Ultimatieve uit Russische eis over Berlijn spoorslags verdwenen I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Paus Johannes XXIII roept concilie bijeen De Russisch-Finse betrekkingen V.S. WILLEN GOED CONTROLESTELSEL VOOR STAKING A-PROEVEN Aziatische griep in Engeland DE OVERSTROMINGEN IN DE VER. STATEN TE MATADI (BELGISCHE KONGO) DEDEN ZICH OPNIEUW INCIDENTEN VOOR Voedselcrisis in China? MAANDAG 26 JANUARI 1959 No. 18503 115e jaargang ZIERIKZEE SCHEMNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succc^jes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Mikojan deed verslag Rus opgetogen over ontvangst in Amerika MOSKOU, 24-1. De Sovvjetrus- sische eerste vice-premier Mikojan heeft, na zijn terugkeer in Moskou van zijn bezoek aan de Verenigde Staten, op een persconferentie in het Kremlin aangedrongen op be sprekingen tussen Oost en West over de toekomst van Berlijn. De kwestie van de door Rusland ge stelde termijn van zes maanden noemde hij minder belangrijk. In een korte verklaring die werd gevolgd door vragen van journalis ten zei Mikojan onder meer dat de Russische en buitenlandse pers vol ledig en eerlijk verslag over zijn bezoek aan de V.S. had uitgebracht en zowel verklaringen van hemzelf als Amerikaanse leiders had afge drukt. „Daarom ben ik niet van plan te herhalen wat u al weet". Hij sprak met voldoening over de warme ontvangst die h'em van de zijde der arbeiders in de fabrieken van Ford, General Motors, Chrysler e.a. ten deel was gevallen, maar „de arbeiders waren niet de enigen die een vriendschappelijke houding aannamen". Interessante gesprekken Hij had „zeer interessante ge sprekken" gevoerd met vertegen woordigers van zeer uiteenlopende Amerikaans tarwebureau te Rotterdam ROTTERDAM, 23-1. De Ameri kaanse tarweverbouwers, verenigd in de vereniging tot bevordering van de afzet van de grote Ameri kaanse vlakten, hebben vanmiddag met een ontvangst een kantoor ge opend in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Als vertegenwoordi ger voor Europa treedt op dè heer Harvey E. Bross. Rotterdam is ge kozen, omdat deze stad centraal ge legen is in het gebied van tarwe importerende landen. Het Nederlands Padvinsters Gilde ZAANDAM, 24-1, Te Zaandam is vandaag de algemene vergadering van het Nederlandse Padvindsters Gilde gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden-aantal zeker niet achteruit gaat, hoewel, - aldus de presidente, mevrouw N. A. den Haan-Groen - de nadruk niet gelegd moet worden op de grootte. Er moet krachtig naar gestreefd worden het gilde tot een hechte gemeenschap op te bou wen. Na de lunchpauze trad de heer Jan Bronk, artistiek leider van de Nederlandse Pantomime op voor de ruim tweehonderd aanwezige afge vaardigden. Verhoging pensioensuitgaven •s-GRAVENHAGE, 23-1. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de be groting van binnenlandse zaken voor 1958. Deze wijziging houdt in, dat de uitgaven worden verhoogd met f 17.533.300 wegens toeslagen aan gepensioneerden ten laste van het algemeen burgerlijk pensioen fonds. ROME. Paus Johannes XXIII heeft bekend gemaakt dat hij de meer dan 3400 leiders van de rooms katholieke kerk bijeen zal roepen voor een concilie ter bespreking van middelen tot hereniging van de Russische, de Grieks-orthodoxe en de andere Oosterse kerken met de kerk van Rome. Het eerste concilie werd gehou den in het jaar 325 te Nicaea; sinds dien zijn er slechts twintig van der gelijke bijeenkomsten gehouden. De laatste had plaats in 1870 en werd onderbroken toen Italiaanse troepen Rome innamen om er de hoofdstad van Italië van te maken. Alle prelaten, bisschoppen en an dere kerkelijke hoogwaardigheids bekleders zullen het concilie, waar voor nog geen datum is vastgesteld, bijwonen. groepen van het Amerikaanse volk, onder andere met studenten, zaken lieden, sociale en politieke leiders vertegenwoordigers van het Amerikaanse pers, radio en televi sie. Zakenlieden zowel in New York als andere steden hadden openlijk verklaard het nodig te achten dat de betrekkingen tussen beide lan den zouden worden genormaliseerd en dat de Sowjet-Unie en de V.S. nader tot elkander zouden komen. Zij spraken de wens uit zakelijke betrekkingen met de Sowjet-Unie op basis van eerbiediging der we derzijdse belangen, te ontwikkelen en op alle manieren de handel uit te breiden, aldus de vice-premier. Vooral voor babies Is het weer gevaarlijk Australië zucht onder gevolgen van ernstige hittegolf MELBOURNE, 24-1. Ziekenhui- zen in Melbourne hebben via de ra dio uitgezonden dringende oproepen om luchtverversingsinstallaties be schikbaar te stellen nu weer een baby door de hitte is bezweken en HELSINKI, 24-1. De Finse minis ter van handel, Karjaleainen, heeft zaterdag bij zijn terugkeer van be sprekingen te Leningrad meege deeld, dat de Sowjet-Unie zich be reid heeft verklaard, onmiddellijk handelsbesprekingen met Finland te openen. In het voorjaar zou een Finse delegatie naar Moskou gaan om te onderhandelen over een roe bellening met lange looptijd. Unieke hersenoperaties STOCKHOLM, 24-1. In het Gustuv Werner Instituut te Uppsala is een nieuwe me thode voor hersenoperaties gedemonstreerd Een 55-jari- ge man, die reeds jaren geestelijk was gestoord, werd geopereerd, zonder dat hier bij instrumenten te pas kwa men. Men maakte gebruik van de stralen uit een cyclo tron, waarmee het zieke ge deelte van zijn hersenen werd weggenomen. De pa tiënt, die geen druppel bloed verloor, kon onmiddellijk na de operatie huiswaarts ke ren. Middelburg/Vlissingen Dubbelstad Middelburg/Vlissingen, 23-1. De burgemeesters van Vlissingejp en Middelburg hebben vrijdagmiddag gelijktijdig - ieder in hun eigen gemeenteraad - de „dubbelstad Middelburg-Vlissingen" gelanceerd. De besturen van beide gemeenten hebben namelijk besloten tot een nauwe samenwerking, die welis waar in eerste instantie geen for mele vorm zal krijgen, maar die niettemin direct al resulteert in het houden van gezamenlijke ver gaderingen, elk kwartaal door de colleges van b. en w. der beide steden. De eerste van deze bijeen komsten is reed^ gehouden. Voorts is besloten de structuurplannen van beide steden geheel op elkaar af te stemmen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In Utrecht is de Ne derlandse vereniging van tweelin gen opgericht. Het doel van de jon ge organisatie is het dienen van volksgezondheid en wetenschap. ROOSENDAAL. In zijn nieuw jaarsrede in de gemeenteraad heeft de burgemeester van Roosendaal en Nispen nogmaals gezegd dat Roo sendaal zal blijven streven naar de tot standkoming van de waterweg verbinding tussen de haven van Roosendaal en de havens aan de Ooster- en Westerschelde. WIERINGERWERF. Een 79-jari- ge heer P. Nanne, inwoner van hui ze St. Matinus te Medemblik, die werd vermist, is levenloos opge haald uit het water van het toelei- dingskanaal van het gemaal Lely in de gemeente Wieringermeer. het leven van tientallen anderen in gevaar in. Sedert het intreden van de hitte golf een week geleden zijn 21 baby's door de hitte gestorven. In Victoria in 'het gehucht Club Terrace, ca. 190 km. van Melbourne woedt een bosbrand. Ook in andere delen van Victoria en in enkele ge bieden van Nieuw-Zuid-Wales ko men berichten over het ontstaan van branden binnen. Er worden temperaturen gemeten van 100 gra den Fahrenheit. Ongeveer 1600 km. noordelijker, in noordelijk Nieuw-Zuid-Wales zijn nog steeds duizenden gestran- den in het door overstroming ge troffen Grafton, waar een 200 hui zen onder water staan. Succes hangt af van Moskou's houding WASHINGTON, 24-1. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de V.S. bereid zijn voor onbepaalde tijd een akkoord inzake liet staken van de proeven met kernwapens te sluiten, mits het stelsel ter controle van een dergelijke overeenkomst bevredigend functioneert. Volgens deze verklaring hangt het succes van de lopende onder handelingen af van de vraag, of de Russen bereid zijn hun voorwaar den betreffende deze controle te wijzigen. De Sowjet-Unie wil, volgens het „State Department", in het con trole-orgaan het recht van veto hebben. Voorts moeten volgens haar de waarnemingsposten voorname lijk bezet worden door burgers uit het land in kwestie, met slechts één of twee buitenlandse waarne mers. Tenslotte zouden de Russen er bezwaar tegen maken om van tevoren internationale inspectie- groepen te vormen, die ingeval men vermoedt dat er ergens toch een kernontploffing teweeg is gebracht, direct ter plaatse een onderzoek kunnen instellen. FINSE PRESIDENT EN CHROESJTSJEF CONFEREREN IN LENINGRAD Het geldt „onofficieel" bezoek HELSINKI, 24-1. De president van Finland, Kekkonen, en de Rus sische minister-president, Chroesj- tsjef, hebban vrijdag hun bespre kingen te Leningrad voortgezet. Kekkonen was donderdag te Le ningrad aangekomen voor wat ge noemd wordt een onofficieel be zoek. Volgens het Russische persbu reau Tass hebben de Finse en de Russische minister van Handel, die eveneens te Leningrad besprekin gen gevoerd hebben, overeengeko men dat er binnenkort te Moskou onderhandelingen zullen beginnen Vorige week vierde de heer J. C. Baart het unieke feit, dat hij veertig jaar in dienst was van de R.V.S. Tijdens een receptie in het C.J.V.- clubgebouw, werd hem de medaille voor trouwe dienst, gedurende die periode uitgereikt door de inspekteur der maatschappij, de heer Th. G. H. Visser. SITTARD. In het ziekenhuis te Sittard is tengevolge van een scoo terongeluk overleden de 22-jarige L. Smeets uit Geleen Hij had door dat het achterwiel uit zijn scooter vloog, op de rijksweg Zuid te Ge leen een ernstige val gemaakt. 's-GRAVENHAGE. De genees heer-directeur van het Juliana kin derziekenhuis in Den Haag heeft de „American Women's Club of the Hague" uitgenodigd voor een be zoek aan dit ziekenhuis op woens dag 28 januari. Naar men verwacht zullen ongeveer honderd leden van de Amerikaanse damesclub van de ze invitatie gebruik maken. 's-GRAVENHAGE. Professor Walter Hallstein, de voorzitter van de Europese commissie van de Europese Economische Gemeen schap, zal tijdens zijn aanstaande bezoek aan ons land door H.M. de Koningin worden ontvangen. De ontvangst zou zaterdag 24 januari om elf uur op paleis Soestdijk plaats vinden. Kanaries van de bakker OOSTBURG, 23-1. By de keuring voor een vogelten toonstelling te Oostburg ont dekte de keurmeester twee opvallende rode kanaries. Bij nader onderzoek bleken de vogels te zijn geverfd. Ze werden verwijderd voordat de tentoonstelling open ging. De inzender, een bakker, werd gevraagd zich bij zijn oven te houden De Luxemburgers hebben vrij dag het feit herdacht, dat groother togin Charlotte veertig jaar geleden op de troon is gekomen. over ruilhandel tussen beide lan den. In het voorjaar zullen onder handelingen worden gevoerd over een overeenkomst op lange ter mijn. De correspondent te Leningrad van het Finse conservatieve blad „Uusi Suomi" meldde vrijdag, dat de Sowjet-Unie zeer spoedig een nieuwe ambassadeur in Helsinki zal benoemen. De vorige ambassa deur werd vorig jaar plotseling te ruggeroepen en is niet vervangen. LONDEN, 24-1. 500 schoolkinde ren uit Colne, een stadje in het Engelse graafschap Lancashire, zijn aangetast door een ziekte die veel overeenkomst vertoont met de Azi- aaische griep, die Engeland in 1957 heeft geteisterd. Een eigenaardige omstandigheid atische griep, die Engeland in 1957 Colne begonnen is. De nieuwe epidemie schijnt ech ter een goedaardiger karakter te hebben dan de vorige. President Eisenhower heeft maandag in een boodschap aan de zesde ministerconferentie van het Pact van Bagdad, verklaard dat deze verdragsorganisatie een be langrijke bijdrage levert aan de wereldvrede. De president zond zijn beste wensen voor het wel slagen van de conferentie, die maandag te Karatsji Is begonnen. Jacob Goldberg, een Antwerpse diamanthandelaar, heeft op weg van kantoor naar huis een pakje met 375 kleine diamanten ter waar de van ongeveer 7000 gulden verlo ren, aldus heeft de politie meege deeld. 22.000 mensen dakloos NEW YORK, 26-1. Bij de over stromingen in vijf staten in de Ver. Staten zijn minstens 23 mensen om gekomen en naar schatting 22.000 dakloos geworden. De gouverneur van Ohio, Disalle, zei, dat er alleen in zijn staat mis schien dertig mensen zijn omgeko men. De andere staten met over stromingen zijn Pennsyvania, Indi ana, West-Virginia en New York. De pogingen om twaalf mijnwer kers te redden, die zijn opgesloten in een volgelopen kolenmijn Pennsyvania, worden voortgezet, zo werd in de nacht van zondag op maandag vernomen Er bestaat ech ter niet veel kans dat de mannen nog in leven zijn. Het water stroomde, zoals gemeld, donderdag in de mijn. Aartsbisschop Makarios heeft gezegd dat er een „bemoedigende ontspanning" in de Grieks-Turkse betrekkingen is gekomen. Gebouwen en kerk moesten het ontgelden MATADI, 25-1. Tc Matadi, in Belgisch Kongo, hebben zich zon dag incidenten voorgedaan, waar bij een duizendtal inheemsen offi ciële gebouwen in de inheemse wijk, w.o. het gebouw en de kerk van de missie van O.L. Vrouw van Fatima, met stenen hebben beko geld. De incidenten ontstonden 's och tends, toen na een bespreking van de provinciecommissaris met de raad van het inheemse centrum, over de Belgische hervormings plannen, een groep jongemannen, die vergeefs hadden geprobeerd tot de vergdareing te worden toege laten, stenen begonnen te werpen. Een politieman zag zich genood zaakt met zijn machinepistool in de lucht te schieten, om zich de de monstranten van het lijf te houden. Politie en militairen wierpen on middellijk barricades op op de we gen die naar de Europese wijken van Matadi leidden. In de loop van de middag keerde de rust in de in heemse wijk weer. Verscheidene kantoren zijn geplunderd. Enkele gewonde inheemsen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's De brutalen hebben misschien J wel de halve wereld, maar de doorzetters hebben de gehele wereld. HONKONG, 24-1. Volgens inlich tingen van betrouwbare zijde zou in communistisch China een ern stige crisis in de voedselvoorzie ning höersen als gevolg van te snelle organisatie van volksge meenschappen. Lange rijen mensen zouden in de grote steden urenlang voor de winkels wachten om een mager rantsoen te kunnen bemach tigen. Twee vliegers, die reeds vijftig dagen en 19 minuten met hun vlieg tuig, een Cessna 172, in de lucht zijn, hebben verklaard, dat zij een nieuw werelrecord gevestigd heb ben. Het oude record, dat met het zelfde type vliegtuig werd behaald, stond op vijftig dagen, 18 minuten en 30 seconden. De vliegers zijn van plan zestig dagen in de lucht te blijven. De overstromingen die de eerste veertien dagen van januari midden Java hebben geteisterd, hebben een schade veroorzaakt van circa 22 miljoen roepia's. Meer dan 3000 huizen zijn door het woedende wa ter meegesleurd en meer dan 17.000 ha. sawagrond is verwoest. Duizen den Javanen hebben om hulp ver zocht. Een kind, a t onlangs te Lyon drie maanden en tien dagen te vroeg werd geboren nadat de moe der een ongeluk had gehad, heeft zaterdag het ziekenhuis verlaten. Volgens de artsen zijn de levens kansen van het kind, dat bij de ge boorte 710 gram woog, normaal. Rat als dief In het gezin van een café houder te Bilbao was het de laatste tijd tot hooglopende ruzies gekomen, doordat de heer des huizes zijn huisge noten er van verdacht geld te stelen. Eén der verdach ten ontdekte tenslotte dat een rat van de vermiste bankbiljetten een nest had gemaakt. Het geld was nog ongeschonden. Waterschap „Schouwen-Duiveland" Samenstelling dagelijks en algemeen bestuur Hieronder laten wij nog eens de voltallige samenstelling volgen van het dagelijks en algemeen bestuur van het nieuwe gecrëeerde Water schap „Schouwen-Duiveland". Dijkgraaf: A. M. Geluk, Noord- gouwe. Gezworenen: P. L. Vis, Haamstede; C. D. Gast, Ellemeet; J. J. van der Wekken, Kerkwerve; J. der Weduwen, Kerkwerve; J. M. Goemans, Zonnemaire; J. L. Vis, Noordgouwe; J. v. d. Stolpe, Ouwerkerk; J. Kwaak, Oosterland. Hoofdingelanden District 1: W. J. Steur, Burgh; R. Steur, Renesse; B. Th. de Vrieze, Haamstede; J. J. Padmos, Renesse; Jhr. A. van Citters, Burgh. District 2: C. Steur, Noordwelle; A. v. d. Stolpe, Ellemeet; W. J. de Vrieze, Eikerzee; C. J. van Schel ven, Brouwershaven; I. W. Padmos, Duivendijke. District 3: K. A. van Langeraad, Kerkwerve; J. M. Dalebout, Elle meet; O. B. Boot, Duivendijke; C. D. van der Linde, Kerkwerve; M. M. Hanse, Kerkwerve. District 4: A. M. den Boer, Zie rikzee; mr. F. Th. Dijckmeester, Zierikzee; St. van der Wekken, Zierikzee; L. J. van Gastel, Noord- gouwe; J. J. Stols, Zierikzee. District 5: J. Deïst, Zonnemaire; L. M. Moermond, Dreischor; P. C. Barendregt, Dreischor; A. v. d. Linde, Dreischor; J. den Boer, Zon nemaire. District 6: C. A. Struyk, Nieuwer- kerk; L. J. Dalebout, Noordgouwe; P. M. Vis, Noordgouwe; C. Koop man, Nieuwerkerk; J. Deïst, Zie rikzee. District 7: J. v. d. Zande, Nieu werkerk; C. J. van Westen, Capelle bij Zierikzee; C. W. Romeyn, Ouwerkerk; H. J. van de Zande, Nieuwerkerk; R. P. Gaanderse, Nieuwerkerk. District 8: P. L. Krepel, Bruinis- se; H J. van de Zande, Oosterland: P. J. Hanse, Bruinisse; L. A. Jon ker-van de Zande, Bruinisse; M. J. Zeljler, Oosterland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1