Kansen voor vlieg-pendeldiensten gedurende de zomer voor Haamstede zonder kringen Hoe komt een dierentuin de winter door Toch nog liefde Hoe straffen wij? inwrijven laten drogen afborstelen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag SO JANUARI 1959 No. 18596 Reeds zijn contacten gelegd met Engelse maatschappij Ongeacht de temperatuur moeten bijna alle dieren een luchtje scheppen Eéndags aapje achter de kachel Tegenover een A.N.P.-verslag gever heeft de burgemeester van Haamstede, jhr. R. J. H. Q. Röell, verklaard, dat als de Rijkslucht vaartdienst het in zijn oorspronke lijke staat teruggebrachte vliegveld (36 hectare) goedkeurt, het in de bedoeling ligt Haamstede in de zo mermaanden aansluiting te geven, door middel van pendeldiensten, op de diensten die in Rotterdam en ln Amsterdam en eventueel in bui tenlandse steden eindigen. Er zijn reeds contacten gelegd met een En gelse luchtvaartmaatschappij, maar het zou - aldus jhr. Röell - wel prettig zijn als ook Nederlandse maatschappijen zich hiervoor inte- Ik heb eens een moeder horen zeggen: „Als ik mijn kind moet straffen, heb ik er zelf meer weet van dan hij". U kunt dit een overdreven uit spraak vinden, maar ik voor mij kan het me best voorstellen. Im mers als je van je kinderen houdt - en welke moeder doet dat niet? - moet ,het je zelf wel pijn doen wanneer je hen op de een of andere manier pijn moet doen. Want straf, in welke vorm die ook toegepast wordt, doet het kind altijd pijn. Is ook bedóéld om pijn te doen, al wil dit niet zeggen, dat het altijd in letterlijke zin lichamelijke pijn moet zijn. Maar straf zou geen straf zijn, als het kind er niet op de een of andere manier onder leed, of van iets beroofd werd, waar het op gesteld is en dat dus met pijn ge paard gaat. Juist daarom kan straf een ge vaarlijk wapen zijn in de handen van ondoordachte ouders. Iedere ouder zou moeten beseffen, dat hij degene is, die de macht in handen heeft en hij daarom alleen al nooit misbruik van die macht mag ma ken. Vóórdat er gestraft wordt, zou elke ouder zich eigenlijk af moeten vragen: „Waarom straf ik?" Vindt u dat een onzinnige vraag? Denkt u nu: „Dat ligt toch voor de hand. Ik straf, omdat het kind straf verdiend heeft?" Maar laten we voorzichtig zijn. Het kind mag dan om de een of andere reden straf verdiend heb ben, maal al te vaak zal het toch van de stemming van het ogenblik van de ouders afhangen, in welk© mate de straf uitvalt. En dat is niet juist. Het is niet rechtvaardig en paedagogisch is het evenmin. Als moeder op dat ogenblik toe vallig bijzonder in haar hum is, omdat het zulk mooi weer is en ze een gezellig afspraakje ln het voor uitzicht heeft, of gewoon, omdat ze len welke typen vliegtuigen er zul len mogen starten en landen. De grond, duinzand, is er hard en de beschikbare ruimte is zo groot, dat er een mooi zweefvliegcentrum ge vormd kan worden. Dan is Haam stede ln vroegere jaren altijd een centrum voor de sportvliegerij ge weest en zonder twijfel zullen de sportvliegers uit Nederland en uit het buitenland gaarne met hun toe stel naar Schouwen komen Een tankgelegenheid zal dan natuurlijk worden gebouwd. De kosten? Burgemeester Röell zegt, dat de herstelwerkzaamheden f 120.000 hebben gekost. Tachtig procent hiervan is vergoed. Er be staat nog verschil van mening over de uitbetaling van het restant met het bureau financiering wederop bouw publiekrechtelijke lichamen, maar de heer Röell heeft goede hoop, dat een oplossing wordt ge- die dag de wereld door haar rose bril bekijkt, dan zal ze misschien een vergrijp van haar kind door de vingers zien, waarvoor ze op een ogenblik, dat ze in een prikkelbare stemming verkeert, meteen een flèr uitdeelt of een onredelijk zware straf geeft. Er wordt heel vaak gestraft om iets van zichzelf af te reageren, zonder dat zelfs de moeite wordt genomen, zich even te verdiepen in de motieven, die voor het kind aan leiding tot zijn ondeugendheid kun nen zijn geweest. In ongehoorzaamheid kunnen ouders een uitdaging aan hun per soonlijk prestige zien en ze reage ren daarop onmiddellijk fel, door eens even te laten zien „Wie hier de baas is". In dat geval wreken ze hun eigen gekwetste gevoelens op het kind, maar ze vragen zich niet af, of de straf heilzaam op hem zal werken, of het kind de rede lijkheid er van begrijpt en er dus wat aan heeft. Nee, de straf dient alleen, om hun eigen wraakzucht te bevredigen en hun drift te koe len. Er wordt zelfs gestraft uit pure machtswellust. En daarom zeg ik, dat straf ge vaarlijk kan zijn in onverstandige handen. Straf kan pas werkelijk nut hebben, als alle persoonlijke grieven van de ouders buiten spel blijven, maar er uitsluitend op ge richt is, de kinderen, te leren, dat bepaalde daden hun eigen konse- kwenties meebrengen, waaronder de bedrijver als natuurlijk gevolg te lijden heeft. Gestraft mag er eigenlijk alleen worden, als de ouder zelf in volkomen gemoeds rust verkeert. Dan zal straf ook geen wrok bij het kind achterlaten, evenmin als het kwaad kan zijn op de warme kachel, waaraan het zich gebrand heeft, terwijl moeder hem ervoor gewaarschuwd had. MARCELLE. vonden. Mocht de toevloed van gas ten in de komende jaren even groot blijven, dan ligt het in de bedoeling nog een hotel er bij te bouwen. Geen binnenlandse lijn Een binnenlandse luchtlijn, net als voor de oorlog? Neen, zegt Jhr. Röell, die tijd is voorbij. Vroeger deden de autobus van Rotterdam en Den Haag er vier tot vijf uur over om naar Schouwen te rijden, maar de wegen zijn verbeterd en hooguit vergt de afstand nog 2Vz uur. Als het Delta-plan met de nieuwe wegen gereed is, zal de af stand nog korter worden. Maar pendeldiensten zullen in de zomer maanden wel vruchten kunnen af werpen. Er bestaat zelfs de moge lijkheid om een tweede baan, die de andere rechthoekig kruist, aan te leggen. „Klein mensje" 's-GRAVENHAGE, 29-1. De zer dagen werd de politie ge waarschuwd door arbeiders, werkzaam op een terrein bij de Binckhorst, dat woon wagenbewoners, die daar in de buurt verblijf hielden, iets hadden begraven. De arbei ders hadden vanuit de verte gezien, hoe deze mensen een kuil groeven, daarin iets de poneerden, de kuil weer dicht maakten en hoe de daarbij aanwezige kinderen toen een kruis sloegen. De politie, die een misdrijf ver moedde, ondervroeg de woonwagenbewoners, die er echter het stilzwijgen toe de den. Een hunner mompelde wat over „een konijnenvel letje". Scherper aan de tand gevoeld, kwam het volgende verhaal los: Een woonwagen bewoner bezat een aapje, waarop hij zeer gesteld was. Dit diertje was ziek gewor den en gestorven. Het hele kamp was daarop meegegaan om het aapje te begraven. Op een vraag van de politie waarom dc kinderen na af loop dan een kruis hadden geslagen, werd geantwoord: „Ach het was immers een klein mensje". Rantsoenering in Peking De gemeenteraad van Peking heeft besloten, dat suiker en zeep gerantsoeneerd zullen worden. In de laatste tijd waren deze artikelen in Peking bijna niet te krijgen De rantsoenen zijn aldus vastgesteld: 250 gram suiker per maand per persoon en twee of vier stukken zeep van 100 gram per maand, al naar gelang het gezin uit minder dan zes of meer personen bestaat. (Van een verslaggever). RH EN EN. „De temperatuur doet eigenlijk weinig ter zake, wanneer het maar droog, goed weer is, dan kunnen bijna alle dieren elke dag een poosje naar buiten", vertelt ons de heer B. J. D. Mulder van Ouwe hands Dierenpark. Het schitterende dierenpark ligt nu in het hartje van de winter stil en verlaten in zijn winterse tooi en wij zijn er eens een kijkje gaan ne men om te zien hoe de levende have nu eigenlijk de tijd van sneeuw en ijs doorkomt. Oh ja, zomers is er volop bezoek, de temperaturen zijn redelijk en alle dieren kunnen in de buitenverblijven. Maar 's winters, hoe gaat het dan? Slechts een klein deel van de die ren is de gehele dag buiten en het zijn voornamelijk de runderen die wel tegen een stootje kunnen en een behoorlijke beharing hebben, zoals de kameel in wintervacht, de lama's, de guanaco's, de zwaar be haarde bison en zo meer. Uitgelaten olifanten De andere dieren en zeker de tropische en subtropische dieren hebben verwarmde winterverblij ven, maar als het weer het maar even toelaat - niet vochtig en liefst wat zon - gaan ze elke dag een poosje naar binten. De temperatuur speelt dan vrijwel geen rol, want ook de dieren uit warme landen kunnen heel wat kou verdragen zonder nadelige gevolgen te onder vinden. De olifanten bijvoorbeeld genieten in de sneeuw en zijn uit gelaten, maar ze mogen niet langer dan een uurtje buiten. De roofdieren, zoals leeuwen, tij gers en panters gaan ook naar bui ten als het kan. Zij worden echter goed in de gaten gehouden Zolang ze in beweging zijn is het goed, maar wanneer ze gaan liggen, moe ten ze naar binnen. De ijsberen zijn in hun element, die genieten van hun wintertje, evenals de zeeleeuwen, die vrolijk plassen en ploeteren in het ijskoude water. Als het bevriest, wordt het ijs door de verzorgers stuk gesla gen en .mocht het al te bar worden, dan gaan ze in het verwarmde nijl paardenbassin, dat niet bevriest. De nijlpaarden zelf hebben een tweede bassin binnen en komen r&et buiten in de winter. FEUILLETON Zijn handen sloten zich kramp achtig om de tere vrucht. O ver wenste toestand. Hij had niets meer te zeggen. Ze konden immers doen wat ze wilden. Die volmaakte vruchten waren als een uitdaging. Ze riepen 'hem toe: „Doe er maar eens wat aan. Ze behoeven ons al leen maar te plukken; jouw werk telt niet meer mee". Met die vruchten willen ze mij misschien wel lijmen, dacht hij Ze denken dat die stomme Andries wel met hangende pootjes zal te rugkomen. Met grote passen liep hij naar de tafel en zocht papier en potlood. Dat gedoe in zijn huis moest maar eens voorgoed afgelopen zijn. Met grote halen schreef hij op het pa pier: „Ik ben niet gesteld op deze diensten". Met een resoluut gebaar wilde hij zijn naam er onder zet ten. Hij kwam echter niet verder dan de eerste helft van de hoofd letter A. Met een schok stopte hij de schrijvende beweging van zijn hand. Een diepe rimpel trok over zijn voorhoofd. Hij keek weer naar de foto van zijn moeder en prevel de: „Je zoon is nog groter idioot dan hij zelf wist". Langzaam drong steeds meer de betekenis van de eed tot hem door. De brief liet hij liggen, en de frons week die avond niet meer van zijn voorhoofd. HOOFDSTUK VIII. Nu kan het niet meer. Het huisje van Andries lag de Sneeuw de grootste vijand Natuurlijk is de vorst onprettig: schuiven vriezen vast en moeten worden ontdooit, het drinkwater van de dieren bevriest en moet elk uur worden gecontroleerd. Maar sneeuw is toch wel de erg ste vijand Het gehele park is na een flinke sneeuwbui onder een wit kleed bedolven. De paden zijn on berijdbaar en moeilijk begaanbaar en moeten zo snel mogelijk sneeuw vrij worden gemaakt, mede voor het transport van voedsel, hooi en der gelijke. Op de gazen bovenkanten van veel kooien liggen pakken sneeuw, die het gaas doorbuigen en bij eventueel smelten de kooien drijf nat maken. Geboorten in hartje winter De natuur gaat inmiddels rustig haar gang ook al is het koud. Bij verschillende dieren vinden er ge boorten plaats. Bij de bruine beren kwam, evenals bij de lama's en de apen, een jong ter wereld. Een Zuidamerikaanse spinaap kreeg een kleintje, dat zij ver stootte. Een en ander was vrij on gemerkt gegaan, zodat de heer Ra- dema nog maar juist bijtijds kwam om het pasgeboren aapje te redden. De moeder bekommerde er zich niet om en het kleine diertje was geheel verstijfd van kou. Zo snel mogelijk nam de opzichter het vondelingetje mee naar zijn woning, waar zijn vrouw, die meer van dergelijke zaken bij de hand heeft gehad, er wel raad mee wist. De apenbaby werd in een warm doekje gewonden en kwam weldra weer bij. Toen werd het in een doos met een omzwachtelde warme kruik achter de kachel gelegd en mevrouw Radema gaf het diertje wat lauw water. Met een pipetje werd de vloeistof in het bekje ge goten. 13 volgende dag eenzaam en verlaten, toen lichte voetstappen,- via de schuur die altijd open bleef, de kleine woonkeuken betraden. Het was Paulien, die met een ver tederde glimlach zag, dat hpar klaargemaakte maaltijd alle eer was aangedaan. Ze besloot weer voor een nieuwe maaltijd te zorgen Eerst borg ze het schone wasgoed op dat zij voor Andries had mee gebracht. Opgewekter dan ze zich de laatste dagen had gevoeld, stap te ze de kamer in. Haar eerste blik viel op het grote papier, dat daar schijnbaar nonchalant op tafel lag. Met kloppend hart stapte ze er op af. Zou Andries een dankbetuiging voor haar nagelaten hebben of een groet? Vol verwachting greep ze de brief. Haar blijde gevoelens wer den met één klap de bodem inge slagen. De spanning gleed uit haar lichaam en met slappe, armen stond ze naar buiten te staren. Weer be keek ze de brief met de korte en onhartelijke zin: „Ik ben niet ge steld op deze diensten", en dan die Streep. Geen groeten, geen naam. Maar wacht, zijn naamWeer kwam dat dramatische ogenblik haar voor ogen, waarop Andries in grote drift en ondoordacht die eed aflegde. Ze kende Andries wel in zoverre dat ze begreep dat hij die eed niet lichtvaardig opnam. Deze brief was daar tevens een bewijs van. Paulien was op de hoogte van de grote liefde die Andries zijn moeder had toegedragen, en hij had de nagedachtenis van zijn moeder Pleegmoeder Plato Nu, dat weten we wel, want even voor ons bezoek aan huize Radema zagen we in de verwarmde apen- verblijven de kleine éénjarige mantelbaviaan Joepie onder de hoede van zijn pleegmoeder, de chimpansee Plato, die ook door me vrouw Radema is grootgebracht. Geen moeite, geen zorg en kosten zijn de mensen van Ouwehand te veel om hun dieren door de winter te helpen en vooral de kleintjes krijgen bijzondere aandacht. „Toch zullen we blij zijn wan neer de lente in aantocht is en de zon in kracht toeneemt, dan is deze winter ook weer achter de rug en gaan mensen en dieren een gunsti ger jaargetijde tegemoet", klinkt het naast ons. Toch moet ons Iets van het hart en wel dit: 's zomers bezoeken ve len de dierenparken, maar in de winter komen slechts enkelen. Wij brachten een bezoek in hartje win ter en hebben er geen spijt van, want een dierenpark in deze tijd van het jaar heeft zijn aparte be koring. Het is er zo rustig en stil, veel dieren zijn in de winter op zijn mooist door hun natuurlijk winterkleed en de dierenverzorgers zijn nu in staat om u iets meer over hun dieren te vertellen, waarvoor anders weinig gelegenheid is. Zo'n bezoek in de winter kunnen wij stellig aanbevelen. Het geval van verwaar lozing te Groningen GRONINGEN, 28-1. De twee ge zusters Nienhuis zijn vanmiddag uit hun woning aan de Korreweg te Groningen gehaald door de G.G. D. Zij hebben, zoals gemeld, negen jaren achtereen een broer en een zuster verborgen 'gehouden. De twee mensen waren ernstig ver waarloosd. Het viertal is min of meer geestelijk gestoord en zal in een inrichting worden opgenomen. De buurtbewoners hadden tevoren nimmer iets van deze ernstige vorm van verwaarlozing gemerkt. als bekrachtiging genomen. „O Andries", zuchtte Paulien; „welke grote moeilijkheden heb je je aangedaan?' Ik voel dat dit slechts een begin is en waar zal het eindigen?" Geheel terneergeslagen ging ze naar het vriendelijke woonkeuken- tje. Langzaam en in gedachten be gon ze aan de toebereidselen voor een warme maaltijd. Haar hart ging uit naar Andries, die nu zo een zaam zijn moeilijkheden moest overwinnen Ze was zo in gedach ten verdiept, dat ze de naderende voetstappen niet hoorde. Nog vol van een gebeurtenis die hij zo juist had meegemaakt, kwam Andries vroeger thuis dan zijn be doeling was. Vanuit de keukendeur zag hij Paulien bezig, terwijl zij de aard appelen schilde. Zij zag hem niet, en van opzij stond hij daar stil haar figuurtje in zich op te nemen. Hij zag hoe een grote traan over haar wang biggelde. Zonder zich te ver roeren volgde zijn blik de traan, die als een klein pareltje van haar wang op haar ann viel, een klein stukje op haar onderarm doorrolde en zich dan tot een vochtig plekje oploste. Met een paar grote stappen was hij bij haar. Paulien schrok zo he vig, dat ze opsprong. De aardappe len rolden met een vaart over de keukenvloer. Dit brak de grote spanning. Ze schoten beiden in een lach en bukten als bij afspraak ge lijktijdig om de gemaakte rommel op te ruimen. „Ik had je zo vroeg niot thuis ver wacht", zei Paulien. Dan bedacht ze hoe vertrouwelijk dat „thuis" klonk, alsof ze man en vrouw wa ren, en Andries als hoofd van het huisgezin werd verwacht. Ze bloos de purperrood. (Wordt vervolgd). resseren. „Als ik over het buitenland spreek, dan denk ik aan het ver voer van badgasten naar Haam stede uit het Rijnland, uit België en uit noord-Frankrijk", zo zei burge meester Röell. „Voor de oorlog was Haamstede opgenomen op een bin nenlandse lijn, die van Amsterdam over Rotterdam (Waalhaven) naar Haamstede liep en verder naar Vlissingen en Knokke. In 1938 zijn 10 000 passagiers op dit veld in- en uitgestapt, wel een bewijs, dat de lijn voldeed, want de transitopas sagiers zijn niet in dat cijfer be grepen". Burgemeester Röell keek vol trots naar het prachtige veld, dat geheel geëgaliseerd is en waarin in no vember gras is gezaaid. Dat wil zeggen op de gedeelten buiten de start- en landingsbaan, die verhard, dertig meter breed en 650 meter lang is. De mogelijkheid bestaat om deze baan tot 1250 meter te ver lengen. Nog niet aanwezig op het vlieg veld is een verkeerstoren met ra dioverbinding, maar als het moet zal deze er ook komen, zo meende de burgemeester. Eventueel N.V.-vorm De exploitatie van het terrein geschiedt, gelijk bekend, door de gemeente, maar het is dui delijk, dat mochten alle plan nen kunnen worden verwerke lijkt de N.V.-vorm te verkie zen is. Want de meeste vlieg velden in Nederland hebben thans deze vorm van exploi tatie. Meer dan 80.000 overnachtingen heeft Haamstede (dus zonder Burgh en Renesse) in 1958 geboekt en on danks recessie, bestedingsbeperking en andere factoren, is het bezoek van badgasten elk jaar sterk toe genomen. Een Midget-golfbaan, de eerste in Nederland, zal worden aangelegd, vlak bij het vliegveld. Sportvliegerij Burgemeester Röell ziet nog meer mogelijkheden voor het vliegveld. De Rijksluchtvaartdienst zal bepa- I ONDERNEMEND VERZAMELAAR ROTTERDAM, 28-1. De onderne- mingszin van de 18-jarige telexist Theo de Jong uit Gouda, die een verwoed verzamelaar is van mine ralen, heeft sterk de aandacht ge trokken in de Verenigde Staten en in Canada. „Je beide ouders en je land kunnen trots zijn op een jon geman zoals jij bent", schreef El liott J. Glasser, president van de Panther International Ltd. te New York, de man die de grootste opaal ter wereld, welke in Australië ge vonden was, naar Amerika liet ko men. Een plaatje met onderschrift in enige Nederlandse dagbladen was voor Theo aanleiding geweest een brief te schrijven aan de heer Glas ser in New York, wiens nader adres hem onbekend was. Maar de brief kwam terecht en tot grote vreugde van de Goudse verzamelaar kreeg hij een stukje van de originele Pan ther opaal ter grootte van ongeveer 10 x 4 mm. toegezonden. ,jHet enige stukje van deze soort in welke col lectie dan ook", verzekerde de heer Glasser, er aan toevoegend: „geef dit goede werk niet op en laat mij ter gelegener tijd nog eens iets van je horen". De ondernemingszin van Theo was echter nog niet uitgeblust. Hij zag op het t.v - journaal, dat er in Canada, nl. in Elliott Lake City, een nieuwe uraniummijn geopend was. Met het doel zijn verzameling op nieuw uit te breiden schreef hij ook naar Canada en ontving na enige tijd uit de Algom Uranium Mines een brok uraniumerts van 20 x 30 cm. Er was aanvankelijk enige ver traging in de aflevering daarvan, omdat men in Engeland, waar het eerst was gearriveerd, het stuk op zijn radio-activiteit wilde onder zoeken, maar tenslotte werd het toch in Gouda afgeleverd. De collectie van Theo heeft met deze beide geschenken een waarde volle uitbreiding ondergaan. Zij bevat nu aan mineralen ongeveer 250 verschillende soorten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De politie heeft de 23-jarige elektricien H. D. B. aangehouden. Tevoren had men reeds zijn vriend de los werkman gearresteerd verdacht van diefstal van kleding. Bij verhoor is geble ken dat het tweetal zich de afgelo pen maanden aan verschillende in braken heeft schuldig gemaakt. Zij zouden o.m debet zijn aan een in braak in Rijswijk, waar f 8.000 werd buitgemaakt. •s-GRAVENHAGE. Bij beschik king van de minister van Maat schappelijk Werk en de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een „interdepartementale sommissie subsidiebeleid onderwijs, kunsten en wetenschappen-maatschappelijk werk". 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin heeft de Jan Steententoon stelling bezocht in het Haagse Mauritshuis. Zij verbleef in gezel schap van haar hofdame, Jkvr. C. E. B. Röell gedurende een uur op de expositie. ZUTPHEN. Op een fabriekster rein te Zutphen is de 16-jarige D. A L. uit Brummen onder een trek ker met oplegger geraakt en op slag gedood. ARNHEM. De gemeente Arnhem heeft enige belangrijke kunstschen kingen ontvangen ten behoeve van het gemeentemuseum. Daartoe be horen een aantal schilderijen en te keningen, welke behoord hebben tot de kunstverzameling van wijlen de heer J. Odinot, in leven arts te Landsmeer. Tot de geschonken kunstwerken behoren onder meer schilderijen en tekeningen van Chabot, Schuhmacher, Ket, Le Fau. connier, Mantes en Wiegman. NIJKERK. Een van de drieling van de familie L. van de Akker te Nijkerk, di ezondagmorgen geboren werd, is geheel onverwacht in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overleden. Het is het meisje Teunie. Bewoners van de Commissaris van Heemskerkstraat, waar de familie van de Akker woont, hebben een bedrag bijeen gebracht voor de babies. Bij ons bezoek was het aapje één dag oud en kreeg voor het eerst wat verdunde melk ,te drinken. „Het blijft een gok of we het redden", was de mening van mevrouw Ra dema, „want het diertje mist de moedermelk, die juist in de eerste tijd zo ontzettend belangrijk is. Maar we kunnen niet meer dan ons best doen en hopen dat we het groot krijgen. Aan ons zal het niet lig gen!" De chef-staf van het Indonesi sche leger, luitenant-generaal, Na- sution, heeft medegedeeld, dat een bataljon van de opstandelingen troepen in Tapanuli, het gebied ten noorden van midden-Sumatra, de wens te kennen heeft gegeven zich over te geven. Nasution deed deze mededeling na zijn terugkeer in Djakarta van een inspectiereis over Sumatra. Ingezonden mededeling 1/ Q y helpt direct tegen etensvlekken, vet, g\ I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tuba f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 16 Imp. v. Polycofor-K2r-Placentubex-Margret Astor-Mouson-Blendax door Hanoi Spoor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5