DUITS-FRANS samenspel P Geen geweld om Nieuw-Guinea Vier doden om één ring STAD F.N PROVINfIE Ned. hervormde predikanten willen boodschap over kernbewapening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 12 februari 1959 no. i85is WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De Amerikaanse minister Dulles is van zijn „bliksemreis" daar Europa weer thuis en hij zal wel niet veel nieuws hebben geleerd. Wel heeft hij kennelijk aan Mac Millan, de Gaulle en Adenauer iets te vertellen gehad. Voor de Engelsen was dit geen slecht nieuws: zij zijn het met Dul les eens, MacMillan gaat straks naar Moskou, natuurlijk alleen om te praten over Brits-Russische za ken, zoals handelsaangelegenheden, zo heet het officieel. Maar tevens zal hij Chroesjtsjef polsen, of die bereid is deel te nemen aan een conferentie over de Duitse kwestie, In april. In maart hopen Amerika nen en Britten het dan eens te zijn geworden met Westduitsers en Fransen, die een eigen „strakke" lijn trekken. Dit betekent, dat Dulles en Mac- rf Millan geen oorlog over hebben voor Berlijn, evenmin als de Rus sen. Trekken deze laatste zich offi cieel als bezetters van Berlijn te rug, dan ligt west-Berlijn in een Oostduitse republiek die helemaal soeverein is, en die dus toestem ming moet geven voor vrijheid van verkeer. De Anglo-Amerikanen willen dan maar een technisch ak koord met de Oostduitsers, die be schouwd zullen worden als „agen ten" van de Russen. En deze laatste zouden hun uiteindelijke verant woordelijkheid moeten erkennen. Bonn en Parijs „hard" Waarom maken Adenauer en de Gaulle nu bezwaar tegen deze soe pelheid? Zij menen dat de Russen wei zullen inbinden en de zaak bij het oude zuil enlaten, als het wes ten het been stijf houdt. En dat over het Russische ultimatum (dat die naam niet verdient omdat Mos kou onderhandelingen heeft aange boden over zijn plan) helemaal niet gepraat moet worden. Dit vooral, om ook in feite niet te worden ge dwongen, het bestaan te erkennen van een Oostduitse republiek. Het merkwaardige hierbij is, dat Adenauer en de Gaulle elk gesprek tussen west- en oost-Duitsers af snijden en daarmee elke kans op Duitse eenheid. Dit is voor het wes ten niet slecht. Want het is goed dat west-Duitsland stevig blijft ge bonden aan de NAVO en dat een klove het scheidt van de Sow jet wereld en van de Oostduitse com munisten. Voor de Duitse eenheids verlangens is dat echter minder prettig. Maar degenen, onder de Duitsers, die allereerst naar een heid streven, zijn geneigd neutralis me te aanvaarden, invloed toe te kennen aan de communisten waar het de buitenlandse politiek betreft en de Duitsers, op de wip, tot scheidsrechters te maken van Euro pa. Dit zou voor het westen een le lijk ding zijn. De vraag rijst alleen of men dit niet kan voorkomen en of de Duit se scheiding niet kan blijven, ook door „op technisch peil" met oost- Duitsland zaken te doen over vrij verkeer met west-Berlijn Dulles en MacMillan menen dat men wel met Oostduitse functionarissen kan praten zonder hun regime te er kennen, met het doel, gevaar voor een militaire botsing te vermijden. En om ongelukken te voorkomen, willen zij wel met de Russen pra ten. Complicaties Maar intussen is de kwestie gecom pliceerd genoeg. Moskou wil name lijk spreken over het gehele Duitse vraagstuk, en het westen heeft dat zo vaak geëist, dat het daaraan niet kan ontkomen. En dan gaan de Russen aan de Duitsers een schone toekomst van eenheid voor schilde ren, op basis van vriendschap met het Sow jet-blok en van militaire neutraliteit. Daar zijn de Duitsers niet onge voelig voor. Adenauer en de Gaulle willen daarom het gesprek maar geheel uit de weg gaan Maar Dulles en MacMillan, ter- wille van een regeling betreffende Berlijn, zouden een klein beetje willen tegemoet komen aan het een heidsverlangen der Duitsers, zonder de militaire blokken te verzwak ken. Die tegemoetkoming zou zijn: een zakere normalisering der be trekkingen tussen Bonn en oost- Berlijn, zoals tussen west-Duitsland en de Sowjet-Unie, of tussen Brit ten. en Polen. U ziet, dat het wel dansen wordt op het slappe koord. Franse tegenstellingen Daar komt nog een moeilijkheid bij. Op het ogenblik doet de Gaulle nog alles, om één lijn te trekken met de Duitsers, van wie hij geld DULLES NAAR HUIS en steun verwacht voor zijn Afri kaanse politiek. Maar dat er nu een vijfde en meer autoritaire reepu- bliek is in Frankrijk, betekent he lemaal niet, dat er geen interne tegenstellingen bestaan. Zo is er achter de premier Debré een vrij sterke anti-Duitse richting. In Algerije en in Frankrijk druk ken de rechtse kringen zich voorts met wantrouwen uit over de vage woorden van de Gaulle, als die het heeft over de toekomst van Alge rije. De reactionairen vrezen dat de Gaulle toch nog eens zal willen aanpappen met de nationalisten. Dan is er onder de Gaullisten van links ontevredenheid over de finan ciële politiek van bezuiniging, hoger prijzen en lager koopkracht, omdat die vleugel hoopt, vroegere aan hangers van het communisme voor zich te winnen. Niet meer in de kamer, maar wel in de pers komen al die wrijvingen tot uiting. Italiaanse crisis Het tijdstip van de Italiaanse cri sis komt niet gelegen, nu er zoveel Europese problemen zijn gerezen. Fanfani is heengegaan, omdat de rechtervleugel van zijn eigen ka tholieke partij hem in de steek liet; en omdat bij zijn bondgenoot, de gematigde sociaal-democraat Sara- gat, de linkervleugel met de leiding brak. Nu is de katholiek Segni belast met formatie van een kabinet, en men vreest dat hij wel zal moeten steunen op de conservatieve zoge naamde „liberalen" en op monar chisten, omdat het centrum te zeer is afgebrokkeld. Die ruk naar rechts zal de sociale vrede echter weer niet ten goede komen. CANBERRA, 11-2. De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, dr. Subandrio, die thans een bezoek aan Australië brengt, heeft op een persconferentie te Canberra verklaard dat Indonesië nooit ge weld zal gebruiken om Nederlands Nieuw-Guinea in zijn bezit te krij gen. Elk gebruik van. geweld zou tot gevolg hebben dat Engeland en de V.S. zich tegen Indonesië zouden keren en het zou gemakkelijk het begin van een volledige oorlog kun nen zijn, aldus de minister. MADRID, 10-2. Madrid is acht dagen in de ban geweest van een sensationeel proces - dat al „het proces van deze eeuw" is gedoopt - tegen een rijke Spanjaard, die vier mensen vermoordde om een beleen de diamanten ring en een brief te rug te krijgen, die hem geschreven zou zijn door een Engelse. De Spanjaard is dinsdag ter dood veroordeeld. Een en ander zou zich als volgt hebben afgespeeld: de vrouw in kwestie schreef de Spanjaard een brief met het verzoek de ring - waarvan de waarde geschat wordt op circa 12.700 gulden - uit de lom merd terug te halen. De man gaf de brief aan de pand jesbaas. Toen hij niet gauw genoeg antwoord kreeg, ging hij naar de woning van de pandjesbaas en schoot deze neer omdat hij de brief niet terugkreeg. Daarop ging de Spanjaard naar de keuken en vermoordde het dienstmeisje met een mes. Even later kwam de vrouw van de pandjesbaas naar huis. De Span jaard gaf zich uit voor belasting inspecteur en ging gezellig met haar zitten luisteren naar de radio. Na een tijdje kreeg de vrouw echter achterdocht. Hij bemerkte dit en knalde haar zonder meer neer. Twee dagen later ging de man - die door zijn verdedigers een psy chopaat genoemd wordt - naar de lommerd waar de ring bewaard werd en schoot de compagnon van de pandjesbaas dood. IJ MUIDEN. Plet ruim 2500 ton metende Poolse vrachtschip „To- zew" dat op de buitenste zandbank voor de Nederlandse kust ter hoog te van IJmuiden is gestrand, is op eigen kracht vlot gekomen. FINANCIEN EN ECONOMIE Levensverzekeringsproduktie passeerde in 1958 vier miljard gulden 's-GRAVENHAGE, 11-2. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde voorlopige gegevens betreffende de gang van zaken bij het levensverzekeringsbe drijf, heeft de binnenlandse pro- duktie aan nieuwe verkiezingen van de hier te lande werkzame maatschappijen in 1958 de grens van vier miljard gulden overschre den, waarmee een nieuw rekord is bereikt. Dit meldt de voorlichtings commissie uit het Ievensverzeke- ringbedrijf. Er kwam voor een be drag van f 4.114,5 miljoen aan nieu we individuele en collectieve ver zekeringen tot stand, hetgeen bete kent, dat de in 1957 behaalde pro- duktie van f 3.933,9 miljoen met f 180,6 miljoen is overtroffen. In aanmerking nemende, dat halver wege 1958 de bruto-vooruitgang nog f 14,2 miljoen bij de stand me dio 1957 ten achter lag, valt hieruit af te leiden, dat zich vooral in de tweede helft van 1958 bij het le- vensverzekeringbedrijf een sterk opgaande lijn heeft afgetekend. Minder straalgedruis boven Soesterberg 'S-GRAVENHAGE, 11-2. Thans Is besloten, zo deelt de Luchtmacht voorlichtingsdienst mede, dat het „700 squadron" van de Koninklijke Luchtmacht met ingang van 1 april a s. zal worden verplaatst van de vliegbasis Soesterberg naar de vliegbasis Twenthe Deze verplaat sing, waardoor een betere verdeling van de squadrons over de vliegvel den wordt verkregen, was reeds ge ruime tijd in voorbereiding. Zij kan thans tot uitvoering worden ge bracht nu bepaalde voorzieningen voltooid zijn die verband houden met de komst van dit met North American F 86 K „Sabre" straal jagers uitgeruste squadron op de vliegbasis Twenthe. IJzel hielp douane een handje BIERVLIET, 11-2. De douane in west-Zeeuws Vlaanderen heeft er een bondgenoot bijgekregen, nl. de ijzel. Vanmorgen was het op zeer vele plaatsen in Zeeuws Vlaanderen uitermate glad. Zo ook te Driewe gen in de gemeente Biervliet. Een personenauto met een Bel gisch nummerbord raakte door de gladheid van de weg af en dook de naast de weg liggende sloot in Dit was te ongeveer kwart voor negen. Enige tijd nadien verscheen er een andere personenauto ter assis tentie en de beide bemanningen be gonnen boter van de verongelukte in de andere auto over te laden. Hiermee waren ze pas begonnen, toen de inmiddels gealarmeerde douane verscheen. De smokkelaars konden het hazenpad kiezen, zij het dan ook een zeer glad -pad. De in de sloot gereden auto en ongeveer 800 kilo boter vielen In handen van de douane. Ingezonden mededeling KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DELFT. De coöperatieve woning bouwvereniging „Volkshuisvesting" te Delft heeft een groot woning bouwplan bekend gemaakt, dat 912 woningen, 22 winkels, 7 ruimten voor bijzondere bestemming en 63 garages omvat. De totale bouwkos ten zijn geraamd op 17 miljoen gul den, waarbij nog komt een bedrag van bijna twee miljoen voor de centrale verwarming. 's-GRAVENHAGE. Op de Beren- steinlaan te 's-Gravenhage is een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de vierja rige Marianne Toonstra. Bij het eindpunt van lijn 15 liep het meisje tussen twee geparkeerde autobus sen door plotseling de straat op. Het kind werd gegrepen door een in de richting Wateringen rijdende vrachtauto. Ernstig gewond werd het meisje overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal, waar het aan de verwondingen is over leden. HOUTEN. De 23-jarige heer Bos man uit Maarn is overleden, nadat hij met zijn auto te Houten tegen enige bomen was aangereden. Het ongeval gebeurde toen de heer B. met zijn auto moest uitwijken voor een vrachtauto die links af sloeg. UTRECHT. Zes personen werden gewond bij een auto-ongeluk op rijksweg 12 (Den Haag-Utrecht), dat ter hoogte van de Ballast-mij te Utrecht veroorzaakt werd, door het plotseling stoppen van een tankwagen. 's-GRAVENHAGE. Op de Slacht huiskade is levenloos naast zijn rij wiel aangetroffen-de 68-jarlge heer J. J. Bosman, gewoond hebbende in de Jacob van der Doesstraat. De man is vermoedelijk geslipt. UTRECHT. Een Duitse personen auto is tussen Elten en Emmerik geslipt, over de kop geslagen en op de Spoorbaan terecht gekomen. De bestuurder van de auto en een me depassagier werden gewond. In Baroemboe, een voorstad van Leopoldstad, zijn ongeveer 200 in heemsen aangehouden, nadat er stenen naar een politie-auto waren gegooid. Volgens de politie was de zuiveringsactie bedoeld om werk loze negers die illegaal te Baroem boe wonen ,op te pakken en terug te sturen naar hun nederzettingen. landbouw en veeteelt Financiële afwikkeling melkprijsgarantie '57/58 's-GRAVENHAGE. De minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening ad interim heeft be paald, dat de melkprijsgarantie 1957-'58 financieel zal worden af gewikkeld door een slotuitkering van 93 cent per 100 kg. over alle afgeleverde melk. De vastgestelde garantieprijs be droeg f 28,90 per 100 kg. melk met 3.7 pet. vet, geldende voor een hoe veelheid van 5,18 miljard kg. melk. Zoals men weet, was de beperking van de garantie tot een hoeveelheid melk (gelijk aan die welke in het voorafgaande melkprijsjaar was af geleverd) ingevoerd met het oog op de beperkte afzetmogelijkheden op de zuivelmarkt. Het Produktschap voor Zuivel berekende de netto-opbrengst van alle afgeleverde melk op f 21,035 per 100 kg. Hierbij is o.m. rekening gehouden met een eventueel ver lies op de nog aanwezige, niet ver kochte regeringsvoorraden zuivel- produkten. Het verschil tussen net to-opbrengst en garantieprijs (f 28,90 f 21,035 f 6,865) zou volledig zijn uitgekeerd, indien de melkproduktie de 5,18 miljard kg. niet had overschreden. Dit is wel het geval: er werd 300 miljoen kg. melk meer afgeleverd, nl. 5.483 miljard kg. Deze 300 miljoen kg. melk heeft in beginsel slechts de marktprijs opgebracht i.c ongeveer 21 cent per kg. Om redenen van praktische aard wordt het voor de melkprijsgarantie uit het land- bouw-egalisatie-fonds beschikbare bedrag van 470,5 miljoen gulden (5,18 miljard x 7,865 cent) omgesla gen over 5,483 miljard kg. Elke vee houder zal een toeslag van f 7,43 K.L.M.-petekind 's-GRAVENHAGE. K. L. M. Dahllof, een 12-jarig, hoog blond Zweeds meisje zal a.s. zaterdagavond (21.45 uur) uit Stockholm op Schiphol arri veren voor een bezoek van een week aan enkele „ooms en tantes" van de maat schappij, waaraan zij haar voornamen ontleent. In juli 1946 was de heer Tell G. Dahllof, hoofdredacteur van net Zweedse tijdschrift „In- dustria" een van de gasten van de K.LM. op de ope- ningsvlucht naar Bazel. Tij dens zijn verblijf aidaar in hotel „Storchen" kreeg hij een telegram uit Stockholm, dat hem de geboorte van een welgeschapen dochter meld de. Als geste tegenover zijn gastheren besloot hij, na te legrafisch overleg met zijn echtgenote, zijn dochter de namen Kasja Lena Marianne te geven. Dr. Plesman schonk het „petekind" een zilveren beker en de toenmalige K.L. M.-stewardess Marijke Boon hield Kasja in Stockholm ten doop. Sindsdien heeft de K.L.M. haar iedere verjaar dag met een cadeautje be dacht. per 100 kg. melk ontvangen over alle afgeleverde melk. Reeds zijn voorlopige betalingen gedaan van f 6,50 per 100 kg., zodat er dus nog overblijft te betalen een bedrag van 93 cent per 100 kg. over alle melk. Het Produktschap voor Zuivel zal de uitbetaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken aan het begin van de volgende week over de gelden ter doorbetaling aan de veehouders kunnen beschikken. ZIERIKZEE P. v. d. A.-forum De afdeling Zlerikzee van de P.v. d.A. is voornemens op vrijdag 20 februari a.s. een huishoudelijke vergadering te beleggen. Op deze vergadering zal een forum worden gehouden over aktuele politieke vraagstukken. In het forum zullen zitting hebben de leden van de raadsfractie en mevr. v. d. Lans-v. d. Doe. Van de zijde van het partij bestuur verzocht men ons te willen mededelen, dat een plaatselijke werfactie tot dusverre 44 nieuwe leden heeft opgeleverd. Weerautobct ing op kruispunt Op het langzamerhand berucht geworden kruispunt P. D. de Vos- straat-Slabberswerf-d'Aillystraat, heeft zich woensdagmiddag om streeks half één opnieuw een bot sing voorgedaan, ditmaal tussen een bestelwagen en een luxe auto. De bestelwagen, bestuurd door H. P. A. B. te G. reed in de Rave- slootstraat richting Slabberswerf. De luxe auto, bestuurd door Z. M. te Z. reed in de P. D. de Vosstraat in de richting d'Aillystraat. De be stelwagen verleende geen voor rang, met het gevolg dat een bot sing ontstond. De luxe auto liep vrij aanzienlijke schade op. Een portier werd ontzet en de caros- serie kreeg aan de zijkant een deuk. De politie stelde een onder zoek in en maakte proces-verbaal op> duivendijke Dijkverzwaring Kloosternol bijna voltooid De aannemersfirma de Voogd en van Dongen, hebben de dijkverzwa ring aan de haven Kloosternol bijna voltooid. In het kader van deze drastische verbetering is de veilig heid in de eerste plaats gediend. De oprit noordelijke zijde is langer ge maakt en breder. Mede is gezorgd voor een behoorlijke wisselplaats, zodat een tegenligger goed kan uit wijk enzonder gevaar. Er rest nog een betonmuurtje bij de fairbank, daar wegens de smalle toegang hier geen verzwaring met grond kon plaats hebben. Naar wij vernemen is de verharding voor de oprit bin nenkort te verwachten en aangeno men mag worden dat hier een zeer nuttig werk is tot stand gekomen. Ook de landbouw is hiermede ge diend. J, nieuwerkerk Vrouwen -Wereld-gebedsdag Ook dit jaar wordt in Nieuwer- kerk de Vrouwen-wereld-gebeds- dag gehouden en wel op vrijdag 13 februari des avonds te 8 uur in „Rehoboth". De samenkomst is ge organiseerd door de Hervormde en de Gereformeerde vrouwenvereni gingen. Dames, van welke kerk ook, die geen lid zijn van een van deze verenigingen, zijn eveneens hartelijk welkom. Met ingang van volgende maand zullen leerlingen van Hongaarse middelbare scholen één dag per week in een fabriek moeten wer ken. De praktijkschool voor landbouwmechanisatie Straks 90.000 trekkers in Nederland SLOOTDORP, 11-2. Gisteren is op de praktijkschool voor land bouwmechanisatie te Slootdorp in de Wieringermeer de 5000-ste cur sist verwelkomd. Deze, de 21-jarige J. Kruidhof te Rouveen, kreeg van de voorzitter van de Stichting Praktijkcentrum voor Landbouw mechanisatie, de heer P. Bakker, een boekwerk aangeboden. De school, die door de stichting is opgericht, werd in 1954 officieel geopend, nadat men in kringen van landbouworganisaties tot de conclu sie was gekomen dat de technische en landbouwkundige kennis van de boeren gelijke tred hield met de toenemende mechanisatie in de landbouw. De cursussen aan deze praktijkschool duren een week en worden gegeven voor gebruikers en voor reparateurs van landbouw werktuigen en -trekkers. In zijn toespraak op de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de komst van de 5000-ste cursist zeide de heer Bakker te verwachten dat het trekker-aantal in de komende tien jaren in Nederland zal stijgen KERKNIEUWS Schrikbarende feiten moeten bekend worden 's-GRAVENHAGE, 11-2. Vijf-en- zeventig hervormde predikanten en vicarissen hebben dinsdag een adres gericht tot de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk, waarin zij de synode vragen in een duidelijke boodschap aan overheid en volk „stelling te nemen tegen de onheilspellende gang van zaken be treffende de atoombewapening en door een ondubbelzinnige voorlich ting bekendheid te geven aan de schrikwekkende feiten". Het verzoekschrift werd opge steld tijdens de tweede werkcon ferentie van oud-seminaristen en is dinsdagmorgen de synode, die deze week in „Woudschoten" in vergadering bijeen is, toegezonden De tekst van het schrijven luidt- „Ondergetekenden, predikanten en vicarissen der Hervormde Kerk bijeen op de werkconferentie van oud-seminaristen, brengen met de meeste klem het volgende onder uw aandacht: 1. Na ons verdiept te hebben in het feitenmateriaal aangaande de nucleaire bewapening, en kennis genomen te hebben van de discus sies over dit punt, doen wij een be roep op de synode om te komen tot een klare en eenvoudige aan LAND- EN TUINBOUW De Delftse vellingen In 1958 DELFT. De omzet van de coöpe ratieve warmoezeniersvereniging De Delftse Groentenveiling" G. A. te Delft bedroeg over 1958 f 17.718.926 (1957: f 16.861.643), zo dat een hogere omzet van f 857.283 werd geboekt. Aangevoerd werden 3.790.745 kisten groente De hoogste dagomzet was (op 27 mei) f 350.515 en de hoogste weekomzet (in de week van 1 tot 7 juni) f 1.575.972. overheid en volk gerichte bood schap, waarin stelling wordt ge nomen tegen de onheilspellende gang van zaken betreffende de atoombewapening. 2. Gezien de onrustbarende on wetendheid en valse gerustheid van de gemeente en de predikanten, iringen wij erop aan in ondubbel- -innige voorlichting bekendheid te Teven aan de schrikbarende feiten, :n het licht van het Evangelie van onze Heer Jezus Christus, die Zijn rijk vestigt op deze aarde". tot tussen de 80.000 en 90.000 en dat de totale investeringen in de land bouwmechanisatie zullen stijgen tot ongeveer 2 miljard gulden. KERKNIEUWS Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Berkel: G. Zomer, Bunschoten-Spakenburg Aangenomen naar Zaandam: J. Goudzwaard, Rozenburg. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Haarlem-noord: H. Toorman, 's-Gravenhage-centrum. Ger. Gemeenten Beroepen te Dordrecht: L. Rijk- sen, Rotterdam-west. Bedankt voor Scherpenisse: M. Heerschap, Borssele. Evang. Luth. Kerk Beroepbaar gesteld: kand. mr.'P. Estié, Zaandam. Gebruiksaanwijzing... DELFT. De N.V. Kon Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft ontving kortgeleden een brief van een zakenman te Papeete op Tahiti. Deze brief was als volgt geadres seerd: Nederlands fabrikaat gebruiksaanwijzing, ingeslo ten, handelsmerk. Holland. De enveloppe werd geopend op het districtskantoor der P.T.T. in 's-Gravenhage waar bleek, dat de brief be stemd was voor de Delftse fabriek. Met slechts één dag vertraging werd de brief be zorgd. Het bleek, dat de za kenman op Tahiti het adres' had ontleend aan wat hij ge lezen had op een busje dat een produkt van de fabriek bevatte land- en tuinbouw Winstgevend suikerbieten verbouwen Het gewas suikerbieten staat in het middelpunt van de belangstel ling en terecht, want van weinig indere gewassen kan gezegd wor den, dat de geldelijke opbrengst zo gunstig is. Wil de teelt van suikerbieten echter zo voordelig mogelijk uitge voerd worden, dan moet o.a. aan het volgende gedacht worden: Het raadplegen van de land- bouwvoorlichtingsdienst omtrent het onderzoek van de voor suiker bieten uitgekozen percelen op ge schiktheid voor de verbouw van suikerbieten en de toe te dienen be mesting is vóór alles gewenst. Verder is het zeer belangrijk de uitgekozen percelen tijdig klaar te maken, zodat deze op het tijdstip van zaaien in een zo gunstig moge lijke toestand verkeren. Bij het kiezen van de rassen moet er op gelet worden, dat zij vroeg zaaien verdragen kunnen, door het bezit van een hoog percentage een- en tweekiemige zaden een arbeids besparing kunnen geven bij het op- eenzetten en door een snelle, krach tige begin-ontwikkeling een vroege en volledige grondbedekking ge ven, waardoor een afdoende on- kruldbestrijding sterk wordt be vorderd en het schadelijk optreden van de vergelingsziekte tot een mi nimum wordt beperkt. Een ras, dat aan bovengenoemde eis en voldoet is o a de Klein Wanz- lebener Polybeta, dat op klei- en zandgronden, waar de teelt van suikerbieten mogelijk is, door vele landbouwers reeds meerdere jaren zeer gewaardeerd wordt. Verder dient bij de rassenkeuze overwogen te worden, of de bieten in handwerk of met lichters ge oogst zullen worden; bij lichten en volautomatisch rooien moeten de bieten stevig zijn en mogen er niet veel vroege schieters voorkomen; het ras Klein Wanzleben E is zeer geschikt voor alle oogstmethoden en geeft naast een zeer hoge wor telopbrengst ook een vrij hoog sui kergehalte, dat de laatste jaren nog verder verbeterd is. Tenslotte dient van te voren be paald te worden, welke percelen voor vroege en welke voor latere leveringen in aanmerking komen. Er zijn rassen, welke reeds vroeg in het najaar een goed gehalte heb ben en dus oogstrijp zijn, waardoor van een mogelijke premie voor vroege levering geprofiteerd kan worden.-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5