GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL raamamn bi n Landbouwboodschap van Eisenhower REGERING ZIT NOG MET (TOENEMENDE) SIRPLUSVOORRADEN GRAAN b Voedsel wordt gebruikt „in dienst van de vrede" WASHINGTON. 29-1. President Eisenhower heeft vandaag zün jaarlijkse boodschap over het land bouwbeleid bü het Congres inge diend. Hü verzoekt het Congres daarin kleinere en soepeler subsi diëring van landbouwprodukten goed te keuren, ter vervanging van het bestaande stelsel van starre prijssteun, dat zulke enorm grote en kostbare overschotten van land bouwprodukten in handen van de regering heeft doen ontstaan. „Het programma voor prijssteun en produktie-controle heeft niet ge werkt", zo deelt hij het Congres mede. Ondanks de pogingen tot be perking van de produktie door mid del van areaaltoewijzingen, afzet- contingenten en het „soil-bank - plan, nemen de overschotvoorraden eerder tbe dan af, „WU hebben reeds zulke grote voorraden tarwe, dat wij, zelfs al zou de komende oogst geen bushel opbrengen, toeh nog voldoende zouden hebben voor binnenlands gebruik, exportverko pen, geschenken aan het buitenland en de benodigde carryover voor een geheel jaar", aldus de president. In zijn boodschap zegt de presi dent verder: „Ik laat stappen doen om opnieuw met andere landen, die overschotten hebben, een onder zoek te laten instellen naar alle uit voerbare middelen om de verschil lende agrarische overschotten van allen te gebruiken in het belang De achterkant van (le fiets 's-GRAVENHAGE, 29-1. ,.De achterkant van een fiets is des avonds niet zichtbaar genoeg", al dus de A.N.W.B. in een brief aan de minister van Verkeer en Water staat. De A.N.W.B. vraagt de aan dacht van de minister voor de wettelijke regeling, die sinds 1956 in Denemarken geldt. In deze „fiet sende natie" moet een rijwiel, be halve van een achterlicht, ook voor zien zijn van reflecterend materi aal dat, als de fiets rijdt, in bewe ging is. jijt De A.N.W.B. is van oordeel dat een dergelijke regeling ook voor ons land zeer in het belang van de verkeersveiligheid zou zijn. Ingezonden mededeling Bii de een is het vocht, bij de ander hou ot tocht die Rheumatische pijnen veroorzaakt. Maar in legio gevallen zit de oorzaak heel ergens anders. Onzuiver bloed, onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en ledematen, zijn oorzaak van veler lijden. Als dan die bloedzuiverende orga nen - met de jaren trager gewor den in hun werking - met Kru- schen's minerale zouten jeugdige energie krijgen toegevoegd, dan gaan deze allengs weer krachtiger werken; het bloed gaat sneller stromen, de onzuiverheden worden afgevoerd langs natuurlijke weg en daarmee is dan ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende wer king van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef! Ned. Journalistenkring bestaat 75 jaar AMSTERDAM, 29-1. De Neder- Iandse Journalistenkring, de oud ste en grootste der drie, na de oor log in de Federatie van Ned. Jour nalisten samenwerkende kringen, bestaat 75 jaar. Op plechtige en feestelijke wijze zal dit feit worden herdacht op za terdag 7 februari a.s. Die morgen zal de kringraad, het hoogste or gaan van de N.J.K., op het Muider- slot in een zitting bijeenkomen, waarop de voorzitter, mr. Maarten Vrolijk, de herdenkingsrede zal uit spreken. Dit is historische grond, want de gedachte om een Neder landse journalistenkring op te rich ten, ontsproot aan een gecostu- meerd festijn, dat Nederlandse journalisten in de zomer van 1883 bij het Muiderslot hadden georga niseerd ter verstrooiing van de bui tenlandse collega's, die voor de toen in Amsterdam gehouden grote ko loniale tentoonstelling naar ons land waren gekomen. Premier MacMillan heeft in het Lagerhuis geen verklaring willen afleggen naar aanleiding van het bericht in de „Daily Express" deze week, dat nieuwe, geheime atoom- fabrieken in Engeland zijn ge bouwd, die de huidige Britse voor raad van vijf waterstofbommen binnen een jaar op minstens vijftig stuks zouden brengen. Het gebied van Adana, een rijk landbouwgebied in zuid-Turkije, heeft te lijden van zware overstro mingen, waardoor honderden hui zen zijn ingestort en verscheidene duizenden mensen dakloos zijn ge worden. van de vrede en welzijn van be vriende landen in de gehele wereld, kortom, voor het gebruik van voed sel voor vredesdoeleinden". Eisen hower lichtte dit echter niet nader toe. Ook dringt hij aan op voortzet ting van de mogelijkheid om onder „Public Law 480", aan andere lan den Amerikaanse landbouwover- schotprodukten te leveren. Onder deze wet worden soms landbouw produkten weggeschonken om bepaalde noodtoestanden te voor zien. Dodelijk ongeval te Kilder DOETINCHEM, 29-1. Hedenavond is te Kilder (gemeente Berg) de heer P. Noppen, vertegenwoordiger uit 's-Heerenberg, met zijn auto uit de bocht gevlogen op de weg Wehl- Kolder. De wagen belandde in een sloot en werd geheel vernield. De heer Noppen was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot werd naar een ziekenhuis te Doetinchem overge bracht. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier kinderen LAND- EN TUINBOUW De appelen- en uienexport 's-GRAVENHAGE, 29-1. Met in gang van 11 februari zal de uit voer van appelen uit ons land naar Zweden weer worden toegestaan. Of er sprake zal zijn van een grote export naar dit land valt op het ogenblik nog niet te zeggen want er moet worden gerekend op een grote concurrentie van andere ap- pelproducerende landen, terwijl er ook in Zweden nog voorraden van de eigen oogst zijn. De export-mo gelijkheden vanaf 11 februari zul len voor een groot deel worden be paald door de prijs welke voor de appelen in ons land dan betaald zal moeten worden. Naar de beste ap pelrassen is de laatste tijd een toe nemende vraag. De prijzen zijn ge regeld iets opgelopen. Mindere kwaliteiten blijven zeer moeilijk te verkopen. Met ingang van 1 februari geldt er geen minimum-importprijs meer voor uien uit ons land naar België. Dat betekent dat met ingang van deze datum de export van Neder landse uien naar België weer zal zijn toegestaan. Gedurende het af gelopen seizoen is de export van Nederlandse uien naar België prak tisch niet mogelijk geweest, want reeds op 5 augustus werd de Bel gische grens voor dit belangrijke Nederlandse tuinbouwprodukt ge sloten en sindsdien is ze niet meer geopend. Ingezonden mededeling Strengere straffen op prostitutie in Engeland LONDEN, 29-1; Het Britse Lageti-, huis heeft dbcuterdag in tweede le-ï zing een regeringsontwerp goedge* keurd dat strengere straffen op prostitutie stelt. Volgens het ont werp zullen publieke vrouwen na drie veroordelingen tot geldboeten, ook tot gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld. De regering hoopt met deze maatregelen een einde aan het tippelen te maken. Labourafgevaardigden hadden bezwaar tegen te grote verzwaring van de straffen, omdat zij vrezen dat de prostitutie „ondergronds" zal worden gedreven en minder controleerbaar zal worden. Amen dementen van Labourzijde zijn evenwel verworpen. Spoorwegen hebben vertraging door mist De spoorwegen ondervonden ook vanmorgen nog hinder van het plaatselijk zeer dichte mistgordijn. De door deze mist veroorzaakte ver traging varieerde van 10 minuten tot een half uur. De moeilijkheden zijn voor de N.S. het grootst in het gebied tus sen Rotterdam en Hoek van Hol land, waar men zelfs genoodzaakt was enige treinen op te heffen. Koninklijke gift voor spastische kinderen AMSTERDAM, 30-1. H.M. de Ko ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden hebben een belangrijke gift gedaan aan de Dr. Winthrop M. Phelps Stichting voor spastische kinderen te Amsterdam. Ingezonden mededeling fijn als u iets in huis hebt! Ingezonden stukken Mijnheer de Redacteur. Zo, du straks een ouderwetse „stroa". Ik moet eerlijk bekennen, dat er niet het minste ouderwets meer aan is. Hoeveel eeuwen lang zal hier de „strao" gevierd zijn op de maan dag voor vastenavond? Nu moet dat op zaterdagmiddag daarvoor. De beweegredenen zijn me bekend: financiën. Men wil niet „verletten" voor de strao. Dat kost te veel! Ik geef toe, een tientje is werkelijk niet flauw. Er is tegen woordig veel geld nodig voor van alles en nog wat, maar moet men daarom dit stuk folklore om hals brengen? Al die eeuwen lang werd de „strao" bijna beschouwd als een christelijke feestdag. In mijn jeugd werd op die dag niet gewerkt. In de laatste jaren werd er alleen ge werkt door diegenen die dat wil den. „Men" zegt dat de „muziek" de oorzaak is van de vervalsing van de datum van onze „strao". Ik wil er alleen op wijzen, dat eeuwen lang de lonen zeer veel la ger waren en de armoede oneindig veel groter, maar van werken op de dag van de „strao" geen sprake was. Dit is punt één. Nu het kunstmatig opvoeren van het aantal paarden, door de „Schouwse Ruiters" er bij te halen. Geslaagde uitvoering Koninklijke harmonie „Witte van Haemstede" Voor eerste maal werd jeugddrumband gepresenteerd Toen woensdagavond voor een volle zaal van hotel „Het wapen van Burgh" voor de eerste maal het doek wegviel, stond daar tot veler verrassing de pas opgerichte jeugddrumband opgesteld. Dit jeugdige team met witte blousjes, uitdagende zwarte strikjes en zwarte broeken toonde nu reeds onder leiding van de heer G. Krij ger een goede vaardigheid. De voorzitter van de Kon. har monie, de heer C. A. Hartog, heette in het bijzonder welkom de burge meester van Burgh, Jhr. A. van Citters, de ere-voorzitter de heer P. L. Vis, vergezeld door hun echt genoten en het erelid de heer M. C. de Granje. Hij verheugde zich bij zonder over dit nieuwe onderdeel der harmonie om het op deze avond aan het publiek te presenteren, doch wees er op, dat deze uitbrei ding bange gevoelens bij het be stuur met zich meebrengt. Want de harmonie zelf gaat niet mee in deze uitbreiding, integendeel ze moet zelfs leden missen. Daarom deed hij een zeer dringend beroep op de aanwezigen om toch hun kinderen die muzikaal gevoel hebben, als leerling op te geven bij de harmo nie. De drumbands zijn vol. Concert Hierna kreeg de Kon. harmonie het podium voor zich om haar mu zikaal kunnen ten gehore te bren gen. Het gebrachte staat nog steeds op een hoog peil. Grote bijval kreeg de fantasie „In 't sprookjesbos" van P. B. Bisselink, dat op sublieme wijze ten gehore werd gebracht. Vooral de klarinetten hadden hier een groot aandeel in. Wat de andere nieuwe nummers betreft, bleek dat de ouverture „Witte van Haemste de" van J. R. v. d. Glas, zeer goed goed werd gespeeld, doch als com positie weinig te zeggen had. De mars „Wapperende vlaggen" heeft een prettige melodie. Onder de be kwame leiding van de dirigent, de heer J. A. v. d. Weel, toonde het gezelschap het pas verworven prae- dicaat „Koninklijk" zich volkomen waardig. Toneelspel Het toneelspel „Wij weten niet alles", hadden wij op deze avond gaarne een andere titel gegeven, nl. „Josje". Het gehele stuk werd gedragen door Josje, voortreffelijk uitgebeeld door de jeugdige mej. Addy Kommer. Ze werd zeer goed bijgestaan door de heer Joh. v. d. Weel in de rol van de pseudo- kwakzalver Garm Scheltema. De heer Job Boot bracht een goede creatie van dokter Brethouder. Toch moeten we e£ op wijzen, dat enkele haperingen en kleine tekort komingen beslist voorkomen had den kunnen worden. Niettemin heeft het publiek met grote inte resse het boeiende spel gevolgd, en aan het einde de tonelisten met een daverend applaus beloond. De voorzitter dankte vooral de dames die de gastrollen vervulden en bood hun een aandenken aan. Een loterij deed nog een extra duit in het zakje, waarna het Gerjorie- trio de balmuziek verzorgde. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 25 jan.: Cornelis Jan, van Cornelis van den Boogert en Neeltje Cornelia van den Hoek, wo nende te Renesse; 26 jan.: Pieter Marinus, z. van Pieter Geluk en Johanne Hendrika Slaager, wonen de te Haamstede; 29 jan.: Jan Jo- hannis, z. van Pieter Heijboer en Janna Adriana Dorst, wonende te Oosterland. Overleden. 25 jan.: Sara van der Vliet, 69 j., weduwe van Johannes de Weeze, wonende te Oosterland. ZIERIKZEE Vergadering Vereniging tot bevordering van christelijk schoolonderwijs Personeelsvoorziening bracht veel problemen mcc Wellicht voor het bestuur in het algemeen en het dagelijks bestuur in het bijzonder, is het afgelopen jaar één van de moeilijkste ge weest van de laatste jaren. Zowel van het bestuur als het onderwij zend personeel is veel gevraagd om het onderwijs op beide scholen gaande te houden", aldus een op merking van de secretaris, de heer T. C. Hekman, in het jaarverslag op de donderdag in het ned. her vormd verenigingsgebouw gehou den vergadering van de Vereniging tot bevordering van het christelijk schoolonderwijs te Zierikzee, onder voorzitterschap van de heer J. W. van den Doel. De secretaris doelde hierbij op de personeelsbezetting in het najaar van 1957 en het begin, van 1958, die hoe moeilijk ook vaak, toch niet verhinderde dat allé' kinderen re gelmatig de school konden bezoe ken. In enkele maanden tijds ver trokken van beide scholen (lagere school cn u.l.o.-school) een viertal leerkrachten, w.o. het hoofd van de lagere school, in welke vakature evenwel kon worden voorzien door benoeming van de heer Fennema. Voor de vervulling van een enkele vakature aan de u.l.o.-school plaat ste het schoolhoofd niet minder dan 22 advertenties. Er kwam echter geen enkele bevredigende reactie op los. Ministeriële toestemming werd verkregen voor het aantrek ken van een 7e leerkracht voor de u.l.o. en een elfde voor de lagere school. Benoeming voor de u.l.o. kon nog niet plaats hebben, voor de l.s. werd benoemd mej. Bakker. Twee onderwijsfuncties worden aan de u.l.o. mitsdien niet bezet. Het onderwijs kan echter - zij het met veel moeite - doorgang vinden. Per 1 april gaat de heer Smilde over als onderwijzer van de l.s. naar de u.l.o.-school. Voor de l.s. werden de heren Dees en van Don- ge bereid gevonden naar Zierikzee te komen. Groot was de moeite oie het bestuur zich getroostte om bei de genoemde heren uit de militaire dienst te houden. In afwachting van een beslissing door de Kroon, ver leende de minister uitstel van op komst voor beide onderwijzers. Na dien volgde een nieuwe regeling, waardoor de onderwijzers vrijstel ling van dienst kregen. Hulp in vakaturetyd In de vakaturetijd hielpen de da mes mevr, Vorstheuvel Labrand en van Sluis. T.b.v. het hoofd der la gere school werd het pand Touw- baan 4 aangekocht. Na gewaagd te hébben van de bouw der u.l o. scho(o)l(en), werd dank gebracht aan de voorzitter en het college van b. en w. voor de medewerking i.v.m. de schoolbouw. Na gereedko men van de school, komt het ge bouw in eigendom van de vereni ging. Het sluiten van een geldlening zal noodzakelijk zijn. Vijftien pro cent van de stichtingskosten moeten nl. als waarborgsom in de gemeen tekas worden gestort. Met de dag actueler wordt de vraag, waar de kinderen van de l.s. moeten worden ondergebracht. In het voorjaar 1958 moesten zelfs de keuken en de bestuurskamer wor den gebruikt als lokaliteiten voor het geven van onderwijs. Het tref fen van noodvoorzieningen bleek te kostbaar, zodat het wachten thans is op vrijkomende ruimte (de beste lokalen) in de oude u l.o.-school. De elfde klas is reeds in dit gebouw ondergebracht en ook de twaalfde verhuist t.z.t. daarheen. Gememoreerd werden het jubi leum van dc u.l.o.-school cn de schoolmelkvoorziening. Van een eigen brugklasse aan de l.s. maken 14 kinderen gebruik. Het ledental der vereniging bedraagt thans 282. De rekening 1957 van de l.s. sluit met een nadelig saldo ad f 19.776,82. Die dor u.l.o.-school met een voor delig saldo ad f 4.765,86. Ik vind het leuk die jongelui hier te zien, maar het idee van de „strao" gaat er m.i. niet op vooruit. Er zijn nu eenmaal veel minder paarden, maar als we dan geen „strao" kunnen rijden met 30 paar den, dan maar met 10 bv. Dat is punt twee! En nu nog wat: Werkelijk echt „strao rieë" doet men niet met jockey-pet en met een zadel. Neen, dat gebeurde in mijn jeugd op een ongezadeld paard, alleen met een kleedje. Maar ja, zoals men het nu doet zal het wel motte". Ik vind er niks an! Ik ben te oud om op het gebied van onze folklore al dat ouwe over boord te gooien. Ik heb niet de minste waardering voor de nieu werwetse „strao". Mijnheer de Redacteur, U moet niet denken dat ik de bereidwillig heid van de jongelui uit Dreischor en omgeving om hierheen te komen niet op prijs stel. Dat is allerminst mijn bedoeling, ik wil alleen maar zeggen: ze behoren ajiet op de „strao". Met dank voor de plaatsruimte. W. G. BOOT Gz. Van het vliegveld van Johannes burg is een piano van 14.000 gulden verdwenen, die per vliegtuig uit Italië naar Zuid-Afrika was ver zonden met het oog op een con certreis van de Italiaanse pianist Arturo Michelangeli. De piano is woensdag door de douane inge klaard, doch toen men het instru ment donderdag kwam halen, bleek het verdwenen te zijn. Het trans port van Italië naar Zuid-Afrika heeft 6.500 gulden gekost. - x, w A/j "i A cfs V/AT UQT PC Verwachting tot zaterdagavond: Zwakke wind Vooral aanvankelijk nog op vele plaatsen mist; overigens veel be wolking met hier en daar wat mot regen; vannacht in het binnenland lichte vorst, elders temperatuur om het vriespunt; morgen overdag temperaturen op de meeste plaat sen enkele graden boven nul. Zwakke wind in hoofdzaak tussen west en noord. 31 jan. Zon op 8.23, onder 17.24. Maan op 0.51, onder 11.15. 1 febr. Zon op 8.22, onder 17.26. Maan op 2.06, onder 11.50. 2 febr. Zon op 8.20, onder 17.28. Maan op 3.18, onder 12.33. Laatste kwartier: 31 jan. te 20.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 31 jan. 7.24 v.m. 1 febr. 2 febr. 8.15 v.m. 9.16 v.m. 19.59 n.m. 20.53 n.m. 22.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 jan 7.17 v.m. 1 febr. 8.07 v.m. 2 febr. 9.08 v.m. Doodtij: 3 febr. 19.42 n.m. 20.41 n.m. 21.54 n.m. Ingezonden mededeling 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn 2 'ASPRO'* ^2... f#.' VERGADERING LANDBOUWVERENIGING „D.E.S." OOSTERLAND Voorzitter schiet uit naar boeren die over te dragen land niet verzorgen Herindeling landbouwgronden vindt spoedig plaats De plaatselijke landbouwvereni- ging D.E S. hield voor de tweede maal van dit seizoen een vergade ring in het café „Even Buiten" on der leiding van de voorzitter de heer H. J. van de Zande. De voorzitter toonde zich ver heugd over de goede opkomst en verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de heer ir. Heringa van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst te Goes, alsmede de ere- - voorzitter de heer C. M. Zeijler, het ere-lid de heer Otte, de heren Vroegop en Bergeijk en anderen. Voorts verheugde het spr. dat er verschillende leden van de zuster vereniging uit Bruinisse ter verga dering waren. In het inleidend woord ging spr. de gebeurtenissen na in de weken na de jaarwisse ling. Hoewel op de boerderij een tijd van rust, is dit niet het geval in het organisatieleven. De Euromarkt Gememoreerd werd dat met in gang van 1959 de Euromarkt een feit is geworden, hetgeen ook aan de landbouw niet ongemerkt voor bijgaat. Verder passeerden de acti viteiten van de aankoopvereniging de revue, en werd gewezen op het feit, dat de komende weken voor deze gemeente de herindeling der landbouwgronden een feit zal wor den. Omdat deze polder een zeer moeilijke is voor een rechtmatige verdeling vreest spr. dat de inde ling voor sommigen niet mee zal vallen. De ontevredenen echter ried spr. aan zich tot de betreffen de commissie te wenden, want wan neer hun klachten gerechtvaardigd zijn, zal hun geval zeker worden herzien. Verder moet het spr. van het hart dat hij percelen heeft zien liggen in de polder, welke op schandalige wijze zijn omge ploegd. Hij betreurt het boven mate dat er een dergelijke mentaliteit heerst onder de mensen. Wanneer betrokkenen weten dat ze toch het land niet meer krijgenwordt er aan af watering enz. niet meer ge dacht. Wanneer spr. er de kans toe zag, kregen dergelijke per sonen hetzelfde land toegewe zen. Verder werd onder de aandacht gebracht de veranderingen die zich na de jaarwisseling ook ten op zichte van het waterschaps\yezen hebben voltrokken. Wat deze'nieu we vorm zal brengen moet worden afgewacht. Voor het één zal het verbetering zijn, terwijl er voor an dere dingen weer aan de oude vorm zal worden gemist. Een goed ver trouwen heeft spr. in de persoon van de nieuwe dijkgraaf, welke on der andere als kringvoorzitter van de Z.LM. heeft getoond uit het goede hout gesneden te zijn. Ten slotte nam spr. nog een duik in de historie van het waterschaps wezen in vroeger tijden, omstreeks 1250, ten tijde van graaf Willem II en Floris V. Een blik werd gewor pen hoe de „dijkschouw" driemaal per jaar in die tijden plaats vond. De eerste in het prille voorjaar, de tweede wanneer de hooibouw was geëindigd, en de laatste in het na jaar. Wanneer dan de nodige werk zaamheden door de betrokkenen niet was verricht, volgde er geen kleine boete. Lezing over Belgisch Congo Na deze inleiding werd het woord gegeven aan de heer ir. Heringa, die sprak over de Belgische Congo, het land dat tegenwoordig, in ver band met de troebelen daar ter plaatse, meer in de belangstelling staat. Nu de Europese markt een feit is geworden, gaan de toestan den ook in deze Belgische kolonie, niet aan ons voorbij. Geruime tijd heeft spr. in dit land doorgebracht, als hoofd van een landbouwkundig team, welke ten doel was gesteld een stuk land te cultiveren voor suikerrietteelt en dergelijke. De Congo is 82 maal zo groot als het moederland België, en heeft een in wonertal van 13.000.000 zielen. Se dert 1886 heeft België dit land on der zijn bewind, en hel was koning Leopold I, welke dit rijke gebied voor 150.000 gulden heeft gekocht. Er zijn ongeveer 30 40 verschil lende mensenrassen in de Congo, cn vooral de R.K. missie heeft er vaste voet gekregen. Rietsuiker wordt er menigvuldig geteeld, en kan, als het gewas behoorlijk is. een op brengst hebben van 15 a 16 ton per hectare. Na deze lezing, die met grote be langstelling werd aangehoord, wer den een aantal kleurendia's ver toond, welke het gesproken woord nog verduidelijkten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2