Dulles legt om gezondheidsredenen korte tijd functie neer GEMEENTELIJKE HERINDELING VAN WALCHEREN Kerkwerve biedt adoptiegemeente Leeuwarden gevelsteen aan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Russisch radioverkeer wordt afgeluisterd Skiër stierf na val SCHEMA VOOR GANG VAN ZAKEN TUSSEN OOST EN WEST OVER BERLIJN De controle op kem proeven POOLS SCHIP IN DICHTE MIST BIJ IJMUIDEN GESTRAND Slechts negen van de negentien gemeenten zullen overblijven Financiën en Economie Oud-strijders protesteren tegen B.B.-plicht voor Indiëgangers DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 No. 18512 115e jaargang ZIERmSWWNIElIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succe jjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Werkzaamheden overgedragen aan onderminister Herter WASHINGTON, 9-2. John Foster Dulles heeft maandagavond om ge zondheidsredenen „voor een korte periode" zyn functie van minister van Buitenlandse Zaken neerge legd. Dit heeft het Witte Huis be kendgemaakt. Dulles, die nog deze maand 71 hoopt te worden, gaat naar het mi litaire Walter Reed-hospitaal voor een hernia-operatie. Dit schreef Dulles aan Eisenhower in een brief, waarin h(j hem ook enkele weken t(jd vroeg om te herstellen van de ontsteking aan de dikke darm, waaraan h(j in december jl. leed. Eisenhower stemde erin toe dat Dulles' werkzaamheden enkele we ken aan onderminister Christian Herter zullen worden overgedra gen. Als diens plaatsvervanger zal de onderminister voor Economi sche Zaken, Douglas Dillon, fun geren. Dulles schreef Eisenhower dat hij steeds te raadplegen zal zijn en dat hij verwacht na enkele weken zijn taak weer volledig te kunnen her vatten. Dulles liet Eisenhower zijn brief ter hand stellen toen hij maandagmiddag op het Witte Huis verslag over zijn Europeese bespre kingen kwam uitbrengen. Verslaggevers, die hem maandag ochtend bij zijn terugkeer op het vliegveld zagen, meldden toen dat Dulles er opvallend opgewekt en gezond uitzag. De aankondiging van zijn tijdelijke terugtrekking kwam dan ook als een donderslag bij hel dere hemel voor de vele journalis ten die wachtten op inlichtingen over Dulles' reis. De perschef van het Witte Huis achtte het vanzelfsprekend dat Dulles de V.S. op een mogelijke mi nistersconferentie van de „grote vier" zal vertegenwoordigen. Christian Herter is momenteel met vakantie, zodat Dillon tot maandag (wanneer Herter terug zal keren) hem vervangt. Dulles zegt in zijn brief aan Eisenhower verder, dat hij tijdens zijn lichamelijk herstel tijd zal hebben om zich vrij van andere verantwoordelijkheden te concen treren op de „ingewikkelde en ern stige problemen, die door de Sow- jet-bedreigingen ten opzichte van Berlijn worden geschapen" en op het westelijke antwoord op deze bedreigingen. Medewerkers van Dulles zeiden, dat de minister zich niet in acht had genomen en door de Berlijnse crisis en andere gebeurtenissen de rust en medische aandacht die hij nodig had, heeft verwaarloosd. Zij verklaarden dat Dulles de vorige maand reeds last kreeg van zijn lichamelijke toestand, maar me dische maatregelen uitstelde, om in de gelegenheid te zijn met de Rus sische vice-premier Mikojan te spreken en naar Europa te gaan. NEW YORK, 8-2. De New York Times meldt, dat Amerika in ver scheidene landen juist buiten het gebied van de Sowjet-Unie radar en luisterposten heeft ingericht, waarvan de techniek zo is geperfec tioneerd, dat men zelfs het radio verkeer tussen tanks en vliegtuigen kan opnemen. Er wordt dag en nacht intensief geluisterd op alle mogelijke golflengten, aldus het blad. GARMJSCH PARTENKIRCHEN, 7-2. De Canadese skiër John Sem- melink heeft tijdens de afdaling van de Dandaharrace bij een val het leven verloren. Semmelink ver loor het evenwicht, viel buiten de baan en kwam vijftig meter lager neer op een boom, hij werd onmid dellijk vervoerd naar het zieken huis van Garmisch waar men een meervoudige schedelbreuk consta teerde. Aan boord van een hef- schroefvliegtuig werd hij naar Mlinchen getransporteerd maar dit mocht niet meer baten en hij is on derweg overleden. Amerikaanse wapens voor Indonesië DJAKARTA, 9-2. De Indonesi- sche minister-president, Djuanda, heeft vandaag in Djakarta ver klaard, dat dé aankoop van Ame rikaanse lichte wapenen een on derdeel is van het programma voor de opbouw van de Indonesische strijdkrachten. In de overeenkomst is geen enkele verwijzing opge nomen ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea. Hij verklaarde voorts te hopen, dat deze meer sympathieke Amerikaanse hou ding jegens Indonesië „een goede invloed zal hebben op het bezoek van dr. Subandrio aan Australië". De Amerikaanse wapenleveran tie zal bestemd zijn voor het leger, de vloot en de luchtmacht. De In donesische marine zal een vaartuig worden toegewezen. President Nasser van de V.A.R. en president Tito van Zuid-Slavië zullen deze maand samen een be zoek brengen aan Damascus, meldt het Egyptische blad „Al Ahram" Na Dulles' reis Nu Dulles zijn rondreis van vijf I ting van een conferentie van oost dagen door Europa heeft beëindigd, west °ver Duitsland en de vei- zal de gang van zaken op het ge bied van de verhouding tussen oost en west waarschijnlijk als volgt zijn: 1. Verzending van westelijke antwoorden op de nota van tien januari waarin de Russen voorstel den een vredesconferentie over Duitsland te beleggen en daarbij een ontwerp-vredesverdrag inslo ten. Waarnemers zijn van oordeel dat deze antwoorden, die waar schijnlijk over een week zullen worden verzonden, geen tegenvoor stel zullen bevatten, maar wellicht de bereidheid zullen inhouden met de Sowjet-Unie te praten. 2. Een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de V.S., Engeland en Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek - waarschijnlijk midden-maart Ce Parijs - om te bepalen of het westen in afwach- GLASGOW, 8-2. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, Sel- wyn Lloyd, h'eeft zaterdag op een bijeenkomst in Glasgow de hoop uitgesproken, dat zijn komende reis met premier MacMillan naar Mos kou zou leiden tot het doorbreken van de impasse waarin de confe rentie in Genève over stopzetting van de kerwapenproeven is geko men. De impasse is ontstaan om dat de Russen het recht van veto wensen te bezitten bij beslissingen over schendingen van de overeen komst. Lloyd geloofde niet dat de Russen op de duur aan deze eis zul len vasthouden, omdat het veto recht doelmatige controle op nale ving van een overeenkomst onmo gelijk maakt. Kopenhagen beleeft spionage-proces KOPENHAGEN, 9-2 Te Kopen hagen is maandag het proces be gonnen tegen de 63-jarige Einar Blenchinberg, die als Deens atta ché te Bonn NAVO-geheimen aan een niet bij name genoemde mo gendheid zou hebben uitgeleverd. Hij werkte al veertig jaar bij de Deense buitenlandse dienst. Zijn spionage-activiteit vond plaats in de periode juni 1957 tot mei 1958. Hij zou micro-foto's heb ben gemaakt van stukken betref fende een geheim overleg te Bonn over de NAVO-zeestrijdkrachten en bijzonderheden van andere NA- VO-bijeenkomsten, alsmede gege vens over een bezoek van de West- duitse minister van defensie, Strauss, aan Washiington. In deze affaire heeft een knappe Oost-duitse agente, die betrekkin gen met de diplomaat onderhield, een rol gespeeld. Van officieuze zijde is vernomen dat binnenkort een lijst bekend ge maakt zal worden met de namen van al degenen die betrokken zijn bij de zaak van de kapitaalvlucht uit Spanje die in december jl. aan het licht kwam. Het gaat hier om een totaal van ongeveer 280 miljoen dollar. De regering heeft rapport van het ingestelde onderzoek ont vangen. en west ovc Duitsland en de vei ligheid in Europa tegenvoorstellen zal doen of alleen op het houden van een dergelijke conferentie met een korte agenda zal aandringen. 3. De bijeenkomst van de Navo- ministerraad te Washington ter ge legenheid van het tienjarig bestaan der organisatie. 4. Een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de V.S., de SowjetUnie, Engeland en Frank rijk, waarschijnlijk in mei, vóór de door de Russen genoemde datum van 27 mei waarop de Sowjet-Unie haar bevoegdheden van bezettende mogendheid in Berlijn aan de Oost duitsers zou overdragen. Wat de Convair en de Friendship zijn voor het westen, is de Iljushin voor de communistische landen. De Iljushin, van oorsprong Russisch, wordt in Tsjechoslowakije in licentie gebouwd. De Tsjechen hebben tevens enige verbeteringen aangebracht. - Foto links: de montagelijn van de IL-14. - Foto rechts: het inbouwen van de motoren... Kapitein weigerde sleepbootassistentie IJMUIDEN, 9-2. Vanavond om streeks half acht is op ongeveer vijfhonderd meter ten noorden van de noorderpier te IJmuiden het Poolse vrachtschip „Tczew" in een ^lichte mist gestrand. Het 2.556 ton metende schip, dat in 1958 is gebouwd, is eigendom van de Polka Zegluga Morska te Stettin. Het vrachtschip is dinsdagoch tend bij hoog water niét vlotge- komen. Het diepliggende schip rust nog steeds op de buitenste zand bank voor de kust. De sleepboten „Simson" en „Sten tor", die riiaandagavond bij het schip aankwamen en die in de loop van de avond verbinding zouden maken, hebben nog niet aan het MIDDELBURG, 9-2. Het provin ciaal bestuur van Zeeland heeft de raden van de gemeenten op Wal cheren en de raad van de gemeente 's-Heer Arendskerke op de hoogte gesteld van een voorontwerp van wet voor de gemeentelijke herin deling van Walcheren, Van de ne gentien op dit eiland bestaande gemeenten zullen er slechts negen overblijven. In hun memorie van toelichting merken G.S. op, dat van de 121 ge meenten in Nederland met minder dan 1.500 inwoners er 42 in Zeeland zijn, of wel 35 procent. Een kwart van het aantal gemeenten blijft be neden de 800 inwoners. De gemid delde oppervlakte van de gemeen ten in ons land bedraagt 32,4 vier kante kilometer; in Zeeland is dit gemiddelde het laagst met 17,7 vier kante kilometer. Van de negentien gemeenten op Walcheren hebben slechts de ge meenten Vlissingen, Middelburg en - zij het ook in mindere mate - Oost en West Souburg een stedelijk ka rakter. In deze gemeenten zijn on geveer 58.000 van d erond 80.000 inwoners van Walcheren woon achtig. De overige 22.000 behoren tot de zestien plattelandsgemeenten van het eiland Van deze zestien ge meenten hebben er slechts drie een inwonertal tussen de 2.000 en de 3.000. De dertien overige behoren tot de groep van kleine gemeenten. Zes hebben een bevolking van 1.000 Straks weer 5 miljoen werk lozen in de V.S. WASHINGTON, 9-2. Volgens re geringsdeskundigen blijft de werk loosheid een van de ernstige vraag stukken voor de Amerikaanse eco nomie. Zij verklaren kort voor de publikatie van hun economische rapport over januari, dat het werk- lozencijfer ongetwijfeld de 5 mil joen zal bereiken. Zoals bekend werd in april 1958, toen de recessie haar hoogtepunt had bereikt, een recordaantal van 5,12 miljoen werk lozen geregistreerd. De economis ten merken echter op, dat de hui dige werkloosheid aanhoudt on danks de zich verbeterend© econo mische omstandigheden. tot 2.000 zielen, zeven hebben min der dan 1.000 inwoners. Deze feiten hebben invloed gehad op het ont werpen van een gemeentelijke her- indelingivan Walcheren, evenals de toenemende eisen, die aan de ge meentebesturen worden gesteld. Öok het kostenelement is bij deze gemeentelijke herindeling van be lang. In de kleinste gemeenten na melijk vormen de vaste kosten, waaronder de jaarwedden voor burgemeester, secretaris, ambtena ren en de kosten voor gebouwen een onevenredig groot deel van het bud get, waardoor te weinig ruimte overblijft voor gemeentelijke voor zieningen. Een meer efficiënt© fi nanciële organisatie is dan ook voor deze gemeenten van veel belang. Deze groep heeft vaderland genoeg gediend 's-GRAVENHAGE, 9-2. Het be stuur van het oud-strijders legioen te 's-Gravenhage heeft een brief gezonden aan de fractievoorzitters in de Tweede Kamer van de K.V.P., de P.v.d.A., de V.V.D., de C.H.U. en de A.R.P., waarin de argumenten die de minister van Binnenlandse Zaken over de aanwijzing van oud-Indiëstrijders in de B.B. aan voerde, bestreden worden. Het bestuur, dat begint met stellen, de noodzaak van B.B.- dienstplicht te erkennen, betoogt, dat de aangewezen groep bestaat uit mensen, die in hun jeugd onder Duitse bezetting leefden. Na de oor log waren zij het die opgeroepen werden voor militair© dienst en naar het voormalige Ned. Indië ge zonden werden, waar zij jarenlang het vaderland dienden. Na hun te rugkeer uit de tropen moesten zij nog enkel© jaren, telkens geduren- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Voorspoed is het resultaat van juist geplaatst vertrouwen in onszelf, zowel als in onze medemensen. schip getrokken. De kapitein be sloot namelijk later in de avond, om bij eerstvolgend hoogwater eerst een poging op eigen kracht te doen. Deze poging heeft - zoals men voorspeld had - gefaald. De kapitein weigerde de sleep bootassistentie omdat hij nog geen toestemming van zijn rederij in Stettin had. De directeur was niet te bereiken, terwijl ander© functio narissen geen beslissing durfden te nemen. Intussen zakte het schip steeds verder weg in de zandbank. Dins dag.zou de kapitein opnieuw trach ten zijn directeur, die in Gdynia moet verblijven, aan de lijn te krijgen. Prinses Beatrix skiet in Sankt Anton INNSBRUCK, 9-2. Prinses Bea- trix, die zoals gemeld op het ogen blik met vakantie in Sankt Anton am Arlberg vertoeft, heeft van het prachtig© weer in Sankt Anton en omgeving tijdens het afgelopen weekeinde gebruik gemaakt om verschillende tochten te maken op de hellingen van de Arlberg. Ook koning Boudewijn der Bel gen, die eveneens in Sant Anton vertoeft, heeft verschillende ski tochten gemaakt. De prinses heeft koning Boude wijn tot dusver echter nog niet ont moet. Nand Geersens, die onder de schuilnaam Jan Moedwil tijdens de tweede wereldoorlog de bekendste spreker in de Vlaamse uitzendin gen van d© Belgische radio te Lon den was, is in de nacht van zondag op maandag op 64-jarige leeftijd overleden. de vier of vijf weken, op herha lingsoefening. Het bestuur van het veteranen- legioen meent, dat deze mensen het koninkrijk voldoende gediend heb ben. Gehele raad naar de Friese hoofdstad (Van onze redakteur) KERKWERVE, 9-2. Dc Friese hoofdstad Leeuwarden kan bezoek tegemoet zien van de leden van de Kerkwcrfse raad, die op 20 en 21 februari naar het noorden hopen te reizen, om daar ook wat Kerk werve betreft, een streep te zetten onder de adoptie. Die streep zal dan bestaan uit een beeldhouw werkje met de wapens van Leeu warden en Kerkwerve en een symbolische artistieke versiering, dat aan een der buitenmuren van het Leeuwarder stadhuis zal wor den aangebracht. Dit geschenk van Kerkwerve aan Leeuwarden wil een stoffelijk blijk van dankbaarheid zijn voor de na de stormramp van 1953 door de Friese hoofdstad geschonken hulp aan het getroffen Kerkwerve. De hulp was inderdaad doeltref fend. We herinneren hier alleen nog aan de boomplanting en aan de door de bevolking ontvangen gereedschapskisten en verband- trommels. Juist omdat bepaalde onderdelen van het hulpprogram ma zo duidelijk op hulpverlening in de individuele sfeer wai-en ge richt, meende het gemeentebestuur de bevolking een kans te moeten geven, ook persoonlijk van dank baarheid getuigenis af te leggen. Bevolking toonde zich goed Zoals te verwachten viel, is de bevolking niet achter gebleven. Een collecte is georganiseerd, die het fraaie bedrag van f 528,55 heeft opgebracht. Het bedrag is vol doende voor het kunstwerkje, waarvoor enige tijd geleden een Leeuwarder beeldhouwer de op dracht kreeg en dat inmiddels ge reed is gekomen. Het spreekt van zelf dat de onthulling van dit sie raad aan het Leeuwarder stadhuis, een der hoogtepunten gaat worden van het bezoek dat de gemeente raad aan Friesland gaat brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1