Overdenking Damp® bevrijd'' Rapport Commissie Waterbeheersing over verdroging Schouwse duingronden ZEGEVIERENDE FIDEL CASTRO IN HAVANNA Amerika en de ruimteraketten STAD EN PROVINCIE Recherchefilm in weekend-programma te Zierikzee KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP KANTONGERECHT ZIERIKZEE Financiën en Economie Triomfantelijke stoet was 10 km lang HAVANNA, 8-1. De zegevierende Cubaanse opstandelingenleider Fi del Castro is donderdag met zijn soldaten aangekomen aan de rand van Havanna. De kolonne, waar mee hy de stad naderde, was tien kilometer lang. Honderden auto's met juichende Cubanen sloten zich bij de troepen Duitse gesneuvelden worden overgebracht naar Venray VENRAY, 9-1. Gisteren is onder leiding van kapitein Haverman een begin gemaakt met de overbren ging van Duitse gesneuvelden van de begraafplaatsen rond Mook, naar de begraafplaats IJsselsteyn te Venray, waar het centrale kerkhof is aangelegd voor Duitsers die tij dens de mei-dagen van 1940 sneu velden. Het betreft hier de overbrenging van de laatste grote begraafplaats in Nedtrland. Thans liggen er alleen nog verspreide graven, zoals een in Hilversum en enkele in Fries land, waarvan de overbrenging nog een paar maanden kan vergen. De begraafplaats te IJsselsteyn zal ruim 31.200 graven tellen. BOSTON, 9-1. De Ver. Staten zijn van plan dit jaar vier interplane taire raketten te lanceren, waarvan één mogelijk naar Mars en één naar Venus, zo heeft de leider van de raketafdeling van „General Elec tric", Glen Bieging, in Boston ver klaard. Mars zal zich tussen februari en april in een gunstige positie voor een raketproef bevinden en Venus in het begin van de zomer. De raket naar Venus zal waarschijnlijk zijn uitgerust met apparaten voor het meten van de wolkenlaag en van magnetische storingen in de omge ving van die planeet. De raket zou de gegevens op de band moeten op nemen en uitzenden als zij weer in de buurt van de aarde zou komen. Radio-Moskou heeft vrijdag be kend gemaakt, dat de vooraan staande Russische sterrekundige prof. Alexander Khabarof in Le ningrad beizg is een kaart van de maan te maken met het oog op de eerste landing van een bemande raket. Geheimhouding verzekerd? „Met de tong loven wij den Heer en Vader en met haar vervloeken wij de mensen, die naar de gelijkenis Gods gescha pen zijn". (Jac. 3:9). Wij kunnen ons verzekeren tegen de gevolgen van vele verliezen. Het principe van de verzekering is dat de gemeenschap, de maatschap pij, een zwaar financieel verlies van een enkeling draagt. De verze keringsmaatschappijen verspreiden het risico zoveel mogelijk. Geluk kig dat de rampschade in Zeeland niet uitsluitend door enkele typisch Zeeuwse maatschappijen gedekt moest worden. Dus spreiding van het verzekerde kapitaal is een ge zond standpunt. Geheimhouding kan niet op een dergelijke wijze verzekerd worden. Des te minder spreiding van het ge heim des te meer kans dat iets ge heim blijft. Wij wonen op ons eiland in de dorpen en kleine stadjes vlak bij elkaar en leven sterk met elkander mee. Een geheim is dan gauw ge- meenschapsbezit. Ieder mens heeft zijn „geheim". Er zijn moeilijkhe den in het bestaan van een mens waar een ander niets mee te ma ken heeft. Geen buurman, geen politiestaat, soms ook de huwelijks partner niet. Dat kan vóórkomen als de ander niet gelooft en uzelf wel. De ander zal u niet begrijpen, boos worden, teleurgesteld zijn als u uw geheim vertelt. Maar u moet er eens met iemand over praten. Doch u weet nooit zeker of u zich zelf niet weerloos maakt op de tong van een ander. Met onze tong loven wij en vervloeken wij, schrijft Jacobus. Als u nu maar eens kon praten met iemand die u werkelijk kunt vertrouwen. In deze weken worden vele ambtsdragers in de kerk bevestigd. Ouderlingen en diakenen, ook en kele predikanten. Bij hun beves tiging kan hen vanzelf dit jaar ge vraagd worden: „Belooft gij ge heim te houden datgene wat bij de uitoefening van uw ambt vertrou welijk te uwer kennis is gekomen?" Het ambtsgeheim wordt dus na drukkelijk gevraagd. Een belang rijke christenplicht voor ieder is de eerbied voor andermans persoon lijk leven. Wij mogen niet reageren met nieuwsgierigheid, verbazing, boos-zijn, gewichtig-doenerij. „Zo iets kan ook mij overkomen. Dit vertelt hij nu mij. Wat is het nu moeilijk om hem of haar weikelijk te helpen. In ieder geval mag ik dit niemand vertellen. Het blijft tussen hem of haar en mij en God". Toont elkander zo als broeders en zusters het in u gestelde vertrou wen waard. Ambtsdragers en ge meenteleden. Dan is geheimhou ding bij u verzekerd. B.haven. C. GROOT. aan. Castro's triomftocht werd door de grote menigte vertraagd. Voor Castro's aankomst was slui ting gelast van alle winkels, kan toren en fabrieken, om allen in staat te stellen Fidel Castro in te halen. De verkoop van alcoholi sche dranken was donderdag in Havanna en omliggende steden de gehele dag verboden, om inciden ten tengevolge van dronkenschap te voorkomen. Op zijn zegetocht naar Havanna zei Castro woensdagavond te Ma- tanzas, dat Cuba de diplomatieke betrekkingen met Rusland en zijn bondgenoten niet zal herstellen en dat de betrekkingen met de dicta toriaal geregeerde landen in latijns Amerika verbroken dienen te wor den. Ingezonden mededeling neus,keel en borst van vastzittend slijm ZIERIKZEE Verkiezingsbijeenkomst C. H U. De Christelijk Historische Kies vereniging Zierikzee belegt vrijdag avond 16 januari a.s in het C.J.M. V.-gebouw aan het Visslop een ver kiezingsbijeenkomst. Als spreker zal optreden mr. Beernink uit Dor drecht. Rode Kruis-verbandtas In aanvulling op het artikeltje over de plaatsing van brancards, in het nummer van donderdag, delen wij nog mede, dat op het adres Korte Nobelstraat 40 ook een Rode Kruis-verbandtas aanwezig is, die voor bevoegden in geval van on gelukken ter beschikking staat. NOORPGOUWE Filmavond Culturele Vereniging Zaterdagavond organiseert de Culturele Vereniging te Noord- gouwe in de cantine een filmavond. Als hoofdfilm zal worden vertoond de kleurenfilm „Alle begin is moei lijk", met Dick Bogarde, Dennis Price en Cecil Parker in de hoofd rollen. Verder zullen twee humo ristische films: „Mensenredders" ei „Op je gezondheid" worden ver toond. Het gehalte van deze films iSjZodanig, dat dit een prettige ont spanningsavond belooft te worden. Het bestuur verwacht dan ook een grote belangstelling. NIEUWERKERK Filmavond Rode Kruis Ook in onze gemeente werd in „Ons Dorpshuis" een Rode Kruis- avond gehouden. Trots de ongun stige weersgesteldheid was de op komst van het publiek zeer goed. Met een welkomstwoord tot de aan wezigen en in het bijzonder tot de heer Mallaert, propagandist van het Ned. Rode Kruis, opende de bur gemeester de bijeenkomst. Na dank te hebben gebracht voor de vrien delijke woorden tot 'hem gericht gaf de heer Mallaert een uitgebreid overzicht van de vele taken die het Ned. Rode Kruis heeft en waar naar met veel belangstelling werd geluisterd. Hierna werden deze ta ken door enige films nog eens aan schouwelijk voorgesteld. In de pau ze werd een verloting gehouden, waarna de hoofdfilm „Paula" ver toond werd, een film met moraal welke een der vele taken van het Rode Kruis te zien gaf. De avond is een succes geweest. In de na middag was een' programma voor de jeugd samengesteld dat uiter aard zeer leerzaam was en met be langstelling werd gevolgd. De bur gemeester sloot met een dankwoord deze avond. ANNA-JACOBAPOLDER A.R. Vergaderde In „Ons Dorpshuis" vergaderde de A.R. Kiesvereniging Nederland en Oranje. De kandidatenlijsten voor de aanstaande Tweede Kamer verkiezingen werden vastgesteld, zoals die door het centraal comité zijn samengesteld. Daarna werden de boeken van de penningmeester nagezien en in orde bevonden. In geworpen op de laatste Staten- en gemeenteraadsverkiezingen. Getracht zal worden een spreker te krijgen voor de verkiezingscam pagne. ANNA-JACOBAPOLDER Geschenk voor oorlogsinvalide De oorlogsinvalide Joh. van der Meer te Bergen op Zoom, vroeger woonachtig te Anna Jacobapolder, heeft - zo meldt het „Brabants Nieuwsblad" - van de Stichting „Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden" (Moveo), een bandrekorder ten geschenke gekre gen. De heer v. d. Meer is blind aan beide ogen tengevolge van oor logsverwondingen en thans werk zaam als telefonist van de militaire centrale. Op initiatief van de heer Brand- riet werd onder de garnizoensleden een bliksemactie georganiseerd door Moveo. welke een bedrag opbracht van driehonderd gulden. Bij de overdracht van de band rekorder, waarbij aanwezig waren luitenant-kolonel Kornet, garni zoenscommandant te Bergen op Zoom, en de districtscommissaris der Moveo, de heer Goderie uit Roosendaal, kon de heer v. d. Meer bijna geen woorden vinden om zijn dankbaarheid te uiten. Behalve de bandrekorder met koptelefoon kreeg de heer v. d. Meer een gra tis abonnement van vijf jaar op de gesproken krant voor blinden. Degenen die mee willen doen aan de bandrekorderaktie van Moveo, wijzen wij op het gironummer 429.658 t.n.v. C. Goderie te Roosen daal. AGENDA Morgen (zaterdag) Zierikzee: duivententoonstelling in „Sirixe". Noordgouwe: Cantine, 8 uur, film avond Cult. Vereniging. Overmorgen (zondag) Zierikzee: duivententooristelling in „Sirixe". Ingezonden mededeling HYPOTHEEK :rs). ogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Mccnk's PoederaÉWfci hoofdpijn, kies pijn, hoest, griep,.Marrhec, influenza, rheumatiek, koorls^pcid bij gevatte kou, periodieke pijnen gaz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 fWedcrs maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6poede7s),r zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. M M ajn )t9k#H,E:¥^rCcO jfcrkfijgbaar :t|is ^JcEóBgloBeK&idjrvook in ui IC A OnTUCCf KERKNIEUWS Zilveren jubileum prof. dr. G. M. den Hartogh 's-GRAVENHAGE, 8-1. Prof. dr. G. M. den Hartogh, hoogleraar aan de theologische hogeschool der Ge reformeerde Kerken te Kampen, zal 17 januari a.s. zijn zilveren ambtsjubileum vieren. Hij doceert vaderlandse en algemene kerkge schiedenis, kerkrecht en patristisch latijn. Prof. Den Hartogh, die in 1899 te Heerjansdam werd geboren, heeft aan de Vrije Universiteit eerst rechten, daarna theologie gestu deerd. In 1929 werd hij te Hazers- woude als predikant bevestigd. In 1933 werd hij, tegelijk met wijlen prof. dr. K. Schilder, benoemd tot hoogleraar te Kampen. Op 17 jan. 1934 hield hij daar zijn inaugurele rede. Op zoek naar zendingsvelden DEN HAAG, 9-1. Met de „Alda- bi" van de Rotterdam-Zuid-Ame- rika Lijn zijn op 5 januari vertrok ken de beide waarnemers van de Gereformeerde zending, dr. J. C. Gilhuis en ds. J. A. C. Rullmann. Zij zullen enkele maanden een be zoek aan Argentinië en Brazilië brengen, teneinde na te gaan of hier voor de Gereformeerde Ker ken in Nederland, naast dc zen- dingstaak in Indonesië, wellicht een andere zendingstaak ligt. De waar nemers hopen half mei in Neder land terug te keren. ZIERIKZEE Geref. vrouwenvereniging brengt bijzonder zendingsspel op de planken Levensverhaal van de vrouweiyke arts Ida Scudder De Gereformeerde vrouwenver eniging alhier heeft reeds een jaar het zendingsspel „Dokter Ida" in studie, dat voor het eerst op woens dag 28 januari a.s. zal worden op gevoerd in het verenigingsgebouw aan de Sint Domustraat alhier. Aan het stuk werken niet minder dan twee en twintig personen mee. Het spel, geschreven door ir. C. Swaan-Koopman, behandelt het leven van dr. Ida Scudder, een Amerikaanse zendelinge-arts, die enorm veel heeft gedaan voor de medische hulp aan miljoenen vrou wen in India. In 1920 stichtte zij te Vellore een opleidingsschool voor vrouwelijke artsen, die uitgroeide tot een medisch centrum van on gekend gewicht. In 1950 was het vijftig jaar geleden dat dokter Ida in India als eerste vrouwelijke arts aankwam. Het oorspronkelijke ar.U senschooltje, dat zij stichtte, groeide uit tot een enorm complex van ge bouwen, ziekenhuizen, laboratoria en universiteitsgebouwen, vanwaar reeds honderden artsen en duizen den verpleegsters, allen dochters van het land, zijn uitgetrokken om het werk voort te zetten dat dokter Ida geheel alleen begonnen is. TONEEL EN FILM Donker Marseille - thema van tweede film In het weekend-filmprogramma van de N.V. Concertzaal zal ver toond worden de film „School voor misdaad" met Stanley Baker en Anne Heywood in de hoofdrollen. In deze film maken we kennis met rechercheur Jack Truman die als hij eenmaal op het spoor is van een bende brandstichters overgeplaatst wordt naar de kinderpolitie. In de ze functie komt hij met zeer jeug dige diefjes in aanraking en hij vat een toenemende liefde op voor Ca thie, die verantwoordelijk is voor deze kinderen Ondanks deze liefde rapporteert hij zijn vermoedens aan de politie dat haar oudere broer de bendeleider Johnny, de dader is van de onverklaarbare reeks bran den. Johnny wordt later op heter daad betrapt en verbergt zich met een stengun in een schoollokaal. Hij dreigt de leerlingen te zullen doodschieten als een politieman ook maar één stap naderbij komt. Het verhaal bereikt een dramatisch hoogtepunt als Cathie probeert de kinderen te redden en Johnny te dwingen zich over te geven. Als tweede film draait deze week in de Concertzaal „De hel van Mar seille" met als sterren Alma Gay- lor en Eugene Deckers. Deze film speelt, zoals de titel al zegt, in de havenstad Marseille waar twee uit Italiaanse krijgsgevangenschap ont snapte Britse soldaten zich in een volkswijk schuil houden. De Duit sers leggen hen het vuur na aan de schenen doch aan het slot van het boeiende verhaal worden beiden gered en zullen proberen Engeland te bereiken. Indianenfilm te Haamstede In hotel bioscoop Bom te Haam stede wordt een Indianenfilm ver toond, „Dwars door de bloedvallei" met Barry Sullivan en Dennis O' Keefe. Deze wild-west film ten voeten uit verhaalt over een kara vaan, bestaande uit een zeer ge mengd gezelschap, welke in het In- dianengebied van de woestijn van Arizona door de Apachen wordt overvallen. De mannen en vrouwen gaan te voet verder. Bij Fori Dra goon aangekomen wacht hun een nieuwe teleurstellende ontdekking omdat de gehele bezetting door de Indianen is uitgemoord. De India nen komen terug en omsingelen het fort. Het gelukt de ingeslotenen echter een gunstig gelegen punt te betrekken en de Indianen in de val te laten lopen. Eindelijk ligt de weg naar veiliger oorden weer open. Ingezonden mededeling Jeep reed tegen inet grond beladen vrachtauto Tijdens de woensdag gehouden strafzitting van het kantongerecht te Zierikzee, kwamen nog een aan tal verkeersovertredingen in be handeling. Chauffeur L. v. V. uit Haamstede wilde op 19 september op last van zijn werkgever zijn met grond be laden vrachtwagen op een links aan de Dijkweg te Serooskerke ge legen uitrit plaatsen om achterop komend verkeer gelegenheid te ge ven te kunnen passeren. De weg is ter plaatse vrij smal. De manoeu vre werd blijkbaar door een jeep chauffeur verkeerd begrepen om dat hij toch de vrachtwagen wilde passeren, juist op het momen't dat deze de uitrit wilde inrijden. De wagen raakte nog juist de aanhan ger van de jeep. De kantonrechter toonde begrip voor de moeilijke si tuatie en veroordelde van V. con form tot f 25 of 5 d De landbouwer M. N. te Zierik zee stond terecht als eigenaar van een tractor met aanhangwagen waarmee door A. P. N. op 24 ok tober gereden was met een snelheid van omstreeks tien km. De aan hangwagen was niet voorzien van een vanaf de bestuurdersplaats te bedienen reminstallatie, zodat er volgens de wet niet harder dan 6 km. per uur mee gereden had mo gen worden. Conform werd N. ver oordeeld tot f 25 of 5 d. Bovendien kreeg M. N. een boete van f 15 of 3 d. omdat hij op de tractor had plaats genomen hoewel er geen zit plaats aanwezig was. En dit is niet volgens de voorschriften. Geen voorrang verleend De Duitser J. W. uit Aken werd bij verstek veroordeeld tot f 35 of 7 d. omdat hij op 27 augustus te Zierikzee als bestuurder van een scooter op het kruispunt Melk- markt-Verrenieuwstraat geen voor rang had verleend aan een van rechts komende personenauto, waardoor een botsing was ontstaan De eis was f 30 of 6 d. Mevr. M. J. K.-B. te Sirjansland werd conform veroordeeld tot f 20 of 4 d. omdat zij op 19 oktober als wielrijdster gebruik makend van het rijwielpad van de rijksweg na bij Oosterland niet voldoende was uitgeweken voor een tegemoetko mende bromfietsberijder. De Rotterdamse monteur J. H. werd bij verstek veroordeeld tot f 10 of 3 d. Hij had op 11 september te Dreischor schade veroorzaakt aan een perceel bieten van de land bouwer v. d. V., met een tractor en aangekoppelde stropers. Ongeveer 400 kg. bieten was hierdoor vernie tigd. H. werd bovendien veroor deeld tot betaling van een schade loosstelling - civiele vordering - ad f 20. J. A. v. A. uit Zierikzee werd conform veroordeeld tot een boete van f 40 of 8 d. omdat hij gereden had op een motorfiets zonder ken teken- of rijbewijs. Verder had van A. het stopbord bij de kruising No- belpoort-Grachtweg genegeerd en niet gestopt op het bevel van een politieman. De kantonrechter was mild in zijn vonnis omdat hij de laatste tijd over v. Adie kortge leden voor verschillende overtre dingen op het matje moest komen, geen ongunstige berichten meer krijgt. STEENBERGEN. Een personen wagen van een Bredase houthandel is tegen een boom op de Kruisland- sedijk te Steenbergen gereden, waarbij de bestuurder om het leven is gekomen. Vermoedelijk heeft de bestuurder door de gladheid van de weg de macht over het stuur ver loren. Na de botsing sloeg de auto over de kop. Het slachtoffer, dat alleen in de auto zat, was de 26- jarige gehuwde H. J. Henraat uit Oosterhout. 3.26 v.m. 15.46 n.m. 4.12 v.m. 16.27 n.m. 4.52 v.m. 17.05 n.m. Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met enkele sneeuw- of regenbuien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen noordwest en noord. Weinig verandering in tem peratuur. 10 jan. Zon op 8.46, onder 16.49. Maan op 9.02, onder 18.52. 11 jan. Zon op 8.45, onder 16.51. Maan op 9.35, onder 20.03. 12 jan. Zon op 8.45, onder 16.52. Maan op 10.03, onder 21.12. Nieuwe maan: 9 jan. te 6.34. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 jan. 3.49 v.m. 16.18 n.m. 11 jan. 4.34 v.m. 16.59 n.m. 12 jan. 5.12 v.m. 17.36 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 jan. 11 jan. 12 jan. Springtij: 11 en 26 jan. Doodtij: 19 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-1. De laatste 24 uur is de luchtdruk boven Scandinavië aanzienlijk gestegen. Het lagedruk gebied, dat daar verscheidene da gen achtereen aanwezig was, is nu geheel verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een nog zwak gebied van hoge druk. Een door noord- Duitsland naar het oosten trek kende depressie vulde op en be reikte het zuidelijk deel van de Oostzee. De rug van hogedruk, die zich van Groenland naar het zuiden toe uitstrekt, heeft zich vooral over Frankrijk en de noordelijke Alpen- rand uitgebreid. Een kleine storing, die woensdag Jan Mayen passeerde, bereikte vannacht de Noordzee. Ze begon toen snel in diepte toe te nemen, waardoor langs de Engelse oostkust een noorderstorm opstak. Dit stormgebied zal zich ook tot onze kust, in hoofdzaak tot die van Zuid-Holland en Zeeland, uitbrei den. Achter de storing om zal waar schijnlijk iets van de in Noorwegen aanwezige koude lucht naar Ne derland weten door te dringen. Daar deze lucht over zee naar hier komt, zal de temperatuur nog slechts weinig verder dalen. De Chinese economie PEKING, 9-1. Het Chinese com munistische partijblad „Volksdag blad" heeft vrijdag er op aange drongen dat China's lichte indu strie meer consumptiegoederen moet maken om tegemoet te komen aan de toenemende behoeften van de bevolking. De vraag naar lichte industriële produkten is zeer ge stegen als gevolg van de sterk toe genomen industriële en landbouw- produktie en de groeiende koop kracht van het volk. Sedert de op richting van de volksgemeen schappen is de verkoop van o.a. naaimachines, ondergoed, melk poeder, schoenen, fietsen, speel goed en biscuitjes sterk gestegen. De ontwikkeling van de zware in dustrie moet echter de voorrang blijven houden, aldus het blad. Lacg zeepeil en polder Schouwen spelen rol In het rapport van de Commissie Waterbeheersing en Ontzilting wordt odk de invloed van de pol der Schouwen op de grondwater stand in het overgangsgebied ter sprake gebracht. De lage ligging van de polder veroorzaakt in het duinzandgebied een afstroming van het grondwater, zowel in de boven ste lagen als die in de diepere on dergrond. In een zekere raai is bo ring 4 opgenomen, waarvan het fil ter beneden de veenlaag is ge plaatst. Deze veenlaag ligt onge veer op N.A.P. en strekt zich uit vanuit de polder Schouwen tot on geveer halverwege het duinzand gebied. Hieruit is gebleken: dat de gemeten grondwater stand in boring 4 (spanningswater) belangrijk lager ligt dan bij de an dere buizen, die de diepte van phreatisch water weergeven. Hier uit volgt onder meer, dat dit veen weinig of niet doorlatend is, waar door er weinig aanvulling van het spanningswater door phreatisch water plaats vindt, b. dat het water boven de veen laag, hoewel wat afgevlakt, het maaiveld volgt. Het stroomt zowel naar de lage aangrenzende polder Schouwen als naar het lage deel van het duinzandgebied. Dit ver oorzaakt in het randgebied een vrij constante en betrekkelijk hoge wa terstand, die in de zomer niet die per daalt dan circa 1 mr beneden het maaiveld. De waterstand is vrij constant en voor vele gewassen acceptabel, te meer nog, omdat deze gronden een gunstig humusgehalte hebben. Ver schillende percelen lijden aan ver droging. De relatief hogere ligging is hiervan de oorzaak. De gronden zijn daardoor- zeer gevoelig voor een verlaging van het polderpeil van de polder Schouwen. Uit de waterstanden blijkt dat de ontwa tering van de polder Schouwen plaatselijk een schadelijke invloed uitoefent op het overgangsgebied. Laag zcepcil Zo goed als de polder Schouwen is het lage peil van de zee. dat ge middeld ongeveer op N.A.P. ligt, de oorzaak van afstroming van water uit de duinen en het zandgebied. Dit waren wel de hoofdconclu sies die uit dit rapport werden ge trokken. Voor een goed overzicht venvijzen we naar de volledige sa menvatting. 1. De aanleiding tot het onderzoek was gelegen in het feit dat de fruitkwekers en de bollenkwe- kers in het overgangsgebied naar de polder Schouwen een daling van de grondwaterstand constateerden, die aanleiding gaf tot soms zeer ernstige verdro- gingsverschijnselen. 2. Het bleek noodzakelijk in ver band met de optredende ver- drogingsverschijnselen aandacht te besteden aan het gehele duin zandgebied. 3. Tijdens het vooronderzoek kwam aan de hand van de rfeeds door andere diensten verzamelde ge- gevérts reeds een en ander vast te stean omtrent de waterhuis houding van het gebied. Uit dc bodemkartering volgt, dat men te maken heeft met zandgron den met een laag humusgehalte cn diepe zomergrondwaterstanden-.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2