Onrust in Argentinië Onderhoud tussen Mikojan en Eisenhower DE ZIERIKZEESCHE COURANT Jaar lang stroom voor instrumenten van satellieten MAANDAG 19 JANUARI 1959 No. 18499 115e jaargang ZIIRIiailiSCllESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE» Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 BUENOS AIRES, 18-1. De Ar gentijnse regering heeft zondag de kort geleden afgezwaaide lichting- 1937 weer onder de wapenen ge roepen en alle militaire verloven ingetrokken naar aanleiding van het uitbreken van een algemene staking. Aanhangers van ex-president Pe- ron, die het niet eens zijn met pre sident Frondizi's bezuinigingen ter bestrijding van inflatie, hebben de staking, zo gelooft men, samen la ten vallen met de afwezigheid van Frondizi, die voor een officieel be zoek naar de Verenigde Staten is vertrokken. Expeditie naar Ararat 's-GRAVENHAGE. De dertigja rige journalist R. R. Gütlich uit Rijswijk zal op 10 februari met drie andere Nederlanders vertrekken voor een expeditie naar de berg Ararat. Het gezelschap wil de berg verkennen, filmen en fotograferen en zien of er iets is waardoor de vermoedens omtrent de ark van Noach gesterkt kunnen worden. De werkgelegenheid 's-GRAVENHAGE. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de Groot deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i. mee, dat de stijging in december van het aan tal mannen, dat gerekend wordt tot de geregistreerde arbeidsreserve, met rond 35.000 tot een totaal van 116.371, welhaast geheel is veroor zaakt door seizoensomstandigheden, in hoofdzaak in de landbouw en in de bouwnijverheid. Deze stijging was vrij sterk, doordat ten gevolge van enige tij delijke factoren, zoals het grotere bietenarsenaal en het gunstige weer het peil van de seizoenwerkloos heid eind november 1958 bijzonder laag was. De stijging was minder sterk (7000 mannen minder) dan in de overeenkomstige periode van 1957, toen de ongunstige conjunctuur haar invloed deed gelden. Het ligt niet in het voornemen ter bestrijding van deze toegeno men werkloosheid andere maatre gelen te nemen dan reeds waren beraamd. De gevangenkampen op Cyprus NICOSIA. De Grieks-Cyprische vereniging van artsen heeft vrijdag in een brief aan de Wereldgezond heidsorganisatie gezegd, dat er in kampen voor politieke gevangenen op Cyprus tuberculose is uitgebro ken tengevolge van onvoldoende voeding. De medische verzorging in de kampen is onvoldoende, aldus de vereniging. Grieks-Cyprische art sen hebben geen toestemming ge kregen „deze concentratiekampen" te bezoeken. WASHINGTON, 17-1. - Ameri kaanse deskundigen zftn erin ge slaagd een kleine atoommotor voor het opwekken van electriciteit te fabriceren. De motor, die reeds is beproefd, zal in kunstmanen wor den ingebouwd en de instrumenten van de satellieten meer dan een jaar van energie kunnen voorzien. Dit is vrijdag door het Witte Huis in Washington bekend gemaakt na een onderhoud van de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, John McCone, met president Eisenhower. Functionarissen van de commis sie verklaarden, dat de atoommotor een hoeveelheid elektriciteit kan produceren waarvoor normaal bat terijen met een gewicht van 700 kg. nodig zijn. Het apparaat wekt met behulp van een radio-isotoop (po- Zaterdag heeft de politie in Bue nos Aires slag geleverd met zes duizend arbeiders, die een vlees- pakkerij hadden bezet. De regering heeft alle stakingen onwettig verklaard. De handels- en kantoorbedien den hebben zich bij de staking aan gesloten. Op de spoormannen na hebben alle vakbonden zich nu achter de stakingsactie geschaard. De bureaus van de regionale co- mité's van de communistische par tij zyn op last van de politie ge sloten, evenals het kantoor van de bond van metaalarbeiders, waar circa vijftig Peronistische vak bondsleiders de algemene staking V.V.D. niet in kabinet met socialisten ARNHEM. Prof. mr. P. J. Oud heeft op de in Arnhem gehouden Gelderse Boerendag verklaard, dat de V.V.D. in geen geval zal deelne men aan een regering waarin so cialisten zitting hebben. Eerder in zijn rede had prof. Oud opgemerkt er nog niet zeker van te zijn welke situatie zal ontstaan na de aan staande verkiezingen, er daarbij op wijzend, dat prof. Romme graag zou willen aansturen op herstel van samenwerking met de socialisten. Hij zeide ook niet te weten welke houding de Christelijk Historische Unie en de Anti-Revolutionaire partij zullen aannemen. Zijn twijfel over de houding van deze laatste partij was vooral gegroeid nu prof. Zijlstra - die hij als exponent van die anti-revolutionairen, die tot sa menwerking met de socialisten ge neigd zijn, beschouwde - lijstaan voerder van die partij is geworden. Maanraket op komst NEW YORK, 16-1. Generaal Tru- deau, hoofd van de afdeling onder zoekingen van het Amerikaanse le ger, heeft medegedeeld dat het le ger verwacht „binnenkort zijn tweede maanraket te lanceren". Hij wilde geen nadere bijzonder heden meedelen. Puzzelbelasting in België BRUSSEL, 17-1. De Belgische re gering is van plan een nieuwe „gok- belasting" van twaalf procent te heffen op de prijzen van puzzles in kranten en tijdschriften. Het ontwerp voor deze belastingwet is zaterdag gepubliceerd. Deze gokbelasting is reeds van toepassing op voetbalpools. Het wetsontwerp bevat tevens voorstel len voor verhoging van de wegen belasting voor auto's met diesel motoren met twintig procent. Op de deuren van een pas ge opende synagoge te Düsseldorf heb ben onbekenden in de nacht van vrijdag op zaterdag witte haken kruisen aangebracht. Ionium) hitte op. Het heeft geen bewegende onderdelen. De motor is reeds op de grond beproefd en zal spoedig in satellieten kunnen worden ingebouwd. De functionarissen lieten op een persconferentie een model van de generator zien. Het apparaat weegt 2200 gram en kost, zonder brand stof, 15.000 dollar. Als het in serie wordt gemaakt, zal het echter veel goedkoper, circa 200 dollar, worden. Het lage gewicht van de gene rator in verhouding tot het vermo gen blijkt wel duidelijk als men weet dat de Atlas die de vorige maand in een baan om de aarde is gebracht, tien kg batterijen be vatte die slechts gedurende 18 da gen elektriciteit konden leveren, terwijl het nieuwe apparaat zeker een jaar kan werken. Voorts ver wachten de deskundigen dat zij het gewicht van de atoomgenerator tot circa 1200 gram zullen kunnen ver minderen. hadden uitgeroepen. Het blad van de communistische partij „La Ho ra" mag niet meer verschijnen. Inmiddels heeft de politie ook het hoofdkwartier van de commu nistische partij in Buenos Aires ge sloten. De autoriteiten zouden door pre sident Frondizi gemachtigd zijn om de communistische partij en de Pe ronistische groeperingen buiten de wet te stellen als de toestand dit nodig mocht maken. Van regeringszijde is meege deeld, dat het moeilijkste probleem gevormd wordt door de steeds toe nemende invloed van de Peronis tische vakbonden, die er in ge slaagd zijn de ontevredenheid van het volk ten eigen bate te exploi teren. In dit verband moet men het conflict bij de vleesconservenfa- briek zien als een aanleiding om de situatie toe te spitsen, zo ver klaarde men. De versoberingspolitiek van pre sident Frondizi stuit op veel verzet bij de bevolking. De prijzen van levensmiddelen en kleding zijn hierdoor al belangrijk gestegen. Het ministerie van Arbeid heeft echter de werkgevers aangeraden met loonsverhogingen niet verder te gaan dan tot dertig procent van het huidige loon. De vrees voor werkloosheid schijnt niet ongegrond te zijn. De vorige week zijn duizend arbeiders, die in de vleesindustrie werkten, ontslagen en het ambtenarenkorps wordt op het ogenblik drastisch in gekrompen. WASHINGTON, 17-1. President Eisenhower heeft zaterdag in Washington met de Sowjet-vice- premler Mikojan besprekingen ge voerd over verschillende kwesties van de koude oorlog en hoewel beide kanten klaarblijkelijk vast op hun bekende standpunten zijn blijven staan, is toch de hoop ge rezen dat over niet te lange tijd een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van oost _en west over Duitsland kan worden gehouden. Hooggeplaatste diplomaten die dit zaterdag verklaarden, voeg den er echter aan toe, dat men in Washington niet denkt aan de mo gelijkheid van een topconferentie. Mikojan vertrekt dinsdag naar Moskou, drie dagen eerder dan aanvankelijk werd verwacht. Men hoopt in Washington, dat, als Mi kojan aan Chroesjtsjef verslag over zijn Amerikaanse reis zal hebben uitgebracht, de weg geëffend zal zijn voor onderhandelingen tussen oost en west, ondanks de ongewij zigde houding der Sowjet-Unie. Mikojan zou in zijn gesprek met Eisenhower hebben verklaard, dat De functionarissen verklaarden in antwoord op vragen nog, dat vermoedelijk de Sowjet-Unie ook een lichtgewicht generator heeft ontwikkeld, doch waarschijnlijk zijn de Russen daarbij van een an der principe uitgegaan. 's-GRAVENHAGE. De directie van Esso Nederland N.V. heeft be sloten de ruim 23 jaar bestaande Esso tankinstallatie Rotterdam- Pernis, die een capaciteit heeft van ca. 120.000 kubieke meter, niet lan ger te handhaven, als over enige tijd de Esso-raffinaderij Rotterdam in het Botlekgebied gereed zal zijn. In een communiqué is verklaard dat het economische en efficiënter is gebleken dit bedrijf eveneens naar de Botlek te verplaatsen. NIJMEGEN. Van de paters Kar melieten in Nijmegen is vernomen dat ter herinnering aan pater prof. dr. Titus Brandsma, die in 1942 in een concentratiekamp in Dachau is overleden, een kapel zal worden op gericht in Nijmegen. Chroesjtsjef vast van plan ls de I Russische bevoegdheden in oost- I Berlijn aan oost-Duitsland over te dragen, als het westen op 27 mei zijn voorstellen tot beëindiging van het bezettingsstatuut van Berlijn niet heeft aanvaard. Minister Dul les, die bij het onderhoud van Eisenhower met Mikojan aanwezig was, zou de verzekering hebben gegeven, dat volgens hem aan de Russische bezorgdheid ten aanzien van de Duitse herbewapening zou kunnen worden tegemoet gekomen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DELFT. Op het terrein van de N.V. Oliefabrieken Calvé-Delft te Delft is een ongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 50- jarige A. Schilders uit de Pleuter- straat te Rotterdam. AMSTERDAM. In zijn woning is de 64-jarige arbeider L. J. L. de Bakker door gasverstikking om het leven gekomen. De man werd in de keuken gevonden bij een niet bran dende oven, waarvan de kraan open stond. UTRECHT. Veertien beroemde schilderijen van van Gogh zijn per trein in Utrecht, nadat zij in Tokio en in Kyoto door duizenden Japan ners waren bekeken, aangekomen. 's-GRAVENHAGE. Met een in het Engels gesteld boek „Men be hind agriculture", (De mannen, die achter de landbouw staan), her denkt het Ned. instituut van land bouwkundig ingenieurs zijn halve eeuwfeest. ROTTERDAM. In de Hontenisse- straat te Rotterdam is zondagmid dag de alleenwonende 36-jarige tegelzetter A. Cornelisse door zijn broer dood aangetroffen. De klep van de vulkachel in het huis stond open, zodat aangenomen wordt dat hij het slachtoffer is geworden van kolendampvergiftiging. 's-GRAVENHAGE. Namens de leerlingen van de vijfde, de zesde en de overgangsklasse van de ge meentelijke o.l.-school „Het volle leven" te 's-Gravenhag© is een pe titie aangeboden aan de ambassa deur van de Ver. Staten om vrij lating van de twee negerjongetjes, die blanke meisjes tijdens een spel letje zouden hebben gezoend. De petitie bevat alle namen van leer lingen uit deze klassen. Kinderen door het ijs gezakt BERGEN, 17-1. Hedenmiddag zijn twee kinderen verdronk in de Ber- engervaart achter de oude meelfa briek „Wilhelmina" gelegen langs de weg van Bergen naar Alkmaar. Het zijn de 6-jarige H. P. M. Roo- zenboom wonende aan de Jaap Wyantweg en de 7-jarige J. Schaa- per. De kinderen begaven zich op een ijskorst van twee centimeter dikte en verdwen onder de los brekende schotsen. Kameraadjes op de walkant waarschuwden enige voorbijgangers, die zich onmiddel lijk te water begaven. Reeds spoe dig vonden zij de drenkelingen. Een arts, die in de nabijheid van de Bergervaart woont, was onmid dellijk ter plaatse. Zijn pogingen mochten echter niet meer baten. Geschenk voor prinses Margriet 's-GRAVENHAGE, 17-1. Op het paleis Soestdijk is vandaag namens het Prinses Margrietfonds voor de oorlogsslachtoffers van de koop vaardij aan Prinses Margriet het traditionele geschenk aangeboden voor haa rverjaardag Op de grote vierkante verjaardagstaart die bij na een halve meter lang en breed was en een geschenk is van de Ko ninklijke Nederlandse Reedersver- eniging, prijkten de 56 vlaggen van alle Nederlandse rederijen. Bovendien werd een grammo- moonplaat met klassieke muziek aangeboden. Het geschenk werd overhandigd door het 14 jaar oude Haagse meisje Lucie Hoeksema, die vergezeld werd door moeder en de secretaris van het Haagse comité van het Prinses Margrietfonds, de heer J. J. Wagner. Het gezelschap was ruim «en uur de gast op het palei». Het weer in Europa LONDEN, 18-1. De dooi die za terdag in Groot-Brittannlë inzette, duurt thans voort. In het noorden blijft het mistig cn in het gebied van Parijs deden de lichte dooi en regen het gevaar voor overstromingen toenemen. Een paar honderd duizen aan de oevers van de Seine, Marne en Oise zijn reeds overstroomd. Meer dan 1300 mensen zijn uit het gebied van Pa rijs geëvacueerd. Bijna 30 wegen zijn door het water afgesneden en het verkeer op twee spoorlijnen tussen de voorsteden van Parijs en de hoofdstad wordt opgehouden. j f Het leven is een voortdurend J afscheid nemen. C Congres voor kernontwapening LONDEN, 17-1. Lord Bert rand Russell, de Britse filosoof, heeft zaterdag op het Europese congres voor kernontwapening te Londen verklaard, dat de enige doeltref fende manier om een oorlog met kernwapens te voorkomen wordt gevormd door de oprichting van een internationaal gezagsorgaan ten de V.N., dat over alle grote oorlogswapens zal kunnen beschik ken. Hij voegde hieraan echter toe, dat de wereld er nog ver van ver wijderd is om een derglijk denk beeld te aanvaarden. Als tijdelijke maatregel zou En geland moeten afzien van de wa terstofbom. Dit zou andere landen er van af kunnen brengen om ook waterstofbommen te vervaardigen, zo meende lord Russell. de deuren van de basiliek kwam openen, had weinig moeite om de sidderende man aan de politie uit te leveren. m In Londen begon zaterdag een internationaal congres van voor standers van de afschaffing van kernbommen. Ruim 150 gedelegeer den uit vele Europese landen, waar onder ook Nederland, namen er aan deel. Onder hen bevinden zich vele vooraanstaande figuren uit de we reld van letterkunde, wetenschap en vakbeweging. Produktiecijfers Staatsmijnen over 1958 's-GRAVENHAGE, 17-1. In het afgelopen jaar hebben de staatsmij nen 7.551.236 ton kolen netto gedol ven, dit ls bijna 319.000 ton meer dan het jaar daarvoor. Om deze nettoproduktie te kunnen behalen moesten ruim 12% miljoen schacht kool getrokken. In iedere ton schachtkool zaten in 1958 400 kilo gram stenen, zodat de nettoproduk tie 60 procent van de brutoproduk- tie heeft bedragen. Dit meldt „Nieuws van de staatsmijnen in Limburg". Verdeeld over de afzonderlijke mijnzetels was de nettoproduktie in het afgelopen jaar als volgt: Wilhelmina 1.041.925 ton; Emma 2.515.512 ton; Hendrik 1.463.791 ton en Maurits 2.530.008 ton. Het aan tal gewerkte dagen in 1958 bedroeg voor de Wilhelmina 290 en voor de Emma, Hendrik en Maurits 289. De gemeenteraad van Dortmund heeft zaterdag met algemene stem men een motie aangenomen, waar in geprotesteerd wordt tegen lege ring van een Brits raketbataljon bij de stad. Zowel de christen-de mocraten als de socialisten en li beralen stemden voor de motie. Klimroos in bloei VENLO. In de tuin van de heer Jacobs aan de Ursuli- nenstraat te Venlo, staat een klimroos die zich niets aan trekt van de winter. Midden in de sneeuw, en in een kale en practisclx onbesclmtte om geving, staat de plant, die zacht rose knoppen draagt, thans in bloei. Alle militaire verloven ingetrokken Algemene stakingen In Oslo heeft koning Olaf V van Noorwegen de zitting 1959 van de 103de gewone Storting, het Noorse parlement, geopend. Deze foto werd bij die gelegenheid gemaakt in de vergrote en gerestaureerde hal van het gebouw van de volksvertegenwoordiging tijdens de troonrede van de koning. Kroonprins Harald woonde ditmaal voor het eerst de plechtig heid bij. Bange nacht in basiliek PADUE, 17-1. Een insluiper heeft van vrijdag op zater dag een bange nacht doorge bracht in de basiliek van St. Antonius te Padua. De man, de 31-jarige Francesco Festa, had 's avonds, in een biecht stoel verborgen, het sluiten van de basiliek afgewacht om 's nachts op zijn gemak uit de kerkschatten te kun nen uitzoeken wat van zijn gading was. Tot zijn grote ontsteltenis werden echter, gelijk met het sluiten van de basiliek, grote waakhonden losgelaten, die de insluiper, onmiddellijk ontdekten. De man slaagde er in op de biechtstoel te klimmen, waar hij in doodsangst, belegerd door de honden, de gehele nacht heeft doorgebracht. Een monnik die 's ochtends ATOOMMOTOR VOOR KUNSTMANEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1