Parlement moet voortaan landsbelang stellen boven partijbelang DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Tunesië wil samen werken met E.E.G." De clementie voor Algerijnen HEVIGE SNEEUWVAL IN FRANKRIJK EN DUITSLAND VIERHONDERD BRAZILIAANSE KINDEREN STIERVEN DOOR DE DROOGTE STAD EN PROVINCIE Nederlandse boer moet zich instellen op mogelijkheden van Euromarkt Het vraagstuk Cyprus VRIJDAG 16 JANUARI 1989 No. 1S40S lid* ZIERIKZEESCHEHNIEOMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succe ,jes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verklaring van DE GAULLE Oud aanbod aan Algerijnen blijft van kracht PARIJS, 15-1. In de Franse Na tionale Vergadering is vandaag een verklaring van p^sident De Gaulle voorgelezen, waarin h(j zegt dat ei- voor Frankrük een grote toekomst is weggelegd atls het parlement het landsbelang boven het partijbelang wil laten gelden. liet herstel van Frankrijk is begonnen - aldus De Gaulle - maar om het tot een suc ces te maken, moeten er op veler lei gebied wijzigingen worden aan gebracht. Hij noemde Algerië (waar „paci ficatie en hervorming onmisbare voorwaarden zijn voor een poli tieke oplossing"), Frankrijks rol in de wereldaangelegenheden, de vor ming van een „Franse gemeen schap", modernisering van de de fensie, het terrein van financiën en economie en de vooruitgang op so ciaal, cultureel en wetenschappe lijk gebied. Regeringsverklaring Premier Debré legde vervolgens een regeringsverklaring af, waarin hij met vuur opriep tot liefde voor de nationale zaak. Hij zei dat de Algerijnse kwestie voorrang zal blijven genieten. Het in de herfst van vorig jaar door generaal De Gaulle aan de Algerijnse opstan delingen gedane aanbod, is volgens Debré de enige weg om tot een staking van de vijandelijkheden te komen. (De Gaulle heeft toen ver tegenwoordigers van de opstande lingenregering vrijgeleide naar Pa rijs aangeboden, voor een bespre king over het herstel van de vrede. Dit aanbod is door de opstande lingen afgewezen). BOURGUIBA: TUNIS, 15-1. President Bourgui- ba van Tunesië hesft in een radio- red© verklaard: „Wij zijn bereid tot samenwerking met alle landen en ook bereid tot het aanknopen van banden met de Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.). Wij weten, dat samenwerking binnen een Arabische gemeenschappelijke markt niet vruchtdragend kan zijn, aangezien zij niet in overeenstem ming zou zijn met onze nationale belangen en behoeften Wij moeten naar samenwerking streven met de Verenigde Staten of met Europa, dat wil zeggen met landen, die in staat zijn onze economische positie te consolideren en te ontwikkelen". PARIJS, 15-1. De Franse minis ter van justitie, Michelet, heeft in een vraaggesprek met het conser vatieve blad „Le Figaro" verklaard, dat het vonnis van 182 ter dood veroordeelden zou worden gewij zigd in levenslange gevangenisstraf ingevolge de clementie-maatrege- len van de nieuwe Franse regering. Onder de ter dood veroordeelden bevindt zich een Duitser. Over vrijlating van ca. 7000 per sonen die in kampen in Algerië worden vastgehouden zei de minis ter dat dit ongeveer een derde was van het totaal aantal aangehouden personen in deze kampen. Schiphol zat werkelijk „potdicht" SCHIPHOL, 15-1. De wachtkamer Europa van het stationsgebouw op Schiphol krioelde van de mensen Er vertrok donderdagmiddag geen vliegtuig van Schiphol wegens zeer dichte mist en geen toestel uit Europa (zelfs de Finnair week uit naar Londen) of van de continen ten kon binnenkomen. Voor alle luchtvaartmaatschappijen waren de weersomstandigheden beneden de limieten: het zicht horizontaal 300 meter en na 6 uur donderdagavond nog maar 200 meter. Zo gering dus, dat zelfs van starten geen sprake kon zijn. De regering is niet voornemens de opstandelingen een nieuw voor stel te doen. Het oude aanbod is nog steeds van kracht. Samenwerking met het Westen Frankrijk is zich volledig be wust van zijn plichten als lid van de Atlantische gemeenschap. In samenwerking ligt de kracht van het Westen. De regering wijst niet zonder meer een vergroting van de zóne van vrije handel af, maar kan niet terugkomen van de garanties die door de partners van de gemeen schappelijke markt zijn aanvaard De regering acht het gewenst, dat er regelmatig door de staats hoofden van Frankrijk en de Duit se Bondsrepubliek van gedachten wordt gewisseld. De Europese landen - aldus, de premier - moeten met het oog op het gemeenschappelijke gevaar, hun ruzies staken. Noodtoestand ten oosten van Parijs PARIJS, 15-1. Parijs ligt dik on der sneeuw ligt. Het water in de reeds buiten hun oevers tredende stromen in oost-Frankrijk stijgt nog steeds. Bij Bray, ten oosten van Parijs, heeft de „Kleine Seine", die door toevloed van smeltwater was gewassen, een meer van vijftien km. lang en vijf km. breed doen ont staan. De boeren in de omgeving huizen in de bovenkamers. Een hef- schrcefvltagtuig laat voedselvoor raden neer. In het gebied van de Moezel in oost-Frankrijk is het sneeuwen op gehouden maar men vreest voor overstromingen als er een snelle dooi mocht invallen. BONN. Hevige sneeuwval heeft vertraging van het begin der voor genomen besprekingen over de handel tussen west-Duitsland er Tsjechoslowakije veroorzaakt. De Tsjechische delegatie, die per autc naar Bonn kwam, was in bergach tig gebied door sneeuw opgehou den. Eind vorig jaar liep een han delsovereenkomst tussen beide lan den af. Het vliegveld van München ir zuid-Duitsland is wegens hevige sneeuval gesloten. In hoger gelegen delen van' Beieren lag dertig cen timeter sneeuw In noord-Duitsland1 blijft het ir het algemeen flink vriezen. If Hannover was het twintig graden Celsius onder nul. 's-GRAVENHAGE. Vijftien mi nuten speeches, een inleidend woord van de partijvoorzitter en een slotwoord door de lijsttrekker der K.V.P. vormen met een discus sie in vijf groepen het programma van de D-dag der K.V.P. op zater dag 24 januari a.s. in het Groot handelsgebouw te Rotterdam. Plattelanders hopen zich op in grote stad RIO DE JANEIRO, 15-1. Onge veer vierhonderd kinderen zijn de vorige week in Fortaleza, de hoofd stad van de Braziliaanse provincie Caera gestorven, zo wordt uit Rio de Janeiro vernomen. Door een voortdurende droogte heerst er in de streek hongersnood. Het meren deel van de kinderen is gestorven aan dysenterie tengevolge van on dervoeding. Nog steeds komen in de stad vluchtelingen uit de omgeving aan die hopen er voedsel te vinden. Ne genduizend vluchtelingen zijn on dergebracht in gelegenheden die normaliter hoogstens zeshonderd personen zouden kunnen herber gen. Het stadsbestuur heeft de re gering om voedselzendingen en ver sterkingen gevraagd uit vrees dal de vluchtelingen tot plundering zul- len overgaan. 's-GRAVENHAGE. Onder auspi ciën van de Koninklijke Neder- landsche Reedersvereeniging zal or zaterdagmiddag a.s in de Ahoyha.' te Rotterdam een feestprogramma ter gelegenheid van de zestiende verjaardag van H.KH. prinses Margriet, petekind van de koop vaardij, worden uitgevoerd. President de Gaulle heeft van daag het parlement meegedeeld dat de pacificatie van Algerië een van de onmisbare voorwaarden i; voor een politieke oplossing in dat gebied en een van de elementen waarvan het herstel van Frankrijk afhankelijk is. Water westelijk deel Oosterschelde geschikt voor oestercultuur Proeven in het Veersegat zijn verantwoord] 's-GRAVENHAGE, 15-1. - In de Memorie van Antwoord by de landbouwbegroting 1959 aan de Eerste Kamer, deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening a.i., ir. C. Staf, mede dat de inleidende laboratorium- fase van de ocsterproeven een vlot verloop hebben gehad. Enerzijds is aangetoond, dat het water in het westelijk deel van de Oosterschelde eer meer dan min der geschikt oestervoedsel bevat dan dat in het oostelijk deel, waar de oestercultuur thans is geconcen treerd. Anderzijds is gebleken, dat oesterlarven zich binnen het labo ratorium laten opkweken, waar door een zeer veel hoger percen tage van de larven als oesterbroed kan worden opgevangen dan ooit in de natuur het geval is. De tijd is rijp om tot semi-tech- nlsche uitbouw van het procédé over te gaan. Het doen van proef nemingen op grote schaal, bijvoor beeld in het Veerse Gat, kan der halve althans op biologisch-weten- schappelijke gronden verantwoord worden geacht. De technische proe> ven in het Veerse Gat-project die nen een zodanige omvang te heb ben, dat hetzij extrapolatie naar het grotere Grevelingen-project verantwoord geacht mag worden, hetzij ter plaatse een noemens waardige produktie van oesters kan worden bereikt. De commissie ex artikel 8 van de Deltawet zal op korte termijn een interim-rapport aan de rege ring uitbrengen. In dat rapport zullen ook voorstellen worden op genomen, die ertoe strekken een regeling voor de visserij in het Deltagebied tot stand te brengen. H.K.H. Prinses Margrietdie op 19 januari a.s. haar zestiende verjaar dag hoopt te vieren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het is een dwaas mens dat meent dat allen, die hem toe lachen, z\jn vrienden zijn. BROODPRIJS IETS OMLAAG 's-GRAVENHAGE, 15-1. Het over leg tussen het ministerie van eco nomische zaken en de Nederlandse Bakkerijslichting heeft er toe ge leid, dat de Nederlandse Bakkerij stichting aan haar leden heeft ge adviseerd de prijs voor waterwit brood, volkswitbrood en volks- bruinbrood met ingang van maan dag 19 januari a.s. met één cent per 800 gram te verlagen. Deze ver laging is mogelijk geworden door een daling van de bloemprijs in Ne derland. HAAMSTEDE Wederom autobotsing op de Prov. weg Donderdagmiddag reden weer twee auto's op de nieuwe Prov. weg tussen Haamstede en Serooskerke op elkaar. Toen de vrachtauto van de heer Q. S te Serooskerke ter hoogte van de boerderij van mevr. Kloosterman-de Oude de Stolpweg in wilde draaien, kreeg een hem achteropkomende personenwagen van de heer St. v. d. W. uit Haam stede, dit te laat in de gaten. Hoe wel de heer v. d. W. nog alles deed om een botsing te voorkomen, reed zijn wagen de vrachtauto in de flank aan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van de vracht auto werd een portier afgerukt, ter wijl de personenwagen schade aan de voorzijde opliep. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de mo gelijke schuldvraag. Ir. M. A. Geuze coor kring Schouwen-Daiveland Z.L.M.: Eilandelijke landbouw krijgt weer vertrouwen in de grond In een inleiding voor de alge mene vergaderin, donderdagmid dag in het „Huis van Nassau" te Zierikzee, voor de Kring Schou- wen-Duiveland van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, heeft de Algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze te Poortvliet, met nadruk gewezen op de taak van de Neder landse boer om zich in te stellen op de mogelijkheden van de Euro- markt. „Als zelfstandige onderne mers" - zo richtte ir. Geuze zich tot de zeer vele aanwezigen - .moeten wy niet passief afwachten hoe de ontwikkeling van de Euro- markt zal zijn, maar zelf initia tieven nemen". Ir. Geuze stelde voorts, dat de Nederlandse landbouw zal moeten vechten voor een grotere produk- lieverdeling binnen de Euromarkt. Marktanalyse is van groot belang. Raadzaam is - aldus ir. Geuze - de Euromarkt te veroveren met kwa- liteitsprodukten éh te pogen het orotectionisme van sommige lan den te doorbreken. In het begin van zijn toespraak stelde ir. Geuze aan de orde de enorme wijzigingen welke zich vol trekken in de Europese economi sche structuur. Door de nieuwste energiebronnen is de spreiding van de industrialisatie onbeperkt ge worden, wat tot gevolg heeft dat de landbouw zich in zwaar geïn dustrialiseerde gebieden zal moe ten weten te handhaven. Ir. Geuze wees er op, dat de landbouw over het algemeen in bedrijvige streken goede afzetmogelijkheden heeft. De landbouw is afhankelijk van de ex port en dus kwetsbaar, maar tevens een belangrijke deviezenbron. Structuurpolitiek Wat betreft de structuur van de landbouw in Nederland, meende ir. Geuze dat deze is verouderd, o.m. omdat nog 40.000 km landwegen voor verharding in aanmerking komt, waarbij een evenredige hulp van de overheid nodig zal zijn. Voorts herinnerde de inleider aan de politieke strijd die gevoerd is om te voorkomen dat de resulta ten van structuurverbeteringen te niet zullen worden gedaan. Omdat de Nederlandse landbouw krach tens haar structuur steeds meer af hankelijk is geworden van de ont- I wikkeling op de buitenlandse markten, is het onmogelijk dat de landbouw zichzelf bedruipt. Ir. Geuze herinnerde er verder aan dat het afgelopen jaar voor de landbouw goed is geweest, uitge zonderd voor de noordelijke pro vincies. Wat betreft de zwenking van de minister van garantiebeleid naar een nieuwe inkomenspolitiek, be staat er op dit punt een grote vaag heid, aldus spreker. Ir. Geuze gaf de Zeeuwse bieten telers de raad continue met deze teelt door te gaan en deze niet op onverantwoorde wijze uit te brei den. Het export-tempo van de aardappelen zou naar sprekers me ning de eerste maanden moeten worden opgevoerd. Tenslotte ontwikkelde ir. Geuze bezwaren tegen de landbouwtoe- slagen per hectare, omdat de boer hierdoor direct afhankelijk wordt van de schatkist, waardoor - aldus spreker - een steunkarakter ont staat. Goede oogst in 1958 In zijn openingswoord sprak de kringvoorzitter, de heer A. M. Ge luk, met dankbaarheid over de re sultaten van de oogst van 1958. De heer Geluk achtte het een geluk kige omstandigheid dat het slechte jaar 1957 hierdoor wordt gecom penseerd. De kringvoorzitter wees er verder op, dat de landbouw op Schouwen-Duiveland weer ver trouwen krijgt in de grond. De her- stelbewerkingskosten zijn sterk af lopend. Voor het komende jaar zal er rekening mee gehouden moeten worden, dat de „dure" gewassen op twijfelachtige grond uitgezaaid, niet meer voor vergoeding in aan merking zullen komen. In het algemeen meende de heer Geluk te kunnen constateren, dat de landbouw op Schouwen-Duive land wat betreft de structuur van de grond de moeilijkste jaren ach ter de rug heeft, al blijven er zor gen bestaan over de complexen welke pas door de Herverkaveling onderhanden zijn genomen. Overi gens wordt het eiland, naarmate de definitieve toedeling klaar komt, weer met meer zorg be boerd. De heer Geluk meende ech ter dat het land op Schouwen-Dui veland te laat op wintervoor ge ploegd wordt. Een lange rustpe riode voor de grond is goud waard. De aanleg van blijvend weiland geeft door de inundatie en herver kaveling veel zorg. De opbouw van de veestapel gaat regelmatig door. Voorts wees de kring voorzitter er op dat serieuze pogingen om te geraken tot coöperatieve afzet van aardappelen en gladiolen succes hebben. Spreker vond het noodza kelijk dat de telers meer invloed krijgen en hun krachten bundelen. De gladiolenteelt op het eiland neemt sterk toe. De verwachting is dat deze dit jaar zal vervier voudigen. De grond is geschikt en de kwaliteit van de bollen prima- Van belang is echter dat de telers zich verenigen en de teelthygiëne in acht nemen. Tenslotte wees de heer Geluk op de noodzaak om bij te blijven, vooral nu de landbouw moeilijke tijden doormaakt. Met Idem deed hij een beroep op de ouderen om de jeugd een taak en verantwoor delijkheid te geven. Als de jeugd iets moet doen, dan kan zij het, al dus besloot de heer Geluk. De kringcontributie voor 1959 werd gehandhaafd op 30 cent per hectare. Wegens aftreden van de heer C. J. van Westen te Zierikzee, als hoofdbestuurslid, werd in deze functie met grote meerderheid van stemmen gekozen de heer H. J. van der Zande te Nieuwerkerk. In zijn afscheidswoorden tot de heer Van Westen, bracht de heer Geluk hem dank namens de gehele kring voor hetgeen het scheidende bestuurslid voor de Z.LM. bete kende. „U was voor ons altijd de centrale figuur en een stuwende kracht", aldus de voorzitter. BONN, 14-1. Volgens welingelich te leringen te Bonn heeft de West- duitse regering voorgesteld, dat de Turkse minderheid op Cyprus naar een Grieks eiland in de Egeïsche zee wordt overgebracht. Dit laatste eiland, waarvan de bewoners naar Cyprus zouden gaan, zou dan Turks worden. De Griekse en de Turkse rege ring hebben de goede diensten van de Bondsrepubliek aanvaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1