Er zijn weer vele koopjes te halen Zierikzeese gemeenteraad gaf fiat op begroting van dienstjaar 1959 STAD EN PROVINCIE 6oede nachtrust Ingezonden mededeling Bezainigingsmogelijkheden om tekort weg te werken ontbreken In - om met ronde getallen te werken - drie uur heeft de Zierikzeese gemeenteraad zich in de vergadering van donderdagavond, onder voor zitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester, door de „dikke pil" van de gemeentebegroting heengepraat. Het debat werd vooral wijdlopig door de algemene beschouwingen die door de fractieleiders van de P.v.d.A., de C.H.U. en de A.R. werden gehouden. Die beschouwingen, alsmede het uitvoerig antwoord van de voorzitter, namen al een flinke hap uit de beschikbare tyd. Oppositionele geluiden in genoemde algemene beschouwingen strooi den wat „peper en zout" op de zware „kluif" die de raad in deze ver gadering had, maar een grootste gemene deler van standpunten bleek wel te vinden, met een noemer dus, die wel ongeveer gelijk was aan die welke het college voor deze begroting had becijferd. De begroting werd dan ook met algemene stemmen aangenomen, waarbij het tekort van f 350.000 op de gewone dienst, alle leden zwaar op de maag bleek te liggen. Als enig financieel redmiddel was de raad - met het college - van mening, dat slechts een subjectieve uitkering uit het Gemeentefonds voor Zierikzee als zodanig kan worden aangemerkt. Sprekend namens de fraktie van de P.v.d.A. verklaarde mr. Keuning zich akkoord met de opvatting van het college, desnoods een niet-slui- tende begroting aan te bieden, in dien het niet uitvoeren van onder houdswerken zou medewerken tot het blijven voortduren van onhoud bare toestanden op velerlei gebied. Spr. achtte de financiële situatie van de gemeente niet rooskleurig. Hij wees op de veel zwaardere las ten voor Zierikzee als centrumge meente en typeerde de begroting in het algemeen als somber. Verwaten aan college van b. en w. Spr. had intussen ook verwijten aan het adres van b. en w., welk college hij een zekere eigenmach tigheid en eigengereidheid toe schreef. Dat blijkt, volgens spr., uit gebrek aan overleg met de vaste commissies van de raad. Zulks kwam tot uiting t.a.v. de zwembad plannen en in het ignoreren van de gascommissie. Daarbij doelend op de achteraf noodzakelijk gebleken bronbema ling van het zwembad, meende mr. Keuning, dat de ontwerper een le vensgrote bok heeft geschoten. Hij verweet het college dat zij het niet nodig had geoordeeld, de C P.W. en de Sportraad ter zake in te lichten. Hij verwachtte dat de Ned. Heide Maatschappij het bad zal opleveren voor het bedrag, waarvoor de raad krediet is verleend en daar heeft - naar inzicht van spr. - deze uit voerder niets mee te maken. In dit verband vroeg spr. gedetailleerde informaties. Het sportveld Hij uitte verder zijn ongerustheid over de egalisatie en drainage van het nieuwe sportveld. In sportkrin gen bestaat ongerustheid over de indeling van het terrein. Wat betreft de personeelsbezet ting ter secretarie, deelde spr. de inzichten van het college. Hij drong aan op verbetering van de haven bij de Sassluis door aanleg van een zwaaikom en het aanbrengen van betondamwand aan de noordzijde. Aanlokkelijk komt voor 'n plan tot verbinding van de Scheepstimmer- dijk met de Boeyestraat. De res tauratie van oude monumenten noemde spr. onbetaalbaar. Hij on derstreepte de wenselijkheid van de bouw van woningen voor gro tere gezinnen. Blijvend dient ge protesteerd tegen de geringe toe wijzing door het Rijk van bouw volume aan de provincie Zeeland. De P.v.d.A. wil t.a.v. de woning bouw vrije ruimte laten aan het partikulier initiatief. Na de nood zaak van een bloeiende midden stand onderstreept te hebben, pleit te spr. voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer, door middel van de zomeravondfeesten. Jeugd moet hier blijven Hij kantte zich scherp tegen de gedachte - zoals in de vergadering van provinciale staten is bepleit - dat in Zeeland slechts enkele ont wikkelingskernen (in het centrum) zouden dienen te komen. De jeugd moet binnen de provincie blijven. Na gewezen te hebben op voorlich tingsavonden, te organiseren door N.V.V., C.N.V. en Gew. Arbeidsbu reau, kantte spr. zich tegen bv^. het verlies van een instelling als ,het gymnasium, ook al kost het bergen geld. Dit zou geestelijke verarming betekenen. Hij vroeg informaties over de bouw van een gymnastiek lokaal bij de u.I.o.-scholen. Spr. drong aan op nauwe samenwerking tussen de brandweerkorpsen op Schou wen-D ui vela nd en verzocht éénzijdigheid bij de samenstelling van de stembureaux te vermijden. Spr. besloot met dank te brengen aan allen, die medewerkten bij de samenstelling van de omvangrijke gemeentebegroting. Mening C.H.U. Na een kort overzicht van de ge meentelijke politieke geschiedenis in 1958 stond de heer Goudriaan, woordvoerder van de C.HU.-frak- tie, stil bij het federatief verband dat zijn fraktie met de A.R.P. heeft. Spr. herinnerde er aan dat van P.v.d.A.-zijde is gesuggereerd dat in de Prot. Chr. Federatie de C.H. zou ondergaan in de A.R In dit verband gaf hij een andere uiteen zetting over het woord „federatie". Van samensmelting of ondergang kan in geen geval sprake zijn. Spr. drong aan op een kleine uit breiding van het aantal straatlan taarns en informeerde naar de vor deringen van het saneringsplan. Graag had hij de markttarieven aangepast willen zien aan de hui dige tijd, hetgeen neerkomt op een verhoging. Hij onderlijnde de nood zaak van de bouw ener aula op de begraafplaats, hetgeen mogelijker wijs uit de hogere inkomsten van de begrafenisrechten kan worden gefinancierd. Uitvoerig stond hij stil bij de brugklasse van het lyce um, die zeer veel geld kost, terwijl ook de post muziekschool hoog is. Hij meende dat op de muziekschool slechts kinderen uit beter gesitueer de gezinnen gaan, terwijl hij aan drong op verhoging van de lesgel den. Hij wilde graag geïnformeerd worden over het lekverlies in de gasleidingbuizen. Behoud van gevels De neer Goudriaan hield hierna een pleiaooi bij het opruimen van krotwoningen indien mogelijk de gevels te behouden en attendeerde op een landelijke actie voor het behoud van monumenten, met in schakeling van de moderne publi citeitsmedia. Een andere suggestie van hem was poorten en gebou wen ten geschenke aan te bieden aan het Rijk. Spr. achtte de hoge tarieven van de nutsbedrijven een rem op het aantrekken van indus trie en illustreerde dit met cijfers. Het verschil met plaatsen elders in het land valt sterk op. Een juiste vergelijking leert dat er motieven zijn voor de overheid om op dit punt Schouwen-Duiveland gelijk te schakelen met gemeenten elders in het land. Men krijgt nu wel de in druk tot de achtergebleven gebie den te behoren. Spr. vroeg tenslotte het college aan zijn suggesties aan dacht te willen besteden. Bezuiniging vrijwel uitgesloten De heer v. d. Doel - sprekend na mens de A.R.-fraktie - achtte uiter aard het tekort van f 350.000 het dominerend aspekt van de onder havige begroting. Een daadwerke lijke bijdrage zal moeten worden geleverd, om te komen tot verla ging van uitgaven, waarbij wel eens heilige huisjes zullen moeten worden afgebroken. Spr. vond de uitgaven voor het onderwijs - bv. lyceum f 400 per leerling en gym nasium f 3200 per leerling - exor bitant hoog, maar toch kunnen de onderwijsinstellingen z.i. geen ob jecten voor bezuiniging zijn. Moge lijk dat de nieuwe onderwijswet nieuw^gezichtspunten-izal openen. Ook de Dienst voor Maatschappe lijke Zórg Iaat geen ruimte voor be zuinigingen. Hetzelfde geldt voor het gemeentelijk gasbedrijf. De prijzen vallen onder een regeling, de lonen voldoen aan de normen en het lekverlies is laag. Er zijn dus in feite geen verantwoorde bezui nigingen toe te passen en slechts een subjectieve uitkering uit het „Bokkig" pleidooi De zwaarwichtigheid van het begrotingsdebat werd even later besproeid met het brui send nat van verkwikkende humor. De subsidiëringsnota bleek voor de geitenjokver- eniging de droeve tijding te vermelden, dat de 15 sub sidie was geschrapt. De heer v. d. Doel trad in het kryt voor de geitenhouders, waar bij hij doelde op de nog aan wezige 31 geiten plus een bok in deze stad. Niet om der wille van de bok wilde hij pleiten, al moet deze er aan te pas komen, willen de gei ten aan hun melkgevende junctie toekomen, maar wel voor de onvervalste geite- melk, die de kinderen van geitenhouders krijgen te drinken. Het „bokkig" plei dooi bleek overigens niet bokkig, want het thema geit- bok was borg voor enkele lachexplosies, zoals die zel den tegen de barokke wan den van de raadszaal opklin ken. Zijn hoogtepunt vond de hilariteit toen de A.R.- woordvoerder in antwoord op een vraag van mr. Keu ning meedeelde, dat de gei- tenfokkersvereniging - lees de bok - een strikt neutrale politiek voert en er dus - m. a.w. althans in de geiten-_ wereld niet aan verzuiling wordt gedaan. Gemeentefonds kan redding bren gen. Het antwoord van de voorzitter De voorzitter constateerde met genoegen, dat er tegen de ingedien de begroting geen overwegende be zwaren bestaan. Een zwaaikom als door mr. Keuning bedoeld, herstel van de Grachtweg e.d. zijn urgente zaken, maar het college moet ergens een grens trekken, wil zij bij de centrale overheid niet de schijn op zich laden, niet met de werkelijke financiële toestand rekening te houden. Spr. weerlegde de mening als zou het college eigengereid op treden. Dit is in ieder geval nimmer bewust de bedoeling geweest, al doen zich wel situ aties voor, dat er'voor overleg - zij het begeerd - geen gele genheid meer is. Wat het zwembad betreft is in derdaad de aanneemsom gelijk aan het door de raad verstrekte kre diet. Met uitzondering van „meer- werk" wordt het werk dus uitge voerd voor het bedrag, dat de raad beschikbaar stelde. Een hevel voor het water bleek niet te gebruiken en dat is een onmissie. Spr. be treurde deze gang van zaken. Wat het sportpark betreft is spr. bereid de deskundigen te 'horen. Er be staat niet de irfüruk, dat de drai nage te wensen overlaat, al is de structuur van de grond nog niet zo ze zijn moet. Spr. hoopte dat er in de „Mammoethwet" voor 't on derwijs kostenverlagende mogelijk heden zullen zitten. Het is met de ze wet in het vooruitzicht, nu niet het moment om over kostenverla ging te spreken. Enige tijd geleden leken de kansen voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de u.I.o.- scholen gunstig. Nadien bleek het anders te zijn, maar thans is ër toch weer hoop, aldus de voor zitter. Wat er met de leegkomende scho len gaat gebeuren is nog niet be kend. Reeds is in de vereniging van B. en S. aandacht geschonken aan samenwerking van de brandweren. Spr. vroeg zich af of een bovenge- meentelijk orgaan, zoals in de Noord-Oostpolder iets voor Schou wen-Duiveland zou kunnen zijn, mede met het oog op de gemeen schappelijke regelingen. De samen voeging van gemeenten kan aan leiding zijn te komen tot 'n nauw- were intereilandelijke samenwer- kingr De onderwijskosten Met de heer v. d. Doel was spr. er van overtuigd, dat de gemeente niet onder de hoge onderwijslaston uit kan. In antwoord op vragen van de heer Goudriaan, deelde spr. mede dat de gascommissie de stadsver lichting juist aan een onderzoek heeft onderworpen. Het sanerings plan is bijna de Prov. Commissie voor de Uitbreidingsplannen gepas seerd. Een verhoging van de markt- gelden is in voorbereiding. Gezien de meeropbrengst van de begrafe nisrechten, zal de mogelijkheid tot de bouw van een aula op de be graafplaats worden onderzocht. Spr. vond persoonlijk de kosten voor de muziekschool 1 per inwoner) niet hoog. Hij vond de muziekbeoefe ning een inspirerende vorm van vrije tijdsbesteding en het geld hiervoor volkomen verantwoord. Volgens deskundigen is het onmo gelijk bij nieuwbouw oude gevels te behouden. Spr. gevoelde trou wens alles voor een eigentijdse bouwwijze en niets voor imitatie uit vroeger eeuwen. Wat de monu menten betreft is mogelijk iets te verwachten van een landelijke ac tie, indien deze goed wordt voor bereid. Met de heer Goudriaan vond spr. de tarieven van de open bare Nutsbedrijven hoog. De idee oude monumenten cadeau te geven aan het rijk heeft geen zin. De replieken Bij de replieken merkte mr. Keu ning op het woord „federatie" won derwel te begrijpen. Spr. uitte zijn bevreemding over een opmerking van de heer van Duin - in diens antwoordspeech op de jaarrede van de burgemeester - dat de „rechtse wethouder op rolschaatsen achter de tafel is gerold". Mr. Keuning wilde juist waardering uiten voor de bijzonder nauwgezette wijze, waarop de nieuwe A.R.-wethouder zijn taak heeft aangepakt. De raad ging hierna over tot artikelsgewij ze behandeling van de begroting De uitzonderlijke hoeveelheid ruim te, die een redelijk verslaan van de begrotingsbehandeling nu een maal vergt, noopt ons er helaas toe, ons verslag te splitsen. Wij ho pen dat hiervoor begrip bij onze lezers zal bestaan en verwijzen voor het tweede deel van het raads- verslag naar het volgende nummer. TONEEL EN FILM VROLIJKE COMEDIE MET DANNY KAY IN CONCERTZAAL-FILMPROGRAMMA In het weekend filmprogramma van de N.V. Concertzaal zal ver toond worden de vrolijke comedie „De Circusheid" met Danny Kay in de titelrol. De verlegen Andrew Larabee - Danny Kay - is volgens de plannen voorbestemd om zijn vader t.z.t. op te volgen als hoofd van de Larabee-school, maar de levensloop van Andrew wordt vol komen gewijzigd als hij in aanra king komt met een circus. Als An drew de sensatie van het circusle ven kent en aangetrokken wordt door een aardige trapezewerkster voelt hij niet meer voor 't school- levep en besluit hij bij het circus - en zijn geliefde - te blijven. Maar voor het zo ver is zien we een vuur werk van vrolijkheid en een on weerstaanbare Danny. Als tweede film komt deze week in vertoning „De vleugels van de vloot" met o.a. John Wayne, het verhaal van lt. ter zee Frank Wead, een der eerste Amerikanen die het enorme belang inzag van een lucht strijdkracht voor de vloot. Als de publieke opinie en de Kamerleden - de film speelt in 1919! - hem beter gezind worden moet Frank echter zijn marine-loopbaan vaarwel zeg gen tengevolge van een ernstig on geluk. Frank maakt dan carrière als film-scenario-schrijver, maar als hij hoort van de Japanse over val op Paerl Harbor weet hij toch weer in dienst te komen, zij het achter een bureau. Hij krijgt dan een nieuw idee dat een omwente ling kan brengen in de oorlogvoe ring ter zee. Zijn ingeving blijkt een succes te zijn maar de voort durendeinspanning blijkt te veel geweest te zijn en na een zeeslag zakt hij in elkaar. In bioscoop hotel Bom te Haam stede wordt gepresenteerd een spannende Indianenfilm „De on schuldige verrader", met veel sen satie in een geschiedenis die van het begin tot het einde boeit. Ingezonden mededeling 1 X per week naar de BIOSCOOP ZIERIKZEE De zaak Ali Moulai Wy vernemen dat het gratiever zoek voor de Algerijn Ali Moulai, zoals het is gedaan door degenen, die zich zyn lot hebben aange trokken, is verworpen, zulks in tegenstelling met andere berichten. Ali Moulai komt echter thans te vallen onder de algemene begena digingsregeling, waarbij doodstraf fen worden gewijzigd in levens lange dwangarbeid. Opbrengst bioscoop-collecten De bioscoop-colecte 1958 ten ba te van het Nederlandse Rode Kruis heeft in de Zierikzeese Concert zaal opgebracht een bedrag van f 156,68. In bioscoop hotel Bom te Haamstede werd ingezameld f 33.62 De totale opbrengst voor het Rode Kruis in alle Nederlandse biosco pen bedraagt f 110.222,90. Van 19 tot 24 januari wordt al hier de jaarlijkse collekte voor de U.V.V. gehouden. Een groot deel hiervan komt ten goede aan het bejaardenwerk van de U.V.V. De Z.L.M. en de Haringvlietbrug Wij vernemen dat het Kringbe- stuur van do Z.L.M. op Schouwen- Duiveland zich heeft gericht tot het Brugcomité op Goeree Overflakkee inzake de bespoediging van de bouw van een brug over het Ha ringvliet. Het kringbestuur betuigt adhaesie met het streven van het comité, de brug reeds in 1953 - en niet zoals de minister wil in 1967 - gereed te hebben, ook al zou dit een tol heffing met zich meebrengen. Het standpunt is dat de brug er zijn moet, wanneer de Grcvoldngendam is voltooid. Jaarvergadering Vrouwenbond P.v.d.A. De afdeling Zierikzee van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid kwam donderdagavond onder voorzitterschap van mevr. v. d. Berge-In den Bosch in jaar vergadering bijeen. In deze bijeenkomst werd het ge hele zittende bestuur hei-kozen. Als afgevaardigden naar het congres op 23 en 24 april a.s. te Utrecht, wer den aangewezen de voorzitster en mevr. Knulst-de Jonge. Besloten werd in februari te colporteren met het speciale verkiezingsnum mer van het vrouwenblad. Hier voor gaven zich verschillende le den op. De volgende bijeenkomst zal gehouden worden op 18 februari a.s., waarop de heer Suurmond uit Middelburg zal spreken over re classering. De heer P. C. Tak te Zierikzee vertoonde aan het slot van deze avond een fraaie serie kleurendia's over enige door hem gemaakte bui tenlandse reizen, hetgeen zeer op prijs gesteld werd. Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering Opklaringen met hier en daar een sneeuwbui; hier en daar mist; lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend in het binnenland plaatselijk matige vorst; weinig wind. 17 jan. Zon op 8.41, onder 17.00. Maan op 12.02, onder 1.32. 18 jan. Zon op 8.40, onder 17.02. Maan op 12.30, onder 2.34. 19 jan. Zon op 8.39, onder 17.03. Maan op 13.02, onder 3.34. Eerste kwartier: 16 jan. te 22.26. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 jan. 3.18 v.m. 20.54 n.m. 18 jan. 9.13 v.m. 22.00 n.m. 19 jan. 10.28 v.m. 23.19 n.m. BROUWERSHAVEN 17 jan. 8.12 v.m. 20.39 n.m. 18 jan. 9.08 v.m. 21.47 n.m. 19 jan. 10.21 v.m. 23.04 n.m. Doodtij: 19 jan. Springtij: 27 jan. Ingezonden mededeling door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten BROUWERSHAVEN Bijeenkomst bejaarden Woensdagmiddag belegde het Comité Ontspanning Bejaarden te Brouwershaven de eerste bijeen komst in het nieuwe jaar in het jeugdgebouw. De bejaarden werden hartelijk verwelkomd door burge meester J. L. van Leeuwen, die de hoop uitsprak, dat het voor hen een goed jaar zal mogen worden met goede bejaardenbijeenkomsten. De heer J. van Schelven, amateurcine ast, vertoonde enige mooie films over de laatstleden gehouden Sint- Nicolaasviering hetgeen de lach spieren danig in beweging bracht. Een film over de muziekvereniging „Apollo", welke gemaakt was t.g.v. de overdracht der uniformen en het St. Nicolaasfeest in de kleuter school hadden eveneens de nodige belangstelling. Een aardige geste was het uitreiken van eierkoeken door de heer H. Viergever, zulks naar aanleiding van zijn verjaar dag. De bijeenkomst werd besloten met een dankwoord van mevr. van Leeuwen-de Nooijer, die de bejaar den een hartelijk tot weerziens toe riep op de volgende bijeenkomst. Ingezonden mededeling MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET KERKWERVE J. Landman 95 jaar De oudste manlijke inwoner van Kerkwerve heeft vandaag in goede gezondheid zijn 95-ste verjaardag gevierd. De heer Landman is nog goed ter been en brengt, als hem dat zo in de zin komt, nog graag een bezoek aan de beurs in t Zie rikzee. Lezen gaat hem nog goed af, zelfs zonder bril. Burgemeester S. Francke was vanmorgen een der eersten die de heer Landman op deze heuglijke dag zijn gelukwen sen aanbood. DREISCIIOR De exploitatie van het badhuis Over het jaar 1958 xócrd van het badhuis, dat in exploitatie is bij de vereniging „Het Groene Kruis" in deze gemeente gebruik gemaakt van: 1162 douches door kinderen; 2347 douches door volwassenen; 430 kuipbaden. Het restauratieverjaardagsfonds van de Ned. Herv. kerk heeft over het 4e kwartaal 1958 f 229,62 opge bracht. Onze oudste dorpsgenoot, de heer Leendert He ij boer hoopt woensdag 21 januari a.s. zijn 98ste verjaardag te herdenken. BRUINISSE M. Boone 80 jaar De 'heer M. Boone te Bruinisse werd deze week 80 jaar. Hij vestig de zich 59 jaar geleden te Bruinisse als schoenmaker en zijn werkplaats werd gedurende een halve eeuw een pleisterplaats voor de stude rende jeugd of de verpozing zoe kende jonge mössclkwekers. In de 1 aiertigcr jaren was de heer Boone gedurende 8 jaar gemeenteraads lid. als kandidaat van een eigen partij. Uit de aard der zaak was de belangstelling groot en de burge meester van St. Philipsland, de heer L. J. de Jonge, Bruinissenaar van geboorte, hield in intieme kring een van waardering getuigende toespraak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2