10°/„ Rapport verschenen van Commissie Waterbeheersing en Ontzilting KORTING Grondwaterpeil daalde ongeveer halve meter STAD EN PROVINCIE „HET WAS VAN ONS" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 8 JANUARI 1959 4c No. 18493 PRINSES IRENE EREGASTE IN WINTERSPORTPLAATS VAL DTSERE „De sneeuw is goed, dat is voldoende" VAL D'ISERE, 6-1. Prinses Irene was dinsdagavond de eregaste op een receptie van de plaatselijke ski-club, waarvoor ook de andere deelnemers en deelneemsters aan de wedstrijden om de nationale ti tels van Nederland en België wa ren uitgenodigd. Zij toonde zich opgetogen over haar verblijf en zelfs het betrekke lijk slechte weer - waarvoor de di recteur van de plaatselijke V.V.V., Charles Diebolt, zich lachend ver ontschuldigde - kon haar stemming niet bederven. „De sneeuw is goed - en dat is voor mij voldoende", was de reactie van de sportieve prinses. Vulkaan Merapi werkt weer DJAKARTA, 6-1. - De vulkaan Merapi in midden-Java heeft, na verscheidene maanden van rust, weer nieuwe activiteit vertoond. Tijdens deze eruptie dezer dagen werden grote stoomwolken uitge stoten, alsmede stenen, die over een afstand van vijfhonderd meter in de omtrek neerkwamen. De autoriteiten hebben een aan vang gemaakt met de voorberei dingen voor een eventuele evacua tie der bevolking van de omlig gende dorpen. POOLS KAPITEIN OVERLEED Initiatief Bredase burgerij mocht niet baten BREDA, 6-1. Op 51-jarige leeftijd is vanmiddag te Breda overleden de Poolse kapitein Wictor Fracz- czak. In juli van het vorig jaar was hij van Warschau naar Breda gekomen om daar in het sanatorium „De Klokkenberg" te herstellen van t.b.c. Het daartoe benodigde bedrag was door de burgerij van Breda tijdens een bliksemactie van één dag bijeen gebracht. Na die ene dag had men ruim f 11.000 bijeen, waar het sanatorium het zijne aan toe voegde. Wictor Fraczczak was kapitein in het Poolse bevrijdingsleger, dat on der aanvoering van generaal Mac- zek de stad Breda op de Duitsers veroverde met de minst mogelijke vernielingen en slachtoffers. Als blijk van waardering voor deze be vrijding had de burgerij van Breda Fraczczak in de gelegenheid gesteld in haar stad te komen genezen. Fraczczak werd maandagavond ge opereerd. Aanvankelijk liet de toe stand zich goed aanzien, doch in de loop van de nacht is de kapitein overleden. De werkloosheid in Engeland LONDEN, 7-1. Het Engelse mi- nisterie van Arbeid heeft bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in Engeland van 17 november tot 8 december jl. met vierduizend is verminderd. Op 8 december waren er in Engeland 532.000 ingeschre ven werklozen, tegen 536.000 op 17 november, de vorige peildatum. Van de 532.00 ingeschreven werk lozen waren er 480.000 volledig werkloos en konden er 52.000 tijde lijk niet werken. In de industrieën werd door 159.000 arbeiders met be korte arbeidstijd gewerkt. Twee doden bij autobotsing HEERLEN, 7-1. Op de weg tus- sen Oirsbeek en Sittard is vanmor gen omstreeks 7 uur een personen wagen tegen een stilstaande vracht auto gebotst. Hierbij werden de twee inzittenden van de personen wagen, de 49-jarige L. Verhagen en de 25-jarige J. Martinot, beiden uit Hoensbroek, op slag gedood. De vrachtwagen van de fa. R. uit Hoensbroek was aan de kant van de weg geparkeerd, omdat een van de koplampen kapot was. De nationale kampioenschappen van Nederland en België vinden op dezelfde dagen plaats. Aanvan kelijk zouden de wedstrijden op woensdagmiddag beginnen, maar in verband met de voortdurende sneeuwval - dinsdag 40 cm. - heb ben de organisatoren het program ma één dag verschoven. De afda ling zal nu donderdag worden ge houden, de reuzeslalom vrijdag en de gewone slalom zaterdag. De grootste favorieten voor de Nederlandse titels zijn Jan Boon bij de heren en prinses Irene, Olga Lu- kowski en Maria Rambonnet bij de dames. INBRAAK IN KERK TE ROERMOND Dieven namen voor tienduizenden mee ROERMOND, 6-1. In de kerk van Onze Lieve Vrouw in 't Zand te Roermond is in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken. Een groot aantal ex voto's, vrijwel alle van goud of zilver, werd ontvreemd In een zijkapel van deze kerk staat overdag een Mariabeeld, dat 's nachts in een kluis wordt be waard. Toen een der redemptoris ten, aan wie de verzorging van de kerk is opgedragen, vanmorgen het beeld naar de kapel terugbracht, vond hij daar een chaos. Gouden kettingen, broches met en zonder edelstenen, ringen, kruisen enz., als ex voto's in de kapel achtergelaten, bleken verdwenen. Twee van de kasten, waarin de sieraden opge borgen waren, waren door de die ven meegenomen en op een terrein bij de kerk opengebroken. Onder de gestolen voorwerpen, waarvan de gezamenlijke waarde op enige tienduizenden guldens wordt ge schat, bevinden zich een kruis en een ketting van wijlen mgr. Schrij nen, een der vorige bisschoppen van Roermond. Ingezonden mededeling TOT 1 FEBRUARI 1959 WE VERKOPEN ALLEEN MERKARTIKELEN MET VASTGESTELDE PRIJZEN De bevolking van de wereld NEW YORK, 7-1. Men verwacht dat er voor het einde van deze eeuw zes miljard mensen op de wereld zullen zijn, zo wordt mee gedeeld in een verslag van de V.N. dat dinsdag is gepubliceerd. Dit aantal is meer dan het dub bele van het huidige. Geschat wordt dat er tegen 1962 drie miljard en tegen 1990 vijf miljard mensen op de wereld zullen zijn. In 1957 en 1958 is de bevolking van de wereld met negentig miljoen mensen toe genomen. Men schat voorts dat de bevol king van het vasteland van China jaarlijks met tien miljoen mensen zal toenemen. Het is verder gebleken, dat het sterftecijfer in India belangrijk is teruggelopen, aldus het verslag. Hierin wordt ook nog opgemerkt, dat iets meer dan de helft van de wereldbevolking in 1950 - bijna twee en een half miljard mensen - geconcentreerd was op de Caraïbi- sche eilanden, in het centrale ge deelte van zuid-Azië en in zuid oost- en oost-Azië met uitzonde ring van Japan. Er zal een grote kloof ontstaan tussen de groei van de bevolking in de ontwikkelde en in de minder ontwikkelde gebieden, aldus het verslag. DE ZEEVAART IN 1958 Sterke verlangzaming in groei van de wereldhandel ROTTERDAM, 7-1. Voor wat de scheepvaart betreft zijn er in 1958 drie meest op de voorgrond tre dende verschijnselen: in de eerste plaats een vermindering van of wellicht een sterke verlangzaming in het groeitempo van de zeegaande wereldhandel, voorts de sterke groei van de wereldvloot en ten slotte de opgelegde tonnage, ter grootte van ongeveer zeven mil joen brt. Dit werd vanmiddag namens de Kon. Ned. Reedersvereenlging me degedeeld tijdens een bijeenkomst aan boord van het m.s. „Wester- dam". In scheepvaartkringen bestaat de indruk dat de zeegaande wereld handel niet in belangrijke mate is toegenomen, doch zonder twijfel in bepaalde sectoren is teruggelopen. Zo daalde volgens de verstrekte ge gevens het kolenvervoer over de Noord-Atlantische oceaan van 45 miljoen ton in 1957 tot ongeveer 30 miljoen ton in 1958, hetgeen op basis van Liberty-schepen van 10 duizend ton draagvermogen globaal een vermindering van ongeveer 1500 reizen per jaar betekent. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De ambassa deur van Iran en mevrouw Mota- medy, hebben een lunch gegeven ter gelegenheid van het vertrek van dr. A. H. J. Prins, lector in de culturele anthropologic te Gro ningen. Hij zal gedurende vier we ken de gast zijn van de Iraanse re gering om de archeologische plaat sen te bezoeken Persepolis aan de Perzische Golf. KERKRADE. In Kerkrade zijn drie voortrekkers teruggekeerd, die precies 101 dagen geleden te voet naar Rome waren vertrokken. -Zwaar bepakt, maar ieder tien tot twaalf kilo afgeslankt, kwamen zij dinsdagavond weer op het vertrek punt aan. De terugreis hadden zij per trein afgelegd. SITTARD. De 82-jarige heer Pe ters uit Hoengen in de zelfkant, die per rijwiel de nieuwe rijksweg overstak, werd gegrepen door een passerende auto, bestuurd door v. A. uit Geule. P. werd een tiental meters meegesleurd en op slag ge dood. VENLO. Op de rotonde nabij het station te Venlo is de 25-jarige wielrijder P. Jacobs uit Venlo door een zware Duitse vrachtauto met aanhangwagen overreden en op slag gedood. 's-GRAVENHAGE. Tegen het eind van februari zullen de eerste DAF-personenauto's van de lo pende band komen.' Het is de be doeling, dat eerst aan de aanvra gen uit Nederland voldaan zal wor den. Daarna komen de orders uit het buitenland in behandeling. Op het ogenblik wordt nog aan de voorbereidingen voor de produktie gewerkt. De directie van de DAF kon nog geen mededelingen doen over de stand van de orderporte feuille. UTRECHT. De 62-jarige mevr. H. Visser-Visser te Utrecht is door een motorcarrier aangereden en op slag gedood. AMSTERDAM. De kans is zeer groot, dat naast het Anne Frank huis aan de Prinsengracht te Am sterdam, nabij de hoek van de Wes- termarkt, een studententehuis tot stand komt. Dit heeft de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, onthuld in zijn nieuw jaarsrede, die hij uitsprak aan het begin van de woensdag gehouden raadsvergadering. Vertraging door broek LONDEN, 7-1. Gezagvoerder' Benjamin Prowse wordt be schouwd als de best geklede man van de BOAC-vloót. Toen hij op London Airport zijn uniform wilde aantrek ken, zag hij dat zijn panta lon, die altijd een keurige vouw vertoont, niet meer in het kastje hing, maar wel een flodderbroek, welke trouwens veel te wijd voor hem was. Een grappenmaker had dit kunstje uitgehaald. De elegante gezagvoerder weigerde deze flodderbroek aan te trekken en hij wenste ook niet in zijn burgerpak te vliegen. De stationsdienst deelde de 85 wachtende pas sagiers met bestemming New York mede, dat de captain van het vliegtuig er nog niet was en dat het vertrek daar om enige tijd moest worden uitgesteld. Inmiddels reed een dienstwagen op topsnel heid naar het huis van ge zagvoerder Prowse om een andere uniformbroek op te halen. De „Brittannia" van de BOAC vertrok met 65 mi nuten vertraging van Lon don Airport voor de oceaan- vlucht. Moeder van geroofde baby wanhopig NEW YORK, 7-1. De moeder van de uit het Brooklyn-ziekenhuis ont voerde baby, mevrouw Chionchio, heeft de ontvoerster aangeboden dat zij het kind na teruggave gere geld mag bezoeken. Haar echtge noot zei: wij koesteren absoluut geen haat ten opzichte van haar. Wij beklagen haar zeer. Zelfs als zij zichzelf aangeeft zouden wij niet aandringen op een aanklacht tegen haar. Mevrouw Chionchio zei op het punt van een zenuwinstorting te staan. „Ik zou bereid zijn op de gene die het kind ontvoerd heeft, een beroep te doen als vrouw tot vrouw. Als zij het ziekenhuis zou opbellen zou ik met haar willen spreken. De politie deelde mee dat de speurtocht naar het kind nog geen nieuws had opgeleverd. Er zijn in 1958 119.552 inwoners van oost-Duitsland en oost-Berlijn naar west-Berlijn uitgeweken, al dus heeft de voorlichtingsdienst van de Westberlijnse senaat be kendgemaakt. In 1957 waren het er ongeveer 110.000. Op 27 december 1958 is de Pa kistan Shell Oil Company Ltd. be gonnen met een tweede exploratie boring in west-Pakistan. De boring wordt verricht bij Karampur, dis trict Muitan, in de staat Bahawal- pur. De ver droging van Schouwens duingronden Wanneer men het zeer interes sant rapport over de verdroging van het Schouwse duingebied door bladert, krijgt men een goed over zicht van de veranderingen die er in de laatste 40 jaar in de grond waterstand zijn opgetreden. Veel nut heeft men in dit onderzoek ge had van de gegevens verwerkt in een in 1912 gemaakt rapport door het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening, in verband met moge lijke waterwinning. In dat jaar werden reeds waamemingsputten geplaatst. Worden deze waarnemingen ver geleken met de waarnemingen, ver richt in de afgelopen jaren, dan komen we tot de conclusie dat het grondwaterpeil in het grensgebied van het eigenlijke duingebied ge daald is met circa 0 45 meter. Deze daling heeft zonder meer repercus sies voor een strook van het duin- zandgebied, maar is niet van dien aard, dat momenteel grondwater aan het duingebied zelf wordt ont trokken. De situatie is zo, dat onder de huidige omstandigheden minder water uit het duingebied afvloeit naar het duinzandgebied dan vroe ger. Uit de gemiddelde winter- grondwaterstanden over het gehe.e gebied gemeten en deze daling op de grens van duingebied en duin zandgebied valt inderdaad de con clusie te trekken, dat vroeger des winters bepaalde oppervlakten pe riodiek onder water gestaan moe ten 'hebben In hoeverre de toestand van wateroverlast uit vroeger jaren te verkiezen is boven de huidige van verdroging is niet bestudeerd, omdat hier slechts globale benade ringen mogelijk zijn. De verstuivingen Door de verstuivingen zijn in de loop van jaren grote veranderingen HAAMSTEDE Vroege lentebode Juist op Driekoningen werd in de boomgaard van de heer I. C., Boot, langs een greppel, het eerste bloeiende speenkruid ontdekt. Waarom juist met Driekoningen dit plantje zijn eerste gele bloemp jes toonde, is ons niet bekend, maar dat het zeer vroeg is, is een feit. BROUWERSHAVEN Loop der bevolking in 1958 Het zielental van de gemeente Brouwershaven nam in het afge lopen jaar af met 37. Op 31 decem ber 1957 bedroeg het aantal inge zetenen 1139 (563 mannen en 576 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 14 (8 mannen en 6 vrouwen) en door vestiging met 45 25 mannen en 20 vrouwen). Het verminderde door overlijden met 12 (7 mannen en 5 vrouwen) en door vertrek met 84 (41 mannen en 43 vrouwen). Op 31 december 1958 bedroeg het inwonertal dus 1102 (548 mannen en 554 vrouwen). Er werden 4 hu welijken voltrokken. Er werden geen echtscheidingen ingeschreven. in het terrein opgetreden, zodat de opsporing der oude door het Rijks instituut voor Drinkwatervoorzie ning geplaatste putten zeer be moeilijkt werd. De terreinverande- ringen blijken duidelijk uit de put, die destijds achter de eerste dui nenrij is geplaatst en thans op het strand werd aangetroffen. De put ten in de naaste omgeving van het pompstation zijn niet terug gevon den. Het vermoeden bestaat dat ze onder een dikke zandlaag zijn be dolven. Na herstel der oude putten zijn ze iedere veertien dagen opge nomen. Uiteindelijk konden de waarnemingen van 11 buizen het vergelij kingsmateriaal opleveren, hetgeen te zien is in de volgende tabel. De Commissie Waterbeheer sing en ontzilting is gereed gekomen met een lijvig boek- iverk, over de veranderin gen, die de laatste jaren in de grondwaterstand van het Schouwse duingebied hebben plaats gevonden. Het rapport is uitgewerkt door de heren irJ .A. van 't Leven en J. J. Lindenberg. In enkele ver volgartikelen willen wij een overzicht geven van de voor naamste conclusies, waartoe de deskundigen m.b.t. dit ne telig vraagstuk zijn gekomen. Put buis no. periode 1912 N 1000 I 6.60 m NAP O 2000 I 4.30 m NAP O 1000 I 5.70 m NAP 2 2000 I 3.60 m NAP Voor de vier filters is het gemid delde over 1954 gebruikt, deze fil ters staan op de rand van het duin gebied van Haamstede tot Westen- schouwen. De grootste daling vindt men in filter Z 2000, deze ligt bij het Noordduin. De oorzaak van de ze daling ligt waarschijnlijk niet zo zeer in de wateronttrekking door gemidd. 1954 daling gr.w.st. 6.10 m 4- NAP 0.50 m. 4 30 m NAP 5.30 m NAP 0.40 m. 2 55 m NAP 1.05 m. het pompstation als wel in het af nemen van de duinen. Bij twee fil ters zien we eveneens een daling. Het verhang tussen de waterstand in de duinen en in de aangrenzende gronden is dus kleiner geworden, maar blijft toch nog altijd zo groot, dat afstroming van grondwater blijft plaats vinden. ZIERIKZEE Rode Kruis-afdeling treft voorzieningen op sportveld „Baunink" College van b. en w. ingenomen met maatregelen Wij vernemen van de zijde van de Rode Kruis-afdeling te Zierik- zee, dat - in verband met een des betreffend verzoek van het college van b. en w., op het sportpark „Bannink" een brancard met twee dekens aanwezig is, zulks met het oog op mogelijke ongelukken. Het initiatief is een uiteindelijk gevolg van een opmerking op een der jongste gemeenteraadsvergade ringen, waarbij werd geattendeerd op het ontbreken van E.H.B.O.- materialen op het sportpark bij een OUWERKERK Loop der bevolking in 1958 Het aantal inwoners op 31 decem ber 1957 bedroeg 495 (252 m. en 243 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 11 (3 m. en 8 vr.) en door vestiging met 41 (21 m. en 20 vr.). Het aldus verkregen aantal verminderde door overlijden met 3 (1 m. en 2 vr.) en door vertrek met 38 (18 m. en 20 vrH'et aantal in woners op 31 december 1958 be droeg derhalve 506 (257 m en 249 vr.). Er werden drie huwelijken voltrokken en geen echtscheidingen ingeschreven. Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1958. Overleden: 12. Adrianus J. Gil den, 65 j., echtgenoot van M. Sik kelerus, wonende te Zierikzee. Ingekomen: G. van den Hoek met gezin uit Zierikzee. Vertrokken: M. J. van Mourik naar Zierikzee. recent ongeluk dat zich op het ter rein voordeed. Ter oplossing van de kwestie heeft het college zich dus blijkbaar met een verzoek ge richt tot de Rode Kruis-afdeling. Er is - blijkens een verdere mededeling - ook een brancard met twee dekens) geplaatst bij de heer F. J. van Aken, Korte Nobel- straat 40, daar bij de Nobelpoort nog al eens autobotsingen plaats vinden. Intussen heeft het college van b. en w. zich met een schrijven ge wend tot de Rode Kruis-afdeling, waarin dank wordt gebracht voor de geste, die zeer op prijs wordt gesteld en zonder enige twijfel ook van groot nut zal blijken te zijn. NOORDGOUWE Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1958. Geboren: 20. Adriaan, z. van N. W. van der Werf en C. Lukus. Gehuwd: 12. A. van Leeuwen (van Kerkwerve), 24 jr., j.m. en C. M. Kurvink, 19 j., j.d.; 19. W. M. Blom, 18 j., j.m. en J. A. van der Werf, 18 j., j.d. Overleden: 3. Joppa Anson, 67 j., echtgenote van Cornelis Blom. Ingekomen: 18. E. T. van Putten- den Haan van Nieuwerkerk (Z.); 18. P. de Moor en echtgenote van Brouwershaven; 30. J. A. de Kok van 's-Heer Arendskerke; 30. M. de Kok-Kasse van Vrouwenpolder; 31. J. E. Ezendam van Oostkapelle. Vertrokken: 12. C. M. van Leeu- wen-Kurvink naar Kerkwerve. FEUILLETON 59 Streekroman door HANOL SPOOR „Ik wens hier mijn zaken niet aan de kant te doen Het bevalt mij best. De dankbaarheid voor mijn werk wordt niet alleen in geld uit gedrukt; ik zou ook de aanhanke lijkheid van de kinderen niet meer kunnen missen". „En je ouders? Ze zijn niet zo jong meer". „Vader en moeder vinden het heerlijk. Zij waren mij zo gauw kwijt. Nu kunnen ze al die opge spaarde liefde goed besteden". Hij wilde maar niet begrijpen dat deze houding van haar een afwij zend antwoord inhield. „Ik geloof toch Yvonne, dat ik al die drukte om mij heen niet zal kunnen verdragen". „Nee", glimlachte ze, „dat ver onderstelde ik wel; het was ook niet de bedoeling je te accepteren. Je bent boven de leeftijd. De opname is voor kinderen beneden veertien jaar". Somber keek hij haar aan. Hij vond deze spot toch allesbehalve op zijn plaats. Zijn blik viel op Rocky, die al die tijd kwispelstaar tend om hem heen had gedraaid. Hij hoopte haar nog te treffen in het verlies van dé hond, doch zo dra deed hij enige stappen door de geopende deur naar buiten, of de hond week terug. Yvonne wachtte kalm wat de hond van plan was en hield de deur wijd voor hem open. Rocky ging echter niet in op de lokkende stem van zijn baas en drukte zich tegen Yvonne aan. De deur ging langzaam dicht. Het licht van de hal glansde door de bovenramen. Eerst nu troffen hem de woorden, die in sierlijke, oud-Hollandse letters boven de deur wenra aangebracht: „Kinder huis Yvonne". Hij draaide zich om, de koude avond tegemoet. Een verlaten ge voel bekroop hem. Het licht in de gang wierp zijn schaduw ver voor uit. Bitter bedacht hij dat die scha duw het enige was dat hem nog resttte. Maar de duisternis omsloot hem en slokte ook zijn schaduw op. Eenzaam liep hij de donkere nacht in. HOOFDSTUK XXVIII. Besluit. Nu Sternhout eindelijk zijn plan nen had opgegeven, kon men aan eigen geluk gaan denken. Paul en Lydia gaven opdracht om voor Frank en zijn aanstaande vrouw in de kortst mogelijke tijd, een huis te bouwen. Bij het huwelijk van Frank en Joke was bijna het gehele dorp aanwezig. Men juichte het paar geestdriftig toe, toen het de trappen van het gemeentehuis af daalde. Onder de vele huwelijksge schenken was er een, die een mo ment van grote ontroering bracht. Paul en Lydia schonken het jonge paar een buitengewoon levendig schilderij van Franks oude huisje. „Al dadelijk wist ik dat het jou eens zou toebehoren", zei Paul. „Ik had het geluk dat mijn bezittingen voor de brand al waren overge bracht". Het schilderij kreeg een ereplaats in de nieuwe woning. Frank werd tot rentmeester van Duinsfort benoemd, een functie die er in hoofdzaak een van toezicht was, want Duinsfort was in dienst der mensheid gesteld. Er werd een jeugdherberg van gemaakt, en iedere bezoeker kreeg de gelegen heid van de mooie omgving te ge nieten. Het deed bij Joke en Frank nu geen pijn meer als zij vreemde lingen door hun duinen zagen dwa len. Duinsfort werd een fris, aan trekkelijk gebouw, met vrolijk ge verfde luiken en uitbundig wappe rende gordijnen uit de glanzende ramen. Verhagen werkte met plezier in zijn herwonnen vallei. Nieuwe tuinderijen werden aan de oostkant aangelegd. Jonge mannen met op gerolde mouwen en bruinverbran de, sterkgespierde armen, bewerk ten met onvermoeide ijver de grond welke een weelde van groente en fruit opleverde. Het hinderde hen niet dat het steeds toenemende bad leven het dorp overdaverde. Zij waren op hun kleine stuk land eigen baas en voelden zich rijker dan een koning. De ge'est van Sternhout had afgedaan. EINDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5