Drie honderd acht en veertig werklozen op Schouwen-Duiveland Haamstede boekte seizoen 1958 bijna 80.000 overnachtingen Toch nog liefde Nog witter. stralend wit... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag s februari 1959 No. 19599 De laatste maanden Ook voor (800) bouwvakkers niet voldoende werk Door de gezamenlijke bestuur dersbonden van N.V.V. en C.N.V. werd in Bruinisse een bijeenkomst belegd, om te spreken over het on derwerp: Werkloosheid en omscho ling. Daar de heer Marijs, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Middelburg verhinderd was, werd de causerie over dit vraag stuk gehouden door de heer Goud- riaan, directeur van het arbeids bureau te Zierikzee. Nadat de heer W. van Gilst een korte inleiding had gehouden wees de heer Goudriaan er op hoe de conjuncturele, structurele en sei zoenswerkloosheid in Zeeland een rol speelt, evenals dit het geval is in de noordelijke provincies. Ook op ons eiland weet men hiervan mee te spreken, vooral in de jaren voor de ramp. Na de ramp waren er een tijdlang 5000 vreemde arbeiders op ons eiland, van werk loosheid was toen geen sprake. Nu heeft men de laatste maanden weer gemiddeld 348 werklozen. Van de 7000 werkers op ons eiland werkte vroeger 30 pet. in de landbouw, dit liep terug tot 17 pet.; verwacht wordt dat het zal dalen tot 12 pet. Maar ook voor de 800 bouwvakar beiders blijft er niet voldoende werk. Cursus volgen noodzakelijk Wie in de landbouw werkzaam wil blijven zal er goed aan doen een cursus te volgen of zich op an dere wijze te bekwamen in de tech nische landvaardigheidskunde, d.w. z. het omgaan met tractoren en landbouwmachines. De herverkavelingswerken lopen af, de Deltawerken nemen slechts een betrekkelijk klein aantal men sen op, zodat de tijd dat er in de winter en in het voorjaar weer meer dan 600 werklozen zijn, niet ver meer af schijnt. Omscholing is ook voor de jonge werkers op Schouwen-Dulveland een noodzaak en spreker zette de mogelijkheden daarvoor uiteen, voor arbeiders van 18 tot 45 jaar. De rijkswerk plaatsen werden in 1956-'57 door 34.000 mensen bezocht. De duur van een cursus is 7 tot 12 maanden. Het grondloon is f 52,20 Gereed schap wordt op de werkplaatsen gratis verstrekt. Lantaarnplaatjes verduidelijkten het gesprokene. De belangstelling was matig. Renesse maakte geen probleem van feestelijke Straviering Ruiters en muziek trokken door gemeente AUTO TE WATER drie doden UTRECHT, 4-2. Om kwart over drie vannacht is op de grens van Utrecht en de gemeente Maartens dijk nabij het fort Blauwkapel een personenauto te water geraakt. Van de vier inzittenden kwamen drie om het leven. De echtgenote van de bestuurder zag nog kans uit de auto te komen en werd later met een shock naar het academisch zie kenhuis overgebracht. In de auto bevonden zich twee lifters. Het echtpaar is afkomstig uit Hilversum V erkeersexamen op kweekscholen UTRECHT, 3-2. Op alle kweek- scholen in Nederland wordt van daag voor het eerst een schriftelijk verkeersexamen afgenomen Gelijk tijdig met de invoering van het ver plichte verkeersonderwijs op de la gere scholen op 1 januari jl. is ook op de kweekscholen het verkeers- onderricht aan de verplichte leer stof toegevoegd. Aan het examen, dat door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in samenwer king met het Verbond voor Veilig Verkeer wordt afgenomen, nemen ongeveer 5000 toekomstige onder wijzers en onderwijzeressen deel. Begunstigd door voor de tijd van het jaar fraai weer heeft Renesse weer op opgewekte wijze het stril- feest gevierd. Omstreeks 9 uur be gaf zich een elftal str&rijders op pad voor de gebruikelijke rondrit door Schouwens dreven. Om 10.30 uur ging het fanfarecorps „Luctor et Emergo" vanaf het dorpshuis richting Haamstede de rijders tege moet. Met het fanfarecorps in het eerste gelid werd bij Kabbelaars- weg de stoet geformeerd, waarna onder de vrolijke tonen van de mu- ziek, koers werd gezet naar de wo ning van burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens aan de Schol- derlaan. Nadat de muziek zich voor de woning had opgesteld en een mu zikale groet had gebracht, bood de voorzitter van het corps de heer J. M. de Nooijer, namens het ge zelschap, de burgemeester, zijn ge zin en de gemeente de beste wen sen aan voor 1959 Denkend aan de samenvoeging der gemeenten op ons eiland zei de heer de Nooijer dat dit misschien wel eens de laat ste keer zou kunnen zijn dat het muziekcorps bij de burgemeester een muzikale groet komt brengen op het strafeest. De burgemeester zei dat het hem veel genoegen deed dat hij de strarijders en het muziekcorps op deze mooie win termorgen welkom mocht heten. De burgemeester herinnerde er aan dat het in zijn nu ruim negen en een halfjarige ambtsperiode de 10e maal was dat hij de strarijders en het muziekcorps mocht verwelko men. Hoewel er deze maal geen amazones van de partij waren ver heugde het de burgemeester dat het jeugdig element zo sterk was verte genwoordigd bij dit folkloristisch gebeuren. Bestuursleden, muzikan ten en strarijders werd hierna een consumptie aangeboden, terwijl ook de koekjestrommel natuurlijk de ronde deed. Pleisteren Na het spelen van nog enige pit tige marsen ging de stoet weer te rug naar de kom der gemeente Nieuwjaarsrede burgemeester jhr. Röell Bepalingen Uitbreidingsplan worden streng gehandhaafd Op de jongste vergadering van de gemeenteraad heeft burgemees ter Jhr. R. J. H. Q. Röell zijn nieuwjaarsrede uitgesproken waar in hij de raadsleden een goed 1959 toewenste. Hij verbond hieraan de hoop dat de samenwerking en het begrip voor eikaars standpunt in de raad en de onderlinge goede ver standhouding bewaard zullen blij ven en ten goede komen aan de verdere opbouw der gemeente. Van eminent belang in 1959 zijn het voorontwerp van wet tot her indeling van de gemeenten op Schouwen-Duiveland en de nieuwe wet regelende de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten. Bo vendien het ontwerp-streekplan voor de Schouwse Westhoek waar bij de gemeente ten nauwste be trokken is. Spr. gaf hierna een overzicht van de belangrijkste fei ten uit 1958 en herinnerde o.m. aan het bezoek van minister Struycken, de gemeenteraadsverkiezingen, de polderconcentratie enz. 1830 zielen Op 1 januari 1959 telde de bevol king 1830 zielen tegen 1819 een jaar geleden De veroudering van de be volking neemt toe. Het aantal vijf- en-zestig-jarigen en ouderen op 1 januari was 252 of ruim veertien procent der bevolking. In 1958 ver gaderde de raad elf maal. De voor t-jutter gaf hierna een overzicht van belangrijkste besluiten genomen door de raad in het afgelopen jaar. Het aantal in de gemeente door de politie opgemaakte processen-ver baal bedroeg 171. Er vonden twee branden plaats. De opbrengst van de collectes bedroeg totaal f 2691,81. Aan vermakelijkheidsbelasting is f 1907 ontvangen. De in de gemeen te bestaande vijf onderwijsinstel lingen werden door 450 leerlingen van hier en elders bezocht. Voor de landbouw was het een uitermate gunstig jaar met een ruime oogst en goede prijzen. Voor de fruitteelt was de opbrengst goed maar de prijzen waren nauwelijks lonend. Een probleem vormt de verdro ging van cultuurgronden. Een mo derne droog- en behandelingsin richting werd door de firma van Waveren voor gladiolen in bedrijf gesteld. De vlas-fabriek kon slechts met geringe capaciteit aan de gang blijven. De haven Burghsluis Aan de haven Burghsluis werden in totaal 25.811.000 kg. ingevoerd of uitgevoerd. Het aantal ingekomen schepen bedroeg 356, w.o. 32 ple zierjachten. De totale opbrengst van de havengelden bedroeg 7379,85. De plaatselijke ambachtsbedrij- ven waren nog voldoende van werk voorzien. Vergunning werd afge geven voor de bouw van elf woningen, voor een deel zomerwo ningen. Voorts werd bouwvergun ning verleend voor een kerk en voor vergroting en modernisering van een bestaand kerkgebouw. De gemeente komt voor geen enkele woning in aanmerking. Het ge meentebestuur stimuleert door pre mie de bouw van particuliere wo ningen. De middenstand had een goed jaar, vooral tijdens het vreem delingenseizoen. Het aantal gere gistreerde gasten bedroeg in de ho tels 1115 Nederlanders en 368 vreemdelingen, in totaal 1483. In Oud Indië-strijders niet te missen voor de B.B. Personeelstekort is oorzaak waar na een rondgang over het dorpsplein als eerste pleisterplaats hotel „De Waerelt" werd aange daan. De muziek liet zich hier bin nen ook niet onbetuigd zodat er spoedig een gezellige en typische strèsfeer heerste. Nadat hier enige tijd was verpoosd werd nog een rondgang over het dorp gemaakt waarbij aan de heer Job de Fe iter, die reeds geruime tijd ziek is, een muzikale groet werd gebracht. Hierna werd hotel „Het wapen van Zeeland" met een bezoek vereerd, waar ook spoedig, aangemoedigd door de vrolijke tonen der muziek, de in grote getale aanwezige stra- vierders de goede stemming te pak ken hadden. Aangelokt door het mooie weer was er veel volk op de been, waarmee tevens werd bewe zen dat de strii te Renesse nog niet op haar retour is maar springle vend, ondanks het feit dat dit ge beuren op een door de weekse dag plaats vindt. Des avonds gaf het fanfarecorps „Luctor et Emergo" in het dorpshuis haar traditionele strê-uitvoering, waarbij het gebo- dene weer -bijzonder in de smaak viel. Met een gezellig bal werd de zeer geslaagde strê in Schouwens Westhoek besloten. Vliegtuig dook 9.000 kilometer NEW YORK, 4-2. De passagiers van een straalvliegtuig van de Pan American Airlines hebben dinsdag avond enige angstige ogenblikken beleefd doordat het toestel een steile duik van 9.000 meter als ge volg van moeilijkheden met de automatische piloot, maakte. De menselijke piloot slaagde er echter op een hoogte van ongeveer 1.800 meter in het vliegtuig weer recht te krijgen en veilig op het vliegveld van Gander op New Foundland te landen. Er bevonden zich 114 passagiers onder wie de acteur Gene Kelly en talrijke journalisten die de nieuwe Parijse mode hadden verslagen, en tien bemanningsleden aan boord van het toestel, een „Boeing 707". De duik duurde slechts korte tijd en er werd niemand gewond. De passagiers werden met een andere Boeing naar New York overgebracht. 's-GRAVENHAGE, 4-2. Van de 78.200 dienstplichtigen, die geen mobilisatie oorlogsbestemming heb ben en dientengevolge in de B B. zullen moeten dienen zijn 44.400 oud-Indië strijders. Aangezien echter de B.B. dienst plicht in werking zal treden in 14 gemeenten en kringen, waar een derde van de Nederlandse bevol king woont, is ook pas eenderde van dit aantal oud-Indiëstrijders de dupe van de nieuwe dienst plichtregeling, aldus blijkt uit het antwoord van minister Struycken op vragen van het Kamerlid Visch. In het antwoord van de minister staat voorts, dat het niet mogelijk is bij de bepaling „zonder mobili satiebestemming" de restrictie in te lassen „zonder dat een beroep wordt gedaan op de oud-Indiëstrij- pensions en gemeubileerde bedrij ven 1574. In kampeerbedrijven 3359 personen. Het totale aantal overnachtingen bedroeg 79.655. Nu het uitbreidingsplan is goed gekeurd zal zo spoedig mogelijk worden overgegaan een einde te maken aan de plaatsing door der den van kleine woonketen, kam- peerhutten e.d. op terreinen zonder vergunning. Binnenkort zullen voorstellen tot wijziging van het uitbreidingsplan - mede in verband met de behoeften van het sociaal toerisme - worden aangeboden. Verbreding Noordstraat Gehoopt wordt deze zomer de rij baan in de Noordstraat te verbre den. Verschillende andere plannen wachten op uitvoering in DACW- verband. De voorzitter bracht hierna dank aan de wethouders den Boer en van Nieuwenhuize voor hun steun in het afgelopen jaar. In zijn dank woord betrok hij ook de secretaris en het secretarie-personeel voor hun plichtsbetrachting alsmede het overige gemeente-personeel. Hij deed tenslotte een beroep op de raadsleden om voor 1959 mede te werken in het belang van de ge meente. De nieuwjaarsrede werd beant woord door het oudste raadslid de heer H. v. d. Meij, die dankte voor de uitgesproken wensen en weder kerig die der raad aanbood. Hij hoopte dat de voorzitter kracht en energie van God zal mogen ontvan gen om in het belang van de ge meente werkzaam te zijn en deed een beroep op bestendiging van de prettige wijze van samenwerking In de raad. Wat meer gevaar voor difterie AMSTERDAM, 3-2. Ondanks het geringe aantal gevallen van difte rie in de jaren 1957 en 1958 verge leken met de jaren daarvoor en met name in de periode 1940-1948, is er toch enige - zij het zeer geringe - reden tot ongerustheid. De half jaarlijkse cijfers van 1957 en 1958 wijzen er op, dat de difterie zijn dieptepunt is gepasseerd en op nieuw begint te stijgen. Bovendien is ook in enkele andere Westeuro- pese landen, zoals Zwitserland, Duitsland en België, een toeneming van het aantal difteriegevallen te constateren. Een derde aanwijzing van een mogelijke ontwikkeling van een nieuwe epidemie is gele gen in het optreden van lokale kleine epidemieën. STAD EN PROVINCIE haamstede Burgerlijke stand en loop der bevolking over januari 1959. Geboren: 4. Robert, z. van K. van Dijke en W. den Boer; 12. Dirk Huig z. van B den Boer en J. C. Tim- mers; 20. Marinus Izaak, z. van D. van Boven en A. de Bruijn; 20. Jo hannes, z. van C. W. Landman en M. W. Boot. Overleden: 19. Anna Cornelia Ornée, 73 j., echtg. van J. C, Koo- man. Ingekomen: 5. M. G. van Wave- ren en zoon uit Leiden; 29. W. van Meuwenhuize uit Utrecht. Vertrokken: 3. J. M. Vis naar 's-Gravenhage; 6. M. A. de Meij naar Renesse; 9 D. R. Labee en ge zin naar Renesse; 12. M. N. Felius naar Eindhoven; 12. C. A. Landman naar Apeldoorn; 12. K. Geleijnse en echtg. naar Middelburg; 15. C. J. Stam en gezin naar Haarlemmer meer; 28. A. Overdulve en gezin naar Zierikzee. Ingezondc i mededeling ders, aangezien dit een te grote bres zou schieten in het beschikba re aantal dienstplichtigen. Zelfs de inschakeling van deze veteranen zal volgens de minister het perso neelstekort niet geheel kunnen aan vullen. glaasje AGENDA Heden (donderdag) Zierikzee: 8 uur, openbare vergade ring gemeenteraad. Schuddebeurs: café den Hollander, 7 30 uur, uitv. muzlekver. „Con Amore". Morgen (vrijdag) Haamstede: hotel Bom, 7.30 uur, vergadering onderaf. Veiling. De V.S. beraden zich over Indonesisch verzoek om voor qan waarde van ongeveer tien miljoen dollar licht militair materieel aan te kopen, zo is dinsdag in diploma tieke kringen te Washington ver nomen. Een woordvoerder van het „State Department" verklaarde desgevraagd, dat „men aanvullende hulp overweegt", maar hij kon geen commentaar leveren. bruinisse Tijdrede voor S.G.P. Ds. G. J. Dorsman, Ned. Herv predikant te Staphorst en bestuurs lid van de Staatkundig Gerefor meerde partij, zal vrijdagavond 6 februari in de kerk der Ger. Ge meente een verkiezingsrede (tijd rede) houden. De in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse gehouden collecte voor de slachtoffers van de watersnood in Frankrijk, in de Cevennen, bracht f 427,67 op. Bij de landbouwer J. J. van de Velde te Bruinisse staat een witte rozenstruik in bloei. Burgerlijke stand en loop der bevolking over januari 1959. Geboren: 2. Elizabeth, d. van C. Bal en M. de Waal; 12. Anna, d. van M. D. Bal en P. Dijkstra; 21 Peter, z. van P. Quaak en C. L. Sie- ling. Overleden: 4. Jan Blok, 29 j. echtg. van A. van der Wèrf; 15. Adriaan Houkamp, 36 j. ongeh. (overl. te Zierikzee). Gehuwd: 22. Maarten Stouten, 23 j. j.m. van Oosterland en Pieter- nella Ootte, 19 j. j.d. Ingekomen: Jacob J. van Thiel en gezin uit Hellevoetsluis; Corne lls de Keizer en gezin uit Muiden; Adriaan de Boer en echtg. uit Zon- nemaire; Marinus Ph. van Steen uit Yerseke. Vertrokken: Maria A. van den Bos naar Oosterland; Pieternella L. Okkerse naar 's-Gravenhage; Mar- celis van den Berge en gezin naar Heemstede; Marius Verstrate en gezin naar Oosterland; Marie E. J. Jumelet naar Rotterdam; Jan de Haan en gezin naar Zwolle; Mar tina M. Giljam naar Haarlem; Leendert M Bal en gezin naar Herven en Aardt; Anthonie Jume let naar Schiedam; Elizabeth P. van Zuidland naar Goes; Hans Karei Michaëlis en gezin naar Goes; Jan van Wijk en gezin naar Hasselt. nieuwerkerk —Loop der bevolking over Ja nuari 1959. Ingekomen: Jannetje van der Hoek, van Naaldwijk. Vertrokken: Johanna G. C. Bleij- erveld en gezin, naar De Bilt; Ja kobus A. Sijrier, naar 's-Graven hage; Adriaan Scherpenisse en echtgenote, naar Gent. Ingezonden mededeling st. philipsland Uitvoering „Con Amore" De muziekvereniging „Con Amo re" hield in de bovenzaal van hotel „De Druiventros" te St. Philipsland haar jaarlijkse uitvoering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer R. Kramer, mee dat door ziekte van een der leden de hulp was ingeroepen van de zustervereniging te Anna Jacoba- polder (Ombona) voor het opvoeren van een toneelstuk. Nadat vóór de pauze het muzikale gedeelte was afgehandeld, werden na de pauze twee toneelstukjes opgevoerd. Na afloop dankte de voorzitter allen die aan het welslagen van de ze avond hadden meegewerkt en sprak hij de wens uit dat er nog vele dergelijke avonden zouden volgen. Over belangstelling had men niet te klagen. kerkwerve Loop der bevolking over ja nuari 1959. Ingekomen: Cornelis Fondse met gezin van Zierikzee; Maria Haze, e. v. van 't Veer van Zierikzee; Nehemia van 't Veer, van Breda. Vertrokken: Tj. de Jonge met gezin naar Rotterdam; Adriaan van Snippenberg, naar Zierikzee. feuilleton door Hanoi Spoor Ondanks de eentonigheid eisten nauwkeurige afmetingen van de ringen een doorlopende oplettend heid. Maar Andries vond het geest dodend werk. Het bevredigde hem niet. In de schafttijd had hij geen con tact met zijn collega's. Men stak al gauw onderling de spot met de sombere buitenjongen. Wel zorgde men dat die spot niet al te open lijk werd want, die buitenjongen zag er ongemakkelijk uit en bleek een paar stevige knuisten aan zijn lijf te hebben. Men liet hem daar om zoveel mogelijk met rust. Iets dat Andries nog meer in de gele genheid stelde om met sombere ge dachten rond te lopen. Op de uitbetalingsdag werd hem een loonzakje toegeschoven en om zijn handtekening gevraagd. An dries mompelde wat en stak het zakje bij zich. Hij verwijderde zich zonder op de tegenwerpingen van de ander te letten. Er werd hem nog iets nageroepen maar Andries wandelde door of het hem niet aan ging. Thuisgekomen maakte hij zich zelf uit voor lafaard. Hij had in het bijzijn van de anderen niet durven zeggen dat hij geen handtekening wou zetten. Nu zat hij volgende week voor hetzelfde geval. Op de fabriek kreeg hij een op merking over zijn gedrag, en zijn loonzakje was de volgende keer apart aan de beurt. „Alsjeblieft", zei de man achter het loketje, en hield 't zakje vast „en tekenen". „Nee, ik teken niet", zei Andries. Over zijn brilleglazen keek de man hem niet begrijpend aan. „Man, dat wordt toch bij ons een janboel als er niet getekend wordt. Je tekent alleen maar voor de ge wone formaliteiten". Andries schudde halsstarrig het hoofd. De man trok het zakje te rug. „Ook al goed, dan krijg je het per postwissel, maar ik raad je aan om wijzer te worden. Er valt hier meer te tekenen Hier is een for mulier dat ingevuld moet worden terug gebracht. Met lome schreden verliet An dries de fabriek. Zijn geld zou over de post komen. Dan kon hij het ook niet gaan halen, want dat beteken de eveneens een handtekening. Had hij een gehele week in die stoffige fabriek gestaan en geen cent ver diend. Er zat niets anders op dan naar wat anders uit te kijken. Thuisgekomen overdacht Andries zijn ongewone toestand. Het was toch te gek om niet meer te gaan werken en thuis te blijven lopen tot zijn laatste cent op was. Bovendien zou hij dan evengoed voor hetzelf de feit komen te staan als nu. Hij kwam tot de conclusie dat het maar het beste zou zijn om zijn trots op zij te zetten en met zijn voormalige baas te gaan spreken. Misschien wist deze een oplossing. Andries werd hartelijk ontvan gen, zowel door baas Schram als door zijn vrouw, die dol-nieuwsgie- rig was naar wat er toch allemaal tussen Martha en Andries gebeurd was. De baas was blij met de kans zijn hardwerkende knecht terug te kunnen krijgen. De nieuwsgierig heid van de vrouw werd ondanks haar lekkere koffie en vriendelijke vragen niet bevredigd. Andries talmde met zijn verzoek. De baas, die wel begreep dat An dries niet alleen voor een mooi- weer-praatje was gekomen, vroeg of hij mee ging om te tuinen. Andries was dadelijk weer in zijn element De mannen verdiepten zich in het wel en wee van een tuinderij. Toch had Andries steeds een onrustig gevoel en peinsde hij hoe hij het best zijn verzoek kon inkleden zonder al te veel van de intieme gebeurtenissen prijs te ge ven. Niet dat de baas het vertrou wen van Andries zou misbruiken, maar baas Schram zijn vrouw zou zeker niet rusten voor ze met aller lei slimme vragen alles van de ge schiedenis zou weten. Toen de baas dan ook over een tekort aan werkkrachten klaagde, vond Andries het het meest ge schikte ogenblik om zich aan te bieden. De baas had echter toch een voorwaarde. „Tot nu toe werkte je bij mij als losse werker. Je nam ge deelten aan en verdiende ve l. door dit in de kortst mogelijke tijd af te werken. Nu gaat het niet om dat verdienen, maar ik wil vast op je kunnen rekenen, en niet dat je ook bij andere bazen nog werk aan neemt". Andries dacht over die vraag na. Dus als vaste arbeider. Andries had geen bezwaar, maar wist haast ze ker dat hij dan weer voor moeilijk heden met handtekeningen gezet zou worden. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5