„Liever het risiko van een oorlog dan zich laten verdrijven" DE ZIERIKZEESCHE COURANT DULLES OVER BERLIJN MAANDAG 9 FEBRUARI 1958 No. 18511 4c 115e jaargang ZnZEEHBNIEMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succcijes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Beslaiten moeten voor 27 a.smei genomen WASHINGTON, 8-2. - De Ver enigde Staten en hun bondgenoten z(jn vastbesloten desnoods liever het risico van een oorlog te nemen dan zich door de Sowjct-Unie uit west-Berlin te laten verdreven, heeft minister Dulles op 28 januari voor de Huiscommissie van Buiten landse Zaken verklaard. De tekst van z(jn verklaring is thans gedeeltelijk gepubliceerd. Dulles noemde de militaire po sitie van het Westen in Berlijn „nog gevaarlijker dan op Quemoy en Matsoe". Het loslaten van west- Berlijn zou naar zijn mening waar schijnlijk het verval van de NAVO betekenen en de Westeuropese vei ligheid in gevaar brengen. Dulles heeft de Congresleden de verzekering gegeven, dat het Ame rikaanse standpunt in de kwestie- Duitsland niet is gewijzigd en dat er tijdens het bezoek van Mikojan geen geheime afspraak is gemaakt. De regering blijft vasthouden aan vrije verkiezingen ter hereniging van Duitsland, zonder evenwel de bestudering van eventuele andere oplossingen uit te sluiten. Indien de Russen hun bezettings bevoegdheden in Berlijn overdra gen aan de Oostduitsers, is het mo gelijk dat de communisten bruggen zullen opblazen, wegen versperren en maatregelen nemen tegen een eventuele luchtbrug. Tegenmaatregelen nog niet vast Er wordt over tegenmaatregelen gesproken, maar er is nog geen vol ledige overeenstemming bereikt, niet onder de bondgenoten, maar evenmin in de Amerikaanse rege ring, aldus Dulles. Hij sprak de hoop uit, dat er voor 27 mei, het einde van de door de Russen ge stelde termijn, besluiten zullen zijn genomen. Dulles sprak als zijn mening uit, MacMillan was al eerder in de Sowjet-Unie LONDEN, 6-2. Wanneer premier MacMillan op 21 februari naar Moskou gaat, zal dat zijn tweede bezoek aan de Sowjet-Unie zijn. Als jongeman nam hij in 1929 deel aan een georganiseerde reis, waarbij o.a. Moskou, Leningrad, Rostof en Charkof werden aangedaan. De enige zinnen Russisch, die hij toen geleerd heeft, zal hij wellicht kun nen plaatsen in zijn gesprekken met Chroesjtsjef en andere Sowjet-lei- ders. Uitputtende week PAU (Zuidwest-Frankrijk) Een 71-jarige bergbewoner, Antoine Noguera, is thans herstellende van een uitput tende week in de bergen na bij Escot, een dorpje in de Aspe-vallei aan de rand van de Pyreneeën. Hij had vorige week een bergpad gekozen dat hem alleen bekend was om een rotsachtig plateau te berei ken, waar hij geneeskrach tige kruiden wilde zoeken. Door een opkomende mist kon hij echter de weg terug niet meer vinden. Hij blies op zijn jachthoorn, maar het geluid verwoei in een ijs koude storm die inmiddels was opgestoken. Noguera leste zijn dorst met stukjes ijs en stilde zijn honger met wortels. Een vrouw, die op het land werkte hoorde maandag j.l. zwakke geluiden die van het plateau kwamen en Noguera werd kort daarop door dor pelingen gered. Men had zijn verdwijning niet gemerkt, omdat de oude man in een huisje alleen woont. m De vroegere Zuid-Afrikaanse minster-president dr. Daniel Malan is zaterdagochtend in de vroege morgenuren overleden. Vrijdag was gemeld dat hij door een hersen bloeding was getroffen Hij was reeds sedert oktober ziek. dat de Russen tot het laatste ogen blik druk zullen blijven oefenen. Zij zullen volhouden in de hoop, dat er meningsverschil of weifelmoe digheid ontstaat. Dat is hun ge wone tactiek. Het zou helemaal niet in overeenstemming met hun tactiek zijn, van te voren concessies te doen. Zij zullen de zenuwenoor log voortzetten om te proberen of de zenuwen van de westelijken er tegen*bestand zijn. Er zijn tekenen die erop wijzen, dat de Russen, nu hun economische kracht toeneemt, een stardere po litiek aannemen, aldus Dulles. Twee bejaarde mensen in Kats door verstikking om het leven gekomen Derde persoon in zorgwekkende toestand opgenomen ln ziekenhuis KORTGENE, 6-2. Te Kats op Noord-Beveland zijn twee mensen door verstikking om het leven ge komen. Een derde is in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Omwonenden hadden gemerkt, dat het in het huisje van de twee ongetrouwde broers en een even eens ongetrouwde zuster Markusse, allen reeds zeer bejaarde mensen, sinds vanmorgen zo stil was. Toen omstreeks elf uur wijkver pleegster H. Adriaanse uit Colijns- plaat naar de woning kwam om mej. Markusse, die daags tevoren was getroffen door een beroerte, te helpen, was het nog steeds stil rond de woning. Zuster Adriaanse, die vermoedde dat er iets mis was, waarschuwde de dokter en de po litie. Men heeft zich toen toegang tot de woning verschaft, waarbij een duidelijk waarneembare gas- lucht hen tegemoet kwam. De 73- Veel griep in noord-Nederland GRONINGEN, 6-2. In 't noorden van het land heerst momenteel veel griep, al wordt ook in betrekkelijk veel gevallen een gewone verkoud heid voor griep gehouden. Velen moeten verstek laten gaan op werk of school, maar tot stagnatie heeft een en ander nog niet geleid. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Groningen en Drente, dr. R. Mantingh, deelde desgevraagd mede, dat de griep epidemie geen grotere proporties heeft aangenomen dan andere nor male win terepidemieën van griep. De griep komt verspreid voor over de provincies Groningen en Drente. Er is evenwel geen sprake van de zogenaamde A-griep. Deze griep epidemie heeft de aandacht van de medische autoriteiten. De Duitse militaire materiaaldepots 's-GRAVENHAGE, 6-2. In ant- woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Bakker heeft minister-president Beel verklaard, dat bij het overleg in Navo-ver- band over het opleggen van Duitse militaire voorraden in Nederland nooit het legeren van Duitse troe pen in Nederland ter sprake is ge weest. Omtrent de aard en de plaats der magazijnen kunnen in het landsbe lang geen mededelingen worden ge daan, zo zegt prof. Beel nog. Hij kan slechts meedelen, dat het de bedoeling is in magazijnen en an dere opslagplaatsen in Nederland Duitse voorraden op te slaan en daartegenover op het grondgebied van de Westduitse Bondsrepubliek Nederlandse voorraden onder te brengen. Olie onder de Noordzee? 's-GRAVENHAGE, 7-2. De N.V. Nederlandse Aardolie-Maatschappij heeft besloten een seismisch zee- onderzoek te verrichten voor de Zuidhollandse kust, waarmede zij half maart een aanvang hoopt te maken. Afhankelijk van het resul taat van dit onderzoek zal mogelijk een plaats kunnen worden bepaald voor het slaan van een eventuele experimentele boring. Voor de N.A.M. zou zulk een ex periment van groot belang kunnen zijn, daar het zou kunnen uitwijzen of en hoe eventueel aan te treffen olie op economische wijze kan wor den geproduceerd, hetgeen een wel kome aanvulling van de binnen landse produktie zou betekenen. jarige heer A. Markusse en zijn 76- jarige zuster bleken overleden. Op advies van dokter L. P. Maas uit Colijnsplaat zouden de beide broers des nachts waken bij hun zieke zuster. Zij hebben toen een buta- gaskacheltje aangestoken. De ka mer was geheel afgesloten en de luiken waren voor de buitenramen gedaan. Toen de kamer geopend werd stond op de tafel nog een olie lampje op een klein pitje te bran den. De zuurstof in de kamer is kennelijk door het gebrek aan toe voer van verse lucht en door het zuurstofverbruik van de kachel spoedig opgebruikt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De 54-jarige heer F. Visser is bij de kruising Czaar Peterstraat-Oostenburgergracht onder een vrachtauto geraakt. Hij was op slag dood. Het ongeluk ge beurde toen hij, vermoedelijk door de gladheid, met zijn fiets slipte en viel, juist toen de auto UTRECHT. Aan de Jutphaseweg te Utrecht is het magazijn van de firma F. Prozee, een groothandel in lompen, papier en metaal, groten deels door brand verwoest. Het dak, de derde en de vierde verdie ping van een pakhuis, waar tonnen lompen lagen opgeslagen, gingen geheel in vlammen op De schade wordt voorlopig geschat op vier- vijfhonderdduizend gulden. UTRECHT. Tussen Echt en Maas tricht is een trein op een dorsma chine gereden. De machinist van de trein werd hierbij gewond en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het treinverkeer op deze lijn was gestagneerd, doordat de trein werd beschadigd en moest worden weggesleept. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie zoekt naar een minderjarig meisje, dat sedert 15 januari ver dwenen is. Vermoedelijk, zo zegt de politie, bevindt zij zich in ver keerd gezelschap. OUDENBOSCH. Op een onbe waakte overweg bij de Torendreef onder de gemeente Hoeven in Noord Brabant is een tractor gegrepen door de Benelux-trein uit Brussel. De bestuurder van de tractor, de 49-jarige koopman C. van V. uit Hoeven heeft het ongeluk niet over leefd. De trein was op weg naar Rotterdam. Waarschijnlijk misleid door de plaatselijk vrij dichte mist, heeft de bestuurder van het land bouwvoertuig de sneltrein niet zien komen. Een dertigtal Labourafgevaar- digden heeft vrijdagochtend in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin zij stopzetting van de bouw van raketbases en van de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met kernwapens vanuit Groot-Brittan- nië eisen. Dit zou volgens hen een gunstig klimaat scheppen voor Mac Millans besprekingen in Moskou. De eerste helft van 1960 komt er een prototype van een „Europese tank" gereed. Het is een produkt van Frans-Duitse samenwerking. Andere gezamenlijke scheppingen, zo heeft de Westduitse minister van defensie, Strauss, aan de pers mee gedeeld, zijn een hefschroefvlieg tuig en een militair transportvlieg tuig. EISENHOWER NIET VAN PUN NAAR RUSLAND TE GAAN Slechts als vrede dat zou eisen THOMASVILLE (Georgia), 6.2. - President Eisenhower zou een be zoek aan de Sowjet-Unie in over weging nemen indien uit de ge beurtenissen bhjkt dat dit de zaak van de vrede zou dienen. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, vrijdag meegedeeld. Hij zei dit tot journalisten naar aanleiding van de mondelinge uit nodiging van Chroesjtsjef, donder dag in zijn rede op het partijcon gres. Eisenhower heeft echter op het ogenblik geen plannen om naar de Sowjet-Unie te gaan, zo voegde hij eraan toe. Hagerty zei dat geen formele uit nodiging was ontvangen. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Luiheid is een zwaar werk 1 voor hen, die er niet aan ge woon zijn en een vervelend 1 werk voor hen, die er zich aan 1 overgeven. Gesprek te Bonn OVEREENSTEMMING TUSSEN DULLES EN ADENAUER BONN, 7-2. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, is zaterdagmiddag op z(jn Europese reis in Bonn aange komen, waar hij besprekingen met bondskanselier Adenauer heeft ge voerd. Hij werd op het vliegveld door de bondskanselier als een oude vriend begroet, 's Middags om vier uur zijn de Amerikaanse en West duitse staatslieden in het palels Schaumburg hun besprekingen be gonnen. Dulles verklaarde bij aankomst, te vertrouwen dat de huidige moei lijkheden om Berlijn kunnen wor den overwonnen, zoals men ook in het verleden de moeilijkheden de baas was geworden. Adenauer prees zich gelukkig, dat hij op een bij zonder moeilijk ogenblik als het huidige de Amerikaanse minister mocht begroeten. Prinses Beatrix in Sankt Anton INNSBRüCK, 7-2. Prinses Bea- trix is zaterdag in Sankt Anton am Arlberg aangekomen voor een kort vakantieverblijf. Zij was in gezel schap van enkele vriendinnen en zal tot 17 februari in St. Anton blij ven. Ook Prinses Irene zal hier haar vakantie doorbrengen. Zij wordt op 10 februari in Sankt Anton ver wacht. Nederland bereid tot gesprek met Indonesië 's-GRAVENHAGE, 6-2. De woord voerder van de Indonesische verte genwoordiging in Den Haag heeft vandaag aan het A.N.P. medege deeld, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, aan de Indonesische zaakgelastigde, dhr. M. Maramis, heeft medegedeeld, dat de Neder landse regering bereid is tot her vatting van het overleg met Indo nesië over „alle tussen beide lan den bestaande vraagstukken, met inbegrip van de kwestie Nieuw- Guinea". Geen hoop voor opvarenden „Hedtoft" KOPENHAGEN, 6-2. De Deense regering heeft vrijdagavond be kendgemaakt, dat er geen hoop meer bestaat voor de 93 opvaren den van de „Hans Hedtoft", het Deens-Groenlandse schip dat vo rige week vrijdag bij Groenland, na een aanvaring met een ijsberg, is gezonken. De verklaring is uitgegeven na een vergadering van premier Han sen met de minister voor Groen land, Kai Lindberg, functionarissen van de Groenlandse handelsmaat schappij en marine-autoriteiten. Gemeenteraad in staking HASSLOCH. De gemeenteraad van Hassloch, een plaatsje in de Westduitse staat Rijnland Palts, is donderdagavond in staking gegaan. De raad had op een openbare ver gadering de plannen voor aanleg van een basis voor Amerikaanse luchtafweer-raketten in de buurt van Hassloch willen bespreken, doch de regering van Rijnland- Palts heeft de raad er aan herin nerd dat kwesties van de nationale veiligheid niet in het openbaar be sproken mogen worden Uit pro test besloot de raad donderdag avond alle komende vergaderingen op te schorten. Na afloop van het gesprek tussen Dulles en Adenauer verklaarde een woordvoerder van de bondsrege ring, dat het onderhoud zeer harte lijk was geweest en geleid had tot overeenstemming over allte vraag stukken. Noors schip brengt Russische treiler op ALLESUND, 7-2. Een Noors oor logsschip heeft zaterdag bij Alle- sund een Russische treiler aange houden die twee mijl binnen de Noorse viermijlszóne viste. Er werd een prijsbemanning aan boord van het Russische schip gebracht, die het naar Allesund heeft gebracht. Moeder doodt elfjarige zoon TEGELEN, 7-2. Vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijste ring heeft de 48-jarige moeder van het gezin K. te Tegelen hedenmor gen haar elfjarige zoon, de jongste van haar zes kinderen, om het le ven gebracht. Toen de jongen naar school wilde gaan omstreeks negen uur vroeg zij hem eerst mee naar het schuurtje achter de woning te gaan. Daar heeft de moeder haar daad begaan. De politie, die onmid dellijk daarna gewaarschuwd werd, heeft de moeder overgebracht naar het huis van bewaring te Maas tricht. De gemengde Israëlisch-Egyp- tische bestands-commissie heeft zaterdag de actie van vier Israëliërs tegen een Bedoeienenkamp ten zuiden van Rafah veroordeeld. Bij deze actie zijn woensdag een vrouw en een kind gedood. De commissie heeft op Israël een beroep gedaan zich van dergelijke acties te ont houden. STEENBERGEN PROTESTEERT STEENBERGEN. De gezamenlij- ke vak- en standsorganisaties van Steenbergen hebben een schrijven verzonden aan de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting over de toewijzing van slechts acht tien woningwetwoningen voor 1959. Het comité wijst er op, dat Steen bergen een beroepsbevolking van ruim driehonderd bouwvakarbei ders telt en dat er twee-en-twin tig bouwvakpatroons gevestigd zijn die zich door de geringe toewijzing in hun bestaansmogelijkheid be dreigd voelen. Volgens de telling van 1956 waren er in dit klein Westbrabants stadje niet minder dan 182 gevallen van samenwoning, een getal, dat inmiddels sterk ver ouderd is en dat nu op 250 te stel len is. Er zijn 100 krotwoningen en 54 zg. noodwoningen, die in 1946 werden gebouwd voor de tijd van tien jaar, zo wordt ondermeer in dit schrijven gesteld. Kevers contra kerk j DORDRECHT, 612. Een impreg neerbedrijf te Rotterdam (N.V. De gens) is dezer dagen begonnen met de bestrijding van houtworm en bonte knaagkever in de grote kerk van Dordrecht. Dit interessante karwei, waarvan de kosten rond negentien mille bedragen (voor re kening van kerkbestuur, provincie en gemeente), omvat de behande ling van zestienduizend vierkante meter hout. Men is op het ogenblik bezig de kap van de kerk te be spuiten met hydrasil 616, een che mische verbinding op fluorbasis. Deze stof verbindt zich met de in het eeuwenoude hout voorkomende eiwitten, die de insecten tot voedsel dienen. Men rekent er op, dat vier man aan deze opdracht drie weken werk hebben. Na de bekapping, waaruit de maden van de insecten op de banken in de kerk vielen, komen de prachtige koorbanken- aan de beurt, die al in ernstige mate van de vraatzucht van worm en kever te lijden hebben gehad. De bonte knaagkever, die voor het grootste deel de oorzaak van de verwoestingen is, die in het hout worden aangericht, is waarschijn lijk met het importeren van het hout uit de tropen meegekomen. a Uit een Belgische kolenmijn bij Hasselt zijn zaterdag 21 mijnwer kers gered, die door een instorting ingesloten waren. De mannen zijn zeven uur van de buitenwereld af gesloten geweest. Geen van hen was gewond. GELDERSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Groot deel van Nederlandse landbouw in niet al te beste positie E.E.G. In de toekomst belangrijke factor ARNHEM, 6-2. Op de jaarver gadering van de Gelderse Maat schappij van Landbouw te Arnhem heeft dr. ir. A. L. S. Bar, directeur agrarische vertegenwoordiging bui tenland van het ministerie van Landbouw, gesproken over de plaats van de landbouw en zijn or ganisaties, waarbij hij inging op de totstandkoming van de E.E.G. Terwijl de economische unie tus sen België, Nederland en Luxem burg na dertien jaar voor de land bouw nog nauwelijks iets te bete kenen heeft, kan - zei hij - met vrij grote zekerheid worden ver wacht, dat de E.E.G. over dertien jaar wel degelijk een belangrijke factor zal zijn. De reden is, dat in Benelux de drie landen autonoom bleven, terwijl de E.E.G. een or gaan heeft, dat vrij duidelijk su- pra-nationaal is, zei dr. Bar. Hij zei dat bij de partners in de E E.G. de agrarische sec tor sociaal zowel als econo misch en politiek een veel be langrijker factor is dan in Ne derland. Een van de punten die volgens hem bij de verbetering van de landbouwproduktie zeker niet uit het oog mogen worden verloren, is de landarbeid van vrouwen die in Duitsland, Italië en Frankrijk nog sterk in zwang is. Dr. Bar meende dat het zware veldwerk niet door vrouwen dient te gebeuren en dat de vrouwenorganisaties er daarom goed aan deden zich te bezinnen op de vraag hoe daaraan zo spoedig mogelijk een einde te maken. Dr. ir. Bar zei dat een groot deel van de Nederlandse landbouw in een weinig rooskleurige positie ver keert. Alles bij elkaar genomen vrees ik, zei hij, dat vele boeren in 1959 een arbeidsinkomen zullen krijgen dat niet hoger, misschien zelfs lager is dan in 1958. De grote vraag rijst dan: kan men in rede lijkheid verwachten, dat uit deze inkomens ook nog kapitaalsinves teringen voor het bedrijf worden bekostigd? Ik hoop, zei hij in dit verband, dat de gunstige tekenen de overhand zullen krijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1