Dulles sprak met Selwyn Lloyd over kwestie-Duitsland DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 5 FEBRUARI 1959 No. 18509 115e Jaargang ZMKmStMWNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 0'110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 1 37677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 MacMillan gaat tien dagen naar Sovjet-Unie LONDEN, 4-2. De bespreking die de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken woensdagmiddag in Londen met zijn Britse ambt genoot Selwynn Lloyd heeft ge had.' betrof voornamelijk de kwes tie-Duitsland. de ontwapening en het Midden-Oosten, zo wordt van officiële zijde meegedeeld. Beslis singen zijn er niet genomen. Het ging slechts om een gedachtenwis- scling. Dulles en Lloyd zetten hun ge sprek donderdagochtend voort. Woensdag heeft Dulles ook ge sproken met de NAVO-bevelhebber Norstad en wel over Duitsland. Woensdagavond heeft Dulles met premier MacMillan gesproken over diens reis naar Moskou. In parle mentaire kringen noemt men 21 fe bruari als waarschijnlijke vertrek datum. Verwacht wordt, dat MacMillan een week tot tien dagen in de Sow- jet-Unie zal blijven. Het bezoek zou hetzelfde karakter dragen als het officiële bezoek van Chroésjtsjef, toen uitsluitend partijleider, en Boelganin, de toenmalige minister president, in 1956 aan Londen. Er werden toen zowel besprekingen op het hoogste niveau gevoerd als uit stapjes gemaakt. In Amerikaanse kring te Londen zegt men, dat er geen meningsver schillen aan de dag zijn getreden bij de besprekingen. Men voegt hieraan toe, dat Dulles niet naar Europa is gekomen omdat er ern stig verschil tussen de westelijke regeringen zou bestaan. Van welingelichte zijde werd na de besprekingen tussen Dulles en MacMillan vernomen^ dat zij het erover eens zijn, dat een conferen tie met de Sowjet-Unie over de Duitse kwestie voor 27 mei bijeen dient te komen. Epidemie in Britse kraaminrichting TREDAGAR, 4-2. In een kraam inrichting te Tredagar, in het En gelse graafschap Monmouthshire, zijn sinds maandag vijf baby's ge storven aan een geheimzinnige ziekte, die alle baby's die daar ver pleegd worden heeft aangetast. De perschef van de Britse ver eniging van artsen heeft meege deeld, dat de baby's op het ogen blik geïsoleerd zijn en niet achter uitgaan. Hij verklaarde dat het hier een besmetting betrof met een bacil uit de groep der ingewandsziekten die zelden voorkomt. AMERIKAANS C0NV00I - NA LANGDURIGE BESPREKINGEN - DOORGELATEN Russen lieten wagens vertrekken zonder onderzoek HELMSTEDT, 4-2. De vier Ame rikaanse vrachtauto's, die op de autoweg naar Berlijn door de Sow- jet-autoritciten werden vastgehou den. zijn om even na 19 00 uur (Ned. t(jd) west-Duitsiand binnen gegaan. Findlay Burns, de officier van de Amerikaanse militaire missie in Berlijn, die belast is met politieke aangelegenheden, was eerder op de middag in Helmstedt aangekomen Nog niet op de hoogte MANILLA, 3-2. De Philip- pijnse politie is met hemden een grote speurtocht begon nen naar twee Japanse mi litairen, die niet weten dat de tweede wereldoorlog is af gelopen en nog steeds met vechten doorgaan. De Japan ners, een tweede luitenant en een sergeant, hebben zon dag een wegwerker neerge schoten. De vorige maand hebben zij een boer gewond. Zij hebben zich, sedert der tien jaar geleden de Philip- pijnen door de Amerikanen loerden bevrijd, in de bossen van het eiland Lubang ver borgen gehouden. Functiona rissen van de Japanse am bassade in Manilla hebben vorig jaar pamfletten boven het eiland laten uitwerpen om de vechtjassen mede te delen dat de oorlog afgelo- penis en dat ze zich moeten overgeven. Men is er echter niet in geslaagd in contact met de militairen te treden. voor besprekingen met de politieke adviseur van de Russische com mandant in Berlijn. Om 19.00 uu* zei hij tot een groot aantal verslag gevers: „Ik denk dat als u een paa- minuten wacht, het konvooi is door gelaten". Enkele minuten later pas seerde het konvooi. Volgens geallieerde functionaris sen is de normale gang van zaken dat chauffeurs van legervoertuiger een reisvergunning aan de Rus sische grensbewaking tonen. Dr grenswacht heeft niet het recht dr lading te inspecteren of om anderr paoieren te vragen. De Amerikaner hebben hun lading dan ook nie' laten onderzoeken. Een woordvoerder van het Ame rikaanse leger in west-Berlijr heeft in de nacht van woensdag o»- donderdag meegedeeld, dat de Rus sen de vrachtauto's vrijgaven na besprekingen tussen Amerikaner en Russen, die twee-en-een-half uur hebben geduurd. De Russen lieten de wagens vertrekken zon der ze te hebben doorzocht. „NASCHADE" STORMRAMP 's-GRAVENHAGE, 4-2. Het Twee de Kamerlid van der Peijl heeft aan de ministers van Financiën a.i. en van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend, j dat de schade, ontstaan door de na- werking van zout water, zg. „na- j -chade", in die gebieden, die ten gevolge van oorlogshandelingen en/ of van de ramp van 1 februari 1953 geïnundeerd zijn geweest, steeds groter vormen gaat aannemen en er alleen in Zeeland al, naar schatting 20.000 woningen bij betrokken zijn? 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, kunnen de mi nisters dan mededelen, wanneer en op welke wijze tot afwikkeling van deze „naschade" zal worden over gegaan, temeer, waar door de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, reeds bij de be handeling van de begrotingen vanr; ijn departement voor 1958 en 1959, 's medegedeeld, dat de technische -egeling volledig gereed is? Baby in de wieg gestikt ZANDVOORT, 4-2 Woensdag ochtend werd de nog geen twee naanden oude baby van de familie J. van der P. in Zandvoort dood in 'net wiegje aangetroffen. Het bleek lat het meisje door een losgewoeld lekentje was gestikt. Verkiezing „Miss Bril 1959" AMSTERDAM, 4-2. Een groot aantal brildragende vrouwen heeft :ich aangemeld voor mededinging naar de tit'el „Miss Bril 1959", in oen door de stichting „Oog en Bril" litgeschreven wedstrijd. Op 1 fe bruari sloot de termijn van inzen ding. Een commissie van deskun- iigen zal nu, aan de hand van de ngestuurde foto's, dertig dames se- ecteren uit het totaal der aanmel- lingen. Uit deze groep van dertig zullen negen finalistes worden ge kozen. Dit negental zal op donder dag 9 maart a.s. voor een interna tionale jury verschijnen. V Zo ploeterde het halve Zwitserse vrachtschip „Nyon", getrokken dooi een sleepboot naar de Nieuwe Waterweg. In Bolnes zal het schip, dal by een stranding aan de Engelse kust het voorste deel verloor, een nieuwe verlengde boeg krijgen. Het schip is hier gefotografeerd tei hoogte van Doggersbank. (Luchtfoto A.N.P.) CONFERENTIE STAKING KERNPROEVEN Rusland wil spreken over mogelijkheid van buitenlanders in controleposten BESPREKINGEN OVER CYPRUS NICOSIA, 4-2. Van gewoonlijk betrouwbare Turkse zijde op Cyprus Is meegedeeld, dat premier Mcn- dores van Turkije donderdag te Ziirich zijn Griekse ambtgenoot Karaman'is zal ontmoeten voor een gesprek over Cyprus. j Een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag te Istanbul beves tigd, dat Menderes en Karamanlis elkaar te Zürlch zullen ontmoeten. Aan de bespreking zal ook worden deelgenomen door de Turkse en de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Zorlu en Averoff. De Turkse ministers zullen don derdag uit Ankara vertrekken, al- dua eeti woordvoerder to Istanbul. In de buurtschap Eisen bij Markelo, waar nog enige grote veenplassen liggen met een sterke rietbegroeiing, is men nu de plassen zijn bevroren en men er dus in door kan dringen, begonnen aan het oogsten van het riet. De mannen oogsten het riet met de zicht en vrouwen binden het met stro tot bossen. De rietoogst is dit jaar zeer goed. Het riet, dat voor dakbedekking en het maken van plafonds word gebruikt, is veel langer dan vorige jaren. - De foto toont de oogst in volle gang. GENEVE, 4-2. Prof. Federof, de voornaamste technische afgevaar digde van de Sowjet-Unie op de Amerikaans-Russisch-Britse confe rentie over het staken van proeven met kernwapens, heeft zich woens dag bereid verklaard te spreken over de mogelijkheid, dat in vier of vijf van de tien of elf controle posten in de Sowjet-Unie, buiten landers sleutelposities zullen bezet ten. Volgens Sow jet-kringen, die dit meedeelden, had prof. Federof ge zegd, dat de buitenlanders wellicht de leiding zouden hebben over ze kere groepen technici in de betrok ken posten. Voormalige Franse gebieden zelfstandig PARIJS, '4-2. Twaalf voormalige Franse overzeese gebiedsdelen zijn vandaag staten met binnenlands zelfbestuur binnen de nieuwe Fran se gemeenschap geworden. Dit als gevolg van een besluit dat op de eerste vergadering van de uitvoe rde raad der gemeenschap te Parijs is genomen. Het betreft ge- oieden in Afrika plus Madagascar. Buitenlandse zaken, verdediging, valutazaken, economische en finan ciële politiek, strategische grond- -r,rforj institie, hoger onderwijs, internationaal vervoer en telever- bindingen komen onder de gemeen schap als geheel te ressorteren. Oude mail omgekomen MUKSELKANAAL. 4-2. Woens- dagavond tegen half zeven is te ai hermond de 74-jarige J. de Jonge, ter hoogte van plaats no. 86 door er auto. bestuurd door de heer P. B. overreden. Volgens verklaring van de chauf feur had deze wel iets op de weg zien liggen, maar hij had' niet het vermoeden, dat dit een mens was. Hii reed er overheen, en het slacht offer bleek daarna overleden. He4 staat nog niet vast of de Jongo reeds levenloos op de weg lag toen hij werd aangereden. De Britse koningin moeder, ko ningin Elizabeth is woensdagavond per vliegtuig uit Londen vertrok ken voor een reis van drie weken door Kenia en Oeganda. De Sowjet-delegatie had eerder gezegd, dat Moskou bereid was vier of vijf buitenlanders toe te laten voor het toezicht op de controle, maar het Westen zag hierin geen wijziging van het eerder door de Russen ingenomen standpunt, dat de leiding van de controleposten in Rusland zou moeten bestaan uit Russen. Westelijke kringen zijn van oor deel dat de Russische houding op heldering behoeft, daar het niet duidelijk is of de buitenlandse waarnemers in de Sowjet-Unie ook de controle-apparaten zouden mo gen bedienen. Vrijgezellen organiseren zich VENRAY, 4-2. Bij alle drukte voor de carnaval hebben de vrijge zellen van het dorp Ysselsteyn (ge meente Venray) ook nog het initia tief genomen een plaatselijke vrij- gezellenclub te stichten. Over het uiteindelijke doel en de werking van de vereniging moet men zich nog beraden, doch het succes lijkt gezien de toeloop van een 30-tal leden bij voorbaat verzekerd. a Een rechter te Vanderbijlpark, nabij Johannesburg in Zuid-Afrika, heeft een 21-jarig negermeisje tot vijf weken gevangenisstraf veroor deeld wegens diefstal van twee schilling negen pence (circa f 1,50). Het was de eerste maal dat het meisje met de strafrechter in aan raking kwam. Twee mannen zijn woensdag te gen middernacht in een kazerne te Tidworth ten noordwesten van Southampton binnengedrongen, hebben een slapende soldaat ge kneveld en zijn met pistoolmitrail leurs en geweren verdwenen. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft woensdagavond op een receptie van de ambassade van Ceylon in Moskou verklaard lat de reis van Mikojan naar de V.S zowel negatieve als positieve asnecten heeft opgeleverd en over het algemeen een goed iet» is ge weest. in zee gestort WASHINGTON 4-2. Een Japans ■chip heeft gemeld, dat het woens dag een brandend vliegtuig in zee heeft zien sforien ten westen van de Bermuda-eilanden. Het on«F«»'uk p-^heurde ongeveer op hetzelfde tijdstip waarop de Amerikaanse luchtmacht berichtte dat er een vliegtuig van de Ame rikaanse weerdienst met twaalf man aan boord vermist werd in het gebied van de Bermuda-eilanden. De Amerikaanse kustwacht, die het bericht van het Japanse schip ook ontvangen heeft, deelde later mee dat dit schip twee uur gezocht heeft naar het verongelukte vlieg tuig, maar niets heeft gevonden. De Taoanner was gedwongen het zoe ken te staken omdat de lading be gon te werken. Uit Bermuda en New York zijn vliegtuigen naar het gebied van de "amp vertrokken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In haar woning in de Van Hallstraat te Amsterdam :s de 85-jarige mevr. Y. Brandsma foor gasverstikking om het leven gekomen. De gaskranen bleken bij onderzoek niet goed te zijn geslo- ALKMAAR. Een 11-jarige jongen 4e Bergen (N.Hheeft in de tuin van de vorig jaar overleden beeld houwer Willem Reyers aldaar, een Veld, een in rode zandsteen uitge voerd liggend vrouwennaakt, ver nield. Het kunstwerk had een waarde van f 2000. Het hoofd was van het beeld getrapt en daarna in de grasberm nabij de woning van mevrouw Reyers neergelegd. AMSTERDAM Bij een ongeluk op de weg Amsterdam-Edam ten gevolge van het slippen van een auto, is de 52-jarige mevrouw J. Oosterbaan-Koopmans uit Amers foort om het leven gekomen. 's-GRAVENHAGE. Minister Staf is van mening, dat het bombarde ment van Rotterdam in mei 1940 niet als een geoorloofde oorlogs daad mag worden beschouwd. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Ka merlid Bakker over een artikel over dit bombardement in de „Mi litaire Spectator". ZWOLLE. De 54-jarige gehuwde petroleumventer J. Muller te Ha- velte is in de Smildervaart te Ha- velte verdronken Voorbijgangers zagen een fiets onbeheerd tegen een afrastering staan en toen zij op on derzoek uitgingen, troffen zij M. dood in het water aan. PRINS BERNHARD IN CHILI SANTIAGO (Chili), 4-2. Prins Bernhard heeft woensdag in gezel schap van de Nederlandse ambas sadeur in Chili, de heer Ch. J H. Daubanton, een bezoek gebracht aan de president van Chili. Na afloop van het bezoek zei de Prins dat hij met de president ge sproken had over de versterking van de betrekkingen tussen Chili en Nederland en dat het onderhoud bijzonder hartelijk was geweest. Daarna vertrok de Prins naar Pinar del Rio, waar hij woensdag avond een internationaal concours hippique zal openen. Louis Armstrong op Schiphol SCHIPHOL, 4-2. Vrijdagavond zullen Louis Armstrong, de 59-ja rige Amerikaanse jazzkoning en zijn ,,A11 Stars" met het Sabena- vliegtuig van Stockholm, waar Armstrong zijn Europese tournee is begonnen, op Schiphol aankomen. Armst'ong wordt vergezeld door zijn echtgenote Lucille en verder van de „stars" Danny Barcelona, drums, Billy Kyle, piano, Mort Her- bert, bas, Trunnv Young, trombo ne, Velma Middleton, zangeres en Peanuts Hucko, klarinet. Verder bevinden zich in het ge zelschap nog de particuliere aris van Armstrong, Schiff, en enkele 4 andere medewerkenden. Olt nummer bestaat uit 8 pagina's Amerikaans vliegtuig Alle troost uit mensen is kortstondig en ij del, maar de innerlijke troost, die uit de waarheid voortkomt, is zalig en waarachtig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1