Nieuwe onrust in Kongo Kandidaten-lijsten voor tweede-kamerverkiezing ingediend DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 29 JANUARI 1939 No. 18505 115e jaargang ZUKZEESOIEHMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succe,jes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochlmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Razzia's in inheemse wijken van Leopoldstad BRUSSEL, 28-1. In Brussel is woensdagavond bekend gemaakt, dat na de ongeregeldheden van dinsdag politie-eenheden verschei dene inheemse wyken van Leo poldstad zijn blnnengetroken. Zy hebben daar woensdag openbare gebouwen bezet. In een der wijken is een grootscheepse razzia gehou den, waarbij honderden inheemsen zijn aangehouden. Vele van deze arrestanten vertoefden clandestien in Leopoldstad en zullen naar hun stamdorpcn worden teruggezonden. In de bekendmaking wordt voorts gezegd, dat de politie-een heden geen gebruik van hun wa pens hebben gemaakt. De toestand in de stad kwalificeert het commu niqué met de woorden: „de zenu wen zijn gespannen". In Matadi, waar zich zondag on lusten voordeden, is het nachtelijk uitgaansverbod met een uur be- kort, aangezien de toestand rustig blijft. j De Belgische minister voor Kon go en Roeanda-Oeroendi, Van He mel rij ck, heeft woensdag in Eliza- bethstad bekendgemaakt, dat een stichting „ter bevordering van de Belgiseh-Kongolese vriendschap" is opgericht. Het is de bedoeling dat geheel Kongo in dit nieuwe initia tief zal worden betrokken, waar door de verwezenlijking van de Belgische politiek zou worden be vorderd. De minister legde er overigens de nadruk op, dat de regeringspoli- tiek t.a.v. Kongo de eenstemmige goedkeuring van het Belgische par lement heeft verkregen en dat er daarom geen sprake van wijziging van die politiek kan zijn. De minister voegde hieraan toe, dat hij niet zal toelaten dat het plan door een paar mensen in ge vaar wordt gebracht. De ontwikke ling moet gebaseerd worden op ver trouwen; in het buitenland moet de verkeerde indruk worden weg genomen dat Kongo een onrustig land zou zijn, zei hij. Aarde is peervormig NEW YORK, 28-1. De aarde heeft niet de vorm van een sinaasappel (een hol die aan de boven- en onderkant wat is afgeplat) doch zij is enigs zins peervormig, zo blijkt uit de gegevens die zijn verkre gen met behulp van de Ame rikaanse Vanguard-satelliet, die tien maanden geleden werd gelanceerd. Drie des kundigen van de Ameri kaanse nationale raad voor lucht- en ruimtevaart heb ben woensdag in New York verklaard, dat door de bij zonder gelijkmatige baan van deze satelliet een juister beeld van de bolvorm van de aarde is verkregen. Het zee niveau aan de noordpool blijkt ruim 15 meter hoger te zijn dan men tot op he den dacht, en dat aan de zuidpool circa 15 meter lager. Franse minimumlonen verhoogd PARIJS, 28-1. De Franse rege ring heeft woensdag besloten het basis-minimumloon met 4,5 procent te verhogen van 149 tot 156 frank per uur. Dit is na een kabinetszit ting bekend gemaakt door de mi nister van voorlichting, Roger Frey. Ongeveer 700.000 arbeiders zullen profiteren van deze verhoging, die op 1 februari van kracht wordt. Het minimumloon is verhoogd wegens de stijging van de kosten van le vensonderhoud, die het gevolg is van de recente devaluatie van de frank en van de versoberingsmaat regelen der regering. Labourkritiek op opheffing E.B.U. LONDEN, 28-1. De leider van de labour-oppositie in het Engelse Lagerhuis, Hugh Gaitskell, heeft woensdagavond in het Lagerhuis het besluit van de regering dat de Europese Betalingsunie moest wor den opgeheven, aangevallen. Hij zeide, dat de oppositie het niet met de regering eens is dat het einde van de E.BU. onvermijdelijk was. Voorts verklaarde hij, dat de oppo sitie ook ernstige kritiek heeft op het besluit het pond sterling con- vertabel te maken in de gehele wereld buiten het sterlinggebied. Naar de mening van Gaitskell was deze 9tap voorbarig en zelfs ge vaarlijk voor de Engelse economie. Gaitskell verzocht het Lagerhuis het wetsvoorstel van de regering te verwerpen, dat tot strekking heeft de regering de bevoegdheden te verlenen voor het treffen van de nodige financiële regelingen voor het uitvoeren van de Europese mo netaire overeenkomst. PROCES „GOEDE HEERTJE"Foto boven: aan de achterzijde van het Paleis van Justitie ontstond plm. negen uur een enorme deining toen er een gevangenen-auto arriveerde. Het „goede heertje" behoorde echter niet tot de inzittenden, zodat de talrijke journalisten bot vingen. Foto's onder v.l.n.r.: President van het Hof mr. J. Coninck Liefsting; Inspecteur W. v. d. Voort, die het vooronderzoek heeft geleid; de ver dediger van het „goede heertje", de Friese rechtsgeleerde mr. Jeljer de Jongh. EISENHOWER OVER DE VERHOUDING MET DE SOWJET-UNIE „Wij moeten tot een principieel akkoord zien te komen" WASHINGTON, 28-1. President Eisenhower heeft op zyn perscon ferentie gezegd, dat de V.S. en de Sowjet-Unie tot een principieel ak koord moeten zien te komen, op grond waarvan men technische overeenkomsten zou kunnen slui ten waarin de automatische tenuit voerlegging geheel is geregeld, zo als regelingen ter voorkoming van onverhoedse aanvallen en vooreen verbod van proeven met kern wapens. Men zou alleen vorderingen kun nen maken als de twee landen een betere algemene opvatting omtrent de vrede in Europa zouden hebben en zich bereid verklaarden, van ge weld en ondermijnende activiteit af te zien. Voor genoemde regelingen achtte hij wederzijdse inspectie een eerste vereiste. Op de vraag of hij plannen had om vice-president Nixon een bezoek aan de Sowjet-Unie te laten bren gen, antwoordde de president dat WIJCHEN. In de nacht van dins dag op woensdag is de 40-jarige on gehuwde huisschilder A. G. de Valk uit Wijchen, bij een verkeersonge val om het leven gekomen. De heer de V. reed op zijn bromfiets in de Kasteellaan te Wijchen. Bij een kromming van de weg vloog hij uit de bocht, kwam eerst tegen de trot toirrand en sloeg vervolgens met het hoofd tegen een lantaarnpaal. er geen plannen waren om op dit ogenblik wie dan ook naar Rusland te zenden. Gevraagd naar de mogelijkheid dat na het bezoek van Mikojan premier Chroesjtsjef naar de V S. komt, zei Eisenhower dat een be zoek van een regeringsleider iets geheel anders zou zijn dan de in formele reis van de eerste vice- premier. De Russische raketten WASHINGTON, 28-1. Hoge func tionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie hechten niet veel waarde aan Chroesjtsjefs uitlatingen over de Russische raket ten en zijn verklaring, dat de V.S. in militaire kracht achteruit zouden gaan. Generaal Nathan Twining, voor zitter van de gezamenlijke staf chefs, zei op een persconferentie van mening te zijn, dat Chroesjt sjefs verklaring dat de Sowjet- Unie intercontinentale raketten aan de lopende band produceert „niets heeft te betekenen". De Sowjet-Unie noch de VS be schikken over een operationele in tercontinentale raket, aldus gene raal Twining. Minister McElroy van defensie verklaarde dat de V.S. over vol doende kracht beschikt om de Rus sische aanval met gelijke munt te rug te betalen. VIER-MOGENDHEDEN-CONFERENTIE OVER DUITSLAND LONDEN, 28-1. Volgens een ge woonlijk welingelichte kring in Londen, zullen de westelyke mo gendheden binnenkort in nieuwe nota's aan Moskou waarschijnlijk voorsteilen in de tweede helft van april in Genève een vier-mogend- heden-conferentie met de Sowjet- Unie over het Duitse vraagstuk te houden. Men voegde hieraan toe, dat de mogelijkheid van een conferentie tussen Oost en West over het Duitse vraagstuk, op het niveau Landbouwer dodelijk verongelukt EERBEEK, 29-1. Gistermorgen is de 33-jarige landbouwer A. Wil- lems uit Eerbeek dodelijk veronge lukt. Toen de man op zijn land aan de Texweg aan het werk was, sloeg plotseling zijn paard op hol en ver moedelijk is W toen overreden door de achter het dier gespannen wagen De man liep een schedelbasis- fractuur op en is onderweg naar het ziekenhuis te Zutphen overle den. De politie stelt nog een onder zoek naar de juiste toedracht van het ongeluk in. V oorlichtingseampagne onderwijs 's-GRAVENHAGE, 28-1. De eer- ste van de serie van vijf radiocau serieën, die in regeringszendtijd zullen worden uitgezonden als on derdeel van de voorlichtingscam pagne 1959 „Kies een loopbaan bij het onderwijs", zal maandag 2 fe bruari van 18.15 tot 18.25 worden gehouden voor Hilversum I. Spre ker zal zijn de heer M. W. Kruis- kamp, directeur van de rijks kweekschool te Amersfoort. Zijn causerie heet „Word gerust onder wijzer". t „Oorlogsdreiging voor Nieuw-Guinea" LONDEN, 29-1. Het Londense blad „Daily Mail" heeft donderdag onder de kop „Oorlogsdreiging voor Nieuw-Guinea" een bericht gepu bliceerd volgens hetwelk Neder land de Britse regering er van op de hoogte gesteld zou hebben dat Indonesië in de lente een invasie in Nieuw-Guinea zou willen doen. De diplomatieke correspondent van het blad schreef dat blijkens gegevens van inlichtingendiensten honderden kleine vaartuigen voor de invasie gereed gemaakt worden. In Den Haag noch in Londen kon bevestiging van het bericht verkre gen worden. Mussen contra slang Een groep van ongeveer zes tig mussen heeft nabij Jo hannesburg in Zuid Afrika een slang van anderhalve meter lengte aangevallen, die een nest plunderde. De mus sen slaagden er in de slang in ongeveer tien minuten tijds te doden. Twee mussen hebben de strijd niet over leefd. van ministers van Buitenlandse Zaken, een van de voornaamste onderwerpen zou zijn voor de bij eenkomst van de werkgroep van vier westelijke landen, die dinsdag aanstaande in Washington begint. NEW YORK, 28-1. De VeUig- heidsraad van de V.N. zal vrijdag een Israëlische klacht tegen de Verenigde Arabische Republiek be spreken. RENKUM, 28-1. In het sanatori um „Oranje Nassau's Oord'' te Renkum heeft prof. dr. P. Munten dam, directeur-generaal van de volksgezondheid vandaag de Ko ningin Emmaklinlek voor astma patiënten geopend. Vele burgerlij ke en militaire autoriteiten en per sonen uit de medische wereld wa ren daarbij aanwezig. WAKKER Een 32-jarige New Yorkse radio-medewerker is er in geslaagd 200 uur achtereen wakker te blijven. De artsen die hem voortdurend obser veerden menen dat het „voor het eerst in de geschiedenis is dat een mens zo lang wak ker is gebleven Eerste Kamer over Bezitsvorming en P.B.O. 's-GRAVENHAGE, 28-1. In het voorlopig verslag van de vaste com missie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer over de begroting 1959 van het departement van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., voor wat betreft Bezitsvor ming en P.B.O., wordt gevraagd om, voorzover mogelijk, te worden ingelicht omtrent de bestaande plannen ter bevordering van de bezitsvorming in de naaste toe komst en over het daarbij beho rende werk- en tijdschema. Algemeen verklaarde men zich echter verder te willen onthouden van uitvoerige beschouwingen over bezitsvorming, mede daar dit on derwerp nog onlangs, bij de behan deling van de jeugdspaarwet, ter sprake was gebracht. Vele leden verzochten de rege ring, zo mogelijk reeds enige glo bale gegevens te verstrekken over het aantal spaarders in het kader van de jeugdspaarwet en over de resultaten van de „Zilvervlootactie" De ontwikkeling van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie acht te men vrij algemeen nog steeds te leurstellend, vooral in de industri ële sector van het bedrijfsleven. In deze ontwikkeling zijn sinds hier over laatstelijk in de Eerste Kamer van gedachten was gewisseld, geen wezenlijke wijzigingen opgetreden. Ook de omstandigheid dat de S.E.R. als toporgaan van de P.B.O. rede lijk goed functioneert, kon deze te leurstelling niet wegnemen. Men meende thans met spijt te moeten constateren, aldus het ver slag dat de illusie, die men redelij kerwijze tijdens en na de laatste oorlog en in het bijzonder bij de totstandkoming van de wet op de bedrijfsorganisatie mocht koeste ren, niet waren verwezenlijkt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Karakter komt tot uiting in de grote ogenblikken des le- vens, maar het komt tot stand in de kleine. Bedrijfsleven over weduwen- en wezen voorziening HILVERSUM, 29-1. De indruk die in ondernemerskringen verkre gen is van de voorgestelde wedu wen- en wezenverzekering, is van middag door de algemene secretaris van het Centraal Werkgevers Ver bond, mr. C. E. J. Maitland bespro ken in de radiorubriek „Uit het be drijfsleven". Er bestaat in ons land bij nie mand twijfel dat een wettelijke weduwen- en wezenvoorziening er komen moet, aldus mr. Maitland. In de kring van de maatschappe lijke organisaties - bij werkgevers- en werknemersverenigingen - be staat ook grote overeenstemming over de vorm waarin de regeling gegoten moet worden, zo zei hij. Belangrijk vindt men hel aan on dernemerskant dat de administratie eenvoudig wordt gehouden en dus zo min mogelijk kost, organisato risch vormen deze verzekeringen, ofschoon niet in een wet beli chaamd, een geheel. De beschik bare middelen worden zoveel mo gelijk voor de werkelijke uitkerin gen besteed. Overleg over lerarensalarissen 's-GRAVENHAGE, 28-1. In de vandaag gehouden vergadering van de bijzondere commissie voor geor ganiseerd overleg voor het voorbe reidend hoger en middelbaar on derwijs is het overleg over de lera rensalarissen hei-vat. De minister heeft deze vergadering bijgewoond. Het in deze vergadering behandel de wordt in kleine kring nader on derzocht, waarna de commissie zo spoedig mogelijk weer zal bijeen komen. Finse socialisten verontrust HELSINKI, 28-1. Het bestuur van de Finse sociaal-democratische par tij heeft woensdag een resolutie aanvaard waarin kritiek wordt ge leverd op president Kekkonen voor de wijze waarop zijn besprekingen met Chroesjtsjef in Leningrad wa ren geregeld. In de resolutie werd bezorgdheid geuit omdat de voorbereidingen voor het bezoek aan Leningrad ge troffen waren zonder voorkennis van de regering en omdat de pre sident zulke belangrijke besprekin gen ging voeren zonder de Finse minister van buitenlandse zaken. Bij verkeersongelukken in En geland zijn vorig jaar 5.970 mensen om het leven gekomen, 420 meer dan in 1957. Het aantal gewonden bedroeg in 1958 293.797 tegen 268.308 in 1957. De Franse regering heeft woens dag bepaald dat op 8 en 15 maart a.s. gemeenteraadsverkiezingen zul len worden gehouden. 's-GRAVENHAGE, 29-1. Woens dag zyn de lijsten van kandidaten ingediend voor de op 12 maart a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. De Partij van de Arbeid heeft in zes groepen van kieskringen kan didatenlijsten ingediend, die in elk der groepen gelijkluidend zijn. De Katholieke Volkspartij heeft vier groepen van kieskringen gevormd. Tn elk van deze groepen zijn ge lijkluidende kandidatenlijsten in gediend. De Anti-Revolutionaire Partij heeft in alle kieskringen een kandidatenlijst ingediend, die voor wat de eerste 24 namen betreft, na genoeg gelijkluidend is. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft voor de kandi daatstelling vier groepen van kies kringen gevormd. De lijsten binnen dezelfde groep zijn gelijkluidend en op alle lijsten worden de eerste 15 plaatsen ingenomen door dezelfde kandidaten. De Christelijk Historische Unie heeft in alle kieskringen een kan didatenlijst ingediend, welke voor wat de eerste 20 namen betreft, ge lijkluidend is. De Communistische Partij Ne derland heeft in alle kieskringen dezelfde kandidatenlijst ingediend. Het Gereformeerd Verbond heeft in alle kieskringen dezelfde kandi datenlijst ingediend. De (commu nistische) Bruggroep heeft in vijf tien kieskringen dezelfde kandida tenlijst ingediend. De Pacifistisch Socialistische Partij heeft in vier groepen van kieskringen kandida ten gesteld, met voor elke groep kieskringen dezelfde lijst. De Boe renpartij heeft in vijftien kieskrin gen een gelijkluidende lijst inge diend. De Partij voor Landbouw en Mid denstand heeft in de kieskring 's-Hertogenbosch een lijst met kan didaten ingediend en in de kies kring Tilburg een lijst zonder na men. Over de geldigheid van deze lijst zal nog worden beslist. De Positief Nationaal Christelijke Unie (de naam van deze partij is niet geregistreerd) heeft in de kies kring Amsterdam een lijst inge diend met de namen van twee kan didaten. Onfortuinlijk TILBURG, 28-1. De representant van de Partij voor Landbouw en Middenstand, die vandaag in Til burg de kandidatenlijst van die partij voor de kieskring Tilburg wilde inleveren, was wel erg on fortuinlijk. Om één minuut voor vijf vanmiddag kwam hij bij het hoofdstembureau. Hij was elders zo lang opgehouden bij het storten van de waarborgsom, verklaarde hij. In de haast overhandigde hij een papier, waarop alleen de naam van de partij stond. De namen van de kandidaten wilde hij er na die overhandiging nog bijvoegen, maar dat werd hem niet meer toege staan. Het hoofdstembureau zal nog nader beslissen of de naamloze lijst geldig is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1