DAMES- EN KINDERCONFECTIE - TEXTIEL Partf 1958 was voor Zeeuwse fruittelers belangrijk minder gunstig dan 1957 Toch nog liefde Sneeuw toverde Schouwse Westhoek om tot een sprookjesland Maar veel trekvogels gingen op reis Een niet bijzonder dikke - maar juist toereikende - sneeuwlaag, heeft de Westhoek omgetoverd in een sprookjesland bü uitnemend heid. Talloze wandelaars gingen er dan ook op uit langs de witte wan delpaden naar de duinen, om er met volle teugen te genieten. Natuurlijk haastte zich ook de jeugd naar de duinen, om met de slede van de hellingen te suizen, een vorm van wintersport die steeds grotere vormen gaat aan nemen. Vooral het hoge duin ach ter de woning van burgemeester Jhr. van Citters te Burgh, was zeer in trek. Zelfs niet-dorpsbewoners kwamen met hun in auto's meege brachte sleden van de glijpartijen profiteren. Vooral ook de oprit naar de uitkijktoren was populair, maar kleine ongelukjes bleven hier niet uit. Vogels naar het zuiden Zondag trokken vele trekvogels laag langs de grond vliegend naar het zonnige zuiden. Zeer vele kie vieten, pleviertjes en witgatjes kwamen voorbij. Een groep van vijftien wilde zwanen kreeg reeds De massale uittocht van Joden uit Roemenië, circa een jaar gele den heeft nu het getal van 10.000 overschreden en het ziet er naar uit dat er voorlopig nog geen einde komt aan deze exodus, zo is van Joodse zijde in Boedapest verno men. Het grootste deel van deze Joden die allen naar Israël gaan, reist over Boedapest. Er zijn nu nog circa 250.000 Joden in Roeme nië. vrijdagmiddag in de gaten dat het mis zou gaan het 't weer en kwam - met het typische piepende ge fluit van de vleugels - over de duinen gevlogen in zuidwaartse richting. Intussen zijn er voor de kleine zangvogeltjes bange tijden aange broken. Gaarne doen wij een be roep op het publiek wat stukjes brood op een schoon plekje te strooien of wat aaneengeregen pin da's op te hangen. Op een oud stukje spek zijn de vogels ook dol. De geringe moeite zal over enkele maanden weer worden beloond, want dan zingen de vogels weer hun hoogste lied. Prins Bernhard naar Zuid-Amerika 's-GRAVENHAGE. 12-1. - Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden zal op 2 februari naar Chili vertrekken om in zijn kwa liteit voor voorzitter van de F.E.I., de internationale paardensport fe deratie, het internationale kampi oenschap in Vina del Mar bij te wonen. In aansluiting aan het verblijf in Chili zal de prins officiële bezoe ken brengen aan Paraguay en Bra zilië; in Brazilië zullen in het bij zonder ook verscheidene nederzet tingen van Nederlandse emigran ten worden bezocht. Na deze bezoeken zal de prins nog enkele dagen privé in Mexico doorbrengen. De reis zal in totaal ongeveer vier weken duren. In Jakoetsk (oost-Siberië) is za terdag een temperatuur van 46 gra den Celsius onder nul gemeten, en politie zijn naar Rivedelago ver_ rtren vanaf vlotteen en boten. Men Ingezonden mededeling handen ruw of schraal V-GELEIlüIiHni illgCliUUUCU UJ HAMEAG ZIERIKZEE Eerste vergadering Waterschap Schouwen-Duiveiand De eerste officiële algemene ver gadering van het nieuw gevormde Waterschap „Schouwen-Duiveiand" zal plaats vinden op woensdag 21 januari, in Landskamer te Zle- rikzee. Keersluis in gebruik De keersluis in het havenkanaal, welke zoals bekend nog voor de kerstdagen waterkerend is gewor den, heeft sindsdien reeds vijfmaal Zierikzee voor vloedplankenmisère gespaard. Even zo veel keren nl., voor het laatst in de nacht van zon dag op maandag jl., werden de deu ren voor het hoge water gesloten. Heden (maandag) middag zou de sluis eveneens voor het verwachte hoge water worden gesloten. Ingezonden mededeling Ilaliano, de heerlijke versnapering hij 19 cent p(If rol hoest en terkoudheid EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK HAAMSTEDE Vergadering A.R Kiesvereniging De Anti-Revolutionaire Kiesver eniging kwam vrijdagavond ter be spreking van de candidatenlijst voor de a.s. Kamerverkiezingen bijeen. Besloten werd het Centraal Comité van de A.R. Kiesvereni ging in Nederland te vragen in het vervolg meer aandacht te willen schenken aan onze provincie bij het opmaken van de candidatenlijst, in verband met de vele problemen verbonden aan de uitvoering van het Deltaplan. De propagandacom- missie kreeg de opdracht een goede publieke voorlichting te geven, waarin moet worden ingegaan op bepaalde beschuldigingen aan het adres van de A.R -partij. Sneeuw veroorzaakte aanrijdingen Het plotseling invallende winter weer met veel sneeuw heeft enige weggebruikers parten gespeeld. De bestelwagen van een wasserij kwam door de gladheid van de provinciale weg, tussen Seroos- kerke en Haamstede in de berm en met twee wielen in de sloot te recht. De bestuurder, de heer v. d. S., liep geen letsel op. Dit ongeluk had een tweede tot gevolg toen de landbouwer-be drijfsleider de heer v. L. met zijn tractor de gestrande bestelwagen op de weg wilde slepen. Op dit mo ment naderden een vrachtwagen van de heer P. V. uit Oosterland en een personenwagen bestuurd door de heer L. v. d. K. te Burgh. De chauffeur van de vrachtwagen wilde een kijkje nemen bij de ge strande wagen en stopte. De ach teropkomende heer v. d. K., die met een matige snelheid van onge veer 20 km reed, wilde de vracht wagen passeren, doch dit mislukte door de dikke laag sneeuw en on danks stevig remmen schoot de personenwagen door tegen de ach terzijde van de vrachtwagen. De drie inzittenden, de heren L. v. d. K. uit Burgh, H. J. A. B. en J. L. K. uit Haamstede, werden hierbij allen licht gewond. De heer B. was er het ergst aan toe. Hij liep een flinke hoofdwond op en zal enige dagen het bed moeten houden. De personenwagen werd flink bescha digd. De Rijkspolitie stelt een on derzoek in. OOSTERLAND Eerste steenlegging 3 restaurant „Blauwe Keet" Vrijdagmiddag had de eerste steenlegging plaats voor het nieuwe verkeersrestaurant „Blauwe Keet". Het oude café van dezelfde naam is - zoals bekend - op 10 april '58 - door een hevige brand verwoest. De nieuwe zaak zal op ongeveer dezelfde plaats verrijzen. De plechtigheid werd verricht door het vierjarig dochtertje van de eigenaar, de heer A. R. Deurloo. De steenlegging had plaats in aan wezigheid o.a. van familie, de ar chitect de heer Bodegraven, de op zichter de heer Smeels en de aan nemer de heer Deurloo met perso neel. De heer Deurloo werd door de aanwezigen gefeliciteerd, doch toespraken moesten vanwege het gure weer achterwege blijven. Het nieuwe bedi-ijf krijgt een zaal van 7.60 x 22.50 meter. Deze ruimte zal door schotwerk in twee gedeelten kunnen worden verdeeld. De totale oppei*vIakte van het ge heel zal ongeveer 375 m2 gaan be dragen. Onder het gebouw komt een kelder van 50 m2. Er zal bo vendien een fraai terras worden aangelegd aan de voorzijde. Begin mei hoopt men met het werk ge reed te komen. De oudejaarscollecle in de Ned. Hervormde kerk alhier heeft opgebracht de som van f 196,08. AGENDA Heden (maandag) Zierikzee: Huis van Nassau (kleine bovenzaal), 8 uur, Coöp. Vrou wenbond. Haamstede: hotel Bom, 7.15 uur, ver. C.M.M.C. Morgen (dinsdag) Zierikzee: Ned. Herv. Ver.gebouw, 7.45 uur, prop.-avond D.E.L. Ingezonden mededeling ZEELAND ALS FRUITGEBIED Zeer grote oogst en lage prijzen „Zeeland en west-Brabant als fruitgebied", was het centrale on derwerp van de fruitteeltdag, welke vrydag in Goes werd gehouden door de kring Zeeland der N.F.O. en de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst. Over de geschiktheid van de bo dem voor de fruitteelt sprak de heer P. Meeuwse, assistent A van het Rijkstuinhouwconsulentschap; de landbouw-meteoroloog de heer M. Scharringa uit De Bilt behan delde het klimaat en de Zeeuwse Rijkstuinbomvconsulent ir. J. J. van Hennik sprak over de beteke nis en de structuur van de fruit teelt in Zeeland. De heer S. G. Nooteboom, directeur van de vei lingen Goes en Krabbendijke, ten slotte sprak over de afzet van het Zeeuwse fruit. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer J. Q. C. Lens hoek uit Kloetinge, dat het jaar 1958 voor de Zeeuwse fruitteelt be langrijk minder gunstig is geweest dan het voorgaande jaar. In 1957 Was er een betrekkelijk geringe fruitoogst met zeer hoge prijzen en goede financiële resultaten. In 1958 was de oogst zeer groot en de prij zen laag, zodat vele bedrijven met een verouderd sortiment met ver lies hebben gewerkt. In de mo derne bedrijven, waar Cox's Orange Pippin, Golden Delicious en vroege rassen worden geteeld, waren de uitkomsten bevredigend, zeide de heer Lenshoek. Over de veranderingen die zich in het Zeeuwse fruitassor- timent voltrekken zeide de heer Lenshoek, dat tien jaar geleden de Goudreinette het hoofdras van de Zeeuwse fruit teelt was, direct gevolgd door de Jonathan. Thans worden beide rassen echter niet meer aangeplant. De kleinfruitteelt heeft voorts zeer bevredigende resultaten ge geven en de belangstelling'voor de kersenteelt wordt in Zeeland nog steeds minder, aldus spreker. Betekenis en structuur In een uitvoerige rede heeft ir. J. J. van Hennik, de Zeeuwse Rijks- tuinbouwconsulent, gesproken over de betekenis en de structuur van de Zeeuwse fruitteelt. In de Zeeuw se en Westbrabantse fruitbedrijven vinden ongeveer 4.000 mensen hun werk, zo bleek uit zijn woorden. De gemiddelde produktie vanaf 1953 tot heden is 41 miljoen kg fruit, met een opbrengst van 17 miljoen gulden. In Zeeland worden van de appels 30 procent en van de peren 40 procent geëxporteerd. Ver der had ir. Van Hennik berekend dat er in 1957 in de Zeeuwse en Westbrabantse fruitteelt ongeveer 85 miljoen gulden was geïnves teerd. Volgens spreker kan voor een goede ontwikkeling, de grootte van de Zeeuwse bedrijven een rem zijn. Het areaal van 4500 hectare fruit teelt is namelijk verdeeld in 2600 bedrijven. De gemiddelde grootte van de Zeeuwse bedrijven met pit- en steenvruchten is'1.7 hectare. De geregistreerde 923 hectare kleinfruit wordt aangetroffen in 1268 bedrijven, wat een gemiddelde grootte heeft van 0.73 hectare kleinfruit per bedrijf. Voor een rationele teelt is vol gens ir. Van Hennik een fruitbe- dryf van vyf hectare pit- cn stecn- vruchten noodzakelijk en hü ves tigde er de aandacht op dat aan schaalvergroting der bedrijven alle aandacht geschonken zal moeten worden. De laatste tien jaar zijn 1200 hec tare verouderde boomgaarden ge- OOSTERLAND Loop der bevolking in 1958 Het aantal inwoners der gemeen te Oosterland vermindei-de in hot afgelopen jaar met 15. Op 31 de cember 1957 bedroeg het aantal in gezetenen 1794 (924 m. cn 870 vr.). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 33 (15 rri. cn 18 vr.) en door vestiging met 51 (24 m. cn 27 vr.), voorts verminderde het door overlijden met 13 (6 m. en 7 vr.) cn door vertrek met 86 (3'5 m. en 51 vr.) Op 31 december 1958 bedroeg het aantal inwoners derhalve 17r79 (922 m. cn 857 vr.). Er werden 18 huwe lijken voltrokken en geen echt scheidingen ingeschreven. rooid en tengevolge van de ramp van februari 1953 verdwenen nog eens 1200 hectare boomgaarden. Er is de laatste tien jaar 2000 hectare nieuwe boomgaard in Zeeland in geplant. Veertig procent van alle Zeeuwse fruitaanplantingen is jon ger dan één jaar en slechts vijftig procent is ouder dan twintig jaar, hetgeen - zei spreker - wat sorti ment betreft, een gunstig beeld geeft. Verder heeft ir. Van Hennik een pleidooi gevoerd voor de teelt van peren, waarvoor in Zeeland goede mogelijkheden zijn. Hij waarschuwde tegen een over dreven aanplant van Golden Deli cious. Met het ras Cox's Orange Pippin maakte de Delicoius op het ogenblik tweederde uit van alle appelaanplant in Zeeland. Er wor den verder in Zeeland in hoofdzaak spillen geplant en men heeft het idee dat men hiermede op de goede weg is. Naar psychiater „U hebt niet het tempera ment om te chaufferen. Ik raad u aan naar een psychi ater te gaan", zo sprak een Britse rechter tot een 22- jarige schilder die voor de dertiende maal zich voor een verkeersongeluk moest ver antwoorden en tot een boete van vijftig gulden werd ver oordeeld. De beklaagde, die een glimlach niet kon be dwingen, was Lucien Freud, een kleinzoon van de vader van de psycho-analyse". WADDINXVEEN. Onder de ge meente Waddinxveen is een perso nenauto in de Gouwe gereden. De heer A. P. Vermeulen uit Leider dorp kwam hierbij om het leven. SCHIPHOL Van de zijde van de Fokkerfabriëlcën op Schiphol wordt vernomen, dat per 1 januari reeds 21 vliegtuigen van het type F 27 in operationele diensten van zeven verschillende luchtvaartmaatschap pijen zijn opgenomen, die tezamen meer dan 4000 uren in de lucht zijn geweest. DRUNEN. De 33-jarige brom fietser P. Kuys is, toen hij van zijn werk naar huis reed, onder de ge meente Drunen tengevolge van de gladheid van de weg gevallen. Door een juist passerende vrachtwagen werd hij enkele meters meegesleurd waarbij hij een schedelbasisfrac- tuur opliep. Onmiddellijk werd hij naar het ziekenhuis in 's-Hertogen- bosch overgebracht. Daar is hij in middels overleden. KRABBENDIJKE. Op de rijks weg Bergen op Zoom-Goes, is na bij Krabbendijke, een uit Breda ko mende autobus op het gladde weg dek geslipt, een halve slag omge draaid en in een bermsloot gekan teld. Twee van de passagiers, het echtpaar Sio uit Breda, is hierbij om het leven gekomen. Zij waren in de sloot onder de bus bekneld geraakt. BRUINISSE Werfactie Chr. Jongerenverbond Bruinisse was de eerste plaats waar het Christelijk Jongeren eVr- bond zijn werfactie 1959 begon met een feestavond in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. De belangstel ling was matig. Na gebed door de heer B. D. Schot uit Zierikzee, werd een ope ningsreferaat uitgesproken door de heer K. van Ruijswijk uit Zierik zee, „Wat is het C.J.V."? Vóór de pauze speelde men de schets „De nieuwe bromfiets", ter wijl na de pauze het toneelspel „Zij die gestuurd was", werd opgevoerd. De heer Schot las na het toneelstuk de Ballade van John Meyaard voor en ds. v. d. Brink sloot met dank zegging. Natuurlijk ontbrak het lied niet, als verbindende schakel tus sen de verschillende programma punten. ZIJPE Motorschip voer omhoog Het Belgische motorschip „Ed mund" uit Antwerpen, eigenaar de heer Reijnierse, met zand op weg van Doodewaard naar Gent, is tij dens een sneeuwbui zaterdag in het Volkerak omhoog gevaren bij boei rood 16. Het schip is door de sleep boot „Temsie II", gestationeerd in de vluchthaven te Zijpe, vlot ge trokken. Het schip maakt water en is op enkele plaatsen gescheurd, zo dat assistentie werd verleend door het bergingsvaartuig „Walrus" van v. d. Tak's bergingsbedrijf uit Rot terdam. Het schip ligt thans in de vluchthaven te Zljpe. FEUILLETON door Hanoi Spoor Andries lachte overmoedig. „Dat begrijp ik zo wel. Het zijn allemaal oudere mannen geweest, die ten eerste niet voldoende kapitaal had den om je bedrijf er bovenop te helpen of niet over vakkennis be schikten. Verder niet de lust en de kracht hadden om na het openhar tig op tafel leggen van jouw kaar ten, kans te zien om de tuinderij weer produktief te maken. Laten we heel eerlijk tegenover elkaar staan. Verkopen wil je niet. Een be drijfsleider kost je té veel. Mijn spaarduitjes zullen een mooie steun zijn om hier opnieuw te beginnen. Mijn moeder heeft altijd geweten dat ik - wat het ook koste - nog eens een eigen bedrijf wilde heb ben. Ze leefde daarom zo zuinig, al protesteerde ik menigmaal. Enfin, hoe je de zaak ook bekijkt, we heb ben elkaar nodig. Jammer dat mijn moeder dit niet meer heeft mogen meemaken". Martha stond op en streek met een vermoeid gebaar over haar voorhoofd, „Toch geloof ik dat ik hier eens diep over moet nadenken. Ik kan zo ineens niet beslissen. Ilc moet ook denken aan jouw toe komst. Je zoudt nog een jongere vrouw kunnen ontmoeten, waarvan je werkelijk gaat houden". Andries lachte geruststellend. „Ik heb lang genoeg de tijd gehad om rond te kijken, dan had dit dus ook al lang kunnen gebeuren maar de grote liefde is voor mij onzichtbaar gebleven". „Toch blijf ik het een moeilijke kwestie vinden". Andries stond op. „Ons huwelijk heeft geen haast", zei hij, „maar het werk kan geen dag meer wach ten. Geef me je woord en ik begin morgen. Alle andere zaken regelen we dan later". Martha kwam door de verleide lijke aanbieding in een roekeloze stemming. Morgen zou hij al in de tuin zijn, een tuin, die schreeuwde om werkkrachten. Morgen zou ze alle zorgen op de brede schouders van Andries kunnen schuiven. Morgen zou ze dan alleen de vrouw zijn die af en toe eens meehielp, maar alle verantwoording rustte bij hem. Dan reikte ze Andries haar hand .„Goed, we doen het", zei ze vastberaden. Een lange, zwijgende handdruk, een korte groet en Andries verliet het huis, met een haast alsof hij op dit avonduur nog aan het werk wil de beginnen. HOOFDSTUK II. Opgedrongen raad. Na Andries te hebben uitgelaten, ging Martha met lome bewegingen weer de kamer in. Vermoeid liet ze zich in een stoel vallen. Dit onder houd had haar toch wel diep ge schokt. De gebeurtenissen van de laatste jaren liet ze in haar gedach ten voorbijgaan, en hiermede pro beerde ze voor zichzelf haar onver wachte toestemming tot een huwe lijk uit berekening te verdedigen. Twee jaar was het nu geleden dat haar manna een jarenlange ziekte was gestorven. In die jaren was hun bedrijf sterk achteruitgegaan. Toch had ze zich nooit zo moede loos gevoeld als juist deze laatste tijd. Haar man was een geduldige en blijmoedige zieke geweest. Van hem kwamen de goede raad en op wekkende woorden. Na zijn overlijden was in huis een grote en lege plaats achterge bleven. Nog iedere keer als ze de kleine zijkamer instapte, waar hij zo lang gelegen had, beving haar weer dat grote verdriet. Maar elke dag waren ook de zorgen om het bedrijf toegenomen Beheerste eerst de droefheid om haar man al haar gedachten, de omstandigheden dwongen haar om verder in de toekomst te kijken. Juist in deze tijd had ze de bedrijfsleider moeten ontstaan. Dé inkomsten wogen niet op tegen de uitgaven. Zelf had ze altijd de indruk dat de man goed en betrouwbaar was, maar haar jongere broer Bernard, die bij haar inwoonde en de boekhouding ver zorgde, had hem onbetrouwbaar genoemd. Gelukkig had de gewe zen bedrijfsleider emigratieplannen zodat ze niet met het gevoel be hoefde rond te lopen dat hem na deel of onrecht was geschied. Jamer dat haar broer zo'n sterke tegenzin voor het tuindersvak ver toonde. Wanneer hij flink zou wil len aanpakken, behoefde ze voor de leiding niet naar vreemde krachten om te kijken en dan zou zc ook nu niet voor zo'n moeilijke beslissing hebben gestaan. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2