Russisch diplomatiek offensief Sunil wast stralend wit... Mr. J. F. G. Schlingemann meent dat college van G.S. wat vermoeid wordt Amerika gaat de riem aanhalen BELGISCHE REGERING WIL VAN DE KONGO EEN DEMOCRATIE MAKEN WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast DE GAULLE GEEFT ALGERIJNSE LEIDERS CLEMENTIE STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 15 januari 1939 No. 19497 WEKELIJK. SE WERELDSCHOUW Ook deze week heelt de Sow jet- Unie haar diplomatieke activiteit inzake Duitsland voortgezet. De nota van november over Berlijn heeft in het westen onrust en fel verzet gewekt. Men zeide, dat Mos kou een ultimatum had gesteld, op dat binnen zes maanden de weste lijke troepen west-Berlijn zouden verlaten en dat dit stadsdeel ge neutraliseerd en gedemilitariseerd moest worden. Toen betoogden de Russen, dat zij siechts voorstellen hadden gedaan, waarover te praten zou zijn. En zaterdag hebben zij dat herhaald. In december nu hebben de wes telijke Grote Drie in antwoord op de Russische nota van november betoogd, dat zij de eisen betreffen de Berlijn afwezen, maar wel wil den praten over het gehele Duitse vraagstuk. De Sowjet-Unie stemt daar mee in, en levert bij voorbaat een plan voor een vredesverdrag. Op het eerste oog is het niet zo dwaas eens te denken aan een of ficiële vrede met de Duitsers, zo vele jaren na hun nederlaag van 1945. Maar wat de Russen doen is het nastieven van bevestiging van de status, quo: de erkenning van het bestaan van twee Duitse repu blieken. En nu kan wel niemand iets aan die toestand veranderen, maar de Westduitsers willen niet afzien van het ideaal (of de illusie) om de ze ventien miljoen Oostduitsers te be vrijden van het Sowjet-juk. Van daar dat het Russische voorstel om de twee republieken binnen haar huidige grenzen te erkennen niet door het westen kan worden aan vaard. Beritfnse status Wat Berlijn betreft is door het Kremlin wederom betoogd, dat het in november geen ultimatum heeft gesteld. Het wil onderhandelen. Liefst op basis van de Russische suggesties: west-Berlijn te demili tariseren en te neutraliseren. Maar ook wel op grond van westelijke voorstellen. Daar het wel waar schijnlijk is, dat binnen zes maan den de Russen hun bevoegdheden inzake oost-Berlijn zullen overdra gen aan de Oostduitse regering moet er een regeling worden ge troffen, om de verbindingen van west-Berlijn met de westelijke we reld te regelen. Dat daarover een conferentie komt, is dus waar schijnlijk. Maar wat de erkenning betreft van oost-Duitsland - ook als men daar op „technisch niveau" mee moet praten - zal niets worden bereikt. Ingezonden mededeling ikwil Bolletje' i" WASHINGTON, 14-1. Onder pre- sident Eisenhower's begroting voor 1959/60, die maandag a.s. aan het Congres zal worden voorgesteld, zal de Amerikaanse regering „de riem enigszins aanhalen", echter niet op het gebied van de veilig heid, zo deelden leidende republi keinse Congresleden mede. Wilde voorstellen Er zal ook niets komen van over weging van de andere voorstellen der Russen. Deze willen voor een zacht prijsje de N.A.V.O.-troepen uit west-Duitsland zien vertrekken Dat eigen prijsje is: Russische troepen terugtrekken uit oost- Duitsland. Maar dit zal toch wel nauw blijven aangesloten bij het Sovvjetblok, omdat het een communistische regering houdt. En wat het Kremlin daarvoor dan in ruil vraagt, is niet weinig: de West- duitse Bondsrepubliek los van de Atlantische wereld; de Atlantische troepen weg uit west-Duitsland; een Duits legertje, maar zonder kernwapens, zonder duikboten, zonder rakettenbases enz. met con trole van de vier grote mogendhe den, dus ook van de Sowjet-Unie. Zo zou dus het westen voorname lijk concessies doen. En er zou niet eens tegenover staan, dat de Duitsers herenigd worden, want de twee republieken moeten later trachten een confe deratie te vormen en met elkaar tot eenheid proberen te komen. Daar het communistische regime natuur lijk toch niet met de Bondsrepu bliek tot een akkoord komt over hereniging, kan men deze wel af schrijven. Op die basis kunnen geen zaken worden gedaan. West-Duits land zou moeten worden geneutra liseerd, maar de communistische Oostduitse republiek zou blijven Personenauto reed in op vrachtauto Vier doden te Aardenburg AARDENBURG, 13-1. Te Draai brug in de gemeente Aardenburg is hedenmiddag omstreeks half vijf een personenauto met grote snel heid op een vrachtauto gereden. Drie van de inzittenden van de per sonenauto werden daarbij gedood. De vierde werd in levensgevaarlij ke toestand naar het ziekenhuis in Oostburg vervoerd. Het ongeluk gebeurde op het kruispunt te Draaibrug, waar de weg naar Sluis uitkomt op de weg Aardenburg-Oostburg. De perso nenauto kwam met grote vaart te gen de vrachtauto aan en werd vol komen vernield. Omgekomen blijken te zijn de 28- jarige ds. F. A. Pannekoek uit Gorcum en zijn 25-jarige echtge note. Voorts de 50-jarige heer F. A., een stoffeerder, uit Gorcum. Diens zoon is ernstig gewond ongenomen in het Sint Anthoniusziekenhuis te Oostburg. Hij is inmiddels aan de bekomen verwondingen overleden. De auto werd bestuurd door de heer F. A. Laagste bas LONDEN, 13-1. De 25-jarige Engelsman Tom King, die zegt lager te kunnen zingen dan wie ook ter wereld, zal misschien naar Rusland gaan om hem passende liederen te vinden. Volgens King kan hij een octaaf lager komen dan de Russische bas Tsjaljapin. Hij heeft niet voldoende lie deren die geschikt zijH voor zijn stem. De Sowjet-am- bassade te Londen heeft hem hulp aangeboden bij het zoe ken naar werken met lage noten. Kings muziekleraar, Scheer Pleeth, zei te geloven, dat er vrijwel onbekende Russische liederen zijn, die geschikt zijn voor zijn leer ling. De Russen zullen er in archieven te Moskou naar zoeken. Mgr. H. Chappoulie, de 58-jarige bisschop van Angers, is op het sta tion van Abidjan - Franse Ivoor kust - bij het aan de verkeerde zij de uitstappen van een trein door een op het ernaast gelegen spoor rijdende trein gegrepen en om het leven gekomen. Hij schijnt te heb ben willen uitstappen omdat hij meende in de verkeerde trein te hebben plaats genomen. Verkiezingen in kolonie op komst BRUSSEL, 13-1. De Belgische re gering heeft dinsdag plannen be kend gemaakt om van Belgisch Kongo een democratie te maken, die in staat is over eigen onafhan kelijkheid te beslissen. Er zullen verkiezingen worden gehouden en er zal een parlement in het leven worden geroepen. Tegen het einde van dit jaar zul len in de steden en de meeste plat telandsgebieden plaatselijke verkie zingen worden gehouden. Deze ra den zullen in I960 provinciale ra den kiezen, die op hun beurt het begin van een Kamer van Volks vertegenwoordigers zullen samen stellen. Dit wordt meegedeeld in een ver klaring van de Belgische regering, die minister-president Eyskens in het parlement te Brussel heeft voorgelezen. België is van plan in Kongo een democratie te vestigen die in staat is de soevereine rechten uit te oefenen, aldus de regeringsverkla ring. De verwerkelijking van het eind doel zal zonder ophouden worden nagestreefd met medewerking van alle inwoners van Kongo Het recht van beslissen zal in steeds toene mende mate aan de Kongolezen worden toegekend op steeds ruimer gebied, aldus minister-president Eyskens. Auto onder trein EINDHOVEN, 14-1. Vanmiddag te 12.30 uur is op de overweg met halve afsluitbomen in de Urkho- venseweg, in het stadsdeel Ton- gelre te Eindhoven, de auto van de 52-jarige heer J. Jeuken, leraar aan de u.l.o.-school aan de Le Sage ten Broeklaan, gegrepen door de per sonentrein, die enige minuten te voren van het station Eindhoven naar Venlo was vertrokken. De heer J. was op slag dood. De auto werd zwaar beschadigd. De trein had een vertraging van ongeveer twintig minuten. VREES VOOR MOSSELPARASIET Alle Duitse mosselen moeten uiterlijk half april van voorraad- percelen zijn verwijderd De ramp die in 1950-'51 de Zeeuw se mosselcultuur trof, toen duizen den tonnen mosselen op de perce len stierven door het optreden van de mosselparasiet Mytelicola Intes- tenalis ligt nog vers in het geheu gen. Het grootste deel van de mos selcultuur kon gelukkig naar de Waddenzee worden overgeplaatst, waardoor deze cultuur niet te gron de ging, zoals werd verwacht. Nadien herstelde de cultuur in Zeeland zich enigszins, vooral de laatste jaren ging dit in versneld tempo. De parasieten richten op grote delen van de Zeeuwse stro men geen schade meer aan. Men weet het optreden van de parasiet destijds aan het invoeren van mosselzaad, dat op een bepaald deel van het Duitse Wad was ge vist. De invoer van grote hoeveel heden Duitse mosselen, ter aanvul ling van de voorraden bij de han delaren nu men niet genoeg Hol landse mosselen kan bekomen, heeft echter bij de kwekers onge rustheid gewekt wat betreft het op nieuw optreden van de parasiet, wanneer die opnieuw met de Duit se mosselen mee zou worden inge voerd en zich in de Zeeuwse wate ren zou kunnen vermenigvuldigen. Deze kwekers hebben daarom aan het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen verzocht de invoer van deze mosselen, voor zo ver zij afkomstig zijn van het Duit se Wad, zuidelijk van de Elbemon- ding, te verbieden. Waar het optreden van de para siet in de winter vrijwel niet voor komt, heeft men thans bepaalt, dat bij het einde van het seizoen, eind maart of half april, alle Duitse mosselen van de voorraadpercelen der handelaars moeten zijn verwij derd. Valse muntbiljetten in omloop 's-GRAVENHAGE, 14-1. De 011- derafdeling opsporingsbijstand van de directie politie van het ministe rie van justitie deelt mee, dat er sedert kort valse muntbiljetten van f 2,50 worden uitgegeven. Het aan tal van de tot op heden in beslag genomen valse exemplaren is niet groot. Het falsificaat is een bedrie- gelijke namaak, welke bij nadere beschouwing en bij vergelijking met een echt muntbiljet duidelijk afwij kingen vertoont. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In het Binnen gasthuis te Amsterdam is de lood gieter L. Agtereek overleden aan de verwondingen, die hij op 17 de cember jl. had opgelopen bij een val van 3.5 meter hoogte, toen zijn ladder uitgleed bij werkzaamheden op een terrein aan de Molenwerf 's-GRAVENHAGE. De Ameri kaanse onderminister van defensie, de heer Donald A. Quarles, is op de vliegbasis Ypenburg aangeko men Hij zal in Nederland bespre kingen voeren met minister Staf en andere autoriteiten. BRESKENS. In de haven van Breskens is het negenjarige jonge tje J. Mookhoek verdronken. Het kereltje is bij het spelen langs de kade in het water gevallen, zijn vriendjes kwamen het ongeluk melden, maar men heeft het li chaampje toen niet meer kunnen vinden. Het ongeluk gebeurde bij opkomend tij, zodat men aanneemt dat het jongetje door de stroom is meegevoerd. 's-GRAVENHAGE. Op 9 januari 1959 werd te 's-Gravenhage als 700.000ste rekeninghouder bij de postcheque- en girodienst inge schreven de heer A. S. Spoor te Rotterdam. Op 16 januari 1918, dus bijna 41 jaar geleden, werd de dienst geopend met 4.000 rekening houders. De girodichtheid beloopt thans 1 rekeninghouder op 16 in woners. NIJMEGEN. Te Ressen onder Bemmel bij Nijmegen is de 15-ja- rige G. van Delft bij het afwerpen van hooi, iTit de vijf meter hoge zolder op de deel gevallen. Toen men de jongeman vond, bleek hij reeds te zijn overleden. DOETINCHEM. De 51-jarige fa brikant L. M. Vaas uit Zwolle is op de Varsseveldseweg in Doetin- chem met zijn auto geslipt en om het leven gekomen. Zijn wagen kwam op het linker weggedeelte terecht en schoot onder een passe rende Duitse trailer, hoewel de chauffeur hiervan alle mogelijke moeite deed om hem te ontwijken. De heer Vaas was nagenoeg op slag dood. Ingezonden mededeling Hier is met Sunil gewassen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet.blijft alles veel langer nieuw, ook de wasmachine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND Kritiek op gering bouwvolume en vrees voor werkloosheid MIDDELBURG, 13-1. Tydens de voortzetting van de tweede gewone zitting van de Provinciale Staten va^r Zeeland, heeft vandaag de fractievoorzitter der V.V.D., mr. J. F. G. Schlingemann, zich afge vraagd of het team van Gedepu teerden niet vermoeid wordt. Vele aanwtyzingen zijn hiervoor, onder meer het instellen van een com missie van bestand ln de plaats van enkele jaren geleden ingestelde contactcommissie. Voor deze com missie van bestand heeft men een reglement ontworpen en de heer Schlingemann vroeg zich af of dit een dwang inhield om zelf tot ac tiviteiten te komen. Als verdere aanwijzingen voor de vermoeidheid van het college noemde hij het voorstel van de sub sidie van het witgele kruis. Het college heeft hierbij tot viermaal toe een strafschop gemist, doordat het tot viermaal toe met nieuwe voorstellen moest komen en het voorstel terug moest nemen. De verenkwestie Door de verenkwestie is sterk de indruk gewekt, dat in de boezem van Gedeputeerde Staten onenig heid bestaat over de gevolgde en nog te volgen weg. En het is duide lijk geworden, dat de eenheid heeft ontbroken in deze zo belangrijke verenkwestie. Ten aanzien van de geringe bouwvolume in Zeeland, vroeg hij zich af of Gedeputeerde Staten wel op alle terreinen werkzaam zijn ge weest en of men wel krachtig in Den Haag heeft beklemtoond, dat 20 procent van de Zeeuwse landar beiders in krotten woont. Kritiek oefende hij uit op dë grote vorm van de P.B.D. P.v.d.A.-krltlek De fractievoorzitter van de Par tij van de Arbeid de heer L. P. van Oorschot, verweet gedeputeerden de wijze waarop ir. G. P. M. Di- kötter (KVP) op een vorig jaar te Hulst gehouden vergadering van de K.V.P. Statenkring zich had uitge laten over de verhoging der veer- tarieven. De heer van Oorschot laakte de wijze waarop dit lid van Gedeputeerde Staten zich aan de verantwoordelijkheid van het col lege van Gedeputeerde Staten heeft trachten te onttrekken. Deze spreker was voorts veront rust over het aantal van 5000 werklozen in Zeeland. Hij drong aan op h'et scheppen van meer werkgelegenheid. De heer van Oor schot deelde mede, dat de Konink lijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen, bereid zou zijn belang rijke bedragen te investeren voor het zg. Sloeplan. Hij drong aan op een zo spoedig mogelijke verwe zenlijking van dit plan, te meer omdat door het Sloeplan de bouw van supertankers verwezenlijkt kon worden. Katholieke stem De fractievoorzitter van de K.V. P., de heer P. V. M. Verkauteren, sprak ook over industrievorming, de geringe toewijzing van bouw volume, waardoor het platteland dreigt te ontvolken, en de steeds toenemende werkeloosheid. Werk kon volgens spreker gevonden wor den in de verbetering van de zwak ke plaatsen in de zeewering, egali satie van gronden in achter deze zeewering gelegen polders en op voering van de bouwnijverheid wanneer de regering een extra toe wijzing van het bouwvolume be schikbaar zou stellen. De fractievoorzitter van de C.H. U., de heer A. S. Stemerding, on derschreef de wenselijkheid om te komen tot een industrieuitbreiding, doch zag dan graag een klimaats verbetering tot stand gebracht, o.a. door verlaging van bv. elektrici teitstarieven. Prins Bernhard brengt uitgebreid bezoek aan Brazilië RIO DE JANEIRO, 14-1. Tijdens zijn reis naar enkele Latijns-Ame rikaanse landen die op 2-februari begint, zal Zijne Koninklijke Hoog heid de Prins der Nederlanden op 13 februari ook Brazilië bezoeken. Uit Rio de Janeiro is vernomen, dat het Braziliaanse bezoek zal be ginnen in de staten Panama en Sao Paolo, waar de prins kolonies van Nederlandse emigranten zal bezoe ken. Hij zal daarna bezoeken bren gen aan Rio de Janeiro en Belo Ho rizon te, de hoofdplaats van de staat Minas Gerais. Prins Bernhard zal zich ook op de hoogte stellen van de ontwikkeling in de in aan bouw zijnde nieuwe hoofdstad Bra silia op het centrale plateau van Brazilië. Tijdens zijn bezoek aan Rio de Janeiro zal de Braziliaanse minis ter van buitenlandse zaken de prins een banket aanbieden. De buitenlandse reis van Prins Bernhad zal vier weken duren. Doodvonnissen worden ingetrokken PARIJS, 13-1. De Franse rege- ring heeft dinsdagavond maatrege len inzake clementie voor Algerijn se nationalistische leiders bekend gemaakt. Na een bijeenkomst van het ka binet onder leiding van president de Gaulle werd medegedeeld dat Messali Hadj, leider van de Alge rijnse Nationale Beweging, die thans op het eiland Belle lie in ballingschap leeft, zich vrij ln het Franse moederland zal kunnen be wegen. Andere Algerijnse nationalisten, onder wie Ben Bella, leider van het Nationale Bevrijdingsfront, die zich in Parijs in arrest bevindt, zul len naar ^versterkte gebieden" worden overgebracht. Verder wij zigde president de Gaulle alle doodvonnissen in levenslange dwangarbeid. De minister van voorlichting, Ro ger Frey, deelde mede, dat het ka binet verder besloten had 7000 per sonen die in Algerië werden aan gehouden, vrij te laten. ZIERIKZEE Propaganda-avond D.E.L. De plaatselijke commissie te Zie- rikzee van het Algemeen Sociaal Fonds ter bevordering van de volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten" organiseerde dinsdag in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw een propaganda-avond. De bijeen komst werd geopend met het ge zamenlijk zingen van Psalm 150 en het lezen van Psalm 46 en gebed door de voorzitter, de heer J. bij de Vaate. In zijn openingswoord her innerde de voorzitter aan de doel stelling van D.E.L.hulp brengen daar waar nood is. Het hoofdbestuurslid, de heer W. C. van Beek uit Utrecht bracht dank aan de plaatselijke commissie voor het organiseren van deze fa milie-avond en deelde mee dat D. E.L. in het afgelopen jaar in 3.200 gevallen hulp heeft geboden, tot een bedrag van f 400.000. Voorts herinnerde het hoofdbestuurslid aan het 50-jarig bestaan van het Chr. Nat. Vakverbond dat dit jaar zal plaats vinden, waarbij tevens het 40-jarig bestaan van D.E.L. herdacht zal worden. Het hoofdbe stuur hoopt dat het mogelijk zal zijn te komen tot de stichting van een eigen rusthuis, waaraan grote behoefte bestaat. De mandoline-vereniging „Schel- deklanken" verzorgde verder een groot deel van de avond met een opgewekt programma van vrolijke muziek. Vertoond werd voorts de film „Vechten en Dienen" over een meisje dat na een langdurig ziek bed besluit verpleegster te worden. Tevens werd een grote verloting gehouden, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld door de middenstand. 's-GRAVENHAGE. De Koningin en de Prins zullen op 20 en 21 janu ari a.s. in Huis ten Bosch te 's-Gra venhage de jaarlijkse diners geven voor het corps diplomatique.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 4