Opruiming M+ Slager Haamstede ALS NIEUWSTE Firma J. LABZOWSKI Begin is gemaakt met afbraak van historisch kerkje te Eikerzee van restanten enz. 20-50 pet, korting op courante goederen 10 pet. korting PRIJZEN - CARNAVAL Een GEHELE AFDELING is ingericht met UITSLUITEND koopjes. U heeft VRIJ ENTREE, HELPT U ZELF, indien geen keuze, U wandelt weer weg. Door deze NIEUWEMETHODE zijn wij in staat tegen FANTASTISCH LAGE PRIJZEN een opruiming te houden. BUITENLANDSE RADIO-UITZENDINGEN BLIJVEN NOG GESTOORD SUCCESJES 1-4 regels f 1,Elke regel meer 0,15 per mm. Brieven onder letter of no. f 1,20. Te koop: Een 2-persoons ledikant. Te bevr. „De Nieuwe Boekhan del", Joop Volkeri, Havenplein 5, Zierikzee. Diversen: Sellotape tochtband. Zeer ge makkelijk aan te brengen en te verwijderen. Prijs f 1,20 per rol. L. C. Hoogerhuis, Renessé. Last van koude voeten in bed? Neem een warmwaterzak! Prijs vanaf f 3,85. L. C. Hoogerhuis, Renesse. Prima wollen dekens in alle maten. Ten Haaf, Platteweg, tel. 2616, Zierikzee. Diversen: Wat „Citroën" voor u betekent, Weet u pas, als u rekent! - K. J. Goedbloed, telefoon 245, Renesse. NU voor iedereen een motor rijwiel! Nieuwe motoren en scooters te huur met recht van koop, waarbij de betaalde huur in mindering koopsom wordt gebracht. Vrijblijvende inlich tingen. - N.V. Willem Appels, Blauwehandstraat 2, Bergen op Zoom. Donderdag 15 januri Nieuw! Radio's, wasmachines, sneldrogers, (merkartikelen). Zonder rente en kosten! Be taalt in 6, 9, 12, 15 of 18 keer! Het kost niets meer! - Agent „Pavano' J. van Houte, Dam 12 Zierikzee. Voor een 16-jarig meisje zoeken wij een gezellige huish. betrekking in Zierikzee of omgeving. Br. no. 18, bur. P.Z.C. Middelburg DONDERDAG 15 JANUARI, 9 uur vangt onze SEIZOEN-OPRUIMING aan met Vrij entree. Wij noemen geen prijzen. Komt, ziet en overtuigt U. Havenpark 5 - Zierikzee Verkoop a contant - Telefoon 2783 Een monument minder Het ontbrak het gebouw aan een bestemming (Van onze redakteur) EEN BEGIN IS GEMAAKT met de afbraak van het historische kerkje van Eikerzee, dat eeuwenlang de horizon van de wijde Schouwse polder heeft gemarkeerd. De afbraak van dc kerk geschiedt bepaald niet, omdat het gebouw niet meer hersteld zou kunnen worden van de rampschade. Integendeel, het uit 1741 daterende kerkje heeft bij de jongste inundatie maar enkele keren „water gehad" en by de afbraak blyken de muren nog zo solide te zyn dat het gebouw menselijkerwijs gesproken nog eeuwen mee had gekund. De structuurwijziging in de polder heeft evenwel meegebracht, dat Scharendyke de belangrijke woonkern is geworden, waardoor het aantal inwoners van Eikerzee tertfgliep. Een kerk moet een bestemming hebben en die ontbrak te Eikerzee. Daarom is destijds de nieuwe ned. kerk der ned. hervormde gemeente ook te Scharendyke gebouwd. Ontakeld interieur Voor de kerk van Eikerzee zat er blijkbaar dus niets anders op dan afbraak en het eenmaal intieme in terieur is thans reeds herschapen in een tochtige en kale ruimte, waar niet veel heerlijkheid meer in of aan is. De kerk bevatte een fraaie eikenhouten preekstoel, die destijds is overgebracht naar de kerk van Renesse. Enkele eikenhouten koor banken en een eikenhouten lambri- zering zijn verkocht aan een anti quair. In de binnenmuur van de front gevel is nog een steen te zien, die herinnert aan de herbouw van de kerk in 1741. De steen heeft het volgende opschrift: „Herbout 1741 en waren d'Edel Hr. Gecommiteerde Raaden van d'Edele Mogende Heeren Staaten van Zeeland. dHr. Mr. Cornells Versluijs, dHr. Adriaan Kempe, dHr. Anthonis Nollens, heer van Bruinisse en Botland, dHr. mr. Jo- han Turcq, dHr. Cornells van Pere de Souburg, dHr. Francois Nebbens, dHr. mr. Digitus Francois Keetlaar, raadpensionaris en dHr. mr. Johan Pietér Recx Stoot, secretaris De herbouw Het feit van de herbouw in 1741 vond zijn oorzaak in de financie ringsmiddelen, waarover het kerk bestuur in die tijd beschikte. Te zamen met de kerk van Kérkwerve werden de gebouwen onderhouden „uit het komptoir der geestelijke goederen", zoals dat heette, in te genstelling met andere kerken op Schouwen-Duiveland, die uit eigen goederen onderhouden werden. Zo kon in genoemd jaar op order van de gecommiteerde raaden en ten koste van de Provincie, het kerkgebouw bij na geheel worden vernieuwd en - zoals de historieboeken ver melden - „veel treffelijker op gemaakt worden, dan zij te vooren was". (Eigen foto). Mikojan in de Ver. Staten Rus wil wel zaken doen met Amerikanen Op een diner, in Hollywood' aan geboden door filmproducenten en zakenlieden, deelde Mikojan mee dat de Sowjet-Unie niet van plan is een einde te maken aan het sto ren van buitenlandse radio-uitzen dingen voordat de koude oorlog is beëindigd. De Rus verklaarde voorts dat zijn land bereid is fabrieksinstallaties van de Amerikanen te kopen en juichte het reizen van Amerikanen naar Rusland toe. Hij gaf toe dat de Sowjet-Unie nog niet het stadium had bereikt, waarin alles in volkomen vrijheid gedaan kon worden. De Rus achtte het westen verantwoordelijk voor de verdeling van Duitsland en wel door de geldhervorming van 1948 in de Bondsrepubliek. Hij beschuldigde de V.S. er van dat zij de Westduitse strijdkrachten bewapend zouden hebben en ker- wapens hebben gegeven. Op de conferentie, van Jalta is hier echter niet over gerept, aldus Mikojan. Hij vervolgde: Weet u wat het betekent kernwapens te geven aan de Duitsers, die wraak willen^nemen? Deze wapens zullen tegen ons worden gebruikt. Niette min eist u vrije verkiezingen. Het ene is niet verenigbaar met het andere. Eén steen boven de ingang van de kerk herinnert ook nog aan de ze vernieuwing. Behalve het jaar tal zijn in het graniet de tekst uit Exodus 20 -24 en het wapen van Eikerzee ingebeiteld. Het torentje onderging in 1927 een belangrijke vernieuwing, daar het vorige door blikseminslag werd venield. De historische stenen uit dit kerkgebouw blijven niet op Schou wen-Duiveland, maar worden op gestuurd naar Monumentenzorg. Triest symbool Over het verlies van het merk waardige kerkje bestaat terecht te leurstelling, vooral te Eikerzee, om dat met het „sic transithier feitelijk meer wordt bedoeld dan de kerk alleen. De afbraak is triest symbool van een veranderende tijd, die de kleine Schouwse gemeen schap geen goed heeft gedaan. Rest nog te melden, dat op het voorma lige - rond het kerkgebouw gele gen kerkhof - nog enkele stenen zijn overgebleven, w.o. van de niet onvermaarde familie van Schalk wijk. Centraal comité A.R. partij 's-GRAVENHAGE, 12-1. Het een- traal comité van de Anti-Revolu tionaire partij heeft bij de vaststel ling van de advieslijst voor de ko mende Kamerverkiezingen de zit tende leden ds. J. Fokkema en ds. C. van der Zaal wegens hét berei ken van hoge leeftijd niet opgeno men. In de kring van de hervormde antirevolutionairen is, zoals bekend een actie op touw gezet om ds. Fokkema wel op de lijst te plaat sen. Het bestuur van de A.R. kies vereniging „Ora et Labora" te Yer- seke heeft thans het initiatief ge nomen om ook voor de 65-jarige ds. van der Zaal een actie te voe ren. Het bestuur van deze kiesvereni ging heeft in een rondschrijven aan alle A.R. kiesverenigingen in vis sersplaatsen verklaard dat ds. van der Zaal voor haar voorlopig de „enige A.R. volksvertegenwoordi ger" is, die „met volledige kennis van zaken ten volle de visserij be langen kan behartigen". KERKNIEUWS Chr. Ger. Kérk Beroepen te Klunderl: F. Bakker, Huizen (N.H.). SPORT S.V. Zierikzee-S.V. Koudekerke In het kader van de competitie van de Zeeuwse Schaakbond heeft de S.V. „Zierikzee" een uitwedstrijd gespeeld tegen de S.V. „Koudeker ke". De uitslag was als volgt: Ir. J. J. Elzerman-A. v. d. Heij den 1-0; J. J. v. d. Ende-M. v. d. Heijden 1-0; dr. J. J. Westendorp Boerma-P. de Witte 1-0; M. J. Eenzlin-C. de Vos 1-0; A. J. Hen- drikse-S. v. d. Heijden afgebr.; A. J. Scheele-L. Bimmel 0-1; O. E. Vleeshouwer-G. Klap 1-0; P. C. Tak-A. Marinusse 1-0; H. Jager- J. Steutel afgebr.; J. Vermeulen- Jac. Wielemaker 1-0. Vermoedelijke einduitslag 8-2. Ir. Elzerman kon, door minder sterk spel van zijn tegenstander reeds na 10 zetten een hevige aan val inzetten, waartegen de zwarte verdediging niet bestand bleek. De partij v. d. Ende-v. d. Heijden ging aanvankelijk gelijk op, maar de te genstander maakte enkele fouten, waardoor de heer v. d. Ende be slissend voordeel halen kon. Dr. Westendorp Boerma had geen moeite zijn tegenstander op een voudige wijze te overrompelen. De heer Enzlin kreeg door zwak spel van zijn tegenstander beslissend materieel voordeel. De heer Hen- drikse liet zich door een foute zet van zijn tegenstander misleiden. In de afgebroken partij staat hij waar schijnlijk verloren. De heer Scheele maakte in goede stelling een nood lottige fout, waardoor hij zijn par tij verloor. De heer Vleeshouwer won gemakkelijk een toren en kreeg de partij cadeau. De heren Tak en Marinusse stonden beurte lings op winst en verloren. De spe ler uit Koudekerke maakte de laat ste beslissende fout. De heer H. Ja ger won in het begin een paard, maar speelde aarzelend. De afge broken partij is waarschijnlijk toch nog wel voor Zierikzee gewonnen. De heer Vermeulen speelde een de gelijke partij, waardoor de tegen stander langzaam tot capituleren werd gedwongen. SPORT BILJARTEN A. Brand kampioen le klasse Iibre Bij de in hotel „Concordia" te Zierikzee gespeelde wedstrijden om het kampioenschap le klas libre van het distirct Schouwen-Duive land der K.N.B.B. is de heer A. Brand er in geslaagd beslag te leg gen op de titel. Opvallend is het' dat de kampioen van de vier deel nemers (A. Overweel en R. P. Ho- gerheijde waren wegens ziekte ver hinderd), met het slechtste alge meen gemiddelde uit de bus kwam. In de laatste, tevens beslissende, partij tussen Brand en Verburg, A. Brand 8 D. Verburg 7 J. den Boer 5 J. Sink© 4 Uitslag competitiewedstrijd O.K.K.- De drie schapen II 6-2. Programma voor deze week: waarbij laatstgenoemde met 7 pun ten de beste kansen had, was deze speler zodanig van stoot dat Brand er in slaagde met gering verschil te winnen waardoor hij tevens be slag wist te leggen op het kampi oenschap. Bij de gewestelijke voor wedstrijden welke op 21 en 22 maart a.s. te Zierikzee zullen plaats vinden zal A. Brand het district Schouwen-Duiveland vertegen woordigen. De uitslag van het tour- nooi is: 242 199 217 202 12 jan.: De drie schapen-De drie schapen II. 14 jan.: Concordia-Concordia II en Concordia II-Concordia III. 1131 '42 7,69 4,67 1146 42 8,69 5,76 1080 39 5,88 4,98 1043 39 7,23 5,16 Verkiezingsstrijd - „Sandwichmen" Complot - Hout - Wens en Duurder De verkiezingsstrijd nadert, al is er nu voorlopig alleen maar slobber op de weg. Het zal een harde - of hete - verkiezingsstrijd worden, zegt men, maar vergeleken met vroeger zal het toch nog maar een tamme vertoning zijn, denkt Eilandman zo. Merkwaardig ver schijnsel in de vroegere verkie zingscampagnes waren de Schouw se „sandwichmen". Dat klinkt wel erg Londens, maar ze waren hier dan toch maar. Het waren fana tieke lieden, die met borden - waarop leuzen - rondliepen, door het dorp. Meestal waren er enkele van de bordendragers en kwamen die een opponente groep - ook met borden - tegen, dan werd er met een zwaar op elkaar ingedorst. Trekken aan planken en elkaar leuzen toeschreeuwen waren de be geleidende verschijnselen, maar dat is er nu allemaal niet meer bij. De publieke politieke pot borrelt niet meer zo spontaan als vroeger. Op een Schouws dorp stroomde in de winter van 1900 de (enige) timmermanswinkel vol, want er was werkloosheid en de timmer- winkel was de enige plaats van ont spanning. De timmerman genoot doorgaans wel van de sterke verha len, maar hij had een stevig kar wei te doen, nl. het maken van draaibomen en hij kon al die klap lopers niet goed gebruiken. Eén van de lieden echter werd om raad gevraagd en betrokken in een com plot. In de middaguren kwam de krant (dezelfde als deze, alleen een „vroeger" nummer) - en de man met de geheime opdracht begon hardop uit de krant voor te lezen. Hij fantaseerde er duchtig op los en deelde het publiek mede, dat er aan het strand bij Scharendijke ho pen kostbaar hout waren aange spoeld, alsmede een Engelse baro meter. In zeer korte tijd was daar op de werkplaats ontruimd, want al die lieden haastten zich naar het strand om ook een plankje van de buit binnen te krijgen. Het boven staande is voorbeeld van Schouw se list anno 1900. Wat men zich intussen wensen kan in de sneeuwperiode van medio januari? Het antwoord kan niet moeilijk zijn, nl. met een (bob)- sleetje naar de uitkijktoren in de duinen en dan verdraaid hard van de helling af suizen, net als de kin deren. Of het nog zo prettig zou zijn als vroeger? Waarschijnlijk wel ofschoon men het nooit zeker weet. De witte extase van vroeger is niet meer zo gemakkelijk na te bootsen. Een kind beleeft de dingen anders, dacht Eilandman zo en het geeft zich over aan de sneeuw op een wijze, die als maar moeilijker loordt naarmate de jeugdjaren sterker herinnering worden. Zo is dat wel, behalve in de wintersport, maar dat is dan ook een stuk duurder! DE ZEEKONINGIN 16. In het donkere, vochtige vooronder van het schip zit Aram. Gelaten heeft hij zich het blok om de enkels laten sluiten, beseffend dat tegenstand tegen een gehele scheepsbemanning volkomen nut teloos is. Reeds urenlang zit hij gevangen, met als enig gezelschap een paar ratten, die brutaalweg langs zijn bank scharrelen. Daar klinken voetstappen op de trap en reeds aan de schoenen en de lange mantel, die hot eerst zichtbaar worden, herkent Aram zijn aartsvijand, Merlin. Als de tovenaaar voor hem staat, neemt hij Aram eerst minutenlang zwijgend op, met een boosaardige flikke ring in zijn grote hypnotische ogen. „Ik heb je, toen bij de goudmijn van hertog Orsino, gezegd, dat ik mij niet ongestraft laat dwarsbomen, Aram", lispelt Merlin. „En zie, hoe eenvoudig laat de heer van Barranca zich bij do neus nemen.Kapitein Eén-oog hoefde mij maar aan je uit te leveren en je vertrouwde hem zo volkomen, dat je je alleen aan boord van zijn schip begaf! Aan boord van het schip van ccn der beruchtste zeerovers van deze wateren.haha! Wel, vriend, het zal je slecht bekomen „Wat hebben jullie met mij voor?" vraagt Aram scherp. Merlins ogen verwijden zich in een blik vol koude triomf. En zijn onheil spellende antwoord is: „De galeien!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6