De Sowjet-Unie stelt hetlWesten vredesverdrag met Duitsland voor DE ZIERIKZEESCHE COURANT Duits vliegtuig verongelukt Zon kreeg monstervlek RUSSISCHE VICE-PREMIER MIKOJAN BLIJKT HANDIG DIPLOMAAT PRESIDENT EISENHOWER VERWERPT DE GEDACHTE VAN ISOLATIONISME Slechts éénmaal per week naar Singapore „Koopman vraagt soms hogere prijs' NEDERLAND IN DE BAN VAN DE SNEEUW Duitse architect blijkt „Landru" STUWDAM BEZWEEK EN WATER VERZWOLG DORP MAANDAG 12 JANUARI 1958 No. 18495 115* Jaargang ZIERIKZEESCflEWNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succejjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, (el. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Confèrentie van 28 landen te Praag of Warschau MOSKOU, 10-1. De Sowjet-Unie heeft zaterdag voorgesteld bin nen twee maanden te Praag of Warschau een conferentie van 28 landen, waaronder communistisch China, te beleggen voor het opstel len en ondertekenen van een vre desverdrag met Duitsland. Dit voorstel was vervat in nota's die de Sowjet-minister van buiten landse zaken, Gromyko, aan de di plomatieke vertegenwoordigers van de V.S., Engeland, Frankrijk en de andere landen die tegen Duitsland hebben gestreden, ter hand stelde. Moskou verklaard zich ook be reid, de kwestie-Berlijn te bespre ken „op basis van zijn eigen sug gesties of van eventuele voorstellen van het Westen". De nota's gingen vergezeld van een Russische ontwerp-vredesver- drag met Duitsland, dat 48 arti kelen omvat. Volgens dit ontwerp zou Duitsland geen kernwapens, raketten of duikboten mogen heb ben. Wel zou het strijdkrachten mogen bezitten. In de nota's die het ontwerp-ver- drag begeleidden, zegt de Sow jet- 38 personen kwamen om RIO DE JANEIRO, 11-1. Een Constellation van de Westduitse Lufthansa is zondag met 39 inzit tenden op het internationale vlieg veld van Rio de Janeiro neergestort en in brand gevlogen. 36 inzitten den kwamen om het leven. Drie' van de tien bemanningsleden - tweede piloot, steward en stewar dess - overleefden de ramp. Zij zijn niet ernstig gewond. Op de oppervlakte van de zon is een zonnevlek verschenen met een doorsnede van ongeveer 125.000 kilometer, aldus hebben Britse ster renkundigen vrijdag te Londen meegedeeld. Aangenomen wordt, dat deze vlek de grootste zal zijn in de huidige reeks. Om de elf jaar komt er op de zon een reeks zonne vlekken voor. Dit verschijnsel ver toont zich op plaatsen waar de temperatuur aan de oppervlakte van de zon lager wordt dan nor maal. De normale temperatuur is ongeveer 6.000 graden Celsius, die van de zonnevlekken 4.000 graden Celsius. Unie bereid te zijn om desgewenst met het Westen van tevoren van gedachten te wisselen over de in houd van het verdrag. In dat geval zullen de twee Duitse staten echter ook als direct betrokkenen aan het overleg moeten deelnemen. Wcst-Duitsland beschuldigd Moskou stelt met leedwezen vast dat zijn voorstellen voor een vreed zame regeling van de Duitse kwes tie geen positief antwoord van wes telijke zijde hebben opgeleverd. In de huidige omstandigheden acht de Sowjet-Unie het sluiten van een vredesverdrag precies de stap die de Duitsers snel tot herstel van de eenheid van het land kan brengen. West-Duitsland wordt voorname lijk verantwoordelijk gesteld voor de tegenwoordige toestand, omdat het tot herbewapening is overge gaan en is toegetreden tot de NAVO. LONDEN, 11-1. - Diplomatieke waarnemers in Londen achten zo wel de inhoud van het door de Russen voorgestelde vredesverdrag voor Duitsland als het Russische voorstel om binnen twee maanden een vredesconferentie over Duits land in Praag of Warschau te hou den, onaanvaardbaar voor het Wes ten. Rus maakt merkwaardige indruk op Amerikanen Te San Francisco is de Russische vice-premier Mikojan een banket aangeboden door de vereniging voor wereldhandel. Tijdens dit banket deed Mikojan een beroep op de Amerikaanse regering om de handelsbeperkingen jegens de Sov jet-Unie op te heffen en vroeg hij een handelsovereenkomst tussen beide landen. Hij zei tot de 800 gasten: „We reldhandel betekent vrede. Indien zakenmensen handel voeren, zullen de politici hen moeten volgen". Hij voegde hieraan toe: „Wij wensen dat u ons respecteert en wij willen u respecteren. Laten wij mededingers zijn op vreedza me basis. U zult ons soms voor zijn. Soms zullen wij dat zijn. Wij kunnen bij eenkomen en een toast uitbrengen op het gemeenschappelijk succes". Gehoon in Chicago. Na zijn speech kreeg Mikojan een applausje, dat wel in sterke te genstelling stond tot het gehoon toen hij uit Chicago in San Fran cisco was aangekomen. Bijna 2000 anti-communistische demonstran ten dreigden Mikojan en zijn gezel schap onder de voet te lopen toen zij zijn auto bestormden. Groepen demonstranten sloegen met de vuist en met stokken op de ruiten en het dak van zijn auto. „New York Times" weet te mel den dat er in elke stad die Miko jan in de V.S. heeft bezocht, teke- „State of the Union" Politiek van niet-aanmoediging van agressie WASHINGTON. President Eisen hower heeft vrijdag in zijn bood schap de „State of the Union" aan het Congres verklaard, dat de Ver enigde Staten er naar streven „oor log te eniger plaatse en in welke omvang dan ook te voorkomen". De president deed op het Con gres een beroep om de Amerikaanse •hulpverlening aan de bondgenoten overzee voort te zetten en vroeg de Amerikanen steun te verlenen aan een politiek van handhaving van een gezonde economie en van ver mindering van het gevaar voor in flatie. Over de internationale toestand zei Eisenhower: Wij kunnen niet bouwen aan de vrede door slechts te wensen dat er vrede is. Boven dien hebben wij de bittere les ge leerd dat internationale overeen komsten, historisch door ons als heilig beschouwd, in de communis tische leer en praktijk als een vod papier worden beschouwd. Het meest recente be wij 9 van commu nistische minachting voor interna- nale verplichtingen, die plechtig aanvaard waren, is de bekendma king van het voornemen om zich van de verplichtingen inzake Ber lijn te ontdoen. Dientengevolge kunnen wij geen vertrouwen hebben in een verdrag waarbij communisten partner zijn tenzij de nakoming van een derge lijk verdrag uit zichzelf verzekerd is. Geen „vesting Amerika" Eisenhower merkte op dat er geen sprake kan zijn van een soort „vesting Amerika". „Als wij ooit zouden degraderen tot het isole ment dat in deze term besloten ligt, zouden wij een gevangenis be volken, niet een vesting...." De wereld was goed gaan begrij pen dat de V.S. een vastbesloten po litiek voeren van niet-aanmoedi ging van agressie. „In Libanon, Formosa en Berlijn was ons standpunt duidelijk, juist en getuigend van de vaste wil van een verenigd volk". „Samen met andere vrije landen hebben wij de heilige verplichting op ons genomen de bevolking van vrij Berlijn te verdedigen tegen elke poging om haar vrijheid te vernietigen. Intussen zullen wij voortdurend streven naar zinvolle overeenkomsten om deze en andere kwesties tot oplossing te brengen, in de wetenschap dat niet slechts de onschendbaarheid van een en kele stad maar de gevoelens van hoop van alle vrije volken op het spel staan". Hij bracht in herinnering dat op het gebied van de burgerrechten de wereld „ons gedrag gadeslaat". nen zijn waar te nemen die wijzen op de steeds groter wordende in druk die de Rus op de Amerikanen maakt door zijn ronde woorden, sprankelende geest en nimmer af latend goed humeur. K.L.M. teleurgesteld 's-GRAVENHAGE, 11-1. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede: „Op zaterdag 10 januari heeft de Britse ambassadeur in den Haag aan de minister van Buitenlandse Zaken een persoonlijke boodschap van de Britse eerste minister over gebracht. In zijn boodschap deelde de heer MacMillan mede, dat de Britse regering heeft besloten met ingang van 1 februari a.s. het aan tal wekelijkse vluchten van de K. L.M. op Singapore te verminderen van twee tot één enkele keer per week. Minister Luns heeft aan stonds de zeer grote teleurstelling van de Nederlandse regering over deze beslissing uitgesproken". Van de zijde der K.L.M. wordt desgevraagd het volgende verno men: „De K.L.M. is zeer teleurge steld over deze beslissing. Zij kan moeilijk aannemen, dat hiermede het laatste woord is gezegd in deze zaak. MIKOJAN: AMSTERDAM, 10—I. Het verkeer in Amsterdam stond onwennig te genover de gladheid, die vrijdag avond plotseling ten gevolge van het opvriezen van de sneeuw is ontstaan. Op het hoofdbureau van politie ontving men zaterdagmorgen onge veer zestig meldingen van aanrij dingen tengevolge van. slippartijen. In de meeste gevallen bleven de aanrijdingen beperkt tot min of meer ernstige materiële schade. Ook twee politiewagens werden door slippende auto's geramd en beschadigd. De G.G.D. moest ver schillende malen uitrukken voor mensen die ten val waren geko men en hun benen hadden gebro ken. Vrijdagavond deden zich wat ernstiger ongelukken voor. Een 27- jarige bromfietser slipte op de Prins Hendrikkade en kwam onder een passerende truck met oplegger terecht. Met een schedelbasisfrac- tuur werd hij naar het Binnengast huis overgebracht. Dikke laag in Limburg SLENAKEN, 11-1. Op de weg van Slenaken naar Heyehrath bleef zaterdagavond een personenauto in de sneeuw steken. Gedurende de nacht is de wagen ingesneeuwd. Er lag een sneeuwlaag van bijna een meter op de wagen, die vanmorgen is bevrijd. Op een derde deel van de2e weg lag de sneeuw ongeveer 80 centimeter hoog. Sneeuwploegen GRONINGEN, 11-1. In het noor den des lands is ook vannacht weer de nodige sneeuw toegevoegd aan de laag die hier al ligt, zodat van daag weer sneeuwploegen aan het werk moesten om de gebaande we gen andermaal begaanbaar te ma ken. Op sommige plaatsen viel om streeks vijf centimeter sneeuw. De meteorologische dienst te Eelde re gistreerde 2 centimeter. De totale sneeuwdikte is te Eelde 21 cm. 55 DETROIT, 9-1. De Russische vi ce-premier Anastas Mikojan die thans een bezoek aan de V.S. brengt heeft vrijdag op een persconferen tie te Detroit naar aanleiding van vragen over het Russische voorstel dat alle troepen uit Berlijn worden teruggetrokken, verklaard: „Een koopman noemt soms een hogere prijs dan hij voor zijn goederen verwacht te krijgen". In antwoord op een vraag of hij een compromis aangaande de kwes tie van terugtrekking der troepen zal voorstellen, zei hij: „Wij be schouwen ons voorstel reeds als een compromis". POLYGAMIE UIT DE MODE NEW YORK. Polygamie raakt in de mohammedaanse wereld uit de mode De mensen vinden één vrouw „meer dan voldoende" en het is dan ook niet nodig de polygamie in de mohammedaanse wereld te verbieden, zo heeft dr. Mohammad Awad in de V.N.-subcommissie voor het voorkomen van discriminatie van minderheden verklaard. „Ik vrees dat de gelukkige da gen met meer dan één vrouw tot het verleden behoren", zo voegde hij hieraan toe. Dag Hammarskjoeld, de secreta ris-generaal van de Ver. Naties is vrijdagavond van zijn reis naar het midden-oosten in New York terug gekeerd. Hij heeft in de afgelopen drie weken tien landen bezocht en verklaarde zeer tevreden te zijn. Gladheid in Amsterdam Veel sneeuw in zuid en noord Ongelukken op Bloemendaalse „Kopje" Wie was de bruid? SCHOONHOVEN. Een inwo- ner van de zilverstad, die vorige week in Ammerstol in het huwelijk trad, is dezer dagen tot een vreemde ont dekking gekomen. Zich be zinnend op de huwelijksband bekeek hij het trouwboekje eens dat aan het jonge paar was uitgereikt. Groot was zijn verwondering, toen hij in plaats van de naam van zijn bruid die van zijn moe der daarop vermeld vond. Bij al de namen op het document kwam de naam van zijn bruid niet voor. De man heeft zich over deze vreem de fout ter secretarie van Ammerstol vervoegd, doch daar bleek men dit abuis nog al nuchter op te nemen. Met pen en inkt werd de foutief geplaatste naam door gehaald en de juiste naam geschreven tussen de overige in machineschrift vermelde namen. Honderdjarige in Amsterdam AMSTERDAM. Vrijdag vierde mevrouw M. M. Beyderwellen- Möllenkamp uit de Sperwerlaan in Amsterdam-noord haar honderdste verjaardag. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, was reeds om kwart over negen in de woning van de jarige aanwezig om haar zijn gelukwensen aan te bie den. Mevrouw Beyderwellen, die bij haar 71-jarige dochter inwoont, zat blij en opgewekt in de huiskamer op de eerste etage, temidden van haar familieleden en omgeven door talrijke bloemstukken. Met de fruit mand en de enveloppe met inhoud, die de burgemeester haar ten ge schenke gaf, toonde zij zich zeer ingenomen. Zij dankte hem hier voor hartelijk. De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, heeft het ziekenhuis verlaten nadat vo rige week zijn amandelen waren geknipt. Het Bloemendaalse „Kopje" BLOEMENDAAL, 11-1. Tiental len liefhebbers van de sneeuw, die vandaag de sleesport zijn gaan be oefenen op het Bloemendaalse kopje „Kijkduin", hebben hiervoor een hoge tol moeten betalen. Er deden zich namelijk bij de afdaling per slee vele ongelukken voor. De E.H.B.O. noteerde in totaal veertig ongevallen. Een vijftiental slacht offers moest met gebroken ledema ten, hersenschudding of andere ernstige kwetsuren naar het ma rinehospitaal in Overveen worden overgebracht. Scheepsbouwer gaat schip in Brazilië brengen SCHIPHOL, 10-1. De heer C. Verolme, hoofddirecteur van Ver- olme's Verenigde Scheepswerven te Rotterdam, deelde zaterdag bij zijn terugkeer uit Dublin op Schiphol mede, dat hij op 14 januari naar Rio de Janeiro zal gaan om in Bra zilië een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een nieuwe werf te bouwen. Men heeft in Bra zilië een baai gevonden, waar bo- demproeven bevredigende resulta ten hebben opgeleverd om ter plaatse een werf in te richten. Woensdag a.s. wordt de 33.000 ton grote tanker „Presidente Juscelino" officieel overgedragen en daarna vaart het schip - en de heer Ver olme zal de reis meemaken - naar Rio de Janeiro. Het schip moet op 31 januari in Rio de Janeiro zijn, omdat op die dag feestelijkheden plaats vinden ter ere van president Kubitchek van Brazilië. Woningbouw in november 1958 's-GRAVENHAGE. Volgens ge- gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in november van het afgelopen jaar 8.263 (in no vember 1957: 8.567) woningen opge leverd. Hiermede is voor de periode 1 januari-eind november 1958 het totaal aantal voltooide woningen gebracht op 80 641. Van januari tot en met november 1957 werden 78.862 woningen vol tooid. Gerekend tot en met november 1958 werden sedert de bevrijding 677.199 woningen opgeleverd. Hier van werden er 68.801 alB systeem woning gebouwd. De Indische congrespartij heef zich te Nagpoer uitgesproken voor een program van minister-presi dent Nehroe voor de invoering van een „democratische en socialisti sche gemeenschap" in India en voor een „dynamische groei" van de economie van India. De congres partij is in India aan de macht. In het afgelopen anderhalf jaar is ongeveer een miljoen ton aan goederen voor het Amerikaanse le ger in west-Europa per rivierschip vervoerd van Rotterdam naar Mannheim in zuid-west Duitsland. Dit hebben leden van het hoofd kwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te Heidel- berg medegedeeld. Hebt steeds iets goeds in de zin en acht Uzelf te goed om iets kwaads te doen. KREFELD, 10-1. Een zestigjarige architect te Kempen bij Krefeld, Ludwig Bellwinkel, ontpopt zich steeds meer als een Duitse Landru. Hij heeft bekend drie vrouwen te hebben vermoord. Met twee van zijn slachtoffers is hij gehuwd ge weest. De politie vond na de dood van Bellwinkels tweede echtgenote in oktober van het vorige jaar aan leiding de architect te arresteren, toen bleek dat diens eerste vrouw in 1942 onder soortgelijke omstan digheden was overleden. Bellwin kel, een oud marine-officier, be kende later de twee vrouwen te hebben vermoord. Het derde slachtoffer was een zangeres, die hij, naar hij toegaf, reeds voor zijn eerste huwelijk te Saarbrücken heeft vermoord. De politie beschikt over de namen van nog een aantal vrouwen met wie Bellwinkel betrekkingen heeft onderhouden en die spoorloos zijn verdwenen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEEUWARDEN. De 24-j. ongehuw de bouwvakarbeider F. Koopmans uit Leeuwarden is uit de dakgoot van een aan de Wirdumerdijk te Leeuwarden gelegen winkelpand gevallen. De man had zich via een dakvenster op het dak begeven om zich vervolgens in de elf meter bo ven de straat gelegen dakgoot te laten zakken. Vermoedelijk is hij toen gestruikeld over een antenne draad. Het slachtoffer werd ernstig gewond naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij is overleden. VUREN. De veertienjarige Jannie Sterk uit Vuren is toen zij rijksweg 15 (Rotterdam-Deil) overstak, door een uit Eindhoven afkomstige per sonenauto gegrepen. Zij was, zoals iedere dag met de autobus terug gekeerd uit Gorinchem, waar zij de h.b.s. bezocht. Van de bushalte moest zij nog een kilometer fietsen om thuis te komen. Volgens de be stuurder van de auto stond het meisje met de fiets aan de hand te wachten. Toen de auto vlak bij haar was stapte zij op en stak da weg over. DEN HAAG. De eerste zending schilderijen van Van Gogh, die in Japan tentoongesteld zijn geweest, is vrijdag de terugreis naar Neder land begonnen. De schilderijen werden onder geleide van politie en museumpersoneel naar 't vlieg veld gebracht. De tentoongestelde werken worden met vier vliegtui gen verzonden. De volgende zen dingen vertrekken woensdag, vrij dag en woensdag over een week uit Tokio. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Oudheid kundige Bond zal op zaterdagmid dag 17 januari in de Koopmans beurs fe Amsterdam een jubileum vergadering worden gehouden. Prof. dr. A. W. Byvanck houdt een inleiding over: „Herinneringen uit de geschiedenis van de bond" en ir. F. P. J. Peutz over „Monumenten zorg en de moderne architect". 132 mensenlevens gingen verloren MADRID, 11-1. Een stuwdam in het Meer van Sanabria, in de Spaanse provincie Zamora, vlak b(j de Portugese grens, is - zoals wjj nog in het nummer van vrij dag vermeldden - ingestort, met als gevolg dat zich een ramp vol trok aan het Spaanse dorpje Rl- vadelago. De woedende stroom die hierdoor vrij kwam, stortte zich op een kamp van arbeiders die werkten aan de bouw van een elektrische centrale en het nog in diepe rust verkerende dorpje Rivadelago, dat circa 500 in woners telde. Tot nu toe heeft men 23 lijken kunnen bergen. In totaal zijn 132 mensenlevens verloren ge gaan, zo is zondagavond in Madrid bekendgemaakt. Hulpploegen o.l.v. de gouverneur van Zamora, trachtten te redden wat er nog te redden valt. Zij ope reren vanaf vlotten en boten. Men kan het verwoeste dorpje niet meer via de normale weg bereiken. De telefoonverbindingen zijn verbro ken. Rode Kruis-personeel, militairen en politie zijn naar Rivadelago ver trokken met ambulancewagens en vrachtauto's met voedsel en kleren. Grote hoeveelheden meubels en ander huisraad drijven rond op de stroom. De Sowjet-Unie heeft het Wes ten In een nota verzocht om een spoedige hervatting van de Ge- neefse conferentie over het voor komen van onverhoedse aanvallen, zo wordt van Amerikaanse zjjde te Moskou vernomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1