gen. De laatste zin werd echter duide lijk en gerekt de zaal in geslingerd. Nadrukkelijk hoorde Andries de ambtenaar zeggen: „Eis veertien dagen principale hechtenis". Vanaf de publieke tribune klonk f715 000; NV. v. Oord, Werkendam f 174'000N.V. Kon. Mij. Wegen bouw, Utrecht f709.600; N.V. v.h. J. M. Strijland, Uithoorn f709.000; N.V. Holl. Betonmij, Den Haag f 706 000; Wandel en Rentier, Nieu- werkerk-Noordgouwe f 705.000; N. V. Aann.mij. Hooi, Arnhem f 670.000 Algem. Bouwonderneming, Nijme gen f 669.100; N.V. Aann.mij. W. Rasenberg en ZnBreda f 667.000; N.V. Wegenbouw van Djjk-Petit, Bergen op Zoom f 665.000; N.V. v.h. de Moei en Hermes, Alkmaar f 664.000N.V. Aann. en handels mij. Reef, Oldenzaal f 657.000; N.V. Wegenbouwbedr. Gebrs Hogenbirk Laren f 649 000; N.V. Wegenbouw bedr. H. Boesewinkel, Nijmegen f 632.300- N.V. Aann. en wegenb. bedr. P. C. Zanen, Heemstede f 632 000; N.V. Aann.bedr. N.B.M., Zaandam f 630.000; N.V. P. H. Of- fringa, Den Haag f 629.550. De gun ning werd aangehouden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Lekkerland en te Waddinxveen (vac. J. van der Haar): R. T. Huizinga, Nieuw- Beijerland; te Houten (U.) (toez.): J. T. Doornenbal, Oene; te Needen: H. Leenman, kand. te Nieuwer zijl. Aangenomen naar Baarn (toez.): J. van Sliedregt, Putten, die be dankte voor Rijssen; de benoeming tot predikant te Eindhoven (wijk 2-B): G. E. Bakker, Heeze. Bedankt voor 's-Graveland: F. H. J. Bik, Heelsum; voor Workum (toez.): J. W. van der Heide, Oos- ter-Nijkerk. Ger. Kerken Beroepbaar: ds C. M. Boerma, re- serve-Iegerpred. te Bergen op Zoom verbonden aan de Kerk van Enk huizen als 3e pred., hoopt per 1 okt. '59 de mil. dienst te verlaten. Daar hij tot generlei ambtelijke ar beid in dienst van de Kerk van Enkhuizen gesteld is, zal hij een event, beroep gaarne in overweging nemen. Benoemd tot hulppred. te Koot wijk: F. Strikwerda, em. pred. te Zuilichem. Beroepen te Sybrandaburen c.a.: H. Gilhuis, Amsterdam; te Schoon oord: kand. L. J. Wolthuis, Gro ningen; te Haamstede: C. M. Boer ma, Iegerpred. Bergen op. Zoom. een gesmoorde kreet. Niemand lette daar op. Alle blikken waren op An dries gevestigd. Deze schrok op; dus toch. In wanhoop zocht Andries de ogen van de kantonrechter, die al die tijd aandachtig en geduldig naar het requisitoir had geluisterd. Nu keerde de kantonrechter zich tot Andries. „U heeft gehoord wat de ambtenaar als straf tegen u ge- eist heeft. Hebt u daar nog iets op aan te merken?" Andries, die bij het horen van de zware eis door grote schrik was be vangen, was alleen maar in staat met het hoofd te schudden. Zo ver was het dus nu al met hem gekomen. Er wachtte hem nu de gevangenis. Hoe zou Paulien dit opnemen en zou Martha nu geen gewetenswroeging voelen? Uitein delijk was 't toch haar schuld dat al die verschrikkelijke dingen hem nu overkwamen. Of misschien toch niet. Zijn grote drift en nog meer het vernederende gevoel dat ze hem zo gemakkelijk tot een domme daad hadden kunnen krijgen, had hem toen die houding doen aannemen Nu moest hij daarvoor boeten als de eerste de beste misdadiger. Hij was wel diep gezonken. Wat was het gloeiend heet in de zaal. Als uit de verte hoorde hij de kantonrechter spreken en vingen zijn oren de zin op, die hem eerst rechterop deed veren. „Je kunt", aldus ds rechter, „je hieruit nog redden als je één for mulier tekent waarin je verklaart uit principe nooit iets te onderte kenen. Slechts één formulier, en je bent van verdere strafvervolging ontslagen". Dat was verleidelijk voor An dries. Het bloed gonsde in zijn oren. Eén keer en dan geen narig heid meer. Dan was hij overal van af en lieten ze hem met rust. (Wordt vervolgd). DE ZEEKONINGIN 33. „Dit schip ongemoeid laten?" echoot de kaper verbaasd. „Maar man, wat kan het jouw schelen of we dit stelletje stakkers uitschudden en overboord wippen. Is het soms familie van je, is dat blondje soms je zuster? Hahahal" „Dat niet", zegt Aram kalm, „net zo min als Ambre, maar dat belette mij niet haar van de verdrinkingsdood te redden! Laat haar dan kiezen tussen mijn vrijheid en die van deze mensen!" „Wel, ik zal het haar vragen", zegt de kapitein, en schouderop halend over zoveel dwaasheid klimt hij over op zijn eigen schip. Dan treedt het blonde meisje naar voren en grijpt ontroerd Arams hand. „Wij allen zijn u zo dankbaar voor uw hulp, dat ik dat ik niet weet, hoe het onder woorden te brengen", zegt ze zachtjes. „Probeer het dan ook maar niet!" klinkt achter Aram opeens de driftige stem van Ambre. De zeekoningin gaat pal voor het verblufte meisje staan en grijpt haar nijdig bij de kraag Met haar druipende haren en ruige, slordige zeemanskleren, vormt Ambre een scherp contrast met het gracieuse, prachtig geklede meisje tegenover haar. „Jij dacht zeker ,dat Aram het voor je op neemt terwille van je mooie gazellenogen, hé en omdat je er uitziet als een pauw op zondag!" snauwt Ambre met fonkelende ogen. „Wel, ik mag dan minder fraai gekleed gaan, maar mij heeft hij uit zee gered!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9