1 EERSTE I CITROEN ID 19 Ijsman»] Opsporingsactie op Cyprus RALLYE DE MONTE CARLO Kunstmaan met „ziend oog" STAD EN PROVINCIE Handen en Li ppen £uv/_?PUROL ACTIVITEITEN CULTURELE VERENIGING NOORDGOUWE Viering Koninginnedag De Culturele Vereniging wil het winterseizoen besluiten met de vie ring van Koninginnedag. HM. de Koningin hoopt een kroonjaar te vieren en daarom zal ook ditmaal aan het Oranjefeest bij uitnemend heid bijzondere aandacht worden besteed. Gedacht is aan een driedelig pro- Omstreden „muntdieren" OSLO, 28-1. De Noorse re gering heeft woensdagavond de opmerkingen dat de nieu we munt-ontwerpen Noor wegen meer op een dieren rijk dan op een koninkrijk doen lijken, van de hand ge wezen. Leden van de oppo sitie zeiden dat men met het vervangen van het rijkssym bool - een leeuw met strijd bijl - door een eland, een paard, een hond en andere dieren op de munten, met een traditie breekt, die teruggaat tot 1280. Een lid klaagde er over dat de afgebeelde die ren niet eens rasechte Noor se djeren zijn - de eland lijkt op een paard, de hond is een Assyrische leeuw, en de eekhoorn symboliseert „de vele sprongen in de eco nomise he politiek van de re gering". Een voorstel om de ontwerpen te wijzigen werd met 51 tegen 40 stemmen verworpen. Ingezonden mededeling Z. V.U. Het Scapino Ballet Het Scapino Ballet heeft gister avond met het eerste optreden in de Zierikzeese Concertzaal, onder auspiciën van de Stichting Zeeuw se Volksuniversiteit, een grote in druk nagelaten op het publiek van Schouwen-Duiveland en ongetwij feld zeer veel bijgedragen aan be grip en waardering op het eiland voor de danskunst. De inleiding van Scapino - Peter Brandsma - van de verschillende werken heeft hier aan zeker niet in de laatste plaats veel aan medegewerkt. Het pro-' gramma was oordeelkundig samen gesteld en vormde een rijk gescha keerd geheel. Het hoogtepunt van het optreden van deze sympathieke groep was naar ons gevoel het aangrijpende en moderne ballet „De nieuwelin ge" op muziek van Prokofieff, cho reografie Jan Rebel, de balletmees- ter die het merendeel van de bal letten van het repertoire ontwierp. In „De nieuwelinge", een werk dat in Zierikzee de landelijke première beleefde, werd fel bewogen en zeer geïnspireerd op monumentale wij ze gestalte gegeven aan de inner lijke strijd van de mens die in een nieuwe gemeenschap zal moeten treden, doch die eerst na een grote zelfoverwinning hiertoe innerlijk bereid kan zijn. Dit prachtige bal let kwam in de plaats van „Het gipsbeen", een der bekroonde ver halen uit de scenariowedstrijd van Scapino voor kinderen tot veertien jaar, dat niet kon worden uitge voerd door een ongeval van een der artisten tijdens de jeugdvoorstel ling van woensdagmiddag. Het programma was overigens zeker niet op het dramatische af gestemd, integendeel. Onder artis tieke leiding van Hans Snoek en eminente muzikale begeleiding van de pianist Luctor Ponse muntte deze avond uit door charmante lichtvoetige schoonheid. Geestig en fleurig waren de dansstijlen uit verschillende landen, al klonken de beproevingen van het negerras door in de door Peter Brandsma gezon gen negerliedjes, waarbij de dan sen op sfeervolle wijze de tekst illustreerden. Dankbaar werd ook geput uit sprookjesland en prach tige uitbeeldingen werden gegeven van bv. „De kleine zeemeermin", „De blauwe vogel", „De kikkerko ning" en „Prikkebeen en Ursula". Er werd gedanst in fraaie kleurrij ke costuums. Een hartelijk applaus na afloop van elk werk bewees dat Schou wen-Duiveland deze eerste kennis making met het ballet zeer heeft weten te waarderen. Dat de ver wachtingen ook hoog gespannen waren bleek uit de goede opkomst. Er werd na afloop een fruitmand aangeboden dohr de secretaris der Z.V.U., de heer W. H. P. Meerkamp van Embden. J en groot ruiterconcours juli gramma, voor de jeugd, voor de bejaarden en voor de rest van de bevolking, waarbij uiteraard niet wil gezegd zijn dat niet jong en oud aan de algemene feestvreugde deel zal kunnen nemen. Vooral heeft het bestuur rekening willen houden met de weersomstandigheden, waarvan men met het programma niet al te afhankelijk zijn wil. Voorlopige besprekingen zijn ge voerd met de „Schouwse Ruiters", waarvan verschillende leden in de ze gemeente wonen. Tezamen met de „Schouwse Ruiters" - welke ver eniging binnenkort het 20-jarig be staan viert - hoopt men te komen tot een groots opgezette sportdag. Uitnodigingen zullen uitgaan naar diverse bij de landelijke bond aan gesloten verenigingen. Voor deze sportmanifestatie is als voorlopige datum 4 juli gekozen. Een groot ruiterconcours zou dan plaats vin den, met daaraan verbonden wed strijden. Reeds zijn de Culturele Vereniging en de „Schouwse Rui ters" over een en ander tot over eenstemming gekomen. Verdronken bij auto-ongeluk .ALKMAAR, 29-1. Ten gevolge van de gladheid en de mist waardoor de weg niet meer van de wegberm was te onderscheiden is vannacht omstreeks twaalf uur op de Wa- lingsdijk te Ursem een personen auto, bestuurd door de 19-jarige A. Floris uit Berkhout, in de langs de weg lopende vaart gereden. Hij wist zich met zijn moeder en 2 broers uit de over de kop geslagen auto te bevrijden. De 54-jarige vader de heer A. J. Floris werd echter leven loos uit de auto gehaald. De familie kwam terug van een verjaarsvisite. NICOSIA, 28-1. Er is op het noordoostelijke schiereiland van Cyprus een nieuwe, grootscheepse opsporingsactie tegen leden van de Eoka begonnen, aldus werd woens dagavond te Nicosia vernomen. Half januari had de Eoka mee gedeeld, dat zij wellicht weer tot geweld zou overgaan, indien de Britten geen einde maken aan hun militaire operaties. Sedert de dag voor kerstmis heeft de Eoka geen aanslagen meer gepleegd. Van gewoonlijk welingelichte zij de werd vernomen, dat de Britse actie waarschijnlijk is begonnen, toen men inlichtingen had gekre gen over de verblijfplaats van ver scheidene leiders van de Eoka. Aan de actie zouden ruim 1.000 soldaten deelnemen, die gesteund worden door lichte vliegtuigen, he likopters en pantserauto's. ONDERWIJS Diploma machineschrijven Op het te Bergen op Zoom ge houden examen slaagden voor het diploma machineschrijven de vol gende leerlingen van de Chr. Ulo te Zierikzee. Trees Rombouts, Ellie Vaane, Dienie Schults, Joke v. d. Schelde, Ankie Schouls en Lies Verspeek, allen uit Zierikzee. Koos de Vlieger uit Dreischor; Jaan van As en' Piet van Bloois uit Noordgouwe; Harm Fasol uit Renësse; Betsy van Dijke uit Nieuwerkerk. Van de leerlingen der Chr. Ulo werd op dit examen niemand afgewezen. Een mooie prestatie van de jongelui. Verder slaagden voor het diplo ma machineschrijven: mej. D. J. Gaanderse, Brouwershaven; mej. C. Semeijn, Burgh; de dames J. v. d. Doel en E. J. Dijkman, Haam stede; N. Flikweert, W. J. Kooy- man, Katie Mol en Joke Stins, Nieuwerkerk; M. v. d. Maas en S. P. P. Bakker, Oosterland; dhr. P. Bouman, Renesse; de dames L. J. G. Kouijzer, Tonny Leeuw, S. A. Verburg, H. Jumelet, de heren J. Put en I. Verton, uit Zierikzee; mej. N. van Felius, Zonnemaire. Allen volgden de cursussen ge organiseerd door de Stichting Han delsonderwijs te Zierikzee en wer den opgeleid door dhr. Koetsdijk, leraar steno-typen (staatsdiploma). MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 28 jan. 1958. Prei f 10-25; Spruiten f 13-30; Kroten f 4,50-10; Grote peen f 6-7; Gele kool f 18; Groene kool f 22; Boerenkool f 20-25; Rode kool f21; Witlof f 40; per 100 kg. Goudreinetten f 6-15; Jonathan f 10-25; Alfeston f 6-8; Campagne f 10; Golden Del. f 37-41; Glorie v. Holland f 13; Bramley f 6; Lomb. Calv. f 6; Rietpeer f 15-20; St. Re- my f 6-10; Comtesse f 21; per 100 kilogram. Knolselderij f 14-20 per 100 stuks. Bladselderij 15 per 100 bos. Veiling Z.H.E. te Rotterdam op 27 januari 1958. Uien: middel f 10,90; driel. f 11,20, per 100 kg. export. Aanvoer 22.000. kilogram. Ingezonden mededeling OanKzfj de hydropneumatische vering waren Coltelloni en Alexandre altijd fit tijdens deze monsterrit om in alle comfort volledig te profiteren van de wegligging, het motorvermogen en de remcapaciteit van hun U-6-1* ZIERIKZEE Tienjarig jubileum Geref. vrouwenvereniging Toneelgroep bracht zendingsspel „Dokter Ida" (Van een medewerker) Bij gelegenheid van de feestelijke viering van het 10-jarig bestaan van de Ger. Vrouwenvereniging: „De lampen brandende", heeft een gevormd toneelgroepje woensdag avond met uitzonderlijk succes het bekende zendingsspel van ir. C. Swaan-Koopman „Dokter Ida" op de planken gebracht van het nieu we verenigingsgebouw aan de St. Domusstraat. In dit spel wordt in een vijftal aangrijpende scènes het leven ver beeld van dr. Ida Scudder, de pio- niere van de vrouwelijke zendings artsen in India, die in 1920 in ge noemd land te Vellore een christe lijke vrouwenopleiding stichtte. Het opleidingsschooltje groeide uit tot een enorm medisch centrum, dat voor India van uitzonderlijke betekenis is tot op de huidige dag. In het stuk ziet men het leven van dr. Ida vanaf haar eerste leer jaren op een Amerikaanse kost school tot het slagen van haar eer ste vrouwelijke artsen aan het opr leidingsinstituut te Vellore. Het mag gezegd dat het spel uit stekend uit de verf is gekomen. Aan de mise scène waren kostein noch moeite gespaard, terwijl de décors vervaardigd en uitgevoerd door de heren C. van 't Veer en J. Hoekstra, naar een ontwerp van de heer A. Braat, een natuurgetrouw effekt teweeg brachten. Het stuk werd gedragen door de hoofdrol speelster mevr. N. Berrevoets- Duine, die zich gedisciplineerd, maar gedurfd door alle moeilijkhe den heensloeg. Maar er waren meer goede krachten, als de dames Lak- ké-Zandeë, Verwijs-de Boer, Koe- voets-Verwijs en Joppe-Gunst. Het stuk - gespeeld in de kleder drachten van India - werd geregis seerd door de heer M. J. Bij de Vaate, die talrijke regievondstjes met succes op dit spel „uitprobeer de". De grime was in handen van de heer C. Uijl. Aan de opvoering van het spel ging de officiële herdenking voor af. De leiding berustte bij de pre sidente mevr. A. Baas-Kloet, die in een uitvoerig historisch overzicht de groei van de vereniging - die thans 51 leden telt - schetste. Di verse spreeksters en sprekers brachten gelukwensen uit, o.w. de propagandiste van de landelijke Bond mevr. de Bruine-Berman en ds. Y. J. Tiemersma. Dinsdagavond is de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, met een vliegtuig van de B.E.A. op Schiphol terug gekeerd uit Londen, waar hij met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd en premier Harold MacMiUan o.m. besprekingen heeft gevoerd over de door Engeland beknotte landingsrechten van de K.L.M. in Singapore. De foto laat zien hoe mr. Luns op Schiphol hartelijk werd begroet door ir. I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M.die ongetwijfeld onge duldig zal hebben uitgezien naar dit ogenblik. Dodelijk vliegongeluk aan boord van de „Karei Doorman" 's-GRAVENHAGE, 28-1. Tijdens een vrije dekstart aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman", is giste ren een eenmotorig aanvalsvlieg- tuig van het type Avenger, beho rende tot vliegtuigesquadron twee, verongelukt. Van de vierkoppige bemanning wordt korporaal J. Mul ler vermist. Aangezien na 25 minu ten minutieus zoeken de vermiste niet gevonden werd, dient te wor den aangenomen dat hij verdron ken is. De overige leden van de beman ning konden worden gered en ver keren in goede gezondheid. De kor poraal- vliegtuigtelegrafist J. Mul ler was gehuwd en afkomstig uit Katwijk aan de Rijn. NEW YORK, 29-1. De Verenigde Staten zijn van plan volgend jaar hun eerste kunstmaan met optische instrumenten te lanceren, aldus meldt het Amerikaanse blad „New York Times" donderdag. Met deze instrumenten kunnen installaties op de grond worden verkend. Het ministerie van defensie heeft de indruk gewekt, aldus het blad, dat het lanceren van een kunst maan met een „ziend oog" deel uit maakt van een reeks proeven die er op gericht zijn een mens in de ruimte te brengen. Het is echter wel duidelijk, dat het hier gaat om de ontwikkeling van ruimteschepen voor militair gebruik, zo voegt het blad er aan too. ZONNEMAIRE C.J.V.-avond Alhier werd voor een volle zaal een C.J.V.-propaganda-avond ge houden waarin, na de gebruikelijke opening, door de heer B. D. Schot, de heer St. v. d. Velde vertelde over het werk van de C.J.V. Voor de pauze werden enige schetsjes ge bracht. „De ballade van John May- ard" werd vertolkt door de heer B. D. Schot. Op goede wijze werd na de pauze opgevoerd het spel „Zij die gestuurd was". Ds. Duvekot eindigde de avond met dankgebed nadat de heer Schot de tonelisten had dank gebracht voor hun spel, alsmede de grimeur de heer A. W. Biesen. OOSTERLAND Vergadering Christelijke kleuterschool Er was ditmaal over gebrek aan belangstelling niet te klagen op de vergadering van de Chr. kleuter school, welke dinsdagavond in het Chr. verenigingsgebouw werd ge houden, onder voorzitterschap van de heer Joh. Boogert. Behalve het bestuur der vereniging waren aan wezig de beide onderwijzeressen der school, zomede het voltallig personeel der chr. school, terwijl als sprekers deze avond een twee tal onderwijzers van de Chr. Doof- stommeninrichting „Effatha" uit Voorburg aanwezig was. Na een welkomstwoord door de voorzitter, verkreeg de heer Koe nen het woord, die op zeer bevat telijke wijze een beeld gaf van het leven op de genoemde stichting en vanaf de eerste jaren de lessen, welke aan de doodstomme kinderen worden gegeven, de revue liet pas seren. Met behulp van een bandre corder werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de lessen te volgen. Na deze inleiding werd een aantal kleurendia's op het doek ge bracht, welke een passende illustra tie vormden van het gesprokene. De voorzitter dankte na afloop de heren der stichting, waarna werd overgegaan tot behandeling van de huishoudelijke agenda. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Schooff, bleek dat er thans zestig leerlingen de school bezoeken en dat de lessen regel matig kunnen worden gehouden. De administrateur, de heer Jac. v. d. Maas Cz., las het financieel ge deelte voor, waaruit bleek dat de uitgaven f 12.958,13 bedroegen, ter wijl de inkomsten waren f 12.789,67, zodat er een nadelig saldo was ont staan van f 118,46. De voorzitter dankte de heer v. d. Maas voor zijn werkzaamheden en de heren Adr. Bakker en Jan van der Werf voor het nazien der rekeningen. De heer Schooff gaf hierna een overzicht van de fondsen der vereniging, waaruit bleek dat de uitgaven van het Van Vessemfonds f 274,79 en die van het Hendriksefonds f 96, bedroegen. Tot plaatsvervanger in de commissie van toezicht werd be noemd de heer Joh. van der Have Jacz. De beide aftredende bestuurs leden, de heren A. Schooff en Jac. van 't Hoff Mz., werden beide bij acclamatie herkozen. Tot slot, nadat de rondvraag niets bizonders had opgeleverd, dankte de voorzitter allen die aan het chr. kleuteronderwijs hier ter plaatse hun beste krachten geven en sprak de hoop uit, dat zij ook weer in de volgende jaarkring mogen werk zaam zijn onder Gods zegen, tot heil van de kinderen. Het badhuis in 1958 Volgens mededelingen door de badmeester, de heer Joh. van Dijke Jz. werden er in het afgelopen jaar in totaal 7978 baden genomen, na melijk 3300 douchebaden op abon nement door personen van 14 jaar en ouder, 2754 douchebaden op kaartjes, eveneens door personen ouder dan 14 jaar, 510 douchebaden op abonnementen door personen beneden 14 jaar, 699 douchebaden op kaartjes door personen eveneens beneden 14 jaar, en 715 kuipbaden door personen van alle leeftijden. BRUINISSE Knaapje geraakte in vers gegraven sleuf Door de aannemersfirma R. Boltje Zonen wordt momenteel de oude spuisluis, die voorheen een verbin ding vormde tussen de Spuikomen de haven, kapot gemaakt en ont graven, om deze straks te dempen. Door het kapot maken van het betreffende metselwerk is een diepe kloof, met aan weerszijden een hoge aarden wal, ontstaan. De elf jarige L. dé Keizer raakte van de opgespoten grond te dicht bij de sleuf, gleed naar beneden en kon tegen de steile wanden van de sleuf niet meer naar boven komen. Tot aan zijn middel in het water moest hij door het personeel van de Fa. Maaskant Zonen, t.w. de heer J. Hoogerwerf, geassisteerd door de heer Jac. Kostense, uit zijn benarde positie worden getrokken. Gelukkig kwam hij nu met een nat pak en de schrik vrij, maar dit had anders kunnen aflopen, als het personeel van Maaskant daar niet in de buurt was tgeweest. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zierikzee (toez.): H. W. Colstee, Ammerstol (Z.H.). Verwachting tot vrijdagavond: Plaatselijk uiist Plaatselijk mist, maar ook hier en daar opklaringen; weinig wind; vannacht overwegend lichte vorst, morgen overdag in mistgebieden temperatuur om het vriespunt, el ders enkele graden boven nul. 30 jan. Zon op 8.25, onder 17.22. Maan op onder 10.44. Laatste kwartier: 31 jan. te 20.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 jan. 6.41 v.m. 19.13 n.m. BROUWERSHAVEN 30 jan. 6.32 v.m. 18.52 n.m. Doodtij: 2 febr. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), pass. 28 Lis sabon naar Fawley. Kenia (t.), 28 te Lagos. Samarinda, 28 te Tanga. Schouten, 29 te Adelaide. Theobaldius (t.), 28 van Curagao naar Aruba. Ingezonden mededeling HET WEEROVERZICHT DE BILT, 29-1. Een groot hoge- drukgebied bedekt nog steeds ge heel west- en midden-Europa. In dit gebied is het overal rustig weer met overwegend lichte vorst. Al leen in zuid-oost Duitsland en mid den-Zweden kwam plaatselijk strenge vorst voor. In ons land waren de tempera turen over het algemeen iets lager dan in de voorafgaande nachten. Overwegend kwam 3-5 graden vorst voor, maar op enkele plaatsen werd 6 graden vorst gemeten. Hier en daar ontstond in de eerste ochtend uren een dichte mist. Een zeer uit gebreide mist bedekte vanmorgen geheel Engeland. Terwijl het Europese hogedruk- gebied iets afneemt, trekt van de oceaan een nieuw hogedrukgebied naar Schotland. Het ziet er in ver band hiermede naar uit, dat het rustige weer zal aanhouden. Ingezondc a mededeling SEROOSKERKE Demonstratieavond In de rij van Vé-Gé-kruideniers presenteerde ook de fa. J. D. Rein- houd alhier aan zijn klanten een toon-keuravond. De avond werd gehouden in het dorpshuis en werd geopend door de heer Broers van het Vé-Gé-districtskantoor te Mid delburg. Hij besprak in grote lijnen de werking van de Vé-Gé-organi- satie. Hierna verkregen de mede werkers aan deze avond het woord waartoe als eerste de heer van Bekkum van de Persil-maatschap- pij zijn produkten aanprees. Een instructieve film over wasbehan- deling completeerde zijn betoog. De hoofdvertegenwoordiger van de Verkade's fabrieken hield een praatje over het ontstaan en de ontwikkeling van het bedrijf. Een sportieve geste leverde de verte genwoordiger van de Persilfabrie- ken, door de waren van de Eru- kaasfabrieken op aardige wijze aan te prijzen. De vertegenwoordi ger van die fabriek moest wegens de mist verstek laten gaan. De heer Hoogenboom van de advocaatfa- briek de Zwarte Kip was de vierde man die zijn produkten bij het publiek presenteerde.. Tussen de diverse praatjes wer den de aanwezigen getracteerd op proefjes van de produkten. Aan het eind van de avond vond een verloting plaats, van diverse Vé-Gé-artikelen, alsmede van een drietal taarten, alles beschikbaar gesteld door de fa. Reinhoud.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2