«RACIAL slank .worden hoekje Sensationele Balans Opruiming fa. A. L.v. Geesbergen 'CS©Nu kunt U gemakkelijk weer Herenjassen van 108,75 nu voor 19,75 oiwcd testo uit londen, de go jarige smeereur van £tv vlooi ew- rue ore r, heeft een ze stoep op het puölie k moeten doen om hem aan •acteurs' te hei pen. hu ml een gulden per stuk set bled/ romen er geen n/euwe acteurs dan fs ho gedwongen het theater t£ 5 ook in frank r'jk komt een weT waarb'j alle punt'ge uitsteeksels aan auto's verboden zullen zun leden van het amerikaanse leger hessen in -de uskap van groenl and een tunnel geboord van 3so meter lengte. met behulp van de tunnel wil men nagaan hoe de manschappen zich houden onder permanente diepvries-omstandigheden rusland's succesvolle lancering van een ma an raket. dle tenslotte een zonraket werd LAND- EN TUINBOUW Agrarisch congres van de P.v.d.A. AMSTERDAM, 14-1. Op woens dagmiddag 21 januari a.s. begint in Gouda het 13e agrarische congres van de P.v.d.A., dat twee dagen zal duren. Om half twee zal de partij voorzitter Evert Vermeer het con gres openen, waarna het lid van de Tweede Kamer C. Egas een inlei ding zal houden over „Meerjaren plan en structuurpolitiek in ver band met het actuele landbouwbe leid". Donderdagochtend 22 januari om half tien spreekt oud-minister J. G. Suurhoff een rede uit over „De so ciale politiek en het platteland". Het programma vermeldt voorts een toespraak door dr. A. Vonde ling, die 's middags het woord zal krijgen. Scheepvaartberichten Bloemfontein, 14 te Antwerpen. Kelletia (t.), pass. 14 Kaap Bour- garoni naar Aden. Kenia (t.), pass. 14 Tobago naar Accra. Langkoeas, 13 van Port Swetten- ham naar Singapore. Lemsterkerk, 13 te Suez. Soestdijk, 15 te New York. Op 7 januari j.l. overleed, zacht en kalm, onze ge liefde zuster, schoonzuster en tante WILLELMINA SCHOONAARD— STRAAIJER in de ouderdom van ruim 83 jaar. Scharendijke: J. BEZUIJEN-STRAAIJER J. BEZUIJEN Ellemeet: W. STRAAIJER J. STRAAIJER-DE WITTE Dreischor: Wed. J. STRAAIJER- DE JONGE Scharendijke, 13 januari '59 Voor uw belangstelling, be toond bij de ziekte en na het overlijden van mijn innig ge liefde vrouw JOPPA BLOM geboren Anson zeg ik u hartelijk dank. C. BLOM Noordgouwe, januari 1959 Voor uw belangstelling, be toond bij de ziekte en na het overlijden van onze innig ge liefde zuster, schoonzuster en tante JOPPA BLOM geboren Anson zeggen wij u hartelijk dank. Fam. ANSON Noordgouwe, januari 1959 Autorijschool Garage GEBR. DE JONGE telefoon 2844, Zierikzee E kend en Gediplomeerd F. N. O. P. Grote vorderingen in de pharmaceu- tlache wetenschap! Slank worden is nu geen probleem meer. Gracial werkt zeker, doordat het de oor zaak van Uw dikte kan bestrijden. Door het veilige: carboxy - methyl - cellulose kan ledereen Gracial i gebruiken en er baat bij vinden. I ATTENTIE: Drink L tijdens uw kuur met I Gracial zo weinig mogelijk. Reeds na het eerste flesje zult U zich prettiger voelen en reeds frappante resul taten zien. Tob niet langer I Haal Graolal! Word weer slank per doosje f 1.98 Vermsgorlngs dragees bij Uw apotheker en drogist Adverteren is verkopen Nette huishoudster gevraagd. Midd. leeft., arb. st. bij man alleen in Z.-Beveland. P.G. Brieven onder no. 1009 a/h bureau van dit blad. Gevraagd per 1 maart a.s. bekwame LANDARBEIDER op gemengd bedrijf. Woning beschikbaar. Wed. M. Rijk, Vlakeweg 1, Kruinigen (post Hansweert). Telefoon 525. SUCCESJES 1-4 regels f 1,Elke regel meer f 0,15 per mm. Brieven onder letter of no. f 1.20. Te koop: Kalfvaars, datum K.I. 29-4-'58 Th. Verheul, Noordgouwe Personeel gevraagd: Net meisje voor halve dagen. Banketbakkerij Toon Hage, Poststraat, Zierikzee. Diversen: Onze specialiteit is o.a. het fijne rozijnenbrood. Voedzaam, smakelijk, vitaminerijk. Toon Hage, uw rozijnenbroodbakker Zierikzee. Steeds kersvers, zo uit de oven, boterbiesjes, zandkoek jes, botermoppen, vanilleba- tons, kattctongen, cocoskoek- jes en vele andere soorten. Toon Hage, uw banketbakker, Zierikzee. Gevonden: Herenpolshorloge. Tegen ge maakte onkosten terug te be komen bij: A. M. v. d. Maas, Scharendijke. Heden donderdag 15 januari starten wij met onze niet te overtreffen Balans-Opruiming Al onze damesconfectie, zoals mantels, japonnen, jersey pakjes, deux piéces en regenmantels nu voor de helft van de prijs B.v. een mantel van 75,75 voor 37,75 nog enkele mantels nu voor 14,95 mantelpakje van 89,50 nu 44,75 deux piéces van 28,50 nu 4,95 nog enkele japonnen nu voor 1,95 Ook In de Herenconfectie, prijzen, die versteld zullen doen staan Voor de kinderen alle jasjes en mantels tegen de helft van de prijs B.v. een meisjesmantel van 45,25 nu 22,50 Verder brengen wij een keur van textiel- goederen, het allerbeste tegen de laagste prijzen, o.a. Al onze FAVORITA JASSCHORTEN nu voor 6,95 JERSEY DAMES- HEREN- en KINDER KLEDING nu met 30 pCt korting Al onze stoffen ruimen wij op met 40 pCt korting COUPONS tegen ongeloofelijk lage prijzen WOLLEN DEKENS 2 persoons nu voor 18,95 SJAALS, HAND SCHOENEN, WANTEN en GLACÉ'S nu met 35 pCt korting Doet nu uw voordeel 1 Nieuwerkerk, telefoon 316 ZIERIKZEE Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond Causerie over: „Goede verzorging en goede kleding" Voor de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen werd woensdagavond in het „Huis van Nassau" een lezing gehouden over het onderwerp: „Goede verzorging en goede kle ding", door mevr. P. van Westen- Flohil uit Capelle bij Zierikzee. In haar uitvoerig betoog bena drukte mevr. v. Westen, dat de kleding moet passen bij de per soonlijkheid, de leeftijd en de om geving. Kleding moeten wij zien als een prettige noodzakelijkheid en aanpassen bij eigen ontwikkeling en leefwijze. De bedoeling is dat er dus harmonie bestaat tussen per soonlijkheid en de wijze van kle den. Belangrijk is ook de manier waarop de vrouw zich presenteert. Goede voeding, slaap, rust, ont spanning en gymnastiek zijn de voorwaarden voor een goed uiter lijk. Ook de plattelandsvrouwen die nen zich regelmatig te bezinnen op de samenstelling van de maaltij den voor het gezin. De voeding dient aangepast te worden aan de leeftijd. Regelmatige verzorging van han den, nagels, tanden en haar mag niet verwaarloosd worden. Vervolgens behandelde mevr. v. Westen de steungevende kleding, kousen, onderkleding en schoeisel, terwijl na de pauze aan de orde kwamen: ochtendkleding, stof f en kennis, sieraden, accessoires, het kopen van kleding en kleedgeld. Voorts deelde spreekster mede dat de cursus leerbewerking eind januari zal starten, o.l.v. de heer Nijhuis, in de Beatrixschool. Deze goed bezochte en leerzame avond stond o.l.v. de presidente mevr. Goemans-van Langeraad. In haar openingswoord verwel komde zij enige dames van de Z. P.M. en deelde zij mede dat er voor een niet-leerplichtig meisje van het eiland, in de leeftijd van 14 tot 16 jaar, gelegenheid bestaat deel te nemen aan een cursus van het vor mingscentrum te Noordwijkerhout, welke negen weken zal duren. KERKNIEUWS De Anglicanen en de vrouwelijke predikanten LONDEN, 14-1. De Anglicaanse kanunnik J. Brierley uit Lichfield in Staffordshire heeft namens een groot aantal priesters er bij de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, op aangedrongen stappen te doen om duidelijk te maken dat de Engelse Kerk niet kan instemmen met een kortelings in Zweden ge nomen besluit om vrouwen tot het ambt toe te laten. Het Zweedse be- ZIERIKZEE Causerie over stadshistorie -op NCVB-vergadering Afdeling telt thans 201 leden BROUWERSHAVEN Echtpaar Boesman sprak voor Plattelandsvrouwen Interessante belevenissen aan boord van een ballon Voor de afd. Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen werd een interessante avond verzorgd door het bekende ballon- vaardersechtpaar Boesman. Van de vier dames ter wereld welke een ballonvaartbrevet hebben is mevr. Nini Boesman de enige Neder landse. De heer Boesman vertelde op hu moristische wijze over opstijgingen in binnen- en buitenland. Mevr. Boesman boeide haar gehoor intens door te vertellen over de grote stilte welke men aan boord van een ballon beleeft. Wind voelt men niet omdat de ballon dezelfde snelheid heeft als de luchtstroom. Tot op 2000 m. zijn de geluiden van de aarde nog te horen, op 300 m. is er nog contact met aardbewoners. Op grote hoogte krijgt men door de on voorstelbare stilte vaak edele ge voelens en met gaat er toe over tot elkaar te fluisteren. Interessant was de uiteenzetting over hoe te werk wordt gegaan bij het landen. Vervolgens vertelde mevr. Boesman over een opstijging te Athene waar bij 500.000 mensen aanwezig waren. Bij een wedstrijd tussen man en vrouw kon de heer Boesman het niet nalaten over Zierikzee te vlie gen, de stad waar hij de h.b.s. be zocht. „Aan deze stad heeft mijn man zijn hart verpand", aldus me vrouw Boesman. Vervolgens gaf zij een beschrijving van de kabelvaar ten met inlanders in Suriname bij het koninklijk bezoek in 1955. De heer C. Bijkerke vertoonde hierna twee fraaie films over de ballonvaart. De heer Boesman be antwoordde tot slot een aantal vra gen n.a.v. de causerie. Enige fraaie boekwerken werden hiervoor als prijzen verstrekt. Deze zeer interessante bijeen komst stond o.l.v. de presidente, mevr. Jansen-Glas en werd o.m. bijgewoond door burgemeester van Leeuwen en echtgenote. Ingekomen was een dankschrijven van drie ge repatrieerde kinderen uit Indonesië voor het ontvangen kerstpakket. De afdeling Brouwershaven ziet terug op een geslaagde avond en zag hiermee haar initiatief beloond. De afd. Zierikzee der N.C.V.B. kwam woensdagavond in jaarver gadering bijeen. Wegens ziekte van de vice-presidente, had de penning- meesteresse, mevr. den Boer-de Ruijter de leiding. Gezongen werd Ps. 89 8, waarna mevr. den Boer voorging in gebed, Matth. 6 5-18 las en een korte meditatie hield over het gebed. Hierna deed zij enige mededelingen en richtte wel komstwoorden tot de aanwezigen en tot de spreker, de heer P. van Be veren uit Zierikzee. De secretaresse, zr. M, Dekker, las het jaarverslag over 1958, waar uit o.m. bleek, dat 1 lid door de dood is weggenomen in die periode. Thans bedraagt het ledental 201. Mevr. den Boer las het financieel jaarverslag over 1958, welk boek jaar-sluit met een batig saldo van f 18,65. In de pauze, die hierna volgde, werd gekozen in de vacature-mej. A. H. J. de Wit, mevrouw M. W. Vermaat-Verdoorn, die deze benoe ming aannam. Daar geen candida- ten van Hervormde zijde waren ge steld, kon in de vacature voor pre sidente nog niet worden voorzien. Vervolgens verkreeg de heer van Be veren het woord, die een cau serie hield over „Middeleeuws Zie rikzee". Spr. vertelde over het ont staan van Zierikzee en liet uitvoe rig de geschiedenis van de stad de revue passeren, stond stil bij de re geringsvorm, het verkrijgen der stadsrechten, het ontstaan van het gildewezen, de poorterboeken, de handel, die steeds uitbreidde en moest in verband met de tijd ein digen in de 14e eeuw, toen Zierikzee zijn hoogste toppunt had bereikt. Spr. wilde een gezond chauvinisme bevorderen, vooral ook bij de jeugd oök al in verband met gevaren, die het Deltaplan met" zich meebrengt in dit opzicht. Verschillende ge stelde vragen werden door de heer van Beveren beantwoord. Mevrouw den Boer dankte de spreker voor zijn onderwerp en bood hem sigaren aan. Zij deelde mede, dat deze avond drie nieuwe leden waren toegetreden, en wees op de Vrouwenwereldsgebedsdag op 13 februari a.s. in de zaal van het Leger des Heils. In de eerstvolgende N.C.V.B.- vergadering op 18 febr. hoopt de heer J. C. Spaans, hoofd chr. u.l.o.. school te spreken over: „Beroeps^ keuze van onze kinderen en wat wij daaraan kunnen doen". Na het gemeenschappelijk zingen van de Avondzang eindigde mevr. den Boer met dankzegging. In 1958 kwamen meer mensen Nederland kinnen dan er emigreerden Cijfers voor 1959 zullen gunstiger liggen 's-GRAVENHAGE, 15-1. Mr. ir. B. E. Haveman, voorzitter van het Emigratiebestuur, heeft in zijn nieuwjaarsrede geconstateerd, dat naar zijn schatting in het jaar 1958 12.000 meer mensen naar Neder land kwamen dan er emigreerden.' Hij verwacht wel, dat voor het lo pende jaar dit cijfer veel gunstiger zal liggen. „Als taakstelling voor de emi gratie-inspanning - wij rekenen nu eenmaal niet gaarne per jaar, aldus ir. Haveman - kan men aannemen voor de periode van 1958 tot en met 1967 een emigratie van 300.000 personen. In de jaren '48-'57 ver trokken uit ons land 300.000 per sonen, doch dit was geen netto- emigratie. Die bedroeg in die pe riode slechts 191.512 personen. Dc belangrijkste oorzaak van deze teruggang was de terugkeer naar Nederland van de landgenoten uit Indonesië. In 1958 werd hier door geen emigratie bereikt, doch juist een immigratie. Ir. Haveman noemde het een schrale troost te weten, dat zonder de georgani seerde emigratie het immigratie overschot 23.000 hoger zou zijn ge weest. Het zoeken naar oorzaken van deze vermindering leverde het merkwaardige verschijnsel op, dat de emigratie naar Australië, Bra zilië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Rhodesia juist toenam, maar dat daartegenover stond dat die naar Canada en de V.S. in zo sterke mate afnam, dat een verschil van circa 7.000 optrad. In de loop van 1959 zullen 30.000 man, die zijn ingedeeld bij mobili sabele onderdelen, worden opge roepen voor herhalingsoefeningen. Tot de eenheden, die zullen wor den geoefend, behoort de 3e divi sie, die volgens het legerplan-1960 zodanig zal worden gereorgani seerd, dat hieruit drie gcvechts troelen zullen ontstaan, bestemd als rcservestrljdkrachtcn. Het thans bij deze divisie ingedeelde dienstplichtige personeel zal wor den afgelost door personeel van jongere lichtingen. Dc gemiddoldo tijdsduur van de oefeningen voor ieder onderdeel is vier weken. sluit betekent dat Zweedse vrou welijke predikanten in theorie diensten in Anglicaanse kerken leiden ofschoon de Anglicanen geen vrouwelijke bedienaren kennen. SPORT VOLLEYBAL Seriewedstrijden te Nieuwerkerk In de gymnastiekzaal te Nieu werkerk werden op maandag 12 januari de seriewedstrijden gehou den. Deelnemende verenigingen waren de volleybalclubs van Brui- nisse, Dreischor, Herverkaveling, MEVO en Nieuwerkerk. Iedere wedstrijd bestond uit drie sets van 15 punten. De uitslagen van de verschillende wedstrijden waren: Herverkaveling-Dreischor: 15-2; 15-2; 11-15. Bruinisse-Nieuwerkerk: 9-15; 7- 15; 16-14. MEVO-Herverkaveling: 5-15; 10- 15; 14-16. Dreischor-Bruinisse: 9-15; 15-10; 4-15. Nieuwerkerk-Herverkaveling: 15- 12; 9-15 en 15-12. Deze laatste wedstrijd, de finale, leverde een mooie strijd op tussen genoemde ploegen en waarin de derde set de beslissing bracht in het voordeel van de gastheren. De einduitslag was: 1 Nieuwer kerk; 2 Herverkaveling; 3 MEVO; 4 Bruinisse; 5 Dreischor. Daar hiervoor veel animo bestond ,bij de deelnemende verenigingen werd besloten een aanvang te ma ken met het spelen van een volle dige volleybal-competitie. Officiële publikatie RIJKSSTUDIETOELAGEN De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een zeer goede studie- aanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen .of reeds aangevangen studie te betalen en die gedurende de cursus 1959/1960 voor een rijksstudietoelage ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich vóór 1 februari 1959 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aangevraagd voor: 1. Nederlandse universiteiten en hogescholen. Diegenen, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs studeren dienen hun aanvragen in te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de administratie van de universiteit of hogeschool verkrijgbaar is. Op grond van het door de universiteit of hogeschool uit te brengen advies zal worden beslist of deze toelage de vorm van een gift of renteloos voorschot zal dragen. Diegenen, die voornemens zijn met ingang van 1 september 1959 voor het eerst een universiteit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s. of gymnasium hebben afgelegd, moeten hun aanvragen even eens vóór 1 februari 1959 indienen. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. (Zij, die een toelage wensen voor de studie aan de Landbouwhoge school te Wageningen, kunnen terzake inlichtingen inwinnen bij de directeur van het landbouwonderwijs van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, le van den Boschstraat nr. 4, 's-Gravenhage). 2 Erkende inrichtingen voor: voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, uitgebreid en middelbaar technisch ondenvijs, uitgebreid lager en middelbaar nijverheidsonderwijs, scholen voor maatschappelijk werk erkende opleidingen voor middelbare akten en het Centraal instituut voor opleiding van sportleiders. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot en dienen later te worden terugbetaald. Voor het volgen van de driejarige vooropleiding voor lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen worden verleend, die niet behoeven te worden terugbetaald. Deze toelagen bedragen maximaal f 400, Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde inrichtingen van onderwijs, ulo-scholen en de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. 3. Rijks-,; gemeentelijke of aangewezen bijzondere inrichtingen tot opleiding van onderwijzers(essen) en gesubsidieerde of aangewezen opleidingen voor kleuterleidsters. Deze toelagen bedragen maximaal f 300,per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan, bestaat de mogelijkheid een grotere toelage te ontvangen. Opge merkt wordt dat de helft van deze toelage later moet worden terug betaald, met dien verstande, dat op zijn minst f 300,als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweekschool of opleidingsschool voor kleuterleidsters zijn, dienen hun aanvraag in te zenden door middel van een staat van inlichtingen, die bij deze scholen verkrijg baar, is. De overige gegadigden kunnen een aanvraagformulier ver krijgen bij alle h.b.s.-en, gymnasia, lycea, ulo-scholen en bij de af deling Rijksstudietoelagen van het ministerie. Aan diegenen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar/ lerares aan een erkende school voor voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs, de opleiding voor onder wijzer of als maatschappelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij, die als onderwijzer(es) of kleuterleidster gaan werken, kan na ieder jaar dienst 20 van de totale schuld worden kwijtgescholden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2