H.H. Werkgevers L Waterschap „Schouwen-Duiveland" (Vervolg van pagina 1) Meer contact Namens de minister van Verkeer en Waterstaat en de directeur-ge neraal van de Rijkswaterstaat, sprak de hoofdingenieur-directeur in het district Zeeland van de Rijks waterstaat, ir. J. van der Burgt, die er aan herinnerde dat er voor 1953 met de R.W.S. en de polders en wa terschappen maar weinig contact was, een omstandigheid die dras tisch is veranderd na de ramp. Spr. wilde hulde brengen aan alle pol dermensen, zijn ambtgenoot van de Prov. Waterstaat en de burgemees ters, die medewerkten bij de tot standkoming van het gecentrali seerde waterschap. „Op technisch gebied zijn wij het niet altijd eens geweest, maar de Hollandse en Zeeuwse school moeten naar elkaar toegroeien. Zo kunnen wij elkaar leren waarderen", aldus ir. v. d. Burgt, die dankte voor de snelle wijze waarop de regeling der uni ficatie tot stand kwam. Hij hoopte dat het in de practijk zal zijn „een leven en laten leven" en wilde de specifieke wensen, geuit door de Commissaris en de dijkgraaf over brengen aan „Den Haag". Voor de oplossing der nog resterende zwak ke plekken, zal - naar mening van spr. - de wijsheid van Salomo no dig zijn. Toespraak lid G.S. De heer Philipse, lid van G.S. ge voelde zich ontroerd op deze be langrijke dag. Hij dankte voor de waarderende woorden aan zijn adres en zeide aangename herinne ringen te bewaren aan de commis sie, die het „veiligheid voor alles" voorop stelde. Spr. toonde zich dankbaar te hebben kunnen en mo gen bijdragen tot dit werk. Voor de toekomst uitte spr. zijn goed ver trouwen en hij hoopte dat het nieu we waterschap met God's hulp zijn zware taak zal mogen vervullen. Namens de burgemeesters van Schouwen-Duiveland sprak burge meester mr. Lunsingh Tonckens van Renesse, die de nieuwe dijk graaf aansprak met „bijna collega", gelet op de belangrijke bestuurlij ke taak, die de heer Geluk is toe bedeeld. Spr achtte een goede sa menwerking met de gemeenten zeer wel mogelijk en verklaarde - na mens zijn collega's - dat de gemeen ten hiertoe ook bereid zijn. De heer Tonckens hoopte op een krachtig leven van het nieuwe waterschap, tot welzijn van het eiland. Als laat ste voerde de heer Klompe het woord. De heer Geluk dankte alle spre kers op kernachtige wijze, waarna de erewijn rondging en geklonken werd op het heil van het nieuwe waterschap „Schouwen-Duiveland". C.N.V.-voorzitter M. Chr. Besturenbond Ruppert sprak voor Schouwen-Duiveland Ook lid zijn al zou je er slechter van worden" ZIERIKZEE, 21-1. - „Iets laten zien in het aardse, in het stoffe lijke, in het geschapene van de heerlijkheid van God's Rijk en wil, is ten diepste de zin en de bete kenis van de christelijke sociale vakbeweging. Daarom moet men zelfs lid zijn van een christelijke vakbond, ook al zou men er slech ter van worden, want het gaat niet om het „steeds meer en meer", maar om deze wereld wat beter te doen beantwoorden aan het doel dat God er mee heeft". Zo kwalificeerde de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Rup pert, woensdagavond de betekenis van de christelijke vakbeweging, Ook overstromingen in de Ver. Staten COLUMBUS, 22-1. Overstromin gen en wervelstormen hebben woensdag danig huisgehouden in de centraal gelegen staat van de V.S. In vijf steden van Ohio is de nood toestand afgekondigd. Zware regenval en smeltende sneeuw deed de rivieren in Ohio buiten hun oevers treden, waardoor duizenden mensen geëvacueerd moesten worden. Op enkele plaat sen is de burgerwacht in het ge weer geroepen om plundering te gen te gaan In Cleveland kwam een dierentuin onder water te staan wat aan 167 kruipende inwoners van het reptielenhuis het leven kostte. Slechts twee grote schild padden konden worden gered. Apen en mensapen in een ander gebouw redden zichzelf door zich aan het dakgaas van hun kooien vast te klemmen. In Kentucky richtten vooral wervelwinden grote schade aan. Vele huizen stortten in en een televisietoren viel op een studio waarbij een technicus om het leven kwam. op een in het Hervormd vereni gingsgebouw gehouden vergadering van de Chr. Besturenbond op Batista vroeg asiel in Frankrijk PARIJS, 21-1. Ex-president Ba tista van Cuba heeft, volgens wel ingelichte kringen te Parijs, asiel gevraagd in Frankrijk. Men ver wacht niet dat de regering het ver zoek zal inwilligen. Batista was een van de eerste staatshoofden die in 1940 de vrije Franse regering erkenden. Maatregel gevraagd tegen nood in vlaswereld Russische dumping schuld 's-GRAVENHAGE, 21-1. Opnieuw heeft het Landbouwschap een ern stig en dringend beroep gedaan op de regering om maatregelen te tref fen teneinde dit jaar het hoofd te kunnen bieden aan de noodtoe stand die in de vlasnijverheid aan wezig is. Bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i., de heer Staf, is aangedrongen op het spoedig nemen van maatrege len. Dit heeft de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Lou- wes, vandaag in de te 's-Graven- hage gehouden openbare bestuurs vergadering van het Landbouw schap medegedeeld. EISENHOWER: „Mikojan zag dat Amerika vrede wil" WASHINGTON, 21-1. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie gezegd dat de Russische plaatsvervangen de minister-president Mikojan op diens reis door de Ver. Staten moet hebben vastgesteld, dat Amerika de vrede wil, bereid is tot verzoening en bereid redelijkheid met redelijk heid te beantwoorden, maar dat het zich niet laat ringeloren. De pre sident sprak als zijn mening uit, dat Mikojan inziet, dat dit het stand punt van het volk en van de auto riteiten is. Toen een verslaggever hem vroeg hoe hij over Mikojan denkt, ant woordde Eisenhower, dat zulks moeilijk was na een tamelijk lang onderhoud nu en een kort gesprek in Moskou in 1945. Mikojan is in eik geval een buitengewoon intelli gente man, die knap is in het ver dedigen van het Marxisme, zoals die leer is uitgelegd door Lenin en anderen. Filmproducent Cecil de Mille overleden HOLLYWOOD, 21-1. De beroem- de filmproducent Cecil B. de Mille is woensdag op 77-jarige leeftijd te Hollywood overleden. De Mille, een der pioniers van de Amerikaanse film die vooral be kend werd door zijn groots opge zette kostbare produkties geba seerd op bijbelse thema's, stierf aan een hartaanval. Hij was al een week ziek. De oorzaken van de crisis zijn vooral gelegen in Russische dum ping, de subsidies in andere west- Europese vlasverwerkende landen die de marktverhoudingen ernstig verstoren en tenslotte de discrimi natie ten opzichte van andere agra. rische produkten waarvoor wel ga ranties gelden Prominent oost-Duitser gevlucht BONN, 21-1. De waarnemend chef van de militaire inlichtingen dienst van de Oostduitse staatsvei ligheidsdienst wiens naam niet is onthuld, is naar west-Duitsland ge vlucht, zo is uit welingelichte bron vernomen. Hij vluchtte reeds en kele tijd geleden, maar in Bonn was het feit van zijn vlucht geheim gehouden. Smokkelaarslist Italiaanse douanebeambten hebben ontdekt dat smokke laars liun smokkelwaar in waterdichte kisten over een kleine stroom van Zwitser land naar Italië lieten drij ven. 129 minkvellen en een hoeveelheid sigaretten wer den dezer dagen in beslag genomen. Bulgarije volgt het voorbeeld van de Sowjet-Unie en schaft de staatsmachine- en tractorcentrales af. De machines en tractors worden overgedragen aan de collectieve boerderijen, aldus heeft de corres pondent van radio-Boedapest te Sofia gemeld. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 21 te Faw- ley. Esso Nederland (t.), 21 van Port Said naar Fawley. Krebsia (t.), 21 van Rotterdam naar Gothenburg. Kryptos (t.), 21 te Singapore. Lemstcrkerk, pass. 20 Stromboli naar Genua. Scherpendrecht (t.), 21 te Trini dad. Schouten, 21 te Auckland. Soestdijk, 20 van New York naar Norfolk. Wonogiri, 22 te Karachi. Schouwen-Duiveland. Dit „er slechter van worden" is geen fictie, aldus spreker, want in Denemarken is zelfs het lidmaat schap van een christelijke vakbond verboden. De heer Ruppert behan delde de geschiedenis van het so ciale vraagstuk, dat zijn ontstaan vindt in de negentiende eeuw. Er was toen nog geen scheiding tus sen leiding, kapitaal en arbeid. Deze drie componenten zijn echter steeds verder uiteengegaan. We zijn thans in het derde hoofdstuk van de sociale geschiedenis, waarin de arbeider volwaardig bedrijfsge- noot begint te worden, medever antwoordelijk is en daarom ook recht heeft op medezeggenschap. We beginnen thans iets meer te denken in de termen van een be- drijfsgemeenschap, aldus spreker, die tevoren er op had gewezen dat het lidmaatschap van het C.N.V. ook op Schouwen-Duiveland vaak alleen werd ingegeven door mate riële overwegingen. Lidmaatschap dient echter samen t'e hangen met het levensdoel, dat gericht dient te zijn op de Heer, die de mens tot aanzijn riep. Wat de materiële belangen be treft - men dient te bedenken dat deze nimmer verkeerd zijn - con cludeerde de heer Ruppert dat van een algemene loonronde in 1959 beslist geen sprake kan zijn. De vergadering werd gepresi deerd door de heer L. van Sluis. AGENDA Heden (donderdag) Haamstede: hotel Bom, 7.30 uur, jaarverg. „Pomona". Morgen (vrijdag) ZierikzeeNed. Herv. Ver .gebouw, 8 uur, C.J.V.-Ringvergadering; „Mondragon", 8 u., „Philatelica". Haamstede: hotel Bom, jubileum uitvoering s.v. „Zeemeeuwen". Artis heeft eollectie van vijfduizend dieren AMSTERDAM, 22-1. Het aantal in Artis levende diersoortsen is vo rig jaar gestegen van 1004 tot 1102, waardoor de collectie thans onge veer 5000 dieren telt Aan zoogdie ren bezit Artis nu 162 soorten; bijna 100 apen in 31 soorten hebben in de Amsterdamse dierentuin onder dak. Ook het aantal vissoorten is, speciaal door de aanvoer van vele koraalvissen ten behoeve van de wintertentoonstelling „Juwelen van het koraalrif", toegenomen. Had het aquarium in 1957 ongeveer 2000 vissen in 325 soorten achter de gla zen, thans bedraagt het aantal soorten 375. Het aantal .individuen' is ongeveer gelijk gebleven. Er is trouwens geen plaats meer voor vissen. Zowel wat de tuin- als de vissencollectie betreft kan Artis zich, aldus de directeur, met deze aantallen scharen onder de vijf grootste dierentuinen van de we reld. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schoonebeek (toez.): A. Meijeringh, Woudsend (Fr.); te Rotterdam-Charlois (vac. C. J. P. Mackaay): W. Willemse, Hilversum. Aangenomen naar Vroomshoop: J. Venema, Ee (Fr.); naar Nieuw- Vennep (wijkgemeente I): J. C. J. Bronsgeest, Hijkersmilde. Bedankt voor Ameide en Tienho ven: H. A. van Slooten, Onstwedde. Ger. Kerken Beroepen te Ouddorp: G. van Driel, kand. te Utrecht; te Middel burg (vac. J. H. de Boer), Jac. Boon stra, Zwaagwesteinde. Aangenomen naar Echten (Fr.): W. R. Barkema, kand. te Gronin gen. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Ouderkerk a.d. Am- stel: F. Bakker, Huizen (N.H.) en C. den Hertog, IJmuiden. Beroepen te Werkendam: B. Bij- leveld, Noordeloos. Oud-Geref. Kerken OOSTERLAND. Vrijdagavond 23 januari, 7 uur, de heer Slaager uit Stavenisse. RECHTZAKEN Dienstplichtig sergeant laat op beroepssergeant schieten 's-GRAVENHAGE, 21-1. De krijgs raad te velde West heeft heden morgen de dienstplichtig sergeant J. H. Frugte uit Amsterdam ver oordeeld tot een voorwaardelijke straf van drie weken militaire de tentie en een geldboete van 40 gul' den. Sergeant Frugte werd ervan be schuldigd op 29 augustus van ver leden jaar te Bergen op Zoom tij dens een oefening een soldaat op dracht gegeven te hebben een be roepssergeant, die weigerde zich krijgsgevangen te laten maken, met een losse patroon in het been te schieten. De oefening werd des nachts ge houden en de dienstplichtige ser geant stond bij een groepje „krijgs gevangenen", die door zijn man schappen waren verzameld. Een eind verder stond een oudere be roepssergeant, die eveneens tot de tegenpartij behoorde en volgens sergeant F. ook als krijgsgevangene beschouwd diende te worden. „Ach, doe niet zo flauw", had de beroeps sergeant opgemerkt, die het kenne lijk onaangenaam had gevonden door een jongere dienstplichtige serearit gevangen genomen te wor den Toen de beroepssergeant ver schillende keren geweigerd had zich over te geven, had F. een sol daat opdracht gegeven hem met een losse patroon in het been te schieten. De betreffende soldaat had eerst geaarzeld het bevel uit te voeren, doch toen F. had ver klaard dat het een dienstbevel be trof, had hij op de schoen van de beroepssergeant gevuurd. Deze liep hierbij echter geen enkel letsel op. De auditeur-militair achtte het zeer ernstig dat beklaagde een der gelijk bevel had gegeven, vooral ook omdat bij de aanvang van de ofening met nadruk was gezegd dat er hoogstens in de lucht gescho ten mocht worden De dienstplich tige sergeant is inmiddels reeds krijgstuchtelijk gestraft met vier dagen streng arrest. De auditeur-militair verklaarde van oordeel te zijn dat F. niet in zijn rang gehandhaafd kon blijven en vroeg verlaging tot de stand van soldaat. In verband met de goede conduitestaat wilde hij slechts een straf eisen van drie weken voor waardelijk en een boete van 60 gulden. Amerikanen lanceerden Jupiter-raket CAPE CANAVERAL, 21-1. Het Amerikaanse leger heeft woens dagavond te Cape Canaveral een Jupiter-raket gelanceerd. De raket verdween in oostelijke richting. Volgens waarnemers scheen de circa 20 meter lange Jupiter na de start langer in verticale richting te stijgen dan normaal is voor deze raket. Zoals bekend heeft het Ame rikaanse leger voor de laatste keer een jupiter-raket gelanceerd op 13 december. Toen maakte een aapje, dat de naam „Gordo" had gekre gen, de reis mee. De capsule met het diertje werd echter nooit te ruggevonden. Er zijn geen aanwijzingen voor de veronderstelling dat de 50 ton wegende jupiter, die woensdag avond" de ruimte werd ingezonden, een passagier meevoert. Volgens onbevestigde geruchten wil rhen de raket een tocht van 2700 km. laten maken over de Atlantische Oceaan. De raket heeft een grote neuskegel, die een kernlading kan bevatten. Naar verluidt zou de ge lanceerde Jupiter tot het type ra ket behoren dat binnenkort toege wezen zal worden aan de NAVO- strijdkrachten in Europa. De lancering heeft een naam gekregen en wel „Operatie gas licht". Functionarissen van de lan ceerbasis hebben meegedeeld, dat er zich een schip met specialisten van het leger aan boord in het ge bied bevindt waar de Jupiter ver moedelijk zal terechtkomen. Men wil op deze manier de kans ver groten om de neuskegel te kunnen terugvinden. Met ingang van 1 januari j.l. kwam in de plaats van de Ziekenfondscoupon de verkla ringmodel II. Zeer handig en werkbesparend is het loonzakje waarop deze verklaring is afgedrukt en geperforeerd. Vraagt U eens inlichtingen bij O '_j pN N.V. Drukkerij y/h C=; J LAKENMAN L/ Jannewekken 11, OCHTMAN Zierikzee, Tel. 2255 De verbouwing van tie „Willem Ruys" ROTTERDAM, 21-1. Wanneer de „Willem Ruys", die zoals men weet, op de werf Wilton-Feijen- jord te Schiedam een ingrijpende verbouwing ondergaat, binnenkort ae voorgenomen passagiersdienst om de wereld zal gaan uitvoeren, zal hij op drie van de jaarlijkse vijf reizen ook een zuid-Ameri kaanse haven bezoeken. Na Austra lië en Nieuw-Zeeland zal 't Lloyd- schip dan n.l. op weg naar Panama de haven van Calloa in Peru aan lopen, waardoor de duur van de rondreis van 63 op 64 dagen wordt gebracht. Het schip zal gedurende een dag, van 's morgens tot 's avonds, in deze Peruaanse haven vertoeven, teneinde de passagiers gelegenheid te geven, ook kennis te maken met het oude Inca-land. De „Willem Ruys" zal hiermee te vens de eerste directe passagiers- dienst tussen Australië, Nieuw- Zeeland en zuid-Amerika openen. Flinke appel De tuinder Jac. Bouwman te Oosterland plukte in het na jaar een appel van het res pectabele gewicht van één pond en tien gram. Dit grote exemplaar, een goudreinet, werd geoogst van jonge, na de ramp aangeplante boomp jes. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-1. Boven de Middel landse zee bevindt zich een hoge- drukgebied, terwijl een samenge steld lagedrukgebied zich uitstrekt van Finland tot aan de Azoren Tussen deze twee druksystemen staat een krachtige zuidwestelijke stroming, waarmee voortdurend zachte lucht werd aangevoerd. In ons land kwamen hierin tempera turen voor van 8 tot 10 graden. De vorst is tot ver in Rusland teruggedrongen, maar handhaaft zich boven het grootste deel van Scandinavië. Nabij het zuidwesten van Engeland is een lagedrukgebied aangekomen en verwacht wordt dat dit de komende nacht dicht langs ons land zal trekken, hetgeen op nieuw met veel wind en tijdelijk regen gepaard zal gaan. Na het passeren zal morgen met westelijke winden koudere lucht ons land bin nenstromen. Verwachting tot vrijdagavond: Veel wind Veranderlijke bewolking met en kele buien; aanvankelijk krachtige tot stormachtige, later geleidelijk afnemende zuidwestelijke tot wes telijke wind; minder zacht. 23 jan. Zon op 8.34, onder 17.10. Maan op 16.17, onder 7.06. Volle maan: 24 jan. te 20.32. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 23 jan. 2.09 v.m. 14.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 jan. 1.49 v.m. 14.06 n.m. Springtij: 27 jan. Ingezonden mededeling met NEVEDA Vol n klasse apart! Voor 2'wikkels krijgt u. 6 iéukê borduurkoartjes Nevea'a, Rokfn 118, Amsterdam De Indonesische regering koes tert het plan dit jaar 100.000 men sen van het dichtbevolkte Java en van de Kleine Soenda-eilanden te doen transmigreren naar dunbe volkte gebieden in Sumatra en Borneo. Hiervoor heeft de rege ring een bedrag van 94 miljoen rupiah ter beschikking gesteld van de centrale transmigratiedienst. Een van Amerika's meest bewonderde technische objecten'is de Hooverdam, in de Coloradorivier. De bouw (1931-1935) vergde (dus jvier jaar. Het U-vormige bouwwerk werd in 1935 voltooid. De electrische installatie bestaat uit 17 dynamo's mei een geza menlijk vermogen van 1.350 000 kilowatt. Door de aanleg van deze dam werd het 240 kilometer lange Lake Mead gevormd, waarvan het water naar zeven staten wordt afgevoerd-- Arizona, Californië, Colorado, New Mexico, Nevada, Utah en Wyoming. ZIERIKZEE Lezing over Griekenland voor Chr. Plattelandsvrouwcnbond Opgewekte jaarvergadering in geref. jeugdgebouw Van een driemaandelijkse reis door Griekenland hebben de gebrs Boomsma te Middelharnis, maan dagavond verteld op de jaarverga dering van de afd. Schouwen-Dui veland van de Christelijke Boerin nen- en Plattelandsvrouwenbond in het gereformeerd jeugdgebouw te Zierikzee. Landschappelijke en architectonische schoonheid werden geïllustreerd met een serie kleuren dia's uit het land, waar de mo derne beschaving zijn bakermat vond. Het voox-jaar is de beste tijd voor reizen in Griekenland. Dan is alles nog groen, maar in de zomer schijnt alles te verschroeien. Op Kreta is in april het koren al rijp. maar in het noorden van Griekenland ko men eind mei nog sneeuwbuien voor. De gebrs. Boomsma vei-telden verder over Corinthe en Calabakka met zijn prachtige kloosters, gele gen op rolsen tot 800 meter hoogte. Door de aardbevingen zijn de wo ningen sterk bouwvallig. De armoe de der plattelandbewoners is groot. Zij wonen in „huizen" van riet, be pleisterd met kalk. Toch doorstaan ze hierin 's winters een vrieskoude van 20 graden. De Griekse mens echter is blijmoedig. Prachtig zijn vooral de klederdrachten, gedi-agen tijdens het uitvoei-en van godsdien stige dansen. Uitvoei-ig werd stil gestaan bij de archeologische op gravingen, die iets leren over het oude Griekenland. De vergadering stond o l.v. de presidente mevr. J. M. Laux-ense- Pluyster. Na Schxüftlezing en medi tatie sprak zij een wel komst woox-d tot allen, w.o. de mannen der leden. De secretaresse, mevr. T de Wanl- Boiten, gaf het jaai-vei'slag op rijm. De penningmeesteressb, mevr. T. T. Legcmaate-de Boer gaf het fi nancieel vei'slag. De vei'gadering werd gesloten door mevr. N. Dale bout-de Boer te Noordgouwe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2