RANG is alleen RANG als er RANG DRAMA'S waarvan wij niets merken 10 KORTING ingnasUM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 20 januari 195» no. issoo Ingezonden mededeling JUJUUUUJUJIXUMJLIULiLa 8 8 II 8 8 8 8 8 fl 8 8 II 8 i 8 8 8 8 8 8 8 8 8 9 8 8 9 8 8 8 88 8 8 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 I) 8 8 8 0 8 8 a 8 8 8 8II 0 8 0 80 0 0 0 8 0 0 0 0 0 o 0 0 q 0 0 0 Rang Crème de Cacao 22 ct per rol HAAMSTEDE Propaganila-avorul ring Schouwen-Duiveland Chr. Jongeren Verhond Bond spant zich in voor de jeugd Het ringbestuur van het Chr. Jongeren Verbond organiseert op verschillende plaatsen op Schou wen-Duiveland een. propaganda- avond. Zo ook te Haamstede, waar het openingswoord werd gesproken door de jeugdouderling van de Ned. Hervormde kerk de heer C. Oos terhof. De secretaris van de ring Schou- wen-Duiveland de heer B. Schot, sprak een kort propagandawoord. Spr. merkte op hoe het C.J.V. is ontstaan door een fusie van de voormalige bonden C.J.M.V. en C J.V.F. Doel en streven van het C. J.V. is: „voor jongeren, door jonge- Ingczonden mededeling TOT 1 FEBRUARI 1959 WE VERKOPEN ALLEEN MERKARTIKELEN MET VASTGESTELDE PRIJZEN ren en samen tot Christus". Plaat selijk en landelijk zet de bond zich in, om zoveel mogelijk hulp te bie den bij het jeugdwerk. Bijbelstu diemogelijkheid, ontspanning, ont wikkeling op velerlei gebied wordt de jeugd elke week geboden in de afdelingen, waarbij de bond zorgt voor goede leiding. Trainingskam pen worden gehouden in het con ferentieoord pen Dolder. Verdere activiteiten zijn o.m ziekendienst, werk onder militairen, reizende bi bliotheken. Ontspanningsprogramma De aanwezigen genoten hierna van goede deklamatie en toneelspel. Leden van de afdeling Zonnemaire brachten een pittige schets op de planken. Het stuk „Zij die gestuurd was" werd opgevoerd door leden van de afdeling Kerkwerve. Het stuk kwam redelijk goed uit de verf. In zijn dankwoord betrok de heer Schot de firma Jonker (meu bilair), de firma Soeters (verlich ting) en de heer A. Biesen (grimeur) Ds. Boer sprak een slotwoord en wekte de jeugd op tot het bijwo nen van een contactavond op 20 januari a.s. De prijs van consumptiemelk zal niet worden verhoogd. In een me dedeling van het ministerie van economische zaken wordt eraan herinnerd, dat begin november '58 een verhoging van de slijtersmar ge voor melk in west-Nederland werd toegestaan met respectieve lijk een Yz cent per liter in de ge saneerde en cent per liter in de niet-gesaneerde gebieden. SPEURTOCHT IN DE NATUUR De harde strijd om het naakte leven onder de zeespiegel Wie zijn ogen de kost geeft bij het beschouwen van de natuur, weet dat wij - mensen - eigenlijk een luilekkerland-leven hebben verge leken bij de meeste dieren. In de natuur is het elke dag weer een keiharde strijd om het leven en het bestaan. Er is namelijk geen dier of het heeft natuurlijke vijanden en die vijanden loeren dag na dag en uur na uur op hem. Het gevolg is, dat de meeste dieren in het wild niet oud worden en vroegtijdig de dood vinden. De beste van de soort weten zich het langst te handhaven en zij zijn het, die daardoor in de gelegen heid zijn de meeste nakomelingen te krijgen. Zo zorgt de natuur voor een selectie. Wie niet honderd pro cent is, verdwijnt vanzelf. Dit neemt echter niet weg, dat door de ze gang van zaken er zich ieder ogenblik in de natuur vele drama's afspelen, waarvan wij, omdat ze zich veelal in het verborgene vol trekken, niets weten. Ook onder de zeespiegel is het steeds een strijd op leven en dood tussen al die schepselen die de wa teren bevolken en daar zijn heel vreemde snaken bij. We zullen eens een kijkje nemen in die vreemde wereld. Hoe de zeester oesters eet Zie, daar ligt een zeester, zo'n merkwaardig vlezig stervormig dier, waarvan wij er aan het strand ook wel eens enkele vinden. Het ligt rustig op de zanderige bodem. Maar wat gebeurt er nu? Van bin nen uit pompt de zeester water in de holle buizen in zijn armen en die verstijven. Nu kan het dier ze gebruiken als poten en wandelt rustig weg over het zand. Waar gaat hij heen? De zeester heeft zijn doel al op het oog: het is een grote stevige oester, die bij de eerste aanraking dadelijk met een klap zijn schelpen sluit. Nu we weten maar al te goed hoe enorm moeilijk het is, die schelpen van elkaar te krijgen. Wij mensen gebruiken daarvoor een speciaal oestermes, want de sluit spier, die de schelpen bijeen houdt, is ontzaglijk sterk. De zeester trekt er zich weinig van aan; hij gaat de strijd met de oester aan, zeker we tend de overwinning te zullen be halen. De oester vecht voor zijn leven. De zeester kruipt boven op de ge sloten oester, die hij geheel met zijn lichaam bedekt. Dan zuigt hij zich met de zuignappen van twee armen aan de ene schelp vast en met de zuignappen van de andere armen aan de tweede schelp. Dan begint hij zijn armen langzaam te strekken. De oester houdt met alle macht zijn schelpen gesloten en zo wordt er een stille maar meedogen loze strijd gestreden op de bodem van de zee. Binnenste buiten... De oester is sterk, maar de zee ster heeft geduld en een groter uit houdingsvermogen. Tenslotte moet de oester langzaam toegeven en stukje voor stukje gaan de schelpen open. Dan gebeurt er iets heel merkwaardigs. De zeester keert zijn maag binnenste buiten, zoals wij onze broekzakken kunnen doen. Die maag duwt hij tussen de schel pen en omwikkelt er de oester mee. Even later verdwijnt maag met oester weer in het lichaam van de zeester. Hij heeft zijn maal bin nen. Een heel merkwaardige signeur van de zee is ook de lamprei of prik, een vis die nog wel eens ge geten wordt. Of liever gezegd eigenlijk is het een dier, dat nog geen vis is. Zo'n lamprei kan heel flink worden, zo ongeveer een me ter lang en zo'n vijf pond zwaar. Hij lijkt het meest op een grote paling, maar hij heeft inplaats van kaken een grote zuignap rond de mondopening. Zo'n prik heeft het wel gemak kelijk, want zijn diner zwemt om hem heen Heeft hij hongèr, dan zuigt hij zich aan een vis vast en die raakt hem nooit meer kwijt, want de zuigkracht is zo groot dat het dier hem niet kan afschudden. Met zijn scherpe met tanden be zette tong boort de lamprei een gat in de vis, zuigt het bloed uit en eet het dier langzaam op. Elke lamprei zoekt eenmaal in zijn leven zoet water op. Hij zwemt een rivier op, om met zijn vrouwtje eitjes te leg gen. Die kleverige eitjes worden goed onder het zand verstopt en komen na verloop van tijd vanzelf uit. En dat is maar goed ook, want vader en moeder kunnen er verder niet voor zorgen. Zij sterven name lijk kort daarop en zien hun kroost niet, dat als wezen ter wereld komt. Zo spelen zich dag in dag uit al lerlei drama's af in de wereld om ons heen, zonder dat wij er iets van bemerken, laat staan bij na denken. P.T.T. inist zending van f 40.000 'S-GRAVENHAGE, 19-1. Een zen- ding van f 40 000 aan bankbiljetten door een Amsterdamse bankinstel ling verzonden naar Delft, is niet aangekomen. De postale recherche heeft deze zaak thans in onderzoek. Van de zijde van de P T.T. ver klaarde men, hangende dit onder zoek, niets te kunnen mededelen. De berechtingen op Cuba HAVANNA, 17-1. De Cubaanse revolutionaire leider, dr. Fidel Cas tro, h'eeft vrijdag tot honderden ar beiders, die zich voor het palei;- van de president hadden verzameld gezegd, dat er op Cuba niet meer dan 450 oorlogsmisdadigers zullen worden terechtgesteld. De arbei ders hielden voor het paleis een be toging uit protest tegen de kritiek van het buitenland op de terecht stellingen. Op Cuba gelden de besluiten van president Urrutia en niet de kritiek van het buitenland, aldus Castro. Te Havanna werd vernomen, dat de berechting en de terechtstelling van aanhangers van ex-president Batista voortduren, maar op be perkte schaal. Te Havanna werden veertig gevangenen vrijgelaten en te Santiago 24, omdat er niet vol doende bewijsmateriaal tegen hen kon worden ingebracht. Er worden nog steeds mensen gearresteerd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZWOLLE. Op het gpoorwegem- placement te Zwolle is de 38-jarige Zwolse wagenmeester H. G V. Rientjes bij het oversteken van de rails door een locomotief gegrepen en meegesleurd. Hij werd daarbij zo ernstig aan het hoofd gewond, dat bij vrijwel onmiddellijk dood was. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. ZWOLLE. Op de rijksweg Zwolle -Meppel bij Lichtmis (gemeente Nieuwleusen) is een personenauto geslipt en in het Lichtmiskanaal terecht gekomen. De bestuurder, de 32-jarige J. Verdaasdonk uit Til burg kon niet uit de auto komen en is verdronken. AMSTERDAM. Moedige red dingspogingen van de pas aan zijn been geopereerde 30-jarige brand weerman J. van der Bosch, die par does in het ijskoude water van de Houtmankade te Amsterdam sprong toen daar een nieuwe Fiat 1100 door de gladheid van de weg slipte en te water geraakte, hebben niet mogen baten: hoewel men er in slaagde de bestuurder, de 45-jarige fabrikant Joseph Koot uit Amsterdam, en kele ogenblikken later uit zijn zin kende wagen te trekken, kwam de bijzonder snelle redding toch nog te laat. Het slachtoffer, dat slechts enkele minuten onder water had gelegen, overleed kort nadien. 's-GRAVENHAGE. Op 21 mei a.s. zal de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs haar 95ste algemene jaarvergadering houden. Er zal worden gerefereerd over de onderwerpen: „Op welke wijze kan de school een bijdrage leveren voor de geestelijke volks gezondheid?" en „Taak en moge lijkheden van de televisie bij het onderwijs". DE ZEEKONINGIN De Koninklijke Marine toont voor het eerst aan het publiek een model van een uitzonderlijk type onderzeeboot. Het model heeft een plaats gekregen op de tentoonstelling Een halve eeuw scheepsbouw", welke in Rotterdam wordt gehouden. - De onderzeeboot (ontwerp ir. Gunning) telt drie cilinders in plaats van één. In de bovenste verblijft de beman ning en er is plaats voor de bewapening. De beide onderste cilinders berberoen de noortstuioinosmstallatie. Ingezonden mededeling Voor GERO C. v.Tilburg den Boer Zierikzee Ruim 13C jaar juwelier-horloger COOP. LANDBOUWVERENIGING - ZIERIKZEE Mr. J. F. G. Schlingemann over sterke en zwakke punten in de landbouw „Enkele sterke en zwakke pun ten in de landbouw", was de titel van een causerie, die de secretaris van de Z.L.M. mr. J. F. G Schlin gemann hield op de vrijdag jl. ge houden algemene vergadering van de 'Coöp. Landbouwvereniging „Vooruitgang zij ons sterven", on der voorzitterschap van de heer J. Deist, in het „Huis van Nassau". In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter de talrijke aanwezigen, die zich tot zijn vreug de door het slechte weer niet had den laten weerhouden. Enkele huis houdelijke agendapunten werden afgehandeld. Op vlotte wijze sneed mr. Schlin gemann hierna enkele punten aan, die in agrarische kring thans de aandacht hebben, als het landbouw onderwijs, zuivel- en melkprijs, be lastingvraagstukken enz. Ter spra ke kwamen verder de nieuwe ga rantieprijs voor suikerbieten oogst 1959 en de Russische dumping van vlas. Wat de aardappelen betreft drong spreker er op aan hiermede voorzichtig te zijn omdat de prijzen op de termijnmarkt voor latere le- verings geenszins inhoudt dat op tijdstip de aardappelen die prijs zullen hebben. Tenslotte adviseerde spr. de aan wezigen bij de afzet en verkoop van hun produkten dit in collec tief verband te doen daar men sa men meer zal kunnen bereiken dan ieder afzonderlijk. Een zeer prettige mededeling vond spreker dat naast de arbeiders de landbouwers tot de best georga niseerde bevolkingsgroep behoort en dat de Z.L.M. nog steeds in le dental vooruitgaat. Na de pauze werd door de heer Sinck een aantal filmplaatjes van gehouden excursies vertoond. Tot slot dankte de voorzitter de heren Schlingemann en Sinck voor datgene wat werd geboden en de dat tijdstip de aardappelen die prijs Poolse kunstschatten naar huis OTTAWA, 19-1. Een partij Pool- se kunstschatten en andere kost baarheden, die achttien jaar in Canada onder dak zijn geweest, is thans op weg van Montreal naar Polen, vla New York. Er zijn kroonjuwelen van vroegere Poolse koningen bij, kostbare handschrif ten, o.a. van Chopin, e.d. In het provinciaal museum van Quebec bevinden zich nog 132 ta pijten en andere kunstwerken, die deel uitmaken van de partij welke in 1940 naar Canada werd gezonden toen de nazi's Polen binnenvielen. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 19-1. Officieuze noteringen per 100 kg. Tarwe: rode, op vochtconditie, naar kwaliteit van f 30,75 tot circa f 31,00, incidenteel f 31,10, franco fabriek; witte tarwe, op vochtcon ditie van f 31,00-31,25 franco fa briek. Voedergranen: kalm. Zomergerst, naar kwaliteit van f 24,75-25,75, geschoonde f 26,25; haver, naar kwaliteit van f 24,00-25,25, extra blanke f 25,75; rogge, vast, doorl sneekwaliteit circa f 22,50. Alles af binnenland. Peulvruchten: franco Rotterdam. Groene erwten, boerenschoon, van f 34,00-58,00; schokkers van f 50,00- 86,50, boerenschoon; bruine bonen, zeer vast, prima geschoonde blanke kwaliteit tot circa f 115,00. Aardappelen ROTTERDAM, 19-1. Klei-aard- appelen, 35 mm opw.: Eigenhei mers f 15,50-16,25, Bintje f 21,00- 22,00, Koopmans Blauwe f 16,00- 17,00, Bevelanders f 14,50-15,00, Meerlanders f 14,50-15,50; 40 mm opw., gewassen, van de kleigrond: Eigenheimers f 18,00; Bintje van de kleigrond, in' twee maten gesor teerd, voor de export: 35 mm opw. f 23,00, 45 mm opw. f 24,00. Zandaardappelen, 35 mm opw.: IJsselster f 10,00-11,00, Libertas f 11,00-12,00. Voeraardappelen f 2,50-4,00. Prijzen berekend per 100 kg en on de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. 20. Terwijl Aram en Ambre wegslentcren over het dek, zegt de tovenaar nijdig: „Nog geen dag aan boord en daar loopt hij al vrij rond! Pas op je tellen, schipper, of het goud, dat ik je beloofd heb voor zijn ontvoering, gaat aan je neus voorbij!" „Maak je geen zorgen, Merlin", antwoordt kapitein Eén-oog. „Hij kan hier niet ontsnappen en over een paar dagen heb je je zin en zit hij voor de rest van zijn leven vastgeklonken op een galei". Inmiddels verloopt de kennismaking tussen Aram en Ambre allesbehalve vlot, „Je hebt me nog niet eens bedankt voor je be vrijding", zegt het meisje koeltjes, „is dat nu de hoffelijkheid, waar jullie, edele ridders, zo beroemd om zijn?!" Aram, leunend over de reling, haalt onverschillig zijn schouders op. „Die hoffelijkheid is niet van toepassing op meisjes, die zich in zeeroverskleren steken en er een gewoonte van maken hun gasten als galeislaaf aan de Moren te verkopen", zegt hij droogjes. Met een driftig gebaar van gekwetste trots wendt zij zich om en loopt weg. En gelijktijdig komt een der matrozen met een dreigende flikkering in zijn ogen voor Aram staan. „Je hebt onze zeekoningin beledigd, maat", gromt hij woedend, „en dan krijg je met mij te doen!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5