DE GAULLE a werd president van Frankrijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 9 JANUAR 11959 No. 18494 H5e Jaargang ZmZEESKWBNIEllWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succe^jes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tol. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Menigte applaudiseerde matig PARIJS, 8-1. Sinds vanmorgen staat Charles de Gaulle aan het hoofd van Frankrijk, als president van de Vijfde republiek. Het land heeft zelfs weer een complete re gering, want vanavond - veel later dan verwacht werd - maakte De Gaulle bekend dat premier Debré er in was geslaagd een kabinet te formeren. De nieuwe en zojuist afgetreden president Coty, stonden naast el kaar in een open auto op weg naar de Are de Triomph. Meermalen klonk uit de door politie streng be waakte menigte juichend op: „bravo Coty" en „vive Coty", maar daartussen werd slechts weinig „bravo De Gaulle" gehoord. Bij de Are de Triomphe werden de troe pen geïnspecteerd en het gouden boek ondertekend. De Gaulle reed hierna onder matig applaus van de menigte naar het Elysée terug, waar hij Debré opdracht gaf een nieuw kabinet te vormen. Het nieuwe kabinet De samenstelling van Debré's kabinet is als volgt: Minister-president: Debré; gede legeerd minister bij het bureau van de premier: Soustelle; minister van staat: Houphouet-Boigny, Jacqui- not, Lecourt en Malraux; Groot zegelbewaarder: Michelet; Buiten- landze Zaken: Couve de Murville; Binnenlandse Zaken: Berthoin; Strijdkrachten: Guillaumat; Finan ciën, Economische Zaken: Pinay; Onderwijs; Boullouche; Openbare werken en vervoer: Buron; Nijver heid en handel: Jeanneney; Land bouw: Houdet; Arbeid: Bacon; Volksgezondheid: Chenot; Opbouw: Sudreau; Oud-strijders: Triboulet; Grote graanoverschotten verwacht 'S-GRAVENHAGE, 8-1. Na aan- vankelijke- daling in de laatste ja ren was de wereld-oogst aan tarwe en voedergranen in 1958 zo groot, dat, met inbegrip van het over schot van de oogst-1959, op een graanoverschot als nooit tevoren aanwezig was, gerekend moet wor den. Dit is medegedeeld door ir. T. P. Huisman, voorzitter van het hoofdproduktschap voor akker- bouwprodukten tijdens een be stuursvergadering. De regering van west-Berlijn BERLIJN, 8-1. De Westberlijnse sociaal-democraten en christen-de mocraten zijn het eens geworden over een formule voor de vorming van een nieuwe coalitieregering van west-Berlijn, aldus heeft de burge meester van west-Berlijn, de soci aal-democraat Brandt, donderdag meegedeeld. De sociaal-democraten krijgen acht zetels in de regering en de christen-democraten vijf. In de vo rige regering was de verdeling van het aantal zetels tussen deze par tijen zeven en zes. Sowjet-hulp aan Irak? LONDEN, 8-1. Volgens radio- Moskou heeft de premier van Irak, generaal Kassem, met een Russi sche delegatie gesproken over even tuele economische en technische hulp van de Sowjet-Unie aan Irak. De Sowjet-delegatie is op uitnodi ging van de Iraakse regering naar Bagdad gekomen. Zeeuwse groentetelersdag Op woensdag 14 januari a.s. zal in Middelburg de jaarlijkse ont wikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt worden gehouden. De ze gaat uit van de Zeeuwse groen tetelersvereniging. In de morgen vergadering spreekt de heer C. J. van der Ven uit Barendrecht. Over de teelt van spruitkool en alles wat daarmede verband houdt. In de middagvergadering spreekt de heer G. J. van Opstelten van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen over de tuinbouw en de Euromarkt. Posterijen, telefonie, telegrafie' Cornut-Gentille en Voorlichting- Frey. Verder zijn er vijf staatssecreta rissen: mejuffrouw Sid Cara, Cha- tenay, Fontanet, Giscay d'Estaing en Bokanowsky. De belangrijkste minister van dr volksrepublikeinen in het kabine4 is de minister van Staat Lecourt De socialistische partij heeft don derdagavond een verklaring uitge geven waarin zij zegt „opbouwend'- oppositie" te zullen voeren. De par tij zal zich verzetten tegen pogin gen tot beperking van de bevoegd heden van de Nationale Vergade ring. De twee belangrijkste personer uit het kabinet-De Gaulle, die nie' in het kabinet-Debré zijn opgeno men, zijn de socialist Mollet en d' volksrepublikein Pflimlin. Beider waren minister van Staat. Tussen autobus en muur beknelt! geraakt APELDOORN, 8-1. Op het sta- 'ionsplein te Apeldoorn is van avond de 16-jarige scholier A. van Lmst om het leven gekomen. De ongeman postte in de brievenbus tan het station een brief op het noment, dat uit de Stationsstraat en autobus van de Veluwse auto- lienst naderde. Toen de chauffeur 'an deze autobus de bocht naar inks wilde nemen, gleed zijn wa ren ten gevolge van de gladheid loor, waardoor van E tussen de ms en de muur van het station be- vlemd raakte. De jongen liep ern stige verwondingen op en overleed :orte tijd na aankomst in het zie kenhuis. MIKOJAN SPREEKT MET AMERIKAANSE INDUSTRIËLEN DETROIT, 8-1. - De Russische plaatsvervangende minister-presi dent Mikojan, heeft donderdag op het hoofdkantoor van de Fordfa briek te Detroit de Britse oud-pre mier Churchill ervan beschuldigd dertien jaar geleden de koude oor log te z(]n begonnen. Hij zei dit tot een aantal Ameri kaanse fabrikanten. Churchill, al dus Mikojan, begon de koude oor log in februari 1946 te Fulton in de Amerikaanse staat Missouri. De toenmalige Amerikaanse president, Truman, stond achter hem, aldus de Rus. Op de vraag hoe lang het zal du ren voordat het in het Russische economische stelsel mogelijk zal zijn een auto te maken voor elke arbeider, zoals in de Verenigde Staten het geval is, zei Mikojan: „Heel lang". Een directeur van de Fordfabriek vroeg de Rus, waarom de Russen denken dat de Verenigde Staten oorlog wensen ondanks de bewij zen dat de Verenigde Staten vrede nastreven, antwoordde Mikojan dat President René Coty heeft op het Elysee in Parijs zijn ambt als staats hoofd overgedragen aan zijn opvolger generaal Charles de Gaulle. Toen René Cassin de Gaulle officieel had uitgeroepen 'tot president van de Franse gemeenschap, overhandigde generaal Catroucc generaal de Gaulle de halsketen van de Orde van het Legioen van Eer en benoemde hem tot grootmeester van de orde. DE KONGOLESE RELLETJES ÏN HET BELGISCHE PARLEMENT Verklaring van minister Van Hemelrijck BRUSSEL, 8-1. De Belgische mi nister Van Hemelrijck voor Kongo lese zaken, heeft vrijag voor het Belgische parlement in een verkla ring over de ongeregeldheden in de Kongo gezegd, dat de schade in Leopoldstad honderden miljoenen Belgische fracs beloopt. Hy legde de Belgische Tweede Kamer een rapport van de gouverneur der provincie Leopoldstad voor, waar uit blijkt dat 42 inboorlingen de dood vonden. Volgens zijn inlichtingen was er sprake van opzet om de relletjes te laten samenvallen met de Belgi sche regeringsverklaring van a.s. dinsdag over de politieke toekomst van de Kongo, maar waren ze te vroeg uitgebroken. De troepen had den volgens de minister slechts in uiterste noodzaak van de wapens gebruik gemaakt. Het officiële aantal werklozen onder inboorlingen in Leopoldstad was van 16.000 in juni 1958 tot 22.000 eind november gestegen. Men had nog onlangs 90.000 000 Belgische franc (een 6Vz miljoen gulden) bestemd voor werkver schaffing in de landbouw bij Leo poldstad, maar er was geen onmid dellijk vooruitzicht op voldoende werk door het grote aantal werk loze Afrikanen tengevolge van de economische teruggang in de gehele wereld, aldus de minister. De overheid houdt de „ondermijnende activiteit" van de Abakobeweging nauwlettend in het oog, zo voegde van Hemelrijck er aan toe. De minister verklaarde tenslotte dat zijn verklaring van a.s. dins dag „gedurfd en edelmoedig" zal zijn en hij vroeg de afgevaardigden in het debat niet op dinsdag voor uit te willen lopen. Indien het par lement de wens te kennen zou ge ven een commissie van onderzoek naar Leopoldstad te zenden, zou de regering alle medewerking verle- REKTIFIKATIE Russische ruimtevaartplannen Elders in dit nummer treft men een artikeltje aan over Russische ruimtevaartplannen, ontleend aan een interview dat het Züid-Afri- kaanse blad „Die Welt" zou hebben gehad met de Russische deskundige Blagonrawof. Een herroeping van het artikel kwam op het tijdstip dat het blady waarin het desbetreffende stukje is opgenomen, reeds ter perse was. Een woordvoerder voor de Rus sische Academie van Wetenschap pen heeft het interview een „ver zinsel" genoemd, zodat alle voor behoud goldt met betrekking tot het gepubliceerde, waarvan de fei telijke inhoud niet juist kan zijn. OVERSTROMINGEN IN MIDDEN-JAVA DJAKARTA, 8-1. Overstromin gen hebben in midden-Java grote schade aangericht. Als gevolg van de hevige regens zijn de rivieren buiten de oevers getreden, waar door uitgestrekte gebieden onder water kwamen te staan, en 70.000 mensen moesten worden geëvacu eerd. 2.000 woningen werden door het water weggevaagd, terwijl tien duizenden andere beschadigd wer den. Het zwaarst getroffen zijn de gebieden rondom Solo en Demak. De totale schade loopt reeds in de miljoenen rupiah. Tot dusver zijn echter geen persoonlijke slacht offers gemeld. Jeugdig schaakgenie? PEKING, 8-1. De beste scha ker van Kanton, dat in China de „schaakstad" heet, is volgens het „Pekingse Avondblad" een kind van 4H jaar. De kleine Cheng Chi, zoon van een betja of trap-taxi bestuurder, leerde schaken van kinderen met wie hij op straat speelde. Thans is hij, naar het „Pe kingse Avondblad" verze kert, al zover dat hij in een ommezien tien zetten diep combineert. Dit wonderkind heeft reeds de sterkste scha kers van de stad verslagen. Maar hij heeft één gevaar lijke concurrent, een jongetje van tien jaar De Fransman Robert Schuman is herkozen tot voorzitter van de Europese Assemblee. In Parijs is de goudprijs opnieuw omhoog gegaan, in verband met de vrees voor verzet van de Franse arbeiders-organisaties tegen de „so- berheida'-begroting. de Russen denken, dat de Amerika nen ongelijk hebben en de Ameri kanen denken, dat de Russen on gelijk hebben. Salomo zou waar schijnlijk beide partijen de helft van de schuld geven, zo voegde de Rus er aan toe. Pluimpje voor Nederlandse geleerden LONDEN, 8-1. De vooraanstaan de Britse atoomgeleerde sir John. Cockcroft heeft donderdag het werk van de Nederlandse natuur kundigen geprezen. Sir John die sprak over zijn aan staand bezoek aan Delft, waar de technische hogeschool hem een eredoctoraat zal verlenen, zei tot een verslaggever van Reuter, dat het werk van de natuurkundigen in Nederland op zeer hoog peil staat. Op de vraag wat hij dacht van Nederlandse vorderingen op het ge bied van atoomenergie, zei Cock croft: „Het is moeilijk- de omvang daarvan nu vast te stellen. Het is daar nog te vroeg voor". Sir John zei zeer verheugd te zijn over de eer die de technische hogeschool te Delft hem bewijst. Andere mening over verkeersregel ROTTERDAM, 7-1. De Rotter- damse hoofdcommissaris van poli tie, de heer H. M. C. A. Staal, zou graag zien, dat op een kruispunt niet het van rechts komende ver keer voorrang heeft, zoals thans het geval is maar het van links ko mende De toestand op een kruis punt zou dan overzichtelijker wor den en de hoofdcommissaris m^ent, dat minder aanrijdingen er daar het gevolg van zouden zijn. Anders dan bij watersnood Bloed mag nu vrij de grenzen over STRAATSBURG, 7-1. Op 1 janu ari is een nieuwe overeenkomst van de Raad van Europa van kracht geworden, die betrekking heeft op uitwisseling van genees middelen van menselijke oorsprong, en voornamelijk bloedplasma. Het akkoord is onmiddellijk van kracht geworden voor België, Ier land, Noorwegen en Zweden; in de zeven andere landen die de over eenkomst getekend hebben, moet h'et akkoord nog door het parlement geratificeerd worden. De behoefte aan een internatio nale regeling voor uitwisseling van dit soort geneesmiddelen is o.a. duidelijk gebleken tijdens de wa tersnood in Nederland. Zendingen bloedplasma uit het buitenland konden toen niet gebruikt worden, omdat de terminologie voor het vervaardigen van bloedplasma en het gebruik er van van land tot land verschilt. De overeenkomst voorziet nu niet alleen in uniforme voorschriften voor de vervaardi ging, doch ook voor het bewaren van bloedplasma, de verpakking en het vervoer. De Raad van Europa zal etiketten met uniforme op schriften in het Engels en het Frans beschikbaar stellen, zodat een land dat bloedplasma van een ander aangesloten land ontvangt dit ook onmiddellijk zal kunnen gebruiken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Geluk is als een goed vuur: wie er zich aan tuil warmen moet het hout hakken. Overheid bemoeit zich niet met melkbezorging 's-GRAVENHAGE, 8-1 De minis- ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interim, ir. C. Staf, acht vooralsnog geen ter men aanwezig voor het treffen van voorzieningen ter verzekering van het dagelijks leveren en bezorgen van verse consumptiemelk. Dit daargelaten de vraag of de minis ter zelf aan de landbouwwet de be voegdheid kan ontlenen zulke voor zieningen te treffen. De minister vertrouwt er op dat de melkhandel zijn verantwoordelijkheid in dezen zal beseffen. Het Tweede Kamerlid de heer Vredeling krijgt dit onder meer ten antwoord op zijn schriftelijk gestel de vragen over de dagelijkse leve ring en bezorging van consumptie- melk. De heer Vredeling had deze vragen gesteld, nadat in de verga dering van het bestuur van het Proluktschap voor Zuivel op 3 de cember 1958 de verordeningen, re gelende de dagelijkse levering en bezorging van melk, niet de ver eiste meerderheid hadden gehaald. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. Tengevolge van de harde wind zijn in de vorige nacht op de spoorlijn Groningen-Nieuwe Schans bij Sappemeer-oost en op de lijn Groningen-Leeuwarden bij Buitenpost, telegraafpalen over de spoorbaan gevallen. Het treinver keer ondervond hierdoor vertra ging van ongeveer drie kwartier. ROTTERDAM. Het aantal opge legde schepen is gering, voorname lijk omdat de Nederlandse rederijen zich hoofdzakelijk met lijndiensten bezig houden. Dit neemt niet weg, dat het grootste overschot aan ton nage gedeeltelijk weggewerkt zou kunnen worden, indien men tot de sloop zou kunnen besluiten. Doch daarvoor zijn de schrootprijzen te laag. 's-GRAVENHAGE Naar van of ficiële zijde in Den Haag vernomen wordt, heeft ook Nederland de nieuwe regering van Cuba erkend. BERGEN OP ZOOM. Vorige week vrijdag viel de 28-jarige fa brieksarbeider J. van Loon uit Hoogerheide in zijn woning van de trap. Hij werd hierbij zodanig ge wond dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht en later voor de nodige specialistische hulp zelfs naar Tilburg. Hier is de man inmiddels aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Hij was gehuwd en. vader van twee kinderen. 's-GRAVENHAGE. De 30-jarige bromfietser G. H. Gulikers uit Schaesberg is op een onbewaakte overweg bij B'eek (L.) met zijn bromfiets door een juist passerende trein gegrepen en gedood. Passe rende arbeiders vonden 's morgens vroeg het stoffelijk overschot en waarschuwden de politie. Uit het politie-onderzoek is komen vast te staan, dat de overledene alleen was toen het ongeluk gebeurde. Hij was op weg naar huis en reed door zeer slecht weer, sneeuw, regen en har de wind Het onderzoek is nog niet beëindigd. Besprekingen over samenwerking tussen vijf Europese luchtvaartmaatschappijen SCHIPHOL, 8-1. Naar het A.N.P. verneemt, is dezer dagen te Brussel een conferentie gehouden tussen delegaties van vijf Europese lucht vaartmaatschappijen, nl. de K.L.M. (Nederland), de Sabena (België), Air France (Frankryk), Lufthansa (west-Duitsland) en Alitalia (Italië), waarop besprekingen zyn gevoerd over dc mogelijkheden van verdere coördinatie en rationalisatie van de activiteiten van haar ondernemin gen, voornamelijk met het oog op het verdrag van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Van de zijde van de K.L.M. en ook van de Sabena, bevestigde men het feit, dat een dergelijke confe rentie onlangs is gehouden. Men voegde eraan toe, dat sedert enige maanden besprekingen over deze onderwerpen tussen de directies van de vijf maatschappijen worden gevoerd en dat eind januari de de legaties opnieuw tezamen komen. Nadere bijzonderheden over wat de vijf genoemde luchtvaartmaat schappijen verstaan onder „verdere coördinatie en rationalisatie van de activiteiten", kon men niet ver strekken. AMSTERDAM. Amsterdam heeft twee grote problemen, die ook het vorige jaar nog niet tot een oplos sing kwamen, nl. de oeververbin dingen onder het IJ en de zorge lijke financiële toestand. Dit heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, meegedeeld in zijn nieuwjaarsrede voor de leden van de gemeenteraad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1