Mikojan wil non=agressiever= drag en andere maatregelen DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDE IN KOPENHAGEN Voortgaande arrestaties in Argentinië IN NEW YORK WEER BABY ONTVOERD KOUDEGOLF VERGROOT OVERSTROMINGS LEED IN DE VERENIGDE STATEN Berichten over Ruslands, kracht op het gebied van raketten overdreven" Paul-Henri Spaak zestig jaar Nog monsterbommen in Sorpe-stuwmeer Sir Vivian Fuchs bekommerde zich niet om gure, harde wind VRIJDAG 23 JANUARI 1839 No. 18302 115e Jaargang ziffliaiicsarsNiFiiwiRiHu ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succf^jes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, (el. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 KOPENHAGEN, 22-1. De Rus sische eerste vice-premier Mikojan heeft zich donderdag te Kopenha gen uitgesproken voor een non- agressleverdrag en andere maatre gelen ter verzekering van de we reldvrede. Het grootste deel van zijn rede, gehouden voor de „Vereniging voor samenwerking tussen Denemarken en de Sowjet-Unie", wijdde hij aan het z.i. schadelijke feit, dat Duits land nog steeds verdeeld is. In dit verband deed hij een felle aanval op west-Duitsland, dat volgens hem gevaarlijker wordt naarmate het sterker wordt. Ook maakte Mikojan enkele op merkingen over zijn bezoek aan de Verenigde Staten. „Naar onze mening", aldus de Rus sische leider, „zou het het beste zijn om zowel de verdragsoganisa- tie van Warschau als de NAVO te ontbinden. Dit is echter thans niet mogelijk, laten we daarom een niet-aanvalsverdrag sluiten en an dere maatregelen nemen om de vrede te waarborgen. Wij zeggen dit niet uit zwakte. We hebben laten zien hoe wij kunnen strijden. Wij menen echter dat oorlog iets vreselijks is, een catastrofe". Duitsland Over Duitsland zei Mikojan dat de Bondsrepubliek niet zozeer een eenwording van Duitsland wenst als wel oost-Duitsland wil opslok ken. Omdat zij daar nu nog niet sterk genoeg voor is, verzet zij zich tegen het sluiten van een vredes- BUENOS AIRES, 23-1. De Ar gentijnse politie gaat op het ogen blik voort met het arresteren van de leiders van Peronistische en communistische vakbonden, die op de een of andere manier verant woordelijk zijn voor de staking. Zo zijn bij het doorzoeken van de kantoren van de Peronistische vakbond voor arbeiders in de pa- pierverwerkende industrie een zes tigtal personen gearresteerd. De staatssecretaris van Finan ciën, Ricardo Lumi, heeft donder dagavond meegedeeld, dat hij een decreet heeft getekend, waarin te ruggave bevolen wordt van de Bembergfabrieken, die door Peron waren genaast. NEW YORK, 23-1. Uit een wo ning in Manhatten, een deel van New York, is donderdag een baby van drie weken ontvoerd ,zo heeft de New Yorkse politie meegedeeld. f 5.000,— voor verlamde meisjes NIJMEGEN, 22-1. Vijf duizend gulden heeft het spoorwegpersoneel tot vanavond opgehaald voor d© twee verlamde meisjes Alie en An neke van de familie Rothuis, die te Opheusden aan de spoorlijn Nijme- gen-Geldermalsen woont. Uit dit bedrag kan nu reeds het zomer huisje worden gefinancierd, dat de spoorweglieden voor de meisjes willen laten bouwen. Plancius medaille voor Fuchs AMSTERDAM, 22-1. Op het po- dium van het stampvolle Concert gebouw heeft sir Vivian Fuchs, de beroemde poolheld, vanavond uit handen van de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Aardrijks kundig Genootschap, prof. dr. F. A. van Baren, de gouden Plancius me daille van dit genootschap in ont vangst genomen. Deze onderschei ding is in het verleden in totaal zeven maal uitgereikt Op het bal kon was H.M. de Koningin van de ze huldiging getuige. Onze Landsvrouwe was om kwart over acht met haar gevolg in het Concertgebouw aangekomen. Tijdens do pauze werd sir Vivian Fuchs met zijn echtgenote aan Hare Majesteit voorgesteld. Dezelfde eer viel te beurt aan de bestuursleden van het genootschap. verdrag, aldus Mikojan. De positie van Berlijn noemde hij een bedrei ging van de wereldvrede. Dat er na de tweede wereldoor log een einde kwam aan de vriend schap tussen de landen die Duits land hadden bestreden, weet Mi kojan aan de machtspolitiek van de Verenigde Staten. De Sowjet- Unie had volgens hem, ondanks haar prestaties op het gebied van de kernbewapening en de ruimte vaart, nooit een dergelijke politiek gevolgd. De Russische vice-premier be treurde het dat Denemarken niet evenals Zweden neutraal was ge bleven, maar lid van de NAVO was geworden. NEW YORK, 22-1. Het leed van duizenden daklozen in de overstro mingsgebieden van de Amerikaan se staten Ohio, Kentucky, Pennsyl vania en Indiana, is donderdag nog vergroot door een koudegolf uit het westen. De overstromingen hebben reeds 63 mensenlevens geëist De reddingsploegen worden ern stig gehinderd door een ijskoude wind, die over de overstroomde ge bieden langs de rivieren waait. In Ohio heeft de vorst ertoe ge leid, dat het water zakt. Er zijn duizenden geëvacueerden terugge gaan naar hun woningen, maar er zijn ook duizenden, die nog in nood- onderkomens verblijven. In Pennsylvania hebben staalfa brieken en kolenmijnen veel hin der van de overstromingen. De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft in de Bondsdag een regeringsverklaring voorgele zen, waarin het anti-semitisme wordt veroordeeld Hij deed dit in een debat over de organisatie van de justitie n.a.v. een uitgebreide in terpellatie door de sociaal-demo cratische fractie. Zendtijd voor politieke partijen 'S-GRAVENHAGE, 22-1. De staats- secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft vandaag een bespreking gehad met de be sturen van de Nederlandse Radio- Unie en van de Nederlandse Tele visie-Stichting Bij deze bespreking deelde de staatssecretaris mede dat, evenals in 1952 en 1956 is geschied, aan politieke partijen en groeperin gen die in een nader aan te geven aantal kiesdistricten kandidaten hebben gesteld voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal op 12 maart, radiozendtijd zal worden toegekend en wel gedu rende een periode van 3 weken voorafgaande aan de verkiezingen. Toekenning van zendtijd zal niet geschieden aan communistische partijen of groeperingen. De om roepverenigingen hebben zich op verzoek van de staatssecretaris be reid verklaard, zich gedurende de genoemde periode te onthouden van elke politiek in de door hen ver zorgde programma's. Een beslissing omtrent het eventueel toekennen van televisie-zendtijd gedurende eenzelfde periode kan binnenkort worden verwacht De N.T.S. en de televisie-secties van de omroepver enigingen zullen bij eventuele toe kenning een analoge gedragslijn volgen. Ziekte in koninklijk gezin 's-GRAVENHAGE, 22-1. - Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Irene zullen beide enkele dagen het bed moeten houden. Zij hebben griep. Mr. Samkalden over toto en stakingsrecht HAARLEM, 23-1. Op een gister- avond gehouden openbare vergade ring van de federatie Haarlem van de P.v.d A. heeft oud-minister van justitie prof. mr. I. Samkalden, ge sproken over de voetbaltoto en het stakingsrecht. Het kabinet Beel heeft de status van een echt kabi net, zo zei hij, maar de verantwoor delijkheid wil het niet dragen, dat blijkt o a. uit het ontwerp tot wij ziging van de loterijwet, aldus de heer Samkalden. Het ontwerp ligt gereed maar spreker begreep niet waarom het niet in de Kamer aan de orde wordt gesteld. Er bestond vroeger immers voldoende overeen stemming in het kabinet om het ontwerp aan te bieden. Volgens spreker levert het echter in de Anti-Revolutionaire partij moeilijk heden op en daardoor heeft het ka binet het opzij gelegd. Daaruit blijkt de invloed van één groep in een zaak die toch van algemeen be lang genoemd mag worden, aldus prof. Samkalden. Wat het stakingsrecht betreft hoopte spreker dat spoedig een re geling tot stand zal komen. Hij zei een voorstander van het recht tot staken te zijn. AMSTERDAM. Woensdagmiddag is te Amsterdam de 56-jarige heer J. W. Schinkel, die per bromfiets op de Haarlemmerweg bij de Burg. de Vlughtlaan reed, onder de ach terwielen van een vrachtauto te recht gekomen en gedood. 's-GRAVENHAGE. Het Neder lands Auschwitz-comité heeft het volgende schrijven gezonden aan de Amerikaanse ambassade in Den Haag: „Het Nederlands Auschwitz- comité, in vergadering bijeen, spreekt ~zijn diepe verontwaardi ging uit over de vrijheidsberoving van twee Amerikaanse negerjonge tjes. Hebben persoonlijk ondervon den waartoe rassendiscriminatie kan leiden, nl. de vernietiging van 6 miljoen Joden". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vrouw zijn is ontzettend moeilijk, want het bestaat voornamelijk uit het omgaan f 5 met mannen. 4 II Door dooiwater gezwollen riviertjes en de zuidwesterstorm hebben op verschillende plaatsen in het oosten van het land geleid tot overstro mingen. De bijgaande foto toont een geïsoleerde boerderij in de nabijheid van het plaatsje Dalfsen. (Luchtfoto A.N.P.) Amerikaanse minister van defensie 's-GRAVENHAGE, 22-1. Paul- Henri Spaak, de huidige secretaris generaal van de NAVO, wordt zon dag aanstaande zestig jaar. Hij is op 25 januari 1899 geboren te Schaerbeek, één van de gemeenten van Groot-Brussel. Via zijn moeder was hij de klein zoon van de bekende politicus Paul Janson en de neef van de vroegere eerste minister Paul-Emile Janson. Op 14 december. 1956 koos de Noordatlantische Raad Spaak tot secretaris-generaal, als opvolger van Lord Ismay. Deze functie aan vaardde hij op 15 mei 1957. Dit houdt in het voorzitterschap van de permanente NAVO-raad (de vijf tien NAVO-ambassadeurs, die drie maal per week of meer bijeenko men) en de leiding van het NAVO- secretariaat. LANGSCHEID, 22-1 Twee west- Duitse bommendeskundigen hebben donderdag met succes twee Britse bommen van elk ongeveer 6. ton ge demonteerd. Deze waren op de bo dem van het Sorpe-stuwmeer nabij Langscheid in west-Duitsland ge vonden toen dit voor herstelwerk zaamheden werd drooggelegd. Ongeveer de helft van de 1.200 bewoners van Langscheid1, dat ten oosten van het Ruhrgebied ligt, meost het dorp verlaten en de an dere helft moest in de kelders der huizen blijven. Kortgeleden hebben een officier van de Britse luchtmacht en een Duitse deskundige een dergelijke Britse reuzenbom die in 1944 op de dam was afgeworpen, gedemon teerd. Verdwenen postzending terecht 's-GRAVENHAGE, 22-1, De brief waarin een Amsterdamse bank 40 duizend gulden heeft verzonden aan een bijkantoor in Delft en die spoorloos verdween, is vandaag ge vonden, aldus meldt de voorlich tingsdienst van de P.T.T. Men kon echter geen nadere mededelingen doen. WASHINGTON, 22-1. De Ame rikaanse minister van Defensie, Neil McEIroy, heeft op een pers conferentie de berichten over Rus lands kracht op het gebied van ra ketten overdreven genoemd. Hy zei dat de Sowjet-Unie op het ogenblik niet in staat is een intercontinen taal ballistische projectiel op het grondgebied van de Verenigde Sta ten te krijgen. Wel gelooft hij, dat men in de Sowjet-Unie werkt aan een nieuw soort bommenwerper, die sneller is dan het geluid. Het bericht dat de Sowjet-Unie tegen 1960 over driehonderd inter continentale ballistische projectie len zou beschikken, noemde de mi nister overdreven. Hij zei dat de Verenigde Staten bij machte zijn wapens van zulk een vernietigende kracht te gebruiken, dat „het Chi nees-Russische blok er wel voor zal oppassen een algemene oorlog te beginnen". Minister McEIroy deelde mede, POOLREIZIGER IN AMSTERDAM SCHIPHOL, 22-1. - Sir Vivian Fuchs, die begin maart van het vo rig jaar zijn historische tocht dwars over het vasteland van het Zuid poolgebied volbracht, stapte don derdagavond uit de Viscount van de K.L.M., die hem en zijn echtge note van Londen naar Amsterdam had gebracht, op het platform van Schiphol, zonder jas en hoed, zon der zich dus te bekommeren om de gure, harde wind, die over de luchthaven woei. En toen hij in de wachtkamer Europa aan de perstafel was geze ten, de vragen rustig en zakelijk beantwoordend, zonder zich te haasten, al beschikte hij vlak voor zijn lezing over slechts weinig tijd, zou een buitenstaander misschien slechts aan de zwartQ das met kleine witte pinguins hebben kun nen constateren, dat de „zuidpool- bedwinger" in Amsterdam was aangekomen. Sir Vivian Fuchs vertelde dat hij controle houdt op de twaalf bases, die tussen de Falklandeilanden en de eigenlijke Zuidpool zijn geves tigd en waar negentig deskundigen op allerlei gebied hun wetenschap pelijke arbeid nog wel enkele jaren zullen voortzetten. Deze controle kan alleen afdoende zijn, als hij op gezette tijden weer naar de Antarc tica gaat om de bases te inspec teren. Hij is van plan om in novem ber aanstaande de reis naar de Falkland eilanden te maken voor een verblijf van enkele maanden. Daarna zal hij naar Londen terug keren om een jaar later opnieuw de bases te bezoeken. De Sow jet-regering heeft ver klaard dat het alleen van de Ver. Staten en Engeland afhangt, of de conferentie te Gcnève over een ver bod op het nemen van proeven met kernwapenen zal slagen. dat Italië zich bereid heeft ver klaard twee squadrons raketten voor middelgrote afstand van de V.S. te aanvaarden. Hij acht het mogelijk, dat ook Frankrijk, Tur kije en Griekenland die wapens zullen aannemen. Met deze landen worden onderhandelingen gevoerd. In een Amerikaanse mijn te Pittston in Pennsylvania zijn door het binnendringen van overstro mingswater drie personen verdron ken en een dertigtal van de buiten wereld afgesloten. AGRARISCH CONGRES PARTIJ VAN DE ARBEID Oud-minister Suurhoff sprak over „Sociale politiek en platteland" GOUDA, 22-1. Over „De sociale politiek en het platteland" sprak oud-minister J. G. Suurhoff op de tweede dag van het dertiende agra rische congres van de Partij van de Arbeid. Hjj bepaalde zich daar bij hoofdzakelijk tot de uitwerking van de algemene wetgeving ten plattelande. j J l iö Naast bijvoorbeeld de land- en tuinbouwongevallenwet, de land- bouwarbeidswet, de landbouwvei- ligheidswet, noemde spr. de veror dening van het Landbouwschap in zake arbeids- en rusttijden. De daarin vervatte verplichting tot overwerk was aanleiding om, ter voorkoming van precedenten, deze verordening aan de Sociaal Eco nomische Raad ter beoordeling voor te leggen. Persoonlijk is de heer Suurhoff niet bijster gelukkig met deze verordening De veiligheidswetgeving heeft goede uitwerking gehad. Het aan tal ongelukken is sterk verminderd. Overwogen moet zijns inziens wor den om de veiligheid bij het be spuiten met giftige verdelgings middelen verder te regelen. Door de sterke vermindering van het aantal landarbeiders wordt het draagvlak voor het bedrijfspensi oenfonds voor de landbouw gelei delijk smaller. Dit zou in de toe komst mogelijk wel eens tot moei lijkheden kunnen leiden. De wachtgeld- en werkloosheids regeling zou in de landbouw onuit voerbaar zijn, indien in iijden van slapte de overheid niet voor aan vullende werkgelegenheid zorgde. Zelfs met deze aanvulling kan het fonds nog maar amper de eindjes aan elkaar knopen. Voor de tegenwoordige geleide loonpolitiek zijn de eerste aanloop jes reeds genomen bij de uitvoering van de landbouwcrisis wet in de dertiger jaren, die arbitrage voor loongeschillen kende. Dit is voort gezet in de na-oorlogse loonpolitiek via collectieve arbeidsovereenkom sten en werkclassificatie. Spreker concludeerde, dat het beleid van het ministerie van So ciale Zaken er in sterke mate op gericht is geweest de sociale en hy giënische achterstand op het platte land in te halen Nog niet alle ach terstand echter is weggewerkt. Een eventuele ombuiging van de poli tieke verhoudingen in ons land naar een meer behoudende richting, houdt zijns inziens in, dat deze ver dere achterstand zal blijven of zelfs weer groter zal worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1