Geen spoor van „Hans Hedtoft" (94 passagiers) die op ijsberg liep DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 2 FEBRUARI 1959 No. 18507 115e jaargang Z1ERTOSÖ!E®NIEWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succojes (max. 15 mm.) f 1,- per stük. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2936 Drama in Groenlandse wateren Hevige orkaan woedt in betrokken zeegebied KOPENHAGEN, 31-1. Het radio contact met het Deens-Groenlandse vrachtschip met passagiersaccomo- datie „Hans Hedtoft (2875 ton), dat omstreeks tien uur vrijdagavond seinde op twintig zeemijlen van Groenlands zuidpunt in zinkende toestand te verkeren, als gevolg van een aanvaring met een ijsberg, is sedertdien verbroken. Over het lot van de 94 opvarenden, van wie 55 passagiers, tast men nog steeds in het duister. Het Schip, dat speciaal tegen het gevaar van ijsbergen met extra zware beplating, zeven waterdichte schotten en het modernste red- dingsmaterieel was uitgerust, was op zijn eerste reis en wel van Ju- lianehaab op Groenland naar Ko penhagen. Het eerste noodsein werd tegen zes uur Ned, tijd opgevangen. De „Hedtoft" is het vlaggeschip van de Koninklijke Groenlandse Handelmaatschappij. Het voer op eigen risico in een gebied dat niet door internationale ijspatrouilles bewaakt wordt. De opvarenden ijn allen Denen of Groenlanders. Er zijn vele vrouwen en kinderen aan boord. De nasporingen Direct werden nasporingen naar het Deense schip met zijn 95 opva renden begonnen. In het betrokken gebied staat echter een storm met windstoten van honderd kilometer per uur, die de golven huizenhoog opstuwen. Volgens de weerberich ten zou de toestand nog slechter worden. Volgens deskundigen kun nen schipbreukelingen onder der gelijke omstandigheden niet lang in leven blijven. Onder de opsporingsschepen be vindt zich de 2.400 ton metende „Umanak" van dezelfde maatschap pij als de „Hans Hedtoft". De an dere vaartuigen zijn het Deense marineschip „Teisten", de Deense vrachtboot „H. J. Rink", de kotter „Campbell" van de Amerikaanse kustwacht en het Duitse motor schip „Poseidon". De Duitse treiler „Johannes Krüss die het eerst op de plaats des onheils was aangeko men, is uit het betrokken gebied weggevaren, omdat het vaartuig door ijs dreigde te worden inge sloten, NEW YORK, 31-, Volgens zee- vaai'tdeskundigen zijn in de laatste 125 jaar drie schepen door botsing Olifant op drift j Een circusolifant die zondag I door een drukke winkel- buurt in Tokio werd geleid, kreeg het op zijn zenuwen I en rende door de straten, een I spoor van vernielde uitstal- I lingen en kramen achterla- tend. Vijftien politie-auto's i en twintig circusknechten I kwamen er aan te pas voor- I dat men het dier weer onder controle had. Er waren geen gewonden. De Syrisch-Israëlische grensincidenten NEW YORK, 30-1. De veiligheids- raad is vrijdag begonnen met de behandeling van een Israëlische klacht betreffende de dood van een Israëlische herder, die op 23 janu ari door schoten van de Syrische zijde van de grens werd gedood, zo als in het rapport van de V.N.- commissie voor toezicht op de na leving van het bestand werd ge zegd. De Israëlische afgevaardigde Eban beschuldigde de Syriërs er van, dat zij het vuur openen zodra zij iemand aan de Israëlische kant van de grens zien. Hij sprak van een moord in koelen bloede. De Is raëlische regering kon er niet ak koord mee gaan, dat „machinege- v/eerposten van een buitenlandse mogendheid vrijelijk Israëlische burgers kunnen doden". met een ijsberg ten onder gegaan. Het waren de „Lady of the Lake", die van Engeland naar Quebec on derweg was en op 11 mei 1883 ver ging, waarbij 215 mensen omkwa men; de „Titanic", het onzinkbaar geachte schip, dat juist als de Hans Hedtoft" zijn eerste reis maakte en op-15 april 1912 ten on der ging, hetgeen aan 1513 opva renden het leven kostte, en een niet nader bij name bekend koopvaar dijschip dat op 20 maakt 1943, dus tijdens de jongste wereldoorlog, verging met een onbekend aantal mensen aan boord. Rede van mr. Burger op verkiezingscongres Partij van de Arbeid Politieke vraag: een rechts kabinet? AMSTERDAM, 31-1. Aan het slot van het verkiezingscongres in ge bouw Bellevue, hield mr. J. A. W. Burger, voorzitter der P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer, van middag een rede over de politieke situatie. Na dze rond de verkiezin gen in 1956 te hebben geschetst, zeide spreker: „wij gaan deze ver kiezing in met de politieke vraag aan het Nederlandse volk: wilt gij een rechts kabinet of een kabinet waarin ook de inzichten van de P.v.d.A. tot gelding komen?" Dat stemmen op een confessionele partij het m<*est bevorderlijke is voor de vorming van een rechts ka binet - zij noemen dat een christe lijk kabinet - spreekt van zelf. Stemmen op de V.V.D. heet, gezien de verklaring van prof Oud, dat de V.V.D. onder geen beding bereid is aan een kabinet deel te nemen waar socialisten inzitten, hetzelfde effect aldus spr. Mr. Burger bracht vervolgens zijn op de fakkeldragersdag afgelegde verklaring ter sprake. Het was wel haast zéker, dat de poging die wij daarmede hebben willen doen om het kabinet Dx-ees staande te hou den moest mislukken omdat nu eenmaal bij de conservatieve meer- dex-heid de vaste wil bestond om een einde te maken aan het kabinet Drees, een einde aan de socialis tische deelneming in het Neder landse regeringsbeleid. Dat bleek uit de uitlatingen der verschillen de partijen en uit de punten waar op men de regering de voet dwars zette. Wij willen er eerst nog om vech ten, aldus mr. Burger, of het Ne derlandse volk er mee akkoord gaat dat de P.v.d.A. uit de regering ge zet wordt. Niet omdat wij zo belust zijn op het bezetten van ministers posten. Het gaat er om of 't accep tabel is dat de in het parlement grootste partij in Nederland niet ook haar stempel zou drukken op het regeringsbeleid en daaraan haar toekomstvisie verbinden. Niet van uit een dictatoriale gezindheid Wij zijn een minderheid, maar die en kele punten, geconditioneerd en ge accepteerd door alle rechtse par tijen bij de langdurige kabinetsfor matie van 1956, dat is het minimum dat - zo wij verantwoordelijkheid dragen - verwezenlijkt moet wor den als oogst van het ons door het Nederlandse volk geschonken ver trouwen. Alle Russische Joden naar Israël? NEW YORK, 30-1. Het State de partment ziet in de emigratie van duizenden Roemeente Joden naar Israël een poging van Rusland om de onrust in het midden-oosten aan te wakkeren, zo schrijft de „New York Times". Er zijn hoogstens 300 duizend Joden in Roemenië. Dit aantal is waarschijnlijk niet vol doende om het machtsevenwicht in het midden-oosten in gevaar te brengen, zelfs als alle Roemeense Joden naar Israël zouden gaan, al dus het blad. Maar men acht het vrijwel zeker dat de Arabische wereld onrustig zal worden als de emigratie van de Roemeense Joden gevolgd mocht word endoor de emigratie naar Is raël van de 3 miljoen Joden die in de Sowjet-Unie wonen, hetgeen door premier Ben Goerion van Is raël is voorspeld, zo vervolgt de „New York Times". Wij begeren geen oppositie - al dus mr. Burger - maar wij zullen nog minder aan een regering deel nemen, waarin niet essentiële mini ma onzer eisen gegarandeerd zijn. De beginselen, waar wij het in de politieke strijd in het jongste ver leden op aan hebben laten komen zijn: 1. dat belastinggeld slechts op verantwoorde wijze mag worden besteed; 2. kabinetsafspraken ter wille van de regeerbaarheid van ons land dienen te worden nageko men; 3. een billijke verhouding dient te bestaan in de lastenverde ling op meer- en minderdraag- krachtigen en 4. het constitutionele recht onaantastbaar moet zijn voor partijpolitieke belangen. V.S.-hulp aan buitenland blijft nodig WASHINGTON, 30-1. President Eisenhower heeft vrijdag op een conferentie te Washington gepleit voor aanvaarding va nzijn voorstel om in het volgende belastingjaar 3.498 miljoen dollar te besteden voor economische en militaire hulp aan het buitenland. Vermindering van dit bedrag door het Congres zou z.i op den duur het geloof van de bondgenoten in de vastberad- denheid van de V.S. ondermijnen. Bovendien zou besparing op het program voor hulp aan het buiten land extra-uitgaven voor de Ame rikaanse strijdkrachten vereisen, welke groter zouden zijn dan het bespaarde bedrag. Bij een brand in een verzor gingshuis in een plaats op 50 km van Chicago, zijn vrijdag zes per sonen om het leven gekomen. Drie mensen worden vermist. Onder de slachtoffers bevindt zich een man die bij het reddingswerk een hart aanval kreeg. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Als de klokken der herinne- 5 ring luiden wordt het zondag k in het hart. i ALLE KANS OP VROEG KIEVITSEI Kievitten doen met honderden vroege entree in ons land DRIEBERGEN, RIJSENBURG, 30 -1. Op verschillende plaatsen zoals in de omgeving van de weg Am sterdam-Utrecht en in het Sticht, zijn al kievitten waargenomen. Niet Voorzieningen aan gevangenissen vergen f 36 miljoen Structuurplan op de toekomst gericht 's-GRAVENHAGE, 30-1. Uitvoe ring van de nieuwe beginselenwet voor het gevangeniswezen zal voor zieningen aan bouwwerken vergen tot een bedrag van 36 miljoen gul den, te verdelen over een vrij groot aantal jaren. Er is een structuurplan opgesteld, dat het volgende inhoudt: bouw van drie nieuwe regionale gevange niscentra, instelling van een aparte inrichting voor strafrechtelijk meerderjarige jeugdige delinquen ten. een inrichting voor zeer nega tief ingestelde gedetineerden, een inrichting voor gedetineerden die een psychotherapeutische behande ling behoeven, een nieuw gesticht voor de meer dan normaal te be veiligen gedetineerden en een een- aHb In de Biesbosch is een grote evacuatie-oefening gehouden. De hulpver lening was opgedragen aan het pontonniersbataljon te Keizersveer en de transportcompagnie vaartuigendienst te Dordrecht. - Foto boven: boer Klunder, die midden in de Biesbosch woont, wordt met zijn gezin geëvacueerd. - Foto onder: de pontonniers in hun „vletjes" onderweg naar hun posten in het gebied van de Biesbosch. HET STANDPUNT DER A.R. Prof. Zijlstra over de brede-basis-politiek HEERLEN, 31-1. Ter opening van de verkiezingscampagne van de Anti-Revolutionaire partij heeft prof. dr. J. Zijlstra te Heerlen een rede uitgesproken. Opmerkend, dat in de discussies over de politieke situatie de brede basis in het mid delpunt van de belangstelling staat, zei hij o.a. dat het meedoen aan een brede-basis-kabinet vraagt, dat men voldoende van de eigen beginselen en de eigen wensen in het gezamenlijke beleid weet te realiseren, doch dit onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat men in de onvermijdelijke compromissen niet de eigen beginselen op onaan vaardbare wijze in het gedrang ziet komen. Er aan herinnerend, dat ook de kabinetten-Colijn van 1933 en 1935 brede - basis - kabinetten waren, waarbij de linkerzijde door de li beralen werd gerepresenteerd, zei spr., dat er toen en nu 6terke ar gumenten zijn, die in het Neder landse staatsbestel pleiten voor een zo breed mogelijke samenwerking. Zich beperkend tot de tijd na 1952 gaf spx-. als zijn oordeel, dat de bre- de-basis-kabinetten in menig op zicht voor Nederland goed werk hebben gedaan. Wat willen wij nu precies, vroeg prof. Zijlstra. Zijn antwoord was: wij willen in de komende parle mentaire periode christelijke poli tiek. Dat is: wij willen overeenkom stig onze beginselen in het kabi netsprogram voldoende terugvin den van waarlijk bijbelse, evange lische staatkunde. Het Russische persbureau Tass meldt dat in het Koetsjoek-meer, in west-Siberië, natriumsulfaatla- gen zijn ontdekt, die de rijkste van de wereld zijn. trale inrichting voor vrouwelijke gedetineerden. Tot deze conclusie komt het rap port van de „commissie voor de bouwkundige voorzieningen van het gevangeniswezen", dat vandaag is gepubliceerd. Redder van hond onderscheiden AMSTERDAM, 31-1. Wegens het met levensgevaar redden van een hond uit het water van het Noor der Amstelkanaal te Amsterdam, op 20 januari jl., heeft het bestuur van de Sophia-vereeniging tot beschex-- ming van Dieren aan de heer J. Jongsma het bewijs van waarde ring der vereniging met bronzen legpenning uitgereikt. MacMillan naar Moskou? LONDEN, 1-2. Premier MacMil lan van Engeland is van plan voor Pasen een bezoek aan Moskou te brengen, zo meldt het Britse blad 'Sunday Express". Volgens dit blad hebben president Eisenhower en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, hun in stemming met het reisplan betuigd. MacMillan zou willen proberen een verdere ontspanning tot stand te brengen. Bovendien kan het bezoek de Britse conservatieven een prach tig winstpunt voor de komende verkiezingsstrijd in Engeland ople veren, meent de „Sunday Express". Nasser op zijn hoede LONDEN, 31-1. Volgens het En gelse blad „News Chronicle" heeft de Zuidslavische ambassadeur in Cairo een week of twee geleden president Nasser van de V.A.R. in gelicht, dat zijn leven gevaar loopt, omdat Rusland aan Egyptische communisten order zou hebben ge geven hem uit de weg te ruimen. Nasser zou deze waarschuwing niet in de wind hebben geslagen en de veiligheidsmaatregelen voor zijn persoon aanzienlijk hebben ver scherpt. s-GRAVENHAGE. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het definitieve aantal woningen, dat in het afgelopen, jaar in Nederland is gereed gekomen .011, dat is ruim 100 meer dan het voorlopige cijfer, dat vorige week bekend wex*d gemaakt en 614 meer dan in 1957 werden voltooid. Een aantal vertegenwoordigers van industrie-arheide.rs, die zeg gen 10.000 christelijke arbeiders te vetegenwoordigen, hebben zondag op een congres in Essen besloten zich aan te sluiten bij het West- duitse christelijke vakverbond dat in mei zal worden opgericht. zo maar enkelingen, maar groepen van enkele honderden vogels. Het is een zeldzaamheid dat om deze tijd van het jaar een kievit gezien wordt, maar dat dergelijke grote groepen voorkomen mag he lemaal een bijzonderheid genoemd worden. De vroege komst van de vogels is waarschijnlijk toe te schrijven aan de tot dusverre zeer zachte winter. Als deze vroege „zomergasten" niet door onvenvachte felle koude weer worden verdreven, ziet het ex- naar uit dat het eerste kievitsei dit jaar vroeger dan ooit tevoren gevonden zal worden. Huisvlijt met bankbiljetten s-GRAVENHAGE30-1. De Haagse politie heeft in een warenhuis de 52-jarige me vrouw J. M. V.-B. aange houden, die daar met een bankbiljet van f 25 wilde betalen, waaraan geknoeid was. Aan de kassa werd dit ontdekt, waarna men de da me aan de praat hield en de politie waarschuwde. De dame had de gewoonte van de bankbiljetten een klein strookje af te knippen en er dan een wit papiertje tegen aan te plakken. Op die ma nier hoopte zij op den duur zo veel strookjes in handen te krijgen dat zij daarmee een nieuw biljet kon samen stellen. Inderdaad heeft zij twee halve bankbiljetten van f 25 overgehouden, maar de ene helft afkomstig van bil jetten met de kop van Sa lomo en de andere met de kop van Christiaan Huygens. Zij heeft dits geen voordeel van haar manipulaties kun nen trekken. Geen kiesrecht voor Zwitserse vrouwen BERN, 1-2. De meerderheid van de Zwitserse mannen heeft zondag bij een volksstemming tegen het kiesrecht voor vrouwen in natio nale aangelegenheden gestemd. De uitslag van de volksstemming, waarbij het ging om het actieve en passieve kiesrecht voor vrouwen voor het federale parlement en de mogelijkheid voor vrouwen om tot minister te worden benoemd, luidt 654.924 tegen en 327.307 voor. Bisschop Dibelius over Sowjet-voorstellen BERLIJN, 1-2. De Duitse bis schop Otto Dibelius, die het hoofd is van de Duitse Evangelische kerk, heeft zondag verklaai-d, dat de Evangelische kerk zou verstikken onder de voorwaarden die het door de Sowjet-Unie voorgestelde Duit se vredesvei-drag bevat voor de ge loofsvrijheid. In een predikatie in de Oostber- lnijse Mariënkix-che zei de bisschop, dat de voorgestelde bepex-king van de geloofsvrijheid tot liturgisch le ven binnen de muren van de ker ken, het sociale leven en de ver spreiding van het geloof door mid del van het gedrukte woord zou verhinderen. Staatssecretaris wijst Alkinaars dempingsplaimeu af ALKMAAR. In een brief heeft de staatssecretaris van O. K en W., mr. R. G. A. Höppener, b. en w. van Alkmaar laten weten, dat hij de mening deelt van de rijkscom missie voor monumentenzorg, die oplossingen voor de sanering van Alkmaars binnenstad mogelijk acht waardoor het karakter van de stad niet zal wox'den aangetast. De staatssecretaris deelt het college uitdrukkelijk mede, dat hij aan de uitvoering van het dempingsplan niet kan medewerken door het ver lenen van sloopvergunningen voor de in de voorlopige lijst van Ne derlandse monumenten vermelde percelen en bruggen. De staatssecretax'is wijst ei* in de brief op, dat aan het plan van prof. Wieger-Bruin geen verantwoorde px'ognose van de toekomstige ver- keex'seisen voorafging, evenmin als een onderzoek naar de functie van winkels en bedrijven. De geprojec teerde doorbraak dwars door de stad noemt hij geen verbetering, te meer daar de fraaiste grachten van Alkmaar bij uitvoering van dit doorbraakplan gedempt zouden moeten worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1