^>3fJS-, war ftor P£ &IL7 VERLOREN GEGANE BIJ RECESSIE 1957/1958 THANS HERWONNEN Visie op eventuele benoeming van Molotof tegen sterk verlaagde prijzen Winter-Confectie 0P STAD EN PROVINCIE Financiën en Economie 'f !«feV Verwachting tot woensdagavond: Zuidwestelijke wind Vrij zacht weer, met enkele buien en hier en daar ook tijdelijke op klaringen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind. 21 jan. Zon op 8.37, onder 17.06. Maan op 14.25, onder 5.29. 22 jan. Zon op 8.36, onder 17.08. Maan op 14.25, onder 5.29. Volle maan: 24 jan. te 20.32. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 jan. 0.25 v.m. 22 jan. 1.21 v.m. BROUWERSHAVEN: 21 jan. 22 jan. 0.10 v.m. 1.03 v.m. 12.48 n.m. 13.44 n.m. 12.32 n.m. 13.23 n.m. Springtij: 27 jan. Scheepvaart berichten Kelletia (t.), 20 van Suezkanaal naar Aden. Limburg, pass. 19 Gibraltar naar Rotterdam. Samarinda, 19 van Lorenzo Mar ques naar Beira. Schouten, 19 van Napier naar Auckland. Een kaart van cle Europese Gemeenschappen, beslaande het deel in het vasteland van Europa. AGENDA Heden (dinsdag) Zierikzee: Ned. Herv. Vfer.gebouw, 8 uur, gemeente-avond Rechtz. Hervormden. Morgen (woensdag) Zierikzee: 's Landskamer, 3 uur, al- gem. verg. Waterschap Schou wen; Graanbeurs (Huis van Nas sau), 8 uur, jaarvergadering Par tij van de Arbeid. Overmorgen (donderdag) Haamstede: hotel Bom, 7 30 uur, jaarverg. „Pomona". Eisenhower doet economisch verslag WASHINGTON, 20-1. Het groot ste gedeelte van het terrein, dat in de recessie van 1957/1958 verloren was gegaan, is nu heroverd en de regering kan thans, voornamelijk door een voorzichtig financieel be leid, bijdragen tot het bevorderen van de economische groei, zo deelde president Eisenhower vandaag het Congres in zijn jaarlijks econo misch verslag mede. Om deze reden verzocht hij het Congres zijn sluitende begroting van 77 miljard dollar, die hij gis teren heeft ingediend, te aanvaar den. Geschiedt dit niet, dan zijn de alternatieven inflatie, die moeilijk heden voor miljoenen Amerikanen meebrengt, of loon- en prysbeheer- sing, die Amerika's traditionele le venswijze vreemd zijn. De president deelde in zijn rap port mede, dat de totale produktie van goederen en diensten in de V.S. in het laatste kwartaal van 1958 is gestegen tot een niveau van 453 miljard dollar, vergeleken met een jaarniveau van 437 miljard dollar voor geheel 1958. Het aantal werk lozen was in december jl. 4.1 mil joen. Dit was meer dan normaal, maar het december-totaal lag één miljoen onder het hoogste werk loosheidscijfer dat tijdens de reces sie werd bereikt. Volgens president Eisenhower is er thans reden te vertrouwen, dat de verbetering van de economische bedrijvigheid zich in de komende maanden zal voort zetten. Een hechte basis voor het uit breiden van de economische groei onder handhaving van stabiele prijzen kan echter niet automa tisch worden gelegd en er moet daarom een niet-aflatende strijd worden gestreden tegen hinderpa- ren van omstandigheden, die bij dragen tot het handelsverkeer en de economische groei en ontwikke ling. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-1. De depressie bij Ierland, die het weer in west-Euro pa bepaalt, verplaatste zich de af gelopen 24 uur slechts langzaam naar het oosten. Daardoor hand haafde zich over onze streken een zuidelijke tot zuidwestelijke lucht stroming waarmede voortdurend zachte lucht wordt aangevoerd. Vanmorgen meldden de stations Zuid-Limburg, Woensdrecht en Rotterdam een temperatuur van 10 graden. In het noorden van het land bleef de temperatuur-stijging ech ter als gevolg van de daar nog aan wezige dooiende sneeuw. Deze sneeuw zal vandaag grotendeels verdwijnen. Voor morgen worden geen be langrijke wijzigingen in de weers- toestand verwacht. Ons land blijft in de sector van de oceaandepres sie waar de belangrijkste regen- gebieden voorkomen, zodat vooral aanvankelijk nog af en toe regen of motregen zal vallen. Later zijn ook enkele verspreide opklaringen waarschijnlijk. len, die een zo volledig en doel matig mogelijk gebruik van de menselijke en technologische hulp bronnen in de weg staan. Tegen stijging van prijzen President Eisenhower deed een beroep op de verbruikers, het be drijfsleven en de vakbonden mede te werken aan het verzet tegen stijgingen van prijzen en kosten en ongerechtvaardigde loonsverhogin gen. President Eisenhower herinnerde er aan, dat de recessie niet tot de V.S. beperkt is gebleven. In de meeste andere landen van de niet- communistische wereld bleef in het afgelopen jaar een verdere stij ging van de produktie uit en in sommige landen bewoog de pro duktie zich in dalende lijn. Aan het einde van dit jaar was het alge mene peil van de industriële pro duktie in het buitenland evenwel enisgzins hoger dan een jaar ge leden. Vele tekenen wezen op een nieuwe expansie in gebieden, waar mede de Amerikaanse economie nauw verbonden is. Na het handhaven van de veilig heid in de niet-tommunistische we reld, aldus de president, is de voor naamste zorg van de Amerikaanse buitenlandse politiek het bevorde- BONN, 20-1. Het onafhankelijke, te Hamburg verschijnende blad „Die Welt" schrijft dat een over plaatsing van Molotof als ambas sadeur naar Nederland in de ogen der Sowjets geen promotie maar een verdere degradatie zou zijn. In een hoofdartikel wordt gezegd dat Mongolië, waar Molotof thans ambassadeur van de Sowjet-Unie is, aan China grenst. In dit gebied zou de Chinese invloed spoedig zo belangrijk kunnen worden „dat Moskou een zeer sterke man als ambassadeur daar nodig acht om zijn positie te handhaven „Wat kan er aan de andere kant in Nederland gebeuren dat van zeer groot belang voor Moskou zou kun nen zijn?" Om de werkelijke betekenis van de maatregelen der Sowjet-leiders te onderkennen moet men deze niet uit westers oogpunt maar van de kant van de Russen bezien, aldus „Die Welt". Ingezonden mededeling „HET KLEUTERHUIS" De enige kleuterzaak op uw eiland ruimt voor jongens en meisjes tot plm. 12 jaar „HET KLEUTERHUIS" Lange Nobelstraat 10 - Zierikzee COOP. LANDBOUWVERENIGING „C. ET C." - HAAMSTEDE DE ASPECTEN VAN DE SUIKERBIETENTEELT Voor de coöp. landbouwvereni- ging „C. et C." sprak in hotel „Het wapen van Burgh" ir. J. Jorritsma van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie over „Aspecten van de suikerbietenteelt". In zijn openingswoord bracht de vice- voorzitter, de heer M. O. Hanse, dank aan de leden van het kring en hoofdbestuur van de Z.L.M. voor het vele werk dat zij doen in het belang van de landbouw. Ir. Jorritsma wees hierna in zijn toespraak op het afgelopen jaar dat voor de boeren, dank zij o.a. de suikerbietenteelt, een goed jaar is geworden. Niettegenstaande was er een oppervlakte van 82.000 ha. sui kerbieten in ons land en kan ge sproken worden van een top-op- brengst van een top-oppervlakte. Ir. Jorritsma verwachtte een nog grotere uitbreiding van de teelt. Door de aanwezigheid van het bie tenaaltje vroeg ir. Jorritsma aan dacht voor het grondonderzoek. De ontwateringstoestand van de percelen voor bietenteelt is zeer be langrijk. Een luchtarme toestand in de grond kan optreden bij be sneeuwde bevroren grond. Het overtollige regenwater moet zo vlug mogelijk de drains kunnen be reiken. „Gij zult niet knoeien" is de wet die moet worden toegepast bij het klaarmaken van de grond. Met de late en vroege rassen dient men raadzaam te werk te gaan. Het kan zijn dat te vroeg ge rooide rassen een nadelig slot per ha. geven. De rooibaarheid vraagt speciale aandacht. Momenteel komen steeds meer de zaden der polyploïde-rassen in ge bruik. Deze verlangen echter een meer-gebruik van 30-40 gewichts procent, d.w.z. ongeveer 6 kg. meer om dezelfde opbrengst te krijgen. Deze zaden kunnen moeilijkheden geven bij het zaaien, bijv. dat de machine minder zaait dan is voor geschreven. Er moet zo vroeg mo gelijk in goed klaargemaakte grond worden gezaaid. De beste opbrengst wordt verkregen als 65.000 planten per ha. aan het einde van het sei zoen worden overgehouden, dat wil dus zeggen 68 a 69 duizend planten per ha. bij het op één zetten. Bij 58.000 planten per ha. verliest men ongeveer f 150 per ha. Voor de bemesting komt het bes te stalmest in aanmerking en ook wel groenbemesting. Kalkbemes- ting kan een zeer goede grond-sta bilisatie in de structuur ten gevolge hebben. Over het algemeen wordt er te veel stikstof gestrooid. Gevolgen: geen wortelverandering, meer loof en afname van het suikergehalte. Benodigd is 0 tot 140 kg. zuivere stikstof per ha. Een proefveld gaf zonder stikstof de grootste op brengst. Een ondergeploegde hop- perups klavers met daarop gezaai de suikerbieten zal aan 'n bemes ting van 140 kg - ongeveer 50 100 kg. zuivere stikstof genoeg heb ben. Dit wordt in de praktijk veelal vergeten. Rooien met de machine heeft ge middeld een verlies van 3 a 4 ton per ha. tegenover handwerk. Ook de bietenlichter geeft een gering verlies, evenals de kopschoffel. Voor de vergelingsziekte worden op tijd waarschuwingen verzonden. Bij de rondvraag kwam tot uiting 'dat de dunmachine met dunnen nog niet veel te maken heeft. Meer wer ken met écn-kiemig zaad zal de doelmatigheid van deze machine in de hand werken. In deze vergadering werden de herkiesbare bestuursleden, de he ren P. L. Vis, Jac. Blom en J. J. Dalebout herkozen. Bijeenkomst bejaarden sociëteit uitgesteld Wij vernemen dat de tegen don derdag a.s. belegde bijeenkomst van de bejaardensociëteit, wegens om standigheden, voor onbepaalde tijd is uitgesteld. HAAMSTEDE/BURGH Dankschrijven Salzburger dansgroep De voorzitter van „Kasporgo", de heer Vervest, onder auspiciën van welke vereniging, in de zomer van 1958 de Salzburger Tanzgruppe op trad te Burgh-Haamstede, heeft van de leider van de groep de heer Teichmann een dankschrijven ont vangen en een uitvoerig verslag van het bezoek der groep aan de Schouwse Westhoek, dat op de deelnemers grote indruk heeft ge maakt. Met veel waardering wordt gewag gemaakt van de ontvangst. Het schrijven is in handen gesteld van de burgemeesters der gemeen ten. De heer Vervest tekent hier nog bij aan, dat enkele weken ge leden de „Erasmusprijs" in toege kend aan de Oostenrijkse Bonds president. Naar aanleiding van de ze toekenning heeft de Salzburger Volkshogeschool, een verslag van de reis naar Schouwen-Duiveland, aan de Bondspresident gezonden, om hem op de hoogte te brengen van de wijze, waarop de Oostenrij kers in Nederland zijn ontvangen. SIRJANSLAND Kleurenfilm voor Culturele Vereniging Voor de Culturele Vereniging al hier, zal op 24 januari a.s. de prach tige kleurenfilm „In de schaduwen van een troon" worden vertoond, een historische film over het En gelse koningshuis. BRUINISSE C.N.V. bijeenkomst De heer Lodder uit Vlissingen, bestuurslid van de Chr. Metaalbe- werkersbond was de gast-spreker op de feestelijke bijeenkomst van de in het C.N.V. georganiseerde landarbeiders en transportarbeiders vorige week in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw te Bruinisse. Zijn onderwerp was „Kapitaal en Ar beid". Verder was er een film „De Zigeunerprinses" en niet te verge ten de eigen werkzaamheden der leden .Het geheel stond onder lei ding van de heer A. Kik, die opende en sloot op de gebruikelijke wijze. BRUINISSE Pauw op de wieken „Wat vliegt daar?", is de titel van een boekje om verschillende vogels in hun vlucht te leren ken nen. We weten niet of daar ook een pauw in voorkomt, maar zeker is het, dat men deze vogel hoogst zel den ziet vliegen. En zonder „ze" te zien vliegen, zagen de Bruinisse- naars toch deze week die vreemde vogel van dak naar dak vliegen, kennelijk niet erg op zijn gemak en met lange rustpozen naast wat warm aanvoelende schoorstenen. Het dier waagde zich niet op de grond. Albert He(jn onveranderd 11 °/o dividend AMSTERDAM, 20-1. Van dins dag 27 januari a.s. af zullen ter beurze van Amsterdam worden verhandeld certificaten aan toonder groot f 1.000, vertegenwoordigende elk 20 6 pet. spaarobligaties groot f 50, lening 1958 Albert Heyn N.V. te Zaandam De lening is groot maximaal f 2,5 miljoen en is af losbaar uiterlijk op 1 juli 1978 te gen een koers van 320 procent. De huidige koers van de 6 pet. spaar obligaties groot f 50 is circa 122 pet. Opneming der certificaten in de effenctenprijscourant is aange vraagd. Houders van 6 pet. spaar obligaties gedateerd 1 juli 1958 kun nen gedurende de looptijd aflossing vorderen en wel per 1 juli 1963 135 procent, 1 juli 1968 240 pro cent en 1 juli 1978 300 procent. Vervroegde aflossing van de zijde van Albert Heyn N.V. is niet toe gestaan. De rente, ingaande 1 juli 1958, is begrepen in het aflossings bedrag. Klank en licht tussen boomgaarden WIJK BIJ DUURSTEDE. Voor de tweede maal zal dit jaar bij het kasteel te Wijk bij Duurstede een Nederlandse voorstelling gegeven worden van de uit Frankrijk be kend geworden „Spectacles de Son et Lumière", waarvan in het zo merseizoen van 1958 de première werd gegeven. De eerste voorstelling voor dit jaar van het Nederlandse „klank en lichtspel" zal gehouden worden op 8 mei. Gedurende een week zul len elke avond voorstellingen gege ven worden in combinatie met een verlichting van bloeiende boom gaarden. BOEKEN EN BROCHURES „Produktie en afzet van zaai-uien" Onder deze titel is door het Land- bouw-Economisch Insctituut een publikatie uitgegeven. Deze publikatie verschijnt als no. 28 in de serie „Bedrijfs-economi- sche Mededelingen". De teelt van zaai-uien heeft voor het grootste deel plaats op het ak kerbouwbedrijf van het zuidweste lijk kleigebied. Voor de ondernemer is het niet alleen van belang inzicht te hebben in de kostenstructuur van het te telen gewas, maar ook de prijsbeweging en de afzetmogelijk heden zijn van grote betekenis. De prijs van zaai-uien vertoont van jaar tot jaar sterke fluctuaties, terwijl ook de kwantitatieve op brengsten aan grote schommelin gen onderhevig zijn. De kosten van bewaren geduren de het afzetseizoen dienen te wor den afgewogen tegen de meerprijs, die gemaakt kan worden bij late aflevering. In dit verband is het seizoenpatroon van de prijs van grote betekenis. Van het produkt is ongeveer 75 pet. bestemd voor de export, der halve is de betekenis van het Ne derlandse produkt voor de West- europese markt in het rapport na gegaan. De conclusie werd getrokken dat door vervanging van de arbeidsin tensieve teeltwijzen door meer ka pitaalintensieve produktiemetho- den, de verbouw van het produkt in deelbouw zal afnemen. 1958 TOPJAAR VOOR WONINGBOUW ■s-GRAVENHAGE, 20-1. In het jaar 1958 kwamen in ons land meer woningen gereed dan ooit in een kalenderjaar werden opgele verd. Volgens voorlopige gegevens van het Centr. Bur. v. d. Statistiek werden in 1958 88.900 woningen voltooid. Dit aantal ligt ruim 500 hoger dan dat van het vorige jaar toen 88.397 woningen werden op geleverd. In de maand december kwamen volgens de voorlopige cijfers rond 8260 woningen gereed. In december 1957 was dit aantal 9535. KERKNIEUWS Herdenkingstentoonstelling Paus Adriaan VI UTRECHT, 20-1. Op 2 maart a.s. is het 500 jaar geleden, dat de enige Nederlandse en laatste niet-Itali- aanse paus, Adriaan VI te Utrecht werd geboren. Ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest zal door het Centraal museum te Utrecht en door de universiteit van Leuven een herdenkings-tentoonstelling in gericht worden. In Utrecht zal deze tentoonstelling gedurende de maan den september en oktober gehouden worden, in Leuven in november van dit jaar. ST. PHILIPSLAND Jaarvergadering motor- en automobielclub In de bovenzaal van hotel „De Druiventros" te St. Philipsland werd de eerste algemene jaarver gadering gehouden van de M.A.C. Uit het financieel jaarverslag bleek dat deze jonge club (half jaar oud), een batig saldo had van ongeveer f 100,-. Het ledental bedraagt 53. Vervolgens werd medegedeeld, dat de heer A. C. Beneder, voor zitter van de M.A.C. St. Philips land, benoemd is tot ridder tweede klasse. Tevens werd medegedeeld dat op 12 februari een film ver toond zal worden. Bij de bestuurs verkiezing in de ontstane vakature van de heer Beurkens, werd de heer van Nieuwenhuyzen gekozen. Bij de periodieke aftreding van de heer H. van Dijke, werd deze met algemene stemmen herkozen en tevens tot penningmeester be noemd. In begin mei zal een oriën- teringsrit gehouden worden in Tholen. Ook knobbelritten en tourtochten staan dit jaar op het programma. De voorzitter gaf hierna enkele indrukken weer van de verschil lende T.T.-races te Assen. Ver schillende kleurendia's van de Ex po, reis ouden van dagen en de kleuterschool werden door de se- kretaris, de heer A. A. Rijstenbil, vertoond. Ingezonden mededeling SUCCESJES Diversen: Vers gekookte mosselen, pan klare mosselen in plastic-ver pakking. - Vishandel W. K. Schot, Sint Domusstraat 78, telef. 2374, Zierikzee. Symboliek - Monsterhaspels - Bieten - Rapen Oplossing - Os - Sop Als het recent .voorgevallene maat staf gevend is voor de symbo liek in 1959, gaan wij, vrienden, een schitterend jaar tegemoet. Voor wel vrijwel elke branche kunnen enkele voorwerpen typisch symbo lisch worden genoemd. Voor een fotozaak zou U er gemakkelijk op komen. Ieder neemt een fototoestel als symbool, of een „raak gescho ten" plaat, maar wellicht niet het haspeltje van een „rolfilm". Toch is dat gebeurd, want onbekenden hebben twee monsterhaspels gerold naar en op de stoep van een Zie- rikzeese fotozaak. De haspels wa ren P.Z.E.M.-haspels, waarop ka bels worden gewonden. Volgens mensen die het weten kunnen, zijn de haspels van de Engelse kade naar het centrum van de stad ge rold. Een immens karwei, dat zich 's nachts moet hebben afgespeeld en dat alles om der wille van de symboliek. Te Brouwershaven speelt een - voor Eilandman - ingewikkeld koolrapenprobleem. Er waren twee mannen die bieten rooiden. Bieten zijn geen menselijk voedsel, behalve in de hongerwinter, onzaliger na gedachtenis. Tussen de bieten ston den echter (weelderige) koolrapen en de mannen dachten: „ach, laten we enkele koolrapen meenemen". Maar ja, 't ging een beetje scheef met de rapen, ivant tijdens schaft tijd kwam de baas kijken en die vond dat niet goed van die kool rapen. Nu moet dit gezegd, als Eilandman of wie ook bij die baas om koolrapen aanklopt, dan kan hij bij wijze van spreken een mandvol meenemen. Maar zelfs een koolraap is een vraag waard en dat is nu verzuimd. De betrokken man(nen) zijn verschrikkelijk eer lijke mannen en ze hebben de ra pen netjes op de hofstede terug gebracht, maar toch - en dat is het menselijke kantje aan deze „zaak" - ze hebben toch nog last van die rapen. Zo in de geest van: „we hadden het toch maar niet moeten doen". Maar Eilandman weet een ideale oplossing. Volgens een oud- bijbelse wijsheid: „mag een dorsen de os niet gemuilband worden". De mannen hadden dus wel en zonder vragen enkele bieten mee kunnen nemen, maar die bieten interesseer den hen geen biet, hoewel een biet meer waard is dan een raap. Tij dens het „dorsen" kwamen zij de minder waard zijnde rapen tegen en dus De conclusie kan ieder voor zich trekken en hoe hij wordt getrokken is niet voor rekening van Eiland man. Hij wil alleen zeggen, wie voor hem in zijn herverkavelde tuin bonen trekt, mag een maaltje. Met witlof is het ióqt anders, want dat speelt zich af hl het ingewand van moeder Aarde en dan is het oppassen geblazen. Overigens is het sop de koolraap niet waard, maar als 't kan helpt Eilandman graag een handje, 't Leven is toch al moeilijk genoeg, denkt hij (so)ns).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3