West-Nederland had te kampen met uitzonderlijk dichte mist DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verkeer ondervond enorme vertragingen Rijke goudader in Zuid-Afrika gevonden GROMYKO DOET OP PARTIJCONGRES OOK POLITIEKE DUIT IN ZAKJE Ernstige mistgevaren in Engeland V.S. DOEN HUN RAKETTEN-PROGRAMMA UIT DE DOEKEN Levenslang voor Duitse moordenaar VRIJDAG 30 JANUARI 1959 No. 18506 115e Jaargang mntZEESWBNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succijjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 s-GRAVENIIAGE, 30-1. Als ge volg van de door een uitgestrekt gebied van hoge luchtdruk boven Europa veroorzaakte windstilte, is het westen van Nederland sinds donderdagmorgen gepakt in ccn mist, zo dicht, als sinds lang niet gedurende een zo lange tijd in Ne derland is meegemaakt. Er zijn on gelukken door gebeurd, zelfs do delijke, en het land-, water- en luchtverkeer ondervond ernstige hinder. Op sommige plaatsen, bij voorbeeld in den Haag, kwam het verkeer geheel stil te liggen. Drie personen, zijn het slachtof fer geworden van de mist. De 72- jarige B. Snoodijk uit Rotterdam viel na een misstap in de Delfha- vense Schie, en overleed later in het ziekenhuis Coolsingel. De 62- jarige H. Baars en de 38-jarige J. Verheul, beiden uit 's-Gravenhage en werkzaam bij de fa. Visbeen aan de Jupiterkade te 's-Gravenhage vertrokken te 19 uur van hun werk en reden, door dc mist van hun weg gebracht, in het water. Zij ver dronken beiden en werden 's nachts omstreeks half één opgehaald. De berudhte rijksweg 13, van Rot terdam naar Den Haag, sloeg ook nu weer alle records. Maar liefst twintig botsingen, waarbij in totaal 160 auto's betrokken waren. Tien tallen wagens konden niet meer verder en moesten langs de kant blijven staan en er vielen enige ge wonden, die met particuliere auto's en politie-auto's naar ziekenhuizen werden gebracht De Rotterdamse politie had het wel voorzien, en postte op het Blijdorpplein om de automobilisten te waarschuwen het er liever niet op te wagen en maar in Rotterdam te blijven. Het zicht bedroeg dan ook niet meer dan vijf meter. Scheepvaartverkeer viel uit 's-GRAVENHAGE, 30-1. Veel scheepvaartverkeer viel geheel uit, onder andere in de Rotterdamse havens, in de Nieuwe Rotterdam- sche Waterweg en op de Lek. Te Rotterdam verwachte schepen, als het Duitse m.s. „Bilbao" en het Li beriaanse s.s. „Formostar" gingen buitengaats voor anker, in afwach ting van beter zicht, waar het ove rigens 's middags boven Zuid-Hol- land naar ging uitzien, doch om streeks vijf uur trokken weer dich te mist-banken over het land, en Rijke bloei van Surinaamse citrusbomen PARAMARIBO, 27-1. Blijkens een mededeling bloeien sedert be gin januari op nagenoeg alle plan- tages de citrusbomen op een wijze, zoals slechts zeer zelden voor komt. Op sommige plantages op de linkeroever van de Suriname- rivier was ook reeds in november 1958 een dergelijke rijke bloei te constateren. De bloei van januari overtrof, echter nog deze zeer rijke bloei. JOHANNESBURG, 29-1. De pre sident-commissaris van de Free State Geduld, Sidney Spiro, heeft donderdag bekendgemaakt, dat in de mijn van zijn maatschappij een rijke goudvondst is gedaan. Deze bekendmaking veroorzaakte grote vraag naar aandelen Free State Geduld en een stijging van de koers tot een peil, dat te Jo hannesburg „fantastisch" werd ge noemd. Weer meer ongelukken in Amsterdam AMSTERDAM, 29-1. Na de ge constateerde daling van 33?t3I verkeersongevallen te Amsterdam in de periode van november tot en met oktober 1958 (mede dank zij de invloed van de maximumsnel- heidsgrens) geven de maanden no vember en december 1958 verge leken met dezelfde maanden m 1957 een geringe stijging te zien, die onder meer geweten wordt aan de toenemende verkeersintensiteit. sloeg alles potdicht. Het uit Kings Lynn naar Rotterdam varende m.s. „Trompenblfrgh" dat, toen in Hoek van Holland weer één tot anderhal ver kilometer zicht was, de tocht op de Nieuwe Waterweg aandurfde, moest dit met een botsing bekopen. Publieke hulp Ondertussen probeerde de Kon. Nederl. Automobiel Club in de avond de nood enigszins te verlich ten door een beroep op het publiek te doen de gordijnen open te laten, opdat automobilisten, vooral op buitenwegen, aan de verlichte ra men evenzovele steun- en oriënte- ringspunten zouden kunnen heb ben. De radio verleende in dit bij zondere geval willige medewerking en zond de hulproep van de K N A.C. in de programma's uit. Voorts vroeg men de auto's niet te parke ren zonder brandende parkeerlich- ten en werden de gemeentebesturen verzocht de stadsverlichting na 12 uur op volle sterkte te laten bran den. Voor de velen die in steden wa ren gestrand en de volgende morgen hun weg wilden vervolgen gaf de K.N.A.C. vanaf zes uur vrijdagmor gen inlichtingen omtrent de weer- en wegentoestand. Vermoedelijk blijft de mist ook vrijdag hangen en strekt ze zich zelfs nog verder over het land uit, want volgens de weersverwachting, blijft er weinig of geen wind. Eventueel eigen Russische oplossing voor Duitsland MOSKOU, 29-1. Andrei Gromy- ko, de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, heeft op het par ty congres te Moskou gezegd, dat het sluiten van een Duits vredes verdrag en de afschaffing van de bezetting van Berljjn, de voor naamste internationale kwesties z|jn. „Het is te betreuren", zei h(j, „dat dr. Adenauer steeds de eerste is om een Russisch voorstel tot vermindering van de internationale spanning te verwerpen". Volgens radio-Moskou zijn er op de bijeenkomst van vandaag geen verslaggevers uit niet-communis- tische landen toegelaten. Gromyko zei dat er bij de Duitse kwestie slechts twee mogelijkheden zijn. Of west-Duitsland slaat de weg in van de atoombewapening, hetgeen voorbereiding van een nieuwe oorlog betekent, of het stemt in met een oplossing van het Duitse probleem, te beginnen met een vredesverdrag. Dulles kon volgens de Russische minister op zijn jongste perscon ferentie niets beters bedenken dan een bedekt oorlogsdreigement. Elke oorlog zou echter moeten leiden tot nederlaag voor de aanvaller. Ook Tholen heeft één waterschap SCHERPENISSE, 29-1. In een vandaag in „Het Hollandhuis" te Scherpenisse op het eiland Tholen gehouden bijeenkomst is het nieu we waterschapsbestuur, waarvan de heer H. van Gorsel te Oud-Vos- semeer dijkgraaf is, officieel geïn stalleerd door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Daarbij wer den ook de 35 hoofdingelanden van de zeven districten, waaruit het ge concentreerde Tholense waterschap bestaat, beëdigd. Toenemende kloof Minister Gromyko is van mening, dat de laatste jaren een toene mende kloof tussen de buitenland se politiek van het kapitalisme en die van het socialistische stelsel te zien hebben gegeven. „De burger lijke leiders", zei hij, „verwerpen alle vredelievende initiatieven". Volgens Tass heeft Gromyko ver klaard dat de Sowjet-Unie, in sa menwerking met de andere socia listische landen, zal pogen zelf een oplossing voor de Duitse kwestie te vinden als de onderhandelingen met het Westen door de schuld van het Westen geen succes opleveren Hetzelfde gold voor Berlijn. Daar zouden bij het ontbreken van over eenstemming met het Westen, in samenwerking met oost-Duitsland de reeds aangekondigde maatrege len worden genomen. De politiek van een vreedzaam naast elkaar bestaan heeft volgenr de minister „een hechtere basis ge kregen door het feit dat de groei ende macht van het socialistische kamp een nieuwe wereldoorlor hoogstwaarschijnlijk onmogelijl' maakt". LONDEN, 30-1. Volgens deskun digen van het observatorium te Greenwich in Engeland, is de ge middelde besmetting van de dichte mist, die ook boven een groot dee1 van Engeland hangt, met giftige af- valprodukten (1.3 milligram per kubieke meter), reeds vergelijkbaa1 met die van de eerste dagen var 1952, toen een zeer dichte „smog" verantwoordelijk was voor de dood van vierduizend mensen in een tijdsbestek van vier dagen. Men vreest dat de toestand in de ko mende dagen nog zal verergeren en de Londense ziekenhuizen heb ben zich op het ergste voorbereid. Een recente foto van H.K.H. Prinses Beatrix, die op 31 januari a s. haar een-en-twintigste verjaardag hoopt te vieren (Foto M C. Meyboom). In juni ballistische projektielen I Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie niemand beledigt en toch vijanden heeft moet geen alle daags mens zijn. De verbindingen van en naar Scliouwen-Duiveland Uiteraard heeft de dichte mist invloed op de verbindingen van en naar Schouwen-Duiveland. Na twee reizen moest de veerboot, op de dienst Zijpe-A. J.-polder het van morgen laten afweten tegen de wattendeken, die over het water hing. Om half negen keerde het schip terug uit A. J.-palder, maar bleef toen aap de Zijpse kant aan de wal liggen. De Provinciale Stoomboot dienst bleef vanmorgen varen. De dien sten werden normaal uitgevoerd. Maar de vooruitzichten waren on bekend, gelet ook op het feit dat alle diensten op de Westerschelde kwamen stil te liggen. HANNOVER, 29-1. Gerhard Popp, een 38-jarige auto-monteur, is don derdagavond te Hannover in west- Duitsland tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens moord op twee zakenlieden die hij samen met zijn 19-jarig meisje, Inge Mar- schlowitz, buiten de stad had ge lokt. Inge moet zeven jaar door brengen in een speciale gevangenis voor jeugdige personen. Een 37- jarige zakenman, Ewald Melzef, die van medeplichtigheid was beschul- digd, werd tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Popp had beide moorden gepleegd terwijl hij als Inge's „nicht" was verkleed. In beide gevallen reed het toekomstige slachtoffer Popp en het meisje buiten de stad in de mening dat hij „het nichtje" thuis bracht en met Inge alleen'zou blij ven. In plaats daarvan werd hij doodgeschoten. SANTA MONICA, 29-1. De vlieg tuigfabrleken van Donglas te Santa Monica in Californië beginnen bin nenkort de Thor-raketten, die een reikwijdte van 2300 km hebben, In serie te vervaardigen. Volgens een bekendmaking van het bedrijf is het montagestelsel zeer eenvoudig en de raketten kunnen in een kwartier voor lancering gereed ge maakt worden. Neil McElroy, de Amerikaanse minister van landsverdediging, heeft meegedeeld, dat Amerika zijn eerste basis voor intercontinentale ballistische projectielen in juni van dit jaar gereed zal hebben. Zij ligt aan de Californische kust. Er zijn in totaal drie van zulke basis in aanbouw. PROCES „GOEDE HEERTJE"Foto links: de accountantsassistent Jacobs, die er, volgens verdachte, meer van wist dan de accountant zelf. Foto rechts: de accountant J. Dragt, die iedere drie maanden de boeken van verdachte controleerde Emigrant liet schulden na van kleine ton BARNEVELD, 29-1. De ongeveer 55-jarige Barneveldse cartonnage- fabrikant J. van 't Foort heeft het klaargespeeld met achterlating van - naar men zegt - ruim f 90.000, schuld, naar Australië te emigre ren. De emigrant bevindt zich op het ogenblik aan boord van de „Zui derkruis" met zijn vrouw, dochter en zoon. De laatste trouwde een dag voor het vertrek met een meisje uit Apeldoorn, dat echter niet mee is geëmigreerd, omdat haar papie ren nog niet gereed waren. Het vertrek was vrij overhaast. De avond tevoren heeft de familie van 't F. de was nog buiten te dro gen gehangen alsof er geen schijn van kans was op een spoedig ver trek. De gedupeerden zijn enkele tien tallen zakenlieden uit Bameveld en van elders, onder wie enkele min der draaekrachtigen. Naar verluidt zou v. 't F. zelfs de fiscus voor on geveer f 7.000.aan accijnzen heb ben benadeeld. Op de pasgebouwde bungalow en cartonnagefabriek is intussen beslag gelegd. Faillisse ment is aangevraagd en zou dezer dagen worden uitgesproken. De to tale schuld bedraagt ongeveer t 90.000,—. McElroy zei dat de Sowjet-Unie in staat is meer intercontinentale ballistische projectielen te maken dan de V.S. en dat zij daardoor, indien zij dat wil, in de komende twee jaar meer van deze projec tielen' kan hébbéiï dan de V.S. Superioriteit Hij geloofde dat de V.S op 't ge bied van de zware bommenwer pers een zeer uitgesproken supe rioriteit boven de Sowjet-Unie be zitten en op dat van de middel zware bommenwerpei's een „be scheiden superioriteit". De V.S. beschikken niet over een werkend waarschuwingsstelsel te gen ballistische projectielen, maar „bewegen zich snel" in deze rich ting. Bijzondere klok De burgemeester van New York, Robert Wagner, heeft donderdag met een druk op een knop in de „Chase Man hattan Bank" een atoomklok in Werking gesteld, waarvan de wijzers niet aangeven hoe laat het is, doch hoe oud het gebouw is waarin de bank is gehuisvest. De wijzers van de klok geven de dagen en jaren aan die verstrijken. De klok startte donderdag op twee jaar en twee dagen. De klok loopt op atoomenergie, geleverd door radio-actief cesium-137 dat op- dertig meter diepte in de kelders van het gebouw is aange bracht. De looptijd van de klok is 200 jaar. DE KWESTIE NIEUW-GUINEA Den Haag gelooft berichten over de op handen zijnde invasie niet Ook ontkenning van Indonesische zjjde DEN HAAG, 29-1. Een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft vanochtend desgevraagd ver klaard, dat de berichten over een spoedige invasie van Nederlands- Nieuw-Guinea geheel voor reke ning blijven van de Nederlandse en Britse bladen, die dit bericht hebben gelanceerd. Van een acute bedreiging van Nederlands Nieuw- Guinea is de Nederlandse regering niets bekend, aldus de woordvoer der. Zoals overigens bleek uit het in Londen uitgegeven communique na de besprekingen van minister Luns met de Britse minister van buitenlandse zaken, de heer Sel- wyn Lloyd, heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken de bezorgdheid van de Nederlandse regering uitgesproken over moge lijke Indonesische bedoelingen ten aanzien van Nederlands Nieuw- Guinea. De Nederlandse regering heeft bij herhaling gewezen op agressieve uitspraken met betrek king tot Nederlands Nieuw-Guinea van verantwoordelijke Indonesi sche leiders. De Nederlandse rege ring heeft ook bij herhaling gewe zen op de verantwoordelijkheid, die bevriende landen op zich ne men ten aanzien van het gebruik van door hen aan Indonesië gele verde wapens., aldus de woord voerder. „Belachelijk" Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag een tegenspraak uitgegeven op de berichten, dat Indonesië voorberei dingen zou treffen voor een invasie in westelijk Nieuw-Guinea. Een woordvoerder van het mini sterie zeide: „het is te belachelijk om op deze berichten commentaar te leveren". „Het is waar," zo zei hij, „dat Indonesië westelijk Nieuw Guinea opeist, doch kortgeleden heeft het aan Engeland, de Ver enigde Staten en Australië verze keringen gegeven geen plannen te koesteren voor een invasie om zich van het betwiste gebied meester te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1