Ghroesjtsjef: „Mogelijkheid van dooi in onze betrekkingen" Nieuwe westelijke voorstellen op conferentie in Genève DE ZIERIKZEESCHE COURANT NAVO-moeilijkhetlen ISRAEL VRAAGT OM SPECIALE ZITTING VEILIGHEIDSRAAD SCHEEPVAARTVERKEER LAG MAANDAG STIL DOOR PLOTSELINGE MIST Verbondsbestuur verbaasd over uitblijven regeringsbeslissing BESPREKINGEN VAN DE MINISTERS LUNS EN SELWYN LLOYD IN LONDEN Afrikaanse associatie Volksstemming over vrouwenkiesrecht Hervatting berechting oorlogsmisdadigers op Cuba Incidenten in Afrika DINSDAG 27 JANUARI 1959 No. 18504 115e jaargang MKZEESM1NIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succ? jjes (max. 15 mm.) f 1.- por stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 GENEVE, 26-1. De westelijke af gevaardigden op de conferentie over de kwestie van het verbod der kern proeven, hebben maandag nieuwe voorstellen over het bemannen van controleposten gedaan. De westelijken - de V.S. en En geland - willen vier of vijf Rus sische controleurs in hun land toe laten - ongeveer de helft van de totale technische staf die voor het overige uit vertegenwoordigers van andere landen die zich bij een ver drag aansluiten zou bestaan. De westelijken stellen voor dat in de staven op het gebied der drie kem- mogendheden geen vertegenwoor digers van het te controleren land ziting zullen hebben. Dit laatste land zal wel waarnemers kunnen toevoegen. De Russen willen integendeel dat de staven een nationaal karakter hebben, met toevoeging van bui tenlandse waarnemers, die vrijheid van beweging zouden hebben. De westelijke afgevaardigden zeggen hiertegenover, dat technici van het eigen land moeilijk een ontploffing waartoe hun regering opdracht OSLO, 26-1. Er bestaat een ern stige wanverhouding tussen de op bouw van de NAVO-troepen, zoals die ook de NAVO-landen voor het komende jaar is opgezet, en het minimum aan kracht dat de mili taire leiders nodig achten. Deze ernstige tocotasUU zou wil- eens een herziening van de poli tieke en strategische richtlijnen van de NAVO nodig kunnen maken. Aldus heeft de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange maan dag verklaard in een voorlopig ver slag van zijn ministerie over de activiteit van de NAVO in 1958. heeft gegeven, kunnen aanbrengen. Het bezwaar van de Russen tegen het westelijke voorstel is, dat in ternationale staven van technici „bewijzen" van ontploffingen zou den kunnen verzinnen of zich aan spionage schuldig zouden kunnen maken. Engeland en de V.S. stellen ver der voor, dat in de andere - geen kernwapens bezittende - landen een derde van het controleperso- neel uit Engelsen en Amerikanen, een derde uit Russen en de rest uit een internationale groep zal be staan. Urker veerdiensten in Zeeland VLISSINGEN, 26-1. De plotse linge mist die vanmiddag optrad, heeft vrywel het gehele scheep vaartverkeer in Zeeland stilgelegd. Ov-k in de veerdienst tussen Vlis- singen en Breskens werden tot zes uur nog slechts twee vaarten uit gevoerd. De talloze passagiers, die in Vlis- singen strandden, vonden verpo zing in de stationsrestauratie en in de nabijgelegen hotels. Een aantal van hen heeft, ondanks het uitval len van de boot, toch de overzijde Breskens, weten te bereiken, dank zij de Urker vissers, die maandag morgen terugkeerden van hun ver lofdagen op Urk. In het haringsei zoen hebber, zij de haven van Bres kens als thuishaven. Een aantal n De Italiaanse coalitieregering vj.n i chaMHMNci?8tische pre mier Fanfanie is maandag afgetre den. Zij heeft in het parlement drie maal een nederlaag geleden. In po litieke kringen verwacht men, dat er een minderheidsregering van al leen christendemocraten zal wor den gevormd voor een korte ambts periode. HET N.V.V. OVER VERKORTING ARBEIDSTIJD AMSTERDAM, 26-1. Het dage lijks verbondsbestuur van het N. V.V. heeft in zyn vergadering van heden met grote verbazing kennis genomen van het feit, dat de rege ring, blpkens haar brief aan de Sociaal-Economische Raad, geen beslissing heeft willen nemen ten aanzien van het eenstemmige ad vies, dat deze raad met betrekking tot de arbeidstijdverkorting heeft uitgebracht. Deze verbazing is nog gegroeid door de motivering van de rege ring, dat een beslissing thans zou vooruit lopen op het advies om trent de consumentensubsidies en de huurprijzen, omdat verkorting van de arbeidsduur, op de wijze als door de S.E.R. voorgesteld, ge volgen zou hebben voor de loon- en produktiekosten. Het dagelijks verbondsbestuur van het N.V. vraagt zich naar aan leiding van deze motivering met bezorgdheid af, of de regering wel met de nodige ernst kennis heeft genomen van het desbetreffende S.E.R.-advies. Het uitgangspunt van dit eenstemmige advies was im mers, dat een geleidelijke verkor ting van de arbeidstijd op de door de S.E.R. vermelde voorwaarden niet tot een verhoging van de pro duktiekosten, welke in een prijs stijging tot uitdrukking komt, zou leiden. Het N.V.V. wijst daarom de mo tivering van de regering van de hand. Het brengt in herinnering, dat in verschillende bedrijfstakken de onderhandelingen over vernieu wing van de collectieve arbeids overeenkomst reeds lange tijd stag neren door het ontbreken van een regeringsbeslissing met betrekking tot de arbeidstijd. Het is het N.V.V. bekend, dat de vorige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, een beslissing in vergevorderd stadium van voor bereiding had en het komt het N. V.V. onbegrijpelijk voor, dat het tegenwoordige kabinet op basis van deze voorbereiding geen beslissing heeft kunnen nemen. Waarborg van Engeland inzake Nienw-Guinea LONDEN, 26-1. Volgens gewoon lijk betrouwbare kriragen zou de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. II. Luns, getracht hebben van Groot-Brit- tannic een waarborg te krijgen voor steun voor het Nederlandse stand punt inzake Nederlands Nieuw- Guinea. Minister Luns, die zondag voor een tweedaags bezoek in Londen aankwam, heeft maandagochtend en maandagmiddag besprekingen gevoerd met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Naar werd vernomen, was het voornaamste onderwerp van be spreking op de ochtendbijeenkomst het Britse besluit om de K.L.M.- vluchten op Singapore te beperken. In de middag zou gesproken zijn over Indonesië en Nederlands Nw.- Guinea. De Britse reactie op het gemelde verzoek om een waarborg is in Londen niet bekend. Men was van mening, dat Australië direct belang bij deze kwestie zou hebben. Ook werd er aan herinnerd dat de Indo nesische leiders openlijk hebben verklaard dat zij geen geweld zul len gebruiken om Nederlands Nw.- Guinea te verkrijgen. Het Brits-Nederlandse gesprek werd maandagavond voortgezet aan een „werkdiner"', dat minister Selwyn Lloyd in zijn ambtswoning aan minister Luns aanbood. Urkers en Tesselaars, die de zondag wel in Breskens doorbrengt, haalt deze ploeg verlofgangers dan tel kens in Vlissingen op. Ook vandaag was dit het geval. Talloze in Vlis singen gestrande passagiers maak ten van de gelegenheid gebruik om met de vissersscheepjes over te va ren, zodat het nog wel eens ge beurde dat een Urker of een Tes- selaar met niet minder dan zeven tig tachtig man in de dikke mist verdween op weg naar Breskens. MONROVIA, 26-1. In Monrovia (Liberia) is maandag een politieke verklaring uitgegeven waarin Li beria de oprichting voorstelt van een permanente „geassocieerde sta ten van Afrika", waarbij onafhan kelijke landen zich kunnen aanslui ten en ook kolonies voor welke een datum voor de onafhankelijkheid is vastgesteld. De volken van Afrika kunnen nauwere samenwerking bereiken zonder hun nationale identiteit te benadelen, aldus de verklaring. NEW YORK, 26-1. Israël heeft maandag gevraagd om een speciale byeenkomst van de Veiligheidsraad ter bespreking „van hernieuwde agressie van strijdkrachten van de Verenigde Arabische Republiek aan de Israëlisch-Syrische grens". Het verzoek is gedaan in een brief van de Israëlische perma nente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Eban, aan de huidige voorzitter van de Veilig heidsraad, de Tunesiër Mongi Slim. AUTO'S TE WATER twee doden HAARLEM, 26-1. Vanmorgen ne gen uur is de 55-jarige makelaar C. L. H. Zabel uit Aerdenhout met zijn auto in een tocht langs de Schipholweg in Badhoevedorp ge reden en verdronken. Hij wilde een andere auto inha len, slipte waarna de auto over de kop sloeg en in het water raakte. WORMERVEER, 26-1. Vanmid dag omstreeks twee uur is op de grens van Uitgeest en Wormerveer te West-Knollendam een personen auto in het water van de tochtsloot gereden, waarbij één der inzitten den, een plm. 45-jarige vertegen woordiger van een chemische fa briek te Beverwijk, na zich uit de wagen te hebben bevrijd, aan de kant kon komen Met een voorbij ganger heeft hij daarna een mede- inzittende, mevr. Kamphuis uit Be verwijk, op het droge gebracht. Zij was overleden. BERN, 26-1. Op zondag 1 febru ari zal in Zwitserland een volks stemming worden gehouden over de politieke rechten van de Zwitserse vrouw. De federale regering stelt voor om in de grondwet van de Zwitserse statenbond een nieuwe beschikking op te nemen, waarin zowel aan de mannen als aan de vrouwen dezelfde rechten en plich ten worden toegekend op het ge bied van de federale verkiezingen en stemmingen. Tot heden zijn alle pogingen om het vrouwenkiesrecht in de kan tons in te voeren, mislukt. De man nen hebben steeds geweigerd de zelfde politieke rechten met de- vrouwen te delen. HAVANNA, 26-1. De berechting van oorlogsmisdadigers is maandag in Havanna hervat. De processen worden echter niet meer gehouden in het sportstadion maar in een militair gebouw aan de rand van de stad. Maandag stond een oud leger officier van het regime van Batista terecht, Pedro Morejon Valdeu. Hij wordt beschuldigd van het plegen van 50 wreedheden en moorden. Reportages voor televisie en ra dio zijn op verzoek van Fidel Cas tro afgelast in verband met de emo tionele uitwerking die deze op de bevolking hadden. Door elektrische stroom gedood DOETINCHEM, 26-1. Op de „Vij- verberg" te Doetinchem, het inter naat van het Gelderse tramwezen, is vanmorgen de bijna 19-jarige conductrice Antje Oosterhof door elektrische stroom gedood. Mej. O. stond tegen half drie op uit bed en wilde het toiletlampje aandraaien, daarbij kwam zij met de elektrische stroom in aanraking. De schake laar bleek defect te zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. Alle champignonkwekerijen in grotten in de buurt van Zichen- Sussen-Bolder in Belgisch Limburg zijn gesloten met het oog op het gevaar voor nieuwe instortingen. Admiraal Arleigh Burke, chef van de Amerikaanse vlootoperaties, heeft maandag voor de huiscom- missie voor de strijdkrachten in Washington verklaard, dat Ameri ka per 1 juli a.s slechts 115 duik boten in actieve dienst zal hebben, circa een derde van het Russische totaal. In het Engel«e graafschap Lan cashire heeft zich maandag een in storting in een mijn voorgedaan, die aan twee mijnwerkers het leven kostte en er een verwondde. Men verwacht dat niet voor dins dag een besluit over bijeenroeping van de raad zal worden genomen. Slim is op het ogenblik in Washing ton. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, werd maandagavond in New York terug verwacht van een vakantie op de Bahama-eilanden. Geld achter schilderij AMSTERDAM, 24-1. „Een mooi schilderij, mevrouw", zei de opkoper en hij toonde een huisvrouw in Amster dam een tekening in eiken houten lijst, getiteld „Een buurpraatje". „De lijst is al leen al een piek waard". En zo kwam het buurpraatje voor een luttel bedrag in het huis te Amsterdam te han gen. Dat was in 1949. Dezer dagen kreeg de vrouw een andere mooie plaat. Na 10 jaar tegen het buurpraatje te hebben aangekeken, besloot ze het nu maar eens te ver wijderen en in de nog steeds mooie lijst de nieuwe plaat aan te brengen. Ze maakte het karton aan de achterkant los en daar vielen van achter het praatje zowaar in bank biljetten enkele honderden guldens op de grond. De vrouw is een eerlijk mens. Ze wendde zich tot de re cherche van het bureau Pie- ter Aertszstraat met het ver zoek de rechtmatige eigen aar van het geld op te spo ren. Deze deelt mede, dat de opkoper de prent destijds op een veiling heeft gekocht. De landen van het Vedrag van Bagdad zullen dit jaar militaire oefeningen houden ter verhoging van hun defensieve kracht. Volgens het slotcommuniqué van de militai re commissie, die van 23 tot en met 26 januari te Karatsji bijeen is ge weest, staat er o.a een oefening voor de verbindingsdiensten van de legers op het program, die nog voor de zomer wordt gehouden. Maandag werd in Engeland de kiel gelegd voor een nieuw schip van de „Empress"-serie van de Canadese Pacific-vloot. De hierbij afgebeelde tekening toont het schip tijdens de vaart op de St. Lawrence rivier. Het 27.500 ton metende luxe-passagiersschip kost 23 miljoen Canadese dollars; het is het grootste van de „Empress"-serie die tussen Liverpool en Montreal vaart: aan boord is plaats voor 2000 eerste- en 860 toeris tenklasse passagiers, die de reis met een kruissnelheid van 21 knopen per uur zullen maken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zolang een vrouw er tien jaren jonger uit kan zien dan haar dochter vóelt zij zich vol- komen tevreden. Scholenbouw in 1958 's-GRAVENHAGE, 26-1. In 1958 kon ten behoeve van alle takken van onderwijs worden begonnen met de bouw van ruim 4400 loka len, een bouwvolume vergend van f 217 miljoen. Dit betekent een na oorlogs maximum. Een en ander werd mede mogelijk gemaakt door de vanwege de regering getroffen maatregelen terzake van de finan ciering van de scholenbouw. Een belangrijk deel van deze lokalen zal ten goede komen aan het voort gezet onderwijs. Ter vergelijking deelt het minis terie van onderwijs mede, dat in 1957 kon worden begonnen met de bouw van ruim 3200 lokalen, een bouwvolume vergend van f 148 miljoen. Prinses Beatrix zaterdag a.s. 21 jaar AMSTERDAM, 26-1. Zaterdag a.s31 januari, viert prinses Bea trix haar 21e verjaardag. Hoe zij opgroeide van baby, kleuter en jong meisje tot de bijna 21-jarige prinses die zij nu is, kan men zien in Camera Corner aan de Lodewijk van Deysselstraat in Slotermeer, Amsterdam-west, waar de Amster damse persfotograaf B. J van Mee- rendonk vandaag een tentoonstel ling van 21 foto's uit zijn archief in de etalage heeft geopend. Voor ieder levensjaar hangt er één markante opname van de prin ses, sommige zeer bekend, andere in ons land nog zelden gezien. Tot de laatste behoren foto's van het Jonge prinsesje Beatrix uit.de oor logsjaren, "genomen in Londen en later in Canada. Het zijn tevens de enige opnamen, die niet door foto graaf van Meerendonk zelf zijn ge nomen, want die bevond zich tij dens de oorlog in ons land. DAR ES SALAM, 26-1. Er zijn politieversterkingen gezonden naar het district Karagwe in Tanganjika, waar zich ongeregeldheden hebben voorgedaan, in de loop waarvan de commissaris van het district ge dwongen werd een inheemse vrij te laten, die het huis van een tove naar in brand had gestoken. De to venaar was er namelijk niet in ge slaagd het te doen regenen. SALISBURY, 26-1. De politie in Blantyre in Mozambique heeft van de gummistok gebruik moeten ma ken om een menigte van enkele honderden Afrikaanse betogers te verspreiden. Van dergelijke inci denten wordt ook melding gemaakt uit Limbe in Nyassaland. AGENDA Morgen (woensdag) ZierikzeeConcertzaal, 8 uur, Sca- pino-ballet (Z.V.U); Ned. Herv. Ver.gebouw, 7.45 uur. Ned. Chr. B. v. Overh.-personeel, jaarver gadering; Ger. Ver.gebouw, 8 uur, uitvoering Ger. Vrouwenvereni ging. Burgh: hotel „Het wapen van Burgh", 7 30 uur, uitv. Kon. har monie „Witte van Haemstede". Overmorgen (donderdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw, 8 uur, jaarverg. Chr. Nat. school. NA BEZOEK VAN MIKOJAN AAN DE V.S. MOSKOU, 26-1. De Sowjct-pre- mier Nikita Chroesjtsjef, heeft maandag verklaard: „Wij hebben (na het bezoek van vice-premier Mikojan aan de V.S.) de indruk dat er een mogelijkheid van dooi in onze betrekkingen is". Maar de premier, die tijdens een receptie ter gelegenheid van de In dische nationale feestdag sprak, voegde er aan toe, dat de bespre kingen van Mikojan tot dusver niet tot iets concreets hadden geleid. Chroesjtsjef zei dat de Sowjet- Unie al het mogelijke doet om een einde te maken aan de koude oor log, maar indien het Westen deze wenst, „kunnen wij het ook kouder maken; maar ik ben nog steeds op timist'. Een Britse staatsman had enige maanden geleden verklaard: „Chroesjtsjef is meer dan wie ook bang voor oorlog", aldus de pre mier, die daarop antwoordde: „Ik denk dat ieder normaal mens wiens geestelijke vermogens goed wer ken, bang voor oorlog moet zijn". AMERIKA Van Amerikaanse zijde is maan dag nog eens de wil getoond om waar mogelijk de Sowjet-Unie te- gemóet te komen om tot een rede lijke overeenkomst te geraken. De plaatsvervangende onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, zei, dat het Westen nog altijd bereid is de Sowjet-Unie vei ligheidsgaranties te verschaffen voor het geval het tot een hereni ging van Duitsland komt. Dit is een aspect van het Duitse vraagstuk, zei Murphy, waarvan wij het gevoel hebben dat beide partijen niet onverzoenlijk ver van elkaar af behoeven te staan. Hij zei dit tijdens een toespraak tot in dustriëlen en zakenlieden in De troit. Murphy verklaarde echter met veel nadruk, dat de jongste voor stellen van Moskou voor een vre desverdrag met Duitsland onaan vaardbaar zijn. Wij erkennen dat de Sowjet-Unie recht heeft op een stem in het kapittel wat betreft de veiligheid in Europa, zei Robert Murphy nog. Dit geldt volgens hem beslist ook in het geval van een hereniging van oost- en west- Duitsland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1