Demilitarisering en neutralisering van Duitsland „oefening in nutteloosheid" DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDE VAN EISENHOWER DONDERDAG 15 JANUARI 1959 No. 18497 115e jaargang ZIERIKZEESCBEMN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succf -jes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Duitsers kunnen niet meer agressief worden WASHINGTON, 15-1. President Eisenhower heeft woensdag het „een oefening in nutteloosheid" ge noemd om te trachten een volk, zo sterk, zo belangrijk en zo krachtig als het Duitse te demilitariseren en neutraliseren, gelijk de strekking van de Russische voorstellen is. De V.S. bestrijden die opvatting, zo gaf de Amerikaanse president te kennen op een lunch te Was hington voor de nationale pers- club. Hy zei dat Amerika bereid moet zijn om stappen van wezen lijk belang te doen teneinde de Sow jet-Unie gerust te stellen, dat er van het Duitse volk geen ge vaar te duchten valt. Over het Russische voorstel om een conferentie voor een vredes verdrag voor Duitsland te houden zei Eisenhower: „Dat kan slechts tot niets leiden". Desgevraagd gaf Eisenhower als zijn mening te ken nen dat een poging om in zijn be spreking met Mikojan a.s. zaterdag met een nieuw voorstel ter tafel te komen een ernstige vergissing zou zijn. Een onofficieel bezoek als dat van Mikojan kan het beste gebruikt worden om er achter te Romen wel ke bedoelingen men achter zijn ge- Minder emigranten naar Canada OTTAWA, 14-1. Als gevolg van de economische terugslag en toege nomen werkloosheid heeft Canada in 1958 volgens mededeling van de minister voor immigratie slechts 124.700 immigranten toegelaten te gen 282.000 in 1957. De sterkste vermindering gaf het aantal Britse immigranten te zien. Dit daalde van 122.828 in 1957 tot 26 800. Verder verminderde het aan tal Italiaanse immigranten van 29.443 tot 28.400, dat der Duitse van 29.584 tot 14.500, dat der Neder landse van 12 310 tot 8.600 en dat der Franse van 5.471 tot 2.580. Russisch voorstel op Geneefse conferentie GENEVE, 12-1. Dp de Geneefse conferentie over het staken van kemproeven heeft de Russische af vaardiging naar uit Sowjetbron wordt vernomen, compromis-voor stellen ingediend. Hierin is reke ning gehouden met het westelijke standpunt dat landen die tot een oost-westverdrag. toetreden zich eveneens verplichten een bepaald aantal controleposten toe te laten. Voorts staan er de elementen van een controlesysteem in: controle posten, inspectiegroepen en lucht- verkenning boven afgesproken rou tes om monsters te nemen van mo gelijke radio-actieve neerslag. Het westen zal de Russische voor stellen bestuderen. Slechts éénmaal vliegen op Singapore Nederland dient protest in LONDEN, 13-1. De Nederlandse ambassadeur te Londen, baron Ben- tinck, heeft vandaag bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen het Britse be sluit tot beperking van het aantal K.L.M.-landlngen in Singapore, zo wordt van gezaghebbende zijde ver nomen. De opwinding in Nederland over het Britse besluit heeft bij het Britse ministerie van buitenlandse zaken enige verlegenheid gewekt. Men legt de klemtoon op het zuiver commerciële karakter van het ge schil cn geeft openlijk toe, dat het besluit genomen is ter bescherming van de belangen van de Britse luchtvaart. Men verklaart dat de rechten die de K.L.M. in Singapore geniet, een voorlopig karakter dra gen en verleend zijn om de Neder landse luchtvaartmaatschappij te helpen nadat Indonesië in 1957 de K.L.M verbood Djakarta als eind station te gebruiken. laatsuitdrukking verbergt, of die eerlijk en vreedzaam zijn. Hij wilde de verschillende voorstellen van Rusland en Amerika over Duits land en Europa ter sprake brengen. Naar zijn mening kan Duitsland het beste nauw verweven raken met andere Europese landen in zijn economie en defensie, zoals door middel van Euratom, E.G.K.S. en gemeenschappelijke markt Welk proces reeds begonnen is en voor de versterking van west-Europa van groot belang is. Het is ook een ontwikkeling die bijna bewijst dat de Westduitsers niet agressief kun nen worden omdat zij voor elke beweging de toestemming van een hele groep landen nodig hebben, al dus Eisenhower. Mikojan's bezoek Eisenhower vond het moeilijk om de achtergrond van Mikojans bezoek te doorgronden, maar hij zou graag meer van dergelijke be zoeken zien omdat daar op de lange duur waarschijnlijk vreedzame on derhandelingen uit zouden gaan voortvloeien en beter begrip voor elkaar. „Als dit bezoek betekent dat de Russen een experiment ne men door een van hun leiders hier naar toe te zenden, ben ik er sterk voor en zou ik met klem de wens herhalen die ik reeds vroeger uit sprak, nl. dat Amerika niet de eisen va.n de hoffelijkheid vergeet, hoe onze mening over een regering of persoon ook luidt". De president verklaarde dat Amerika zeer snel voortgang maakt op het terrein van de raketten en dat het dwaas is om bij elke ge legenheid de vooruitgang van Amerika in verdedigingstechniek te willen vergelijken. Hij merkte op dat Amerika zich niet op een type aanvalswapen had kunnen concen treren maar. zich op alle denkbare typen had moeten werpen. Gevraagd naar zijn mening over de burgerrechten zei Eisenhower de sluiting van scholen in bepaalde gebieden te betreuren, „Het doet de naam van Amerika in het buiten land geen goed wanneer we zoveel duizenden van onze kinderen bui ten hun schuld van het onderwijs verstoten". NOG ALTIJD AANSLAGEN OP INDONESISCHE ONDERNEMINGEN DJAKARTA, 14-1. De opstande lingen in Indonesië zetten met on verminderde hevigheid de aansla gen voort op buitenlandse cultuur ondernemingen, om de centrale re gering te beroven van de voor haar zo waardevolle buitenlandse devie- zeninkomsten. Vertegenwoordigers van buiten landse rubber-, thee- en palmolie ondernemingen te Djakarta zijn van oordeel, dat deze oorlog in hoofdzaak is gericht op het terro riseren van de onuernemings-ai- beiders. In Sumatra steken de opstande lingen de fabrieksinstallaties en de huizen op de ondernemingen in brand. Tegenover de administrateurs van de ondex-nemingen verklaarden zij deze brandstichtingen te betreuren, doch zij moeten er wel toe over gaan omdat de ondernemingen de regering aan inkomsten helpen. Te Draaibrug in de gemeente Aardenburg is een personenauto mèt grote snelheid op een vrachtauto gereden. Drie inzittenden van de personenauto vonden bij het ongeluk de dood. De viéYde inzittende werd in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis in Oostburg vervoerdwaar hij inmiddels is overleden. De chauffeur van de vracht wagen werd uit de cabine geslingerd cn bekwam hierbij ook letsel. - De foto toont de totaal vernielde personenauto Meer dan vier miljoen werklozen in V.S. WASHINGTON, 13-1. Als gevolg van het seizoen is het aantal werk- lozen in de Verenigde Staten in de cember blijkens een bekendmaking van het departement van arbeid met 275.000 gestegen tot 4.108.000. Tijdens het dieptepunt van de jongste recessie, in juni jl„ waren er bijna 5,5 miljoen werklozen in de Verenigde Staten. Sedert dinsdagmorgen 8 uur is de verloving van de Japanse troon- opvolgei*, prins Akihoto, officieel. Dc verloving werd een feit doordat de toekomstige bruid, mej. Mitsjiko Sjoda - de dochter van een meel fabrikant enkele geschenken aan vaardde, haar aangeboden dooreen boodschapper van de kroonprins. VLIEGDEKSCHEP HELPT TREILER DEN HAAG, 14-1. Het Neder- landse vliegdekschip „Karei Door man" heeft woensdagavond aan de Britse zuidkust de koers gewijzigd om de Franse treiler „Jean Charles Frangois" te hulp te snellen, die bij Startpoint in zinkende positie ver keerde. De kapitein van de Fi-anse ti'eiler seinde om zeven uur 's avonds dat zijn schip lek was en dat hij on middellijk hulp nodig had. Do „Jean Charles Frangois" bevond zich toen op 30 mijl ten oosten van Start point, in de buurt van Plymouth. Behalve de „Karei Doorman" zet ook het Duitse schip „Christian Russ" koers naar de treiler. Italiaanse graaf zou wrak van De Ruyter's schip hebben gevonden Het wordt nog dit jaar aan de oppervlakte gebracht UTRECHT, 14-1. Utrecht logeert op Italiaanse markies kies Gargallo is de instituut dat zich het zoeken naar voorwerpen op de Middellandse Zee. In een hotel te het ogenblik de Gargallo. Mar- stichter van een bezighoudt met archeologische bodem van de De markies, een sportieve figuur van een jaar of vijfendei*tig, is zelf meermalen, voorzien van de nodige attributen, afgedaald in het veelbezongen blauwe water van de Middellandse Zee. Hij vond op de bodem de overblijfselen van schepen, die honderden en soms meer dan 2000 jaren geleden in de buurt van Sicilië zijn vergaan en hij dook ook een respektabel aan tal vazen, marmeren zuilen en an dere intei'essante voorwerpen op, die in de grijze oudheid door de ongelukkige schepen werden ver voerd. Hij ontdekte zelfs gedeel- „Lucht"-auto CHICAGO, 14-1. Op de auto mobielexpositie te Chicago, die zaterdag a.s. begxnt, zal een auto worden tentoonge steld die op lucht in plaats van wielen wordt voortbe wogen. Dit is vandaag te Chicago bekend gemaakt. Dit experimentele model van de Ford Motor Co., de Gli de air, wordt op een hoogte van minder dan een inch boven de grond gehouden door geperste lucht, die uit platte, doorboorde, stalen schijven stroomt. Ingenieurs van Ford verklaarden te ge loven dat dit principe zal kunnen worden ontwikkeld voor het verkeer op snelwe gen, waarbij dan snelheden van meer dan 800 kilometer per uur kunnen worden be reikt. Het voertuig zou kun nen worden voortgedreven door een gasturbine of een straalturbinemotor. De Amerikaanse ruimtevaart WASHINGTON, 14-1. De Ameri- kaanse minister van buitenlandse :aken, John Foster Dulles, heeft woensdag aan het Congres medege deeld dat de Verenigde Staten nog steeds pogen de achterstand op de 3owjet-Unie op het gebied van de ruimtevaart in te halen Het laatste maanschot van de Russen noemde hij spectaculair. Onze verrichtingen op het gebied van de ruimtevaart in het afgelopen jaar rechtvaardigen de mening, dat wij naar verhouding goede vooruit gang boeken, aldus Dulles. a Binnenkort zal een eenheid van de Bi-itse strijdkrachten die met Corporal-raketten is uitgerust, in west-Duitsland worden gelegerd, zo heeft een Westduitse woordvoerder in Bonn bekend gemaakt. De een heid zal in het gebied van Dort mund worden gestationeerd. De Corporal-raketten, bestemd voor gebruik tegen gronddoelen, hebben een reikwijdte van circa 185 km. Zij kunnen worden voorzien van een atoomlading. a De Brits-Joodse vereniging heeft er woensdag in een verklaring bij do Russische ambassadeur te Lon den op aangedrongen Joden in de Sowjet-Unie niet te dwingen naar andere landsdelen te verhuizen. Men had vernomen dat op het ko mende 21ste congres van de Sow- jet-communistische partij een plan "zal worden behandeld voor het doen vestigen van grote aantallen Joodse bui-gers in het zg. autonome gebied Birodidjan. Vandaag begint in de Sowjet- Unie een algemene volkstelling, waaraan zowel de Inwoners als de buitenlanders die in de Sowjet-re- publieken vei*toeven, zijn onder worpen. De telling, waarbij 600.000 ambtenaren zijn ingeschakeld, zal enkele maanden in beslag nemen. AMSTERDAM. Aan de Amei'i- kaanse .uitgave van Vincent van Gogh is de prijs toegekend voor het best uitgevoerde Amerikaanse boek van 1958. De uitgever, de New York Graphic Society, heeft daarvoor de Carey-Thomas Award ontvangen. De drie delen van het boek zijn in Nederland gedrukt en gebonden. ten van steden, die bij aardbevin gen in zee waren beland. Tijdens een onderhoud dat het A.N.P. met hem had, vertelde de markies, dat hij zich op het ogen blik het meest opwindt over het wrak van een schip, dat hij in de buurt van Syracuse heeft gevon den. Hij heeft helaas nog geen tijd gehad, om de resten aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen, maar hij vermoedt, dat het het vaartuig is, waarmee Nedei'lands nationale zeeheld Michiel Adri- aanszoon de Ruyter bij zijn laatste grote zeeslag onderging. Het schip zal nog dit jaar aan de oppervlak te worden gebracht. Zeeman - van boord ge stuurd - verdronk ROTTERDAM, 4-1. Gistermld- dag is de 22-jarige Noorse zeeman Sigurd Sirevag uit Naerdoe in de Waalhaven te Rotterdam verdron ken. Hij was opvarende van het Noorse motorschip Sonnavind, maar ontbrak toen vanmorgen om half negen het schip uit de Waal haven vertrok. De man, die aan 't passagieren was geweest, kwam in de loop van de dag terug, maar •ziende dat zijn schip weg was, klom hij aan boord van het daar liggende "Finse stoomschip Rissa. Toen dit Finse schip vanmiddag eveneens zou vertrekken, werd de man ontdekt en ofschoon de gang way reeds was ingehaald, som meerde de kapitein hem het schip te verlaten. Daai'toe werd een spe ciale ladder uitgezet, maar terwijl de Noor die afklom, struikelde hij, viel eerst op de wal en daarna tus sen de wal en het schip. De toe vallig In de buurt zijnde boot van de rivierpolitie wist de Noor bin nen 10 minuten uit het water te halen, maar ofschoon er lange tijd kunstmatige ademhaling werd toe gepast, moest men in het zieken huis Coolsingel, waarheen hij werd vervoerd, de dood constateren. Spionage op bevel van een geest KARLSRUHE, 14-1. Irmgard Roemer, een vroegere secretaresse van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn, die in Karlsruhe te rechtstaat wegens spionage, heeft verklaard dat zij in opdracht van een „stem van de andere wereld" had gehandeld. De 44-jarige secretaresse zei dat op een spiritistische seance een „grote onbekende van de andere kant" haar via het medium had la ten weten dat zij bepaalde docu menten aan een Oostduitse spion moest geven. Die spion heeft haar 1.500 mark voor die documenten betaald. a De Verenigde Staten zijn niet van plan met de Oostduitse rege ring te onderhandelen over de vrij lating van een Amerikaanse vlie ger, die sedert 3 december in oost- Duitsland wordt vastgehouden, al dus hebben ambtenaren van het Amei*ikaanse ministerie van bui tenlandse zaken woensdag meege deeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niets moet zo dikwijls ver anderd worden als het uitzicht op uw eigen zaak. Toch contacten met de Russen WASHINGTON, 14-1. De Ame- rikaanse minister van buitenland se zaken, John Foster Dulles, heeft woensdag tegenover de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de senaat verklaard: „Wij hebben onze bereidheid om over de Duitse kwestie te onderhande len duidelijk uiteengezet". Hij voegde hieraan toe dat otschoon de communistische en niet-com- munistische opvattingen over' de wereldorde met elkaar in strifê zijn, dit niet betekent, dat er met de Russen geen nuttige con tacten zouden kunnen worden on derhouden en geen onderhandelin gen zouden kunnen worden ge voerd. De minister zei dat de Verenig de Staten vele nuttige onderhan delingen met de communisten had den gevoerd. Hij sprak over de onderhandelingen inzake een stop zetten der proeven met kernwa pens en over de maatregelen ter vooi'koming van onverhoedse aan vallen. Duits hefschroefvlieg- tuig neergestort BONN, 14-1. Een hefschroefvlieg- tuig van het Westduitse leger is woensdag nabij Kassei verongelukt. Zeven Duitse soldaten kwamen om het leven en de achtste inzittende werd zwaar gewond. Men gelooft, dat het toesiel in mist tegen een berg is gevlogen. Zware sneeuwval belemmert het reddingswerk. Het vliegtuig was op weg naar Lauterbach, ten zuiden van Kassei, waar eerder op de dag een verken ningstoestel was neergestort. Vier onderofficieren werden daarbij zwaar gewond. DE SPOORWEGEN IN CIJFERS UTRECHT, 14-1. In he tafgelopen jaar heeft de aanvoer van nieuw reizigersmaterieel van de spoorwe gen, die van de afvoer voor sloop overtroffen. Het aantal zitplaatsen waar de N.S. over beschikt, steeg zodoende van 112.606 op 1 januari 1958 tot 116.916. op 31 december 1958. Het aantal reizigerstreinkilometers is gestegen van 56.1 miljoen in 1957 tot naar schatting 57.6 miljoen in 1958. Ongeveer 77 procent van de reizi- gerstreinkilometers werden elek trisch verricht, ruim 23 procent dieselelektrisch. Het aantal gereden goedei'entreinkilometers bedroeg in 1958 naar schatting 18,2 miljoen te gen 18,6 miljoen in 1957. De lengte van het met automatisch blokstel- sel uitgeruste net steeg van 600 km. tot 713 km. door voorzieningen die Ier uitvoering van de baanvakbe veiliging werden getroffen. Er werden 14 dieselelektrische treinlocomotieven in gebruik geno men. DRIE MILJOENSTE „LUISTERAAR" Ondanks t.v.-groei toename van radio-luisteraars 's-GRAVENHAGE, 14-1. - Van middag hcetf de tweede voorzitter van de Nederlandse Radio Unie, mr. A. B. Roosjcn, dc familie W. F. H. Siebers te 's-Gravenliage ver welkomd als dc drie miljoenste ingeschrevene b(j de dienst Luis ter- cn Kijkgelden. Namens de N.R.U. overhandigde mr. Roosjcn een radiotoestel, een platenspeler cn een aantal gramofoonplaten. Mr. Roosjen zei dat, ondanks de gestadige groei van de televisie, de toename van het aantal radio-luis teraars de bewondering wekt van de R.U. Per maand worden gemid deld 10.000 i-adiotoestellen inge schreven. „We dachten dat we het plafond bereikt hadden maar hier in hebben we ons sterk vergist", al dus de heer Roosjen. Het is vandaag precies een jaar geleden dat mevrouw C. J. Siebers- van der Spek mot haar twee kin deren uit Indonesië in Nederland arriveerde. Haar 42-jarige echtge noot, die 27 jaar in Semarang als administrateur gewerkt had, kwam eind oktober in Nederland aan. Zijn bagage, waaronder het in In donesië gekochte radiotoestel ont ving hij op 5 januari. Op 9 januari deed hij aangifte bij de dienst luis ter- en kijkgelden. „U weet niet wat u boven het hoofd hangt", zei de ambtenaar bij het loket, waai*op de heer Siebers enigszins geschokt vroeg of hij een overtï'eding had begaan. De mededeling dat hij de drie miljoenste ingeschrevene was hielp hem echter over de schrik heen. Vannacht om half een is bij een inval in een woning aan de Nieuw- stad te Groningen een clandestiene zender onschadelijk gemaakt. Ge pakt werd een 25-jarige aetherpi- raat, die uitzond onder de naam „Grote Onbekende". Tegen hem word proces verbaal opgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1