Commissaris der Koningin installeerde hoofdingelanden Waterschap „Schouwen-Duiveland" DE ZIERIKZEESCHE COURANT HISTORISCHE PLECHTIGHEID IN 'S LANDSKAMER Dijkgraaf A. M. Geluk DONDERDAG 22 JANUARI 195» Na 11901 lit* l»#rs»nr ZIERIKZEESOIEWNIEHWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succf *jes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, (el. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ,lk hoop dat Waterschap zal leven onder bevolking" ZIERIKZEE, 21-1. „Z(j die meeleefden met de vele polders en waterschappen op het eiland, waarin het bestuur vaak van groot vader op vader en van vader op zoon is ge gaan, zullen onderschreven dat het vandaag een bijzondere en ontroerende dag is, nu het nieuwe waterschap „Schouwen-Duiveland" voor het eerst vergadert en de hoofdinge landen de eed of de belofte hebben afgelegd". Zo sprak de commissaris der koningin In de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vanmiddag in 's Landskamer, waar, behalve de nieuw gekozen dijkgraaf de heer A. M. Geluk, de gezworenen en de hoofdingelanden, de leden van G.S. de heren C. Philipse en M. J. van Poelje, de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat ir. J. H. van der Burgt, de hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat ir. H. D. J. Swaters, de burgemeesters van Schouwen-Duiveland en talrijke andere autoriteiten aanwezig waren, bij gelegenheid van de eerste vergadering van het gecentra liseerde waterschap „Schouwen-Duiveland". ons waterschap onze boom Even tevoren hadden de hoofdingelanden (alleen mr. F. Th. Dijckmeester was afwezig) in handen van de nieuw benoemde dijkgraaf de heer A. M. Geluk, de eed of belofte af gelegd. Uit de wijze waarop zij dit deden, concludeerde de commissaris, dat allen door drongen zijn van het grote moment en hij had de indruk dat ook de dijkgraaf en de gezworenen zulks beseffen, voortzetters als zij tesamen zijn van een eeuwenoude tra ditie. Jhr. mr. de Casembroot herinnerde er aan dat de gedachte aan een gecentraliseerde polder reeds vijf-en-twintig jaar oud is, maar eerst na de ramp werd deze gedachte zeer levendig, hetgeen bleek uit het feit dat de polders en waterschappen op het eiland zelf bij G.S. om samenvoeging ver zochten. „G.S. zijn wel eens verweten, dat het maar langzaamaan ging, maar t.o.v. de samenvoeging moest met de nodige voorzichtigheid worden gehandeld en gekeken moest wor den welke risico's men hiermede zou kunnen lopen", zo vervolgde de commissaris, die getuigde dat G.S. juist wilden dat de eenheid uit de streek te voorkomen, zodat nimmer sprake kon zijn van een opgelegde concentratie. Spreker bracht warme dank aan de vertegenwoordigers in de Com missie van voorbereiding, inzonder heid de heren J. Klompe en H. C. van de Zande, als voorzitters van de twee (thans voormalige) groot ste waterschappen op het eiland. Zij die Schouwen-Duiveland in die commissie vertegenwoordigden, hebben het spit afgebeten en zij konden ook de richtlijnen uitstip pelen waarlangs tot samenvoeging moest worden gekomen. Uiteindelijk viel het besluit tot het creëren van een waterschap en al eerder zou het desbetreffend voorstel door het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn be handeld, ware het niet dat dit mi nisterie overbelast was door de Deltawet. Nadien echter streefde het ministerie er naar de concen tratie in ijltempo te verwezenlijken en de zaak klaar te maken voor de koninklijke goedkeuring. De commissaris bracht hierna dank aan de heer Philipse voor het vele werk in het belang van de samenvoeging verricht en „herin nerde aan de plechtige beëdiging van de nieuwe dijkgraaf, de heer A. M. Geluk, op de oudejaarsavond van 1958, ten huize van burge meester v. Wijk te Noordgouwe. boventoon dankbaarheid Voortzetting traditie „Een stuk traditie gaat verloren, maar als ik de sfeer van vandaag goed in me opneem, dan heb ik toch het vertrouwen dat de nieuwe hoofdingelanden op hun wijze de traditie zullen voortzetten", aldus de commissaris, die zich verheugde over het advies dat de kiesmannen G.S. gaven. Het districtenstelsel be viel hem, daar anders de ingelan den al te ver van het waterschap zouden komen af te staan. Vooral voor de oude heemraden van het Waterschap „Schouwen" Is de wij ziging een bittere pil. De naam heemraad gaat verloren. Het is nu Zeven en dertig maal klonk in de plechtige stilte van 's Landskamer te Zierikzee het: „Zo waarlijk helpe mij God almachtig" en tweemaal het: „Dat beloof ik" op de historische eerste vergade ring van het nieuwe Water schap „Schouwen-Duive land". Het was alsof in die woorden iets doorklonk van de trouw en bereidheid tot offeren van alle water schapsbestuurders in vervlo gen tijden. Achter de figuren van de hoofdingelanden, die op dat moment de eed of de belofte aflegden, rezen bijna zichtbaar op de ongekende honderden, die op de bres stonden voor het heil van Schouwen-Duiveland in de nimmer aflatende strijd te gen de oude erfvijand het water. gezworene geworden. „Ik vind het geen verlies; heemraad is mij te „buutenlands", aldus jhr. De Ca sembroot. Over de zwaarte van de taak maakte de commissaris zich geen illusies. Vooral de technische en ad ministratieve diensten zijn met werk overkropt. G.S. begrijpen evenwel dat niet alles onmiddel lijk tot stand kan komen. Spreker zegt intern overleg toe en onder streepte de noodzaak van samen werking. Dat in het verleden de vermeende controverse tussen ge meenten en waterschappen is op geblazen, betreurde spreker. T.a.v. de zuivering van het af valwater - een taak van de ge meenten - deed hij een beroep op clementie bij de oplossing van dit kostbare vraagstuk. De commissaris hoopte dat het optreden van het nieuwe water schap niet gepaard zal gaan met verlies aan autonomie of dat het van overheidswege zal worden uit geknepen als een citroen. Tenslotte sprak hij de hoop uit dat allen onder Gods zegen hun krachten zullen mogen geven aan de mooie taak, om die met goed gevolg te verrichten. I Toespraak dykgraaf A. M. Geluk I In een toespraak die niet naliet indruk te maken op de aanwezigen presenteerde zich hierna de nieuwe dijkgraaf de heer A. M. Geluk, die allereerst H.M de Koningin dankte voor de benoeming tot gezworenen en dijkgraaf. In zijn dankwoord be trok hij de minister van Verkeer en Waterstaat voor diens aanbeveling en de Commissaris der Koningin en het college van G.S. voor hun voor dracht. Het is een grote voldoening voor allen die deel uitmaken van het bestuur van het nieuwe water schap dat gevolg is gegeven aan de voordracht opgesteld door de ver tegenwoordigers, de kiesmannen - uit alle voormalige polders en wa terschappen op het eiland. Spr. wilde hulde brengen aan alle be stuursleden van die voormalige pol ders en waterschappen, die steeds op de bres stonden voor de belan gen hen toevertrouwd. Tot hen richtte hij zich in het bijzonder in de personen van de heren J. Klom pe en H. C. van der Zande. Hij kon begrijpen dat het voor hen een mooie maar ook een moeilijke dag is Hij dankte hen voor de vlijt, in zicht, energie en volharding, bij het eigen waterschap en polder. Spre ker dankte verder de voorzitter van de adviescommissie, de heer Phi lipse, alsmede de heren Kosters en de Pagter van de Prov. Griffie. Enkele historische feiten De heer Geluk dook hierna in de historie en herinnerde aan ge schriften van mr. Dieleman en mr. Fokker, waarin wordt vermeld dat in Zeeland in de 7e of 8e eeuw de e'erste bedijkingen tot stand zijn ge komen. Blijkens een charter van graaf Floris V kwam samenvoeging van Rijksdelen van Schouwen tot één watering reeds in 1290 tot stand. Oorspronkelijk tot in de veertiende eeuw waren dijks- en dorpsbesturen één. Eerst tegen het eind van de veertiende eeuw was er sprake van een algemeen be stuur met een dijkgraaf. In de eer ste helft van de achttiende eeuw begon men voor de verdediging van de vooroevers kostbare zinkwerken aan te brengen. Op het stelsel van inlaagdijken kwam het in het ver lenden helaas maar al te vaak aan. Het toekomstige beleid Spr. wilde zich over het in de toe komst te voeren beleid nog niet uitlaten. Voorlopig is alles gericht op consolidatie en coördinatie als mede de opbouw van een goed functionerende administratieve en technische dienst. De taak in het algemeen zal drieledig zijn, nl. de verdediging tegen het buitenwater, de vernieuwing en onderhoud van wegen en de binnenwaterbeheer- sing Na herinnerd te hebben aan de goeddeels voltooide herverkave ling waarschuwde spreker voor de administratieve lawine die op het nieuwe waterschap schijnt af te ko men. Personeelskwesties zullen moeten worden geregeld Als kan toor voor het nieuwe waterschap wordt 's Landskamer gebruikt. „Planten van een boom" Na dank gebracht te hebben aan de Commissaris voor de installatie sprak de heer Geluk de hoop uit dat het waterschap bij de bevolking zal leven in alle districten. De oude bestuurders zijn stellig bereid tot steunverlening maar wij mogen niet op hen leunen, aldus spr., die de dag van vandaag vergeleek met het planten van een boom. De jonge boom is het nieuwe waterschap. De boom heeft acht verschillende tak ken. Sommige takken moeten ge steund en zoals iedere boom dient zij op tijd gesnoeid. Vooral hoopt onze boom te kunnen spreken met andere bomen als de „eik van ^Rijkswaterstaat" en de „beuk van Provinciale waterstaat". Spr. be sloot met het gedicht „Wat rampen ook mij moog vervaren, wat golven- donder 't hart beklemd, heft 't hoofd met God toch uit de baren en wens: „ik worstel en ontzwem". Vertrouwen in de toekomst De oud-voorzitter van het water schap Schouwen, de heer J. Klompe - lid van de werkcommissie - bracht dank aan de Commissaris der Ko ningin voor het vertrouwen. Hij dankte bovendien alle polderbestu ren voor de mooie samenwerking. „Voor velen is deze dag smartelijk, maar voor mij is de boventoon toch dankbaarheid", aldus de heer Klompe, die opmerkte de toekomst van het waterschapswezen op Schouwen-Duiveland met vertrou wen tegemoet te zien Hij hoopte dat de nieuwe polder bereiken zal, wat „wij niet hebben bereikt", waarbij hij vooral dacht aan de vei ligheid. Met een: „het ga U allen goed", besloot de heer Klompe. (Vervolg op pagina 2). De Gelderse Vallei heeft weer last van overtollig water door dooi Vele landerijen staan blank VOORTHUIZEN, 21-1. Een groot gedeelte van de Gelderse vallei on dervindt op het ogenblik overlast van overtollig water. Door de snelle dooi is het water uit de hoger ge legen gebieden van de Veluwe en de oostelijke zijde van de Gelderse vallei, naar lager gelegen gedeel ten gestroomd. Het gevolg is, dat beekjes en slo ten buiten de oevers zijn getreden en enige honderden hectaren gras land onder water zijn gelopen. De weilanden die nog niet blank staan zijn drassig. Dinsdagavond was de omgeving van Kootwijkerbroek en het ergst aan toe. Hier moest een weg voor het verkeer worden ge sloten, omdat er over een afstand van enige honderden meters, wel een halve meter water op stond. De weilanden aan weerszijden van de ze weg stonden vanzelf ook blank. Hier stroomt namelijk een beek die niet meer binnen de oevers bleef. In de afgelopen nacht is het wa ter in deze omgeving snel gezakt, zo vertelde een technisch ambte naar van het waterschap van de Barneveldse beek. In de omgeving van Terschuur, Zwartebroek, Voorthuizen en Hoe velaken en langs de spoorlijn Amersfoort-Barneveld-Ede, lagen vele weilanden onder water. Aan de rand van het dorp Barneveld was de ingang van het landgoed „De Schaffelaar" versperd door grote watermassa's Bedenkelijk is de toestand op het ogenblik nog tussen Lunteren en Barneveld, waar een beek vele hectaren heeft blank gezet, zodat enkele boerde rijen zijn geïsoleerd. Het water staat thans nog zeer hoog. Verbetering op komst Van de zijde van het waterschap werd echter vernomen, dat dit jaar lijks terugkerend euvel in de na bije toekomst zal verdwijnen. Men heeft een verbeteringsplan voor de waterhuishouding in deze streek gereed dat dit jaar nog zal worden uitgevoerd. SCHOONEBEEK, 21-1. De plotse linge dooi heeft ook grote moeilijk heden veroorzaakt in grote delen van de landerijen langs het Schoo- nebekerdiep, waar jaarlijks in de herfst door onvoldoende afwate ringsmoeilijkheden het land onder Water komt te staan. Het water, dat de grens vormt tussen Nederland en Duitsland, is nu ver buiten zijn oevers getreden. Vrijwel alle landerijen en landwe gen in de omgeving zijn onder wa ter gelopen. Zowel Nederlandse als Duitse landbouwers kunnen op sommige plaatsen hun landerijen niet bereiken. Duitse legerdepöts in Nederland s-GRAVENHAGE, 20-1. Er wor- den op het ogenblik tussen Neder landse en Westduitse legerautori- teiten onderhandelingen gevoerd over het aanleggen van Duitse le gerdepöts in Nederland en omge keerd. Een en ander hangt samen met de verdere integratie van de NAVO-strüdkrachten, waarvan de uitrusting nog niet geheel is ge standaardiseerd. Van Duitse zijde zou zijn voor gesteld dat de Duitse depóts in Ne derland met Duitse militairen wor den bemand. Het is nog niet be kend wat het Nederlandse stand punt hierover is. Enige dagen geleden werd be kendgemaakt, dat een akkoord over wederzijdse vestiging van mi litaire depóts tussen west-Duits- land en Denemarken is gesloten. De Deense regering heeft daarbij niet toegestaan, dat op de in Denemar ken te vestigen depóts Duits per soneel zou worden gestationeerd. Wie meer geeft om informa- ties dan om inspiraties geeft de voorkeur aan een lift boven een paar vleugels. Commissie van Bijstand in Zeeland Gedeputeerde Staten hebben de leden van hun college de heren ir. G. P. M. Dikötter en mr. A J. van der Weel aangewezen als lid van de Commissie van Bijstand voor de ontwikkeling van Zeeland. Deze commissie is derhalve als volgt sa mengesteld: Commissaris der Koningin (voor zitter), en de heren: ir. G. P. M. Dikötter, mr. A. J. van der Weel, Jhr. mr. T. A J. W. Schorer, P. V. M. Verkauteren, H. A. S. Stemer- ding, J. van den Bos, ir. C. A. L. Horstman en H. Flikweert. G.S hebben de heer W. L. M. Groffen, ambtenaar ter beschikking van de griffier der Staten, als se cretaris aan de commissie toege voegd. HET WEER IN EUROPA IS BIJZONDER SLECHT Zware stormen in Frankrijk LYON, 21-1. In Frankrijk hebben dinsdag stormen gewoed, waarbij windsnelheden tot 130 km. werden gemeten. In Lyon liepen 30 mensen verwondingen op; van 16 huizen werden de daken afgerukt en bo men werden ontworteld. Ook in België stormde het. Er zijn echter geen persoonlijke onge vallen voorgekomen. In Zuid-Slavië zijn twee mensen doodgevroren nadat vorige week een koudegolf was ingetreden. On geveer zestig mensen braken op de giadgevroren straten van Belgrado armen of benen. De olie uit de Sahara PARIJS, 21-1. De Standard Oil of New Jersey heeft in combinatie met de Compagnie Francaise des Petroles en de Petropar, een inves teringsmaatschappij van de Franse regering, een exclusieve explora tievergunning aangevraagd voor een gebied van 20.000 vierkante ki lometer in de Sahara nabij de grens van Tunesië. De Standard Oil, die gedurende een proefperiode de technische leiding van de werk zaamheden der combinatie in de Sahara zal hebben, zal voof dit doel een Franse maatschappij, Esso Sa- harienne, oprichten. Uit noord- en west-Engeland worden overstromingen gemeld, na dat de laatste resten sneeuw en ijs verdwenen zijn. In Yorkshire en Somerset steeg het water tot een meter; wegen werden geblokkeerd en het water van de rivier de Ouse overstroomde enkele gebieden in Bedfordshire. 108-jarige in Dordrecht DORDRECHT, 21-1. De op een na oudste inwoonster van Nederland, mejuffrouw Neeltje van Velzen, die woont in het gebouw van het Leger des Heils in Dordrecht, is vandaag 108 jaar geworden. Zij is vanmorgen op hartelijke wijze ge huldigd. Namens de Dordtse dienst voor Sociale Zaken werd haar een enorme taart aangeboden, voorzien van een grote eeuwkaars en acht kleine kaarsen. De burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen en zijn echtgenote wa ren ook aanwezig om aan mejuf frouw van Velzen hulde te betui gen. De burgemeester sprak haar toe en maakte haar het compliment, dat zij er weer uitstekend uitziet. Hij bood haar namens het gemeen tebestuur een taart met rode rozen van marsepein aan en zijn echtge note verraste de jarige met een prachtige plant. De huldiging werd door vele belangstellenden, onder wie enkele familieleden van me juffrouw van Velzen, bijgewoond. Sedert enkele dagen heeft de K.N.A.C. op het hoofdkantoor in Den Haag een telefonische „weerdienst" ingesteld, die automobilisten en andere weggebruikers tips geeft over de xveersomstandigheden elders in het land. Reeds nu kent men er „spitsuren", waarop de telefoons rood gloeiend staan. In de kamer, waar de weerdienst is gevestigd, xuerkt men dan onder hoogspanning

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1