Mikojan vat indrukken samen over zijn Amerikaanse reis DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. zijn rijker geworden DINSDAG 20 JANUARI 1969 No. 18500 115® Jfttrfanf t mntzEEnmrcuwsBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succ?,jes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Mikojan heeft aan een lunch van de Amerikaanse persvereniging ge zegd na zijn reis door de Verenig de Staten de indruk te hebben, dat het Amerikaanse volk en de voor aanstaande zakenlieden genoeg hebben van de koude oorlog, maar dat de Amerikaanse regering van plan is hem voort te zetten. President Eisenhower en de mi nister van buitenlandse zaken, Dul les, waren in hun houding jegens hem zeer vriendschappelijk, maar zij gaven hem te verstaan, dat er geen verandering in de Amerikaan se politiek zal komen. Zij zeiden, dat de politiek zou veranderen, als de omstandigheden een wijziging ondergaan. „De president, de vice-president, de ministers van buitenlandse za ken hebben uiting gegeven aan hun wens naar betere betrekkingen met ons land. Maar wanneer het ge sprek op concrete en omlijnde on derwerpen van de buitenlandse po litiek kwam, maakten zij duidelijk, dat er hier in dit land een beleid is, dat op twee partijen steunt, dat deze politiek door de bondgenoten wordt gesteund en dat er geen ver andering in komt", aldus Mikojan. De Rus noemde de gedachtenwisse- ling echter wel nuttig. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Dillon, zou tijdens dit overleg op het State de partment tegen Mikojan gezegd hebben dat de Amerikaanse rege ring het Congres niet kan vragen om opheffing van de beperkende bepalingen inzake de invoer van Russisch bont, zolang de Sowjet- Unie zich niet meer bereid toont de spanning in de wereld te ver minderen. In officiële Amerikaanse kringen herinnerde men er aan dat deze be perkende bepalingen - die ook gel den voor communistisch China - in 1952 door het Congres zijn aan vaard om de Amerikaanse bont industrie te beschermen, gezien de lage prijzen van het bont, ingevoerd uit Rusland en communistisch China. Dillon zou Mikojan er voorts op hebben gewezen dat de Amerikaan se regering op het ogenblik niet van de publieke opinie kan verwachten dat zij akkoord gaat met een be handeling van de Sowjet-Unie op basis van „meest begunstigde na tie". De invoer van Russische krab werd verboden toen men in 1951 het bewijs in handen kreeg ,dat er in de Russische conservenindustrie, waar de blikken krab werden ge maakt, gewerkt werd met mensen die tot dwangarbeid waren ver oordeeld, zo verklaarde men in of ficiële Amerikaanse kringen. De Amerikaanse wet verbiedt nu de invoer van produkten onder der gelijke omstandigheden gemaakt. Dillon zou Mikojan gezegd heb ben dat de V.S. dit verbod gaarne zouden willen intrekken als Miko- V.N. doen bestellingen in Nederland 's-GRAVENHAGE, 19-1. Gedu- rende 1957 en 1958 heeft het secre tariaat van de Verenigde Naties te New York voor respectievelijk 176.000 en 115.000 dollar aan Neder landse goederen gekocht. Volgens het zojuist verschenen januari nummer van „Netherlands-Ameri can Trade", het maandblad van de Nederlandse Kamer van Koophan del te New York, lopen deze orders uiteen van radio-zenders en meteo rologische uitrustingen tot melk, jam en bier voor de veiligheids troepen van de Verenigde Naties in het Midden-Oosten. Actie voor vrijlating negerjongetjes 's-GRAVENHAGE, 19-1. Na de openbare lagere school „Het volle leven" is nu een tweede Haagse school, namelijk de openbare Wil lem Ruys-school in de Brester- straat, een actie begonnen voor de Amerikaanse negerjongetjes, die naar een opvoedingsgesticht moe ten omdat zij blanke meisjes heb ben gekust. Willy Bertram, een leerlinge van de derde klas van de Willem Ruys- school is met de actie begonnen en onder de 520 leerlingen worden nu handtekeningen voor een petitie in gezameld. Men heeft een goede hoop 520 handtekeningen aan de Amerikaanse ambassade te kunnen aanbieden. De leerkrachten willen er nog een aparte brief bij doen om de actie van de leerlingen te onder steunen. jan het Amerikaanse ministerie van financiën de nodige faciliteiten zou kunnen verlenen om te kunnen vaststellen, dat de toestand' op grond waarvan dit verbod werd uitgevaardigd, niet meer bestaat. Mikojan zou hierop geantwoord hebben, dat de Amerikaanse rege ring er alleen maar op uit is om spionnen naar Rusland te zpnden. DE TOESTAND IN ARGENTINIË President overweegt het leger in te zetten BUENOS AIRES, 19-1. President Frondizi van Argentinië zegt in een maandag per radio uitgezonden verklaring, dat zyn regering ge bruik zal maken van het leger om een poging tot ondermyning neer te slaan. De verklaring werd uitgezonden toen Frondizi op weg was naar de Verenigde Staten, aan welk land hij een officieel bezoek van veer tien dagen brengt. Aangenomen wordt, dat aanhan gers van ex-president Peron de stakingsactie rnet opzet hebben doen samenvallen met Frondizi's afwezigheid. De weinige arbeiders die maan dag naar hun fabriek wilden gaan, werden hierin belemmerd doordat er geen openbaar vervoer was. In Buenos Aires reden maar enkele ondergrondse treinen. De „Hof van Eden" BAHREIN, 19-1. Een Britse medewerker van een groep Deense oudheidkundigen, die thans in het Engelse protec toraat Bahrein werkzaam is, heeft maandag tijderis een persconferentie verklaard, dat volgens hen het eiland de legendarische hof van Eden geweest kan zijn. Het is zeer waarschijnlijk, dat Bahrein de legendarische stad Dilmun is geweest, die in een Gilgames verhaal als de woonplaats van Adam en Eva wordt genoemd. Het verhaal, dat gekrast is in stenen tafels die 4000 jaar oud zijn, werd in Nineveh gevonden en vertelt, dat Dil mun door een goddelijke bron vruchtbaar werd gemaakt. De oudheidkundigen hebben bevestigd, dat Bahrein dui zenden jaren geleden vrucht baar is geworden, nadat dit gebied jarenlang woestijn was geweest, aldus de Engel se zegsman. Er zijn maandag geen kranten verschenen en de radiozenders zon den alleen officiële bulletins uit. Alleen de spoorwegen, die onder militaire controle staan, reden maandag normaal. In Rivadelago, het Spaanse dorpje, dat na het doorbreken van een stuw dam door een enorme watermassa vrijwel werd weggespoeld, een ramp waarbij vele bewoners het leveji lieten, is alle leed nog lang niet geleden. Slechts uitermate langzaam komt het leven er weer wat op gang. - De bovenste foto toont kinderen, die spelen in de modder, terwijl eeji arbei der de waterleiding herstelt. - Foto onder: de regen viel bij stromen op het noodlotsdorp, toen het leger aan de overlevende bewoners, die have en goed verloren, dekens en bedden uitreikte. Voorzitter Landbouwschap sprak over: „De landbouw in de politiek" Behoud resterende zelfstandigheid nodig ARNHEM. Over de landbouw in de politiek heeft de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes gesproken op de in Arn hem gehouden Gelderse landbouw- dag van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. Tot de conclusies van de heer Louwes behoorde, dat we moeten naar een landbouwbeleid, waarbij de boer de verantwoordelijkheid over zijn bedrijf behoud't en waar bij dat bedrijf de zetel kan blijven van het boerengeslacht. We moe ten trachten datgene wat er nu nog over is aan zelfstandigheid bij de boeren te behouden, zo meende de heer Louwes, die vaststelde, dat er tal van boerderijbedrijven Zijn, waar niet voldoende kan worden gespaard voor de instandhouding van het bedrijf. Ten aanzien van de vraag, hoe een dergelijke poli tiek te verwezenlijken valt, stelde de heer Louwes op de voorgrond het voeren van een prijsbeleid, ge baseerd op de sociaal-economische toestand van het eigenaarsbedrijf. De grondprijs De prijs van de grond noemde hij echter één van die problemen die niet zo gemakkelijk zijn op te los sen Het is een moeilijk vraagstuk, waar wij niet uit zijn en de boeren stand ook niet. De landbouw zal hier e'erst tot een uitspraak moeten komen. Wet de subsidies betreft meende de heer Louwes, dat het beter is, dat de consument de kost prijzen van de levensmiddelen zelf betaalt. Een gekke situatie vond hij het namelijk, dat er eerst belaslin- gen worden geïnd en dat middels subsidies dit geld weer uitgegeven wordt. Hij meende dan ook, dat een andere wijze van financiering in het belang van het gehele volk zal zijn. WONINGLEED IN DE HOOFDSTAD Maatregel tegen handel in noodwoningen AMSTERDAM, 19-1. Er wordt in Amsterdam een levendige handel gedreven in zonder vergunning van b. en w. gebouwde noodwoningen, meestal bestaande uit keten, tuin huisjes, oude tramwagens enz. Het stadsbestuur stelt alles in het werk de eigenlijke bewoners aan een pas sende woning te helpen, waarna de huisjes zo snel mogelijk worden af gebroken. Er zijn evenwel gezin nen, die bij hun vertrek naar een betere woning, hun noodwoning snel verkopen of verhuren, of schoon zij weten dat deze moet worden gesloopt. De nieuwe eige naar of huurder trekt terstond in de vrijgekomen noodwoning Dit euvel heeft dermate grote vormen aangenomen, dat b. en w. thans be sloten hebben een einde te maken aan deze illegale situatie, die tot nu toe oogluikend werd toegestaan, ge zien de grote woningnood in de hobfdstad. Vanaf heden zullen de zonder vergunning gebouwde noodwonin gen, waarvan de eigenaars of huur ders zijn vertrokken, direct worden gesloopt ook al huist er al een nieuwe bewoner. De bedoelde nood woningen staan onder meer aan het Kinselmeer, de Melkweg, de Spaarndammerweg en de Osdor- perweg. Program van actie A.R. partij 's-GRAVENHAGE, 19-1. Het par- tij-convent van de Anti Revolutio naire partij is zaterdag jl. te Utrecht in besloten vergadering bijeen ge weest ter voorbereiding van de ko mende Kamerverkiezingen. Tijdens deze bijeenkomst hebben ongeveer 250 afgevaardigden van Kamer- en Statencentrales voorlopig het pro gram van actie vastgesteld, waar mee de A.R. partij de verkiezings strijd zal ingaan. Na levendige besprekingen stel de het partij-convent eensgezind h'et program op, dat op 24 januari aan de deputatenvergadering zal worden aangeboden. Verscheidene door regionale partij-organen inge diende amendementen werden door het centraal comité overgenomen. Vergeten werk van Liszt wordt uitgevoerd 's-GRAVENHAGE, 19-1. Een re- quiem van Franz Liszt die na de eerste uitvoering in 1869 te Lem- berg in geen 90 jaar meer is ge speeld, zal vrijdag, dank zij de her ontdekking door een Britse musi coloog door het koninklijk man nenkoor „Die Haghe Sanghers" ge presenteerd worden. De Engelse 42-jarige componist, pianist en musicoloog, de heer Will Yeomans, ontdekte het werk in de catalogus van de bibliotheek van het Britse museum te Londen. Hittegolf in Australië MELBOURNE, 19-1. Maandag zijn in Melbourne dertien mensen, onder wie negen zuigelingen, van de hitte gestorven. Het was 109 graden F. (43 graden C.) in de scha duw. In de haven van Melbourne legde men hét werk neer. DE BERLUNSE KWESTIE De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Von Brentano, heeft in de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa ver klaard, dat de Russische oplossing van de Berlijnse kwestie (west- Berlijn een vrije stad) de kwestie der Duitse hereniging nog moeilij ker zou maken. Het door de Russen voorgestelde vredesverdrag is onaanvaardbaar. Er is geen vrede mogelijk zonder vrijheid en geen vrijheid zonder veiligheid. De Sowj et-voorstellen onthouden aan de Duitsers het zelf beschikkingsrecht en het recht om zich aan te sluiten bij gelijkgezinde landen. Het ontwerp wil van Duits land een neutraal, weerloos land maken. De Westduitse minister voor za ken geheel Duitsland betreffend, Lemmer, wees daarna nog op het belang van west-Berlijn als toe vluchtsoord voor oost-Duitsers. In dit verband verklaarde burgemees ter Brandt, dat de Sowj et-beschul diging, dat west-Berlijn vluchtelin gen lokt, geen steek houdt. Die mensen komen naar het vrije stads deel om aan de druk van hetOost- duitse regiem te ontkomen. Werkloosheid in Finland HELSINKI, 19-1. In het afge lopen jaar is in Finland in totaal van overheidswege 53 miljard Finse marken uitgegeven voor be stijding van de werkloosheid. Voor dit nieuwe jaar is een bedrag van 57.5 miljard mark uitgetrokken. Op het ogenblik zijn in Finland 79.300 werklozen ingeschreven. Van hen is 75 procent in de werkverschaf fing bij staat of gemeente. Men re kent op een honderdduizend werk lozen in maart aanstaande. Neem van ledereen raad aan, maar vorm een eigen oordeel. De verjaardag van prinses Margriet •s-GRAVENHAGE, 19-1. Prinses Margriet heeft haar verjaardag vanavond in huiselijke kring ge vierd. Zij is overdag naar school geweest. Zaak „Goede keertje" duurt drie dagen AMSTERDAM, 19-1. Het proces tegen de 50-jarige boekhouder C. R. van Harreveld uit Amsterdam-zuid, die in den lande onder de hem door taxi-chauffeurs gegeven bijnaam van „het goede heertje" bekend heid h'eeft verworven, zal minstens 3 dagen duren. Onder presidium van mr. J. Coninck Liefsting zal de rechtbank in Amsterdam in dit pro ces op 28, 29 en 30 januari a.s. trachten na te gaan hoeveel geld deze verdachte, die in dienst was bij de N.V. F. Berger en Co te Am sterdam, wel heeft verduisterd. De dagvaarding vermeldt in totaal een bedrag van f 2.073.218, weggeno men in een periode van ongeveer 10 jaar, dus gemiddeld ruim 2 ton per jaar. Het vooronderzoek in déze mil joenenzaak heeft bijna een jaar in beslag genomen. Van H. werd be gin februari van vorig jaar in zijn woning gearresteerd. Mr. Jelder de Jong is zijn verdediger. Onder de opgeroepen getuigen bevinden zich de heren J. Salm en mr. F. H J. K. Berger, die destijds de directie van de benadeelde firma vormden. De verdachte heeft in het vooronder zoek - voor zover bekend - bijna alle hem ten laste gelegde feiten bekend. Worden straks wegen op de maan aangelegd? MIAMI, 20-1. De Amerikaanse raketspecialist Wernher von Braun heeft maandag op een bijeenkomst van aannemers in Miami voorspeld dat er binnen tien jaar mensen op de maan zullen landen. Hij zei te gen de aannemers dat zij binnen twintig jaar wegen op de maan zul len aanleggen. Maar, zo vervolgde von Braun, de aarde kan wel eens binnen af zienbare tijd omgeven worden door planeten die de Russische vlag „voeren" als de V S. niet meer haast zetten achter hun onderzoek van de ruimte. De Russische ruimteprojecten hebben tot nu toe geen duidelijk vijandelijk karakter gehad, aldus von Braun, maar vele van deze projecten kunnen onmiddellijk voor militaire doeleinden worden ge bruikt. Ongeveer tienduizend werkne mers van een aantal Britse nylon- kousenfabrieken hebben een loons verlaging van tien tot twaalf pro cent aanvaard om de fabrikanten de gelegenheid te geven het hoofd te bieden aan de concurrentie van ingevoerde artikelen uit bepaalde Westeuropese landen. De fabrikan ten kunnen thans moderne machi nes aanschaffen, waardoor zij in staat zijn doeltreffender te con curreren. ZUIVERING OP CUBA Morgen of donderdag begint monsterproces tegen Batista-medewerkers HAVANNA, 19-1. Het proces te gen een aantal medewerkers van de vorige Cubaanse president Ba tista, dat maandag zou beginnen, is uitgesteld tot woensdag of don derdag. De pers mag dan de recht zitting büwonen. Ook enkele Ame rikaanse Congresleden, die kritiek op de terechtstellingen hebben ge oefend, zUn uitgenodigd. Er zijn uitnodigingen gezonden aan driehonderdvijftig kranten, ar tikelenschrijvers en radi^- en te levisiestations van noord- en zuid- Amerika, om op kosten van het re volutionaire leger getuige te zijn van de komst van honderdduizen den Cubanen naar het presiden tiële paleis, woensdag, om hun in stemming te betuigen met de nieuwe regering en met de terecht stelling van „oorlogsmisdadigers". De leider van de revolutie, Fidel Castro, heeft verklaard dat de exe cuties doorgaan, ondanks de pro testen uit het buitenland. Volgens het Cubaanse blad „Cri- sol" heeft de r.k. bisschop van Ha vanna gezegd, dat de R.K. kerk, hoewel zij geen voorstandster van de doodstraf is, van mening is dat de thans hangende terechtstellin gen doorgang moeten vinden omdat zij noodzakelijk zijn. Het lid van het Evangelische co mité van kerken, Ceballos, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat er door de toepassing van de doodstraf recht wordt gedaan. Hij heeft de revolutionaire regering een cheque van vijfduizend dollar aangeboden voor hulp aan oorlogs slachtoffer».

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1