Mikojan pleit voor neerhalen handelbarrières tussen Rusland en V.S. Stichting Eilandgemeenschap niet voornemens hoofd in de schoot te leggen DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1959 No. 18493 H5e jaargang ZIERIKZEEMESNIEIIMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Success (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. Of 110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lokenman 6i Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Russen geen verschrikkelijke duivels" WASHINGTON, 7-1. De Franse ambassadeur te Washington, Herve Alphand, heeft verklaard, dat er geen tekenen zijn die wijzen op een nieuw Russisch voorstel aan gaande Berlijn. Hij zei dit na een gesprek met Dulles, die maandag langdurig met Mikojan van gedach ten heeft gewisseld. CLEVELAND (Ohio), 7-1. - De Russische plaatsvervangende pre mier Mikojan, heeft vandaag aan een lunch in Cleveland verklaard, dat er een toestand van vrede en welvaart tussen Rusland en Ame rika kan worden geschapen door het neerhalen van de handelsbar rières. De handel is een belang rijke factor voor de vrede, zei hij. „De fabeltjes dat wij zulke ver schrikkelijke duivels zijn, zijn niet waar", aldus Mikojan. De Sowjet- Unie had de Amerikanen altijd be schouwd als de beste .industriële organisators ter wereld. De Ame rikanen moesten het de Russen niet kwalijk nemen, dat zij, wat de le vensstandaard betreft, op gelijk peil willen komen. De waterstof bom noemde hij een gevaarlijk wa pen in handen van mensen. Daar om was het vraagstuk van de vrede belangrijker dan ooit. In officiële Amerikaanse kringen constateert men, dat Mikojan er niet in is geslaagd Amerika van zijn bondgenoten te scheiden en de grote internationale vraagstukken door Rusland en Amerika geza menlijk te doen regelen. Iets con creets heeft hij niet voorgesteld, zegt men. Hij heeft het bekende Russische standpunt nogmaals uit eengezet. Wel is hij er naar de me ning in deze kringen in geslaagd een zekere ontspanning teweeg te brengen. Volgens mensen die met hem gesproken hebben, wil Miko jan de Amerikanen ertoe brengen tegenvoorstellen aangaande Ber lijn te doen. RUIMTERAKET „L0ENIK" IN BAAN OM DE ZON GEKOMEN Afgelegde afstand: 14.500.000 km Met het afvuren van een raket, op gesteld voor de Bergense Ruïne- kerk, heeft burgemeester dr. W. Huygens van Bergen (N.H.) woens dag het startsein gegeven voor de tournee 1959 van het Nederlandse studentenorkest. De start van de raket verliep niet geheel volgens plan", doch uiteindelijk maakten zich uit de tweede trap balonnetjes los, welke in de richting van de zee verdwenen. - De foto laat zien, hoe de ballonnetjes zich uit de tweede trap hebben losgemaakt. MOSKOU, 7-1. - De Russische ruimteraket is woensdag in haar baan om de zongekomen, aldus heeft het Russische persbureau Tass gemeld. Sedert haar lancering heeft de raket 14.500.000 kilometer afgelegd, zo werd in het Tass-bericht van woensdag avond gezegd. De af stand van de aarde was toen bijna 1.000.000 kilometer. De afstand tussen de aarde en de ruimteraket neemt toe, omdat de twee hemellichamen in verschil lende richting gaan. De raket zal veel dichter bij Mars komen dan de aarde. Op 14 januari bereikt de ruimte raket het punt, waarop zij het Bedoeïenenstammen in Israël willen zich vestigen TEL AVIV, 7-1. De zwervende Bedoeïenen-stammen in Israël wil len met hun nomadenleven breken en zich als landbouwers vestigen, aldus heeft hun woordvoerder, Sjeik Aude Aboe Moeamr, op een persconferentie verklaard. Hij zei dat de Bedoeïenen vollediger in het Israël van de twintigste eeuw op genomen wilden worden. Een be lemmering daarvoor vormde onder meer het feit dat zij geen grond in eigen bezit hadden maar, waar dat zo uitkwam, stukken grond van de regering pachtten en daar hun kamp opzetten. In het zuiden van Israël tellen de Bedoeïenen thans een vijftien duizendtal zielen, verdeeld over achttien stammen, die elk door een sjeik worden geleid. Voorheen had den die sjeiks een welhaast abso lute macht over hun stamleden. Watersnood in Frankrijk PARIJS, 7-1. - In verscheidene delen van Frankrijk bestaat over stromingsgevaar als gevolg van langdurige regenval. De toestand is vooral ernstig in het departe ment Vogezen, waar talrijke wegen onder water staan. Het stadje Samaniego in zuid- Columbia is door een geweldige aardverschuiving getroffen. Acht mensen kwamen om het leven en velen werden gewond. Vele huizen werden verwoest. Sociale armoede achtergrond van onlusten in de Kongo Grote werkloosheid onder de inheemsen BRUSSEL, 7-1. „De Standaard", een Vlaams katholiek dagblad, schrijft, dat de onlusten in Leopold- stad moeten worden gezien tegen de achtergrond van de sociale om standigheden waarin de inheemse bevolking leeft. In de hoofdstad wonen ruim 350.000 inheemsen in omstandig heden die men moeilijk bevredi gend kan noemen, aldus het blad. Terwijl de 20.000 blanken in mooie huizen, omringd door tuinen en plantsoenen, wonen, zitten de in heemsen opeengehoopt in misera bele palmbladeren hutten en er heerst grote werkloosheid onder hen; één op de vier Kongolezen is er het onbeschermde slachtoffer van. Al deze werklozen vormen een ideale manoeuvreermassa voor de onruststokers aan de rand van de beweging voor politieke emanci patie, die incidenten willen ver oorzaken, temeer daar het alcoho lisme er een plaag is. Het blad meent voorts dat het hoog tijd is de gegronde redenen tot ontevredenheid der inheemsen uit de weg te ruimen en duidelijk te maken dat een goede samen werking tussen blanken en negers mogelijk blijft. dichtst bij de zon zal zijn. De af stand is dan 146.400.000 kilometer. De snelheid zal dan het hoogst zijn, namelijk 32 kilometer per seconde. Als de raket zich weer van de zon verwijdert, zal de snelheid dalen tot ongeveer 28 kilometer per se conde, aldus Tass. Weer bommen op Quemoy-eiïanden TAIPEH, 7-1. De Chinese com- munisten hebben woensdag weer een regen van granaten op "de Que moy-eiïanden afgevuurd. Zij hadden maandag bekend ge maakt dat zij het nationalistische bombardement van zaterdag, waar bij een bewaarschool van een volkscommune getroffen zou zijn, zouden vergelden. Volgens de nationalisten zijn en kele plaatsen op het eiland Quemoy zelf zwaar getroffen door het com munistische bombardement. De granaten, die de communisten woensdag hebben gebruikt, zijn van een zwaarder kaliber dan de Rus sische 152 millimetergranaten, zo werd uit Quemoy gemeld. Ook meer werkloosheid in west-Duitsland NEURENBERG, 7-1. Het aantal werklozen in west-Duitsland is in december jl. scherp gestegen van 504.946 tot 931.131. Dit betekent een stijging van 2.2 tot 4.7 procent van het totale arbeiderspotentieel. Het Westduitse centrale arbeidsbureau wijst er evenwel op, dat het aantal werklozen per einde december jl. 200.000 lager was dan einde 1957. ONRUST IN SJANGHAI TAIPEH, 7-1. Een nijpend ge brek aan voedsel en andere con sumptiegoederen heeft onrust ver oorzaakt in Sjanghai, zo meldt het Formosaanse blad China News. In een nacht zou een duizendtal men sen zijn opgehaald. Opstandige stammen in Atlasgebergte RABAT, 7-1. Valscherm troepen van het Marokkaanse leger zijn woensdag ontscheept in de kleine Middellandse-zeehaven Alhucemas - die vroeger tot de Spaanse zóne behoorde - om het garnizoen aldaar te versterken. Alhucemas is op het ogenblik ingesloten door stammen uit het Rifgebied. Deze valschermtroepen vormen een deel van de acht bataljons die de Marokkaanse regering heeft in gezet in de strijd tegen de opstan dige stammen uit het Rifgebied en- het Midden-Atlasgebergte. Na afloop van het ultimatum van koning MohammedV aan de opstandige stammen is er geen of ficiële verklaring gepubliceerd in Rabat. Zoals bekend heeft de ko ning de rebellen 48 uur de tijd ge geven om zich aan de regering te onderwerpen en naar hun haard steden terug te keren. Volgens officiële cijfers be draagt het aantal slachtoffers in Beiroet van de opstand in Libanon 280 doden en 450 gewonden. De schade in deze stad omvat een be drag van 55 miljoen gulden. „Molen van Ruysdael" heeft geknakte wiek Pech vlak voor jubileum WIJK BIJ DUURSTEDE, 7-1. - Van de bekende „Molen van Ruys dael" te Wijk bij Duurstede, in deze plaats kortweg „de molen" ge noemd, is vanmiddag een wiek ge broken en omgeslagen. De wiek, die in het kruis recht naar boven wees, hangt nu naar beneden, ge kneld tussen de volgende wiek en het kruis van de molen. Men is er in Wijk bij Duurstede bijzonder door getroffen, temeer omdat de molen dit jaar zijn drie honderdste „geboortedag" zal vie ren. Want volgens de boeken ver kreeg een zekere heer Van Eint- hoven in 1659 toestemming de mo len op de stadspoort te bouwen. Het was een zgn. „runmolen", waarin eikenschors werd gemalen tot „run", dat bij het leerlooien ge bruikt werd. Strijd om geit VENT1MIGLIA, 7-1. In het 1800 inwoners tellende dorp Dolceacque (in het Italiaans- Franse grensgebied) zijn op het ogenblik de meningen sterk verdeeld. Daar is na melijk een pro- en een anti geit-groep en de geit in kwestie is een ontwerp voor een monument op het dorps plein. De vroede vaderen zullen binnenkort moeten beslissen of dit monument er al of niet zal komen. De voorstanders zeggen dat de geit altijd het embleem van het dorp is geweest. Een plaatselijke kunstenaar heeft reeds een ontwerp gemaakt en Italiaanse dichters zijn uitgenodigd de lof van de geit te zingen. De tegenkan- ters zeggen evenwel dat de geit over het algemeen be schouwd wordt als een dom dier en dat bezoekers een dergelijk monument niet als compliment voor de inwo ners zouden opvatten. Nog steeds staat de molen op de stadspoort, en nog steeds - precies als driehonderd jaar geleden - trekt het verkeer onder de molen door. De afgebroken wiek levert echer geen gevaar op voor het ver keer, omdat hij boven de wal langs de rivier de Lek hangt. De schade wordt geschat op enige duizenden guldens. Stormschade in noord-Noorwegen HAMMERFEST, 7-1. De Noorse viskotter „Amor" wordt vermist. Het schip is vermoedelijk in een zware storm, die het noorden van Noorwegen heeft geteisterd, met negen opvarenden vergaan De stormschade in het gebied is groot. Zo zijn er 28 vissersvaartui gen in de havens vernield. Gebou wen en opslagplaatsen zijn zwaar beschadigd. Een groot deel van Finmarken zit zonder elektriciteit en telefoon. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het geluk keert terug tot hen, die het gegeven heeft. i Ampullen opium aangespoeld IJMUIDEN, 7-1. Op het strand bij IJmuiden zijn de laatste dagen enige voorwerpen aangespoeld, waarover de politie zich heeft moe ten ontfermen. Het bleken groen geverfde busjes met een rood op schrift te zijn waarin een aantal ampullen opium zaten. Deze ampul len zijn bij inwendig gebruik zeer schadelijk voor de gezondheid. De bevolking aan de kust is verzocht bij nieuwe vondsten de politie te waarschuwen. Een Newyorks radiostation heeft dinsdag gemeld dat de voorlopige regering van Cuba aangekondigd heeft het Congres te zullen ontbin den en zolang er nog geen vrije verkiezingen zijn gehouden, by de creet te zullen regeren. EUROPESE PARLEMENT HIELD EERSTE ZITTING TE STRAATSBURG Verslagen behandeld E.E.G. en Euratom STRAATSBURG, 7-1. Het Euro pese parlement is vanmiddag in Straatsburg zijn eerste zitting van dit jaar begonnen. Het parlement bespreekt in deze zitting het eerste algemene verslag van de uitvoe rende organen van de Europese Economische Gemeenschap en Euratom. Over de verschillende onderde len van dit verslag zijn reeds in de commissies uitvoerige bespre kingen gehouden, die hun weer slag hebben gevonden in negen rapporten, waarvan er vier door Nederlandse afgevaardigden zijn opgesteld. Het eerste thema dat vandaag werd aangesneden was dat van de openstelling der markten en van de concurrentievoorwaarden. Hier over was een i-apport uitgebracht door de Fransman Lapie, dat dui delijk maakte dat de parlementaire commissie voor deze vraagstukken het energieke standpunt van de E.E.G.-commissie ten aanzien van kartels en monopolies ten zeerste toejuichte. De commissie sprak de wens uit dat besprekingen zullen worden aangeknoopt met die rege ringen, die nog geen anti-kartel- wetten hebben uitgevaardigd. Minder duidelijk achtte de com missie de houding van de uitvoe rende organen tegenover dumping praktijken en in het bijzonder bracht zij de vraag naar voren of de concurrentie tussen kolen en stookolie niet door dumping wordt vertroebeld. De commissie vroeg voorts de onmiddellijke bestudering van het netelige vraagstuk van de rege ringssubsidies. NIEUWE TAKEN WORDEN AANGETROKKEN Bepaalde eilancfbelangen vragen om behartiging De „Stichting Eilandgemeen schap" heeft het moeilyk, enerzijds door een gebrek aan belangstelling, anderzijds door een niet altijd aan het licht tredende, maar toch latent aanwezige tegenwerking van be paalde zijden. Er is en blijft echter een taak voor een dergelijke stich ting en al mogen niet altijd spek- takulaire successen worden ver wacht, daar zal toch gestadig wor den doorgegaan met werkzaamhe den, waarvan het Stichtingsbestuur meent dat zij tot haar werkterrein behoren. Tot deze gezamenlijke conclusie en tot dit besluit kwamen dagelijks en algemeen bestuur van de „Stich ting Eilandgemeenschap" op de woensdagavond in het „Huis van Nassau" gehouden algemene ver gadering, onder voorzitterschap van de heer J. van Nieuvvenhuyze. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat men met veel idealisme bezield moet zijn om dit werk te kunnen doen. De heer Broekema achtte bepaalde terrei nen reeds zozeer in de belangstel ling staan, dat bemoeiing van de zijde der stichting overbodig is. Zo zal het werkgelegenheidsvraagstuk op een zestal voorlichtingsavonden aan de orde komen, georganiseerd door de vakbonden in samenwer king met het Arbeidsbureau. Voor al initiatieven op cultureel gebied achtte spr. nuttig. De heer N. H. Lysen meende dat de stichting zich intensief zal moe ten inlaten met de structuurveran- deringspolitiek van de Westhoek en de rekreatieve kanten, die hieraan vastzitten. Er zijn nog al te veel zaken, die door de belanghebbende instanties worden afgedaan, zonder dat de „eilandbevolking" hierin voldoende wordt gekend. Bepaalde zaken zouden met de instanties moeten worden doorgepraat en waar nodig, dient de stichting te staan achter de gemeentebesturen. Oudheidkundige verliezen De secretaris vestigde de aan dacht op de noodzaak te waken over de goederen van historische waarde. Er zijn gevallen te noemen waarin goederen van oudheidkun dige waarde voor het eiland ver loren zijn gegaan. Gevraagd werd wat Monumentenzorg bv. denkt te doen met een antieke gevelsteen van de kerk te Eikerzee. Was er geen „invoegingsmogelijkheid" ge weest in de nieuwe kerk te Scha- rendijke. In het algemeen werd ge steld dat het structuurverande ringsproces op het eiland vaak ten koste is gegaan van verliezen. De stichting is niet blind voor de zeer te loven verbeteringen, maar wat (nog) te redden is, zal ook gered moeten worden. Kampeerproblemen De heer J. Th. Brouwer wilde ook verbetering zien op kampeer- gebied in de Westhoek. De Kam- peerraad is met de beste voorne mens bezield en het is onjuist be paalde maatregelen als onsympa thieke bemoeizucht te beschouwen. De kampeerkaart moet weer wer kelijke waarde krijgen en enige waarborg bieden dat de betrokke nen zich ordelijk gedragen in de natuur. Spr. was er van overtuigd, dat bepaalde gemeenten de zaken te licht opvatten en in de toekomst zal dat toch werkelijk niet meer kunnen, gelet op de op het spel staande belangen wat betreft de natuurbescherming. Besloten werd contact op te ne men met de Contactcommissie Landschap en Natuurbescherming, over verschillende vraagstukken, die op bovengenoemde terreinen liggen. Voorts zal gepoogd worden in de Westhoek te komen tot een informatief gesprek met een aan tal vertegenwoordigers uit de ver schillende branches, als hotellerie, V.V.V., fruitkwekerij e d. Het is nl. vooral ook van belang dat de „eilandstem" wordt gehoord. Ge- informeerd zal verder worden naar de mogelijkheden ook in de West hoek te komen tot een zg. Kurtax, een zaak die feitelijk een wettelij ke regeling vereist. De stichting sprak zich tenslotte uit voor het houden van zomeravondfeesten te Zierikzee. Reorganisatie bestuur Een vijftal leden bedankte voor het algemeen bestuur. In de ver schillende gemeenten zal worden uitgezien naar geschikte personen, die hun taak kunnen overnemen. Eveneens zal gepoogd worden een geschikt persoon te vinden voor de functie van voorzitter. De heer van Nieuwenhuijze zei bereid te zijn voorlopig - dus in afwachting van een nieuwe voorzitter - aan te blij ven. De voorzitter onderlijnde ten slotte de noodzaak door te gaan met het werk, ondanks tegenkan ting en moeilijkheden. De stichting zal het hoofd niet in de schoot leggen. n Boeren in west-Gallië hebben stenen vazen van tot nog toe in de Palestijnse archeologie onbekend type gevonden. Een naar aanleiding hiervan ingesteld onderzoek leidde tot het blootleggen van drie ge schiedkundige lagen waarvan de bovenste van vierduizend jaar voor de christelijke jaartelling zou da teren. Het Amerikaanse mijnbureau heeft plannen bekend gemaakt om gebruik te maken van een kern explosie voor het vrijmaken van grote hoeveelheden olie, welke zich bevinden in de leisteenlagen in de westelijke staten van het land. Een eerste proefexplosie zal waarschijnlijk plaatsvinden in Co- lorado.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1