Fa. Timmerman Verbeek concentreert zaken in nieuw modern bedrijfspand M Bolletje/* CHOLERA IN OOST-PAKISTAN Mikojan's vliegtuig maakte noodlanding KOFFIEPRIJS OMLAAG BRITSE LAGERHUIS SPRAK OVER DE DUITSE KWESTIE Zware gevechten in Buenos Aires STAD EN PROVINCIE Toch nog liefde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 22 janoari 1959 n». moi Na vijftig jaar ten dienste van de landbouwmechanisatie Vijftig jaar geleden had de me chanisatie in de landbouw nog geen hoge vlucht genomen. Wel was te voorzien, dat deze mechanisatie steeds grotere eisen aan de bedrij ven -zou gaan stellen. De Zierik- zeese pionier van de landbouwme chanisatie, wijlen de heer F. L. Timmerman, voorzag terecht da' er een grote taak zou komen ter opzichte van de landbouw-effi- ciëntie. Hij werd de grondlegger van het bekende handelsbedrijf in landbouwwerktuigen, de firma Timmerman Verbeek. Wijlen de heer Timmerman be gon het bedrijf met twee man per soneel in het jaar 1913, in een pand aan de Sint Domusstraat. Reeds ir 1916 kon de zaak worden uitge breid en werd het bekende gebouw Ingezonden mededeling N. DACCA, 20-1. Sedert 1 november vorig jaar zijn in oost-Pakistan we kelijks ongeveer driehonderd men sen door cholera en pokken over leden, d.i. meer dan in de overeen komstige perioden in vorige jaren. De cholera heeft in de afgelopen tien jaar in oost-Pakistan jaarlijks 15.000 tot 30.000 doden geëist. NEW YORK, 21-1. Het vliegtuig van de S.A.S. - de Scandinavische luchtvaartmaatschappij - waarmee de Russische vice-premier Mikojan op weg was naar Kopenhagen heeft een noodlanding moeten maken in Argentinia (New Foundland). Een woordvoerder van de „Pan American World Airlines" ver klaarde dat er in een van de moto ren van het toestel - een DC 7 - brand was ontstaan. Het vliegtuig landde met twee uitgevallen motoren. Aan boord bevonden zich in to taal 32 passagiers, die geen letsel opliepen. AMSTERDAM, 20-1. Naar uit vakkringen wordt vernomen zijn de koffieprijzen met ingang van 21 ja nuari 1959 verlaagd. Deze verlaging welke tengevolge van een daling op de wereldmarkt tot stand kwam, bedraagt over het algemeen resp. 6, 14 en 20 cent per pakje van 250 gram. aan de Oude Haven in gebruik ge nomen. In dit jaar ook deed de welbekende heer P. Verbeek zijn intrede in het bedrijf, dat sinds dien een gestage groei doormaakte. In 1950 werd een filiaal gesticht in Lewedorp op Zuid-Beveland. Sinds 19 januari jl. kan de zaak - vanaf 1958 een naamloze ven nootschap - haar taak voor de landbouw nog efficiënter vervullen doof de ingebruikneming van een fraai en doelmatig bedrijfspand op het industrieterrein te Zierikzee. Tot deze nieuwbouw moest in het voorjaar van 1958 worden overge gaan, omdat de verspreidheid van de verschillende takken van het be drijf en ruimtegebrek, problemen begonnen te stellen en hierdoor niet volledig meer kon worden vol daan aan de steeds groter wor dende eisen van het landbouwbe- drijfsleven. Concentratie in één pand In het nieuwe pand zijn alle werkzaamheden geconcentreerd, zo wel de handel, reparatie als ser vice. Het nieuwe gebouw is in feite een industriehal. De oppervlakte bedraagt 50 x 25 meter en men heeft er de beschikking over een zeer ruime werkplaats en show room. Verder zijn ook het admini stratie- en directiekantoor in het nieuwe pand ondergebracht. Het geheel wordt gecompleteerd door een spreekkamer, evenals de kan toren modern en fraai ingericht, was- en schaftlokaal voor het per soneel en keuken. Zeer belangrijk in het bedrijf is het onderdelenmagazijn, dat in het nieuwe gebouw zeer overzichtelijk kon worden on dergebracht en de beschik king heeft over een eigen ad ministratiekantoor. De verwarming geschiedt door middel van een enorme „thermo- bloc" heteluchtkachel, welke is voorzien van twee thermisch gere gelde oliebranders. De brandstof voor de verwarming wordt gele verd door een ondergrondse tank, via een dagtankje, welke door een vernuftige pompinstallatie wordt bijgevuld. In het administratiekantoor heeft men de beschikking over een voor Schouwen-Duiveland unieke be drijf s-telefooninstaUatie. Contact met de landbouw Het nieuwe bedrijfsgebouw van de firma Timmerman Verbeek is het uitgangspunt van twee rei zigers, die dag na dag het gehele zuidwestelijke deel van Nederland bewerken, om zo de contacten te leggen tussen de landbouw en de firma. Zeven monteurs gaan gere geld de boer op om service te bie den of verrichten reparatiewerk zaamheden met behulp van mo derne technische middelen. Het onderdelen-magazijn wordt door twee personen beheerd, die tevens zorgen voor de verpakking en af levering. De administratie wordt gevoerd door een boekhouder en twee assistenten. Het bedrijf heeft sinds 1913 ge lijke tred gehouden met de gestaag doorzettende mechanisatie in de landbouw. Bovendien is men bij de tijd gebleven, niet alleen naar buiten gericht doch ook in de in terne huishouding. Zo zijn bij de bouw van het nieuwe pand de ideeën en wensen van het perso neel uitgevoerd, na uiteraard bouw kundig te zijn aangepast. Voor de inrichting van de werkplaats werd het schema door de monteurs zelf opgesteld. Het gebouw, dat zonder officieel vertoon in gebruik is genomen, is door de hoofdaannemer C. J. Schot gebouwd onder architectuur van architect L. H. A. de Jonge. Het metselwerk werd uitgevoerd door J. Kloote, het schilderwerk door Gebrs. Koster, sanitair en verwar ming werd verzorgd door firma Steutel en de aanleg van de elec- trische installatie door G. Geluk. EEN UNIEK JUBILEUM Assuradeur J. C. Baart (veertig jaar bij R.V.S.) hartelijk gehuldigd „Gezien zyn, krijgt men niet voor niets" Eenheid in westelijke opvatting LONDEN, 20-1. De Britse minis ter-president, MacMillan, heeft dinsdag in het Lagerhuis meege deeld het volkomen eens te zijn met wat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, ge zegd heeft over de wijze waarop Duitsland herenigd kan worden. Beurs van Berlage in bestaan bedreigd AMSTERDAM, 21-1. De in 1903 gereed gekomen Beurs van Berlage aan het Damrak te Amsterdam ver toont dermate ernstige gebreken in de fundering, dat op korte termijn de nodige voorzieningen moeten worden getroffen. B. en w. van Amsterdam vragen de raad hier voor een krediet van een kwart miljoen gulden, alsmede een bedrag van 25.000 gulden voor voortzetting van de controle op en het onder zoek naar het ontstaan van scheu ren in de muren van dit gebouw. Een algeheel herstel der funde ring zal naar schatting tien miljoen gulden vergen. In dit verband rijst de vraag - aldus b. en w. - of op het behoud van dit Beursgebouw als symbool van de Amsterdamse handel en als internationaal kunst historisch monument van de eerste orde zodanige prijs moet worden gesteld, dat het verantwoord is dit bedrag uit te geven. VERENIGING VAN RECHTZINNIG HERVORMDEN - ZIERIKZEE Interessante lezing over profeet Habakuk Op de derde gemeente-avond van de Ver. van Rechtz. Hervormden te Zierikzee in dit seizoen, dinsdag avond in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw gehouden, sprak de heer K. T. Postma over het onder werp „Wat heeft de profeet Haba kuk ons te zeggen?" In het begin van zijn, van diep gaande studie getuigende, lezing ging spr. aan de hand van het bij belboek Habakuk uitvoerig na in welke tijd de profeet, van wie ove rigens zo goed als niets bekend is, moet hebben geleefd en hoe hij de wegvoering van zijn volk in Baby lonische ballingschap voorspelde als straf voor hun zonden, maar ook de ondergang van Babylon. In ons land beschouwden velen de tijd van de bezetting tijdens de 2e we reldoorlog als een gesel Gods, maar spr. vroeg: „Is er veel veranderd en hebben velen zich sindsdien tot God bekeerd?" Evenmin als Israël uit die dagen kunnen wij nu zeggen dat wij het niet wisten. Wij weten niet welke gesel God nog eens over west-Europa zal loslaten. Zo heeft de profeet Habakuk, die vaak diep in ons eigen geloofsleven ingrijpt, ons, mensen van de 20ste eeuw, nog veel te zeggen, waarbij hij tevens een appèl doet op ons geloof. Zo goed als Habakuk dat kreeg, zullen echter ook wij, als wij God in ge loof iets vragen, antwoord krijgen, waarbij ook voor ons geldt dat de rechtvaardige door het geloof zal leven. Ernstige bestudering van de inhoud van de bijbel is daarbij no dig, daar wij, naast vermaningen, daarin ook troost kunnen vinden Na een dankwoord deelde de voorzitter nog mede dat op de vol gende vergadering, op dinsdag 17 februari a.s., de ere-voorzitter, ds. C. Bezemer hoopt te spreken over „Wet en Evangelie" en dat de jaar vergadering in maart a s. zal wor den gehouden. Ten slotte sprak hij nog een opwekkend woord, waarna met gezamenlijk zingen van Gez. 226 en dankzegging door de heer Postma werd besloten. De socialist Bevan had de minis ter-president gevraagd of hij het eens is met Dulles' opmerking, dat vrije verkiezingen niet beslist de enige manier zijn om tot hereni ging van Duitsland te komen. Dulles' verklaring was in over eenstemming met de geallieerde nota aan de Sowjet-Unie, aldus MacMillan. Bevan drong er op aan haast te maken met het zoeken naar een op lossing voor Duitsland. De Duitse strijdkrachten worden opgeleid in het gebruik van wapens, die van een atoomlading kunnen worden voorzien .Ook wordt de toestand niet beter als Bondskanselier Aden auer maar steeds blijft zeggen, dat de Duitse Bondsrepubliek de Oder- Neisse-grens met Polen niet kan aanvaarden, aldus Bevan. ,Op het hoofdkantoor komt een/ veertigjarig jubileum nog wel eens voor, maar een dergelijk jubileum de buitendienst is een grote zeldzaamheid". Zo sprak dinsdag middag de heer Th. G. H. Visser, districtsdirecteur van de R.V.S., tot de bekende assuradeur de heer J. C. Baart, die verantwoordelijk was voor deze „uitzondering op de re gel", want hij was het die veertig jaar in dienst stond van genoemde levensverzekeringsmaatschappij Op waardige wijze is de jubilaris gehuldigd tijdens een speciale bij eenkomst in het jeugdgebouw aan het Visslop alhier, in de kring van familie, collegae, vrienden en ken nissen. De heer Baart werd uitbundig lof toegezwaaid voor zijn pionierswerk aan het begin van zijn loopbaan en de uitbreiding en consolidering van de resultaten in de afgelopen veer tigjarige periode. De heer Visser wilde in zijn felicitatie de R.V.S zelf betrekken „omdat zij over een man als de heer Baart heeft mogen beschikken". Vooral kwam het er op aan in de eerste en tweede eva- kuatieperiode, toen de jubilaris het contact met verspreide verze kerden moest opnemen; een .kunststukje", waarover de direc tie zich heeft verbaasd. Spr. dankte de jubilaris voor de prettige om gang en verleende hem hierna de medaille voor het 40-jarig dienst verband, alsmede een bedrag onder couvert In zijn dankwoorden tot de heer Baart betrok spr. ook diens echtgenote, die door haar rust en kalmte de jubilaris onder alle om standigheden zijn zelfvertrouwen weer wist te hergeven. Spr. bood haar als blijk van waardering een ruiker anjers aan. Veel sympathie voor jubilaris De inspecteur in het district Zee land de heer J. van Steenis, sprak evenzeer met veel waardering over de figuur van de heer Baart. Na enkele evakuatieherinneringen te hebben opgehaald, getuigde spr. van de sympathie, die de collega's gevoelen voor de jubilaris. Namens hen bood hij een gouden ketting aan, terwijl mevr. Baart werd ver rast met een in bloemen verpakte reuzeflacon eau de cologne. De heer A. J. Fransen was ten slotte woordvoerder van de colle ga's in het district zuid-west Neder- land. Hij gewaagde met waardering van de wijze waarop zijn jubileren de collega zijn sociale taak heeft ten uitvoer gelegd. Veelal was hij vraagbaak voor vele gezinnen Dit impliceert een „gezien zijn", aldus de heer Fransen, „iets wat men maar niet voor niets krijgt". Hij bood een zee fraai bloemstuk aan. Zeer onder de indruk dankte de heer Baart de sprekers voor hun goede woorden en voor de aange boden geschenken. „Ik heb slechts mijn plicht gedaan, maar ik gevoel dat de gesproken woorden echt ge meend zijn", zo besloot hij. Nadien volgde een geanimeerde receptie. KORTE BERICHTEN UIT HET i*Ti*nvi7T*rT tvn KAMPEN. Tijdens de jongste zware westerstorm zijn dertig man bij Ketelhaven in Oostelijk Flevo land aan het werk geweest om een 25 meter lange zanddam op te wer pen, teneinde het opgezweepte wa ter te kunnen keren. HOOGEZAND. Door nog onbe kende oorzaak is een vrachtauto van de H.S.-expres (Hoogezand- Sappemeer) rijdende van Groningen naar Hoogezand, ter hoogte van Westerbroek in het Winschoterdiep geraakt. De beide inzittenden, de heer B. V., die de auto bestuurde, en de heer J. Gbeide wonende te Sappemeer, zijn hierbij om het le ven gekomen. LEEUWARDEN. Te Kimswerd in Friesland is de 65-jarige tuinder S. de Vries dood in een sloot gevon den. Toen de man om 12 uur niet thuis kwam om te eten, ging men op zoek en vond men zijn ontzielde lichaam in een sloot. Mogelijk is het slachtoffer door een hartaanval getroffen. EINDHOVEN. Op de Boschdijk te Eindhoven ter hoogte van de Rijks psychiatrische inrichting is de 38-jarige fietser G. Ardon uit Best, die van zijn werk naar huis terugkeerde, door een vrachtauto uit Kerkdriel aangereden. Hij was op slag dood. De auto, die uit een landweg kwam, stopte voor de Boschdijk. DORDRECHT. In de Oude Maas bij Dordrecht is het stoffelijk over schot gevonden van de 61-jarige mevrouw H. M Gelderen-van Da len, gewoond hebbende te Dor drecht, die op 14 december haar huis verliet en sindsdien vermist werd. BUENO SAIRES, 21-1. In de ar- beiderswijk van. Buenos Aires is het dinsdagnacht tot hevige gevech ten met de politie gekomen. De ar beiders hadden barricaden opge worpen en stelden zich teweer te gen de aanvallende agenten Toch blijkt uit de berichten dat de harde aanpak van de regering zijn uitwerking niet mist en dat de stakers die er niet in geslaagd zijn het land stil te leggen onderling verdeeld zijn. Een groot aantal vak bonden uit niet-industriële sectoren beval hun leden de staking nog dinsdag te middernacht te beëindi gen. De Peronistische vakbonden zeggen de staking te willen laten voortduren totdat „de laatste ge arresteerde arbeider is vrijgelaten" Tot nog toe zijn er meer dan 300 ar restaties onder Peronisten en com munisten verricht. ZIERIKZEE Lezing over Spanje voor Nuisdepartement Op de vrijdagavond voor het Nutsdepartement gehouden cause rie met lichtbeelden door de heer H. v. d. Leeuw over Spanje, hebben wij enkele aantrekkelijke brokstuk ken Spaans leven voorgeschoteld gekregen, maar het geheel heeft ons niet bevredigd. Het: „In der Beschrankung zeigt sich der Meis ter" moge een spreuk zijn, die de heer v. d. Leeuw zich bij de samen stelling van zijn programma'(s) voortdurend in gedachten dient te houden. Het programma zou feite lijk moeten worden „gesaneerd" en wat zorgvuldiger gecomponeerd, met een ontwikkeling naar een dui delijke climax om beter tot zijn recht te komen Een bezwaar geldt ook de kleurendia's, die - met en kele overtuigende uitzonderingen - niet de brille hadden, die zuidelijke landen er aan kunnen verlenen. Of ze zijn onderbelicht, of de gebruik te projektor was niet lichtsterk ge noeg, maar over het algemeen wa ren de kleuren te vaal. Intussen houden deze opmerkingen beslist niet in, dat deze „Spaanse avond" ons geen genoegen heeft geschon ken. Integendeel, de heer v. d. Leeuw bleek een kenner van Span je bij uitnemendheid. Hij spreekt het Spaans als de Spanjaarden en legt in zijn commentaren zo nu en dan het enthousiasme van een wer kelijk door land en volk gegrepen mens. De tocht voerde door de verschil lende Spaanse provincies, naar het schone Andalusië, waar de subtro pische natuur de mens verlokt tot een gratie en bevalligheid, die als kostelijk Spaans erfgoed hier het best worden bewaard. De belang rijkste steden als Madrid, Vallado- lid, Cordoba en Sevilla passeerden de revue en het was vooral aan de (Moorse) bouwkunst, dat spr. alle aandacht besteedde. Hij doorvlocht zijn betoog met trekjes, die typisch zijn voor de Spaanse volksaard. Het stierengevecht hadden wij wil len missen, maar niet de sfeer, waarin de piropo (mannelijke hof felijkheidsbetuiging aan de Spaan se vrouw) tot leven komen kan, in het altijd zonnige zuiden. Uitwei dingen zoals over het Prado te Ma drid, het Alcazar, de Paasprocessie te Cadiz bewezen dat de heer v. d. Leeuw over een respekt afdwin gende kennis over Spanje beschikt. Dr. J. C. Röhner leidde de spr. in en dankte hem na afloop met „Ne derlandse hartelijkheid" voor het vele, dat hij zijn auditorium over Spanje wist te brengen. (Door misverstand eerst heden geplaatst. Red.). ANNA-JACOBAPOLDER Zanguitvoering „Crescendo" In „Ons Dorpshuis" hield de zangvereniging „Crescendo" haar zanguitvoering onder leiding van haar dirigent de heer Jac. Moer land. Het repertoire bevatte uit sluitend vierstemmige nummers, voor de variatie was één kwartet en één solonummer ingelast. De voorzitter der vereniging, de heer Fr. Quist, opende en sloot deze avond. „Crescendo" gaf alzo de eerste van de muziekavonden die in „Ons Dorpshuis" gehouden zul len worden. Op het programma staan namelijk nog een uitvoering van de muziekvereniging „Concor dia" uit St. Philipsland en van „Ombona' alhier. Hoewel zijn dokter hem ge waarschuwd had zich in acht te nemen, heeft, de Cubaanse revolu tieleider Fidel Castro de laatste da gen niet afgelaten op talrijke bij eenkomsten in Havanna en de pro vincie het woord te voeren. Maan dagnacht bleek dr. Castro zware griep opgelopen te hebben en kroop hij met hoge koorts in bed. Ingezonden mededeling Zicten is er voor een huisvrouw niet bij. Het werk moet doorgaan. Daarom bij opkomende pijnen: 2 'ASPRO's en de pijn verdwijnt. Zorg dat U altijd 'ASPRO'bij de hand hebt. Ook zenuwpijn, lusteloosheid, moeheid of dat gevoel van rlllerigheid verdwijnen snel en zeker door 'ASPRO'. Want 'ASPRO'dott meer. 'ASPRO' maakt dat prettiger voelt, fit! U kunt het werk weer ai en nog bergen werk 2 *aspro*s Uóentuteeb fit! Luister nat! tnt frogromw „HERHALING OP VERZOEK" oter Radio Luxemburg (208 m.) iedere zondagmorgen 10.45 uur FEUILLETON door Hanoi Spoor Martha had de toenemende vij andschap tussen Bernard en An dries met bezorgdheid gadegesla gen. Zij voelde hoe de spanning nog steeds toenam. Andries trok zich meer en meer terug van de gesprekken, die men 's avonds na de maaltijd hield, en waar het werk op de tuinderij onder de loep werd genomen. Ook had ze gemerkt dat Andries het gezelschap van Paulien zocht. Martha zou dit zeker ontgaan zijn, als Bernard niet als een kwade ge nius haar daarop opmerkzaam had gemaakt met de dubbelzinnige op merking: „Zie je nu wel, dat heb ik toch gezegd? Daar begint het al". Was ze jaloers? Neen, dat kon niet. Zij waardeerde Andries, en achtte hem hoog, maar liefde was daar niet bij. Wanneer zij Andries niet voor haar bedrijf zou verlie zen, zou zelfs het jonge paar haar zegen kunnen krijgen. Haar intuïtie zei haar echter dat Andries aan geen liefde dacht, en zo dit wel het geval zou zijn, zijn fanatieke be geerte om een bedrijf te bezitten, het van zijn liefde zou winnen. Dan zou Pauliens hart breken of er zou een heimelijke verhouding groeien, iets, waaruit alleen maar rampen zouden ontstaan. Geen ogenblik kwam het bij Martha op om zelf, zo nodig, een stap achter uit te gaan Zij was aan haar be drijf verbonden als een moeder aan haar kind. Zij dacht over geen af stand. Ook het schrikbeeld om dan als oude vrouw niet meer mee te tellen, deed haar alle andere over wegingen buitensluiten. De inblazingen van Bernard had den tot gevolg dat ze 's nachts on rustig sliep, en dikwijls in koorts achtige dromen, de dingen, waar voor zij bevreesd was, in werkelijk heid "zag gebeuren. Martha werd dan badend in haar zweet wakker, en liet op de dag Paulien maar zel den alleen. Toch had eindelijk Andries kans gezien om Paulien toe te voegen dat hij haar alleen wenste te spre ken, en had het tuinhuisje als plaats van samenkomst aangewe zen. Ongelukkig voor hen was Ber nard ongezien getuige van hun af spraak. Zowel Andries als Paulien waren zich van geen kwaad be wust en vergaten daardoor bijzon dere maatregelen te nemen. Bernard achtte nu de tijd geko men om Andries voorgoed in de ogen van Martha te bezoedelen. Hij offerde zonder gewetensbezwaar Martha's liefde voor Paulien en haar trouwe hulp Andries op, om zijn eigen persoon te redden. Hij vertelde Martha wat hij gehoord had. Onbewust van de donkere wol ken, die zich boven zijn hoofd on- stapelden, liet Andries de deur van het tuinhuisje open staan. Het was bijna donker toen Paulien ver scheen. Andries begon zonder veel omhaal van zijn vermoeden te ver tellen. „Zie je, Paulien", zei hij daarna, „ik zou nu wel om de boe ken kunnen vragen, maar dan be moeit je moeder zich er ook mee Dat is voor beide kanten verkeerd. Wanneer blijkt dat ik gelijk heb, en je oom zich werkelijk geld toe eigent, dan zal zij zich dat erg aan trekken. Heb ik ongelijk, iets dat ik niet aanneem, dan denkt ze dat ik zonder reden Bernard zwart wil maken. Hoe het ook zal zijn, zij zal te veel tobben, en dat wil ik haar be sparen. Daarom roep ik jouw hulp in. Wanneer je kunt ontdekken dat je oom de rekeningen vervalst, dan stel ik hem een ultimatum. Of een vrijwillig vertrek zonder verdere maatregelen, of aangifte bij de po litie. Hij zal dan best het wijste doen en vertrekken". Paulien had met stijgende ver bazing geluisterd. Wat zij ook ver ondersteld had, toen zij het ver zoek om een onderhoud van An dries had gekregen, dit toch zeker niet. Bernard zou een dief zijn? Het was bijna niet te geloven. Geen ogenblik zou zo iets bij haar opkomen. Wel vond ze zijn com plimentjes altijd erg gezocht en ze had ook z'n praatjes niet serieus genomen. Zij vond hem wat opper vlakkig en aanstellerig, maar zij had nooit aan een slecht karakter gedacht. „Kijk", hernam Andries, „hier zijn de lijsten van artikelen die de laatste tijd gekocht zijn en niet over de bank betaald. Natuurlijk legt hij het er op toe dat er zoveel mogelijk thuis wordt betaald, dat komt beter in zijn plannen te pas". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5