iÉ Albert Heijn Ij Nieuwe prijsverlaging Financiën en Economie Geleerden kweken vreselijk soort bacillen LONDEN, 22-1. De „News Chro nicle" weet te melden dat Britse geleerden, die voor de defensie werken, er in geslaagd zijn bacil len te kweken, die het menselijk geslacht kunnen uitroeien. Een zeer kleine hoeveelheid van deze bacillen is voldoende om meer dan een miljoen mensen te doden en een pond van dit vergif kan het menselijke en dierlijke leven op de aarde vernietigen, aldus het blad. De „News Chronicle" voegt hier aan toe, dat het niet met het blote oog waar te nemen vergif, dat de geleerden in vijf jaar tijd voor „ge bruik" geschikt hebben gemaakt, door de kleinste volkeren op goed kope wijze in massaproduktie kan worden gebracht. De bacil staat bekend onder de naam „botulinus toxin". Deze do delijke stof kan worden verspreid in water en voedsel en is bestand tegen vuur en temperaturen onder nul. Ze ontstaat als vlees of groen ten niet op voldoende hygiënische wijze worden ingeblikt. Volgens het blad werken de Britse geleerden op het ogenblik nog aan circa veertig andere dode- lijke middelen. Difterie in Den Haag 's-GRAVENHAGE, 21-1. Sinds enige tijd wordt in Den Haag een verhoogd aantal difterie-gevallen geconstateerd. Drie gevallen, die in de maanden december en januari zijn geconstateerd, hadden een do delijke afloop. STAT) FN PROVINCIE Z1ERIKZEE Jaarvergadering P. v. d. A. Onder voorzitterschap van de heer J. Pomper hield de afdeling Zierikzee van de Partij van de Ar beid woensdagavond in de Graan- beurs van het „Huis van Nassau" de jaarvergadering. In deze verga dering werden de jaarverslagen van de sekretaris, penningmeester, Vrouwenbond en raadsfraktie uit gebracht en goedgekeurd. Uit het verslag van de sekretaris de heer H. Asma, bleek dat het afgelopen verenigingsjaar zich heeft geken merkt door een verhoogde aktivi- teit. Ook de aktiviteit van de Vrou wenbond in het afgelopen jaar was zeer goed, zoals bleek uit het ver slag van de sekretaresse mevr. van der Hulle-Boogerd De vergaderin gen kenmerkten zich door een goe de sfeer. In het jaarverslag werd dank gebracht aan mevrouw Cats- hoek-v. d. Velde voor het vele werk door haar als bestuurster voor de Vrouwenbond gedaan. De rekening van de penningmeester, de heer J. Hoevens, sloot met een nadelig slot. Bij de aanvang van de vergade ring deelde de voorzitter mee dat in Zierikzee tien nieuwe leden zijn gewonnen. De Partij boekte in Ne derland een ledenwinst van 1008 in de laatste veertien dagen Staande en in stilte werd herdacht de on langs overleden oudste partijgenoot van de afdeling, de heer M. M. Krijger. Met ingang van april a.s. zal een nieuwe contributieregeling worden ingevoerd, waarbij het aan tal groepen van 5 tot 3 zal worden teruggebracht. In de kascommissie voor 1958 werden benoemd de heren J. v. d. Berge en M. C. v. d. Schelde. In deze commissie voor 1959 de heren M.de Moor en C Visser. In deze vergadering werd een bestuursverkiezing gehouden. Van de zittende bestuursleden waren niet herkiesbaar de heren H. Asma (sekr), J. Hoevens (penningm.) en P. G. Klein. In de vakature Asma werd gekozen de heer K. Nijhuis, voor penningmeester de heer H. v d. Doe. In de vakature Klein werd gekozen de heer J. Hoevens, die zich wel herkiesbaar stelde als be stuurslid. De voorzitter dankte de heren Asma en Hoevens voor het vele werk voor de Partij door hen verricht. Inzonderheid dankte de voorzitter de heer Klein die 12 jaar als bestuurslid zitting had, doch die zich nu i.v.m. zijn leeftijd geroepen achtte zijn plaats voor een jonger lid in te ruimen. Benoemd als afgevaardigden naar het op 31 januari as. in Amsterdam te houden verkiezingscongres werd de heer J. Pomper. In deze verga dering werden voorts de verslagen uitgebracht van de afgevaardigden naar het bijzonder congres te Arn hem en de gewestelijke vergadering te Goes. Eerste steen aan de gelegd voi Platteweg >r groot koelhuis te Zierikzee •••••••••••«••••ft Initiatief van Kruininger zakenman Voor een te bouwen koelhuis op de hoek Rijksstraatweg-Platteweg te Zierikzee, is donderdagmiddag de eerste steen gelegd door het dochtertje Ineke van de Kruininger exporteur van aardappelen, groen ten en fruit de heer C. Meijer. Met de bouw van het koelhuis beoogt deze Zeeuwse zakenman een spreiding in de provincie te krij gen van zijn bedrijfskoelcellen. De grondoppervlakte voor het bouw- object bedraagt 900 m2. In het ge bouw zullen veertien koelcellen in gericht worden, waarin zeventig ton produkten kunnen worden be waard. Iedere cel heeft een auto matische buitenkoeling. De sorteer- ruimte beslaat een oppervlakte van OOSTERLAND Onze dorpsgenoot de heer Jo- han de Waal J.Mz., is met ingang van 1 februari a.s. benoemd in vaste dienst tot adjunct-commies ter gemeente-secretarie van Lei- muiden-Rijnsaterwoude De heer de Waal was voorheen werkzaam ter gemeente-secretarie van Ellemeet- Duivendijke. Vergadering gemeenteraad Vrijdagavond a.s. komt de raad van Oosterland in openbare ver gadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. de vol gende punten: voorstel telefoon aansluiting openbare lagere school: aanwijzing twee vertegenwoordi gers nieuw orgaan Beatrixschool en vaststelling van het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Ingezonden mededeling Boerenleenbank Ouwerkerk Hun, die tot op heden verzuimd hebben hun Rek. Crt., Voorschot en Spaarboekjes ter controle en rentebijschrijving in te leveren, wordt verzocht dit alsnog te doen op de zitting van zaterdag 24 jan. a.s. van 1.30 tot 3 uur. Werkgroep van westelijke landen WASHINGTON, 22-1. De VS. Frankrijk en west-Duitsland zullen binnen twee weken in Washington een werkgroep in het leven roepen, die het Duitse vraagstuk en de mo gelijkheid van besprekingen tussen het oosten en het westen zal onder zoeken, zo is in Washington mee gedeeld. Het niveau van deze groep is nog niet vastgesteld. Regerings functionarissen zijn van mening dat ze zal bestaan uit ambassadeurs of andere topdiplomaten. De groep zal zich eerst bezighou den met het opstellen van een ant woord op de Russische nota van 10 januari, waarin verzocht werd bin nen twee maanden een conferentie van 28 landen te houden over het door de Russen voorgestelde vre desverdrag voor Duitsland. De „Randfontein" in Kaapstad KAAPSTAD, 22-1. De „Randfon tein", het nieuwe schip van de Holland-Afrika-Lijn is woensdag in de haven van Kaapstad aangeko men. Het was de eerste reis van dit grootste en snelste schip van genoemde maatschappij. Tijdens het grootste deel van de reis werd gebruik gemaakt van de automa tische roerganger van het schip „Jan". LAND- EN TUINBOUW Pleidooi tegen partikuliere kali-import 's-GRAVENHAGE, 21-1. Het be stuur van het Landbouwschap is van mening dat het onder de gege ven omstandigheden beter is dat het Voedselvoorzienings Import Bu- reau (V.I.B.) bij de import van kali meststoffen ingeschakeld blijft, dan dat men zich in een avontuur stort door het V.I.B. bij de import van kali uit te schakelen, de door het optreden van het V.I.B. gesanctio neerde prijsegalisatie (via het Kali egalisatie fonds) af te schaffen en over te gaan tot particuliere im port. 14 bij 30 meter. Een kantoor wordt aangebouwd. Bij de bouw - die wordt uitge voerd door de firma Gebrs. Holm te Zierikzee - wordt een nieuw systeem toegepast, de zgn. stapel blokken, hetgeen een primeur voor Schouwen-Duiveland betekent. De bouw is in november gestart en zal vóór het komende oogstseizoen ge reed kunnen zijn. Te Zierikzee werd N.V. Therniecon (isolatiesystemen) opgericht Morgen wordt opnieuw huis van isolatie voorzien Te Zierikzee is opgericht en ge- blijken gunstig te zijn. Wij verne- vestigd de N.V. Thermecon. die zich men dat morgen, vrijdag 23 januari bezig houdt met werkwijzen en te Zierikzee opnieuw 'n woning van systemen op isolatiegebied. Een een Danco-Therm-isolatie zal wor- nieuwigheid, door deze N.V. ge- den voorzien. Het betreft 't woon- bracht, is het isoleren van huizen huis van de heer M. Doeleman door het inbrengen van een spe- H. Jzn., directeur van de Konin- ciale stof tussen muur en spau- klijke Zeelandia N.V. Het merkwaardige feit is, dat Danco-Therm-isolatiemiddel van buitenaf kan worden ingebracht, zodat het huis niet „overhoop" moet, als men tot toepassing zou besluiten. AMSTERDAM. In de ouderdom van bijna 74 jaar is vannacht in Amsterdam in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht de actrice Else Mauhs overleden. 1 muur, hetgeen een voortreffelijke isolatie - en daarmede verband houdende brandstofbesparing waarborgt. Toepassing van het z.g. Danco- Therm-systeem geeft een brand stof besparing van 25 tot 30 pet. In Denemarken - de bakermat van 't systeem - zijn in de afgelopen ja ren reeds tienduizenden huizen ge ïsoleerd. De opgedane ervaringen Veel Europese auto's naar Amerika NEW YORK, 20-1. Volgens een bericht in „Wall Street Journal" i« de invoer van Europese automobie. len in het afgelopen jaar met 91,5 procent gestegen ten opzichte van het jaar 1957. In totaal werden in de Verenigde Staten in 1958 383.000 in Europa vervaardigde auto's verkocht tegen 200.000 in 1957. De verkopen van Amerikaanse auto's worden voor het jaar 1958 geraamd op 4.668.000 of 26,6 pro cent minder dan in 1957. Tegen het eind van het jaar nam de verkoop van Amerikaanse auto's sneller toe dan die van Europese. In de totale verkoop van automo bielen in de Verenigde Staten was het aandeel van de Europese fabri katen in 1958 8,2 procent, in 1957 was dit 3,3 procent. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 20-1. Aangevoerd 2794 stuks vee (weektotaal 4747), t.w.: 400 vette koeien en ossen, 773 stuks gebruiksvee, 290 vette kal veren, 203 graskalveren, 641 nuch tere kalveren, 43 varkens, 38 big gen, 50 paarden, 330 schapen lammeren, 26 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,30, f 2,90-3,00, f 2,70- 2,80, vette kalveren f 2,80-2,95, f 2,50-2,70, f 2,10-2,50, slachtpaar den f 2,20-2,10-1,90. Prijzen per stuk: graskalveren f 460-380-280, nuchtere kalveren f 75-62-50, biggen f 62-48-40, scha pen f 80-60-45, lammeren f 95-70- 45, kalf- en melkkoeien f 1275-1075- 975, vare koeien f 890-760-625, vaar zen f 975-825-625, pinken f 680-550- 425. Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 21 jan 1959 Spruiten f 23-31; Prei f 11-23 Boerenkool f 15; Rode kool f 18; Gele kool f 19; Kroten f 12; Was- peen f 10; Uien f 8; Witlof f 38; Grote peen f 5-6; per 100 kg. Jonathan f 9-22; Goudreinetten f 8-19; Bramley f 6; Glorie v. Hol land f 7-18; Golden Del. f 16-34 Alfeston f 6-8; Campagne f 6-8 Comtesse f 21-30; Kleipeer f 22; Rietpeer f 15-21; per 100 kg. Uien: middel f 10,30; driel. f 10,60; bonken f -10,90, per 100 kg. export. Aanvoer 41.500 kg. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zondag 25 januari a.s. luidt: le klasse B: Zierikzee II-Brou- wershaven I (half 3, scheidsr. N. Speelman); SVOWK 1-Burgh I (half 3, scheidsr. P. J. Riet'eco); Re. nesse II-Burgh II (half 3, scheidsr. T. Simmers). 2e klasse C: Zierikzee III-SVO- WK II (12 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Zonnemaire II-Dreischor I (half 3, scheidsr. W. J. v. d..Maas); Brouwershaven II-Zonnemaire I (half 3, scheidsr. J. Scholten). Zaterdagmiddagcompetitie 24 januari 2e klasse B: MEVO I-Wissenker- ke I (3 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wielen); Kats I-Wolf aartsdijk I; Zaamslag I-SVD I; Kloetinge I- 's-Heer Hendrikskinderen I; Goes V-Driewegen I. 2e klasse C: Duiveland I-SINO- TO I (3 uur, scheidsr. P. C. W. v. d. Ende); Burgh II-MEVO II (3 uur, scheidsr. H. Schot); Bruse Boys I- Brouwershaven III (3 uur, scheidsr. T. Simmers) 3e klasse C: WIK I-Duiveland II (3 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); SINOTO II-Bruse Boys II( 3 uur, scheidsr. W. J. v. d. Maas). DUIVENSPORT Kampiocncutcntoons telling te Zierikzee Op vrijdag 23 en zaterdag 24 januari a.s. wordt de laatste ten toonstelling van postduiven van dit seizoen georganiseerd door de Con cours Combinatie „Schouwen en Duiveland". Aan deze tentoonstel ling nemen alle verenigingen van ons eiland deel met hun mooiste duiven. Het belooft een spannend evenement te worden, welke dui ven met de hoogste eer gaan strij ken. Voor keurmeester Buyt -uit Rotterdam zal het geen gemakke lijke taak zijn de mooiste uit deze collectie aan te wijzen. Een bezoek aan deze tentoonstelling zal zeer zeker de moeite waard zijn. De toe gang is vrij en voor diverse attrac ties zal wederom gezorgd worden. ;||Ol OBUG UGATIEZEGI CENT; ;ent AANBESTEDINGEN Kavclinrichtingswerkzaamheden complex 62 Door de N.V. „Grontmij" werd dinsdag 20 januari in hotel „Jacob Cats" te Brouwershaven in het openbaar aanbesteed, namens de herverkavelingscommissie Zeeland het uitvoeren van kavelinrichtings- werkzaamheden op complex 62 (op pervlakte circa 92 ha) en het vol ledig draineren van complex 62, met bij komende werken, onderdeel waterschap „Schouwen", ten be hoeve van de herverkaveling Schouwen-Duiveland. De raming was f 348.000. Ingeschreven werd als volgt: N.V. Dollart", Delfzijl f 378.900; N.V. v/h. J. M. Dekker Zn., Papen- drecht f 354.000; N.V. Hillen en Roosen, Amsterdam f 347.500; Van Dongpn en De Voogd, Haamstede f 344.800; N.V. „Zeeland", Middel burg f 330.000; M. Ufl, Middelburg f 327.000; C.V. v/h. Jasper v.'t Ver laat Zn., Hardinxveld-Giessen- dam f 322.800; N.V. Van Oord, Wer kendam f 320.600; M. de Oude K. T. de Jonge, Zierikzee f 316.000; van den Heuvel, Zierikzee f 316.000; N.V. Gebrs. Van Oord, Werkendam f 315.700; J. D. Janse, Middelburg f 315.400; H. de Jager Co., Sliedrecht f 315.000; N.V. Maas-Jonker, Roosendaal f 312.000; P. J. M. Verachtert, Kerkdriel f 303.000; J. F. van der Hilst, J. v. d. Weerd en C. J. Kuijper, Renesse f 296.000. De gunning werd aange houden. Bouwen rioolgemaal te Scharcndyke Dinsdagmiddag werd door bur gemeester en wethouders van de gemeente Duivendijke en. Eikerzee in het gemeentehuis van Eikerzee te Scharendijke in het openbaar aanbesteed: Het bouwen van een rioolgemaal en het leggen van een persleiding met bijbehorende en bijkomende werken in de kern Scharendijke, gemeente Duiven dijke. De raming werd nieé bekend gemaakt. Ingeschreven werd als volgt: G. J. Rietveld, Papendrecht f 62.600. N.V. Visser en Smits, Pa pendrecht f 60.630. C. A. Prince, Haamstede f 53.250. J. W. Verdoorn Papendrecht f 52.500. J. W. Pleune, Noordwelle f 52.100. S. P. Wijsman, Zierikzee f 51.293. Colijn en van Ippel, Papendrecht f 50.250. D. Or- nee, Scharendijke f 50.200. J. A. van Housselt, Bergen op Zoom f 50.100. C. en A. van Velthoven, Zierikzee f 50.094. Gebrs. Everaers en van den Berg, Steenbergen f 50.000. A. W. Wandel, Nieuwer- kerk f 49.585. P. de Raat, St. Phi- lipsland f 49.580. W. J. Verjaal, Scharendijke f 49.500. F. J. M. van Velthoven, Zierikzee f 48.800. J. Lecomte, Sommelsdijk f 45.351. H. Stouten, Brouwershaven f 44.800. De hertog van Edinburgh is gisteren per vliegtuig in India aan gekomen voor een bezoek van veer tien dagen. Dit is het eerste bezoek aan India van een lid van de Britse koninklijke familie sedert India in 1946 onafhankelijk werd. Generaal George Marshall, voormalig Amerikaans minister van buitenlandse zaken die de vorige week een lichte beroerte had, gaat goed vooruit. Hij mag thans in het ■ziekenhuis te Fort Bragg waarheen Iiij was overgebracht, korte perio den uit bed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3