zooeeêuitfat hatm ^eAottr „Antipartijgroep' heeft 't gedaan Minister Luns niet al te optimistisch over K.L.M.-landingsrechten Toch nog wel hoop voor landingen in Singapore SCHIPHOL, 27-1. - De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vanavond bij zijn terugkeer op Schipho.l van zijn be sprekingen in Londen, verklaard „niet al te optimistisch" te zijn over een wijziging van het Britse besluit de K.L.M.-vluchten op Singapore van twee tot één te beperken. De minister, die op Schiphol ver welkomd werd door de president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, zei er anderzijds van overtuigd te zijn, dat de door de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, voorgestelde heroverweging van het besluit door de Britse regering zeker geen schijnmanoeuvre is. „Ik ben dus niet zonder hoop, dat er toch nog een regeling wordt gevonden, die voor de Nederlandse luchtvaartbe- langen niet onbevredigend is". De kwestie-Nieuw Guinea LONDEN, 27-1. In een communi qué dat na de besprekingen van minister mr. J. Luns met zijn Britse ambtgenoot van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd en pteynier Mac- Millan te Londen is uitgegeven wordt gezegd dat Selwyn Lloyd aan minister Luns opnieuw de Brit se steun inzake Nederlands Nieuw Guinea heeft toegezegd. Voorts wordt in het communiqué gezegd dat de ministers zijn over eengekomen de besprekingen over de wapenleveranties aan Indonesië voort te zetten. Minister Luns heeft „de bezorgdheid van de Nederland se regering over mogelijke Indone sische bedoelingen met betrekking tot Nieuw-Guinea" tot uitdrukking gebracht, aldus het communiqué. Nederlandse zeeman vermoord ROUAAN, 27.1. - De afgelopen nacht is de 29-jarige Nederlandse zeeman Harm Meijerink uit Apel doorn, in Rouaan door drie mes steken zpdanig gewond, dat hij la ter in eén ziekenhuis overleed. M., die ongehuwd was, was eer ste stuurman op het kustvaartuig „Maria Theresia", van de rederij Gruno te Amsterdam. Groninger recherche ontdekt ernstig geval van verwaarlozing Broer en zuster in huis verborgen GRONINGEN, 27-1. De Gronin ger recherche heeft in een perceel in de Korrewegdijk te Groningen een ernstig geval van verwaarlo zing ontdekt. Twee zusters van omstreeks 55 jaar blijken hier ge durende een groot aantal jaren een inwonende broer en een inwonende zuster verborgen te hebben gehou den. Deze verbleven in het huis van hun zusters, die de huishouding „voerden", zonder dat iemand er van op de hoogte was. De enigszins debiele vrouw lag in een donkere onverwarmde ka mer en was onbeschrijfelijk ver waarloosd, evenals de man, die echter af en toe nog kans zag via een achterdeur de straat op te ko men en dan langs de vuilnisbakken liep op zoek naar etenswaren. Het tweetal was in vele jaren niet ge wassen of verschoond. Hun eten bestond uit aardappelsoep, zodat zij ernstig ondervoed waren. De familie was overigens niet on bemiddeld, maar de beide zusters wilden het ouderlijk kapitaaltje bij elkaar houden. Toen de beide zus ters in een civiele procedure wer den gewikkeld over een betalings aangelegenheid viel hun vreemd gedrag op. Men vermoedde met geestelijk gestoorden te doen te hebben. Het onderzoek bracht toen de verwaarloosde familieleden aan het licht en uit een medisch onderzoek bleek dat het viertal geestelijk ge stoord is. Ze zullen in een inrich ting worden opgenomen. Bij de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal is een ontwerp van wet ingediend, waarbij de minister van Financiën machtiging vraagt tot het aangaan van geldleningen ten laste van Nederland tot een ge zamenlijk bedrag van ten hoogste anderhalf miljard gulden. Dinsdag is in Moskou het 21ste partijcongres begonnen, het tweede na de dood van Stalin. Op het 20ste congres is de nagedachtenis van de eens zo vereerde meester danig van luister ontdaan en de nieuwe col lectieve groep heeft dit kennelijk gedaan, om geen last meer te heb ben van de populariteit van de overleden dictator. Maar binnen die groep hebben zich nieuwe menings verschillen voorgedaan. Kort na Stalins dood is Beria te rechtgesteld, omdat hij naar een persoonlijke dictatuur zou hebben gestreefd. Sindsdien is de politieke politie, aan het hoofd waarvan hij stond, onder controle gekomen van het kabinet. Daarna zijn Molotof, Kaganowitsj, Zjoekof en Sjepilof, die eerst golden als steunpilaren van de nieuwe leiding, uit hun functies gestoten. En aan de voor avond van het congres is deze „an- ti-partijgroep" wederom fel aange vallen, zodat de vraag is gesteld of Chroesjtsjef met deze zuiverin gen er naar streefde een tweede Stalin te worden. Maar dit wordt onwaarschijnlijk geacht. De tijd voor een persoonlijke dic tator schijnt voorbij. En Chroësjt- sjef ontleent zijn positie vooral aan het feit, dat hij een meerderheid vertegenwoordigt van de opgeko men klasse van „regenten". Aan het congres worden een aantal her vormingen voorgelegd, die in feite reeds worden uitgevoerd door de kern van de leiderskaste. I omtrent echter met het westen moeilijk overeenstemming is te be- I reiken, omdat de controle die de Sowjet-Unie zich voorstelt toe te laten, volkomen voldoende wordt geacht. Finsè kwestie Intussen heeft Chroesjtsjef zijn druk op de Scandinavische landen voortgezet, om een versterking van de Duitse strijdkrachten in het Oostzeegebied te voorkomen. Miko- jan heeft in Kopenhagen gesproken over het gevaar, dat de spanningen door die Westduitse herbewapening zouden toenemen. Van westelijke zijde is men bereid, waarborgen te geven, dat dé Duitsers niet op nieuw een gevaar worden voor de Sowjet-Unie en sommige Scandina vische landen willen Chroesjtsjef uitnodigen, om de betrekkingen te verbeteren. Dit neemt niet weg dat de Finnen min of meer het kind van de reke ning zijn geworden. Hun president Kekkonen heeft in Leningrad een ontmoeting gehad met Chroesjtsjef, en daar Russische rechtstreekse niet-inmenging slqchts voorkomen, door te zeggen dat Finland zich niet tot het westen zou wenden. Het is economisch en strategisch zo afhan kelijk van de betrekkingen met de Sowjet-Unie, dat het zich geen an ti-Russische regering kan veroor loven. Vandaar dat de socialist Fa- gerholm, fei anti-communist, moest heengaan. KERKNIEUWS DE WERELDRAAD VAN KERKEN EN HET OECUMENISCH CONCILIE GENEVE, 28-1. Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft een verklaring afgelegd inzake het be sluit van Paus Johannes de Der tiende om een oecumenisch concilie byeen te roepen. Hij zei: „Het oecumenisch conci lie wil de kerken de mogelijkheid bieden om van de noodzakelijke eenheid van de kerk .van Christus te getuigen. Daarom heeft het diepe belangstelling voor elk initiatief dat zich de eenheid tot doel stelt, of dit initiatief nu komt van een van de leden-kerken of van een andere kerk. In elk geval hangt veel af van de wijze waarop het concilie zal worden bijeengeroepen en van de geest waarin de kwestie van de christelijke eenheid zal worden be sproken. Volgens de eerste berich ten zou het gaan om „samen de grondslagen te zoeken voor eente- i'ugkeer tot de eenheid". Latere mededelingen maken slechts melding van een uitnodi ging, gericht tot de afgescheiden groepen, om weer tot eenheid te komen. Er is een aanzienlijk ver schil tussen beide verklaringen. Daarom kunnen wij, zolang op dit punt geen nadere verklaringen zijn gegeven, ons niet met zekerheid uitspreken". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 'S-GRAVENHAGE. Het vliegdek- schip Hr. Ms. „Karei Doorman" heeft twee magere, maar gezonde schipbreukelingen, afkomstig van een Amerikaans jacht, de „At Air", uit de Atlantische oceaan gered. AMSTERDAM. De Nederlandse cellist Anne Bijlsma uit het orkest van de Nederlandse Opera te Am sterdam heeft samen met de Tsjech Joseph Chuchro en de Zwitser Ra- ma Jucker de eerste plaats bezet op het tweede internationale cello concours dat te Japala in Mexico is gehouden. Ere-voorzitter van de jury was de beroemde cellist Pablo Casals. DE ZEEKONINGIN 's-GRAVENHAGE. Een besteller van het postkantoor te Delft, dienst doende als nachtportier, heeft zich bij de politie gemeld als de pleger van de diefstal van de waardebrief inhoudende f 40.000 die een Am sterdamse bank had afgezonden naar een bijkantoor te Delft. DOORN. Ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van ex- keizer Wilhelm II is op Huize Doorn een aantal oude getrouwen van de keizerlijke familie getuige nis van aanhankelijkheid komen afleggen door het leggen van bloemstukken in het mausoleum, waarin de laatste Duitse keizer is bijgezet. Daarbij was in de eerste plaats een bloemstuk van de klein zoon van de keizer en diens offi ciële opvolger, prins Louis Ferdi nand van Pruisen. 's-GRAVENHAGE. Het hoofdbe stuur van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren dringt er bij de minister op aan te willen bevorde ren dat van Nederlandse zijde al het mogelijke zal worden gedaan om de elektrische methode van harpoeneren ingevoerd te krijgen en dit standpunt kenbaar te willen maken aan de Nederlandse verte genwoordigers in de internationale walvisvangstcommissie, om onno dig lijden van walvissen te voor komen. ROTTERDAM. De vereniging „De Nederlandse Graanhandel" heeft zich onlangs over het graan- prijspeil in E.E G.-verband tot de vic'e-voorzitter der Europese com missie, dr. Mansholt, gewend. In de betreffende brief wordt onder meer een redelijk graanprijspeil, gedif ferentieerd naar de onderlinge waardeverhoudingen der granen, bepleit. AGENDA Heden (donderdag) Zierikzee: Ver.gebouw, 8 uur, jaar vergadering Chr. Nat. school. Nieuwerkerk: Dorpshuis, 7.30 uur, uitvoering mandolinever. „Hier 's ek weer". Noordgouioe: cantine Oostweg, 7.30 uur, uitv. muziekverenig. „Con Amore". Morgen (vrijdag) Zierikzee: Ver.gebouw, 8 uur, film voorstelling N.C.L.B.; Ger. Ver. gebouw, 8 uur, uitv Ger. Vrou wenvereniging. Haamstede: hotel Bom, 7.30 uur, uitv. Kon. harmonie „Witte van Haemstede". Dreischor: Dorpshuis, 7.30 uur, uit voering toneelver, „Streven naar beter". Hogere produktie Om de produktie te verhogen en „Amerika in te halen" is een zeven jarenplan ingevoerd, dat zowel ver sterking van de zware industrie als verhoging van het verbruik beoogt. De cijfers van dit plan zijn indruk wekkend en populair, omdat zij een snelle ontwikkeling in uitzicht stellen. Dan moet een hervorming van het strafrecht worden beves tigd, dat aan de beklaagden meer rechtszekerheid biedt. Wat het onderwijs aangaat ziet men een streven, om tegen te gaan, dat de nieuwe elite zich tè zeer van dé massa vervreemdt. Zo zijn voor leerlingen van middelbare scholen en studenten praktische werkzaam heden in fabrieken en boerderijen verplicht gesteld. Natuurlijk komt ook de buitenlandse politiek ter sprake. De nadruk zal worden ge legd op pogingen tot stopzetting van kernproeven en gecontroleerde be perking van de bewapening, waar- Fanfani gevallen In Italië is de regering van de katholiek Fanfani gevallen. Zij be stond uit christen-democraten en rechtse sociaal-democraten. Maar in beide partijen van de coalitie was verzet tegen het bewind tot uiting gekomen. Een meer linkse sociaal-democraat en een rechtse christen-democraat hadden hun ontslag als minister ingediend. En dit geeft een juist beeld van het geen er gaande was. De toestand is nu zo, dat er kans bestaat dat de christen-democraten onder reactionaire leiding, met ter zijde schuiving van de gematigde Fanfani, een verbintenis zullen aangaan met monarchisten en neo fascisten. De arbeidsonrust zou dan zeker nog toenemen, want Italië is nog altijd een arm land met een groot proletariaat en veel behoef tige boertjes. Indien de tegenstel lingen zich op sociaal terrein toe spitsen zal dat voor de democratie geen gunstig teken zijn. o 25. Aan boord van de koopvaarder voert dc bemanning met do moed der wanhoop een verbeten gevecht tegen kapitein Eén-oog en zijn piraten. Aram, die van het achterdek de ongelijke strijd somber gadeslaat, ziet opeens dat een der kajuitraampjes van het belaagde schip openstaat. Plotseling komt een gewaagd plan in hem op. Vlak bij hem, aan de railing, staat een der laatste piraten, die zich 3'uist gereed maakt om over te springen. Met twee sprongen is Aram achter de matroos en een welgemikte nekslag doet de ver raste piraat tegen het dek slaan. Snel grijpt Aram het zwaard, dat de bewusteloze uit de hand geglipt is. Achter hem klinkt de woedende stem van IVJerlin, dc tovenaar. „Grijp die kerel, hij ontsnapt!" Maar reeds springt Aram van de verschansing naar een van de grote ra neerhangende takel. Vallend weet hij het touw te grijpen en slingert als een volleerd akrobaat over dc smalle strook water tussen de beide scheepsrompen naar het openstaande kajuitsraam van het koopmansschip. Zó'n verschil spreekt boekdelen! Allee Radion wast wérkelijk wit. Al het goe wordt even fris en helder in het dikschu mende sop. Stevig sop, dat je pakken kun dat al het vuil in zich opneemt èndt voorzichtig is. Geen zorgen voor Uw goe< Geen zorgen voor Uw wasmachine. Radio is weldadig zacht, veilig als geen ander.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6