Dulles bestudeert kwestie tegenvoorstellen aan de Sovjet=Unie DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAQ 3 FEBRUARI 195» No. 18508 115e Jaargang ZUKZIinSMWM>E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKT1E EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lókenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De Duitse kwestie Enige terugtrekking van troepen WASHINGTON, 3-2. De Ameri kaanse senator Fulbright heeft maandag na een lang onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles ge zegd, dat de minister een ernstige studie maakt van de kwestie van tegenvoorstellen aan de Sowjet- Unle over Duitsland. Dulles zei, aldus Fulbright, dat het noodzakelijk is de standpunten van alle verbonden landen met el kaar in overeenstemming te bren gen. Volgens de senator spraken Dul les en hij over verscheidene moge lijkheden, bijvoorbeeld over terug trekking van geallieerde en Rus sische troepen tot op een aanzien lijke afstand van de Elbe. Dit was voorgesteld door de Russische vice- premier Mikojan, tijdens diens be zoek aan de Verenigde Staten. Een woordvoerder van het West- 'duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de meest voor de hand liggende datum voor een vier-mogendhedenconfe- rentie met de Sowjet-Unie, tussen begin april en de tweede helft van mei ligt. Volgens de bondsregering zouden de ministers van Buitenlandse Za ken van de westelijke „grote drie" en de Bondsrepubliek het best kun nen vergaderen kort voor de con ferentie van de NAVO, die van 2 tot en met 4 april te Washington wordt gehouden. Golfmeter geplaatst noordwestelijk van Haamsteedse vuurtoren Golfpaal met „radio aan boord" 's-GRAVENHAGE, 2-2. Begun stigd door het goede weer is op ongeveer acht kilometer uit de kust noordwestelijk van de vuurtoren van Haamstede op het eiland Schouwen, de tweede golfhoogte meter geplaatst. Deze 34,5 meter lange, stalen buispaal, met een doorsnede van een meter, is in het tijdvak van 28 tot en met 30 januari opgesteld. De paal is tot een diepte van 14 meter in de bodem gespoten. De water diepte ter plaatse bedraagt 10 me ter min N.A.P. Op de paal is een rond stalen huis geconstrueerd, waarin worden ondergebracht de apparaturen voor het meten van het golfpatroon en een getijmeter. Deze paal is de eerste golfpaal in zee, die wordt uitgerust met apparatuur voor het langs radiografische weg overbren gen van de verkregen gegevens. De VERKLARING VAN DEMOCRATEN IN V.S. Aanvalskracht moet blijven WASHINGTON, 2-2. „Ons ver mogen om met atoomwapens aan te vallen, moet de hoogste voor rang hebben", zo staat in een ver klaring van de adviesraad der Amerikaanse democratische partij over de nieuwe politiek die de Ver. Staten zouden moeten volgen. „Indien wij uit sufheid in een toestand zouden geraken, waarin de Sowjet-Unie in de gelegenheid is ons onze vergeldingscapaciteit te ontnemen, zou er voor de vrije we reld geen veiligheid meer bestaan. Wij moeten ons tot het uiterste in spannen om een dergelijke ramp te voorkomen". De raad is van mening dat in de tweede plaats de nadruk moet val len op de samenstelling van de ver bonden strijdkrachten in Europa en elders, uitgerust om agressie van minder grote omvang te weerstaan, zonder een volledige atoomoorlog te ontketenen. Na-inlevering oude zilveren rijksdaalders 's-GRAVENHAGE, 2-2. Over en kele weken eindigt de inleverings termijn van de oude zilveren rijks daalders. Bij alle postkantoren en poststations en bij de kantoren en agentschappen van de Nederland- sche Bank N.V. bestaat nog tot en met woensdag 18 februari a.s ge legenheid tot omwisseling van deze buiten omloop gestelde munten te gen gangbare Nederlandse betaal middelen. BRUINISSE Vergadering afdeling SchouWen-Duiveland „Schuttevaer" Heel wenslystje voor algemene vergadering Vrijdagavond hield de afdeling Schouwen-Duiveland van de schip persvereniging „Schuttevaer", haar 61ste jaarvergadering in „Het Veer huis" te Bruinisse. De voorzitter, de heer Jac. de Rijke uit Zonnemaire, sprak in zijn openingswoord er zijn spijt over uit dat van het bestuur de heren L. Jumelet-Wesdorp en O. L. van der Klippe niet aanwezig konden zijn, terwijl de heer P. J. van der Doe wegens zakelijke aangelegenheden verstek moest laten gaan. In zijn jaaroverzicht moest hij constateren dat voor de binnen vaart 1958 niet zo gunstig was ge weest als 1957 en voorgaande jaren. Ook de mosselvisserij gaf niet de resultaten voor de meesten die zij hadden gehoopt. Het door de heer P. J. van der Doe gemaakte jaarverslag, alsmede de financiële jaarstukken, werden voorgelezen door de heer S. Beek man. Voorstellen voor de A.V. Bij de voorstellen te doen aan de algemene vergadering te Zwolle, kwam weer heel wat op het tapijt. Zo werd er gepleit voor het ver hogen van twee bruggen te Utrecht en de brug bij Weesp; voor een lichtopstand aan de Friese kust na bij de ingang van de Noordoost- Meep. Geklaagd werd dat het top licht van in het Merwedekanaal va rende kustvaarders, verblindend werkt, omdat deze schepen met ge streken mast varen en het toplicht dus te laag komt. Wanneer werd voorgeschreven dat dit toplicht op een lage mast moet worden aange bracht, zou veel gewonnen zijn. De heer B. W. Schot uit Zierik zee bleef met zijn wensen dichter bij huis. Hij zou gaarne zien dat een loopsteigertje aan de keersluis te Zierikzee werd aangebracht en achtte het gewenst dat een belboei werd gelegd bij de haveningang te Zierikzee. Deze haveningang is moeilijk te vinden en de Westha- vendijkof de Kurkenol zijn obsta kels waarop schepen dikwijls vast komen te zitten. Een licht kan niet worden aangebracht, omdat dit te veel kost; een belboei zou een op lossing kunnen brengen. De heer Jac. de Waal Lz. zou de misthoorn van Marken ook in de nacht geluid willen doen geven. De aftredende bestuursleden, de heren J. van der Linde uit Zierik zee, de heren O. L. van der Klippe en S. Beekman uit Bruinisse, wer den allen bij acclamatie herkozen, maar de heer O. van der Klippe kon wegens zijn leeftijd geen nieuwe herbenoeming meer aan nemen. In zijn plaats werd be noemd zijn zoon de heer W. van der Klippe. Als afgevaardigde naar de alge mene vergadering 1959 in Zaandam werd aangewezen de heer P. J. van der Doe uit Zierikzee. ontvanginrichting hiervoor zal bin nenkort op de vuurtoren van Haam stede worden geplaatst. Op de top van de paal is op een hoogte van dertien meter boven N.A.P. ter beveiliging tegen aan varing, een groen seinlicht ten be hoeve van de scheepvaart gemon teerd. Nog zoeken naar de „Hans Hedtoft" KOPENHAGEN, 2-2. Het zoeken naar overlevenden van het ver miste Deense schip, de „Hans Hed toft", is maandag voortgezet in be tere weersomstandigheden en met iets meer hoop, nadat in het gebied van de ramp radio-signalen, moge lijk van een reddingsboot, waren opgevangen. In de namiddag ontvangen be richten maakten echter geen mel ding van een spoor van overleven den of van het schip, noch van nieuwe radio-signalen. Een woordvoerder van de Cana dese luchtmacht in Halifax, Nieuw Schotland, zei later dat men de radio-signalen niet opvatte als een mogelijk teken van overlevenden: er waren geen speciale instructies naar de reddingsboten of -vlieg tuigen uitgegaan. Het beste nieuws was maandag aldus de woordvoerder - dat de weersverbetering aanhield. De gol ven waren niet mee zo hoog en de wind nam af. T en toonstelling „Dit maakt Tholen" THOLEN, 2-2. Op 19 februari zal in de veilinghallen te Tholen een tentoonstelling worden geopend on der de titel „Dit maakt Tholen". De bedoeling van de organisatoren, de commissie bevordering werkge legenheid eiland Tholen, is bekend heid te geven aan de productiviteit van de industrieën op het eiland, teneinde groter afzetmogelijkheden te ontwikkelen en daardoor meer werkgelegenheid te scheppen voor de eilandbewoners. Het gemiddeld aantal werklozen in 1958 bedroeg 800 zielen op een bevolking van 15 duizend. Dit aantal werklozen zal, als er geen uitbreiding in de indus trie komt, groter worden ic ver band met de toenemende mechani satie in de landbouw. Aan de ten toonstelling nemen ongeveer 30 fa brikanten deel. De bisschopszetel van Roermond, die na de dood van mgr. dr. A. Hansen zeven maanden vakant is geweest, zal binnenkort weer wor den bezet. Paus Johannes XXIII heeft tot bisschop van Roermond benoemd de 52-jarige president van het kleln-seminarie Rolduc te Kerkrade, mgr. P. J. A. Moors. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLIELAND. De rijkspolitie van Vlieland heeft dezer dagen aange houden de 50-jarige G. te Vlieland en zijn ongeveer 30-jarige onge trouwde stiefzoon D. uit Wolvega. Bij hun verhoor bekenden zij ge durende de laatste anderhalf jaar grote partijen goederen te hebben gestolen uit zomerhuizen en hotels. STADSKANAAL. De 45-jarige R. Stikfort is door gladheid van de weg met zijn personenauto op een aldaar geparkeerde vrachtauto ge reden. Hij werd hierbij op slag ge dood. De auto werd ernstig bescha digd. Zondagochtend is de scheepvaart op de Westerschelde gestremd geraakt voor schepen groter dan 3.000 ton, doordat twee schepen in de vaargeul naar Antwerpen ter hoogte van Liefkenshoek zijn gestrand Eerst liep de 21.000 ton metende Belgische supertanker „Fina America" aan de grond en later kwam het 4.000 ton metende, uit Japan afkomstige Duitse schip „Wéserstein", dat langs de „Fina America" heen Antwerpen trachtte te bereiken, aan de andere kant van de vaargeul vast te zitten. Het schip maakte al spoedig water en dreigde te breken. - Deze lucht foto .toont op de voorgrond de „Weserstein", terwijl sleepboten trachten het schip vlot te krijgen en bergingsschepen een gedeelte van de lading overnemen. (Luchtfoto A.N.P.) Prins Bernhard voor vierweekse reis naar Zuid-Amerika vertrokken Bezoek aan Chili, Paraguay en Brazilië s-GRAVENHAGE, 2-2. Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden is hedenmiddag om 12.45 uur per K.L.M. van Schiphol vertrokken voor een reis van onge- /eèr vier weken naar enige landen ;n Zuid-Amerika. Allereerst begeeft Zijne Konink- 'ijke Hoogheid zich naar Chili waar 'lij in Vina del Mar in zijn hoeda nigheid van president van de Fede ration Equestre Internationale het Amerikaanse hippisch kampioen schap, waaraan ook Europese rui ters deelnemen, zal bijwonen. Tij dens zijn verblijf in Chili zal de Prins ook een bezoek brengen aan de president van dat land. Op 9 februari vertrekt Zijne Ko ninklijke Hoogheid voor een drie daags ofifcieel bezoek naar Para guay. Op 13 februari zal de Prins naar Brazilië doorreizen. Het voornaam ste doel van het bezoek aan dit land is een tocht van enkele dagen langs de Nederlandse landbouwkolonies. De Prins zal ook aandacht beste den aan de alhier gevestigde Neder- 'andse bedrijven en de talrijke le den van de Nederlandse gemeen- :chap ontmoeten. Hij zal hun club huis in Pirituba bezoeken. Op 18 februari komt Zijne Ko ninklijke Hoogheid in Rio de Ja neiro aan, waar hij bezoeken zal brengen aan verschillende autori teiten Op 20 februari zal hij de gast zijn van president Kubitschek in Brasilia, de in aanbouw zijnde nieuwe hoofdstad van Brazilië. Ook in Rio de Janeiro zal Zijne Konink lijke Hoogheid de Nederlandse ko lonie ontvangen. Vermoedelijk op 21 februari zal de Prins Brazilië verlaten teneinde nog enige dagen voor een privé be zoek in Mexico te verblijven. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Wie zich in woede vertoont J laat zich door een microscoop J bekijken. De Franse militaire autoriteiten hebben maandag in Algiers bekend gemaakt dat de vorige week in Al- geraië 653 rebellen zijn gesneuveld en 163 gevangen genomen. Aan Franse zijde sneuvelden 43 man. s In de Australische staat Victo ria woedt een reusachtige bos brand, die reeds aan tienduizenden stuks vee het leven heeft gekost. Uitgestrekte bossen zijn een prooi der vlammen geworden. De weg van Melbourne naar Sydney is on derbroken. De schade is enorm. TOCHTJE De Britse schrijver Rhoderic Walker is maandag in Mel bourne aangekomen na een tocht van 25.G00 km. per sta tioncar door Frankrijk, Duitsland, Bulgarije, Tur kije, Perzië, India, Siam, Birma en Malakka. De enige moeilijkheid onderweg was zijn arrestatie in Bulgarije, waar hij 24 uur vast zat om dat men meende dat hij een spion was. Aan de Pakistaan se grens nam hij een jonge Duitse lifter mee, die oor spronkelijk maar een paar kilometer mee zou gaan. Hij reed echter mee tot Perth in Australië. RENESSE Scheidend schoolhoofd J. M. de Nooijer hartelijk gehuldigd Bijzondere figuur verlaat het onderwijs ALMELO. De 78-jarige J. Brou wer, oud-raadslid van de gemeente Tubbergen is, toen hij per fiets naar huis ging, waarschijnlijk misleid door de mist in de beek langs de weg Harbrmkshoek te Tubbergen gereden en verdronken De volgen de morgen werd het stoffelijk over schot gevonden. BROEK IN WATERLAND. Zon dag is op de weg Amsterdam-Edam een Volkswagen geslipt en over de kop geslagen. Van de vijf inzitten den werden er vier uit de auto ge slingerd. Een van hen, de 52-jarige mevrouw Bouwe uit Amersfoort liep ernstige verwondingen op en overleed spoedig na het ongeluk. Twee kinderen van tien en twaalf jaar kwamen in de sloot langs de weg terecht en liepen geen verwon dingen op. Een in Duitsland wonen de detme liep enkele kneuzingen op. Do achttienjarige zoon van het slachtoffer, die achter het stuur zat, kwam met de schrik vrij. De Poolse politie maakt welis waar geen gebruik meer van licha melijke martelingen, doch bij het verhoren van verdachten wordt wel gebruik gemaakt van „chantage, leugens en morele druk die de ge vangene vernederen", zo heeft de Poolse r.k.-geestelijke Pirozynski maandag voor een rechter in War schau verklaard. (Van onze redakteur) „De vlag is vandaag uitgestoken, maar dit is werkelijk niet omdat de gemeente blij zou zijn, dat U de school gaat verlaten, want wij zul len U missen met spijt. We weten niet wat we terugkrijgen, maar we weten zeer goed wat we hebben. In dertig jaren als schoolhoofd heeft U uw sporen volledig verdiend". Deze hartelijke woorden voegde burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens, het hoofd der o.l.-school zaterdagmiddag toe, bij gelegenheid van de gehouden afscheidsbijeen komst, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de heer J. M. de Nooijer, een figuur te Renesse die binnen de muren der school en daarbuiten zich respekt en hoogachting heeft verworven. Voor zijn afscheidstoespraak had burgemeester Tonckens zich dik in de dokumentatiepapieren gestoken en het „dossier de Nooijer" bleek slechts prettige en voor betrokkene lofwaardige aantekeningen te be vatten. Zo herinnerde de burge meester aan de sollicitatie en benoe ming van betrokkene. Vooral de uiteindelijke benoeming in 1929 had heel wat voeten in de aarde. Het lot moest tenslotte beslissen, want er waren twee andere kandidaten „Staande achter een werkperiode van 30 jaar, mag gezegd worden, dat we er trots op zijn", zo ver volgde de burgemeester, die hierna de levensloop van de heer de Nooijer schetste. Eerder was hij werkzaam te Colijnsplaat, Hans- weert en Wolfaartsdijk, tot hij in 1929 benoemd werd te Renesse. De goede eigenschappen die betrokke ne voor zijn benoeming werden toegedicht, bleken in alle opzichten op waarheid te berusten en uit ver schillende voorbeelden bleek wel, dat de omschrijving: „hij toont zich een heer", geen loze frase is geweest. Met cijfers illustreerde de burgemeester verder de gang van zaken op school en tekende ten slotte de heer de Nooijer als een bijzondere figuur; een man van stijl en beginselen, die op grond van prestaties en hoedanigheden enkele jaren geleden werd geridderd. Spr. sprak nog de hoop uit, dat de heer de Nooijer zich zal kunnen wijden aan het schrijven van de ge schiedenis van Renesse, kenner van de plaatselijke historie als hij is als geen ander. Dank van het personeel Namens het personeel huldigde de heer J. L. Kristelijn het schei dende hoofd, met een perfekte toe spraak van een uitzonderlijk ge halte, dat paste bij het algemene uitzonderlijke, dat dit afscheid om gaf. Spr. prees het optreden van de heer de Nooijer op school, waar hij zijn collega's steeds een zo groot mogelijke vrijheid gunde, al ont brak het waarlijk niet aan een doel bewuste leiding. „U is onze gelijke geweest, zij het onze meerdere in kwaliteiten van hoofd en hart", aldus de heer Kris telijn, die zijn scheidende chef dankte voor het milde dienstbe toon en de warme menselijkheid, die zelden voorkomen. Door toepas sing van de beginselen vrijheid, ge lijkheid en broederschap ontstond op school de ideale teamgeest en spr. achtte de heer de Nooijer te zijn: „drager van de orde van het hart", naar een uitspraak van de wijsgeer Pascal. Andere sprekers Niet minder goed over het schei dende hoofd was wethouder M. de Roo te spreken, die zich dankbaar toonde dat destijds de strijd om de benoeming ten gunste van de heer de Nooijer werd beslist. Spr. dankte hem voor de ondervonden vriend schap en prees de gemeente geluk kig dat betrokkene te Renesse woonachtig blijft. Als vriend sprak de heer J. Stevense, die verschil lende jeugdherinneringen ophaalde en het scheidende hoofd prees als excellent verteller. De onderwijze res mej. S. ter Duin, die negentien jaar met de heer de Nooijer samen werkte, wenste hem in zijn levens avond het allerbeste toe. Namens de afdeling westelijk Schouwen van de N.O V. sprak het hoofd der school te Burgh de heer de Ruijter, die na mens de collega's een elektrisch klokje aanbood. De verschillende sprekers betrokken ook mevr. de Nooijer in hun dankwoorden. Tot slot voerde de heer de Nooijer zelf het woord, die zichzelf typeerde als een „gelukskind", die het met zijn collega's altijd bijzonder heeft getroffen. In zijn dankwoord noem de hij het gemeentebestuur, de oudercommissie(s), de burgemees ters) en secretarissen, de gemeen te-opzichter, de gemeentewerklie den en schoolschoonmaakster(s), terwijl hij graag beloofde iets voor de gemeenschap te willen blijven doen, „al moet het ook weer niet te bar worden".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1