Nieuwjaarsrede jhr. mr. de Casembroot Minister Luns teleurgesteld over Britse luchtvaartpolitiek DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeeland teleurgesteld over toewijzing bouwvolume DINSDAG 13 JANUARI I960 No. 18496 115e Jaargang ZUKZEEHSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN AOMINISTRATIEi Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lekenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 KWESTIE LANDINGSRECHTEN IN SINGAPORE Betrekkingen bepaald niet verbeterd'' HILVERSUM, 12-1. In het jour naal van de Nederlandse Televisie- Stichting heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, vanavond een verklaring afgelegd over de mededeling van de Britse regering, dat de K.L.M. voortaan nog maar éénmaal per week op Singapore zal mogen landen. De minister noemde het een te leurstellende en plotselinge verkla ring, die hem zaterdagmorgen door de Britse ambassadeur in den Haag. sir Paul Mason, werd over handigd in de vorm van een per soonlijke boodschap van de minis ter-president van Engeland. Het is, aldus minister Luns, ook daarom zo teleurstellend en zo plotseling, omdat de Nederlandse regering in de stellige overtuiging was, dat over deze lijn nog door de twee regeringen nader overleg zou worden gepleegd. „En ik had dan ook op dinsdag 6 januari nog aan de Britse ambassadeur meegedeeld, dat ik van plan was, op het eind van deze maand of begin van fe bruari naar Londen te gaan om on der meer deze aangelegenheid met mijn Britse ambtgenoot, de heer Seïwyn Lloyd, nogmaals te bespre ken. De heer Selwyn Lloyd is op het ogenblik ziek. Ik vraag me af, of de bruuske wijze, waarop dit is gebeurd, misschien iets te maken heeft met het feit, dat mijn Britse ambtgenoot niet op zijn ministerie is Dat weten we natuurlijk niet. Over het algemeen kan de Neder landse regering niet anders dan met teleurstelling de Britse lucht vaartpolitiek tegenover Nederland overzien. De laatste acht jaar heeft Engeland alle verzoeken van de K. L.M., waar ter wereld ook, voor Anti-semitisme in Duitsland DUSSELDORF, 12-1. De centrale Joodse Raad in Duitsland heeft de Westduitse bondskanselier, dr. Ade nauer, verzocht gerechtelijke stap pen te ondernemen tegen mensen die de Joodse gemeenschap belas teeren en de nagedachtenis van de slachtoffers van het nazidom ont- eren. De Raad herinnerde in een brief aan talrijke gevallen waarin mensen zich kort geleden daaraan schuldig hadden gemaakt. Intussen is aan een voormalige burgemeester van Hamburg, Sieve- king, opdracht gegeven verdere'ge rechtelijke stappen te ondernemen tegen Friedrich Nieland, die wordt beschuldigd van het schrijven van een anti7semitisch pamflet. Het hooggerechtshof te Hamburg heeft Nieland onlangs ontslagen van rechtsvervolging en bepaald dat zijn pamflet niet de staat in gevaar brengt in de zin van het strafrecht. overvliegen, voor commerciële rechten of wat dan ook, steeds af gewezen. En wanneer wij ons rea liseren, dat nog in 1939 de K.L.M. drie maal in de week op Singapore vloog, dan is het in een tijd van zich uitbreidende luchtvaartrelaties wel heel teleurstellend, dat het Verenigd Koninkrijk thans zo dras tisch onze luchtvaartrechten be knot. Ik moge er op wijzen, dat het de Nederlandse regering bekend is, dat de plaatselijke autoriteiten in Sin gapore deze Britse stap bepaald niet zullen toejuichen. Kortom, na andere teleurstellende ervaringen, ik stip maar even aan: de wapen leveranties aan Indonesië en wat zich direct na de oorlog heeft af gespeeld voor wat betreft het Indo nesisch vraagstuk, kan ik en de Ne derlandse regering niet anders zeg gen, dan dat deze Britse houding bepaaldelijk onze betrekkingen niet heeft verbeterd", zo zeide de heer Luns. Storm gaat liggen - water zakt STAGNATIES AAN PROV. VEERDIENSTEN IN ZEELAND Duinafslag in de geliele provincie NOORSE TROONREDE OSLO, 12-1. Noorwegen kan een actieve rol spelen in de internatio nale samenwerking om de wereld vrede te bevorderen, de spanning te verminderen en deelnemen aan het streven naar vermindering der bewapening en verbod op kernproe ven, zo heeft koning Olaf van Noor wegen dinsdag in zijn troonrede bij de opening van het Noorse parle ment gezegd. De vorst voegde er aan toe, dat de Noorse defensie zal worden aangepast aan de militaire en technische ontwikkeling en de verplichtingen van de Navo, waar na tot vraagstukken van binnen lands belang werd overgegaan. CUBA HAVANA, 13-1. In Havana werd maandagavond vernomen dat in Cuba meer dan 1.200 mensen zijri gearresteerd op beschuldiging van wreedheden en minder zware mis daden tijdens het bewind van Bat- tista. Naar verluidt zijn er tot dusver niet meer dan 50 personen geëxe cuteerd maar men verwacht dat in Santiago alleen al ongeveer 70 mensen zullen sterven. Het Cubaan se ministerie van binnenlandse za ken spreekt inmiddels berichten tegen dat in Santiago 71 aanhan gers van de voormalige president zijn terechtgesteld. UTRECHT. Wanneer het Christe lijk Nationaal Vakverbond zijn 50- jarig bestaan gedenkt, op 1 juli a.s., is het tegelijkertijd veertig jaar ge leden dat het fonds „Draagt Elkan ders Lasten" werd ingesteld. Alle bij het C.N.V. aangesloten organi saties, die samen 220.000 leden tel len, zijn nu lid van „D.E.L." en het dagelijks bestuur van het C.N.V. treedt tevens op als bestuur van het fonds. BRAND IN DEN HAAG Vier kinderen op het nippertje gered 's-GRAVENHAGE, 12-1. Vanmor gen is op de zolder van een hofjes woning aan de Loosduinseweg te 's-Gravenhage brand uitgebroken. Het huisje werd bewoond door de familie H., van wie vier kinderen op de bewuste zolder slienen. De brand is ontstaan doordat een vijfjarig jongetje met lucifers speelde. Toen de moeder, die met de twee jongste kinderen beneden was, de brand ontdekte, riep zij om hulp, waarop vijf employé's van het ge meentelijk elektrisch bedrijf ver schenen samen met een in het hofje wonende burger. De employé's van het G.E.B., dat aan de achterkant van het hofje grenst, hadden schuimblussers roeegenen-be^ gelukte hen spoedig het vuur te do-1 ven. De vier kinderen, die zich tij dens de brand op de zolder bevon den, zijn naar het ziekenhuis West einde overgebracht, daar zij reeds door de rook bedwelmd waren Twee van hen konden na behande ling naar huis teruggaan. Een tweeling moest in het ziekenhuis blijven, omdat beide kinderen ern stige brandwonden in de tweede en derde graad hadden opgelopen. De zolder is voor een groot gedeel te uitgebrand. Maandag, vier dagen nadat het Spaanse dorpje Rivadelago als ge volg van een breuk in een stuwdam werd weggevaagd, zijn nog 6lechts de lijken van 25 van de 132 vermis ten geborgen. Kikvorsmannen zoe ken nu systematisch het meer van Sanabria, waarheen het water zich in de rampnacht een weg baande, alles meesleurend wat het op zijn weg tegenkwam, af. Het Nederlandse m.s. „Alhena" is zaterdagavond op de Schelde ter hoogte van fort Frederik aan de grond gelopen en gedeeltelijk gebroken. De 21 passagiers en de meeste bemanningsleden werden van boord ge haald. Zondagavond slaagden sleepboten er in het schip vlot te trekken en naar Antwerpen te slepen. - Foto: de „Alhena", geflankeerd door sleepboten 's-GRAVENHAGE, 12-1. De storm over de Noordzee is gaan liggen en het water aan de Nederlandse kus ten zakt. Dit blijkt uit het vierde en laatste bericht van de rijkswater staat van vanavond 6 uur. Met hoog water vannacht in Den Helder is daar nog een verhoging opgetreden van een halve meter, elders was de verhoging vannacht nog wat min der en dinsdag worden overal vrij wel normale standen verwacht. In j Hoek van Holland was er vanavond I een verhoging van 80 cm., bij Vlis- singen bedroeg de opzet 83 cm. Om half tien was alleen de *oods- dienst voor de Wielingen nog ge heel gestaakt. De loodsdicnsten Oostgat en IJmuiden waren ge staakt voor kleine schepen, de loodsdienst Hoek van Holland werkte weer normaal. Maandagavond om negen uur had de wind nog slechts een kracht van vier ofwel 7 meter per seconde. Het K.N.M.I.-station te Vlissingen noteerde maandagochtend uitschie ters met windkracht negen tot tien. Toen werd de dijkbewaking afge kondigd temeer omdat het water der Westerschelde door de west noordwesten wind hoog in de ar men van de Wester- en Ooster- schelde was opgestuwd. Het hoge water heeft belangrijke stagnaties toegebracht aan de pro vinciale veerdiensten in Zeeland. Maandagmorgen vroeg moesten ^afschillende diensten onuitgevoerd blijven omdat de aanleginrichtin- gen niet bereikbaar waren door de De zaak Rosemarie Nitrihitt LONDEN, 12-1. Vooraanstaande industriëlen in Londen, Manchester en Birmingham zijn door de Britse politie ondervraagd naar de be trekkingen die zij gehad hebben met Rosemarie Nitribitt, die veer tien maanden geleden in haar huis te Frankfort gewurgd is aangetrof fen. Scotland Yard zou hiertoe zijn overgegaan op verzoek van de Westduitse politie maar geen na dere bijzonderheden omtrent de toedracht van de moord te weten zijn gekomen. De zaak van „het meisje Rosemarie", die met vele vooraanstaande zakenlieden van verschillende nationaliteit bekend geweest zou zijn, heeft indertijd groot schandaal verwekt. hoge waterstand. Zo stonden o.m. de aanleginrichting in Kortgene en de Perkpolder onder water en de gedachten gingen terug naar de rampdagen van 1953 toen het water eveneens zo hoog was gestegen. In geheel Zeeland vond duinaf slag plaats. Op Walcheren vond duinafslag plaats tussen Zoutelande en Westkapelle in het gebied bij Domburg en de zwakke plaats der Walcherse zeewering nl. bij Oran- jezon-Oostkapelle. Ter plaatse wer den weliswaar vijf nieuwe strand- hoofden gelegd door de polder Wal cheren die deze zeewering in be heer en onderhoud heeft opdat het smalle strand en de smalle duin- riggel aan zal vloeien Tot dusver is van aanwas van dit smalle ge bied nog weinig terecht gekomen. De technische dienst van de polder Walcheren onderzoekt nauwkeurig alle mogelijkheden om te trachten hierin verbetering te brengen. Voor verontrusting bestaat echter nog geen enkele bestaansgrond. eb De Amerikaanse regering zal natuurlijk met Groot-Brittannië en Frankrijk overleg plegen over de jongste Russische nota over Duits land, zodra het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken vol doende vorderingen zal hebben ge maakt met de bestudering van de nota, aldus is maandag officieel te Washington meegedeeld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Velen zijn ontevreden met de positie, die zij innemen, maar nog meer met die van anderen. Koiiinklijke familie krijgt „Friendship" SCHIPHOL, 11-1. Naar het A.N. P. verneemt worden door Fokker op het ogenblik proeven genomen met een ingebouwde radarinstal latie, waarvoor de neus van het tweede prototype van de F 27 „Friendship" moest worden veran derd. In de Verenigde Staten heeft Fairchild, de fabriek te Hagers- town, die de F 27 in licentie bouwt, veel vraag naar toestellen met een installatie voor weerradar en dat is de reden, waarom ook de Fokker fabrieken op Schiphol proeven ne men. Aangenomen mag worden, dat de „Friendship"", door de Neder landse regering besteld en die ter beschikking komt van de konink lijke familie ter vervanging van de thans ingebruik zijnde Dakota, met een radarinstallatie zal worden af geleverd. BRANDT: Berlijn wordt moeilijk BERLIJN, 12-1. De sociaal-demo craat Willi Brandt is op de eerste bijeenkomst van het nieuwe west- Berlijnse parlement herkozen als burgemeester van west-Berlijn. Hij was de enige candidaat. Over de crisis inzake Berlijn zei hij: „Ik meen te kunnen zeggen dat wij enige voor-ronden van deze cri sis hebben gewonnen, maar ik vrees dat wij voor vele moeilijkheden staan waaraan wij slechts het hoofd kunnen bieden als wij nauw sa menwerken". Vogels streken neer op wegen en werden door verkeer gedood Driebergen nam doeltreffende maatregelen DRIEBERGEN, 12-1. Opgejaagd door de sneeuw, de overal in bos sen en parken het voedsel onbe reikbaar maakte, zjjn duizenden vogels neergestreken op de Rijks wegen van Utrecht naar Arnhem. Deze wagen waren met pekel sneeuwvrij gemaakt en de dieren hoopten daar voedsel te vinden- Maar door het verkeer zijn hon derden vogels jammerlijk gedood. Op sommige plaatsen lag de weg als bezaaid met overreden vogels. Zondagmiddag kwamen de eerste vluchten onverwacht op de wegen aan, nu hier, dan daar neerstrij kend op zoek naar voedsel en drin ken. In het begin vlogen de beestjes nog wel op als de auto's toeterend dichterbij kwamen. Enkele van de automobilisten waarschuwden de politie in Driebergen, die er voor zorgde, dat er voorlopig maatrege len genomen werden door het schoonvegen van stroken grond langs de wegen en het daar strooi en van voedsel. Maandag werd dooi de vereniging tot kennis en be scherming van dieren een grote hulpactie op touw gezet. Een ge luidswagen riep de medewerking in van de burgerij. Deze reageerde prompt en spoedig kwam het voed sel in grote hoeveelheden. Groot tekort aan werkgelegenheid MIDDELBURG, 12-1. Tjjdens de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland heeft de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de teleurstel ling van het provinciaaal bestuur naar voren gebracht over de bij zonder onaangename mededeling dat Zeeland niet meer dan 650 wo ningwetwoningen voor 1959 heeft toegewezen gekregen. Men heeft moeten constateren dat het abso luut onmogelijk is om met dit aan tal een bevredigende verdeling tot stand te brengen. Gedeputeerde Staten hebben zich met een krachtige nota tot de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gewend, om te pro beren hierin verbetering te bren gen. De Commissaris der Koningin heeft voorts medegedeeld dat een door Gedeputeerde Staten inge stelde commissie zijn eindrapport heeft uitgebracht inzake de ver plaatsing van de Veerse vissers vloot. Dit rapport is door Gedepu teerde Staten aanvaard en ter ken nis gebracht van de schadevergoe dingscommissie ingesteld door de ministerraad. De inhoud van dit rapport zal binnenkort worden ge publiceerd. Over het zeer ingewik kelde vraagstuk van de schadever goeding aan de oester- en mossel cultuur heeft een door Ged. Staten ingestelde -commissie haar rapport dezer dagen opgesteld. De commis saris achtte het zeer waarschijnlijk dat ook dit rapport binnenkort voor publikatie wordt vrijgegeven. Ge deputeerde Staten hebben voorts een commissie ingesteld welke tot taak heeft te adviseren over de meest wenselijke beheersvorm van het haven- en industriegebied in het Sloe. De werkloosheid De Commissaris der Koningin be lichtte voorts de werkloosheid in Zeeland, die het noodzakelijk maakt dat men Zeeland ziet als probleemgebied. Door de activiteit bij wederopbouw en herverkave ling is het gebrek aan werkgele genheid niet voldoende in cijfers van de geregistreerde arbeidsreser ve aan het licht getreden. De toe wijzing aan Zeeland van een half miljoen voor zogenaamde klimaats- verbeterende werkzaamheden en een half miljoen voor zogenaamde dure werken is weliswaar hoger dan vorig jaar doch zeker niet vol doende Ten aanzien van de indus trievorming merkte de commissaris op dat Zeeland zeer grote kansen heeft gezien zijn gunstige ligging aan de Westerschelde. Dit wordt eveneens tot uitdrukking gebracht in een publikatie van de rijksdienst voor het nationale plan. Probleemgebied Ook bij de minister van Econo mische Zaken, zo meende de com missaris, is het besef van de nood zaak doorgedrongen om de provin cie Zeeland tot probleemgebied te verklaren. Het Provinciaal Bestuur acht het van zeer grote betekenis dat er serieuze belangstelling voor deze ontwikkeling komt in de in dustriële- en financiële wereld. Juist daarom hebben Gedeputeerde Staten ernstige pogingen gedaan om daarvoor bekwame en geschikte personen als industriepromotor aan te trekken. Hiervoor zijn reeds contacten gelegd. In dit stadium is het evenwel nog niet mogelijk daar verdere mededelingen over te doen, aldus de Commissaris der Konin gin. Tijdens de hierop volgende Statenzitting werd besloten de con tactcommissie met betrekking tot h'et Deltaplan die ingesteld werd op 3 augustus 1955 om te zetten in een commissie van bijstand voor de ontwikkeling van Zeeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1