Slechts in uiterste afwijking van gevoerde noodzaak landbouwbeleid Hoe zit dat Landbouwbegroting 1959 De naturellen in Zuid-Afrika „TOCH EEN NEDERUNDSE TAAK IN NIEUW-GUINEA" Nog witten. stralend wit.. zó wast... Toch nog liefde ZIERIKZEE VERGADERING AFDELING C.J.B.T.B. - ZIERIKZEE Causerie over „Lamlbouwgckap en landbouwpolitiek" In het „Huis van Nassau" hield de afdeling Zierikzee van de Chr. Jonge Boeren en Tuindersbond een vergadering, waarop het woord is gevoerd door de heer G. J. de Jager te Anna-Jacobapolder, over het on derwerp: „Landbouwschap en land bouwpolitiek". De leiding van de vergadering was in handen van de heer W. den Boer, die in zijn ope ningswoord stilstond bij de prin cipiële doelstelling van de bond. In een uitvoerig betoog besprak de heer De Jager de werkwijze van het Landbouwschap. In de periode van haar bestaan, heeft dit orgaan duidelijk zijn bestaansrecht bewe zen. De samenwerking met andere landen brengt vele problemen met zich, welke ook hun invloed doen gelden op het prijspeil in ons land. Het Landbouwschap tracht een re delijke prijs te bedingen voor di verse produkten. Niet altijd heeft dit pogen resultaat, maar over het algemeen kan vastgesteld worden dat voor de Nederlandse boer be slist geld verdiend is. Daartegen over is de heffing per hectare slechts een luttel bedrag. Spreker betreurde het dat op sommige plaatsen actie gevoerd wordt tegen Landbouwschap standsorganisaties. Vrijheid is een groot voorrecht, maar in de hui dige samenleving kan men rege lende organen niet meer missen. Ieder weldenkend mens zal dit be amen. Als we de weg zouden vol gen die „De vrije boer" wil, dan geven we onszelf ongetwijfeld de nekslag. Voor wat betreft de invloed van de Euromarkt op de agrarische pro- duktie en afzet, valt momenteel weinig te zeggen. We zien echter de toekomst met vertrouwen tege moet, aldus de heer De Jager. Een levendige discussie ontwik kelde zich hierna, waaruit bleek dat deze zaken ook onder de jon geren leven. Vervolgens werd overgegaan tot het verkiezen van een tweetal be stuursleden. In de vacatures ont staan door aftreden van de heren St. Boot en L. van der Wekken werden gekozen de heren C. Hanse en P. J. Boot, welke beiden de be noeming aannamen. De regering acht het gewenst, dat de begrotingsbehandeling ook in de periode, voorafgaande aan de ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zoveel moge' lijk wordt voortgezet. Dit deelt de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning ad interim, ir. C. Staf, mee in de Memorie van Antwoord bij de Een geitenfeest VENLO, 19-1. In Broekhui- zenvorst zal woensdagmiddag en in de avond het geiten- feest worden gevierd. Of schoon de geiten langzamer hand betrekkelijk zeldzame verschijningen worden, is men er toch in geslaagd drie geiten voor het feest te be machtigen. Het geitenfeest is een soort vrijgezellencarna- val, dat zijn hoogtepunt be leeft met de verbranding van en de lijkrede op de „Tun- nespop", die de boze winter moet voorstellen. Na deze ceremonie doet men zich ge zamenlijk te goed aan scha len met dampende aardap pels en kommen vol geite vlees, dat volgens kenners de smaak van reerug moet benaderen. JOHANNESBURG, 19-1. De na turellen in Zuid-Afrika zullen het volgend jaar hun eigen regionale parlementen hebben. Dit meldt het blad der Zuidafrikaans sprekende blanken „Die Vaderland". Het blad had uit zeer gezagheb bende bron vernomen, dat de maat regel der naturellenvertegenwoor- digers uit het parlement en de kroon zou zijn op de regeringspo- litiek, om de naturellen het be stuur in hun eigen gebieden te geven. De vrijlating van ongeveer ze venduizend Algerijnen is begon nen, zo hebben functionarissen te Algiers maandag meegedeeld. Zij is, zoals bekend, een onderdeel van de uitgebreide clementiemaatrege- len die de vorige week na een zit ting van het Franse kabinet zijn aangekondigd. EEN KERSTSPEL Jeugdorkest Muziekschool speelde in Grote kerk te Zierikzee In de Grote Kerk te Zierikzee heeft maandagavond het Jeugdor kest van de Zeeuwse Muziekschool, o.l.v. de heer J. M. Luykenaar zich laten horen in een Kerstspel, dat door leerlingen van de school werd opgevoerd. De trilogie werd vol tooid door een meisjeszanggroepje. Zo had elk groepje zijn „inbreng", maar het accent viel uiteraard op het jeugdorkest, dat met de muzi kale illustratie van dit Kerstspel, zelfs een landelijke primeur schijnt te hebben gemaakt. In de sfeer van de Muziekschool heeft het jeugdorkest nieuwe ba nen betreden, die door muziekpae- dagogen zijn geplaveid. Twee van hen, Carl Orff en G. Keetman, heb ben op het kind afgestemde muziek gecomponeerd, waardoor vermeden wordt dat de jeugd wordt gedwon gen „grote mensen'-muziek te spe len, die qua opvatting en sfeer nu eenmaal moeilijk(er) „Anklang" vindt in het jeugdig gemoed. In dit opzicht was dus de sterk illustratie ve muziek bij het Kerstspel, een experiment en een geslaagd expe riment mogen wij gerust zeggen. De soms bijna bizar aandoende Instrumentenkeus frappeerde en dan uiteraard in eerste instantie door het zeer gedecideerde spel, dat de dankbaarheid over het bezit van een dei-gelijk jeugdorkest slechts voeden kan. Het meisjeszanggroep je was van een opvallende, soms bijna etherisch aandoende, zuiver heid en hield zich - met een enkele verwaarloosbare uitzondering - op toonhoogte. Het spel zelf - hoe pittig ook gebracht - was ditmaal de zwakke stee, omdat kinderstem men eenvoudig niet berekend zijn op het grote kerkvolume en de uit voerenden zich ook niet op een ver hoging konden bewegen. Bij voor komende gevallen in de toekomst, zouden wij willen denken aan een werkelijk verdragende stem, die de tekst zegt door de geluidsinstallatie terwijl de jeugd het gesprokene met handeling en gebaren onder streept. Uiteraard ging het maan dagavond om de muziek, maar de homogeniteit van het geheel zou er door hebben gewonnen, indien ook het spel zelf geheel tot zijn recht zou 2ijn gekomen. Een inleidend woord werd ge sproken door de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Stam, die er zijn vreugde over uitte, dat vooral in de kring van het gemeentebestuur alle waarde ring en belangstelling bestaat voor de Stichting. Een behoorlijk aantal aanwezigen genoot van deze zeld zame muzikale gebeurtenis te Zie rikzee. Rest ons nog te vermelden, dat het vioolgroepje uit het orkest, werd geïnstrueerd door de lerares mej. van Zweden. B. d. V. OM EEN AUTOPED HENGELO, 19-1. Een sur veillerende politie-agent ont dekte gisteravond laat in de hal van een winkel in de binnenstad een twaalfjarige jongen, die vertelde van zijn vader opdracht te hebben gekregen de nacht vóór de winkeldeur door te brengen om vanmorgen als eerste aan de uitverkoop te kunnen deelnemen. Doel van deze nachtwake was het bemach tigen van een autoped van ƒ- 5,95 en een schemerlamp van f 0,95. De agent vond het toch wel wat te bar, dat de jongen de nacht in de kou moest doorbrengen en fietste naar diens ouderlijke woning. De ouders bleken evenwel naar een feestje te zijn. Toen ze tegen midder nacht thuis kwamen en de agent op zijn beurt voor hun deur aantroffen, was de echtgenoot slechts met moei te te overreden om de plaats van zijn zoon in te nemen. Vanmorgen stond de jongen overigens weer op zijn post. Hij stapte inderdaad als eer ste de winkel binnen en nam autoped en lamp in triomf mee naar huis. De Indonesische regering heeft Bremen gekozen als Europese markt voor de Indonesische tabak, meldt het Indonesische persbureau Antara, dat zegt dit uit betrouw bare bron te hebben vernomen. Het besluit is genomen bij onderhande lingen tussen de Indonesische rege ring en een Westduitse handelsde legatie. Dr. P. J. Plateel: Ginds geen „kolonialistische" mentaliteit 's-GRAVENHAGE, 19-1. „Als men ziet wat de Nederlandse werkers voor de Papoea's doen en hoe de be volking ons tegemoet treedt, dan geloof ik meer dan ooit in een Ne- met de edelstenen 1 Wanneer er in de etalage van een juwelier een prachtig parelsnoer of een diamanten collier ligt uit gestald, zijn er altijd veel mensen, die er hun ogen niet vanaf kun nen houden, zo trekken deze sie raden de aandacht. De aantrekkingskracht van edelste nen op de mens is reeds zeer oud. De Grieken en Romeinen droe gen ze reeds veel en ook in de bijbel wordt er over gesproken. De Grieken en Romeinen kenden aan verschillende edelstenen een soort bovennatuurlijke waarde en kracht toe (het gedicht van Onomacritos van omstreeks 500 v. Chr. spreekt hierover). De aquamarijn bijvoorbeeld zou de eigenschap bezitten een gelukkig huwelijk te bevorderen. Edelstenen zijn eigenlijk „stenen" die in de aardkorst voorkomen en door hun prachtige glans het menselijk oog als een magneet aantrekken. Vele edelstenen zijn gekleurde soor ten mineralen die, hoewel ze zelf geen glans vertonen, over een hoog lichtbrekend vermogen be schikken, waardoor bij lichtinval de gekleurde flonkeringen ont staan. De waarde van een edelsteen wordt op de eerste plaats bepaald naar de zeldzaamheid, waarmede ze voorkomt, naar haar hardheid en zuiverheid en de kosten van het slijpen en polijsten. Daarom onderscheidt men de edel stenen in „echte" edelstenen, waartoe o.a. de diamant, de ro bijn en de saffier behoren en de „halfechte" edelstenen, zoals de amethyst, de agaat en de maan steen. De plaatsen, waar edelstenen ge vonden worden, liggen verspreid over de gehele wereld, maar vooral vindt men ze waar hoge gebergten zijn, zoals in de Zuid- Amerikaanse staten Brazilië en Uruguay, in Siberië, in Afrika en Australië. derlandse taak in Nieuw-Guinea". Dit zeide de gouverneur van Ne derlands Nieuw Guinea, dr. P. J; Platteel, vandaag op een in Den Haag gehouden persconferentie. Verdere vragen beantwoordend noemde dr. Platteel het pertinent onjuist, dat er een „kolonistische" mentaliteit onder het ambtenaren corps in Nieuw Guinea zou bestaan. Ook achtte hij het onjuist, dat de kwaliteit van de ambtenaren in dat gebiedsdeel in twijfel wordt ge trokken. „Er zijn zeer bekwame krachten onder de ambtenaren daar. Niet vergeten mag echter worden, dat het een jong corps is. Eik corps hinkt nog wel eens. Het duurt jaren, voordat elke juiste man of vrouw op de juiste plaats De duurte De klachten over de duurte en de daarmee verband houdende toe slagen zeide hij niet te kunnen be grijpen: de kosten voor het levens onderhoud in 1952 op 100 stellend, zijn deze het afgelopen jaar ge daald tot 97. Gouverneur Platteel zeide voorts nog „erg gelukkig te zijn, dat er thans een vrije pers in Nieuw Gui nea is", Per 1 januari jl. heeft het gouver nement van Nieuw Guinea het uit geven van een gestencild nieuwsor- gaan „En hier is het nieuws" ge staakt en is een particuliere onder neming begonnen met het uitgeven van een - zij het bescheiden - dag blad. landbouwbegroting 1959 aan de Eerste Kamer. Wegens de tijdelijkheid van de door hem aanvaarde opdracht, ligt het niet op zijn weg aan te geven, in welke richting het landbouwbe leid zich voor de toekomst zal moe ten ontwikkelen. Evenmin kan van hem worden verwacht, dat hij zijn oordeel geeft over het tot nu toe gevoerde beleid. Minister Staf heeft zich tot taak gesteld het departe ment van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zoals hij dat van zijn ambtsvoorganger heeft overgenomen, reilend en zeilend te houden tot de formatie van een nieuw kabinet. Slechts wanneer dit hem noodzakelijk mocht blijken, zal hij afwijken van het gevoerde beleid. Hij zal zich zoveel mogelijk van beleidsbeslissingen, die van principiële aard zijn en de toekom stige minister zouden binden, ont houden. In een aantal gevallen - te denken valt aan vraagstukken van buitenlands beleid - kan het ne men van een beslissing niet worden uitgesteld. Voorzover ten aanzien van de garantieprijzen oogst 1959 nog beslissingen moeten worden genomen, zullen deze zo snel mo gelijk geschieden. 'P.B.O. in de landbouw Het is de bewindsman niet dui delijk, dat de huidige landbouwpo litiek grote gevaren met zich mee zou brengen, voor een juiste nale ving van de gedachte van de Pu bliekrechtelij ke Bedrij fsorganisatie in de landbouw. Hij wijst er op, dat met de opmerking, dat de land bouwbevolking de enige groep in ons land is, welke door eigen or ganisatorische kracht deze ge dachte doelbewust in praktijk ge bracht heeft, een zeer mistekend beeld wordt gegeven van de ont wikkeling van de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie. Wel zou men met reden kunnen stellen dat de georganiseerde landbouw in deze tot de koplopers moet worden ge rekend. Markt- en prijsbeleid Op dit moment laat de situatie op de zuivelmarkt zich iets gun stiger aanzien dan het vorige jaar, hoewel er op wat langere termijn nog geen reden is voor optimisme. Dé oorzaak van de recente verbe tering moet enerzijds worden ge zocht in 't feit, dat in enige landen, waaronder Nederland, tijdens het dieptepunt van de zuivelcrisls de consumentenprijzen voor zuivel- produkten belangrijk zijn verlaagd, hetgeen de consumptie sterk heeft gestimuleerd en waardoor de voor- raadpositie, bij de ingang van het winterhalfjaar met zijn relatief lage melkproduktie, een krachtige verbetering kon ondergaan. Ander zijds heeft in een aantal landen - met name Engeland, België, Dene marken en Nederland - de prijs verhouding tussen melk- en ak- kerbouwprodukten een wijziging ten nadele van de melk ondergaan, hetgeen een zekere prikkel heeft gegeven om de melkproduktie te beperken of een verdere opvoering van de produktie tegen te gaan. Meer Nederlandse emigranten naar Australië CANBERRA, 20-1. Australië is van plan zijn campagne om emi granten uit Europa aan te trekken, dit jaar te intensiveren. De minister voor immigratie, Downer, heeft dit meegedeeld in een uiteenzetting aan de Australi sche „Conventie voor burgerrecht". Hij zei dat de emigratie van Ne derlanders nog steeds prachtig ver liep, er is alle kans, aldus de mi nister, dat in de komende drie ja ren het aantal Nederlandse emi granten zal worden uitgebreid tot 12.000 a 15.000 per jaar. Koningin bij lezing van sir Vivian Fuchs AMSTERDAM, 20-1. Op donder- dag 22 januari zal sir Vivian Fuchs voor het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap een voordracht met film en kleuren dia's houden over het onderwerp „The crossing of the Antarctic" in de grote zaal van het Concertge bouw te Amsterdam. In verband met het bezoek, dat H.M. de Ko ningin zich voorstelt te brengen, worden de bezoekers reeds om acht uur in de zaal verwacht. RECHTZAKEN Pachtverlenging door rentmeester niet toegestaan LEIDEN, 20-1. Het gerechtshof te Arnhem heeft dezer dagen een uitspraak van de Pachtkamer van het kantongerecht te Alphen aan de Rijn inzake het al of niet be voegd zijn van een (zich noemende) rentmeester van landerijen, de eigenaar jegens de pachter tot voortzetting van de pacht te ver binden, bevestigd. Het pachthof te Arnhem overwoog in zijn arrest, dat een rentmeester in het alge meen niet bevoegd kan worden geacht om namens zijn principaal te verpachten. De zaak die tot deze uitspraak heeft geleid, een geschil tussen een landeigenaar en zijn pachters, heeft zich in februari 1958 voor de Pachtkamer van het kantonge recht te Alphen aan de Rijn onder voorzitterschap van de kanton rechter, mr. H. H. Kirchheiner af gespeeld. Het liep hoofdzakelijk over de vraag, of de incasseerder van de pacht en toezichthouder van het land bevoegd was namens de eigenaar tot het sluiten van een nieuwe of verlengde pachtovereen komst over te gaan. d De „Prawda" heeft zondag voor de eerste keer een foto afgedrukt van de natriumwolk van re Rus sische ruimteraket. Deze foto heetf men genomen met behulp van een van de camera's op Russisch ge bied, die voorzien zijn van elek- tronische telescopen en enorme filters. Mosselkwekers naar de Waddenzee Vele mosselkwekers, die nog niet 100 procent Van hun standaardca- paciteitscijfeBhebben gehaald^ ver trokken maandagmorgen naar de Waddenzee om te proberen een vracht mosselen te leveren, nu de kwaliteitseisen (schelpgrootte) voor de mosselen door het Bedrijfschap zijn verlaagd. Men hoopt daardoor twee dingen tegelijk te bereiken, nl. levering door de eigen kwekers, die wanneer ze hun toegewezen deel van de mosselexport, niet kun nen leveren, hun bedrijf niet lonend kunnen uitoefenen, men wil dit uiteraard voorkomen en aan de an dere kant beperking van de invoer van Duitse mosselen, die in kwali teit minder zijn dan de nu aan bod komende Waddenzeemosselen. Ingezonden mededeling *1 De voorzitter van het Ned. Rode Kruis mr. F. H. A. de Graaf heeft door het onthullen van een gevel schild een nieuw, groot pand voor diensten en opsjag van het Ned. Rode, Kruis te Den Haag in gebruik gesteld. FEUILLETON door Hanoi Spoor Tijdens zijn werkzaamheden in de tuin broeide Andries op een plannetje om tenminste even inza ge te krijgen van de nodige papie ren. Bernard zat, nu Paulien thuis was, graag in de huiskamer. Als er schrijfwerk was, haalde hij dit nu naar de kamer en zat met een ge wichtig gezicht becijferingen te ma ken. Hierop had Andries zijn plan netje gebouwd. Na weer zo'n avond dat Bernard met veel drukte de boekhouding had bijgewerkt, stond deze op om de papieren weer naar het kantoortje te brengen. Plotse ling stond ook Andnes op en deed heel voorkomend de deur voor Ber nard open. Bernard, hierdoor hele maal overbluft, belef als aan de grond genageld staan, waardoor Andries, hierop wél berekend, hem „per ongeluk" de bescheiden uit de hand liep. Bliksemsnel dook An dries naar een dier neerdwarrelen de papieren, en sloeg er een blik op. Hij had geluk. Het was een reke ning van de laatste week, en dui delijk zag hij de aantekening „tachtig meter plastic tuinslang". Zijn hart bonkte. Zie je wel. De officiële bestelling was dertig me ter geweest. Goed, dit bewijs was niet voldoende. Bernard met zijn radde tong zou zich hier wel uit redden. Hij wist in ieder geval dat hij Bernard niet ten onrechte ver dacht. Maar hoe kwam hij aan meer bewijzen? Na de eerste schrik had Bernard in een fractie van een seconde be grepen dat Andries iets zocht. Die boerenpummel had toch meer in die ronde kop dan zaagsel, dacht hij nijdig. Nu zei hij nog niets. Wilde hem natuurlijk in één klap ver morzelen Als die taaie stijfkop vat op hem kreeg, dan kon hij zijn bie zen wel pakken. Opletten was nu de boodschap. Dit leventje was veel te mooi om het zo maar prijs te geven. HOOFDSTUK V. De afspraak. Andries kende geen rust meer, nu hij dacht bewijzen te hebben voor Bernards oneerlijkheid. In een eer ste opwelling wilde hij er met Mar tha over spreken. Maar hij wist hoe erg zij op haar broer gesteld was en hoe zielsveel ze van hem hield. Ze zou Bernard vermoede lijk vergeven, en het oude leventje zou doorgaan. Andries wilde liever Bernard met stille trom zien ver trekken. Hiervoor zou hij zoveel bewijzen van fraude moeten heb ben, dat de grond onder Bernards voeten te warm werd. Andries' gedachten cirkelden steeds meer om Pauliens persoon tje: zij zou hem moeten helpen. Zij leek wol warme vriendschap met Bernard gesloten te hebben, maar Andries geloofde toch wel zovéél mensenkennis te hebben, dat Pau lien zich met afkeer zou keren van een dief. Zeker een dief, die zijn eigen zuster had bestolen. Andries meende nu te weten waar het inkomen van Bernard vandaan kwam. De bron van in komsten waren de rekeningen, die Bernard eigenhandig hoger uit schreef, en het restant in eigen zak liet glijden. Geen wonder dat Mar tha grote moeite had om de eindjes aan elkaar te knopen. Maar hoe zou hij Paulien over tuigen? Daarvoor moest hij min stens in de gelegenheid zijn om een uurtje ongestoord met haar te kun nen spreken. Het leek echter wel, of Bernard zijn plannen doorzag en hem iedere gelegenheid al bij voor baat ontnam. Andries was het ook die Martha's gemoedsrust ontstal. Bernard klaagde tegen haar dat Andries maar reparaties liet uitvoeren en niet vroeg of dit allemaal wel kon. „Hij heeft geen snars verstand van een goed financieel beleid", mokte hij. „Ach", verdedigde Martha, „An dries werkt hard, de prijzen van groente en fruit zijn goed, dus daarom kan hij misschien hoge verwachtingen koesteren". Bernard ging hoog spel spelen, en dacht wraakzuchtig: wie waagt, die wint. „Als hij denkt de boekhou ding beter te kunnen bijhouden, dan gaat hij zijn gang maar", sneer de hij. Vorsend keek hij bij die woorden naar zijn zuster. Welke partij zou ze kiezen? „Andries heeft geen tijd, en een andere boekhouder kost geld", zei Martha wat kort. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2